Hore

Nástenný kalendár od CEWE

Ubehol rok odkedy sme v redakcii testovali službu spoločnosti CEWE, tlač nástenných kalendárov. Vyskúšali sme dokonca dva druhy, na lesklom fotopapieri a s vysokolesklým povrchom. Ak zhrniem obidve recenzie a komentáre k nim, tak kalendáre tlačia v CEWE kvalitne, ale užívateľom chýbali šablóny s meninami. A práve tu mám pre vás dobrú správu. Meniny už na svojom kalendári môžete mať, aj keď s určitými obmedzeniami, ktoré spomeniem neskôr.

Návrh kalendára

Po niekoľkatich recenziách produktov CEWE sa už budem opakovať. Ak ste už čítali predchádzajúce recenzie, alebo ste si u CEWE už niektoré služby objednali, môžete túto časť preskočiť.

Kalendár si môžete vytvoriť dvomi spôsobmi. Z hľadiska výslednej podoby kalendára je jedno, aký spôsob zvolíte.

Program Môj CEWE Fotosvet

Tento program je k dispozícii pre operačné systémy Windows, Linux a Mac OS. Týmto CEWE predčí najväčšieho konkurenta, ktorý ponúka program len pre platformu PC/Windows. Program je zdarma stiahnuteľný zo stránok http://fotosluzba.fotolab.sk/softver-zadarmo.html.

Užívateľ po tom, čo si vyberie druh a veľkosť produktu (nemusí to byť len kalendár), má k dispozícii množstvo predpripravených šablón. V prípade kalendára má možnosť zvoliť pre každú stranu individuálne rozvrhnutie.Na výber máte množstvo šablón, štandardných a príplatkových. Ak chcete viac šablón ako vidíte
na obrázku, môžete si ich stiahnuť.Ja som si vybral šablónu, ktorú som si musel stiahnuť.Na ľavej strane je ponuka rozvrhnutí fotografii.Pred odoslaním objednávky si pozorne pozrite náhľad vášho budúceho kalendára.

Online cez internetovú aplikáciu

Na to aby ste si vytvorili a objednali kalendár, nepotrebujete inštalovať žiaden program. V ponuke kalendárov kliknite na červené tlačidlo “objednať teraz” a otvorí sa vám okno s aplikáciou pre tvorbu kalendára. Je jednoduchá, ale plne funkčná. Možnosti sú prakticky zhodné s programom Môj CEWE Fotosvet. Rozpracovaný kalendár si môžete priebežne ukladať, čo aj odporúčam, aby ste v prípade výpadku internetu nemuseli robiť všetko odznova.

Ak chcete kalendár s meninami, musíte zvoliť práve online návrh. Viac o tvorbe kalendára vám napovedia nasledujúce obrázky.Novinkou, na ktorú mnohí čakali, sú kalendáre s meninami.Výber farebnej schémy.Rozhranie online aplikácie je jednoduché. Fotografie najprv nahráte na server a potom ich
metódou drag&drop pretiahnete na strany kalendára.Úprava fotografie pre konkrétny okno v liste.Posledný pohľad na kalendár pred odoslaním objednávky.


Pokiaľ neviete, či tlačové zariadenie podporuje správu farieb, uložte fotografiu do formátu JPG v najvyššej kvalite. Ako farebný priestor použite sRGB, ten je najrozšírenejším štandardom pre amatérsku digitálnu fotografiu. Pri inom farebnom priestore by mohlo dôjsť k nesprávnej interpretácii farieb.

Kvalita

Prvý kalendár som vyhotovil v programe Môj CEWE Fotosvet. Použil som fotografie, ktoré poznáte z Príbehu fotografie: Easy rider. Vybral som si jednoduchú čiernu šablónu a tlač na matný papier. Oproti minulosti som použil aj šablóny s viacerými fotografiami na stranu, pri formáte A3, vyniknú dostatočne. Striedal som rôzne rozloženia, program umožňuje pre každú stranu zvoliť individuálne rozloženie. Fotografie vo formáte JPG s profilom sRGB boli vytlačené kvalitne, napriek tomu, že sa nejedná o tlač na fotopapier ale o bežnú digitálnu tlač. Farby sú reprodukované verne, bez posunu do nežiadúcich odtieňov. Niekoľko fotografii je monochromatických s jemným nádychom do sépie a ani s ich reprodukciou problém nebol.

Objednávku som vytvoril v piatok a už v utorok, následujúci týždeň, som si kalendár vyzdvihol v jednej z pobočiek Fotolabu. Tomu sa hovorí rýchlosť.
Kalendár vytvorený v programe Môj CEWE Fotosvet.

Druhý kalendár som vyhotovil a objednal online, cez internetovú aplikáciu. Nahratie fotografii prebehlo bezproblémovo, aj keď mali dohromady viac ako 100 MB.

Opäť som si vybral bežnú digitálnu tlač na formát A3, tentoraz som zvolil decentnú jednofarebnú šablónu s meninami. Kalendár som koncipoval podobne ako ten s motorkárom, ale za ústredný motív som zvolil Bratislavu. Aj keď si fotografie upravujem sám a pri tlači vyžadujem aby boli vyhotovené bez úprav, zvolil som aby mi aplikácia (či skôr program na druhej strane), fotografie upravila. Úpravy sa ukázali vporiadku, spočívali v zlepšení prekreslenia tieňov. Farebnosť fotografii zostala zachovaná.

Možnosť zvoliť šablónu s meninami je príjemnou novinkou, na ktorú mnohí čakali. Pre lepšiu prehľadnosť by mohli byť šablóny s meninami výrazne označené. Veď je to jeden z marketingových nástrojov v konkurenčnom boji.

U tejto zákazky bola rýchlosť spracovania ešte vyššia. V pondelok podvečer som odoslal objednávku a v stredu na obed bol kalendár v zberni.Kalendár vytvorený online na stránkach Fotolab.

Plusy a mínusy

+ rýchla dodacia doba

+ podpora rôznych operačných systémov

+ konečne šablóny aj s meninami, aj keď s obmedzeniami

+ kvalita tlače

- na šablónach by mal popracovať profesionálny grafik

Záver

Či už v programe Môj CEWE Fotosvet, alebo cez internet, tvorba kalendára nie je nijako zložitá. Ak máte pripravené fotky v dostatočnej kvalite, nebude vám tvorba kalendára aj s objednávkou trvať dlhšie ako 20 minút. Moje zákazky boli vyhotovené bleskovo, pred Vianocami sa dajú ale predpokladať dlhšie termíny. Preto si nenechajte výrobu kalendára na poslednú chvíľu.

S kvalitou tlače a vyhotovenia som spokojný, menej s predpripravenými šablónami. Ani tie príplatkové nie sú na profesionálnej úrovni. Väčšine to vadiť nebude a tým náročnejším odporúčam vybrať si jednoduché šablóny, ktoré nechajú vyznieť fotografiám.

Konečne sme sa dočkali aj šablón s meninami, aj keď zatiaľ len online. Keďže tvorba kalendára cez internet nie je obmedzujúca, beriem to len ako drobnejší nedostatok. Celkovo hodnotím CEWE kalendár ako dobrý produkt, ktorý v nadchádzajúcom vianočnom čase, bude zaujímavým darčekom s osobným vkladom autora fotografii.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
ZuzannaH
2012-11-19 13:01:11
... tiez si uz niekolko rokov davam tlacit kalendar prave vo fotolabe (v porovnani s HF maju podla mna lepsiu kvalitu). Zaujimavy je aj kalendar na fotopapier, len je trochu haklivejsi na vlkost v miestnosti ... kvalita grafickej predlohy by ale mohla byt naozaj vyssia, tak snad sa aj toho dockame...
 
mirosz
2012-11-19 13:20:57
"Vyskúšali sme dokonca dva druhy, na lesklom fotopapieri a s vysokolesklým povrchom."
Link na "lesklo fotopapierovy" odkazuje na apple.com... Neviem ci omylom, alebo mi nieco uchadza.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-11-19 13:37:39
príspevok od: mirosz
"Vyskúšali sme dokonca dva druhy, na lesklom fotopapieri a s vysokolesklým povrchom."
Link na "lesklo fotopapierovy" odkazuje na apple.com... Neviem ci omylom, alebo mi nieco uchadza.
Dakujem za upozornenie, link opraveny.
 
Mondos
2012-11-19 18:16:52
Ja som pred rokom dal tlacit 2 obsahovo rovnake kalendare, format A3, akurat ze jeden bol na lesklom papieri (digitalna tlac) a ten druhy bol na fotopapieri KODAK ENDURA. Ten na lesklom papieri co sa farieb tyka bol uplne v poriaku , ale kalendar na fotopapieri mal farby mimo, hlavne odtiene pleti a zltej, pletovky boli blede - az takmer biele a odtiene zltej boli vyblednute, ako keby zahmlene. Neviem ci to bola nahoda alebo kde bol problem, no dalsi kalendar na fotopapier preistotu uz tlacit nebudem.
Vsetky fotografie boli v sRGB, automaticke upravy som mal vypnute, objednaval som cez net.
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2012-11-19 19:04:45
typografia mi kusok na fotolaboch nešmakuje, preto som si v idd vyskladal vlastnu šablonu.. no tlač a kvalita je unich slušna
 
sachmo
2012-11-19 21:25:40
Celkom slusne PR.
 
kozakm
2012-11-19 22:12:57
Tisknu v dtp studiu, návrh si dělám sám (ale jsou schopni i nějakou šablonu dodat, případně se dá leccos stáhnout) a vyjde mě to cenově na čtvrtinu... odmítám dotovat předražené fotolaby.
 
pedro81
2012-12-08 11:18:35
Odskusal som kalendar s lesklym povrchom ako vianocny darcek a pre mna ako laika je kvalita super. Jedine negativum je ze meniny su malym fontom a tazko citatelne. Do buducnosti to dufam zlepsia.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované