Hore

OnlinePoster.sk - tlač fotiek na plátno

Otestovali sme tlač na plátno, objednávanú online, cez webové rozhranie u firmy Plotbase s.r.o., ktorá bola doposiaľ zameraná na výrobu reklamy. Bude ich produkt konkurencieschopný?

Ako záujem o malé minilabové fotografie ustupuje, do popredia sa dostávajú drahšie a luxusnejšie tlačové produkty. Jedným z nich je tlač na plátno, ktorú sme si v redakcii mohli už niekoľkokrát vyskúšať. Predčasom spustený portál OnlinePoster.sk sa špecializuje na rôzne aplikácie fotografii väčšieho formátu. Zameriava sa na jednoduchosť, skôr než pre profesionálov je služba zameraná na poloprofesionálov, či dokonca amatérov. Tí, ak nemajú vlastnú kvalitnú fotografiu, môžu si vybrať niektorú z ponúkaných.

Možnosť objednať si fotografiu je výhradne online, cez internet. Registrácia prebehla bezproblémovo. Objednávku môžete realizovať aj bez registrácie. Do 10-tich minút mi prišiel aktivačný email. Pri registrácii máte dve možnosti. Zaregistrovať sa ako zákazník, alebo ako dizajnér. Ako zákazník si môžete objednávať produkty tlačené z vlastných fotografii, alebo fotografii nahratých dizajnérmi. Ako dizajnér môžete na OnlinePoster.sk nahrávať vlastné obrázky a profitovať na nich. Z každej objednávky, pri ktorej bola použitá vaša fotografia, máte podiel. Ten sa vám zobrazuje aj online, aby ste mali prehľad kedykoľvek k dispozícii. Ja som mal ale za úlohu otestovať kvalitu tlače na plátno, ak máte otázky ohľadom účtu dizajnéra, adresujte ju priamo prevádzkovateľovi na info@onlineposter.sk.

Fotografia na plátne

Na výber je dostatok veľkostí, až po 180x120 cm. Chváliteľný je výber z troch pomerov strán 1:1, 4:3, 3:2. Odporúčal by som pridať ešte populárny panoramatický formát 16:9. V ponuke je možnosť objednania individuálneho formátu, vtedy je ale nutné kontaktovať poskytovateľa služby. Moju fotografiu som nechal vyhotoviť vo veľkosti 75x50 cm, čo je štandardná výstavná zväčšenina.

Kompletné informácie o službe Foto na plátno: http://www.onlineposter.sk/produkty/foto-na-platno 


Objednávka

Webová stránka OnlinePoster.sk je jednoduchá a účelná. Bez problémov som našiel všetky informácie, ktoré ma zaujímali. Jednoduchá je registrácia aj objednávanie. Ponuka dizajnérov je slabá, takmer nulová. To je ale priestor pre niekoho šikovného, kto dokáže ponúknuť kvalitné a žiadané obrázky.

Pre vytvorenie objednávky nepotrebujete žiaden program, stačí vám internetový prehliadač. Na to aby ste si objednali tlač jednej fotografie skutočne nepotrebujete nič špeciálneho. Čím jednoduchšie, tým lepšie.


Jednoduché rozhranie vytvorenia objednávky.


Sumarizácia objednávky.

Tlač na plátno je ideálna pre motívy, ktoré sú podobné maľbe. Ja som si vybral krajinkársky motív západu slnka, na ktorý som v Photoshope aplikoval watercolor efekt. Súbor som extrapoloval na veľkosť plátna pri hustote rastra 240DPI. Formát JPG, farebný priestor sRGB, najnižšia kompresia.

Objednávka prebehla bez akýchkoľvek problémov. Sprievodca funguje tak ako má. Pár minút po odoslaní objednávky mi prišiel potvrdzujúci email. Objednávka bola vyhotovená za 7 dní vrátane víkendu a doručená kuriérom na adresu redakcie.

Kvalita

Obraz prišiel veľmi dôkladne zabalený a tak mi chvíľu trvalo, kým som ho z tých viacerých obalov vyslobodil. To je ale len dobre, predsa nechcete aby sa obraz cestou poškodil.Na obraze som nenašiel žiadne kazy v podobe odrenín, či škrabancov a to ani na bočných stranách. Plátno je na rám primerane napnuté, vrátane často problematických rohov, kraje sú zahnuté ostro. Keďže som si vybral tlač bez potlače hrán, bol som zvedavý na presnosť umiestnenia potlačenej plochy na rám. Tá je veľmi dobrá, na prednú stranu sa nedostal žiaden biely pásik. Tým, že som nenechal potlačiť boky plátna, využil som väčšinu plochy fotografie. Ak vám biele boky vadia, odporúčam obraz objednať s potlačenými bočnými stranami alebo zarámovať.

Pre niekoho možno menej dôležitý ale pre mňa ukazujúci celkový prístup k vyhotoveniu, je pohľad z rubovej strany na rám a upevnenie plátna. V tomto prípade nebolo nič “odfláknuté”.


Rohy aj hrany sú prehnuté ostro.


Upevnenie plátna.


Závesné uško.

Prejdime ale na to najdôležitejšie, kvalitu tlače. Textúra plátna je pri bližšom skúmaní mierne hrubšia, ale stretol som sa aj s výraznejšou textúrou. Čím väčší formát, tým môže byť štruktúra výraznejšia. Štruktúra použitého plátna nie je rušivá a k fotografii na plátne jednoducho patrí. Veď bez nej by sme mohli rovno tlačiť na papier.

Plátno má lícnu stranu natretú bielou farbou a až na ňu sa tlačí. Rozlíšenie tlače už dnes nie je problémom a detaily, pokiaľ ste ich mali na fotke, môžete sledovať aj z blízka. Nie inak je tomu aj u tohto obrazu. Prekreslenie a ostrosť sú také ako majú byť.

Po stránke farebnosti nedošlo pri tlači k posunu farebnosti do nežiadúcich odtieňov. Dobre sú prekreslené svetlá aj tiene. Na koniec prichádza moja prvá a jediná výčitka. Farby sú málo saturované, obrazu chýba viac “šťavy”, to čomu sa v anglicky hovoriacich krajinách hovorí “bold color”. Ak by ste nevideli originál, tak by sa vám farebnosť fotky páčila, pekné pastelové odtiene modrej, fialovej a ružovej. Na plátno sa určite sýte a výrazne farby tlačiť dajú. Farebne veľmi podobný obraz s motívom vodného mlynu v Tomášikove som testoval u konkurencie a modré odtiene boli saturovanejšie niekedy až agresívne.


V porovnaní s iným obrazom, ktorý som nechal tlačiť u konkurencie, sú farby menej saturované.

Záver

K fungovaniu služby OnlinePoster.sk nemám žiadnu výtku. Jednoduché objednávanie bez nutnosti inštalovania programu, tovar dodaný v sľubovanom termíne, dobre zabalený a bez poškodenia. Kvalita materiálov a práce veľmi dobrá. Jediným mínusom je mierna desaturácia farieb oproti originálu. Či sa tak stalo len u tejto zákazky, alebo je to dané technológiou tlače, neviem. Na to by bolo potrebné otestovať ešte niekoľko iných motívov.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marcel Rebro
2012-07-16 13:05:39
Tlacil som tom pred vianocami cez tucet fotiek (105x70, 75x50). Farebne vsetko OK. Ciernobiele (a tych bola vacsina) maju dost vyrazny zeleny nadych. Hlavne na dennom svetle.

Pri osvetleni neonkou je to OK, ale vyvazenie na neonku som nezadaval
 
lu_boss
2012-07-16 19:54:22
príspevok od: Marcel Rebro
Tlacil som tom pred vianocami cez tucet fotiek (105x70, 75x50). Farebne vsetko OK. Ciernobiele (a tych bola vacsina) maju dost vyrazny zeleny nadych. Hlavne na dennom svetle.

Pri osvetleni neonkou je to OK, ale vyvazenie na neonku som nezadaval
...reklamoval si ?
Hm, a to tlacia ciernobielo farbami ? Alebo preco to ma zeleny nadych ?
 
Marcel Rebro
2012-07-16 22:55:25
príspevok od: lu_boss
...reklamoval si ?
Hm, a to tlacia ciernobielo farbami ? Alebo preco to ma zeleny nadych ?
... nie ... bolo to pred vianocami (nebol cas) a zakaznikom som povedal ze je to specialne vyladene na neonku ...
 
keko
2012-07-16 23:18:07
To je divne, mne cb nerobi problemy
 
OnlinePoster
2012-10-23 14:20:11
Dobry den, dakujeme za komentare. Problem s ciernobielymi fotkami je vyrieseny novym tlacovym profilom, ktory sa kalibroval priamo na platno, ktore pouzivame.
 
peppe
2012-11-26 20:54:38
Zaujimalo by ma ako autor extrapoloval na 240 dpi? Cez photshop alebo cez special soft? Na inom mieste Karol Srnec pise, ze pri velkych formatoch 80x60 a pod postacuje 120-150 dpi. Ake mate skusenosti?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované