Hore

Canon PIXMA iP4600

Multufunkčné zariadenie Canon PIXMA MP620 sme už otestovali, teraz sa pozrieme na „plnokrvnú" amatérsku fototlačiareň formátu A4, Canon PIXMA iP4600.

Dizajn

Canon je priekopníkom designových tlačiarní, ktoré svojim výzorom neškaredia pracovný stôl. A aj PIXMA iP4600 je designovo vydarený produkt. Bez vysunutých podávačov má tvar kvádra so zaoblenými rohmi a skosenými hranami. Prevažná časť je vyrobená z čierneho plastu s vysokým leskom, v hornej časti doplnený decentným matne strieborným pásom. Na stole zaberie plochu približne o veľkosti A3 (rozmery 431 x 296 x 153 mm, hmotnosť cca 5,7 kg).Tlačiareň umožňuje bezokrajovú tlač do formátu A4. Podávače papiera sú dva, jeden z predu a druhý zo zadu. Predný je určený pre bežné kancelárske papiere, zadný pre fotopapiere a neštandardné média, napr. obálky. K tlačiarni je dodávaný držiak pre potlač CD a DVD nosičov. Fotografiu formátu 10x15 cm v minilabovej kvalite vytlačí približne za 20 sekúnd.

V prednej časti sa nachádzajú dve tlačidlá s kontrolnými diódami. Prvé slúži na zapínanie a vypínanie tlačiarne, druhé je servisné. Pod nimi sa nachádza konektor PictBridge pre tlač priamo z fotoaparátu.

V zadnej časti je konektor pre pripojenie k elektrickej sieti a konektor pripojenia k počítaču (USB 2).

Tlačiareň nie je vybavená displejom a ani pripojením cez WiFi, či LAN.

Funkcie

PIXMA iP4600 je predurčená predovšetkým na tlač fotografií, aj keď bez problémov zvláda tlač bežných dokumentov. Dokonca ponúka automatickú duplexnú tlač. Ak tlačíte viacstránkový dokument, dokáže tlačiareň tlačiť na obidve strany papiera bez toho, aby ste ručne obracali papier.

Na prvý pohľad je funkčná výbava slabšia, žiaden displej, skener, či iné vychtávky. Treba si uvedomiť, že tlačiareň je určená pre tlač fotografií vo vysokej kvalite. Nedá sa to však dosiahnuť priamou tlačou z fotoaparátu alebo pamäťovej karty. Ak chce fotograf dosiahnuť maximálnu kvalitu, upravuje fotografiu v počítači tak, aby dosiahol čo najvernejšie podanie farieb a využil celý farebný gamut tlačiteľných farieb.

Skôr ako duplexnú tlač oceňujem možnosť tlače na CD a DVD médiá, tie sa vkladajú do špeciálneho držiaka. Potlač je možná len na špeciálne média s hornou stranou predpripravenou pre tlač na atramentových tlačiarňach. Odovzdať fotografie na pekne potlačenom CD/DVD je omnoho reprezentatívnejšie, než na CD/DVD popísanom permanentnou fixkou.


Päť samostatných zásobníkov s atrametmi technológie ChromaLife 100+.

Tlačové farby sú umiestnené v piatich samostatných zásobníkoch. Veľkosť kvapôčok je len 1 pl a rozlíšenie 9600 x 2400 dpi. Dva zo zásobníkov obsahujú čierny atrament, pričom jeden obsahuje pigmenty a je určený pre tlač dokumentov s jasným a ostrým textom. Vysokú kvalitu tlače zaručuje systém ChromaLife100+, ktorý je kombináciou originálnych atramentov a vybraných fotografických papierov Canon. Podľa testov výrobcu zaručuje:

  • viac ako 300-ročnú životnosť pri uložení fotografií v albume
  • 30-ročnú svetlostálosť
  • 20-ročnú plynustálosťou
  • odolnosť voči teplu a vlhkosti
  • rozšírený farebný gamut
  • hlbšie podanie čiernej na fotografiách
     

K tlačiarni je dodávaný softvér Easy-PhotoPrint EX, ktorý sme vám predstavili v teste Canonu PIXMA MP620. Pomocou programu CD-LabelPrint si môžete navrhnúť vlastnú potlač CD/DVD kombinujúcu obrázky a text.


Rozhranie aplikácie CD-LabelPrint.

Tlačiareň je možné pripojiť k počítačom s operačným systémom Windows alebo Mac OS X.

Podporované OS - Windows VistaTM (32 bitov, 64 bitov)/Windows XP SP2/Windows 2000 Professional SP4, Mac OS X v.10.3.9 - v.10.5

Minimálne systémové požiadavky - Windows: PC: Windows VistaTM, XP, 2000 Professional/Internet Explorer 6.0 /mechanika CD-ROM/displej SVGA s rozlíšením 800 x 600, Mac OS X v.10.3.9, v.10.4,v.10,5/Safari/mechanika CD-ROM/displej XGA s rozlíšením 1024 x 76


Na tlačiarni nájdete len tieto dve tlačidlá a kontrolky. Dole konektor PictBridge.

Prax

Tlačiareň som inštaloval pod operačným systémom Windows Vista Bussines 64-bit, inštalácia ovládačov a obslužných programov bola bezproblémová.

ProgramSolution menu je akýmsi rázcestím k ostatným programom a službám. Easy-PhotoPrint EX slúži na tlač fotografií, albumov, kalendárov... My Printer slúži pre servisné nastavenia. Výhrady mám iba k priloženému programu pre potlač CD a DVD, je príliš jednoduchý. Graficky zaujímavejšie motívy je lepšie pripraviť v grafickom editore a do programu CD LabelPrint importovať ako obrázok.

Podobne ako pri multifunkčnom zariadení PIXMA MP620 nemám ku kvalite tlače výhrady. Technológia tlače je rovnaká. Čo ma potešilo, je bezproblémová tlač čiernobielych fotografií, s ktorou som mal v predchádzajúcom teste problémy.

Rýchlosť tlače, pri nastavení na strednú kvalitu, je vysoká a rozdiel medzi fotografiou v najvyššej kvalite je minimálny.

Tlačiareň som preveril niekoľkými testovacími obrazcami na kontrolu linearity prechodov, jemnosti prekreslenia detailov a farebnej vernosti. Výtlačky potvrdili výbornú kvalitu tlače, prekvapili ma predovšetkým výtlačky obrazcov pre kontrolu rozlíšenia objektívov. Porovnateľnú kvalitu sa mi nepodarilo získať ani na postskriptovej laserovej tlačiarni.

Záver

Tlačiareň Canon PIXMA iP4600 splnila moje očakávania. Kvalita výtlačkov je na špičkovej úrovni. Tlač je rýchla a oceňujem aj kvalitné spracovanie a potlač CD/DVD. Funkcia automatického duplexu je užitočná pri tlačení rôznych manuálov. Chýba však možnosť zdieľania v sieti, či už cez WiFi alebo Ethernet. Ak od tlačiarne očakávate viac kancelárskej práce, zvoľte niektorý z modelov rady MP (viacúčelové zariadenia), ktoré využívajú rovnakú technológiu atramentov a tlačových hláv, ale naviac ponúkajú napr. funkciu skenovania, kopírovania, LCD displej, či WiFi pripojenie. PIXMA iP4600 je špecialistom na fotografie.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
slavmiro
2009-03-25 10:24:32
super, aj tu sa ukazalo ze bezna fototlaciaren bez displeja/NIC a pod. je vyborna vec ak ide o kvalitu tlace. Duplex a potlac DVD/CD je velmi uzitocna vec ako bolo poznamenane. Pritomnost 2. ciernej a absencia C-l a M-l odtienov ma zaujala. Aka je tlac pletoviek v porovnani s fototlaciarnami C/Cl/M/Ml/Y/K?
 
TTFun
2009-03-25 11:00:57
vie mi niekto povedat kolko plnofarebnych vytlackov A4 je mozne vytlacit na jednu sadu naplni? Vdaka.
BTW jedna sada náplní stojí cca 47€.
 
zdenoxl
2009-03-25 11:04:00
Aka je zivotnost fotografii, svetlustalost, plynustalost(pocujem to prvy krat:-)) z minilabu? Su na tom taketo fototlaciarne lepsie?
 
slavmiro
2009-03-25 11:13:27
príspevok od: zdenoxl
Aka je zivotnost fotografii, svetlustalost, plynustalost(pocujem to prvy krat:-)) z minilabu? Su na tom taketo fototlaciarne lepsie?
dnes uz mnohe fotolaby funguju na suchej inkjet baze , teda zivotnost je podobna. Na originalnych fotopapieroch je velmi dobra. Nemam s tym problem. jedine co my blednu su potlacene CD/DVD. Po 6 rokoch je to dost vidno. Ma niekto nejaky tip na casovo odolne printable CD/DVD?

Mechanicka odolnost (oter, vlhkost) fotografii z inkjetu vs. foto z mokreho procesu je celkovo trochu nizsia, ale akceptovatelna. Vytlacky su vsak ostrejsie a maju dobry gamut.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-25 11:51:59
Na strankach Canonu mas pri kazdej tlaciarni vytazitelnost atramentov.
 
TTFun
2009-03-25 12:00:42
príspevok od: Karol Srnec
Na strankach Canonu mas pri kazdej tlaciarni vytazitelnost atramentov.
nasiel som to tam. Vdaka.
 
Daniel.U
2009-03-25 15:51:38
chcem sa opytat dve veci. Ma lepsi gamut ako minilab? To znamena bude mat dobre prekreslenie tienov? Mam termosublimacku canon selphy a ta tlaci dobre len pre oko laika. Druha vec su k nej dodavane icc profily?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-25 16:07:10
príspevok od: Daniel.U
chcem sa opytat dve veci. Ma lepsi gamut ako minilab? To znamena bude mat dobre prekreslenie tienov? Mam termosublimacku canon selphy a ta tlaci dobre len pre oko laika. Druha vec su k nej dodavane icc profily?
Oproti termosublimackam je prekreslenie tienov neporovnatelne lepsie. ICC profili (pre rozne papiere) sa nainstaluju spolu s ovladacmi. Napr. pri tlaci z Photoshopu si mozes vyberat ci si bude konverziu riadit tlaciaren, Photoshop alebo rucne prevedies fotku do profilu.
Tlacil som dost narocne zabery prave na prekreslenie tienov (nocne zabery Apollo, Neusiedler...), tlaciaren s nimi nemala ziaden problem. Uz mam hotovy test PIXMA MX300, ktora vyuziva ine atramenty a tam uz to nieje tak dobre.
 
Daniel.U
2009-03-25 19:25:04
bol som ju kupit, som zvedavy ci je fakt taka dobra ked ju rozbalim. Len som nezohnal papiere A4 Canon. Neviem ktore budu najlepsie
 
misor
2009-03-25 21:34:31
Zdravim
Chcel by som sa opýtať ako si nakalibrovať tlačiareň alebo monitor. Bo niečo iné mám na monitore a niečo iné mi vylezie z tejto tlačiarne.
Ak by dakto hodil presný návod bude vdačný.
.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-25 21:46:27
príspevok od: Daniel.U
bol som ju kupit, som zvedavy ci je fakt taka dobra ked ju rozbalim. Len som nezohnal papiere A4 Canon. Neviem ktore budu najlepsie
Odporucam Photo Paper Glossy II a z formatu 10x15 oznaceny ako Platinum
 
PeterMarek
2009-03-25 21:48:49
Po niekoľko mesačnej skúsenosti môžem potvrdiť, že tá tlačiareň je výborná. To, že je to len CMYK a nemá lC a lM si na farebných printoch asi ani nevšimnem. Čiernobiele majú mierne posuny - v závislosti od použitého papiera. ChromLife100+ atramenty sa Canonu veľmi vydarili. Oproti starším tlačiarňam sa mi zdá, že dosahuje lepšie výsledky pri použití lesklého papiera. Treba dať ale pozor na to, že ChromaLife100+ je nová záležitosť a tak nie je úplne kompatbilná so staršími verziami papierov. Pri matných a polomatných papieroch je bezproblémová tlač aj na staršie edície. Pre tlač farebných fotiek je to jedno z najlepších riešení v kategórii A4. Nová Pixma 9000 Mk II používa 8 atramantov (tiež ChromaLife100+) a je A3 - to bude celkom zaujímavý stroj. Na farbe sa mi zdá, že tlačí lepšie ako pigmentovky pracujúce s LuciaInk. Pre ČB tlač (najmä na matné papiere) je už Lucia ink (či už 9500, 9500 Mk II alebo veľkoformátovky) o triedu lepšia voľba. V porovnaní s chemickým spracovaním v minilabe je to ´chrumkavejšie´ a lepšie v prekreslení detailov. V porovnaní so suchými minilabmi je to v kvalite 1:1. Úzke miesto sú náklady na tlač. Pri použití originálnych Canon fotopapierov (skúšať niečo iné je strata času, peňazí a možnosti dosiahnuť opakovateľný výsledok) je cena v niekoľkonásobkoch za A4 v porovnaní z labom. Pre fotografa, ktorý má dobre zvládnutý colormanagement a prax je to dobrá voľba...
 
Daniel.U
2009-03-25 21:56:59
prosim poradte mi ako mam pouzivat tie profily lebo som znicil uz niekolko papierov. Ked tlacim z photoshopu a prevedem obrazok do profilu papiera je to dobre? Vtedy asi musi byt vypnuty management pri samotnej tlaci aby sa profil nezduplikoval. Tie profily su RBG a nie CMYK. Nieje lepsie previezt radsej do toho CMYKu? Alebo mam tlacit z original softwaru?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-25 22:06:41
V domacich podmienkach je to takmer neriesitelny problem. Naviac kazdy vyrobca a kazda tlaciaren pouziva rozny softvare. Plne pochopit, co sa deje s fotkou je problematicke.
V pripade Canonu su sucastou ovladacov farebne profily. Prvou podmienkou uspesnej tlace je teda spravny vyber papiera v nastaveni tlace. Su tam vsak rozne vylepsovaky, ktore mozu mat rozny vplyv na vystup.
Pokrocily uzivatel vyuzivajuci Photoshop si moze riadit prevod medzi profilom fotografie (najcastejsie Adobe RGB) do profilu tlaciarne, pokial je fotografia prevedena do profilu, zobrazuje ju PS priblizne tak ako ju tlaciaren vytlaci.
Problem je vsak sirsi. Ta ista fotografia sa na roznych papieroch vytlaci inak. Nie vsetko co vidno na monitore sa da vytlacit.
1. Pre pracu s fotografiou treba mat graficky monitor so sirokym gamutom, samozrejme skalibrovany, aby si videl ako vlastne fotka vyzera. Ak taky monitor nemas, tak si vlastne este nikdy nevidel, co si nafotil.
2. Potrebujes kvalitnu tlaciaren s farebnymi profilmi pre jednotlive druhy papiera a vediet s nou pracovat.
3. Pracovisko musi byt optimalne osvetlene, nemozes kontrolovat vytlacky pod stolnou lampou alebo beznou ziarivkou. Fotografiu treba pozerat s casovym odstupom aspon 30 minut, kedy sa ustalia atramenty. Ak nemas optimalne podmienky pozeraj fotku na dennom svetle.
4. Tlaciaren je mozne kalibrovat pomocou specialnej sondy merajucej kontrolny vytlacok, na zaklade merani a vyhotovy ICC profil. Takato sonda stoji od cca 500€.
5. Na monitore nikdy neuvidis to co vytlacis!!! Gamut monitora je iny ako gamut tlaciarne. Monitor vyuziva vyzarovaci model miesabnia farieb (RGB), tlaciaren vyuziva odrazny model miesania farieb (CMYK alebo rozsireny CMYK). Vela farieb je nevytlacitelnych, tlaciaren by musela pouzivat specialne zasobniky s priamymi farbami.

Neskusenejsim uzivatelom odporucam kupu kvalitnejsej fototlaciarne s dobrymi ovladacmi. Pouzivat originalne papiere najvyysej kvality, ktore su schopne zobrazit maximum z nafotenych dat. Poriadne si prestudovat navod k tlaciarni!!! Spolahnut sa na softver pre tlac (pozor na spravne nastavenie).
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-25 22:20:31
príspevok od: Daniel.U
prosim poradte mi ako mam pouzivat tie profily lebo som znicil uz niekolko papierov. Ked tlacim z photoshopu a prevedem obrazok do profilu papiera je to dobre? Vtedy asi musi byt vypnuty management pri samotnej tlaci aby sa profil nezduplikoval. Tie profily su RBG a nie CMYK. Nieje lepsie previezt radsej do toho CMYKu? Alebo mam tlacit z original softwaru?
Canon zasadne neodporuca prevod do CMYKu, to si robi tlaciaren. Prevod do CMYKu sa robi pri ofsetovej tlaci (a pod.). V PS mas tri moznosti.
1. Profil fotografie nemenis, ponechavas AdobeRGB, sRGB alebo Prophoto RGB. Color management mas nastaveny na Document a Printer manage Colors. Vtedy musis nastavit v ovladacoch tlaciarne typ papiera (musi byt zapnute riadenie tlace v ovladacoch tlaciarne).
2. S fotografiou opat nic nerobis, v tlacovom okne PS zvolis Photoshop manage colors. Vtedy musis vybrat profil papiera. V ovladacoch tlaciarne by mala byt sprava farieb vypnuta, vyberas len typ papiera.
3. V PS prevedies fotku do profilu papiera a vypnes colormanagement v printovom okne a aj v tlaciarni.

Pri testovani tejto tlaciarne sa mi osvedcilo tlacit fotografie v 16-birovom Tiffe (Adobe RGB) a zverit colormanagement tlaciarni. Ovladace su docela kvalitne a bez skusenosti sa to beznemu uzivatelovi nepodari nastavit lepsie. N akvalitu mali vplyv hlavne kvalitne atramenti ChromaLIfe100+, bol vidiet dost velky rozdiel oproti starsim Chromalife100.

Z Canonu mam prislubenu niektoru z dnes predstavenych profesionalnych tlaciarni (ked bude dostupna). Okrem redakcneho testu ju chcem pouzit aj na napisanie clanku o kalibracii tlace.
 
Daniel.U
2009-03-25 22:35:08
dakujem za zrozumitelnu odpoved. Asi som predpokladal spravne, ze sa nesmu bit spravy farieb photoshopu a tlaciarne. Ovlada to len jeden a druhy musi byt vypnuty. Pokial nemam vlastny profil, je lepsie nechat vybrat tlaciaren pouzity papier papier. Nieje mi dost jasne co su ovladace tlaciarne. Na windowse viem, ale mac nema samostatny pristup k ovladacom. Asi je to v tom tlacovom dialogu, ktory nasleduje po odkliknuti toho photoshopackeho. Este jedna vec, monitor mi bude stacit nejaky Eizo za 13-14000 alebo to musi byt uplne profi? Budku si psravim aj s papiera. Okrem toho sa obavam, ze spyder2express nieje dost presny. Pouzivam s nim software coloreyes pre mac
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-25 22:49:10
príspevok od: Daniel.U
dakujem za zrozumitelnu odpoved. Asi som predpokladal spravne, ze sa nesmu bit spravy farieb photoshopu a tlaciarne. Ovlada to len jeden a druhy musi byt vypnuty. Pokial nemam vlastny profil, je lepsie nechat vybrat tlaciaren pouzity papier papier. Nieje mi dost jasne co su ovladace tlaciarne. Na windowse viem, ale mac nema samostatny pristup k ovladacom. Asi je to v tom tlacovom dialogu, ktory nasleduje po odkliknuti toho photoshopackeho. Este jedna vec, monitor mi bude stacit nejaky Eizo za 13-14000 alebo to musi byt uplne profi? Budku si psravim aj s papiera. Okrem toho sa obavam, ze spyder2express nieje dost presny. Pouzivam s nim software coloreyes pre mac
Je to prave obsluzny program dodany k tlaciarni, na rozdiel od Photoshopu tam tak jasne nevidis pouzity profil, ten si zvolis prave vyberom papiera.
Od Eiza kazdy s monitorou s SPVA panelom je dobrou cestou k sprave farieb. Schopnost zobrazovat verne farby je omnoho lepsi, nez bezne TNT monitory. Aj lacna sonda ma vyrazny vplyv na kalibraciu.
Na workshope o kompozicii sme mali zapozicany profi EIZO CG241 s gamutom takmer 100% Adobe RGB a bolo to oproti zakladnym modelom EIZO vidno. Napr. cervena farba ziarila tak, ze sme museli ubrat zo saturacie (nemali sme cas na kalibraciu), naviac ja som tam pripajal Macbook a Julo Sony Vaio. Na profi monitoroch s hardverovoun kalibraciou je kalibracia presnejsia a umoznuju pouzivat viac profilov a nastavenia. Typicky jeden pre upravu fotografii na monitore a druhy pre upravu fotografii pre ofsetovu tlac, kedy sa pouziva ina teplota farieb monitora.
 
psykora2
2009-03-26 15:19:03
Ja mozem na kalibraciu monitora a aj tlaciarne este odporucit sondu X-Rite ColorMunki /da sa zohnat cez ebay za rozumnu cenu/. Hlavna vyhoda je maximalna jednoduchost tvorby profilov a s kvalitou vystupov som spokojny. Zo skusenosti viem ze urobit spravny profil na papier je metodou pokusov takmer nemozne a to iste plati aj pre LCD-cka.
 
Daniel.U
2009-03-26 20:22:02
mal by som este jeden dotaz. Ako mam upravovat rozmery fotiek pre tlac? Doostrovat pred resamplovanim vyznam nema. To rozlisenie 9600 dpi je predpokladam pocet kvapiek, nie bodov. Idem tlacit A4
 
Danniell
2009-03-26 20:40:15
Zdravím všetkých,

Som na tomto fóre a na stránkach ephoto nováčik, no s atramentovými tlačiarňami ako domáci užívateľ mam už nejaké tie skúsenosti a už niekoľko tlačiarni do formátu A4 som úspešné po dlhej dobe odviezol do zberného dvora, či reklamoval v predajni... dnes som spokojným užívateľom Canon Pixma iP5200.

Nedá mi nehodiť do fóra nejakú tu otázočku.

Bavíte sa o výsledkoch ChromLife100+ no na foto na pohľad inkov do tlačiarne je tam 8micka... ktorá tam veru nemá čo hľadať, hmm ? Ta nie je ChromaLIfe100+ a aj keď možno je využiteľná v tejto tlačiarni, patri medzi služobne staršie tlačiarne 

Ďalšia vec, papiere:
Bolo by vhodne urobiť a zverejniť test ako je to s novými papiermi na starších modeloch, veľa užívateľov ma staršie tlačiarne, stačilo by napr. len náhradu za Canon Photo Paper Plus Glossy PP-101, ktorý ma označenie ako Canon Photo Paper Plus Glossy II PP-201 – je to jeden zo základných foto papierov – ma inú gramáž a je tu otázka jeho ICC profilu a výsledkov v starších modeloch aj keď každý tvrdí že bude všetko OK... na kusy je problém tento papier kúpiť, zvlášť ak by som zistil, že ten papier už nemuší byt vhodný a bude mi to ťahať čo ja viem – napr. do modra... hmm?.
Je tu ešte GP-501 a GP-401, GP-401, ktorý ako sa zdá, Canon prestáva vyrábať a predávať aj keď obchodníci sa ho zbavujú, pritom málokto vie že GP-401 ma jednoducho zlý ICC profil – a iné parametre a ťahá všetky foto do magnety a je to o ničom.
- hovorím o nastaveniach a tlači cez Canon softik Easy Photo Print

Ďakujem autorovi za pekný článok o tejto novej tlačiarni a jej výsledkoch pri tlači, v podstate až na ChromaLife100+ sa od Canon Pixma 5200 v ničom nelíši.
Zaujímalo by ma či sa tie testovacie obrazce dajú odniekadiaľ stiahnuť z webu :-) a ešte drobnosť o obrazcoch pre kontrolu rozlíšenia objektívov som nikdy nepočul - čo mi tieto obrazce povedia, o čom to je ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-26 21:10:59
Obrazce som nasiel pomocou Googlu, proste som zadal printer test chart a vyhodilo mi nejaku stranku s volne stiahnutelnymi obrazcami.
Testovaci obrazec rozlisenia objektivov nie je urceny pre test tlaciarni, ale mne velmi dobre pomohol Obsahuje velmi jemne linky na posudenie rozlisovacej schopnosti objektivov, Vytlacit tieto linky tak, aby sa nerozpijali alebo nezlievali, aby mali ostre obrysi, to nie je lahke. Takze tlac takehoto obrazca dobre preveri kvalitu rozlisenia tlaciarne a kvlaitu atramentu v spolupraci s papierom.

Nafotene testovacie obrazce mozes vidiet v roznych testoch objektivov, napr. aj na dpreview.com.
 
juraj-jakubik
2009-03-26 22:41:59
Ahoj Karol, zapojím sa aj ja. Mám doma ip4500, maximálna spokojnosť. Vzadu je ale taká sranda, vyzerá to ako držiak na papier rolku, na tlač panorám, ale nikde na nete som nevedel nájsť papier rolku s rozmerom 210mm.Existuje taký výrobca? A ešte otázočka: aká je tvoja skúsenosť s tlačením na tzv heavy weight matt papiere (photo rag)? Ja mám zlú skúsenosť, detaily sú rozmazané, rozpité.Prešiel som na glossy papiere a to je krása.A ďakujem za typ na tie testovacie obrazce, skúsim to.
 
psykora2
2009-03-26 23:33:29
Ja mam iP4500 s papiermi GP-501 a taktiez som skusal tlacit pomocou ICC od vyrobcu s orig.naplnami. Predtym som si dal vytlacit vo fotolabe referencne fotky, porovnaval som a snazil sa doladit farby manualne podla fotolabu. Vysledky neboli idealne a ked som vytlacil realnu fotku tak napr. zelena trava tahala do zlta, minul som kopec papieru a nakoniec som to vzdal. Objednal som si sondu a kedze orginal naplne su drahe tak aj neznackove naplne so systemom Ciss(co je skratka pre kontinualny system doplnovania atramentu z vonkasieho zdroja) Az po vytvoreni profilu na tento konkretny typ papieru a atramentu pomocou sondy su vysledky uplne porovnatelne s fotolabom. Tym som ti chcel vlastne povedat ze ICC profil treba vzdy vytvarat na konkretny kus tlaciarne, na konretny atrament a konkretny papier a nie sa spoliehat na vyrobcom dodane profily(to iste plati aj pri kalibracii monitorov).
 
PeterMarek
2009-03-26 23:44:54
Pridám moje skúsenosti s papiermi pre 4600

Photo Paper Plus Semi-gloss SG-201 výborné výsledky na farbe, priemerná ČB
Photo Paper Pro Super High Gloss PR-101 katastrofa - nevhodný
Fine Art Paper Premium Matte FA-PM1 - priemerná farba, výborné ČB
Fine Art Paper Museum Etching FA-ME1 - bvýborná farba, výborná ČB
Fine Art Paper Photo Rag FA-PR1 - priemerná farba, výborná ČB ale veľmi malý rozdiel (ak vôbec) oproti FA-PM1 - takže volím radšej ten alebo potom už nehľadiac na náklady FA-ME1
Photo Paper Plus Glossy PP-101 výborná farba, skoro výbroná ČB

a sranda je Photpo Album Kit PAK-101 - je to double sided papier spolu s doskami takže výsledkom je niečo ako photobook

Teším sa na 9000 Mk II


 
PeterMarek
2009-03-26 23:49:15
príspevok od: juraj-jakubik
Ahoj Karol, zapojím sa aj ja. Mám doma ip4500, maximálna spokojnosť. Vzadu je ale taká sranda, vyzerá to ako držiak na papier rolku, na tlač panorám, ale nikde na nete som nevedel nájsť papier rolku s rozmerom 210mm.Existuje taký výrobca? A ešte otázočka: aká je tvoja skúsenosť s tlačením na tzv heavy weight matt papiere (photo rag)? Ja mám zlú skúsenosť, detaily sú rozmazané, rozpité.Prešiel som na glossy papiere a to je krása.A ďakujem za typ na tie testovacie obrazce, skúsim to.
Rolky pre A4 tlačiarne má v ponuke Epson ale Epson papier je pre Canon tlačiarne viac menej nestráviteľný. Canon rolky sú od 40cm vyššie...
 
Danniell
2009-03-27 09:20:38
príspevok od: psykora2
Ja mam iP4500 s papiermi GP-501 a taktiez som skusal tlacit pomocou ICC od vyrobcu s orig.naplnami. Predtym som si dal vytlacit vo fotolabe referencne fotky, porovnaval som a snazil sa doladit farby manualne podla fotolabu. Vysledky neboli idealne a ked som vytlacil realnu fotku tak napr. zelena trava tahala do zlta, minul som kopec papieru a nakoniec som to vzdal. Objednal som si sondu a kedze orginal naplne su drahe tak aj neznackove naplne so systemom Ciss(co je skratka pre kontinualny system doplnovania atramentu z vonkasieho zdroja) Az po vytvoreni profilu na tento konkretny typ papieru a atramentu pomocou sondy su vysledky uplne porovnatelne s fotolabom. Tym som ti chcel vlastne povedat ze ICC profil treba vzdy vytvarat na konkretny kus tlaciarne, na konretny atrament a konkretny papier a nie sa spoliehat na vyrobcom dodane profily(to iste plati aj pri kalibracii monitorov).
Zdravim, nebola to skoda penazi, energie a casu sa babrat s GP-501 kedze to v podstate nie je ani foto papier ? Hmm ? Pre ChromaLife100 je foto papier PP-101, PR-101, SG-201... a tu su vysledky cez Canon Easy Print vyborne bez akehokolvek zasahu do ICC.
 
Danniell
2009-03-27 09:26:15
Zdravim, tvoj testik je mierne neobjektivny, testuj na tlaciarni papier, ktory je vyrobcom doporuciovany a nie papier, ktory nie je kompatibilny pre ChromaLife100+ s ICC profilmi 4600.Prikladam kopiu doporucenia Canon-u pre tuto tlaciaren. Najvacsie vyhrady mam k tvojmu pouzitiu PP-101 a PR-101 co su vlajkove papiere systemu ChromaLife100 a nie 100+.

Plain Paper, Envelopes, Photo Paper Pro Platinum (PT-101), Photo Paper Pro II (PR-201), Photo Paper Plus Glossy II (PP-201), Photo Paper Plus Semi-gloss (SG-201), Glossy Photo Paper ´Everyday Use´ (GP-501), Matte Photo Paper (MP-101), High Resolution Paper (HR-101N), T-shirt Transfer (TR-301), Photo Stickers (PS-101)
 
Danniell
2009-03-27 09:31:29
PS: PR-101 a PP-101 sa uz nepredava a nedodava
 
PeterMarek
2009-03-27 09:34:20
Vyskúšal som všetky papiere, ktoré som mal po ruke. O objektivitu som sa nesnažil. Stačí mi subjektivita :-)
 
Danniell
2009-03-27 10:34:53
pred par mesiacmi som si zakupil GP-401 a GP-501 A4 a naskaldal som 4 foto na oba a vytlacil cez Canon Easy, GP-501 pri nastaveniach ICC je postacujuci, kedze ide len o farebny obrazok, o fotke do albumu sa bavme na papieroch vyssej triedy, asko som uz spominal PP, PR, SG a potom profi papiere...

Mna by naozaj skor zaujimalo, ci niekto skusal PP-201 Photo Paper Plus Glossy II - pre ChromaLife100+ na tlaciarnach s technologiou 100, najlepsie na takej tlaciarni s inkami 8mickami - to su tie co jedna je zavlecena :-) do 4600vky na foto vyssie a nepatri tam :-)
 
Danniell
2009-03-27 12:34:16
príspevok od: psykora2
Ja mam iP4500 s papiermi GP-501 a taktiez som skusal tlacit pomocou ICC od vyrobcu s orig.naplnami. Predtym som si dal vytlacit vo fotolabe referencne fotky, porovnaval som a snazil sa doladit farby manualne podla fotolabu. Vysledky neboli idealne a ked som vytlacil realnu fotku tak napr. zelena trava tahala do zlta, minul som kopec papieru a nakoniec som to vzdal. Objednal som si sondu a kedze orginal naplne su drahe tak aj neznackove naplne so systemom Ciss(co je skratka pre kontinualny system doplnovania atramentu z vonkasieho zdroja) Az po vytvoreni profilu na tento konkretny typ papieru a atramentu pomocou sondy su vysledky uplne porovnatelne s fotolabom. Tym som ti chcel vlastne povedat ze ICC profil treba vzdy vytvarat na konkretny kus tlaciarne, na konretny atrament a konkretny papier a nie sa spoliehat na vyrobcom dodane profily(to iste plati aj pri kalibracii monitorov).
Otazocka:

Bol by si ochotny sa za nejakych podmienok podelit o ICC profil pre GP-501 ? Ked uz existuje... :-)
 
psykora2
2009-03-27 15:29:13
príspevok od: Danniell
Zdravim, nebola to skoda penazi, energie a casu sa babrat s GP-501 kedze to v podstate nie je ani foto papier ? Hmm ? Pre ChromaLife100 je foto papier PP-101, PR-101, SG-201... a tu su vysledky cez Canon Easy Print vyborne bez akehokolvek zasahu do ICC.
Ano bola to skoda casu, ale skusenosti mozes ziskat len ked nieco skusas. Nesuhlasim ale ze GP-501 nie je fotopapier, je sice o polovicu lahsi ako vyssie triedy, ale za tu cenu som s nim velmi spokojny a pravdu povediac som iny papier zatial nemal dovod skusat. Moj ICC profil na tento papier papier by ti asi moc nepomohol, lebo ho mam zatial vytvoreny len pre neorigos naplne(kazda farba ma zasobnik na 500ml), ktore momentalne pouzivam uz par mesiacov a este asi dlho budem.
 
Danniell
2009-03-27 17:01:55
príspevok od: psykora2
Ano bola to skoda casu, ale skusenosti mozes ziskat len ked nieco skusas. Nesuhlasim ale ze GP-501 nie je fotopapier, je sice o polovicu lahsi ako vyssie triedy, ale za tu cenu som s nim velmi spokojny a pravdu povediac som iny papier zatial nemal dovod skusat. Moj ICC profil na tento papier papier by ti asi moc nepomohol, lebo ho mam zatial vytvoreny len pre neorigos naplne(kazda farba ma zasobnik na 500ml), ktore momentalne pouzivam uz par mesiacov a este asi dlho budem.
Pekne foto mas v galerii, ak ich tlacis len na GP-501 neoriginalnymi naplnmi, skoda - niektore zabery na PP-101 A4 s originalnymi inkami by spievali.:-)
 
psykora2
2009-03-27 18:30:02
príspevok od: Danniell
Pekne foto mas v galerii, ak ich tlacis len na GP-501 neoriginalnymi naplnmi, skoda - niektore zabery na PP-101 A4 s originalnymi inkami by spievali.:-)
Nebudem ti v tomto oponovat lebo som to neskusal porovnat v priamom suboji, ale subjektivne mam pocit ze moje neorigos naplne su lepsie ako orginal(sytejsie farby), mohol by som ti ak mas zajuem nafotit kalibracnu fotku vytlacenu vo fotolabe vs to iste foto vytlacene na mojej canonke s neorigos naplnmi na GP501:)
 
Danniell
2009-03-27 19:24:38
príspevok od: psykora2
Nebudem ti v tomto oponovat lebo som to neskusal porovnat v priamom suboji, ale subjektivne mam pocit ze moje neorigos naplne su lepsie ako orginal(sytejsie farby), mohol by som ti ak mas zajuem nafotit kalibracnu fotku vytlacenu vo fotolabe vs to iste foto vytlacene na mojej canonke s neorigos naplnmi na GP501:)
Kto je vyrobcom tych neoriginalnych naplni ?
 
Danniell
2009-03-27 19:37:55
Chcel by som sa spytat autora clanku, na aky papier tlacil skusobne obrazce - konkretne ak je mozne typ, znacku, oznacenie, pretoze urcite budete so mnou suhlasit, ze nie je ´bezny´ papier ako ´bezny´ papier.

Pixma Mark sa uz objavila na ceskych weboch venujucim sa aj tlaci, tesim sa na clanocek na ephoto + fotky :-)
 
psykora2
2009-03-27 20:12:03
príspevok od: Danniell
Kto je vyrobcom tych neoriginalnych naplni ?
Made in China :)
 
Danniell
2009-03-27 20:18:00
príspevok od: psykora2
Made in China :)
inktec:?
 
psykora2
2009-03-27 21:24:53
príspevok od: Danniell
inktec:?
Nie, nema to ziadnu znacku, prislo mi to z usa, ale vyrabaju to niekde v cine a cena za 5ks z kazdej farby(cierna 2x) po 100ml je dokopy 17 libier, skus si to prepocitat kolko by si usetril v porovnani s cenou za ten isty objem originalok a vyjde ti ze dat za orginalky 27 násobok ceny pri porovnatelnej kvalite je trochu moc, nemyslis?
 
Danniell
2009-03-27 21:35:48
príspevok od: psykora2
Nie, nema to ziadnu znacku, prislo mi to z usa, ale vyrabaju to niekde v cine a cena za 5ks z kazdej farby(cierna 2x) po 100ml je dokopy 17 libier, skus si to prepocitat kolko by si usetril v porovnani s cenou za ten isty objem originalok a vyjde ti ze dat za orginalky 27 násobok ceny pri porovnatelnej kvalite je trochu moc, nemyslis?
hmm, samzorejme, z evzdy ide o cenu... ale bavime sa o inku ktory nema meno, znacku, vyrobcu, pravdepodobne bezne nezohnatelny...

Co do foto, netlacim foto ako blazon, vyberam si ak je nejaka vacsia skupina ´dovolenkovych´ foto, idem do fotolabu ale vzacne foto pre mna urcite Pixma, preto aj ten papier a originalne inky...

Diskusie za a proti originaly boli su a budu, lebo je to o cene, kazdy si uz musi zvazit podla svojich potrieb a moznosti, su taky, ktori ten ci ten neznackovy ink ospevuju a najdu sa hned tolky kolkym sa tlaciaren popsula...

ja od nepamati davno davno dozadu z cias HP DeskJet 690C a pod. som bol za original, lebo s kazdym s kym som sa stretol z mojho okolia - stretol doslova a nie len virtualne cez internet, co doplnal alebo kupoval neznackovy ink mal nejaky problem... a musel ho riesit a stalo to cas a nakoniec aj peniaze...
 
psykora2
2009-03-27 22:01:59
Ver ze ja malokedy kupujem macku vo vreci a skor nez taketo cosi kupim pozriem si referencie od inych uzivatelov atd., zhodou nahod tiez som mal predtym HP690C a neoriginalne naplne od nasich dodavatelov do nej stali za prd, zasychali a boli malo kontrastne (ale aj orginalne zasychali), Canonka je oproti tejto starej HP-cke uplne ina liga co sam uznas. Ja taktiez netlacim megatony, potrpim si na kvalitu fotiek a aj vytlackov a preto by som neodporucal nieco co sa neoplati, proste som mal stastie na dobru kupu a za tym si stojim...(tento ink je dostupny na ebay v shope s nazvom ´bestciss´)
 
Danniell
2009-03-27 23:08:42
príspevok od: psykora2
Ver ze ja malokedy kupujem macku vo vreci a skor nez taketo cosi kupim pozriem si referencie od inych uzivatelov atd., zhodou nahod tiez som mal predtym HP690C a neoriginalne naplne od nasich dodavatelov do nej stali za prd, zasychali a boli malo kontrastne (ale aj orginalne zasychali), Canonka je oproti tejto starej HP-cke uplne ina liga co sam uznas. Ja taktiez netlacim megatony, potrpim si na kvalitu fotiek a aj vytlackov a preto by som neodporucal nieco co sa neoplati, proste som mal stastie na dobru kupu a za tym si stojim...(tento ink je dostupny na ebay v shope s nazvom ´bestciss´)
Ja som zazil HP 690,720, Hp Photosmart 8250 - 3x reklamovana a tym HP u mna skoncila... uz ma ma Canon... :-)

Tvoje postrehy su zaujimave, urcite sa za tym pozriem, aj ked zatial zdrzanlivo :-)
 
Daniel.U
2009-03-27 23:11:27
ja teda neviem ci je v skutocnosti lacnejsi neoriginalny atrament lebo na neho treba vyrobit profil. Kalibrator stoji 15000 a nech na mna nikto nevybehne, ze mi to ma urobit kamarat alebo nieco podobne. Nepoznam nikoho ani co ma dvi kabel na monitore, nie tak kalibracnu sondu. Nez sa mi splati, budem mat sto rokov. jedine, ze by som si otvoril fotolab a vedla tlaciarne budem mat sudy s farbou a do tlaciarne pojde pol colka hadica.

 
psykora2
2009-03-27 23:45:35
za prve netvrdim ze som kupil sondu za 15 litrov, za druhe keby si len kazdu desiatu fotku predal za 5 Sk(z celkoveho poctu moznych vytlackov) tak sa ti naklady na sondu vratia a za tretie ja tvrdim ze profily treba robit aj na originalne atramenty:)
 
Daniel.U
2009-03-28 00:00:43
príspevok od: psykora2
za prve netvrdim ze som kupil sondu za 15 litrov, za druhe keby si len kazdu desiatu fotku predal za 5 Sk(z celkoveho poctu moznych vytlackov) tak sa ti naklady na sondu vratia a za tretie ja tvrdim ze profily treba robit aj na originalne atramenty:)
mne by dost pomohlo keby som aspon vedel kolko asi vytlackov A4 urobim na jednu napln. Respektive kym sa mine prva farba. Stale neviem stanovit pribliznu cenu za stranu a na stranke canon tato sluzba stale nefunguje
 
psykora2
2009-03-28 07:23:33
príspevok od: Daniel.U
mne by dost pomohlo keby som aspon vedel kolko asi vytlackov A4 urobim na jednu napln. Respektive kym sa mine prva farba. Stale neviem stanovit pribliznu cenu za stranu a na stranke canon tato sluzba stale nefunguje
To ti viem dost presne vypocitat, ked mi zacala tlaciaren hlasit ze dochádza prva farba nemal som vytlacenych viac ako 40 stran A4 v plnej farbe a kvalite, zaokruhlim na 50. Cena vsetkych 5 naplni je do 2000 Sk, cize jedna strana A4 v plnom pokryti a kvalite vychadza cenovo na 40-50Sk, co je zhruba 10-12Sk za fotku 10x15. A este som zabudol spomenut dalsiu vyhodu tej nestastnej sondy, ze dokaze ti urobit profil aj na LCD monitor, co je rovnako dolezite pri upravach fotiek v editore.
 
Danniell
2009-03-28 21:29:03
príspevok od: psykora2
To ti viem dost presne vypocitat, ked mi zacala tlaciaren hlasit ze dochádza prva farba nemal som vytlacenych viac ako 40 stran A4 v plnej farbe a kvalite, zaokruhlim na 50. Cena vsetkych 5 naplni je do 2000 Sk, cize jedna strana A4 v plnom pokryti a kvalite vychadza cenovo na 40-50Sk, co je zhruba 10-12Sk za fotku 10x15. A este som zabudol spomenut dalsiu vyhodu tej nestastnej sondy, ze dokaze ti urobit profil aj na LCD monitor, co je rovnako dolezite pri upravach fotiek v editore.
Pridavam sa a s cenami suhlasim, napokon som tu uz aj pisal.
 
Danniell
2009-03-28 21:31:44
Este sa chcem spytat na aky papier a ci v tej cene mas aj papier, hmm ?
 
Danniell
2009-03-28 21:38:12
príspevok od: Danniell
Este sa chcem spytat na aky papier a ci v tej cene mas aj papier, hmm ?
No asi som sa zmylil a ceny som sem nepisal... sorry :-)

Mne na PP-101 (po novom PP-201) vychadzala cena cca 40 Sk/A4 (cca 20 Sk tlac+20 Sk papier) tlaciaren PIxma iP5200 CLI-8 Y/M/C/BK + 5BK
 
darmo
2009-03-28 21:43:47
No ak mozem pridam sa - cena jednej sady atramentu + lepsi papier = +- 90 euro a vytlacis od 60 do 80 A4, podla toho co tlacis. Atrament je drahsia tekutina ako krv ;-).
Takto je to na moje iP 4500, kdesi som cital ze na 4600 je trocha drahsia tlac - nove typy zasobnikov - maju mensi objem.
 
Danniell
2009-03-28 21:53:30
iP 4500 a iP 5200 su si co do inkov a hlavy rovnake, iny model, inac vsetko spolocne, nove tyopy zasobnikov, ano, to ma uz tlaciaren nad forom....

Zalezi kde kupis papier... jeden ink sa da cca za 11 euro, 20 ks A4 PP-201 cca 11 €
 
darmo
2009-03-28 22:47:37
Suhlasim - yalezi,kde kupis papier. Ale aj tak je to priserne drahe. Moja skusenost - origo zasobniky a papiere nestoja za tie peniaze v tomto segmente tlaciarni (5 atramentov). Kvalita lepsieho neorigo atramentu a alternativnych papierov je dostatocna. Mam druhy Canon a skoncil som pri kalibracnej sonde a plneni. Dolezitejsie bolo pre mna aby som dostal vystup podobny tomu, co je na monitore. Ked porovnam gamut origo profilu na Canon PP101 a nejakeho mojho (teraz atrament Inkec) tak je temer zhodny - niekde je trocha sirsi Canon niekde je slabsi. Takze nemam dovod platit asi 8krat viac za znacku. Viditelne lepsia kvalita by chcela prejst na tlaciaren s vacsim poctom atramentov.
 
Daniel.U
2009-03-28 22:56:34
pokial som si dobre vsimol, tak ani jeden co ste pisali o cene nemate tuto tlaciren. Tak ked ma mensie zasobniky, tak mozem ratat 30 ks A4?
 
Daniel.U
2009-03-28 23:02:24
príspevok od: darmo
Suhlasim - yalezi,kde kupis papier. Ale aj tak je to priserne drahe. Moja skusenost - origo zasobniky a papiere nestoja za tie peniaze v tomto segmente tlaciarni (5 atramentov). Kvalita lepsieho neorigo atramentu a alternativnych papierov je dostatocna. Mam druhy Canon a skoncil som pri kalibracnej sonde a plneni. Dolezitejsie bolo pre mna aby som dostal vystup podobny tomu, co je na monitore. Ked porovnam gamut origo profilu na Canon PP101 a nejakeho mojho (teraz atrament Inkec) tak je temer zhodny - niekde je trocha sirsi Canon niekde je slabsi. Takze nemam dovod platit asi 8krat viac za znacku. Viditelne lepsia kvalita by chcela prejst na tlaciaren s vacsim poctom atramentov.
tak ale u teba plati to co som napisal, ze sonda stoji 15000 a to je lacnejsie kupovat original atrament. Zrejme to beres ako som ja bral splynovac. Sice sa mi nevratil, ale aspon som tankoval lacny plyn. A co sa tyka poctu atramentov, tak ja neviem, ale ked som pozeral na suchy minilab Noritsu, tak ten ma obycajny cmyk, akurat roznu velkost kvapiek. Otazne je ci ma drahsia tlaciaren vyznam.
 
darmo
2009-03-28 23:24:48
príspevok od: Daniel.U
pokial som si dobre vsimol, tak ani jeden co ste pisali o cene nemate tuto tlaciren. Tak ked ma mensie zasobniky, tak mozem ratat 30 ks A4?
Ono je to zlozitejsie, ale ako hruby odhad pre predstavu to staci. Najskor dojde zvycajne len jedna farba - velmi zalezi na tom co sa tlaci. No a potom sa vymiena tak ako to dochadza, takze sa to zle sleduje. Nove kazety maju tusim o 3ml mensi objem, ja by som to odhadol ze to bude o 20% menej. Na foto sa teda nepouziva velka cierna, ktorou sa tlaci na obyc papier takze ta sa nerata.
 
darmo
2009-03-28 23:36:53
príspevok od: Daniel.U
tak ale u teba plati to co som napisal, ze sonda stoji 15000 a to je lacnejsie kupovat original atrament. Zrejme to beres ako som ja bral splynovac. Sice sa mi nevratil, ale aspon som tankoval lacny plyn. A co sa tyka poctu atramentov, tak ja neviem, ale ked som pozeral na suchy minilab Noritsu, tak ten ma obycajny cmyk, akurat roznu velkost kvapiek. Otazne je ci ma drahsia tlaciaren vyznam.
No to si ma vobec nepochopil - ja chcem aby som mal vytlacene to co vidim. Minilab je loteria, firmy na okoli su radovo drahsie a tiez sa to dari na az na druhy pokus. Originalne naplne mi to tiez nezabezpecia, tak som zainvestoval do sondy, ktorou skalibrujem naviac aj monitor, co je asi najdolezitejsie. Pre mna to bolo jedine vychodisko. Takze teraz som pod cenou minilabu. Ceny velkoformatovej tlace sice klesaju, ale bojim sa ze kvalita pri masovke tak rychlo nebude. Ak bude A4 za 30centov vytlacena tak, ako ju tam poslem, tak zajtra leti Pixma von oknom...
 
Daniel.U
2009-03-28 23:48:59
príspevok od: darmo
No to si ma vobec nepochopil - ja chcem aby som mal vytlacene to co vidim. Minilab je loteria, firmy na okoli su radovo drahsie a tiez sa to dari na az na druhy pokus. Originalne naplne mi to tiez nezabezpecia, tak som zainvestoval do sondy, ktorou skalibrujem naviac aj monitor, co je asi najdolezitejsie. Pre mna to bolo jedine vychodisko. Takze teraz som pod cenou minilabu. Ceny velkoformatovej tlace sice klesaju, ale bojim sa ze kvalita pri masovke tak rychlo nebude. Ak bude A4 za 30centov vytlacena tak, ako ju tam poslem, tak zajtra leti Pixma von oknom...
a co myslis, ze ja neslintam po sonde? Na monitor samozrejme sondu mam, to by bolo velmi zle. Ja som sa raz uz hecoval kupit sondu na tlaciaren, ale termosublimacka ma na nu maly format a pixmu som vtedy nemal. Ja si myslim, ze profili pre original naplne a papier su pomerne presne. Farby su aj tak relativne. Tlaciaren som si kupil preto, ze aj v jedinom kalibrovanom labe, ktory som poznal ma nasrali a fotky boli aj tak na hovno. Takto je to sice drahsie, ale komu ukazem vytlacok, pada na rit. Dobre veci nelutujem. Sondu by som aj kupil,ale nemam este poriadny teleobjektiv. Ale ked hovoris, ze tak lacno tlacis, mozes poradit kde a ake kupujes naplne? Mozno by som potomradsej kupil tu sondu.
 
psykora2
2009-03-29 00:13:57
príspevok od: Danniell
Este sa chcem spytat na aky papier a ci v tej cene mas aj papier, hmm ?
nie cenu som ratal bez papiera
 
psykora2
2009-03-29 00:27:05
príspevok od: Daniel.U
a co myslis, ze ja neslintam po sonde? Na monitor samozrejme sondu mam, to by bolo velmi zle. Ja som sa raz uz hecoval kupit sondu na tlaciaren, ale termosublimacka ma na nu maly format a pixmu som vtedy nemal. Ja si myslim, ze profili pre original naplne a papier su pomerne presne. Farby su aj tak relativne. Tlaciaren som si kupil preto, ze aj v jedinom kalibrovanom labe, ktory som poznal ma nasrali a fotky boli aj tak na hovno. Takto je to sice drahsie, ale komu ukazem vytlacok, pada na rit. Dobre veci nelutujem. Sondu by som aj kupil,ale nemam este poriadny teleobjektiv. Ale ked hovoris, ze tak lacno tlacis, mozes poradit kde a ake kupujes naplne? Mozno by som potomradsej kupil tu sondu.
no ak si myslis ze profily pre original naplne a papier su prave pre tvoju tlaciaren presne a budes tlacit raz za cas v malom mnozstve, tak o sonde zbytocne uvazujes...
 
Danniell
2009-03-29 12:11:42
príspevok od: psykora2
nie cenu som ratal bez papiera
No mne to vychdza aj s papierom, ako som pisal, bez papiera je to nejak vela, az velmi vela
 
Danniell
2009-03-29 12:29:07
Riesime strasne subjektivne veci :-), vnimanie farieb :-) ...
Ked neboli digitalne fotoaparaty a tlaciarne, boli sme radi, ze mame obrazok a ciernobiely :-)

Dnes cim viac moznosti, tym horsie :-).
Ja len chcem pripomenut, ze fotografia ako taka, bola vzdy relativne draha vec... :-)

Pisali ste o mnozstvach, ale nikto nenapise na aky papier a pri akom nastaveni kvality a cez aky soft..., aj to je dolezite.

Ja som v minulosti tlacil diplomovu pracu, pozrel som si stav zasobnikov pred a pod tlaci, nejak som sa to pokusal prepocitat a vysli mi podobne vysledky ako Canon uvadza na svojich strankach spotreby.
Nepocital som kolko vytlacim A4jek, ale viem jedno, 10x15 vychdza drahsie ako z fotolabu - ALE zalezi na aky papier a ako to vyzera, A4ka mne vychdza 40 Sk, fotolab 60 Sk, co som si pozeral ceny.
Ked sa ideme bavit o cene za tlac, treba povedat co, kolko, na aky papier a s akymi nastaveniami.
Ja rozpravam o papieri PP-101, originalnych inkoch pre Pixmau iP5200, Easy Photo print a vacsinou tam nastavenou Prioritou kvality
 
Daniel.U
2009-03-29 13:47:35
zaujimalo by ma kolko ludi ma doma spravne osvetlenie k monitoru a na posudzovanie farebnosti. Okrem toho na porovnanie vytlacenej predlohy s monitorom treba mat k monitoru vytvoreny profil 5000K aby to bolo na chlp rovnake. A ako pise Karol Srnec, su to dva rozne zobrazovacie modely, vyzarovaci a odrazeny. Tazko povedat ci sa to bude uplne rovnat
 
psykora2
2009-03-29 15:42:05
príspevok od: Daniel.U
zaujimalo by ma kolko ludi ma doma spravne osvetlenie k monitoru a na posudzovanie farebnosti. Okrem toho na porovnanie vytlacenej predlohy s monitorom treba mat k monitoru vytvoreny profil 5000K aby to bolo na chlp rovnake. A ako pise Karol Srnec, su to dva rozne zobrazovacie modely, vyzarovaci a odrazeny. Tazko povedat ci sa to bude uplne rovnat
no ja si myslim farebnu harmoniu medzi monitorom a vytlackom je mozne posudit volnym okom, samozrejme ze co sa tyka svetlosti alebo jasu treba vzdy pocitat ze vylacok bude vzdy tmavsi vzhladom na spomenute rozdiely modelov, na to aby si ale dokazal tuto farebnost posudit je potrebne mat vhodnu predlohu, idealne je si stiahnut nejake kalibracne fotky ktore obsahuju siroku skalu odtienov a zaroven si daj vytlacit tieto fotky niekde kde mas istotu ze maju na 100% skalibrovanu tlaciaren(inak taketo vytlacky sa daju objednat za nizku cenu vo photo life shope)
 
psykora2
2009-03-29 15:56:51
fotky tlacim vyhradne s nastavenim na plnu kvalitu vo photoshope s nastavenim mojho ICC profilu pre GP-501, s relativne kalorimetrickou kompenzaciou cierneho bodu, pricom spravu farieb mam nastavenu na riadenie Photoshopom a este v ovladaci tlaciarne manualne vypinam korekciu farieb
 
PeterMarek
2009-03-29 17:08:30
Uf! Keď tu tak čítam s akým zápalom, časovým nasadením a zanietením sa tu ľudia venujú domácej tlači fotografií, tam mám pocit, že ich fotografie musia trhať rekordy na dražbách, putovať vo výstavných kolekciách z mesta do mesta a zdobiť depozitár nejednej galérie. Nevenujete náhodou všetci viacej času postprodukcii ako samotnému foteniu? Voľakedy si fotografi želali ´Dobré svetlo´, teraz do vypadá, že sa to zmení na ´Dobrý ICC profil´ :-) Pokoj s Vami - Milujte sa a fotte sa!
 
Daniel.U
2009-03-29 17:13:28
príspevok od: psykora2
no ja si myslim farebnu harmoniu medzi monitorom a vytlackom je mozne posudit volnym okom, samozrejme ze co sa tyka svetlosti alebo jasu treba vzdy pocitat ze vylacok bude vzdy tmavsi vzhladom na spomenute rozdiely modelov, na to aby si ale dokazal tuto farebnost posudit je potrebne mat vhodnu predlohu, idealne je si stiahnut nejake kalibracne fotky ktore obsahuju siroku skalu odtienov a zaroven si daj vytlacit tieto fotky niekde kde mas istotu ze maju na 100% skalibrovanu tlaciaren(inak taketo vytlacky sa daju objednat za nizku cenu vo photo life shope)
Mam to chapat tak, ze nemas toto osvetlenie? Na to aby sa rovnal monitor aj vytlacok oba musia mat 5000 K. To znamena, ze prepnes v monitore profil na 5000 ( na macu to ide prehodit za jazdy) alebo ho priradis v editore a predlohu musis osvetlovat predpisanym svetlom.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-29 17:58:28
príspevok od: PeterMarek
Uf! Keď tu tak čítam s akým zápalom, časovým nasadením a zanietením sa tu ľudia venujú domácej tlači fotografií, tam mám pocit, že ich fotografie musia trhať rekordy na dražbách, putovať vo výstavných kolekciách z mesta do mesta a zdobiť depozitár nejednej galérie. Nevenujete náhodou všetci viacej času postprodukcii ako samotnému foteniu? Voľakedy si fotografi želali ´Dobré svetlo´, teraz do vypadá, že sa to zmení na ´Dobrý ICC profil´ :-) Pokoj s Vami - Milujte sa a fotte sa!
Bez toho to nejde, naco by si nasnimal fotografiu v maximalnej kvalite, ked by si potom vytlacil nejaku vyblitinu s mdlymi farbami a farebnym posunom. Cela tvoja snaha a investice by boli degradovane na odpad.
Myslis, ze za zlatej ery CB fotografie fotograf nieco odfotil a potom len tak strcil papier pod zvacsovak, osvietil ho a vyvolal? Hmmm...
 
psykora2
2009-03-29 18:01:15
príspevok od: Daniel.U
Mam to chapat tak, ze nemas toto osvetlenie? Na to aby sa rovnal monitor aj vytlacok oba musia mat 5000 K. To znamena, ze prepnes v monitore profil na 5000 ( na macu to ide prehodit za jazdy) alebo ho priradis v editore a predlohu musis osvetlovat predpisanym svetlom.
no mne na posudok obycajne staci denne svetlo z okna:), ale ak trvas na presnom svetle kup si taku ziarovku a na monitore nic neprepinam pretoze korekcie farieb mam obsiahnute v ICC profile monitora, tento profil mi sonda automaticky nastavi po kalibracii do spravy farieb vo Windows, pred kalibraciou si nastavim tych 5000K v menu monitora a toto mam nastavene stale
 
Daniel.U
2009-03-29 18:10:32
príspevok od: psykora2
no mne na posudok obycajne staci denne svetlo z okna:), ale ak trvas na presnom svetle kup si taku ziarovku a na monitore nic neprepinam pretoze korekcie farieb mam obsiahnute v ICC profile monitora, tento profil mi sonda automaticky nastavi po kalibracii do spravy farieb vo Windows, pred kalibraciou si nastavim tych 5000K v menu monitora a toto mam nastavene stale
takze retusujes pri 5000 K ak dobre chapem. Odporuca sa 6500, ale hlavne, ze si spokojny. Ale aj tak nechapem ako to dokazes porovnat s predlohou na dennom svetle. Ked je zamracene alebo ked svieti slnko? Zalezi ti tak strasne na presnosti a nemas ako objektivne posudit farebnost. Je to podla mna paradox. Ja tie trubice mam. zatial len v krabici, ale chystam sa ich montovat. Takto je to prisposobovanie sa relativnemu svetlu, ked chces obstat pred Normou ISO 3664, treba svietit. Ked to mame brat od oka, tak to potom staci aj prilozeny profil
 
psykora2
2009-03-29 18:51:29
príspevok od: Daniel.U
takze retusujes pri 5000 K ak dobre chapem. Odporuca sa 6500, ale hlavne, ze si spokojny. Ale aj tak nechapem ako to dokazes porovnat s predlohou na dennom svetle. Ked je zamracene alebo ked svieti slnko? Zalezi ti tak strasne na presnosti a nemas ako objektivne posudit farebnost. Je to podla mna paradox. Ja tie trubice mam. zatial len v krabici, ale chystam sa ich montovat. Takto je to prisposobovanie sa relativnemu svetlu, ked chces obstat pred Normou ISO 3664, treba svietit. Ked to mame brat od oka, tak to potom staci aj prilozeny profil
no myslim ze ja posudzujem farebnost objektivne tym ze porovnavam moj vylacok s profi vytlackom, pricom ty len slepo doverujes prilozenym profilom ku tlaciarni bez tohto objektivneho porovnania...
 
PeterMarek
2009-03-29 18:55:14
Ja mám len dojem, že v časoch keď sa na výrobu fotiek používal prevážne zväčšovák (a keďže som to zažil, tak mám pocit, že to bolo omnoho zložitejšie ako súčasné digitálne postupy) sa o tom toľko nemudrovalo a viacej sa fotilo. Ale je to možno tak, že niekoho viac baví fotenie a niekoho viac to oprcávanie sa s tým potom. Myslím si ale, že vynaložené úsilie by malo byť vždy primerané požadovanému cieľu. Určite treba v maximálnej možnej miere dbať na kvalitu pri výrobe fotografií pre výstavné účely, predaj alebo iný ušľachtilý cieľ. Koľkí z tých tisícok ľudí čo plnia fóra na internete diskusiami o ICC profiloch, sondách, osvetlení pracoviska a podobne ale nakoniec svoje veci nejako verejne/komerčne prezentujú? Obávam sa, že mizivé % alebo skôr promile...
 
Danniell
2009-03-29 19:11:56
Ja som sice fotograf amater, nemam fotak este ani rok, skor som sa vzdy hral s tlacou, ale mam pocit, ze som asi stastny clovek :-), spravil som jedno, urobil som fotku ulice pri zapade slnka, vytlacil som ju cez Canon Easy Print na PP-101, na dalsi den boli rovnake svetelne podmienky a siel som sa s tou mojou fotkou pozret na to miesto, z ktoreho som to fotil, a co do farebnosti vsetkeho som maximalne spokojny, teda s realitou podania farieb na fotke som spokojny. Mam velmi male skusnosti, ale chcem od fotografie verne podanie situacie, vela webov, kde vystavuju ludia foto uz hranici viac s grafikou ako s fotkou a to sa mi nepaci.
 
Danniell
2009-03-29 19:15:27
PS: Viac ma trapi drobne zrnko prachu na vnutornej strane objektivu (aj ked foto su ok), ako zhanat sondu na monitor :-D :-D :-D
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-29 19:33:49
príspevok od: PeterMarek
Ja mám len dojem, že v časoch keď sa na výrobu fotiek používal prevážne zväčšovák (a keďže som to zažil, tak mám pocit, že to bolo omnoho zložitejšie ako súčasné digitálne postupy) sa o tom toľko nemudrovalo a viacej sa fotilo. Ale je to možno tak, že niekoho viac baví fotenie a niekoho viac to oprcávanie sa s tým potom. Myslím si ale, že vynaložené úsilie by malo byť vždy primerané požadovanému cieľu. Určite treba v maximálnej možnej miere dbať na kvalitu pri výrobe fotografií pre výstavné účely, predaj alebo iný ušľachtilý cieľ. Koľkí z tých tisícok ľudí čo plnia fóra na internete diskusiami o ICC profiloch, sondách, osvetlení pracoviska a podobne ale nakoniec svoje veci nejako verejne/komerčne prezentujú? Obávam sa, že mizivé % alebo skôr promile...
Nebolo s kym mudrovat, internet weste nebol :-) O zvacsovani sa hovorilo priamo vo fotokomore, v uzkom kruhu kamaratov alebo clenov klubu.
 
Daniel.U
2009-03-29 20:05:51
príspevok od: psykora2
no myslim ze ja posudzujem farebnost objektivne tym ze porovnavam moj vylacok s profi vytlackom, pricom ty len slepo doverujes prilozenym profilom ku tlaciarni bez tohto objektivneho porovnania...
ty doverujes profi vytlacku, ja profilu a svetlu. Okrem toho, pri urcitej konfiguracii fiarieb sa mozu zdat vytlacky rovnake a inokedy nie. Moze tlacit idealne zelene hory a moze to tlacit zle modru morsku vodu. Ja viem, kalibracny obrazec by mal obsahovat z kadzeho rozku trosku. Akurat vzdy je to len o porovnavani voci niecomu.
 
Daniel.U
2009-03-29 20:23:14
príspevok od: psykora2
no myslim ze ja posudzujem farebnost objektivne tym ze porovnavam moj vylacok s profi vytlackom, pricom ty len slepo doverujes prilozenym profilom ku tlaciarni bez tohto objektivneho porovnania...
este sa ta chcem opytat ked objektivne porovnavas farebnost voci profi vytlacku, tak ako porovnavas tvoj vytlacok s monitorom? Ci s monitorom to nepotrebujes zrovnavat? To ho potom nepotrebujes ani kalibrovat. Hlavne, ze to dobre tlaci. Aspon to tak vyznelo od teba
 
psykora2
2009-03-29 20:26:07
príspevok od: Daniel.U
ty doverujes profi vytlacku, ja profilu a svetlu. Okrem toho, pri urcitej konfiguracii fiarieb sa mozu zdat vytlacky rovnake a inokedy nie. Moze tlacit idealne zelene hory a moze to tlacit zle modru morsku vodu. Ja viem, kalibracny obrazec by mal obsahovat z kadzeho rozku trosku. Akurat vzdy je to len o porovnavani voci niecomu.
presne ako hovoris ja ked som doveroval profilu od vyrobcu tak som mal pekne vytlacene napr. pletove farby, ale zelene hory a trava boli zltozelene, mal som teda posunutu len jednu farbu a to bolo pre mna neprijatelne, korigoval som teda zltu a posunuli sa zase ine farby, pri profile vytvorenom sondou toto nehrozi, pretoze ak poznas princip vytvarania profilu vies ze sonda nasnima desiatky(tie profi az stovky) roznych odtienov a na zaklade toho vypocita maticu pre korekcie farieb cize ICC profil
 
Daniel.U
2009-03-29 20:32:53
príspevok od: psykora2
presne ako hovoris ja ked som doveroval profilu od vyrobcu tak som mal pekne vytlacene napr. pletove farby, ale zelene hory a trava boli zltozelene, mal som teda posunutu len jednu farbu a to bolo pre mna neprijatelne, korigoval som teda zltu a posunuli sa zase ine farby, pri profile vytvorenom sondou toto nehrozi, pretoze ak poznas princip vytvarania profilu vies ze sonda nasnima desiatky(tie profi az stovky) roznych odtienov a na zaklade toho vypocita maticu pre korekcie farieb cize ICC profil
neboj sa ked sa naserem, kupim aj taku sondu :-) Ale poviem pikosku, ja mam sondu spyder2express a ked zkalibrujem monitor na 6500, tak je fialovy. Ked som nainstaloval spyder2pro a nasiel licencny kluc s nadejou, ze to bude lepsie, bolo to rovnako fialove (nemyslim subjektivne, fakt to bolo poznat). Nainstaloval som software coloreyes a ten kalibruje so 76 krokmi a este sa da uzivatelsky pridat kroky v odtienoch sivej. Ma to uplne inu farebnost ako original software. Dufam, ze spravnu. Vytvoril som aj 5000K profil a teraz ked zasvietim na vytlacok 5000K trubicami, malo by to byt rovnake. Ci to coloreyes sprofiloval dobre, je rovnaka loteria ako profi vytlacok. Pomohol by len ozaj profi vytlacok, ktory stoji tolko co tlaciaren
 
psykora2
2009-03-29 20:48:31
príspevok od: Daniel.U
este sa ta chcem opytat ked objektivne porovnavas farebnost voci profi vytlacku, tak ako porovnavas tvoj vytlacok s monitorom? Ci s monitorom to nepotrebujes zrovnavat? To ho potom nepotrebujes ani kalibrovat. Hlavne, ze to dobre tlaci. Aspon to tak vyznelo od teba
samozrejme ze farby mi sedia aj s monitorom ved o to tu vlastne ide
 
Danniell
2009-03-29 20:49:08
príspevok od: psykora2
presne ako hovoris ja ked som doveroval profilu od vyrobcu tak som mal pekne vytlacene napr. pletove farby, ale zelene hory a trava boli zltozelene, mal som teda posunutu len jednu farbu a to bolo pre mna neprijatelne, korigoval som teda zltu a posunuli sa zase ine farby, pri profile vytvorenom sondou toto nehrozi, pretoze ak poznas princip vytvarania profilu vies ze sonda nasnima desiatky(tie profi az stovky) roznych odtienov a na zaklade toho vypocita maticu pre korekcie farieb cize ICC profil
s tou zelenou a zltou ale aj ostatnymi je velky problem pri GP-401, trosicku pri GP-501 ale az tak to na tento lacny papier nevadi.
Ked chcem vytlacit foto chcem mat farby ok, a chcem foto papier, na talc obrazkov je GP vhodny, ale foto dam na PP-101 a farby mam podla mna OK a mam pokoj :-)

Ked sa mi narobia nadnormativne :-) zasoby GP-501 kedze kupujem vyhodne multipacky, tak ti ich za zaujimavu cenu mozem casom predat :-)
 
psykora2
2009-03-29 20:57:56
príspevok od: Daniel.U
neboj sa ked sa naserem, kupim aj taku sondu :-) Ale poviem pikosku, ja mam sondu spyder2express a ked zkalibrujem monitor na 6500, tak je fialovy. Ked som nainstaloval spyder2pro a nasiel licencny kluc s nadejou, ze to bude lepsie, bolo to rovnako fialove (nemyslim subjektivne, fakt to bolo poznat). Nainstaloval som software coloreyes a ten kalibruje so 76 krokmi a este sa da uzivatelsky pridat kroky v odtienoch sivej. Ma to uplne inu farebnost ako original software. Dufam, ze spravnu. Vytvoril som aj 5000K profil a teraz ked zasvietim na vytlacok 5000K trubicami, malo by to byt rovnake. Ci to coloreyes sprofiloval dobre, je rovnaka loteria ako profi vytlacok. Pomohol by len ozaj profi vytlacok, ktory stoji tolko co tlaciaren
no tak na tu sondu som necital najlepsie referencie, ja mam colormunki a s dodanym softverom ku nej bez problemov nakalibrujem monitor aj tlaciaren(minuly rok vyhrala cenu TIPA) este sa opytam aku mas technologiu LCD panela, lebo ak TN tak tam ta farebnost sa rychlo meni podla uhla pohladu(ja mam IPS-kovy)
 
psykora2
2009-03-29 21:08:48
OK potom daj vediet, no ja som zatial nenafotil z mojho pohladu nic take namakane co by som chcel dat trebars na stenu, takze preto mi tento papier zatial staci, ked budem mat nieco lepsie dam na tvoju radu a hodim to na PP-101 papier:)
 
Daniel.U
2009-03-29 21:58:00
príspevok od: psykora2
samozrejme ze farby mi sedia aj s monitorom ved o to tu vlastne ide
nemozu ti sedet ked na obrazok nesvietis svetlom s rovnakou chromaticnosotu ako ma monitor. Teraz rozpravas subjetivne, nie objektivne
 
Daniel.U
2009-03-29 22:03:49
príspevok od: psykora2
no tak na tu sondu som necital najlepsie referencie, ja mam colormunki a s dodanym softverom ku nej bez problemov nakalibrujem monitor aj tlaciaren(minuly rok vyhrala cenu TIPA) este sa opytam aku mas technologiu LCD panela, lebo ak TN tak tam ta farebnost sa rychlo meni podla uhla pohladu(ja mam IPS-kovy)
farebnost sa nemeni, len mu chyba gamut a podla uhla pohladu sa meni jas. Totiz ked som kupoval iMac, som si naivne myslel, ze za 35000 to ma graficky monitor a vtedy som este nevedel, ze monitory sa nelisia len kvalitou, ale technologiou. Ale aj tak ma hovadsky vplyv osvetlenie. Mozes mat s-pva alebo ips, pokial svietis na vytlacok blbym svetlom
 
psykora2
2009-03-29 23:13:15
príspevok od: Daniel.U
farebnost sa nemeni, len mu chyba gamut a podla uhla pohladu sa meni jas. Totiz ked som kupoval iMac, som si naivne myslel, ze za 35000 to ma graficky monitor a vtedy som este nevedel, ze monitory sa nelisia len kvalitou, ale technologiou. Ale aj tak ma hovadsky vplyv osvetlenie. Mozes mat s-pva alebo ips, pokial svietis na vytlacok blbym svetlom
no tak to sa hovadsky mylis, ze osvetlenie ti vyriesi problem s monitorom, to ti moze vyriesit len novy monitor, ja som stary TN-kovy dal zadarmo bratovi, v robote pouzivam paralelne 2 monitory, jeden IPS a druhy TN ako rozsirenu plochu, oba som si skalibroval no a v gamute je medzi nimi viditelny rozdiel(inak to osvetlenie ma urcity vplyv, ale pri dennom svetle je rozdiel minimalny a podla mna zanedbatelny)
 
Daniel.U
2009-03-29 23:32:24
príspevok od: psykora2
no tak to sa hovadsky mylis, ze osvetlenie ti vyriesi problem s monitorom, to ti moze vyriesit len novy monitor, ja som stary TN-kovy dal zadarmo bratovi, v robote pouzivam paralelne 2 monitory, jeden IPS a druhy TN ako rozsirenu plochu, oba som si skalibroval no a v gamute je medzi nimi viditelny rozdiel(inak to osvetlenie ma urcity vplyv, ale pri dennom svetle je rozdiel minimalny a podla mna zanedbatelny)
za prve som nepovedal, ze osvetlenie mi vyriesi problem s monitorom a za druhe neviem co ty povazujes za denne svetlo. Ja neviem uz ako ti mam povedat, ze svetlo prichadzajuce z okna sa teplotou nerovna tvojmu monitoru. Na jednej strane vsetko pedantne kalibrujes a na druhej strane kasles na svietidlo, ktore stoji bagatel voci tomu spektrometru. Neviem ako v bydlisku v ktorom byvas ty, ale u nas v Trnave sa meni pocasie a Slnko dokonca zapada a znova vychadza, tak jeho teplota sa meni od 5000 do 10000 K.
 
psykora2
2009-03-29 23:47:36
príspevok od: Daniel.U
za prve som nepovedal, ze osvetlenie mi vyriesi problem s monitorom a za druhe neviem co ty povazujes za denne svetlo. Ja neviem uz ako ti mam povedat, ze svetlo prichadzajuce z okna sa teplotou nerovna tvojmu monitoru. Na jednej strane vsetko pedantne kalibrujes a na druhej strane kasles na svietidlo, ktore stoji bagatel voci tomu spektrometru. Neviem ako v bydlisku v ktorom byvas ty, ale u nas v Trnave sa meni pocasie a Slnko dokonca zapada a znova vychadza, tak jeho teplota sa meni od 5000 do 10000 K.
no nechajme to tak, vidim ze nechces pochopit ze v osvetleni nie je pes zakopany ale mozno na to casom sam prides, takze bolo mi ctou, ahoj
 
zdenoxl
2009-03-30 01:12:23
Po precitani tohto fora ste ma normalne odradili od kupy tejto tlaciarne. Myslel som si, ze si budem v klude tlacit fotky doma a kvalitou sa vyrovnam minilabom u nas v meste, ale teraz mam dojem, ze bez kalibracie monitora, tlaciarne, nastaveni ICC profilov, dobreho osvetlenia v izbe a podobnych veci to nema vobec vyznam. Ratal som s tam, ze si budem kupovat original naplne a papiere, lebo ako bolo nizsie spomenute, inak to nema vyznam a je to strata casu a penazi, ale tu je spokojnost aj s neoriginalnymi naplnami.
Tak teraz neviem, je to naozaj taka veda, ze clovek bez skusenosti s tlacenim fotiek sa do toho radsej nema ani pustat, alebo cela tato diskusia len zbytocne komplikuje nie az taku narocnu problematiku?
 
psykora2
2009-03-30 07:48:05
nie nenechaj sa odradit, samotna kvalita tlaciarne sa urcite vyrovna minilabom, pocitaj ale s tym ze ceny orig. spotrebneho materialu su privysoke aby si im mohol aj cenovo konkurovat, cize bude velmi zalezat v akom mnozstve budes tlacit, no a ci ti bude vyhovovat farebne podanie si potom sam zvazis, lebo to je uplne individualne ako si mohol zistit z nasich zvastov:)
 
Danniell
2009-03-30 11:41:58
jj, pridavam sa, nenechaj sa odradit, keby som nemal tlaciaren a dnes by som s a rozhodoval, tak ju beriem. s originalnymi papiermi a inkami cez Canon Photo print Ex vytlacis foto vo fakt dobrej kvalite, a mozno bez problemov uz aj na GP-501 a ak by si nebol spokojny na PP-201 urcite budes. Cena fotky je vzdy otazna, ale podla toho ako som uviedol ceny dole tak na PP-201 10x15 by to malo byt ok do cca 10 Sk.

Ak chces domacu tlaciaren na tlac fotiek Canon je ta prava, ziadna ina znacka ti taku tlac nepredvedie a pomocou Canon softweru je to naozaj ´user friendly´ a nemusis riesit ICC profily a ine ´zvasty´ :-D

Ja sa s tym nebabrem, ked mam dobru fotku, vytlacim ju cez canon easy a mamm co som chcel a zhoduje sa mi to s realitou. ak mas fotku, o ktorej si presvedceny ze jej farby su realne tak podla nej si vylad monitor, je to to najjednoduchsie co mozes spravit a niekedy uplne dostacujuce.
Tato tlaciaren nie je profesionalna tlaciaren na fotky, ale je dostatocne kvalitna a na vysokej urovni na to, aby aj uplny laik bez znalosti od RGB cez CMYK az po nejake ICC vytlacil fotku, s ktorou bude naozaj spokojny.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-30 12:33:40
Canon ma pracu s ICC profilmi skutocne dobre riesenu. Zaciatocnik vobec nemusi vediet, ze tlaciaren s nejakym profilom pracuje. Ten je samozrejme k dispozicii pre pokrocilych uzivatelov. Zaciatocnik musi len v obsluznom programe zvolit typ papiera, na ktory ide tlacit a kvalitu tlace, tlaciaren si sama vyberie vhodny profil. Ak nie si v upravach fotografii zdatny, zvolis automaticke vylepsenie fotografie.
 
Ronn
2009-03-30 12:40:41
Ja som sa tiez v tejto diskusii docela stratil, ale neodradilo ma to. Ta tlaciaren nie je az taka draha a pamatam si, ze rovnaku cenu som platil za low-end tlaciaren Lexmark pred 6timi rokmi.
Mam ale par otazok:
Ak kupim tuto tlaciaren, bude obsah naplni cca. 50%, ako to byvalo pri inych novych tlaciarnach?
Najlepsi fotopapier pre tuto tlaciaren je teda canon PP201 Glossy Photo Paper?
A rad by som este poprosil link na ebay ohladom tych neoriginalnych naplni, ktore tu boli spomenute a bola s nimi spokojnost.
Ako casto treba tlacit, aby napln v tlaciarni nezaschla?

Mne ide hlavne o tlac formatu A4 aj to nie velmi casto. Dik za odpovede.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-30 13:33:50
Toto su paipere vhodne pre tlac atramentami ChromaLife100+
Photo Paper Pro Platinum PT-101
Photo Paper Pro II PR-201
Photo Paper Plus Glossy II PP-201
Photo Paper Plus Semi-gloss SG-201
Glossy Photo Paper ‘Everyday Use’ GP-501

Prve dva su najkvalitnejsie. V redakcii som testoval 10x15 Platinum a PP-201 A4. S obidvomi max. spokojnost.
 
Danniell
2009-03-30 13:41:38
Tato tlaciaren nie je vobec draha, jej cena je primerana na dnesnu dobu, moja pixma iP5200 pred 2,5 rokmi stala o cca 1000 Sk viac a tato predsa len uz ma vsetko na lepsej urovni.
Ked som kupil svoju tlaciaren, mal som v krabici normalne nove plne inky.
Najlepsi papier - to sa neda tak povedat, najlepsi papier na co ? Zalezi co chces tlacit... Canon presne popisuje pri kazdom papieri na co je odporucany a odporucam sa toho drzat, PP-201 je v akomsi rebricku zakladny jednostranny foto papier (pre satenovy povrch na krajinky napr je SG), na druhej strane ma ´Canon Canon Canon...´ tak ako papiere z fotolabu, je vhodny na foto do albumu ci ramceku, ak chces vyssiu kvalitu, este lepsie farby od neho je lepsi PR papier. Lacny fotopapier, aj ked velmi sa podla mna neda bavit o FOTO papieri, ale skor o papieri pre lesklu fotku, obrazok... je GP-501 tzv ´Every day Use´ papier, je jednostranny, leskly v zadu nema ´Canon Canon Canon´ len bielu plochu, niekedy mi pripomina vykres z jednej strany leskly.. prosto papier na nenarocnu lesklu farebnu foto - nie je zly, je lacny.
Vsetky odporucane papiere najdes na strankach Canonu pre tuto tlaciaren.

Link na ebay ti odpisu kolegovia :-)

Moje odporucanie je aby tlaciaren nieco vytlacila minimalne raz za tyzden, ked uz nie je co, tak aspon test kontroly trysok tlacovej hlavy.
Este pridam doporucenie - prach je velky nepriatel, od nepamati tlaciaren zakryvam igelitovym obrusom z drogerky a to tak aby bola cela tlaciaren zakryta z predu, vrchu ciastocne zo zadu a z boku, eliminuje sa tym mnozstvo prachu, ktore by sa mohlo zachytit na hlave a predlzuje sa tak zivotnost celej tlaciarne - mam s tym skusenost.
Este doporucujem aby na beznu tlac sa pouzival papier vhodny pre atramentove tlaciarne, ma vacsinou mensiu prasnost ako napr ´tesco´ a nie je nijak katastrofalne drahy. Do 150 Sk sa 500 ks A4ky obycajneho papiera sa da kupit maestro, xerox... a pod

pridavam z webu Canonu:
Běžný papír, obálky, fotografický papír Photo Paper Pro Platinum (PT-101), Photo Paper Pro II (PR-201), Photo Paper Plus Glossy II (PP-201), Photo Paper Plus Semi-gloss (SG-201), Glossy Photo Paper „Everyday Use“ (GP-501), Matte Photo Paper (MP-101), papír pro tisk s vysokým rozlišením High Resolution Paper (HR-101N), nažehlovací listy T-shirt Transfer (TR-301), fotografické samolepky Photo Stickers (PS-101)

MP-101 je tiez zaujimavy jednostranny papier, velmi hladky a biely, je vhodny na tlac nenarocnych pozvanok, papierovych modelov na zlepenie, ale aj na fotku, je matny.

Este drobnost, foto papier vzdy davat z vrchu a nie zospodu, papier sa tak menej ohyba.

prikladam letacik:
http://www.ecanon.cz/brozury/pdf/A4_chromalife_LR.pdf
viac tu: http://www.ecanon.cz/brozury/?section=opp

niekde bol popis pre vsetky papiere na co su na ake foto vhodne, ak an to natrafim, pridam to sem
 
Danniell
2009-03-30 13:50:13
PS: ak by ink zaschol (stalo sa mi), tlaciaren ma dostatocne softverove vybavenie v zalozke ´udrzba´ aby si si s tym poradil, podobne aj cistenie hlavy, kontrola inku, obojstranna tlac, a pod... softverovo je to na fakt velmi dobrej urovni
 
Ronn
2009-03-30 16:19:56
Velka vdaka za odpovede. S tym prikryvanim tlaciarne by ma to v zivote nenapadlo aj ked to znie logicky a urcite sa to oplati robit. Na bezne tlacenie dokumentov mam inu tlaciaren a rodinne fotky si davam robit vo fotolabe, tuto by som mal pouzivat naozaj len na tlacenie foto vo formate A4 do ramu na stenu, prip. nejaku silno amatersku vystavu :) Este raz vdaka!
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-30 16:32:55
príspevok od: Ronn
Velka vdaka za odpovede. S tym prikryvanim tlaciarne by ma to v zivote nenapadlo aj ked to znie logicky a urcite sa to oplati robit. Na bezne tlacenie dokumentov mam inu tlaciaren a rodinne fotky si davam robit vo fotolabe, tuto by som mal pouzivat naozaj len na tlacenie foto vo formate A4 do ramu na stenu, prip. nejaku silno amatersku vystavu :) Este raz vdaka!
S cerstvymi vytlackami dokonca odporucam pracovat v bielych laboratornych rukavickach, urcity cas trva, kym sa atramenty ustalia. Pot na rukach dokaze nepekne narusit farby.
 
Danniell
2009-03-30 16:45:38
príspevok od: Karol Srnec
S cerstvymi vytlackami dokonca odporucam pracovat v bielych laboratornych rukavickach, urcity cas trva, kym sa atramenty ustalia. Pot na rukach dokaze nepekne narusit farby.
Suhlasim, najma prvych 15 minut po vytlaceni - tieto upozornenia su pri kazdom balicku s papierom, uplny zaciatocnici sa nemusia nicoho bat, ak si to precitaju
 
frantisek.sidak
2009-04-08 13:41:33
V článku čtu chválu na černobílý tisk. Slyšel jsem ale převážně nářky na barevný nádech. Jak jste spokojení s černobílou fotografií z téhle tiskárny? Díky.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-04-08 13:48:06
príspevok od: frantisek.sidak
V článku čtu chválu na černobílý tisk. Slyšel jsem ale převážně nářky na barevný nádech. Jak jste spokojení s černobílou fotografií z téhle tiskárny? Díky.
K úplnej dokonalosti by trebalo urobiť kalibračný ICC profil. Oproti predchádzajúcej Pixme bola neutralita aj bez zložitejšieho nastavovania lepšia. Keď som tlačil na fototlačiarni Epsona na multifunkčnej tlačiarni HP, tak som sa farebného nádychu nevedel zbaviť.
Myslim si ale, že kto chce veľa tlačiť ČB, mal by sa poobzerať po pigmentovej tlačiarni s viacerými atramentami pre ČB tlač.
 
PeterMarek
2009-04-08 18:28:29
príspevok od: frantisek.sidak
V článku čtu chválu na černobílý tisk. Slyšel jsem ale převážně nářky na barevný nádech. Jak jste spokojení s černobílou fotografií z téhle tiskárny? Díky.
Čo sa týka ČB tlače - je to lepšie ako čokoľvek v tejto kategórii. ´ALE´! Ale nie je to úplne ono. Ako píše nižšie Karol Srnec - ak ČB, ktorá je na úrovni tak niečo z pigmentových modelov. Mám skúsenosti z ´veľkoformátovou´ Canon iPF6100 a tam je ČB absolútne dokonalá. ´ALE´! Ale pri použití matných, polomatných médií - na lesku je to stále super ale nie je to také ´fotografické´. Pretože preferujem lesklý povrch tak dávam prednosť ´DYE´ tlačkám. Som zvedavý na novú Canonom PixPro9000MkII ale asi to bude +/- veľmi podobné tejto 4600vke. Rôzne ´štrichy/nádychy´ k magentovým alebo cyanovo/nazelenalým tónom mi vznikali pri použití rôznych papierov. Mám tu na stole neotvorené balíky Canon Photo Paper Pro II a Canon Platinum takže využijem predĺžený weekend na ich vyskúšanie. Každopádne 4600ka tam zjavne k tej čierne patróne strieka aj z toho svojho CMY potenciálu. Možno by bolo lepši to využiť ako výhody a spomenúť si na rôzne seléniové a sépiové tónovanie v tmavej komore. Dáta si jemne kontrolovane natónovať do teplého alebo studeného tónu a ajhľa tá potvora to tam presne natlačí!...
 
gilgames
2009-04-09 12:57:24
p.Srnec pripadne dalsi poprosim vas o radu. Podla Vas ake je podstatne vylepsenie 4600 oproti 3600. Ak som tomu z doteraz precitaneho rozumel. Hlavne vyhody 4600 - rychlejsia tlac skoro 2x, potlac DVD, obojstranna tlac automaticky. Nevyhody : mensie naplne a tym mensia vytaznost oproti 3600.
Fotky budem tlacit len prilezitostne hlavne veci kde budem mat obavu ze lab si neporadi, inak nemam nic proti labu.
Na rýchlosti tlace, DVD, atd. mi az tak nezalezi aj ked vaham 2x rychlost je uz rozdiel - nie je to na ukor kvality?
Potrebujem vediet ci je rozdiel v kvalite tlace medzi 4600 a 3600.
Je naozaj pravda ze su naplne do 4600 mensie ako do 3600? Preco su potom oznacovane v popisoch oboch tlaciarni rovnako?
Dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-04-09 13:20:05
Nemam prehlad o kompletnej ponuke tlaciarni Canon, ja sa dostanem len k tym zapozicanym do testu a tym, co som mal moznost niekde inde vyskusat. Odporucam sa obratit na zastupenie Canonu (p. Slavomír Medveď).
 
zdenoxl
2009-05-20 00:40:19
Takze, po dlhsom vahani som si zakupil tuto tlaciaren a musim povedat, ze som urcite neurobil chybu. Kvalita tlace, je podla mojho laickeho nazoru urcite minimalne na urovni minilabu. Zatial som tlacil par fotiek na Pro Platinum, ale skusim aj lacnejsie varianty a myslim, ze budem taktiez spokojny.
Ale aby som len nechvalil, vsimol som si na fotke(len ked pozeram pod urcitym uhlom) vodorovne pasy, asi pravdepodobne od posuvnych valcov. Fotka nie je poskriabana, len ked ju nahnem pod svetlom vidim hlavne na tmavych miestach pasy. Je to nejaka chyba tlaciarne, alebo sa to casom upravi, alebo sa s tym mam zmierit?
 
PeterMarek
2009-05-20 09:13:10
Pravdepodobne to bude papierom. Aj keď Platinum je výborná voľba. Alebo okolitými podmienkami? Každopádne mám 4600 už niekoľko mesiacov a nemám tento problém. Naposledy sa mi niečo podobné stalo pred viac ako 10rokmi na Epsonke 1200vke. Nemáte to v nejakom neštandardnom prostredí z hľadiska vlhkosti alebo teploty?
 
zdenoxl
2009-05-20 10:34:17
príspevok od: PeterMarek
Pravdepodobne to bude papierom. Aj keď Platinum je výborná voľba. Alebo okolitými podmienkami? Každopádne mám 4600 už niekoľko mesiacov a nemám tento problém. Naposledy sa mi niečo podobné stalo pred viac ako 10rokmi na Epsonke 1200vke. Nemáte to v nejakom neštandardnom prostredí z hľadiska vlhkosti alebo teploty?
Myslim, ze Platinu je najlepsia volba:-) Ako vravim, pri normalnom pozerani to nie je vidiet, iba ked fotku pod svetlom naklanam, tak vidim akoby drahy posuvnych valcov. Tlaciaren mam v izbe, takze vlhkost a ani teplota nehraju ulohu.
 
Daniel.U
2009-05-20 21:01:06
príspevok od: zdenoxl
Myslim, ze Platinu je najlepsia volba:-) Ako vravim, pri normalnom pozerani to nie je vidiet, iba ked fotku pod svetlom naklanam, tak vidim akoby drahy posuvnych valcov. Tlaciaren mam v izbe, takze vlhkost a ani teplota nehraju ulohu.
drahy posuvnych valcov robi aj mne, ale zalezi aj od papiera. Napriklad semi gloss je proti nim odolny. Najlepsie mi tato tlaciaren tlaci na Ilford profesional. Sice su neodolne, ale krasne prekresli tiene, dava hlboku ciernu a dobre pletovky.
 
Daniel.U
2009-05-20 21:03:15
este som chcel povedat, ze tie najvyssie papiere okrem odolnosti vyznam nemaju. Obetoval som na testy dost, takze viem. Cenovy rozdiel znacny, chutove nepatrny.
 
zdenoxl
2009-05-21 13:18:11
príspevok od: Daniel.U
este som chcel povedat, ze tie najvyssie papiere okrem odolnosti vyznam nemaju. Obetoval som na testy dost, takze viem. Cenovy rozdiel znacny, chutove nepatrny.
Chcem skusit aj Photo Paper Pro II PR 201, uvidim, je o nieco lahsi a asi aj tensi, mozno sa nan tieto valce nebudu tak tlacit.
Mimochodom, vcera som len tak na skusku zobral do ruky fotku z labu a fotku na papieri Platinum Pro z tejto tlaciarne. Ozaj velky rozdiel! Dovolim si tvrdit, ze kvalita tlace je vyssia ako z labu a gramaz laboveho papiera je asi o polovicu mensia. Takze tato tlaciaren a kvalitny papier je ozaj dobra volba.
 
Daniel.U
2009-05-21 22:34:53
lepsie ako lab to je, ale ide aj o to, aby farby boli spravne, nie len komercne pekne. Na PR 201 drahy nevidim, papier ma sice mensiu gramaz, ale ked ho chytis, posobi ako plast, velmi pruzny a zadna strana posobi ako pogumovana.
 
zdenoxl
2009-05-22 00:30:11
príspevok od: Daniel.U
lepsie ako lab to je, ale ide aj o to, aby farby boli spravne, nie len komercne pekne. Na PR 201 drahy nevidim, papier ma sice mensiu gramaz, ale ked ho chytis, posobi ako plast, velmi pruzny a zadna strana posobi ako pogumovana.
Nerozumiem vete ´aby farby boli spravne, nie len komercne pekne´?
K tomu papieru PR 201, to, ze posobi, ako plast, je velmi pruzny a zadna strana posobi ako pogumovana, je dobre alebo zle?
Este jedna vec. Ked chces tlacit fotky 10x15, kupujes si papier s tymto rozmerom, alebo radsej na A4 4x 10x15 a potom orezes? Pri cene cca 10SK za 10x15 a cca 25SK za A4(Pro Platinum) je rozdiel v cene cca 4SK za harok. Podla mna podstatny rozdiel
 
Daniel.U
2009-05-22 01:10:17
ked zacnem od konca, tak fotky 10x15 tlacim malo, s orezom by sa mi nechcelo hrat. Cena papiera je mensia ako farba. Papier pr-201 posobi kvalitne, urcite lepsie ako z fotolabu. Skusal som ho aj pod vodou, chova sa ako normalna fotka. Co sa farieb tyka nevies co su komercne farby? Americke pohladnice. Vytlacit fotku tak ako ju vidis na monitore nieje sranda. Mam napriklad vytlacene 2 portrety nevesty. Pri jednom by si hykal, na druhy poies, ze je skaredy so zavojom. Pri tom realite sa blizi ten druhy. Na tom prvom je nevesta svetla, kontrastna, pri tom plet ruzova ako prasatko, prepal na nose
 
zdenoxl
2009-05-22 01:27:31
príspevok od: Daniel.U
ked zacnem od konca, tak fotky 10x15 tlacim malo, s orezom by sa mi nechcelo hrat. Cena papiera je mensia ako farba. Papier pr-201 posobi kvalitne, urcite lepsie ako z fotolabu. Skusal som ho aj pod vodou, chova sa ako normalna fotka. Co sa farieb tyka nevies co su komercne farby? Americke pohladnice. Vytlacit fotku tak ako ju vidis na monitore nieje sranda. Mam napriklad vytlacene 2 portrety nevesty. Pri jednom by si hykal, na druhy poies, ze je skaredy so zavojom. Pri tom realite sa blizi ten druhy. Na tom prvom je nevesta svetla, kontrastna, pri tom plet ruzova ako prasatko, prepal na nose
Ja mam zasa poväcsine len 10x15, na A4 len par aj to este z labu. Bezne fotky davam do albumu a nie vsetko mi pride vhodne tlacit na A4.
Vytlacit fotku, ako ju vidim na monitore, je na mojom notebooku nemozne:-)).
Som v stadiu skusania, ked upravim fotku tak, ze sa mi paci na monitore a chcem ju aj vytlacit, tak uz viem, ze ju dalej musim viac zosvetlit, ubrat sytost a este par uprav a potom to nieje taky zasadny rozdiel, ale stale to nieje ono. A asi ani nebude.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované