Hore

27.ročník festivalu Mesiac fotografie otvára svoje brány

Od 31.októbra do 30.novembra sa už tradične uskutoční najvýznamenjší medzinárodný fotografický festival na Slovensku a tento ročník je nielen žánrovo pestrý, ale najmä bohatý na významné fotografické osobnosti.

Medzi dve tohtoročné svetové žijúce legendy vo fotografii patrí americký fotograf agentúry Magnum Photos Bruce Gilden, jeden z najlepších pouličných fotografov sveta. Vystaví sériu portrétov Krásna katastrofa, ktoré vznikli na newyorských uliciach v osemdesiatych rokoch. Ďalšou hviezdou je japonský fotograf Nobuyoshi Araki a jeho zatiaľ posledná séria EroReal, zachytávajúca ženského telo v bezhraničnej erotickej fantázii, výstava bude prístupná len návštevníkom nad 15 rokov. Festivalový program je rozdelený do štyroch tematických okruhov a zahŕňa 30 individuálnych a kolektívnych výstav z 18 krajín sveta, ktoré otvoríme v bratislavských galériach a múzeach.

Z dejín fotografie je to fínska kolektívna výstava Mystika montáže pozostávajúca z pohľadníc zo začiatku 20.storočia, ktoré prenesú divákov do ranej éry fotografického priemyslu. Predstavíme aj tvorbu Ivana Matejku, výrazného fotografického talentu, ktorý sa už v mladosti stal priekopníkom výtvarne orientovanej fotografie na Slovensku. Z historickej fotografie sa predstaví aj Miloš Alexander Bazovský a Gustáv Matz. Ďalší blok výstav bude venovaný rôznorodosti kultúr. V retrospektíve sa predstaví významná rakúsko-americká fotografka Lisl Steiner, grécky dokumentarista John Demos s cyklom z Albánska z obdobia po rozpade komunistického bloku, a aj turecký fotograf Mustafa Dedeoğlu so zábermi z Istanbulu. Z českej fotografie uvedieme výstavu raných prác Vladimíra Birgusa z bývalého režimu. Z domácich autorov sa predstaví etablovaný fotožurnalista  Boris Németh s aktuálnou sériou Homeland.

Z okruhu výstav strednej a východnej Európy vystaví svoj Rodinný album Jana Ilková. Poľská fotografka Dominika Gesicka dokumentuje v cykle s názvom Toto nie je skutočný život mestečko Longyearbyen na Špicbergoch, najsevernejšie obývané miesto na svete. Rakúska fotografka Antonia Mayer, víťazka Portfolio review z Viedne 2016, sa vo svojej tvorbe zameriava na generáciu Y. Kolektívna výstava súčasnej fotografie v koncepcii poľských umelcov Grzegorza Sztwiertniu a Joanny Zemanek s názvom (Ne)zábavný park odhaľuje charaktery ľudského správania na tematickom pozadí lunaparkov. Zo svetovej fotografie sa odprezentuje španielsky vizuálny umelec Max Esteban, ktorý maliarskymi zásahmi reinterpretuje fotografie, talianska fotografka Paola Di Bello skúma sociálno-politické problémy súčasného mesta, pozorujúc situácie každodenného života, často charakterizované hlbokým ľudským nepohodlím. Exotiku prinesie indický fotograf Waswo X. Waswo v charakteristických analógových a kolorovaných fotografiách so sépiovým tónovaním z indického sveta. Jediná zastúpená autorka z Južnej Ameriky, argentínska fotografka Mariela Sancari žijúca v Mexiku sa usilovala nájsť svojho náhle a tragicky zosnulého otca v typológii mužov približne v jeho veku, ak by bol dnes žil. Dve slovenské fotografky budú vystavovaž aj v slovenských institútoch zahraničí Judita Csáderová v Budapešti a Jana Šturdíková vo Varšave. Po ročnej prestávke sa opäť vracia z Viedne do Bratislavy medzinárodná prehliadka portfólií Portfólio review 2017, jej 18. ročník sa uskutoční v nových reprezentatívnych priestoroch Café Berlinka pri Slovenskej národnej galérii. Novinkou festivalu bola aj Otvorená výzva na prekladanie výstavných projektov. Výstavnú premiéru bude mať 10 víťazov, ktorých vyberie medzinárodná porota v zložení: Josef Moucha, Michala Bosáková a Irina Tchmyreva.

www.sedf.sk
www.mesiacfotografie.sk
www.portfolioreview.sk

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované