Hore

Môj CEWE fotosvet 4.6

Po takmer dvoch rokoch sa vraciame k otestovaniu novej verzie programu pre tvorbu fotokníh (a nielen ich).


Takmer pred dvomi rokmi sme vám predstavili softvér od spoločnosti CEWE, ako horúcu novinku. Odvtedy sme otestovali niekoľko produktov (fotoknihy, kalendáre, fotografie na rôznych materiáloch) a tie sa stali populárne aj u najširšej verejnosti. Málokto si dnes nechá tlačiť klasické fotografie a ak chce fotografiu v tlačenej forme, využije skôr formát knihy, ktorá pôsobí luxusnejšie a profesionálnejšie.


Spoločnosť CEWE neustále rozširuje ponúkané služby a tomu sa prispôsobuje aj ich softvér. Program Môj CEWE fotosvet, ktorý si môžete bezplatne stiahnuť zo stránok www.fotolab.sk, dospel do verzie 4.6. K dispozícii je vo verzii pre Windows, Mac OS a dokonca aj Linux.

Nebudem tu popisovať ako program funguje, na stránke http://fotosluzba.fotolab.sk/moja-cewe-fotokniha.html nájdete výučbové videá. Sústredím sa na funkciu vytvárania kníh z pohľadu grafika s dlhoročnými skúsenosťami, ktorý má iné nároky ako bežný užívateľ. V predchádzajúcich verziách som sa občas s programom trápil a preto som bol zvedavý, či sa podarilo určité nedostatky odstrániť.


Stiahnutie a inštalácia na môj iMac bola bezproblémová a program sa po celý čas užívania choval korektne. Pri prvom spustení ma privítala úvodná obrazovka. Dobre spracovaná grafika vás rýchlo nasmeruje ku konkrétnemu produktu, ktorý chcete použiť. Všade je malá nápoveda, ukážka produktu a aj základná cena. Ja som otestoval novinku, fotoknihu na lesklom papieri.Prv než začnete program používať, venujte sa nastaveniam. Ja mám rád veci pod kontrolou a preto som povypínal všetky automatiky.Potešilo ma, že je užívateľské rozhranie dobre prispôsobené monitorom s vyšším rozlíšením a plne využíva celú plochu. Aj keď je súčasťou programu automat, ktorý sám vloží a naaranžuje fotografie, skúsenejší užívatelia radšej navrhnú svoju fotoknihu podľa seba. Taká možnosť tu je, aj keď v minulosti som mal s niektorými funkciami problém. Bojoval som proti určitým automatizovaným funkciám a niektoré mi chýbali. Ako je na tom súčasná verzia programu? Lepšie!


Hlavným problémom, s ktorým som sa predtým stretol bolo to, že sa nedala dodatočne meniť veľkosť knihy. Predstavte si svadobného fotografa, ktorý mladomanželom vyhotoví veľkú fotoknihu, ale zároveň chce pre príbuzných a známych urobiť aj menšie knihy. Predtým musel každú knihu robiť zvlášť, úplne od nuly. Teraz je k dispozícii funkcia “zmeniť veľkosť” a meniť sa dá aj počet strán a typ papiera.Začínam pracovať na svojej knihe. Najprv volím rozvrhnutie fotografii na stranách.


Ak sa pustíte do tvorby knihy, vyberiete si z ponuky formátov a vyhotovení, otvorí sa vám editačné okno. V ňom je vaša prázdna kniha s pred pripraveným usporiadaním. Usporiadanie môžete meniť pre každú stranu zvlášť. Pre mňa bolo dôležité zmeniť rozvrhnutie strán hromadne. Táto funkcia tu chvalabohu nechýba a je dobre navrhnutá. Môžete meniť  rozvrhnutie každej strany zvlášť, len párnym, či nepárnym stranám, všetkým stranám alebo si dokonca uložiť vlastné rozvrhnutie. Ja väčšinou využívam maximálnu plochu papiera a fotografie umiestňujem spôsobom jedna fotografia na jednu stranu. S tým súvisí ďalšia mnou oceňovaná funkcia. Fotografie bežne vkladáte na stránku tak, že ich metódou drag and drop presuniete na stránku. Tam ju môžete veľkostne meniť robiť výrez, otáčať ju, dať jej rámik, pridať tieň, či vložiť ju do masky. Ak chcete aby fotografia vyplnila celú plochu strany, najskôr by ste asi menili veľkosť fotografie pomocou uzlov na okraji fotografie. Jednoduchšie je kliknúť nad fotografiou pravým tlačidlom a vybrať funkciu “ďalšie nastavenia pre fotky” a vybrať “fotku ako pozadie”. A je to! Samozrejme máte možnosť dodatočne meniť výrez fotografie. Užitočné je, že fotografiu môžete dať ako pozadie aj na dvojstranu, čo využijete pri panoramatických fotografiách.Takto dostanete fotografiu na pozadie a využijete celú plochu stránky.Ťahanie za uzlové body je niekedy trápením.


Ak ale chcete dávať na strany viac fotografií využijete bežný spôsob posúvania a zmeny veľkosti fotografií. Odporúčam zapnúť si pomocný raster s funkciou zachytávania. Zmena veľkosti fotografie pomocou uzlových bodov nie je špecialitou tohto programu, ale štandardom aj ostatných grafických programov. K jej fungovaniu mám výhradu. Klikanie a ťahanie za jednotlivé body je jednoducho divné, nefunguje tak ako má, ako som zvyknutý z iných programov. Niekedy treba kliknúť na uzol aj niekoľkokrát, ako aj na zvýraznený rámik pri presúvaní fotografie. Dobrou pomôckou je smajlík upozorňujúci na to, akú kvalitnú fotografiu ste vložili. Zelený smajlík znamená, že rozlíšenie je dostatočné pre vybranú veľkosť knihy.Pred prácou naostro si skúšam jednotlivé funkcie programu. Vkladanie textu a “vkusného” clipartu.


Osobne som ešte využil funkciu zmeny pozadia pod fotografiou. Okrem jednoliatej farebnej plochy môžete mať za fotografiou rôzne podkladové textúry alebo ďalšiu fotografiu. Priamo z programu môžete sťahovať ďalšie, ktoré sú umiestnené na internete. Nechýba ani funkcia vkladania textov s bežnými editačnými funkciami akými sú výber písma, veľkosti, farby, či zarovnania. Skôr nefotografi využijú funkciu vkladania clipartov, čiže rôznych veselých obrázkov.Moja kniha je hotová. V ľavom dolnom rohu nájdete možnosť zmeny veľkosti, papiera, počtu strán a aktuálnu cenu.Po stránke tvorby fotoknihy má nová verzia programu uspokojila. S dobre pripravenou koncepciou a fotografiami mi išla práca od ruky. Pri prvej knihe som sa ešte zoznamoval s funkčnosťou programu, pri druhej to bola už rutina. Po vizuálnej kontrole oboch kníh stačilo stlačiť veľké červené tlačidlo objednať a spustil sa sprievodca objednávkou.


Vybavenie objednávky je bezproblémové. Ja som mal už z predošlých recenzii internetový účet, takže som si len vybral spôsob prevzatia objednávky. Zvolil som osobný odber v najbližšej zberni Fotolabu. V čase písania tejto recenzie som obdržal emailovú správu o to, že moja zákazka je hotová, od odoslania objednávky to trvalo 4 dni. V ďalšej recenzii sa s vami podelím o dojmy z kníh, ktoré ma už čakajú v zberni.Vo svojom nákupnom košíku mám knihu, ktorú si chcem objednať.O chvíľu už mám objednávku potvrdenú.


Zhrnutie

Súčasná verzia programu Môj CEWE fotosvet je prehľadnejšia ako jej predchádzajúce verzie. Nové funkcie ocenia najmä skúsenejší užívatelia s väčšími nárokmi na možnosť individuálneho navrhovania. Rozšírila sa aj ponuka služieb. Fotografi tak majú možnosť výberu z veľkého množstva formátov a vyhotovení fotokníh.


Ak robíte fotoknihu prvýkrát, najprv si nastavte program, aktivujte alebo deaktivujte pomocné funkcie, akými sú napr. automatická úprava fotografií. Upravte si rozloženie ovládacích prvkov podľa veľkosti a rozlíšenia monitoru tak, aby sa vám lepšie pracovalo. Nacvičte si vytvorenie knihy na nečisto, aby ste zistili, ktoré funkcie potrebujete a ako sa ovládajú. “Ostrú” knihu potom vytvoríte bez nutnosti opravovať veľa chýb, ktoré ste pri jej tvorbe urobili. Pred odoslaním objednávky si knihu dôkladne prekontrolujte. Odporúčam aj článok Ako na fotoknihu, ktorý nájdete v našej fotoškole.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
solaris
2011-05-18 09:52:58
Zaujima ma, ci pribulda moznost nastavit transparentnost obrazku, pokial sa pouzije ako pozadie na celu stranku/dvojstranku. Tato moznost mi dost chybala, pokial som si chcel vytvorit vlastne pozadie, ktore by nebolo take syte/kontrastne ako fotky na nom umiestnene.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-18 10:49:28
príspevok od: solaris
Zaujima ma, ci pribulda moznost nastavit transparentnost obrazku, pokial sa pouzije ako pozadie na celu stranku/dvojstranku. Tato moznost mi dost chybala, pokial som si chcel vytvorit vlastne pozadie, ktore by nebolo take syte/kontrastne ako fotky na nom umiestnene.
Osobne si taketo veci predpripravujem v editore (PS), rovnako aj titulku. V programe som takutoo funkciu nenasiel.
 
Robco
2011-05-18 11:43:21
Perfektna vec tato fotokniha. Oproti starsej verzii podstatne viac moznosti a jednoduhsia intuitivna praca v programe. Osobne odporucam. Fotky z akcii vyzeraju podstatne profesionalnejsie ako ked su len jednotlivo vytlacene.
 
piggee
2011-05-19 06:36:25
Mna by skor zaujimalo, ci to podporuje icc profily resp. aky sa tam pouziva, alebo to tlaci farby od buda do buka?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-19 07:31:08
príspevok od: piggee
Mna by skor zaujimalo, ci to podporuje icc profily resp. aky sa tam pouziva, alebo to tlaci farby od buda do buka?
Odporucam nevymyslat a dat vsetko do sRGB.
 
lu_boss
2011-05-19 07:50:08
...pribudla fotokniha na fotopapier v rozmere 30x30 cm a teda sa da do knihy umiestnit rozmer 60x30 a vyzera to impozantne.
Automaticka zmenu formatu a typu knihy je uzasny pokrok - ked je raz fotokniha - napriklad na fotopapier hotova, trivialne sa da zmenit na fotoknihu tlacenu. To vyuzivam po vyhotoveni knihy na fotopapier (tam je maximum 82 stran), ked robim aj rozsirenu verziu (v tlacenej knihe je mozny vyssi pocet stran - tusim 98 pre rozmer 20x20).
Ja si fotografie pripravim sam, ziadne automaticke upravy - to vypinam. Hoci, raz som na to kompletne zabudol a vysledok bol vyborny a presne podla ocakavania.
Jaj, este jedna vec, neviem, neskumal som to do detailov, ale mam pocit, ze soft optimalizuje velkost fotiek. Ak mam napriklad fotku 4200x2800 px, ktoru pouzijem vo velkosti 3x2 cm, tak ju algoritmus zmensi a na zberny server tak neposiela tony dat.
Jednoznacne zmeny k lepsiemu.
 
piggee
2011-05-19 08:25:54
príspevok od: Karol Srnec
Odporucam nevymyslat a dat vsetko do sRGB.
Preboha len to nie. To uz radsej pouzivat Adobe RGB, ktory ma vacsi gamut a aj to len v pripade, ze to ide na digitalnu elektrograficku tlac. Pri digitalnej tlaci (kedze sa pracuje s CMYKom) sa skor pouzivaju icc profily certifikovane ISO 12647-2. Napr. "ISO Coated v2 300%.icc"
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-19 08:40:11
príspevok od: piggee
Preboha len to nie. To uz radsej pouzivat Adobe RGB, ktory ma vacsi gamut a aj to len v pripade, ze to ide na digitalnu elektrograficku tlac. Pri digitalnej tlaci (kedze sa pracuje s CMYKom) sa skor pouzivaju icc profily certifikovane ISO 12647-2. Napr. "ISO Coated v2 300%.icc"
sRGB je standardom pre amaterske spracovanie obrazu. Ak by stroje v CEWE nepodporovali spravu farieb, pri zaslani Adobe RGB by moglo dojst k nespravnej interpretacii farieb. No a CMYK je uplna blbost. Tieto postupy odporucam len skusenym grafikom a len vtedy ak vedia, cim maju nakrmit vystupne zariadenie. Pri knihe za 30€ neodporucam experimentovat s ICC profilmi, ked nikto nevie presnu technologiu spracovania zaslanych dat.
Este raz opakujem, sRGB je stavka na istotu. Vacsina uzivatelov, ktori budu tento program pouzivat neovlada colormanagement a ani nema vhodny hardver. Ak niekto chce vyskusat Adobe RGB, nik mu v tom nebrani. Je velka pravdepodobnost, ze si s tym laboratoria CEWE poradia, ale istota tu nie je.
 
Robert Simeg
2011-05-19 11:54:54
Uz sa na to chystam aj ja, dik za clanok
 
piggee
2011-05-20 14:26:26
príspevok od: Karol Srnec
sRGB je standardom pre amaterske spracovanie obrazu. Ak by stroje v CEWE nepodporovali spravu farieb, pri zaslani Adobe RGB by moglo dojst k nespravnej interpretacii farieb. No a CMYK je uplna blbost. Tieto postupy odporucam len skusenym grafikom a len vtedy ak vedia, cim maju nakrmit vystupne zariadenie. Pri knihe za 30€ neodporucam experimentovat s ICC profilmi, ked nikto nevie presnu technologiu spracovania zaslanych dat.
Este raz opakujem, sRGB je stavka na istotu. Vacsina uzivatelov, ktori budu tento program pouzivat neovlada colormanagement a ani nema vhodny hardver. Ak niekto chce vyskusat Adobe RGB, nik mu v tom nebrani. Je velka pravdepodobnost, ze si s tym laboratoria CEWE poradia, ale istota tu nie je.
ved to je presne ten dovod, preco som sa na to pytal, lebo istota dobrych farieb v knihe je zatial iba taka, ze si celu knihu clovek zalomi sam v quarkovi a vie, cim to nakrmi a vie, ze ked to da v tlaciarni vytlacit, tak mu to vytlacia s tym profilom..
 
markus
2011-05-24 10:33:21
Da sa vyexportovat nejaka maketa alebo nahlad knihy aby som to mohol mat na ukazku. Potrebujem aby mi ju odobrili skor nez ju dam vyrobit. Dik za radu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-24 11:03:25
príspevok od: markus
Da sa vyexportovat nejaka maketa alebo nahlad knihy aby som to mohol mat na ukazku. Potrebujem aby mi ju odobrili skor nez ju dam vyrobit. Dik za radu.
Ziadnu funkciu na export trebars do PDF som neobjavil. Zostava asi len robit printscreeny.
 
markus
2011-05-24 11:43:33
príspevok od: Karol Srnec
Ziadnu funkciu na export trebars do PDF som neobjavil. Zostava asi len robit printscreeny.
toho som sa bal
 
piggee
2011-05-29 23:49:01
príspevok od: Karol Srnec
Ziadnu funkciu na export trebars do PDF som neobjavil. Zostava asi len robit printscreeny.
nema to ani moznost tlace? ak ano, tak nahodit adobe acrobat, v nom je driver na pdf printer, tak by si to mohol vyprintovat do postscriptu a v distileri vydistilovat na pdf. bolo by to elegantnejsie ako printscreen.
 
KESKOSENI
2011-05-30 18:37:53
príspevok od: piggee
nema to ani moznost tlace? ak ano, tak nahodit adobe acrobat, v nom je driver na pdf printer, tak by si to mohol vyprintovat do postscriptu a v distileri vydistilovat na pdf. bolo by to elegantnejsie ako printscreen.
piggee-ty si tazky profik,nerozumel som z Tvojho komentu ani zbla.....zabudas ze su tu amateri a nie profesionalni grafici .........
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-30 18:53:50
príspevok od: KESKOSENI
piggee-ty si tazky profik,nerozumel som z Tvojho komentu ani zbla.....zabudas ze su tu amateri a nie profesionalni grafici .........
Myslel tym CTRL+P a z tlaciarni zvolit "ulozit do PDF". Ale musim ho sklamat, funkciu tlace program nema.
 
KESKOSENI
2011-05-30 19:01:27
príspevok od: Karol Srnec
Myslel tym CTRL+P a z tlaciarni zvolit "ulozit do PDF". Ale musim ho sklamat, funkciu tlace program nema.
aha...ja ked som potreboval prezentovat,tak som to nahodil na cd aj s CW-programom a s vysvelivkami ako to pustit....
 
piggee
2011-05-30 22:08:33
príspevok od: Karol Srnec
Myslel tym CTRL+P a z tlaciarni zvolit "ulozit do PDF". Ale musim ho sklamat, funkciu tlace program nema.
dik karol za vysvetlivky
 
markus
2011-05-31 09:08:53
diki chalani az teraz som sa dostal k odpovediam cize zhrniem to treba otravovat vyvojarov aby to v buducej verzii bolo tiez mi chyba ze pri vybere fotiek nezobrazuje nazov suboru teda musim pozerat v inom prehliadaci.
 
Tono
2011-05-31 09:41:53
príspevok od: Karol Srnec
Osobne si taketo veci predpripravujem v editore (PS), rovnako aj titulku. V programe som takutoo funkciu nenasiel.
je nejaka moznost zmenit velkost a tip knihy okrem tych ktore mi soft ponukne ? Vytvoril som si knihu A4 a potrebujem zmeniit na knihu 30x30 , bohuzial v ponuke na zmenu velkosti knihy su len A4 .
 
lu_boss
2011-05-31 10:51:20
príspevok od: Tono
je nejaka moznost zmenit velkost a tip knihy okrem tych ktore mi soft ponukne ? Vytvoril som si knihu A4 a potrebujem zmeniit na knihu 30x30 , bohuzial v ponuke na zmenu velkosti knihy su len A4 .
...myslim, ze nie, pomer stran musi zostat zachovany - teda ide zmenit stvorec na vacsi/mensi stvorec, alebo stvorec na fotopapier ide zmenit na stvorec na tlac a samozrejme, kombinacie - maly stvorec na fotopapier ide zmenit na velky stvorec na tlac.
 
julo kotus
2011-05-31 17:57:03
Hm, je zaujímavé, že keď zaplatím Fotolabu za knihu, prečo mi na predposlednú stranu vytlačí (slušne napísané) svoje logo a logo CEWE knihy??? Veď tu ide o službu, ktorá je zaplatená, nie o autorské právo ani licenciu. VEĽMI ZLE TIETO LOGÁ PÔSOBIA NA KLIENTOV. Agresívna a nevkusná reklama, ktorá sa údajne nedá vypnúť. To je akoby mi na fotku pre klienta Fotolab vytlačil svoje logo. Po niekoľkých zákazkách rozmýšľam o inom dodávateľovi tejto služby.
 
staleusmiaty
2011-05-31 19:33:13
príspevok od: julo kotus
Hm, je zaujímavé, že keď zaplatím Fotolabu za knihu, prečo mi na predposlednú stranu vytlačí (slušne napísané) svoje logo a logo CEWE knihy??? Veď tu ide o službu, ktorá je zaplatená, nie o autorské právo ani licenciu. VEĽMI ZLE TIETO LOGÁ PÔSOBIA NA KLIENTOV. Agresívna a nevkusná reklama, ktorá sa údajne nedá vypnúť. To je akoby mi na fotku pre klienta Fotolab vytlačil svoje logo. Po niekoľkých zákazkách rozmýšľam o inom dodávateľovi tejto služby.
No jo, logo je tam ako päsť na oko, pri komerčných veciach to naozaj môže vadiť... Keď nájdeš toho alternatívneho dodávateľa, daj vedieť
 
lu_boss
2011-05-31 21:56:06
príspevok od: julo kotus
Hm, je zaujímavé, že keď zaplatím Fotolabu za knihu, prečo mi na predposlednú stranu vytlačí (slušne napísané) svoje logo a logo CEWE knihy??? Veď tu ide o službu, ktorá je zaplatená, nie o autorské právo ani licenciu. VEĽMI ZLE TIETO LOGÁ PÔSOBIA NA KLIENTOV. Agresívna a nevkusná reklama, ktorá sa údajne nedá vypnúť. To je akoby mi na fotku pre klienta Fotolab vytlačil svoje logo. Po niekoľkých zákazkách rozmýšľam o inom dodávateľovi tejto služby.
...ano, toto je spravna a trefna pripomienka - celkom to vie pokazit dojem, pokial sa niekto s knihou vyhra do detailov. Aby bolo jasne o com hovorime - na fotoknihe 30x30 cm je posledna dvojstrana cista biela plocha s 2 logami a jednym ciarovym kodom v rozmere 1,5 x 10 cm - teraz som to odmeral. /Nechce sa mi to ist fotit, fotak mam zbaleny / Jednoducho to bije do oci. Ciarovy kod je OK, malicky vodoznak loga by nebol taky napadny. Alebo krasna biela dvojstrana, to by bolo super. Takto je tam nevkusne zabita reklama vyrobcu.
 
Tono
2011-05-31 22:27:46
príspevok od: lu_boss
...myslim, ze nie, pomer stran musi zostat zachovany - teda ide zmenit stvorec na vacsi/mensi stvorec, alebo stvorec na fotopapier ide zmenit na stvorec na tlac a samozrejme, kombinacie - maly stvorec na fotopapier ide zmenit na velky stvorec na tlac.
tak potom cast v texte clanku len ciastocne pravdiva
"Predstavte si svadobného fotografa, ktorý mladomanželom vyhotoví veľkú fotoknihu, ale zároveň chce pre príbuzných a známych urobiť aj menšie knihy. Predtým musel každú knihu robiť zvlášť, úplne od nuly. Teraz je k dispozícii funkcia “zmeniť veľkosť” a meniť sa dá aj počet strán a typ papiera"
 
lu_boss
2011-05-31 22:41:36
príspevok od: Tono
tak potom cast v texte clanku len ciastocne pravdiva
"Predstavte si svadobného fotografa, ktorý mladomanželom vyhotoví veľkú fotoknihu, ale zároveň chce pre príbuzných a známych urobiť aj menšie knihy. Predtým musel každú knihu robiť zvlášť, úplne od nuly. Teraz je k dispozícii funkcia “zmeniť veľkosť” a meniť sa dá aj počet strán a typ papiera"
No... Ak urobil 30x30 na fotopapier, velmi lahko z nej urobi 20x20 tlacenu - ta moze byt "normal" a "leskla" a oproti knihe na fotopapieri moze mat iny (vyssi) pocet stran.

Mne ten text sedi

Ide o to, ze pomer stran musi byt zachovany kvoli "ulozeniu" obrazkov aj textov, neviem si predstavit, ako by programatori zvladli zmenu z 20x20 na (napriklad) 28x21 - zdeformujes fotografie a texty v prislusnom pomere ? Teda z fotky 20x20 bude 28x21 ? Alebo nezdeformujes fotky, no potom pribudne priestor ?
 
PeterMarek
2011-06-01 09:40:22
príspevok od: julo kotus
Hm, je zaujímavé, že keď zaplatím Fotolabu za knihu, prečo mi na predposlednú stranu vytlačí (slušne napísané) svoje logo a logo CEWE knihy??? Veď tu ide o službu, ktorá je zaplatená, nie o autorské právo ani licenciu. VEĽMI ZLE TIETO LOGÁ PÔSOBIA NA KLIENTOV. Agresívna a nevkusná reklama, ktorá sa údajne nedá vypnúť. To je akoby mi na fotku pre klienta Fotolab vytlačil svoje logo. Po niekoľkých zákazkách rozmýšľam o inom dodávateľovi tejto služby.
Myslim, že Blurb to vie "vypnúť". Za mierny poplatok ale vie...
 
Tono
2011-06-01 10:10:08
príspevok od: lu_boss
No... Ak urobil 30x30 na fotopapier, velmi lahko z nej urobi 20x20 tlacenu - ta moze byt "normal" a "leskla" a oproti knihe na fotopapieri moze mat iny (vyssi) pocet stran.

Mne ten text sedi

Ide o to, ze pomer stran musi byt zachovany kvoli "ulozeniu" obrazkov aj textov, neviem si predstavit, ako by programatori zvladli zmenu z 20x20 na (napriklad) 28x21 - zdeformujes fotografie a texty v prislusnom pomere ? Teda z fotky 20x20 bude 28x21 ? Alebo nezdeformujes fotky, no potom pribudne priestor ?
ok je mi to jasne , ale text ze sa da menit velkost knihy je zavadzajuci , da sa menit len pocet stran a tip papiera . Ak chce fotograf robit mensie knihy musi ich tak ci tak robit zvlast . Len som na to upozornil .
 
lu_boss
2011-06-01 22:04:29
príspevok od: Tono
ok je mi to jasne , ale text ze sa da menit velkost knihy je zavadzajuci , da sa menit len pocet stran a tip papiera . Ak chce fotograf robit mensie knihy musi ich tak ci tak robit zvlast . Len som na to upozornil .
... je 20x20 mensia ako 30x30 ? Lebo z 30x30 ide urobit 20x20 a takisto ide urobit z 20x20 rozmer 30x30
Aby sme si rozumeli - urobit fotoknihu znamena do nemoty sa piplat s vyberom fotiek, umiestnivat ich, pisat texty... To Ti zaberie niekolko hodin (ak uz mas upravene fotky).
Ak mas urobenu fotoknihu 30x30, aby si urobik fotoknihu 20x20 nemusis to znova piplavo naskladat nanovo. Jednoducho vyberies, ze chces menzi rozmer a je.
No z 20x20 nie je mozne urobit 28x21 (alebo opacne z 28x21 urobit 20x20) len obycajnou zmenou velkosti - to, bohuzial musis skladat pekne od piky dalsich niekolko hodin.
 
svetlomet2
2011-11-05 21:18:43
Cawte nema niekto zaujem o kupu cewe knihy ? mam par zlavovych kuponoch predam ich za polovicu cewe knihy je to urcene na knihu v hodnote 26.90 ale je mozne si kupit drahsiu a tuto sumu vam potom odrataju ak by mal niekto zaujem napiste mi na email svetlomet2@centrum.sk mam tych kuponov viacej.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované