Hore

Canon dnes predstavil revolučný systém EOS R a ďalšie novinky

Canon, svetový líder v oblasti digitálneho spracovania obrazu, dnes opäť posúva hranice predstavením úplne nového a revolučného systému EOS R. Ten rozširuje možnosti fotografovania prostredníctvom nového RF bajonetu, ktorý dokáže zachytiť vaše príbehy tak, ako nikdy predtým.

Canon opäť mení svet fotografie a videa, a to novým a prelomovým systémom EOS R

Canon, svetový líder v oblasti digitálneho spracovania obrazu, dnes opäť posúva hranice fotografovania a natáčania videí predstavením svojho nového systému EOS R. Po 30 rokoch od uvedenia pôvodného, nadčasového EOS systému, prichádza nový a odvážny EOS R systém, ktorý revolučne rozširuje možnosti fotografovania. Nový RF bajonet bol navrhnutý v perfektnej optickej, mechanickej a elektronickej kombinácii tak, aby zachytil jedinečné okamihy ako to nikdy predtým nebolo možné.

Prelomový bajonet, vyvinutý z toho najlepšieho, čo ponúka dedičstvo EOS

Od jeho začiatku v roku 1987 sa systém EOS – vrátane Cinema EOS systému – stal jedným z najuznávanejších zobrazovacích systémov na svete. Dnešné predstavenie posúva EOS systém do nových rozmerov, zachováva to najlepšie z existujúceho a zlepšuje výkon, možnosti konštrukcie objektívov a rozširuje vlastnú tvorivosť. Nový RF bajonet bol skonštruovaný na kvalitných základoch existujúcich EF bajonetov a je výsledkom starostlivého a dlhodobého vývoja Canon inžinierov, ktorí navrhli ohromujúci optický systém s bajonetom s priemerom 54 mm, vzdialeným 20 mm od snímača. Táto konštrukcia dáva oveľa väčšiu slobodu pri ďalšom vývoji objektívov. Nový bajonet s 12 konektormi umožňuje pokročilú komunikáciu medzi objektívmi a telami fotoaparátov, čím vylepšuje možnosti vývoja nových objektívov s kvalitnejším výsledným obrazom a vylepšeným používateľským rozhraním.

„Keď sme pred 30 rokmi uviedli systém EOS, poslali sme do sveta jasnú správu o budúcnosti fotografie. Keďže sme jednou z najikonickejších značiek vo svete zobrazovacích technológií, naše záväzky pretrvávajú aj naďalej. Canon bude neustále investovať do jedinečného sveta EOS a vyvíjať nové fotoaparáty, objektívy a príslušenstvo, ktoré budú posúvať hranice kvality obrazu, optiky a výkonu. Na to sa chceme zamerať a pritom naďalej uspokojovať nekončiace potreby a požiadavky našich zákazníkov," komentuje Yuichi Ishizuka, prezident a CEO Canon EMEA.

Výnimočná kvalita v každom detaile

Nový systém bol zostrojený za pomoci profesionálnych a nadšených fotografov a kameramanov. Systém EOS R s RF bajonetom a technológiou Dual Pixel CMOS AF prináša bezkonkurenčný optický výsledok, najrýchlejší systém automatického zaostrovania na svete [1] a bleeskovú komunikáciu medzi telom fotoaparátu a objektívom. Okamžitý výkon, vynikajúca ergonómia a nadpriemerná kvalita obrazu – to sú synonymá systému EOS a sú rovnako synonymami nového systému EOS R.

Vďaka technológii Dual Pixel CMOS AF umožňuje nový systém EOS R svojim používateľom fotiť a točiť v prostredí s extrémne nízkym množstvom svetla a zároveň presne zaostriť. Malý a decentný systém EOS R ponúka flexibilitu a poskytuje intimitu prostredníctvom veľmi tichej uzávierky. Ďalej ponúka najvyšší štandard formátu videa spomedzi akéhokoľvek Canon EOS zariadenia, okrem radu EOS Cinema, umožňujúci kameramanom vytvárať filmové príbehy v kvalite 4K (10-bit) cez HDMI. Celý tento systém má vylepšenú ergonómiu, obsahuje elektronický hľadáčik a ponúka možnosti ďalších úprav podľa vlastných potrieb, čo umožňuje fotografovi či kameramanovi, aby sa sústredili najmä na sledovaný objekt, a nie na svoje zariadenie.

Systém navrhnutý pre objektívy

Systém EOS R dedí všetky kvalitatívne výhody existujúceho systému EOS, najmä plnú kompatibilitu s existujúcimi EF a EF-S objektívmi a príslušenstvom [2], vylepšuje svoje možnosti použitím jedného z troch novo vyvinutých adaptérov, a tým rozširuje hranice pre snímanie obrazu. Canon dnes taktiež predstavil 4 nové objektívy, kompatibilné so systémom EOS R – RF 28-70 mm f/2L USM, RF 50 mm f/1.2L USM, RF 24-105 mm f/4L IS USM a RF 35 mm f/1.8 MACRO IS STM. Vďaka prevzatým vlastnostiam existujúcich Canon objektívov posúvajú tieto nové, vysoko výkonné objektívy hranice kreatívneho snímania obrazu na vrchol optiky a pokročilého spracovania obrazu v rámci fotografovania aj natáčania videí. Používatelia existujúceho systému EOS s full frame alebo APS-C zrkadlovkami navyše môžu využiť svoje objektívy EF a EF-S v kombinácii so systémom EOS R vďaka adaptérom, ktoré objektívom umožnia rovnaký výkon a kvalitu ako pri používaní na zrkadlovke.

Prírastok do rodiny full frame

Canon dnes tiež odhalil svoje prvé full frame zariadenie, ktoré ponesie meno EOS R a bajonet RF. Tým nastavil nové meradlo pre fotoaparáty budúcnosti. Okrem najrýchlejšieho systém automatického zaostrovania [3] je tiež prvým zariadením na svete, ktoré má schopnosť zaostriť v prostredí s nízkym množstvom svetla (až – 6EV [4]) a môže sa pochváliť veľmi tichou uzávierkou, a to všetko s ohromujúcim výsledným obrazom. EOS R prepisuje foto a video svet prostredníctvom bezkonkurenčnej kvality obrazu, prvotriednou konektivitou, upravenou ergonómiou a užívateľsky nastaviteľným ovládaním.

Aj systém EOS sa naďalej rozvíja a Canon dnes predstavuje nové objektívy EF-M 32 mm f/1.4 STM – nový objektív pre bezzrkadlovky v rámci systému EOS M; EF 400 mm f/2.8L IS III USM a EF 600 mm f/4L IS III USM, dva revolučné, veľmi ľahké profesionálne superteleobjektívy v rámci systému EF.


[1] Platné v čase vydania tlačovej správy (5.9.2018) a založené na testovaní všetkých dostupných full frame bezzrkadlovkách
[2] Kompatibilný so všetkými objektívmi okrem Canon EF 35-80 mm Power Zoom
[3] Platné v čase vydania tlačovej správy (5.9.2018) a založené na testovaní všetkých dostupných full frame bezzrkadlovkách
[4] Medzi full frame digitálnymi fotoaparátmi s vymeniteľnými objektívmi a zaostrovaním fázovou detekciou v rovine obrazového snímača. K 4.9.2018 (podľa prieskumu spoločnosti Canon). Podľa štandardov spoločnosti Canon. (počas fotografovania, f/1.2, stredový AF bod, one-Shot AF, pri 23°C, ISO 100)

Nový full frame fotoaparát a objektívy pre prelomový systém EOS R

Canon, svetový líder v oblasti digitálneho spracovania obrazu, dnes dopĺňa svoj nekompromisný full frame svet predstavením nového fotoaparátu EOS R, ktorý je prvým fotoaparátom s novo vyvinutým RF bajonetom. Vďaka najrýchlejšiemu systému automatického zaostrovania [1] a možnosti ostriť v nízkych svetelných podmienkach ako je – 6EV [2], je perfektnou voľbou pre profesionálne zábery. Celý nový modelový rad objektívov RF je založený na kvalitnej optike a existujúcich vlastnostiach prístrojov Canon, čím modernizuje ponuku pre fotografov a kameramanom o nové možnosti kreatívnej tvorby a užívateľské prispôsobiteľnosti.

EOS R

Systém EOS R inovuje existujúci systém EOS a poskytuje bohatšie, detailnejšie výsledky, so skvelou ostrosťou a kvalitou. EOS R je prvým fotoaparátom, ktorý je vybavený RF bajonetom s priemerom 54 mm, vzdialeným 20 mm od snímača a 12 konektormi pre komunikáciu s objektívmi.

Kombinácia vysoko výkonných objektívov radu RF, 35 mm full frame CMOS senzoru s približne 30,3 miliónmi efektívnych pixelov [3] a najnovšieho procesora DIGIC 8, umožňuje EOS R vytvárať najvyššiu kvalitu obrazu. Komunikácia medzi telom fotoaparátu a objektívom RF je na takej úrovni, že dokonca aj režim Digital lens optimizer, ktorý vďaka informáciám prenášaným bajonetom dočisťuje optický výsledok, má minimálny dopad na spomalenie kontinuálneho snímania [4].

Prostredníctvom najrýchlejšieho systému automatického zaostrovania na svete –  len 0,05 sekundy [5] –
a schopnosti súvisle zachytiť pohybujúce sa objekty rýchlo a precízne, s možnosťou až 8 snímok za sekundu v režime kontinuálneho snímania (pevný AF) a 5 snímok za sekundu s AF tracking, ponúka EOS R veľmi konzistentné používateľské rozhranie pre sebavedomých fotografov. EOS R má funkcionalitu "Touch and drag AF", ktorá umožňuje intuitívny výber z 5655 pozícií AF [6] - viac než má akýkoľvek iný fotoaparát v tejto triede. Keďže je toto zariadenie prvým na svete, ktoré dokáže automaticky zaostrovať v tmavom prostredí až do -6EV [7], je EOS R optimalizovaný na fotenie v prostredí s nízkym množstvom svetla vďaka pokročilému elektronickému hľadáčiku (Electronic Viewfinder – EVF) s 3,69 miliónmi bodov a poskytuje 100% pokrytie snímanej scény a dáva možnosť vidieť objekty v ich skutočných farbách aj v prostredí takmer absolútnej tmy.

EOS R ponúka možnosť nepočuteľného snímania obrazu vďaka reálne tichej uzávierke a poskytuje tým úplnú diskrétnosť aj v tých najosobnejších fotografických prostrediach, takže je ideálny napríklad pre fotoreportérov či svadobných fotografov.

EOS R je skutočne majstrovským nástrojom pre tvorcov filmov prostredníctvom formátu 4K s plnou kontrolou audio záznamu, vďaka variabilite otočného displeja a pomocníkovi pre manuálne ostrenie – funkcie peaking. Dodatočne môžu tvorcovia filmov použiť 10-bitový výstup cez HDMI a vďaka profilu Canon log môžu snímať záznam v neutrálnom kontraste až do dynamického rozsahu 12 EV krokov pri nastavení ISO 400, čo im umožní následné úpravy v post-processingu, aby sa vyhli aj tým najmenším nuansám vo farebnom detaile, tieňoch a prepáleniach.

 

Takmer všetko ovládanie na tele EOS R je prispôsobiteľné, čo prináša nový rozmer personalizácie
a používania majiteľom EOS. Dobre známa, ale predsa len vylepšená ergonómia EOS – robustné telo
z hliníkovej zliatiny odolné proti poveternostným vplyvom – dovoľuje používateľom fotiť dlhšiu dobu
a pritom si stále užívať pohodlie gripu a intuitívneho rozhrania. Ako prvý v modelovom rade EOS má EOS R prispôsobiteľnú multifunkčnú lištu, na ktorej si používateľ môže prednastaviť preferované nastavenia, akým je napríklad citlivosť ISO. Pre tých, ktorí sú stále v pohybe, ponúka EOS R Bluetooth konektivitu cez spárovanie s mobilným telefónom a tiež ukladanie GPS polohy pri každej zhotovenej fotografii. Dodatočne možno využiť aj aplikáciu Canon Camera Connect, ktorá ponúka slobodu tvorivému fotografovaniu vďaka možnosti fotenia cez diaľkové ovládanie.

Novo predstaveným používateľským prvkom všetkých RF objektívov je tzv. "Control ring", ktorý umožní rýchle nastavenie clony, rýchlosti uzávierky, ISO či kompenzáciu expozície jednoducho a bez prerušenia koncentrácie na aktuálny záber.

Hlavné vlastnosti systému EOS R:

 • Vynikajúci optický výkon, nové možnosti konštrukcie objektívov a možnosť tvorivej flexibility.
 • Pokročilá komunikácia medzi telom zariadenia a objektívmi.
 • Kompatibilita s existujúcimi EF and EF-S objektívmi a príslušenstvom.
 • Schopnosť zachytenia záberov v zhoršených svetelných podmienkach.

Hlavné vlastnosti fotoaparátu EOS R:

 • Možnosť používania s novými výkonnými RF objektívmi, 35 mm full frame CMOS senzor s približne 30,3 milióna efektívnych pixelov a najnovší obrazový proces DIGIC 8.
 • Svetovo prvý fotoaparát, ktorý dokáže automaticky zaostriť aj v náročných svetelných podmienkach, ako napríklad -6 EV.
 • Najrýchlejšia možnosť automatického zaostrovania na svete – 0,05 sekundy.
 • Digital Lens Optimizer.
 • Touch and Drag AF – výber z 5655 pozíc AF.
 • Tichá uzávierka.
 • Formát 4K videa s možnosťou 10-bitového výstupu cey HDMI.


Špičková optika

Odstup bajonetu RF s priemerom 54 mm je iba 20 mm od fokálnej roviny a ponúka úplne nové možnosti v optickej konštrukcii objektívov. Konštruktérom spoločnosti Canon umožnil zostrojiť také objektívy, aké doteraz nebolo možné vyrobiť. Popri objektívom v rámci existujúceho systému EOS dnes Canon uvádza 4 nové objektívy v systéme EOS R, ktoré posúvajú hranice optiky. RF 50 mm f/1.2L USM je extrémne svetelný zástupca kategórie L – najsvetelnejší v tejto triede. Mimoriadne zobrazenie detailov, vysoká ostrosť, ohromujúca hĺbka ostrosti a pozoruhodný výkon v priestoroch s nízkym množstvom svetla – to sú výhody tejto optickej konštrukcie. Model RF 24-105 mm f/4L IS USM patrí do modelového radu "eLkových" zoom objektívov a stáva sa prvým modelom, ktorý využíva technológiu Nano USM – ideálny pre tvorcov filmov pri potrebe neprerušovaného zaostrovania za účelom prirodzene vyzerajúcich prechodov medzi snímkami pri sledovaní objektu pohybujúceho sa od či ku kamere. Je tenký a jednoducho ovládateľný a má fixnú svetelnosť 4. Rýchly a tichý systém automatického zaostrovania a 5 stopová stabilizácia obrazu z neho robí ideálny model pre filmárov.

Rýchly, svetelný a všestranný objektív so štandardným rozsahom ohniskových vzdialeností – model RF 28-70 mm f/2L USM – je prvým na svete, ktorý ponúka vysokú svetelnosť f/2 cez celý rozsah ohniskových vzdialeností. Konštrukcia barelu absorbuje prípadné pády či nárazy, zabraňuje ich ničivým následkom a robí z neho veľmi odolný model. Posledným z predstavovaných modelov je vysoko svetelný makroobjektív RF 35 mm f/1.8 MACRO IS STM, ideálny pre street fotografiu, cestovanie a robenie detailných záberov. Ponúka prirodzené širokouhlé zábery, pohľady do makrosveta a hybridnú stabilizáciu obrazu. Ostrenie, clona a stabilizácia obrazu sú integrované do jednej konštrukčnej jednotky.

Hlavné vlastnosti objektívu RF 50 mm f/1.2L USM:

 • Mimoriadne zobrazenie detailov, vysoká ostrosť, ohromujúca hĺbka ostrosti a pozoruhodný výkon v priestoroch so slabým svetlom.
 • Rýchly a precízny optický výkon.
 • Vysoká kvalita obrazu a odolnosť vďaka vlastnostiam legendárneho modelové radu L.
 • Stvorený pro profesionálov pre každodenné používanie.

Hlavné vlastnosti objektívu RF 24-105 mm f/4L IS USM:

 • Objektív pro všestranné použitie, praktický s profesionálnym priblížením
 • Pevná a odolná konštrukcia, spoľahlivý výkon.
 • Päťstopová stabilizácia obrazu.
 • Rýchly a tichý Nano USM pre brilantné výsledné fotografie.
 • Ohromujúce zameranie na detail, hĺbka a ostrosť vďaka vlastnostiam modelového radu L.

Hlavné vlastnosti objektívu RF 28-70 mm f/2L USM:

 • Prvý na svete, ktorý ponúka vysokú svetelnosť f/2 cez celý rozsah ohniskových vzdialeností.
 • Mení pohľad na doterajšie štandardné zoom objektívy.
 • Jemný a tichý systém automatického zaostrovania vďaka Canon USM technológii.
 • Jednoduché ovládanie a intuitívna ergonómia pre prirodzený pocit z fotografovania.

Hlavné vlastnosti objektívu RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM:

 • Vynikajúca kvalita obrazu so širokouhlým objektívom v kompaktnom tele.
 • Výkonný v zhoršených svetelných podmienkach, napomáha zachytiť tú pravú atmosféru aj v horšie osvetlenom prostredí.
 • Zachytí neskutočné detaily v polovičnom macro priblížení s možnosťou päťstopovej stabilizácie obrazu.
 • Nízka hmotnosť, pohotovejšie fotenie a kreatívne výsledky.

Všetky objektívy na dosah

Tri novo predstavené adaptéry umožňujú viac ako 70 modelom objektívov EF a EF-S [8] využívať inovatívny systém EOS R, ktorý podporí nové možnosti optiky pri zachovaní vysokej kvality obrazu a vysokého výkonu, aký možno vidieť pri používaní s EOS zrkadlovkami [9]. Tento adaptér prináša používateľovi možnosť ovládacieho prvku "Control ring", ktorý sa nachádza na RF objektívoch. Drop-in filter adaptér umožňuje použitie širokého spektra drop-in filtrov (drop-in polarizačný filter a drop-in variabilný ND filter). Je to ideálne riešenie pre filmárov využívajúcich objektívy, ku ktorým je zložité alebo nemožné filter pridať. Drop-in variabilný ND filter riadi expozíciu, pričom polarizačný eliminuje odrazy a vylepšuje farebnú saturáciu. Oba filtre sú ideálne pre ohromujúcu kvalitu obrazu, ktorá poháňa potreby používateľov.

Hlavné vlastnosti Canon adaptérov:

 • Umožňuje použitie EF a EF-S objektívov s Canon EOS R fotoaparátom.
 • Jednoduché úpravy v nastavení cez „Control Ring“.
 • K dispozícii rôzne drop-in optické filtre.
 • Skonštruované pre profesionálne použitie.

  

Prispôsobte si celý proces tvorby fotografie

Široké spektrum nového príslušenstva dostupné pre EOS R obsahuje taktiež grip na batériu či blesk. Grip BG-E22 umožňuje použitie dvoch vysokokapacitných lítium-ionových LP-E6N batérií a ponúka možnosť externého nabíjania cez USB adaptér. Fotograf sa tak môže foteniu venovať dlhšie a má uľahčené fotenie pri vertikálnej pozícii, so zachovaním polohy ovládacích prvkov. Pre kreatívne možnosti osvetlenia ponúka BG-E22 PC terminál pre pripojenie na tradičný káblový štúdiový blesk pre použitie s EOS R. Speedlite EL-100 je kompaktný, ľahký a vysoko účinný blesk s automatickým režimom, ktorý umožňuje komunikáciu s kompatibilnými prístrojmi, aby odstránil nedostatky zábleskovej fotografie. Má dostatok sily, aby osvietil niekoľko subjektov pri dobrých svetelných podmienkach vonku, ale aj vo vnútri pri zhoršených svetelných podmienkach a jemným nasvietením rozjasnil scénu vďaka funkcionalite odrazu blesku od steny a stropu.

Hlavné vlastnosti Battery Gripu BG-E22:

 • Predĺži každé fotenie s EOS R.
 • Pohodlné ovládanie pri vertikálnom držaní zariadenia.
 • Nízka hmotnosť – 330g.
 • PC terminál pre pripojenie na externý štúdiový blesk.

Hlavné vlastnosti blesku Speedlite EL-100:

 • Jednoduché použití pre začiatočníkov vo fotení s bleskom.
 • Vytvorí prirodzené svetlo vďaka funkcionalite odrazu blesku.
 • Umožní rozšíriť hranice tvorivosti pri práci s bleskom.

Digital photo professional express (DPP Express)

Aby ste zo svojich fotografií mohli dostať to najlepšie a pre rozšírenie možností práce so súbormi RAW, dnes Canon predstavuje Digital photo professional express (DPP Express) [10] pre iPad® [11]. Intuitívne
a jednoducho ovládateľné rozhranie ponúka veľmi široké možnosti RAW post-processingu, sledovanie
a editovanie fotografií s pomocou zariadenia EOS či EOS R. Obrázky je možné naimportovať cez aplikáciu Camera Connect a môžu byť editované priamo v aplikácii na iPad® od možnosti úpravy vyváženia bielej a farebných tónov až po úpravu dynamického rozsahu.

Softvér DPP Express umožňuje zobraziť fotografie s použitím "Perceptual quantization" [12], HDR formátu, ktorý cieli na veľké filmové štúdiá. Softvér dáva možnosť editovania a zobrazovania [13] vysoko kvalitných fotografií so širokým dynamickým rozsahom.

Hlavné vlastnosti Digital Photo Professional (DPP) Express:

 • Nový formát RAW – kompatibilný s CR3.
 • Jednoduché a intuitívne použitie UI/UX cez dotykové ovládanie.
 • Mnohonásobná história úprav jedného súboru.
 • Umožňuje zobraziť fotografie s použitím „Perceptual quantization, nového HDR formátu zacieleného na filmárove a filmové štúdia.
 • Kompatibilné s iPad® 
 • Možné používať spolu s aplikáciou Camera Connect.

Od fotografii k tlači

Canon dnes posilňuje ponuku komplexného riešenia od zhotovenia fotografie až k jej vytlačeniu novým tlačovým softvérom. Pri použití nového softvéru Professional Print & Layout [14] môžete vytlačiť vysokokvalitné fotografie editované cez Digital Photo Professional pri zachovaní všetkých vlastností (farebnosť, ostrosť). Súčasťou softvéru je nová tlačová funkcia DPRAW, ktorá umožňuje tlač vo vysokom rozlíšení. Táto funkcia má schopnosť načítať dátové súbory DPRAW a zobraziť tak presnú reprodukciu ostrosti detailov a textúr, ako to fotograf sám zamýšľal. Tento spôsob tlače dodáva výtlačkom dojem 3. dimenzie.

Softvér taktiež obsahuje novú funkciu HDR tlače, ktorá umožňuje reprodukovať najvýraznejšie momenty fotografií v plnej kvalite. Použitím funkcie Exhibition Lighting Optimisation môžu byť výtlačky vytvorené tak, aby dosiahli rozšírený dynamický rozsah v kombinácii s jasnými svetlami napríklad v galériách či na výstavách.

Hlavné vlastnosti Professional Print & Layout:

 • Pomôže vám reprodukovať svet tak, ako ho vnímate.
 • Precízna farebná reprodukcia.
 • Ostrosť v každom detaile.
 • Presné a jemné tóny v každom fotografie.

Zameraný na systém EOS R, Canon vyvinul široké portfólio nových nástrojov, vytvorených na základe potrieb profesionálnych fotografov a filmárov budúcnosti a tým opäť rozšíril svet zobrazovacích technológií – zariadenie EOS R, nové objektívy RF a ich príslušenstvo otvárajú nové možnosti kreatívneho fotografovania. Nový EF-M 32 mm f/1.4 STM – inovatívny objektív s ohniskovou vzdialenosťou 32 mm v rámci systému EOS M – a EF 400 mm f/2.8L IS III USM a EF 600 mm f/4L IS III USM, dva revolučné, ľahké profesionálne superteleobjektívy zabezpečujú fotografom a filmárom prístup k tým najkvalitnejším prostriedkom cez ktoré môžu rozprávať svoje príbehy.


[1] Platné v čase vydania tlačovej správy (5.9.2018) a založené na testovaní všetkých dostupných full frame bezzrkadlovkách.
[2] Medzi full frame digitálnymi fotoaparátmi s vymeniteľnými objektívmi a zaostrovaním fázovou detekciou v rovine obrazového snímača. K 4.9.2018 (podľa prieskumu spoločnosti Canon). Podľa štandardov spoločnosti Canon. (počas fotografovania, f/1.2, stredový AF bod, one-Shot AF, pri 23°C, ISO 100).
[3] Skutočný počet pixelov: 31,7 milióna.
[4] K obmedzenej rýchlosti kontinuálneho snímania dôjde iba pri nastavení vysokorýchlostného kontinuálneho snímania.
[5] Platné k 5.9.2018, odmerané v rámci CIPA zásad internou metódou s objektívmi RF 24-105 mm f/4L IS USM s nastavením na 24 mm a možnosti jedného snímku na AF.
[6] V malom priestore v režime 1pt AF.
[7] Medzi full frame digitálnymi fotoaparátmi s vymeniteľnými objektívmi a zaostrovaním fázovou detekciou v rovine obrazového snímača. K 4.9.2018 (podľa prieskumu spoločnosti Canon). Podľa štandardov spoločnosti Canon. (počas fotografovania, f/1.2, stredový AF bod, one-Shot AF, pri 23°C, ISO 100).
[8] Nepodporuje objektívy radu EF-M či modely EF z radu EOS Cinema. Objektívy radu EOS R nevyžadujú použitie adaptéru.
[9] Závisí od technických špecifikácií daného zariadenia, niektoré funkcionality EF objektívov môžu byť obmedzené.
[10] Kompatibilný s fotoaparátmi, ktoré majú možnosť formátu CR3 RAW. Dostupné na stiahnutie ku koncu októbra 2018.
[11] iPad Pre všetky modely / iPad (5.) / mini4 / Air2 (iPad s RAM kapacitou 2 GB alebo viac. U prvej generácie iPad MINI2 / mini3 / Air možné nainštalovať, ale nie je podporované. Nemožno nainštalovať na skoršie verzie ako vyššie uvedené. Nie je dostupné pre Android.
[12] PQ (Perceptual quantization) je nová gamma krivka založená na vlastnostiach ľudského zraku na základe medzinárodných HDR noriem ITU-R BT.2100 and SMPTE ST 2084.
[13] Zobrazenie HDR fotografií požaduje použitie Ultra-HD-certifikovaného monitor a kompatibilný operačný systém (Windows 10 64bit). Fotografie sa zobrazujú konvertované na SDR na monitoroch podporujúcich SDR či monitoroch s nekompatibilnými operačnými systémami.
[14] Na stiahnutie od decembra 2018.

Objektívy 400 mm f/2.8 a 600 mm f/4 a 32 mm objektív pre bezzrkadlovky

Canon dnes opäť posúva hranice v oblasti dizajnu a kvality objektívov, a to predstavením špičkového objektívu EF-M 32 mm f/1.4 STM, ktorý bol exkluzívne navrhnutý pre bezzrkadlový systém EOS M. Medzi predstavené novinky patrí aj dvojica objektívov EF 400 mm f/2.8L IS III USM a EF 600 mm f/4 IS III USM, ktoré sú svetovo najľahšími profesionálnymi superteleobjektívmi vo svojej triede [1]. Canon tak pokračuje v kvalite, ktorú dlhoročne ponúka systém EOS a tieto objektívy budú vďaka adaptérom plne kompatibilné s novým prelomovým systémom EOS R. Podstatne ľahšie objektívy EF 400 mm f/2.8L IS III USM a EF 600 mm f/4 IS III USM radikálne zjednodušia ich používanie a ponúknu fotografom väčšiu istotu a kvalitu výstupov.

Hlavné vlastnosti objektívu EF-M 32 mm f/1.4 STM

 • Diskrétny pevný objektív ponúkajúci prirodzenú perspektívu
 • Výnimočne vysoká optická kvalita s rýchlou a širokou clonou
 • Prvotriedne spracovaný objektív, ktorý je ľahký a odolný
 • Tiché automatické zaostrovanie a najväčšie zväčšenie vo svojej triede

Hlavné vlastnosti objektívu EF 400 mm f/2.8L IS III USM

 • Vynikajúca kvalita pokročilej optickej konštrukcie
 • Najľahší 400 mm f/2.8 objektív na svete (2840g)
 • Dokáže zaostriť aj na rýchlo pohybujúce sa objekty
 • Výborná a ostrá kvalita výstupov pri fotení z ruky a slabom svetle

Hlavné vlastnosti objektívu EF 600 mm f/4L IS III USM

 • Vynikajúca kvalita pokročilej optickej konštrukcie
 • Najľahší 600 mm f/4 objektív na svete(3050g)
 • Rýchle a presné ostrenie aj pri pohybujúcich sa objektoch
 • Výborná a ostrá kvalita výstupov pri fotení z ruky a slabom svetle

EF 400 mm f/2.8L IS III USM a EF 600 mm f/4L IS III USM

Tieto dva nové profesionálne teleobjektívy sa vyznačujú špičkovým výkonom a moderným dizajnom v ľahkom tele. Objektívy EF 400 mm f/2.8L IS III USM a EF 600 mm f/4L IS III USM sú svetovo najľahšie vo svojej triede, čo z nich robí  ideálnu voľbu pre akčnú a wild life fotografiu. Vďaka 5-krokovému stabilizátoru obrazu, ktorý si poradí aj s chvením pri fotení z ruky, nízkej hmotnosti a kompaktnému dizajnu dokážu fotografi dosiahnuť profesionálne snímky bez rozmazania.

Kombinácia špičkových optických technológií dramaticky znížila hmotnosť modelu EF 400 mm f/2.8L IS III USM na 2840 g (predtým 3850 g) a hmotnosť EF 600 mm f/4L IS III USM na 3050 g (predtým 3920 g). Objektívy rozpoznáte podľa už tradičného bieleho povrchu, ktorý je typický pre superteleobjektívy Canon série L. Ten teraz funguje ako tepelnoizolačná vrstva, ktorá zabezpečuje, že šošovky dokážu fungovať pri rôznych teplotách. Disponujú taktiež tesnením proti poveternostným vplyvom, ktoré ich chráni pred prachom a vlhkosťou a fluoritovým ochranným povlakom pre ľahšie čistenie. Optický dizajn s obsahom fluoritu eliminuje chromatickú aberáciu a skreslenie, a zároveň zvyšuje rozlíšenie a kontrast. Patentovaná vrstva objektívu Subwavelenght (SWC) výrazne minimalizuje duchov a oslnenie spôsobené interným odrazom, čoho výsledkom sú profesionálne zábery. Objektívy EF 400 mm f/2.8L IS III USM a EF 600 mm f/4L IS III USM majú membránu s deviatimi lamelami, ktoré vytvárajú oku lahodiaci bokeh efekt.

Motor s automatickým zaostrovaním USM a vysokorýchlostný procesor umožňujú rýchle a tiché zaostrovanie pri akčnej a wild life fotografii. Pri snímaní videa ponúknu tieto objektívy "pull-focus" efekt, ktorý je vynikajúci pre vytváranie tvorivých záberov. Nechýba ani možnosť manuálneho ostrenia, vďaka ktorému viete ovplyvniť rýchlosť ostrenia a dosiahnuť  extrémnu presnosť.

Štýl snímania si môžete nastaviť podľa vlastných preferencií prostredníctvom ovládača priamo na tele objektívu, vďaka ktorému viete zapnúť, vypnúť alebo dočasne uzamknúť zaostrovanie. Ďalej je možné okamžite vyvolať dve naprogramované ostriace polohy, a to otočením prstenca. Ovládacie prvky pre režim zaostrovania, rozsah zaostrenia, prednastavené zaostrenie a IS sú pohodlne umiestnené pre bezproblémové ovládanie. Mysliac na spôsob, akým fotografi radi pracujú a cestujú, je k objektívom EF 400 mm f/2.8L IS III USM a EF 600 mm f/4L IS III USM k dispozícii kufrík s mäkkou výstelkou pre bezpečnú prepravu. Medzi ďalším voliteľným príslušenstvom nájdete aj tvrdené puzdra alebo nový prenosný obal.

EF-M 32mm f/1.4 STM

Model EF-M 32 mm f/1.4 STM je prvotriedny objektív EF-M, ktorý je navrhnutý tak, aby bol rýchly, diskrétny a zároveň poskytol výnimočné detaily a čistotu, ktoré sú základom portrétovej fotografie a prirodzene vyzerajúcej kompozície. Objektív EF-M 32 mm f/1,4 STM je ekvivalentom 51 mm ohniskovej vzdialenosti, ktorá je blízka perspektíve oka a poskytuje prirodzené a "normálne" zorné pole. Výsledkom sú verné snímky plné detailov, ktoré vyzerajú prirodzene a spontánne. Široká clona f/1.4 umožňuje snímanie kvalitných záberov aj pri horších svetelných podmienkach. Ideálnym prvkom pre kreatívne portrétne fotografie je aj sedem lamelová kruhová clona, ktorá vytvára atraktívny bokeh efekt, zvýrazňujúci objekt v popredí.

Vďaka asférickym prvkom objektívu EF-M 32 mm f/1,4 STM dosiahnete špičkovú kvalitu obrazu, zatiaľ čo 14 prvkov v 8 skupinách ponúka vysokú úroveň výkonu potrebnú na zaručenie úžasných záberov. Zároveň manuálny ostriaci prstenec dáva možnosť extrémne presného ostrenia, po ktorom baží každý nadšenec fotografie. Objektív je vybavený aj povrchovou vrstvou Super Spectra Coating pre vysoký kontrast a vyváženie farieb, pričom zároveň potláča efekt oslnenia a ďalších nežiaducich fotografických javov, ktoré môžu pokaziť snímky. Výnimočná kombinácia prvotriedneho spracovania, ergonomického dizajnu a hmotnosti iba 235 g robí z tohto objektívu ideálneho spoločníka pre vaše cesty. Model EF-M 32 mm f/1.4 STM disponuje kompaktnými rozmermi, ktoré umocňujú pohodlný pocit pri snímaní typický pre sériu EF-M. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 23 cm a 0,25-násobné zväčšenie je dokonca najväčšie vo svojej triede. Automatické zaostrovanie objektívu EF-M 32 mm f/1,4 STM je tiché a plynulé, čo sa podpisuje pod dokonalé výsledne snímky a video.

V spojení s úplne novým a revolučným systémom EOS R Canon posúva hranice v dizajne objektívov a optickej kvalite, aby zabezpečil fotografom a filmovým tvorcom k tým najlepším prístrojom, ktoré im umožnia rozprávať svoje príbehy.


[1] Najľahšie vymeniteľné objektívy pre fotoaparáty (SLR a bezzrkadlovky) s ohniskovou vzdialenosťou 400 mm f/2.8 a 600 mm f/4 v čase vydania tlačovej správy (5.9.2018).

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
filip.p3k
2018-09-05 10:45:10
Jeden slot pre kartu, ziadny IBIS. Doooobre, doooobre
 
Realogic
2018-09-05 10:51:08
stabilizovaný chip sa nekoná?
 
Realogic
2018-09-05 11:27:25
Okienka na objektívoch zo zobrazením vzdialeností zaostrenia už asi nie sú v mode
Možno časom spravia Deluxe zo zlatým krúžkom kde to bude.
Šikovné riešenie má napríklad Canon EF 70-300 II USM vo forme LCD
Páči sa mi ale EF adaptér s podporou drop-in filtrov . . . neviem či to ale bude stačiť
 
acton
2018-09-05 11:47:02
príspevok od: filip.p3k
Jeden slot pre kartu, ziadny IBIS. Doooobre, doooobre
Naozaj sa mi nikdy nestalo aby mi odisla karta, cim dalej tym viac mi to pripada, ze hladate nedostatky tam kde vobec nie su.
 
pirhi
2018-09-05 11:59:19
príspevok od: acton
Naozaj sa mi nikdy nestalo aby mi odisla karta, cim dalej tym viac mi to pripada, ze hladate nedostatky tam kde vobec nie su.
To sa nestalo ani mne, ale to ze som naplnil jednu kartu počas fotenia, a nemusel som rýchlo hľadať novú a meniť sa pár krát stalo osobne to neberiem ako nedostatok, ale mať 2 sloty je komfortnejšie
 
michaldudik
2018-09-05 12:00:40
príspevok od: acton
Naozaj sa mi nikdy nestalo aby mi odisla karta, cim dalej tym viac mi to pripada, ze hladate nedostatky tam kde vobec nie su.
Mne sa stalo 1x pocas fotenia svadby ze mi karta odisla. Poznam viacerych ludi ktorim sa to stalo. Fotak s 1 slotom by som bral maximalne ako zalozne telo.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-09-05 12:06:19
V tlačovej správe sme nedostali informácie o cene a dostupnosti, takže zatiaľ len informácie zo zahraničia:
EOS R $2299 (dostupnost v oktobri)
EOS R + 24-105 $3399
RF 28-70mm F2L USM $2,999 (december)
RF 24-105mm F4L IS USM $1099 (december)
RF 50mm F1.2L USM $2,299 (oktober)
RF 35mm F1.8 Macro IS STM $499 (december)
adaptery budu stat $99, $199 a $299 (oktober az februar/marec)
 
sharkyyy
2018-09-05 12:07:05
príspevok od: acton
Naozaj sa mi nikdy nestalo aby mi odisla karta, cim dalej tym viac mi to pripada, ze hladate nedostatky tam kde vobec nie su.
Pocuvaj canonfil, me sa to uz stalo, pre svadobneho fotografa v dnesnej dobe je absencia pamatoveho slotu nepripustna a neospravedlnitelna.
V minulosti technika zlyhavala castejsie, aj pr filme, riziko bolo vyssie.
Dnes v 21.storoci by som nemal to svedomie fotit na jeden pamatovy slot- to by som novomanzelom nespravil.
 
acton
2018-09-05 12:07:44
Canon asi vie preco ma iba jeden slot... ked niekomu na Pentaxe odide karta ludia budu kritizovat Canon, ze ma iba jeden slot, no neni to strelene?
 
acton
2018-09-05 12:21:47
príspevok od: sharkyyy
Pocuvaj canonfil, me sa to uz stalo, pre svadobneho fotografa v dnesnej dobe je absencia pamatoveho slotu nepripustna a neospravedlnitelna.
V minulosti technika zlyhavala castejsie, aj pr filme, riziko bolo vyssie.
Dnes v 21.storoci by som nemal to svedomie fotit na jeden pamatovy slot- to by som novomanzelom nespravil.
tebe sa toho uz prihodilo....
 
acton
2018-09-05 12:24:59
príspevok od: sharkyyy
Pocuvaj canonfil, me sa to uz stalo, pre svadobneho fotografa v dnesnej dobe je absencia pamatoveho slotu nepripustna a neospravedlnitelna.
V minulosti technika zlyhavala castejsie, aj pr filme, riziko bolo vyssie.
Dnes v 21.storoci by som nemal to svedomie fotit na jeden pamatovy slot- to by som novomanzelom nespravil.
noze ukaz nam nejaku svadobnu fotografiu co si ty odfotil.
 
aesace
2018-09-05 12:43:13
príspevok od: acton
Canon asi vie preco ma iba jeden slot... ked niekomu na Pentaxe odide karta ludia budu kritizovat Canon, ze ma iba jeden slot, no neni to strelene?
Ved to vobec nema suvis s fotakom a znackou, ale s vyrobcami kariet...vyrobca fotaku ale nesie zodpovednost za to, kolko kariet pusti na zaznam fotiek naraz...a v pripade unikatnych udalosti je preto zaloha o zodpovednosti..
 
jan21
2018-09-05 12:45:16
príspevok od: sharkyyy
Pocuvaj canonfil, me sa to uz stalo, pre svadobneho fotografa v dnesnej dobe je absencia pamatoveho slotu nepripustna a neospravedlnitelna.
V minulosti technika zlyhavala castejsie, aj pr filme, riziko bolo vyssie.
Dnes v 21.storoci by som nemal to svedomie fotit na jeden pamatovy slot- to by som novomanzelom nespravil.
To že odíde SD karta je štandartné...tie pamaťove bunky majú svoju životnosť (limitovaný počet zápisov) a treba si ju/ich pred važnou akciou skontrolovať či je schopná ešte zapisov nejakým sw napr. SD Scan Utility!!

A keď chceš kvalitu choď do Sony SD karty Sony Tough SF-G. písali tu:
www.ephoto.sk/fototechnika/tlacove-spravy/sony-predstavuje-najodolnejsiu-a-najrychlejsiu-sd-kartu-na-svete-/
 
aesace
2018-09-05 12:47:09
Ten dizajn mi pride ako kopia nikonu, ktory okopiroval sony Ale nastastie sa v canone vyhli natlacenym cudlikom tesne pri sebe a vedla bajonetu pri gripe..
Inak som zvedavy na priame porovnanie pocitov recenzentov, ktori maju za sebou prave tie Nikony.
 
acton
2018-09-05 12:49:11
príspevok od: aesace
Ved to vobec nema suvis s fotakom a znackou, ale s vyrobcami kariet...vyrobca fotaku ale nesie zodpovednost za to, kolko kariet pusti na zaznam fotiek naraz...a v pripade unikatnych udalosti je preto zaloha o zodpovednosti..
Karta sama o sebe nefunguje a ani nema dovod odist, dostava info z fotaku ktory s nou manipuluje ako potrebuje, karta nemoze odist ked nie je umiestnena v zariadeni ktory do nej pusta informacie...
 
jan21
2018-09-05 12:53:57
Teším sa naň, telo má byť odolné, s BP bude aj dostatočné do ruky, redukcie na EF objektívy..super všetky.
Čo ma zamrzí že volič režimov je integrovaný do kombinovaného voliča, že nemá integrovaný radiový odpalovač bleskov RT Speedlite, absencia joystiku..nahrada je ten elektronický "posúvač" , objektívy RF...no paráda.

Už som videl nejeké propagačné snímky z neho ..ale počkám na recenzie ale určite skúsim - pokukám do hľadáčika a porovnám vystupy raw aj jpeg s Nikonovým Z sám.
 
aesace
2018-09-05 12:59:47
príspevok od: acton
Karta sama o sebe nefunguje a ani nema dovod odist, dostava info z fotaku ktory s nou manipuluje ako potrebuje, karta nemoze odist ked nie je umiestnena v zariadeni ktory do nej pusta informacie...
No jasne, ze karty odchadzaju pouzivanim a nie lezanim v regali...ale vyrobcovia kariet maju dost vo svojich rukach to, po akom pouzivani ich karty odchadzaju, alebo ako mozno tomu zabranit.A fotaky obvykle narabaju s kartami extremne zatazovo predovsetkym kvoli nutnosti neustaleho zapisu a citania..Takze spoliehat sa,ze jedna karta je v pohode zabezpecenie, hlavne prave pri FF zrkadlovke s obrovskymi subormi, nutnostou vysokej priepustnosti dat, rychleho sekvencneho/paralelneho zapisu a pod, je skor hazard.
 
MagickVamp
2018-09-05 13:03:08
1 slot znamena amatersku radu comu odpoveda cena....jedine Sony v tejto rade dava sloty dva.....tu je to bud ber alebo neber... ostatne parametre su fajn. Canon vzdy vynikal ostrenim a ostrenie bude urcite famozne. Ja som rad ze do toho dali normalny hladacik 3,6Mpx a nie tu 2,3Mpx prisernost. Taky hladacik ma v Sony len A7rIII a A9. Ja rad vymenim kvalitny hladacik za stabilizaciu, objektivy maju aj tak vybornu stabilizaciu, mne sa tymto Canon trafil viac do mojich poziadaviek na volnocasovy fotak ako Sony s A7mkIII. Ziaden fotak nie je jednoznacna volba, vzdy je tam nieco co niekomu chyba. Keby tento fotak mal dva sloty a stabilizaciu, tak by mal uz asi vsetko a cena by bola niekde medzi 3500 a 5000 eur.
 
acton
2018-09-05 13:08:25
príspevok od: aesace
No jasne, ze karty odchadzaju pouzivanim a nie lezanim v regali...ale vyrobcovia kariet maju dost vo svojich rukach to, po akom pouzivani ich karty odchadzaju, alebo ako mozno tomu zabranit.A fotaky obvykle narabaju s kartami extremne zatazovo predovsetkym kvoli nutnosti neustaleho zapisu a citania..Takze spoliehat sa,ze jedna karta je v pohode zabezpecenie, hlavne prave pri FF zrkadlovke s obrovskymi subormi, nutnostou vysokej priepustnosti dat, rychleho sekvencneho/paralelneho zapisu a pod, je skor hazard.
Nafotil som minimalne milion fotografii a niektore karty som pouzival roky a do dnes funfuju... neviem co k tomu este napisat, pripada mi cim viac citate o tom ako komu odisla karta, lebo vela ludi ma sklony vyrabat katastroficke scenare... tym viac sami vyrabate komplikacie.
 
marcus_labeo
2018-09-05 13:22:59
príspevok od: filip.p3k
Jeden slot pre kartu, ziadny IBIS. Doooobre, doooobre
Presne toto som čakal, že kedy sa tu objaví prvý tragéd čo namietne iba jeden slot. A ono hneď v prvom príspevku.
Mať dve karty vo foťáku je ako nosiť si motor v kufri auta, veď čo keď nastane tá tragická udalosť a motor mi odíde? A áno, tiež som počul o ľuďoch čo im odišiel motor v aute. Takže je jasné, že foťák len s jednou pamäťovou kartou je obrovské riziko, s ktorým sa vlastne ani nedá bezpečne fotiť.
 
marcus_labeo
2018-09-05 13:28:27
príspevok od: pirhi
To sa nestalo ani mne, ale to ze som naplnil jednu kartu počas fotenia, a nemusel som rýchlo hľadať novú a meniť sa pár krát stalo osobne to neberiem ako nedostatok, ale mať 2 sloty je komfortnejšie
To je podobný argument ako tvrdiť, že keď Ti na aute dôjde benzín, musíš ísť na pumpu, čo je nepohodlné a mať ešte jednu nádrž by bolo komfortnejšie.
 
marcus_labeo
2018-09-05 13:34:33
príspevok od: MagickVamp
1 slot znamena amatersku radu comu odpoveda cena....jedine Sony v tejto rade dava sloty dva.....tu je to bud ber alebo neber... ostatne parametre su fajn. Canon vzdy vynikal ostrenim a ostrenie bude urcite famozne. Ja som rad ze do toho dali normalny hladacik 3,6Mpx a nie tu 2,3Mpx prisernost. Taky hladacik ma v Sony len A7rIII a A9. Ja rad vymenim kvalitny hladacik za stabilizaciu, objektivy maju aj tak vybornu stabilizaciu, mne sa tymto Canon trafil viac do mojich poziadaviek na volnocasovy fotak ako Sony s A7mkIII. Ziaden fotak nie je jednoznacna volba, vzdy je tam nieco co niekomu chyba. Keby tento fotak mal dva sloty a stabilizaciu, tak by mal uz asi vsetko a cena by bola niekde medzi 3500 a 5000 eur.
Na tento argument (1 karta = amatérsky foťák) som na dpreview čítal pekný protiargument, že aj Phase One, stredoformát za desaťtisíce eur má len jeden slot na kartu. Je preto amatérskym foťákom?
 
jan21
2018-09-05 13:34:41
príspevok od: aesace
No jasne, ze karty odchadzaju pouzivanim a nie lezanim v regali...ale vyrobcovia kariet maju dost vo svojich rukach to, po akom pouzivani ich karty odchadzaju, alebo ako mozno tomu zabranit.A fotaky obvykle narabaju s kartami extremne zatazovo predovsetkym kvoli nutnosti neustaleho zapisu a citania..Takze spoliehat sa,ze jedna karta je v pohode zabezpecenie, hlavne prave pri FF zrkadlovke s obrovskymi subormi, nutnostou vysokej priepustnosti dat, rychleho sekvencneho/paralelneho zapisu a pod, je skor hazard.
Písal som vyššie že karty majú obmedzaný počet zápisov a treba si ich kontrolovať.
V súčasnosti ale je ľahko dostupné nielen vymeniť kartu ale okamžite ťahať fotografie do pc, nb, mobilu či už kablom, bt alebo wifi (profi študia LAN) na uložisko.
Ono aj pri svadbe, športovom zápase polo, resp profi fotografi majú dve telá a ked jedno maká druhé posiela....a zvyčajne nejaká prestávka, hluchý priestor sa nájde.

A zas tie karty su tak lacne a aj spolahlivosť je uplne inde ako na začiatku keď sa rozpadali, stačila vlhkosť , mráz....
 
jan21
2018-09-05 13:46:23
príspevok od: marcus_labeo
Na tento argument (1 karta = amatérsky foťák) som na dpreview čítal pekný protiargument, že aj Phase One, stredoformát za desaťtisíce eur má len jeden slot na kartu. Je preto amatérskym foťákom?
Phase One...ale posiela po kábli hneď do PC/MAC
 
jan21
2018-09-05 13:49:27
príspevok od: aesace
Ten dizajn mi pride ako kopia nikonu, ktory okopiroval sony Ale nastastie sa v canone vyhli natlacenym cudlikom tesne pri sebe a vedla bajonetu pri gripe..
Inak som zvedavy na priame porovnanie pocitov recenzentov, ktori maju za sebou prave tie Nikony.
Mne za pride ako nafuknutá EOS M 5/50.
Zaujímave na ergo dizajne je že nepoužili joystik ale taký elektronický "posúvač" ...uvidíme ako padne do hlavy vyber ostriaceho bodu palcom a zároveň šúchaním vybrat iný parameter
 
MagickVamp
2018-09-05 13:51:12
príspevok od: marcus_labeo
Na tento argument (1 karta = amatérsky foťák) som na dpreview čítal pekný protiargument, že aj Phase One, stredoformát za desaťtisíce eur má len jeden slot na kartu. Je preto amatérskym foťákom?
hmm pekne na zamyslenie, minimalne podla cenovky urcite nie hehe...ale 2000ecok je pre FF Canon amaterska trieda....
A ked vydrzia majitelia phase one tak snad vydrzia aj majitelia canon R....

Keby toto telo stalo 3500 Eur tak by som nadaval aj ja...a taku cenu pri prvych uvedeni prvych parametrov ocakaval...realita je ale jeden slot a cena o 1500 Eur nizsia..fer ponuka podla mna
 
marcus_labeo
2018-09-05 14:06:01
príspevok od: MagickVamp
hmm pekne na zamyslenie, minimalne podla cenovky urcite nie hehe...ale 2000ecok je pre FF Canon amaterska trieda....
A ked vydrzia majitelia phase one tak snad vydrzia aj majitelia canon R....

Keby toto telo stalo 3500 Eur tak by som nadaval aj ja...a taku cenu pri prvych uvedeni prvych parametrov ocakaval...realita je ale jeden slot a cena o 1500 Eur nizsia..fer ponuka podla mna
Ja tiež nemám výhrady. Až na video ((1,7 krop pri 4K je bieda, to znamená horšie video ako APSC, ale nás dlhoročných Pentaxákov to netrápi) je tam všetko, čo má byť. Telo primerane menšie a ľahšie ako DSLR, ale na pohľad s dobrou ergonómiou a hlavne solídnym gripom (ja som si na svoju super malú bezzrkadlovku musel dokúpiť grip), parádny hľadáčik (ako píšeš 2,4M je dnes už málo, prvá liga ide na 3,7MPx), parádne ostrenie (aj reálnych -4,5 EV je stále viac ako konkurencia), plne polohovateľný displej (nielen výklopný ako Nikon Z), kvalitné kovové telo s utesnením, hneď 4 parádne sklá a plná kompatibilita so všetkými DSLR sklami. Nebyť toho osekaného videa, poviem, že dokonalé.
Pre úplného newcomera sa mi síce Nikon Z javí ako o chlp lepší foťák (neosekané video, IBIS), ale väčšina kupujúcich eRka či Zetka prejde zo zrkadloviek vlastnej stajne, takže pre nich je dôležité, že konečne aj ich značka má plne konkurencieschopnú FF bezzrkadlovku a že má konkurencia nejaký parameter o chlp lepší ich trápiť nebude.
 
youreye
2018-09-05 14:28:33
príspevok od: Realogic
Okienka na objektívoch zo zobrazením vzdialeností zaostrenia už asi nie sú v mode
Možno časom spravia Deluxe zo zlatým krúžkom kde to bude.
Šikovné riešenie má napríklad Canon EF 70-300 II USM vo forme LCD
Páči sa mi ale EF adaptér s podporou drop-in filtrov . . . neviem či to ale bude stačiť
vzdialenost ukazuje v EVF zatial asi len pri RF objektivoch
 
youreye
2018-09-05 14:35:37
príspevok od: MagickVamp
1 slot znamena amatersku radu comu odpoveda cena....jedine Sony v tejto rade dava sloty dva.....tu je to bud ber alebo neber... ostatne parametre su fajn. Canon vzdy vynikal ostrenim a ostrenie bude urcite famozne. Ja som rad ze do toho dali normalny hladacik 3,6Mpx a nie tu 2,3Mpx prisernost. Taky hladacik ma v Sony len A7rIII a A9. Ja rad vymenim kvalitny hladacik za stabilizaciu, objektivy maju aj tak vybornu stabilizaciu, mne sa tymto Canon trafil viac do mojich poziadaviek na volnocasovy fotak ako Sony s A7mkIII. Ziaden fotak nie je jednoznacna volba, vzdy je tam nieco co niekomu chyba. Keby tento fotak mal dva sloty a stabilizaciu, tak by mal uz asi vsetko a cena by bola niekde medzi 3500 a 5000 eur.
len jedno: ze chcem vidiet amatera ktory slahne tolko penez to takeho "amaterskoho" fotaku Objektivy su tiez pekne masne a bez stabilizacie teda 50ty a ten zoom F2.
Paci sa mi aj tento Canon ciastocne aj ked som Nikonak. Keby som pomiesal Nikon Z + EOS R tak by z toho vysiel mozno idelany fotak. Asi Sony Mark IV (iked sony bych nerad)
 
youreye
2018-09-05 14:41:10
príspevok od: MagickVamp
1 slot znamena amatersku radu comu odpoveda cena....jedine Sony v tejto rade dava sloty dva.....tu je to bud ber alebo neber... ostatne parametre su fajn. Canon vzdy vynikal ostrenim a ostrenie bude urcite famozne. Ja som rad ze do toho dali normalny hladacik 3,6Mpx a nie tu 2,3Mpx prisernost. Taky hladacik ma v Sony len A7rIII a A9. Ja rad vymenim kvalitny hladacik za stabilizaciu, objektivy maju aj tak vybornu stabilizaciu, mne sa tymto Canon trafil viac do mojich poziadaviek na volnocasovy fotak ako Sony s A7mkIII. Ziaden fotak nie je jednoznacna volba, vzdy je tam nieco co niekomu chyba. Keby tento fotak mal dva sloty a stabilizaciu, tak by mal uz asi vsetko a cena by bola niekde medzi 3500 a 5000 eur.
Este ale nechapem preco by to malo stat 3-5k pri takych zakladnych ficuroch ako dual SD a IBIS ked toto ma A7III co stoji 2k? Len sa cudujem...
Chapem to este skor pri takej A9ke kde je fakt specificky mega-brut snimac (cize nova technologia) a tym padom aj drahe na vyrobu + velke buffre etc. tam sa to navysi. Ale za takuto konsumer kamerku kde nemas ani opticky hranol a dalsie mechanicke vecicky ktore z toho povyhazdovali + AF snimac tak by ta cena mala byt maximalne rovnaka ako pri standardnej DSLR. Lebo zas tak o tych 1000% to nieje lepsie ako standardny stroj Tod len take myslienky...
 
MagickVamp
2018-09-05 15:23:10
príspevok od: youreye
Este ale nechapem preco by to malo stat 3-5k pri takych zakladnych ficuroch ako dual SD a IBIS ked toto ma A7III co stoji 2k? Len sa cudujem...
Chapem to este skor pri takej A9ke kde je fakt specificky mega-brut snimac (cize nova technologia) a tym padom aj drahe na vyrobu + velke buffre etc. tam sa to navysi. Ale za takuto konsumer kamerku kde nemas ani opticky hranol a dalsie mechanicke vecicky ktore z toho povyhazdovali + AF snimac tak by ta cena mala byt maximalne rovnaka ako pri standardnej DSLR. Lebo zas tak o tych 1000% to nieje lepsie ako standardny stroj Tod len take myslienky...
Unikatne ostrenie a hladacik aky maju aj v sony zatial len vyssie rady...a 30mpx snimac aky je v 5dmkiv..z toho som nadobudol dojem ze pojde o profi stroj
 
marcus_labeo
2018-09-05 15:34:23
príspevok od: MagickVamp
Unikatne ostrenie a hladacik aky maju aj v sony zatial len vyssie rady...a 30mpx snimac aky je v 5dmkiv..z toho som nadobudol dojem ze pojde o profi stroj
Asi sa to dá brať ako mirrorless obdoba 5D IV, najmä tým rovnakým senzorom, videom atp. (aj keď nie všetky parametre identické). Zjavne o triedu vyššie ako entry level 6D II, ale o level nižšie ako športový topmodel 1Dx. Skrátka taký univerzál. A Canon spomínal, že je to prvý z radu, takže časom iste príde aj vysokomegapixelová verzia (obdoba 5D S, resp. konkurent a7R a Z7) a možno aj športová top verzia (obdoba 1Dx, resp. konkurent a9).
 
piwi
2018-09-05 16:04:30
Uz sa tesim na 5d mk v
 
lochnes
2018-09-05 16:46:17
Vyzerá to zajímavo, podľa mňa je to skôr 6DII bez zrkadla s lepším snímačom a lepším ovládaním. Hlavne cena,buffer a odolnosť ma tam naviguje... (video asi iba ako doplnok keďže je to 1.7 crop)
Cena tela fajn, cena objektívov - uf.
Uvidíme ako to pôjde s adaptérmy. Veľmi sa teším na test A7iii vs. Z6 vs. EOS R...
Rád by som prešiel na rýchlejší, spoľahlivý, FF mirrorless... Sony A7R to nie je.
Len ďalší pohľad okoloidúceho
 
Tibor78
2018-09-05 16:50:00
príspevok od: marcus_labeo
Na tento argument (1 karta = amatérsky foťák) som na dpreview čítal pekný protiargument, že aj Phase One, stredoformát za desaťtisíce eur má len jeden slot na kartu. Je preto amatérskym foťákom?
No to neviem, ale dotycny co s tym ide fotit udalost, ktora sa uz nezopakuje (nspr.svadba), hazarduje s klientovou doverou.
 
matpi
2018-09-05 17:24:57
Nepochybujem, ze eos r bude dobry system, napr. velmi sa mi paci adapter na drop in filtre. Ale pojmy ako "revolucny, nadcasovy alebo posuva hranice" su na smiech.
 
z80
2018-09-05 17:38:22
príspevok od: sharkyyy
Pocuvaj canonfil, me sa to uz stalo, pre svadobneho fotografa v dnesnej dobe je absencia pamatoveho slotu nepripustna a neospravedlnitelna.
V minulosti technika zlyhavala castejsie, aj pr filme, riziko bolo vyssie.
Dnes v 21.storoci by som nemal to svedomie fotit na jeden pamatovy slot- to by som novomanzelom nespravil.
Aspon pri rozvode nebudu mat co trhat
 
MagickVamp
2018-09-05 18:42:33
príspevok od: z80
Aspon pri rozvode nebudu mat co trhat
 
marianr
2018-09-05 18:56:00
príspevok od: marcus_labeo
Presne toto som čakal, že kedy sa tu objaví prvý tragéd čo namietne iba jeden slot. A ono hneď v prvom príspevku.
Mať dve karty vo foťáku je ako nosiť si motor v kufri auta, veď čo keď nastane tá tragická udalosť a motor mi odíde? A áno, tiež som počul o ľuďoch čo im odišiel motor v aute. Takže je jasné, že foťák len s jednou pamäťovou kartou je obrovské riziko, s ktorým sa vlastne ani nedá bezpečne fotiť.
Kvalitná demagógia.
 
sharkyyy
2018-09-05 19:54:37
príspevok od: MagickVamp
hmm pekne na zamyslenie, minimalne podla cenovky urcite nie hehe...ale 2000ecok je pre FF Canon amaterska trieda....
A ked vydrzia majitelia phase one tak snad vydrzia aj majitelia canon R....

Keby toto telo stalo 3500 Eur tak by som nadaval aj ja...a taku cenu pri prvych uvedeni prvych parametrov ocakaval...realita je ale jeden slot a cena o 1500 Eur nizsia..fer ponuka podla mna
Amaterska trieda R? Neako si protireci. Ak su ceny skiel radovo za 2500 a 3000 eur, cize treba mi cca 7000 eur. a neaky zaklad plus telo za 2000- to je amaterska trieda? Skla o vahe 800g az 1500 g su takisto amaterska trieda?
Vy canonfili viete ospravedlnit vsetko .
Vlastne ak je Rko amaterska trieda, nemam nanho objektiv(za amatersku cenu do 1000 eur) .
A ked si kupim tie kilove skla za 10000 eur nemam momentalne na ne profi telo
 
Realogic
2018-09-05 20:10:45
no dnes majú amatéri vyššie nároky
 
Tibor78
2018-09-05 20:13:28
Je logicke, ze nedaju z marketingoveho hladiska do prvej bezzrkadlovej ff hned 2 sloty. Na to je este cas... PS.zatial je to iba pre fotenie si pre vlastne potesenie.
 
Porubo
2018-09-05 20:17:25
Ono s tym jednym slotom to nie je take jednoduche ako sa povie. Mne sa napriklad stala taka vec, fotil som a 2 karty z troch (typu CF) som siel zalohovat este nadranom po svadbe, obidve boli v tom istom fotaku. Cuduj sa svete nenasli sa na nich ziadne particie a citacka omnoho dlhsie blikala. V ten den som odlietal do zahranicia a tak som sa k problemu vratil po par dnoch. Pokym som sa nevratil premyslal som ze moze to byt fotakom, ale divne ze vo fotaku mi predtym ukazovalo dobre nahlady, tak som premyslal ze ked sa vratim skusim inu citacku (taky isty model) a iny pocitac. Na druhom pocitaci s inou citackou som si polahky obnovil data - netreba sa toho bat, casto je poskodeny len suborovy system nie samotne subory. Ako v mojom pripade: Niektore softvery nenasli particiu ine ju nasli ako RAW (nie FAT32). Par krat som este fotil naostro a skusil staru citacku a vzdy sa mi "stratili particie", ale data sli obnovit, co som si bol viac menej isty ze obnovit to pojde a tak som sa nebal. Po preskusani roznych kombinacii, plus kombinacii s kablami (ci nie su nalomene) sa doslo ze to robi vzdy ta ista citacka, ten isty kus.
Kto mi neveri a foti na CF karty, moze mi poslat spravu a dam mu citacku, momentalne je na kopke starych nefunkcnych veci co pojdu do zberu elektroniky, ked prekonam lenivost a pojdem do zberneho dvora.
Nechcem temu zlahcovat, len povedat ze clovek si niekedy moze mysliet ze ma znicene data, ale ma poskodeny len suborovy system - metadata.
Neviem presne ako odchadzaju karty, flash disky a podobne ale kedysi ked odchadzali kotucove disky tiez to casto nebolo az tak tragicke - najprv odislo niekolko blokov, potom viac a viac a dalo sa to vcas odchytit.
Len tolko aby ste sa tolko nebali pokazenych kariet, casto sa da situacia opravit, tie dve mi doteraz sluzia vyborne! Aj ked chapem ze nie kazdy je IT clovek a hned sa vyplasi!
To je skor otazka na stastistiky vyskum: V kolkych pripadoch sa naozaj neda obnovit aspon vacsina dat, a keby sa aj nedala ci by neboli vadne data aj na 2. karte. (Vadny zapis nemusi byt vzdy sposobeny kartou! Mam skusenosti s pocitacom kde po vymene pamate prestali sa kazit obcas subory po kopirovani - asi sa pokazili pri kopirovani alebo citani z buffera.)
 
MagickVamp
2018-09-05 20:31:41
príspevok od: sharkyyy
Amaterska trieda R? Neako si protireci. Ak su ceny skiel radovo za 2500 a 3000 eur, cize treba mi cca 7000 eur. a neaky zaklad plus telo za 2000- to je amaterska trieda? Skla o vahe 800g az 1500 g su takisto amaterska trieda?
Vy canonfili viete ospravedlnit vsetko .
Vlastne ak je Rko amaterska trieda, nemam nanho objektiv(za amatersku cenu do 1000 eur) .
A ked si kupim tie kilove skla za 10000 eur nemam momentalne na ne profi telo
sharky ty si blbofil...uz vies ze sa nerad stebou bavim..ta racej nekomentujem tak sa zdrz aj ty...ano telo je amaterske v cene 2000 eur...skla su profi...tak ako mas telo 6DmkII amateterske a 24-70F2,8L mas profi sklo..tazke chapat? Canon ma amaterske skla na R zatial len cez redukciu a nevidim problem tam nadrbat krasne ostru 50f1,8 za 100ecok. V tejo cene jednoducho canon robi amaterske tela, keby tam dal len tie dva sloty tak stoji o 1500eur viac...len tie dva sloty by spravili tento rozdiel. Bol som v Nikone a ja si strasne vazim spolahlivost ktoru v Canone mam a servis ktory Canon ma, pacia sa mi farby ktore produkuje....a som vyrozumeny ze nemozem mat vsetko.....

pozri utesnene telo, ostrenie ktoremu bude zrejme tazke nieco vytknut, 30mpx snimac ktory mam v 5DmkIV, ktory je krasne vyvazeny, krasne taha aj z preexponovanych miest, produkuje super farby, a dali tam 3,6Mpx hladacik, ja som mal fotak s 2,3Mpx hladacikom a to je kentus, ja by som si v zivote uz take daco nekupil, jak kukat z blizka do telky. Takze mne tam dal canon co som chcel....a 2 sloty? Jo keby boli 2 sloty mozem predat 5DmkIV.....2 sloty niesu ale cena je o 1500 nizsia..... ano amaterska trieda sharky...amaterska...a som spoko co tam dali....100 krat lepsie jak ta zbabrana 6DmkII...mohli si ju rovno odpustit a vydat toto.
 
mllpo
2018-09-05 20:35:47
príspevok od: Karol Srnec
V tlačovej správe sme nedostali informácie o cene a dostupnosti, takže zatiaľ len informácie zo zahraničia:
EOS R $2299 (dostupnost v oktobri)
EOS R + 24-105 $3399
RF 28-70mm F2L USM $2,999 (december)
RF 24-105mm F4L IS USM $1099 (december)
RF 50mm F1.2L USM $2,299 (oktober)
RF 35mm F1.8 Macro IS STM $499 (december)
adaptery budu stat $99, $199 a $299 (oktober az februar/marec)
hmmm, zvlastna politika. Cakal by som, ze set telo plus objektiv bude vyhodnejsi ako kupa oboch samostatne. A ono je to o 1 dolar drahsie...
Okrem toho pri spusteni predaja k dispozicii iba jeden objektiv. (ano plus jeden adapter a miliony objektivov
 
vlados
2018-09-05 20:46:41
Ale trochu mimo polemiku o hobby rade R, zda sa, ze aj M system pojde dopredu, konecne nejake dobre sklo.
 
Ľuboš Capcara
2018-09-05 20:46:51
4k60p asi nemá čo?
 
piwi
2018-09-05 21:21:17
príspevok od: Ľuboš Capcara
4k60p asi nemá čo?
No nema, ved aj preco by mal mat. To by musel mat aky bitrate. Na 4k 60p treba ine MASINY
 
piwi
2018-09-05 21:24:06
príspevok od: mllpo
hmmm, zvlastna politika. Cakal by som, ze set telo plus objektiv bude vyhodnejsi ako kupa oboch samostatne. A ono je to o 1 dolar drahsie...
Okrem toho pri spusteni predaja k dispozicii iba jeden objektiv. (ano plus jeden adapter a miliony objektivov
no tie miliony objektivov staci az az. A kym bude tolko objektivov na R to bude dlhaaaaaa doba, ked ich vobec tolko nikedy bude
 
jerry
2018-09-05 21:54:08
cena v Anglicku Canon EOS R Body with EF adapter £2,349 Pre-order »
Canon EOS R Body with EF adapter + 24-105mm kit £3,269 Pre-order
 
fatality
2018-09-06 00:14:54
príspevok od: MagickVamp
sharky ty si blbofil...uz vies ze sa nerad stebou bavim..ta racej nekomentujem tak sa zdrz aj ty...ano telo je amaterske v cene 2000 eur...skla su profi...tak ako mas telo 6DmkII amateterske a 24-70F2,8L mas profi sklo..tazke chapat? Canon ma amaterske skla na R zatial len cez redukciu a nevidim problem tam nadrbat krasne ostru 50f1,8 za 100ecok. V tejo cene jednoducho canon robi amaterske tela, keby tam dal len tie dva sloty tak stoji o 1500eur viac...len tie dva sloty by spravili tento rozdiel. Bol som v Nikone a ja si strasne vazim spolahlivost ktoru v Canone mam a servis ktory Canon ma, pacia sa mi farby ktore produkuje....a som vyrozumeny ze nemozem mat vsetko.....

pozri utesnene telo, ostrenie ktoremu bude zrejme tazke nieco vytknut, 30mpx snimac ktory mam v 5DmkIV, ktory je krasne vyvazeny, krasne taha aj z preexponovanych miest, produkuje super farby, a dali tam 3,6Mpx hladacik, ja som mal fotak s 2,3Mpx hladacikom a to je kentus, ja by som si v zivote uz take daco nekupil, jak kukat z blizka do telky. Takze mne tam dal canon co som chcel....a 2 sloty? Jo keby boli 2 sloty mozem predat 5DmkIV.....2 sloty niesu ale cena je o 1500 nizsia..... ano amaterska trieda sharky...amaterska...a som spoko co tam dali....100 krat lepsie jak ta zbabrana 6DmkII...mohli si ju rovno odpustit a vydat toto.
preco by jeden slot navyse mal stat 1500e?
myslim ze aj jeden aj druhy tabor "fans" nevie preglgnut,ze niektore
veci v tych modeloch jednoducho chybaju a snazia sa to rozne ospravedlnit..
ze niesu potrebne,ze to su profi featury a toto je amterske telo,atd..
ked to za 2000e dokaze Sony,dokazali by to aj C a N..keby chceli,ze.. ..
a mimochodom,dva sloty su dolezita sucast fotaku nielen pre profikov
a svadobnych fotografov,ale pre vsetkych,ktorym na ich fotkach zalezi a su pre nich dolezite..
je to vlastne okamzite zalohovanie hned vo fotaku a snad sa nemusime hadat,ze zalohovanie
je dolezite a ze vsetci,ktori mozu,zalohuju..vratane teba..
takze sme u C a N svedkami uz klasickeho umyselneho kriplenia masin,ci uz koli strachu
z kanibalizacie vlastnych zrkadloviek,alebo aj koli buducemu priestoru na "zlepsovanie"..
u Z6 a R(ak C uvedie aj vyssi model s 2ma slotmi) by som to este chapal,nechapem to vsak u Z7..
 
filip.p3k
2018-09-06 05:46:18
príspevok od: marcus_labeo
Presne toto som čakal, že kedy sa tu objaví prvý tragéd čo namietne iba jeden slot. A ono hneď v prvom príspevku.
Mať dve karty vo foťáku je ako nosiť si motor v kufri auta, veď čo keď nastane tá tragická udalosť a motor mi odíde? A áno, tiež som počul o ľuďoch čo im odišiel motor v aute. Takže je jasné, že foťák len s jednou pamäťovou kartou je obrovské riziko, s ktorým sa vlastne ani nedá bezpečne fotiť.
Ja osobne s tým jedným slotom problém nemám, ale veeeeľa hejterov sa našlo na strane Nikonu, ktorým vadil jeden slot. No ale absencia IBIS by ma pri modernom mirrorlesse srala oveľa viac, veď už to je medzi týmito fotoaparátmi štandard
 
Johnnny
2018-09-06 07:29:28
príspevok od: acton
Naozaj sa mi nikdy nestalo aby mi odisla karta, cim dalej tym viac mi to pripada, ze hladate nedostatky tam kde vobec nie su.
Mne nikdy nevystrelil airbag. Osobne si myslim, ze v aute je uplne zbytocny.
 
Johnnny
2018-09-06 07:33:51
príspevok od: MagickVamp
1 slot znamena amatersku radu comu odpoveda cena....jedine Sony v tejto rade dava sloty dva.....tu je to bud ber alebo neber... ostatne parametre su fajn. Canon vzdy vynikal ostrenim a ostrenie bude urcite famozne. Ja som rad ze do toho dali normalny hladacik 3,6Mpx a nie tu 2,3Mpx prisernost. Taky hladacik ma v Sony len A7rIII a A9. Ja rad vymenim kvalitny hladacik za stabilizaciu, objektivy maju aj tak vybornu stabilizaciu, mne sa tymto Canon trafil viac do mojich poziadaviek na volnocasovy fotak ako Sony s A7mkIII. Ziaden fotak nie je jednoznacna volba, vzdy je tam nieco co niekomu chyba. Keby tento fotak mal dva sloty a stabilizaciu, tak by mal uz asi vsetko a cena by bola niekde medzi 3500 a 5000 eur.
No pokial viem, Nikon D750 a D610 maju tiez dva sloty. Canon mam rad, pretoze sa s tym foti dobre, ale co sa vybavy tyka, nemaju najlepsiu politiku (vid 6D MK II).
 
Ferdo
2018-09-06 07:34:23
príspevok od: filip.p3k
Ja osobne s tým jedným slotom problém nemám, ale veeeeľa hejterov sa našlo na strane Nikonu, ktorým vadil jeden slot. No ale absencia IBIS by ma pri modernom mirrorlesse srala oveľa viac, veď už to je medzi týmito fotoaparátmi štandard
Musim s tebou suhlasit.. sledoval som diskusiu k Nikonu Z6/Z7 a teraz aj tuto diskusiu a skonstatoval som, ze ovela viac sa hejtoval Nikon, pritom Canon EOS R kopiruje vsetky nedostatky Nikonu, najvyraznejsi asi jeden slot a papierovo (podla CIPA) tak isto slabsia vydrz baterie. Pritom Canon EOS R ma tych nedostatkov oproti Nikonu ovela viac.. ale takmer ziadne hejty.. som v soku

Ja sa na to pozeram z nadhladom... Obidve znacky maju skalnych fanusikov ktorych tieto modely potesili a pri tuzbe po mirrorless sa nemusia skrabat po hlave co s objektivmi po prechode na Sony. Tiez patrim do tej skupiny a prave ponuka kvalitnej strednej triedy nativnych objektivov pre Sony ma nepresvedcila o jeho kupe.

Uplne najlepsie to spravil Nikon, ked ukazal pri predstaveni Z6/Z7 aj lens roadmap. Obsahuje vsetky ohniska pevnych skiel na ktore som zvyknuty a to je skvele. Ano ponuka aj plnohodnotnu redukciu na mount F ale ked sa uz rozhodnem ist do mirroless, chcem si uzivat naplno vsetky jej vyhody vratane novych, mensich skiel

Obidvaja vyrobcovia, Nikon aj Canon si nechali otvorene dvierka pre vlajkove lode ktore budu mat naozaj vsetko.
 
Marcel Rebro
2018-09-06 08:01:11
príspevok od: MagickVamp
hmm pekne na zamyslenie, minimalne podla cenovky urcite nie hehe...ale 2000ecok je pre FF Canon amaterska trieda....
A ked vydrzia majitelia phase one tak snad vydrzia aj majitelia canon R....

Keby toto telo stalo 3500 Eur tak by som nadaval aj ja...a taku cenu pri prvych uvedeni prvych parametrov ocakaval...realita je ale jeden slot a cena o 1500 Eur nizsia..fer ponuka podla mna
Súhlasím do bodky. V podstate všetky doteraz predstavené (FF) bezzrkadlovky sú amatérska trieda. Sú totiž menšie ako ich súrodenci so zrkadielkami. A profík musí mať VÉÉĽKÝ foťák. A veľké objektívy. Aby bolo hneď na prvý pohľad jasné s kým má verejnosť tú česť.
Viem o čom píšem. Kým som nosil dva Nikony D3s každý si ma všimol. A mnohí sa aj spýtali čo sú to za foťáky - prelepoval som si na nich označenie, aby som dráždil zvedavosť. Skrátka bol som stredobodom pozornosti len čo som sa niekde ukázal.
A dnes? Ani pes po mne neštekne. Motám sa medzi ľudmi so svojimi bezzrkadlovkami a nik si ma nevšíma. Nik sa nespýta koľko stáli, koľko majú megapixlí a aký majú zúúm. Je to zúfalé ale je to tak. S malým už nikdy nebudem profíkom
 
pa10
2018-09-06 08:02:42
tak toto ma fakt nenadchlo, od canonu som cakal trochu viac. ten fotak na mna posobi "lacno", tak nedorobene a hrackarsky, neviem ako to lepsie vyjadrit, ale cenovka, ta je hadam s ohladom na konkurenciu najvyssia. nove nikony vyzeraju lepsie, avsak keby som mal ist do FF, vzhladom k skusenostiam, technologii a ponuke skiel by som sa priklonil k sony. nastastie taketo dilemy riesit nemusim.
 
marcus_labeo
2018-09-06 08:34:00
príspevok od: Ferdo
Musim s tebou suhlasit.. sledoval som diskusiu k Nikonu Z6/Z7 a teraz aj tuto diskusiu a skonstatoval som, ze ovela viac sa hejtoval Nikon, pritom Canon EOS R kopiruje vsetky nedostatky Nikonu, najvyraznejsi asi jeden slot a papierovo (podla CIPA) tak isto slabsia vydrz baterie. Pritom Canon EOS R ma tych nedostatkov oproti Nikonu ovela viac.. ale takmer ziadne hejty.. som v soku

Ja sa na to pozeram z nadhladom... Obidve znacky maju skalnych fanusikov ktorych tieto modely potesili a pri tuzbe po mirrorless sa nemusia skrabat po hlave co s objektivmi po prechode na Sony. Tiez patrim do tej skupiny a prave ponuka kvalitnej strednej triedy nativnych objektivov pre Sony ma nepresvedcila o jeho kupe.

Uplne najlepsie to spravil Nikon, ked ukazal pri predstaveni Z6/Z7 aj lens roadmap. Obsahuje vsetky ohniska pevnych skiel na ktore som zvyknuty a to je skvele. Ano ponuka aj plnohodnotnu redukciu na mount F ale ked sa uz rozhodnem ist do mirroless, chcem si uzivat naplno vsetky jej vyhody vratane novych, mensich skiel

Obidvaja vyrobcovia, Nikon aj Canon si nechali otvorene dvierka pre vlajkove lode ktore budu mat naozaj vsetko.
Nemám rád hejtovanie žiadnej značky, v tomto prípade si ale benevolentnejšie prijatie EOSu R oproti Zetku vysvetľujem tak, že Nikon si to zlízol proste preto, že bol prvý a tam sa hejteri "vyřádili" a na EOS R už nezostala energia.
Reálne tie foťáky sa od seba líšia len málo, skutočne ten relevantný rozdiel je asi len to okresané video v eRku a stabilizácia, inak sú tak blízko ako sa len dá. A ako som písal, pre Canon aj Nikon je podstatné, že majú konkurencieschopnú ponuku pre vlastných zákazníkov, ktorí ak chcú bezzrkadlovku, konečne nemusia ísť do Sony. Takže fakt, že Sony a7III má v niečom o chlp lepšie parametre už nebude až takým lákaldom, ako keď nemalo žiadnu konkurenciu.
P.S. Ako sa má robiť video na modernej bezzrkadlovke ukázalo dnes Fuji, keď nová X-T3 robí 4K pri 60fps, interne a bez akéhokoľvek kropu, k tomu F-log, 10 bit 4:2:2 externe 4:2:0 interne. Teda z pohľadu videa je oproti tomu Zetko tak rok 2016 a eRko 2015. A aj z hľadiska fotiek vyzerá X-T3 sľubne: nový BSI 26 MPx senzor, 3x rýchlejší 4jadrový procesor, rýchlejší ako EOS R od štartu (0,3s vs. 0,9s) až po vyššie fps, 425 ostriacich bodov; k tomu parádny EVF (rovnako veľký ako FF od C/N). Síce zostane v tieni FF noviniek, pre mňa je to ako vychytaná tretia generácia zaujímavejší foťák ako vyššie uvedené prvé pokusy.
 
MagickVamp
2018-09-06 08:35:53
príspevok od: Marcel Rebro
Súhlasím do bodky. V podstate všetky doteraz predstavené (FF) bezzrkadlovky sú amatérska trieda. Sú totiž menšie ako ich súrodenci so zrkadielkami. A profík musí mať VÉÉĽKÝ foťák. A veľké objektívy. Aby bolo hneď na prvý pohľad jasné s kým má verejnosť tú česť.
Viem o čom píšem. Kým som nosil dva Nikony D3s každý si ma všimol. A mnohí sa aj spýtali čo sú to za foťáky - prelepoval som si na nich označenie, aby som dráždil zvedavosť. Skrátka bol som stredobodom pozornosti len čo som sa niekde ukázal.
A dnes? Ani pes po mne neštekne. Motám sa medzi ľudmi so svojimi bezzrkadlovkami a nik si ma nevšíma. Nik sa nespýta koľko stáli, koľko majú megapixlí a aký majú zúúm. Je to zúfalé ale je to tak. S malým už nikdy nebudem profíkom
ja som rad nenapadny ,-) racej prekvapim vysledkom ako mat velky nastup a potom sklamat a to plati vo vsetkych oblastiach mojho zivota. A ked musim byt napadny nie je to moja komfortna zona.
 
marcus_labeo
2018-09-06 08:37:28
príspevok od: Marcel Rebro
Súhlasím do bodky. V podstate všetky doteraz predstavené (FF) bezzrkadlovky sú amatérska trieda. Sú totiž menšie ako ich súrodenci so zrkadielkami. A profík musí mať VÉÉĽKÝ foťák. A veľké objektívy. Aby bolo hneď na prvý pohľad jasné s kým má verejnosť tú česť.
Viem o čom píšem. Kým som nosil dva Nikony D3s každý si ma všimol. A mnohí sa aj spýtali čo sú to za foťáky - prelepoval som si na nich označenie, aby som dráždil zvedavosť. Skrátka bol som stredobodom pozornosti len čo som sa niekde ukázal.
A dnes? Ani pes po mne neštekne. Motám sa medzi ľudmi so svojimi bezzrkadlovkami a nik si ma nevšíma. Nik sa nespýta koľko stáli, koľko majú megapixlí a aký majú zúúm. Je to zúfalé ale je to tak. S malým už nikdy nebudem profíkom
Neboj, ešte stále máš šancu mať veľký a dostať zaslúženú pozornosť, len si svoj pidi streetový objektív vymeň za niečo poriadnejšie, najlepšie svetelné teľa: http://j.mp/2PEbojp
 
Marcel Rebro
2018-09-06 08:44:43
príspevok od: marcus_labeo
Neboj, ešte stále máš šancu mať veľký a dostať zaslúženú pozornosť, len si svoj pidi streetový objektív vymeň za niečo poriadnejšie, najlepšie svetelné teľa: http://j.mp/2PEbojp
Alebo takto?
 
acton
2018-09-06 08:55:05
Kedysi na ephote svadobnym fotografom nevedeli prist na meno, ked sa objavy novy fotak s jednym slotom zrazu su vsetci svadobny fotografy... ten tlak blbcov bude tak neprijemny, ze o par rokov budu mat fotaky 12 slotov.
Najvacsi magori tu budu donekonecna omielat tie najnepotrebnejsie veci na fotoaparate - ISO, DR a sloty... zhodou okolnosti robia to ti ktori bud nemaju ziadne fotografie alebo, neviem ci sa to da nazvat fotografiou.
Naozaj by ma velmi zaujimalo kolkym ludom odisla karta v canone alebo nikone, vyhrat v loterii prvu cenu je vacsia pravdepodobnost ako to.
 
youreye
2018-09-06 09:02:49
príspevok od: MagickVamp
Unikatne ostrenie a hladacik aky maju aj v sony zatial len vyssie rady...a 30mpx snimac aky je v 5dmkiv..z toho som nadobudol dojem ze pojde o profi stroj
ten ich dualny snimac je len upravna zalezitost takze nejedna sa o novinku s prevratnym developmentom kedze je z 5DIVky. Hladacik mas namiesto zrkadla a mensie telo = menej pouziteho materialu nehovoriac o asi polovicu menej gombikov a - jede SD card slot. Co je profi a nieje profi necham samozrejme na kazdom zvlast. Je to pekny stroj ved o tom potom ale preco by to malo stat take nehorazne prachy neviem
 
jan21
2018-09-06 09:08:17
príspevok od: Marcel Rebro
Súhlasím do bodky. V podstate všetky doteraz predstavené (FF) bezzrkadlovky sú amatérska trieda. Sú totiž menšie ako ich súrodenci so zrkadielkami. A profík musí mať VÉÉĽKÝ foťák. A veľké objektívy. Aby bolo hneď na prvý pohľad jasné s kým má verejnosť tú česť.
Viem o čom píšem. Kým som nosil dva Nikony D3s každý si ma všimol. A mnohí sa aj spýtali čo sú to za foťáky - prelepoval som si na nich označenie, aby som dráždil zvedavosť. Skrátka bol som stredobodom pozornosti len čo som sa niekde ukázal.
A dnes? Ani pes po mne neštekne. Motám sa medzi ľudmi so svojimi bezzrkadlovkami a nik si ma nevšíma. Nik sa nespýta koľko stáli, koľko majú megapixlí a aký majú zúúm. Je to zúfalé ale je to tak. S malým už nikdy nebudem profíkom
Jasne Marcel, pre streetko, cestovku a také to motanie medzi ľudmi ...ale určite je iná káva isť za medveďmi, žirafami, motať sa na športovej akcii (v zóne 50m od športovca ked redakcia/agentúra hneď chce obrázok víťaza), móda (kde detail sú tie pixlíí), a tak podobne.
Ale áno, súhlas s Tebou.
 
MagickVamp
2018-09-06 09:09:16
príspevok od: fatality
preco by jeden slot navyse mal stat 1500e?
myslim ze aj jeden aj druhy tabor "fans" nevie preglgnut,ze niektore
veci v tych modeloch jednoducho chybaju a snazia sa to rozne ospravedlnit..
ze niesu potrebne,ze to su profi featury a toto je amterske telo,atd..
ked to za 2000e dokaze Sony,dokazali by to aj C a N..keby chceli,ze.. ..
a mimochodom,dva sloty su dolezita sucast fotaku nielen pre profikov
a svadobnych fotografov,ale pre vsetkych,ktorym na ich fotkach zalezi a su pre nich dolezite..
je to vlastne okamzite zalohovanie hned vo fotaku a snad sa nemusime hadat,ze zalohovanie
je dolezite a ze vsetci,ktori mozu,zalohuju..vratane teba..
takze sme u C a N svedkami uz klasickeho umyselneho kriplenia masin,ci uz koli strachu
z kanibalizacie vlastnych zrkadloviek,alebo aj koli buducemu priestoru na "zlepsovanie"..
u Z6 a R(ak C uvedie aj vyssi model s 2ma slotmi) by som to este chapal,nechapem to vsak u Z7..
1.- nie som ziaden canon fil...rovnako rad si precitam o novinkach hocjakej znacky a skomentujem to co mi vadi alebo pochvalim bez ohladu na znacku, X krat som tu hejtoval poriadne aj Canon...napriklad o 6DmkII som sam oznacil za najvacsie sklamanie...ci M5 kvoli hladaciku 2,3Mpix je prisernost

2.- 2 karty su dvolezite, bez nich je to amatersky fotak, takze to mi pisat nemusis......ja sam by som svadbu bez dvoch slotov nefotil a ak fotil tak by som na to upozornil a oboznamil ich s rizikom a spytal sa ci ozaj aj tak chcu mna. Ja zalohujem na dvoch externych diskoch WD RED PRO vsetko.

3.- ano sony to dokazalo tam dat, keby chcel C aj N tak to tiez dokaze tam dat...ide o ten kanibalizmus vo vlastnych radach..toto spravi znacka bud ked sa chce presadit, alebo je na tom dost na prt a Nikon bol v strasnych srackach, preto dal do D6xx aj D750 dve karty a nepomohlo mu to, mohol to spravit zas ale skanibalizoval by si D8xx. Je to ich politika. Ze v Z7 nie su dve karty je nahlavu aj podla mna.

4.- Keby dal canon do Rka dva sloty, zacal by si konkurovat vlastnej rade 5. Preto aj cena by musela byt minimalne na urovni ceny 5DmarkIV ak nie vyssia.

5.- Za 2000 eur je to kvalitnu kus amaterskeho fotaka s vybornymi parametrami. Chel by som IBIS ale v A7mkIII chyba zas kvalitny hladacik a je to uz na kazdom co je pre neho dvolezitejsie. Mne 5osa vlasten zas az tak moc nechyba, uvedomil som si na akych casoch fotim a co fotim a skor narazam na pohybovu neostrost, co zostabilizuju objektivy mi staci nad ramec casov pod ktore aj tak nemozem ist.
 
duves
2018-09-06 09:13:23
príspevok od: Marcel Rebro
Súhlasím do bodky. V podstate všetky doteraz predstavené (FF) bezzrkadlovky sú amatérska trieda. Sú totiž menšie ako ich súrodenci so zrkadielkami. A profík musí mať VÉÉĽKÝ foťák. A veľké objektívy. Aby bolo hneď na prvý pohľad jasné s kým má verejnosť tú česť.
Viem o čom píšem. Kým som nosil dva Nikony D3s každý si ma všimol. A mnohí sa aj spýtali čo sú to za foťáky - prelepoval som si na nich označenie, aby som dráždil zvedavosť. Skrátka bol som stredobodom pozornosti len čo som sa niekde ukázal.
A dnes? Ani pes po mne neštekne. Motám sa medzi ľudmi so svojimi bezzrkadlovkami a nik si ma nevšíma. Nik sa nespýta koľko stáli, koľko majú megapixlí a aký majú zúúm. Je to zúfalé ale je to tak. S malým už nikdy nebudem profíkom
Ked máš malý nezúfaj.
 
acton
2018-09-06 09:16:42
príspevok od: MagickVamp
1.- nie som ziaden canon fil...rovnako rad si precitam o novinkach hocjakej znacky a skomentujem to co mi vadi alebo pochvalim bez ohladu na znacku, X krat som tu hejtoval poriadne aj Canon...napriklad o 6DmkII som sam oznacil za najvacsie sklamanie...ci M5 kvoli hladaciku 2,3Mpix je prisernost

2.- 2 karty su dvolezite, bez nich je to amatersky fotak, takze to mi pisat nemusis......ja sam by som svadbu bez dvoch slotov nefotil a ak fotil tak by som na to upozornil a oboznamil ich s rizikom a spytal sa ci ozaj aj tak chcu mna. Ja zalohujem na dvoch externych diskoch WD RED PRO vsetko.

3.- ano sony to dokazalo tam dat, keby chcel C aj N tak to tiez dokaze tam dat...ide o ten kanibalizmus vo vlastnych radach..toto spravi znacka bud ked sa chce presadit, alebo je na tom dost na prt a Nikon bol v strasnych srackach, preto dal do D6xx aj D750 dve karty a nepomohlo mu to, mohol to spravit zas ale skanibalizoval by si D8xx. Je to ich politika. Ze v Z7 nie su dve karty je nahlavu aj podla mna.

4.- Keby dal canon do Rka dva sloty, zacal by si konkurovat vlastnej rade 5. Preto aj cena by musela byt minimalne na urovni ceny 5DmarkIV ak nie vyssia.

5.- Za 2000 eur je to kvalitnu kus amaterskeho fotaka s vybornymi parametrami. Chel by som IBIS ale v A7mkIII chyba zas kvalitny hladacik a je to uz na kazdom co je pre neho dvolezitejsie. Mne 5osa vlasten zas az tak moc nechyba, uvedomil som si na akych casoch fotim a co fotim a skor narazam na pohybovu neostrost, co zostabilizuju objektivy mi staci nad ramec casov pod ktore aj tak nemozem ist.
Presne tak, fotil som taliansku svadbu a ked sa ma pytali ci ich nafotim som im povedal, ze mam iba jeden fotak, vtedy som mal iba jeden, upozornil som ich, ze sa moze pokazit... s usmevom mi povedali, ze na svadbe bude 150 mobilov a mozem pokracovat s hociktorym z nich.
 
Ferdo
2018-09-06 09:22:41
príspevok od: marcus_labeo
Nemám rád hejtovanie žiadnej značky, v tomto prípade si ale benevolentnejšie prijatie EOSu R oproti Zetku vysvetľujem tak, že Nikon si to zlízol proste preto, že bol prvý a tam sa hejteri "vyřádili" a na EOS R už nezostala energia.
Reálne tie foťáky sa od seba líšia len málo, skutočne ten relevantný rozdiel je asi len to okresané video v eRku a stabilizácia, inak sú tak blízko ako sa len dá. A ako som písal, pre Canon aj Nikon je podstatné, že majú konkurencieschopnú ponuku pre vlastných zákazníkov, ktorí ak chcú bezzrkadlovku, konečne nemusia ísť do Sony. Takže fakt, že Sony a7III má v niečom o chlp lepšie parametre už nebude až takým lákaldom, ako keď nemalo žiadnu konkurenciu.
P.S. Ako sa má robiť video na modernej bezzrkadlovke ukázalo dnes Fuji, keď nová X-T3 robí 4K pri 60fps, interne a bez akéhokoľvek kropu, k tomu F-log, 10 bit 4:2:2 externe 4:2:0 interne. Teda z pohľadu videa je oproti tomu Zetko tak rok 2016 a eRko 2015. A aj z hľadiska fotiek vyzerá X-T3 sľubne: nový BSI 26 MPx senzor, 3x rýchlejší 4jadrový procesor, rýchlejší ako EOS R od štartu (0,3s vs. 0,9s) až po vyššie fps, 425 ostriacich bodov; k tomu parádny EVF (rovnako veľký ako FF od C/N). Síce zostane v tieni FF noviniek, pre mňa je to ako vychytaná tretia generácia zaujímavejší foťák ako vyššie uvedené prvé pokusy.
suhlasim, od rana sledujem info o X-T3 a vyzera fakt dobre.. Fujifilm ma tak isto zmaknute siroke portfolio vlastnych naozaj kvalitnych objektivov, ktore im mozu ostatni len zavidiet Tak ako bolo kedysi pre Fujifilm video ta najslabsia stranka, teraz poriadne zamakali, ci uz v X-H1 alebo teraz X-T3.. len tak dalej
 
Tibor78
2018-09-06 09:29:18
príspevok od: acton
Kedysi na ephote svadobnym fotografom nevedeli prist na meno, ked sa objavy novy fotak s jednym slotom zrazu su vsetci svadobny fotografy... ten tlak blbcov bude tak neprijemny, ze o par rokov budu mat fotaky 12 slotov.
Najvacsi magori tu budu donekonecna omielat tie najnepotrebnejsie veci na fotoaparate - ISO, DR a sloty... zhodou okolnosti robia to ti ktori bud nemaju ziadne fotografie alebo, neviem ci sa to da nazvat fotografiou.
Naozaj by ma velmi zaujimalo kolkym ludom odisla karta v canone alebo nikone, vyhrat v loterii prvu cenu je vacsia pravdepodobnost ako to.
Mne sa to stalo na 5d mk3, fotim si a zrazu chybova hlaska, nejaky error pri zapise...po vypnuti a zapnuti fotaka sa uz choval OK. V pohodli domova som si potom pozrel v pc obe karty a co som nezistil...Na CF karte chybala fotka, ktora na sd bola. Kedze som mal kartu (Sandisk) v zaruke, isiel som ju reklamovat do Alzy. Tam mi hned vratili peniaze a kupil som si novu, taktiez Sandisk. Odvtedy sa problem neopakoval. K tomu DR, ISO, Dual slot. Pre mna je to dolezite, dual slot mi dava pokoj, ze nepridem o nafoteny material (ked je to platena akcia), DR a ISO spolu suvisia a mozem povedat, ze 5dMKIV je pre mna znacny prinos oproti mk3. Hlavne v spolahlivejsom ostreni (aj 50 1.8 STM ostri presne, co na mk3 bolo hore-dole), potom aj v tom, ze ISO na 12800 (MK4) je porovnatelne s ISO 6400 (MK3). Plus super dotykovy displaj, ktory mozem pouzit pri zabej perspektive v livemode a nemusim si lahat na zem.
 
Marcel Rebro
2018-09-06 09:34:03
A ešte k tým kartám a zopár jedincom čo nepoznajú a nevideli nikoho komu odišla nejaká kartička ...

https://www.youtube.com/watch?v=Jmgdw-mjj_I

Konkrétne mne odišla v Nikon D700 CF Kingston. Nič sa nestalo, fotil som nejaké blbinky. Horšie bolo keď Peťovi N (icedive1) zdochla karta v roku 2011 (tiež v D700) na finále USA Karate Open. Bol to Sandisk a dolovali sme to z nej pomocou Sandisk Rescuepro. Nakoniec sme vydolovali. Doma na Slovensku. Ale ten pocit keď po dofotení akcie zistíš že karta je "prázdna" ... naozaj si neviem / nechcem predstaviť ako by som to vysvetľoval (napríklad) mladomanželom.

Viem že svadby (a iné veci čo sa konajú raz, maximálne päť krát v živote) sa fotili aj predtým ako boli foťákmi s dvoma slotmi. Ale ak mám možnosť mať auto s ABS (ASR, ESP, HZDS ...) nekúpim si podobné len bez.
 
Tomáš Machara
2018-09-06 09:37:53
príspevok od: piwi
No nema, ved aj preco by mal mat. To by musel mat aky bitrate. Na 4k 60p treba ine MASINY
Napr. Fuji X-T3?
 
Marcel Rebro
2018-09-06 09:38:26
príspevok od: acton
Kedysi na ephote svadobnym fotografom nevedeli prist na meno, ked sa objavy novy fotak s jednym slotom zrazu su vsetci svadobny fotografy... ten tlak blbcov bude tak neprijemny, ze o par rokov budu mat fotaky 12 slotov.
Najvacsi magori tu budu donekonecna omielat tie najnepotrebnejsie veci na fotoaparate - ISO, DR a sloty... zhodou okolnosti robia to ti ktori bud nemaju ziadne fotografie alebo, neviem ci sa to da nazvat fotografiou.
Naozaj by ma velmi zaujimalo kolkym ludom odisla karta v canone alebo nikone, vyhrat v loterii prvu cenu je vacsia pravdepodobnost ako to.
Vieš ono je to tak. Sú tu ľudia čo sa fotením svadieb živia. Ergo berú za to peniaze. A tam je trochu iná zodpovednosť ako cvakať svadbu pre vlastné potešenie v Indii spolu s 11 miestnymi borcami.

Kým neboli dva sloty, fotilo veľa profíkov radšej na viacero menších kariet ako na jednu veľkú. Aby keď odíde karta, neprišli o všetko.
 
acton
2018-09-06 09:44:18
príspevok od: Tibor78
Mne sa to stalo na 5d mk3, fotim si a zrazu chybova hlaska, nejaky error pri zapise...po vypnuti a zapnuti fotaka sa uz choval OK. V pohodli domova som si potom pozrel v pc obe karty a co som nezistil...Na CF karte chybala fotka, ktora na sd bola. Kedze som mal kartu (Sandisk) v zaruke, isiel som ju reklamovat do Alzy. Tam mi hned vratili peniaze a kupil som si novu, taktiez Sandisk. Odvtedy sa problem neopakoval. K tomu DR, ISO, Dual slot. Pre mna je to dolezite, dual slot mi dava pokoj, ze nepridem o nafoteny material (ked je to platena akcia), DR a ISO spolu suvisia a mozem povedat, ze 5dMKIV je pre mna znacny prinos oproti mk3. Hlavne v spolahlivejsom ostreni (aj 50 1.8 STM ostri presne, co na mk3 bolo hore-dole), potom aj v tom, ze ISO na 12800 (MK4) je porovnatelne s ISO 6400 (MK3). Plus super dotykovy displaj, ktory mozem pouzit pri zabej perspektive v livemode a nemusim si lahat na zem.
Naozaj pouzivas ISO 12800? Keby to ISO vobec neexistovalo ani by si to neregistroval...
Mozno, ze naozaj prehanam ale ja si ISO pri foteni skoro nikdy nevsimam. Blesk je pre mna ovela dolezitejsi ako ISO...
Pouzit ISO 12800 je ako odfotit to s mydlom, aspom ja to tak vidim.
 
Tibor78
2018-09-06 09:57:39
príspevok od: acton
Naozaj pouzivas ISO 12800? Keby to ISO vobec neexistovalo ani by si to neregistroval...
Mozno, ze naozaj prehanam ale ja si ISO pri foteni skoro nikdy nevsimam. Blesk je pre mna ovela dolezitejsi ako ISO...
Pouzit ISO 12800 je ako odfotit to s mydlom, aspom ja to tak vidim.
No hej pouzivam, niekedy si to situacia vyzaduje, aby som pri case 1/125s a clone 2.8 vedel zachytit atmosferu s jasnymi tvarami ludi. Niekedy toho svetla je velmi malo a hlavne blesk na fotaku nepouzivam, ak fotim (ostrim) na ludi trosku dalej odomna. Pouzitie blesku by bola v tom pripade katastrofa. Samozrejme v rade inych situaci blesk pouzivam, ci uz priamo na fotaku (napriamo i odrazom), alebo odpalovany dialkovo. Zavisi od aktualnej situacie a svetelnych podmienok. V kazdom pripade pre mna vysoke iso s akceptovatelnym sumom umoznuje zachytit maximum "ambient" svetla.
 
marcus_labeo
2018-09-06 10:00:32
príspevok od: Marcel Rebro
A ešte k tým kartám a zopár jedincom čo nepoznajú a nevideli nikoho komu odišla nejaká kartička ...

https://www.youtube.com/watch?v=Jmgdw-mjj_I

Konkrétne mne odišla v Nikon D700 CF Kingston. Nič sa nestalo, fotil som nejaké blbinky. Horšie bolo keď Peťovi N (icedive1) zdochla karta v roku 2011 (tiež v D700) na finále USA Karate Open. Bol to Sandisk a dolovali sme to z nej pomocou Sandisk Rescuepro. Nakoniec sme vydolovali. Doma na Slovensku. Ale ten pocit keď po dofotení akcie zistíš že karta je "prázdna" ... naozaj si neviem / nechcem predstaviť ako by som to vysvetľoval (napríklad) mladomanželom.

Viem že svadby (a iné veci čo sa konajú raz, maximálne päť krát v živote) sa fotili aj predtým ako boli foťákmi s dvoma slotmi. Ale ak mám možnosť mať auto s ABS (ASR, ESP, HZDS ...) nekúpim si podobné len bez.
Určite pre pocit bezpečia, sucha a ochrany je druhá pamäťová karta bonusom, to nik asi nerozporuje. Ide skôr o ten shitstorm, ktorý sa na internetoch strhol pre absenciu dual slotu, akoby to bola najkľúčovejšia vec na foťáku a bez toho sú proste Z aj R len hračky pre amatérov. A takáto kritika je podľa mňa neopodstatnená.
Pre mňa je proste milión krát dôležitejšie, aký je foťák rýchly, ako spoľahlivo ostrí, aký má kvalitný hľadáčik, ako zvláda horšie svetelné podmienky, či sa mi dobre drží a pod. To, či má aj zábezpeku pre prípad, ktorého pravdepodobnosť sa rovná zásahu blesku, by ma trápilo z parametrov asi najmenej.
Plus ako písal kolega vyššie (a sám potvrdzuješ), tie príhody sú väčšinou staršieho dáta, so staršími foťákmi a hlavne kartami a ak sa aj niečo raz za milión prípadov poserie, ešte vždy je reálne, že tie údaje tam sú a dajú sa zachrániť.
V zásade ten príklad s airbagom auta je dobrý, aj keď záchrana života a záchrana pár fotiek z jedného fotenia sú neporovnateľné hodnoty a počet havárií denne a počet zlyhaní karty je rovnako neporovnateľný. A rovnako pri aute človek denne využije výkonný motor, pohodlné sedadlá, účinnú klimatizáciu či vyhrievanie, spoľahlivú navigáciu a pod., kdežto benefit toho airbagu nijako nepociťuje. Ale ktovie, možno EÚ pre bezpečnosť fotografov jedného dňa nariadi, aby všetky foťáky mali duálny slot.
 
acton
2018-09-06 10:29:54
V Nemecku sa kladie velky doraz na triedenie odpadu, zdrazelo vsetko co ma co docinenia s odpadom, kontajnery na separovany odpad, triedenie, odvoz... v kazdej firme su vsadepritomne kontajnery zvlast na papier, zbytky potravin a plasty... vsetko sa to v suterene potom vysypa do jedneho kontajnera ktory ide do spalovne. Ma to iba jeden efekt, spravili z toho biznis...
Teraz je velmi popularne spravit zo vsetkeho biznis.
 
Johnnny
2018-09-06 10:42:48
príspevok od: Tomáš Machara
Napr. Fuji X-T3?
Aj Panasonic G9, alebo ua roky stara GH 5
 
kwido
2018-09-06 11:34:46
jo presne , to ze to nema stabilizaciu je urcite omnoho vacsi nedostatok ako druhy slot (v tejto triede) ale to nikoho netrapi.Na digital fotim uz 18 rokov ale este sa mi nestalo ze by som stratil jedinu fotku kvoli karte... ale je pravda ze nie som profik a fotografiou sa nezivim. Ak by som sa zivil tak by som to urcite vyzadoval ale zase nekupoval by som si uvadzaci model takze by som nevyplakaval na forach ze novouvedeny fotak ktory ani nie je uvadzany ako profi nema druhy slot... Ak niekto potrebuje nutne druhy slot tak nech si kupi fotak ktory ho ma a nevyplakava nad fotakom ktory ho nema.
 
acton
2018-09-06 11:41:01
príspevok od: Marcel Rebro
Súhlasím do bodky. V podstate všetky doteraz predstavené (FF) bezzrkadlovky sú amatérska trieda. Sú totiž menšie ako ich súrodenci so zrkadielkami. A profík musí mať VÉÉĽKÝ foťák. A veľké objektívy. Aby bolo hneď na prvý pohľad jasné s kým má verejnosť tú česť.
Viem o čom píšem. Kým som nosil dva Nikony D3s každý si ma všimol. A mnohí sa aj spýtali čo sú to za foťáky - prelepoval som si na nich označenie, aby som dráždil zvedavosť. Skrátka bol som stredobodom pozornosti len čo som sa niekde ukázal.
A dnes? Ani pes po mne neštekne. Motám sa medzi ľudmi so svojimi bezzrkadlovkami a nik si ma nevšíma. Nik sa nespýta koľko stáli, koľko majú megapixlí a aký majú zúúm. Je to zúfalé ale je to tak. S malým už nikdy nebudem profíkom
Je niekde napisane kde konci amaterska a zacina profi trieda? Nie je to v dnesnej dobe uz jedno? S canonom 600d nafotim tak isto tu svadbu ako 5d m4... nejde dnes uz ten fotoaparat do uzadia a daleko dolezitejsi je objektiv?
 
close
2018-09-06 12:02:42
príspevok od: acton
V Nemecku sa kladie velky doraz na triedenie odpadu, zdrazelo vsetko co ma co docinenia s odpadom, kontajnery na separovany odpad, triedenie, odvoz... v kazdej firme su vsadepritomne kontajnery zvlast na papier, zbytky potravin a plasty... vsetko sa to v suterene potom vysypa do jedneho kontajnera ktory ide do spalovne. Ma to iba jeden efekt, spravili z toho biznis...
Teraz je velmi popularne spravit zo vsetkeho biznis.
A presne kvôli takýmto "názorom" na triedenie odpadu sme my a naša planéta na tom tak ako sme
 
acton
2018-09-06 12:18:05
príspevok od: close
A presne kvôli takýmto "názorom" na triedenie odpadu sme my a naša planéta na tom tak ako sme
Mas ten dojem, ze som napisal moj nazor?
 
close
2018-09-06 12:37:39
príspevok od: acton
Mas ten dojem, ze som napisal moj nazor?
Tak ani neopisuj somariny co si počul od kamarata pri pive lebo tomu ešte niekto uverí
 
acton
2018-09-06 12:46:42
príspevok od: close
Tak ani neopisuj somariny co si počul od kamarata pri pive lebo tomu ešte niekto uverí
Ty triedis odpad?
 
close
2018-09-06 12:48:38
príspevok od: acton
Ty triedis odpad?
Dnes by to už mala byť povinnosť nie možnosť
 
acton
2018-09-06 12:59:21
príspevok od: close
Dnes by to už mala byť povinnosť nie možnosť
Nepis blbosti ked nevies odpovedat na otazku, zijem v nemecku a platim mesacne 60 eur za 3 kontajnery, cierny potraviny, modry papier a zlty plasty... nepisal som svoj nazor.
 
parkie
2018-09-06 13:11:14
Mimochodom: ide na objektíve reálne (naozaj fyzicky) vypnúť stabilizáciu? Nemal som ešte rozobratý IS objektív. Ale predpokladám, že v tele nejde, že vypnutá stabilizácia stále znamená veľmi jemné kmitanie v základnej polohe, že tam neexistuje nejaká aretácia snímača. Dúfam že nefabulujem ale za otázku to stojí
 
close
2018-09-06 13:25:07
príspevok od: acton
Nepis blbosti ked nevies odpovedat na otazku, zijem v nemecku a platim mesacne 60 eur za 3 kontajnery, cierny potraviny, modry papier a zlty plasty... nepisal som svoj nazor.
Prepáč myslim ze uz viac samozrejme sa ti ani nedalo odpisat ako som ti odpísal
 
karrlok
2018-09-06 13:37:55
príspevok od: marcus_labeo
Nemám rád hejtovanie žiadnej značky, v tomto prípade si ale benevolentnejšie prijatie EOSu R oproti Zetku vysvetľujem tak, že Nikon si to zlízol proste preto, že bol prvý a tam sa hejteri "vyřádili" a na EOS R už nezostala energia.
Reálne tie foťáky sa od seba líšia len málo, skutočne ten relevantný rozdiel je asi len to okresané video v eRku a stabilizácia, inak sú tak blízko ako sa len dá. A ako som písal, pre Canon aj Nikon je podstatné, že majú konkurencieschopnú ponuku pre vlastných zákazníkov, ktorí ak chcú bezzrkadlovku, konečne nemusia ísť do Sony. Takže fakt, že Sony a7III má v niečom o chlp lepšie parametre už nebude až takým lákaldom, ako keď nemalo žiadnu konkurenciu.
P.S. Ako sa má robiť video na modernej bezzrkadlovke ukázalo dnes Fuji, keď nová X-T3 robí 4K pri 60fps, interne a bez akéhokoľvek kropu, k tomu F-log, 10 bit 4:2:2 externe 4:2:0 interne. Teda z pohľadu videa je oproti tomu Zetko tak rok 2016 a eRko 2015. A aj z hľadiska fotiek vyzerá X-T3 sľubne: nový BSI 26 MPx senzor, 3x rýchlejší 4jadrový procesor, rýchlejší ako EOS R od štartu (0,3s vs. 0,9s) až po vyššie fps, 425 ostriacich bodov; k tomu parádny EVF (rovnako veľký ako FF od C/N). Síce zostane v tieni FF noviniek, pre mňa je to ako vychytaná tretia generácia zaujímavejší foťák ako vyššie uvedené prvé pokusy.
Súhlasím s tebou, fuji počúva zákazníkov a dáva najlepšie čo má. Nikon a Canon to kuskujú a dávajú oklieštené fotaky, aby mali čo vylepšovať v novej verzii. Len aby sa im to nevrátilo v strate zákazníkov. Keby mal fuji ff, tak by oveľa viac fotografov prešlo na fuji.
 
MagickVamp
2018-09-06 13:38:34
príspevok od: parkie
Mimochodom: ide na objektíve reálne (naozaj fyzicky) vypnúť stabilizáciu? Nemal som ešte rozobratý IS objektív. Ale predpokladám, že v tele nejde, že vypnutá stabilizácia stále znamená veľmi jemné kmitanie v základnej polohe, že tam neexistuje nejaká aretácia snímača. Dúfam že nefabulujem ale za otázku to stojí
Podla mna ide....ved sa tak foti na dlhych casoch...ci je to odrb ten gombik na vypnutie? 5osa v tele sa neda vypnut?
 
fatality
2018-09-06 13:39:22
príspevok od: MagickVamp
1.- nie som ziaden canon fil...rovnako rad si precitam o novinkach hocjakej znacky a skomentujem to co mi vadi alebo pochvalim bez ohladu na znacku, X krat som tu hejtoval poriadne aj Canon...napriklad o 6DmkII som sam oznacil za najvacsie sklamanie...ci M5 kvoli hladaciku 2,3Mpix je prisernost

2.- 2 karty su dvolezite, bez nich je to amatersky fotak, takze to mi pisat nemusis......ja sam by som svadbu bez dvoch slotov nefotil a ak fotil tak by som na to upozornil a oboznamil ich s rizikom a spytal sa ci ozaj aj tak chcu mna. Ja zalohujem na dvoch externych diskoch WD RED PRO vsetko.

3.- ano sony to dokazalo tam dat, keby chcel C aj N tak to tiez dokaze tam dat...ide o ten kanibalizmus vo vlastnych radach..toto spravi znacka bud ked sa chce presadit, alebo je na tom dost na prt a Nikon bol v strasnych srackach, preto dal do D6xx aj D750 dve karty a nepomohlo mu to, mohol to spravit zas ale skanibalizoval by si D8xx. Je to ich politika. Ze v Z7 nie su dve karty je nahlavu aj podla mna.

4.- Keby dal canon do Rka dva sloty, zacal by si konkurovat vlastnej rade 5. Preto aj cena by musela byt minimalne na urovni ceny 5DmarkIV ak nie vyssia.

5.- Za 2000 eur je to kvalitnu kus amaterskeho fotaka s vybornymi parametrami. Chel by som IBIS ale v A7mkIII chyba zas kvalitny hladacik a je to uz na kazdom co je pre neho dvolezitejsie. Mne 5osa vlasten zas az tak moc nechyba, uvedomil som si na akych casoch fotim a co fotim a skor narazam na pohybovu neostrost, co zostabilizuju objektivy mi staci nad ramec casov pod ktore aj tak nemozem ist.
1.s tymi fans som to myslel vseobecne..nenarazal som na teba..aj ked..kazdemu povacsinou prirastie
k srdcu jedna znacka a tu nejaky cas riesi..u teba to momentalne vyzera na canon..
2.suhlas..
3.Nikon mal 2sloty aj v 7xxxx rade,este predtym,nez sa dostal problemov,takze skor to od neho
bola ustretova politika..a dokazal tym to,co som vyssie zabudol napisat,ze triedy sa daju vyrazne
odlisit aj bez orezavania potrebnych funkcii..
4.vid 3.
5.jasne,je to o osobnych potrebach,ja keby som chcel ist do ff csc,jednoznacna volba by bola a7III..a to mam doma nejake nikonacke skla..len som si uvedomil,ze mne najviac vyhovuje apsc,tak som skoncil pri apsc csc..
 
MagickVamp
2018-09-06 14:05:15
príspevok od: fatality
1.s tymi fans som to myslel vseobecne..nenarazal som na teba..aj ked..kazdemu povacsinou prirastie
k srdcu jedna znacka a tu nejaky cas riesi..u teba to momentalne vyzera na canon..
2.suhlas..
3.Nikon mal 2sloty aj v 7xxxx rade,este predtym,nez sa dostal problemov,takze skor to od neho
bola ustretova politika..a dokazal tym to,co som vyssie zabudol napisat,ze triedy sa daju vyrazne
odlisit aj bez orezavania potrebnych funkcii..
4.vid 3.
5.jasne,je to o osobnych potrebach,ja keby som chcel ist do ff csc,jednoznacna volba by bola a7III..a to mam doma nejake nikonacke skla..len som si uvedomil,ze mne najviac vyhovuje apsc,tak som skoncil pri apsc csc..
1.- chapeme sa
2.- chapeme sa
5.- chapeme sa

3. a 4.- vsetko sa da ked sa chce, len si treba uvedomit ze majitelov a investorov zaujima hlavne zisk..Canon ide na veci neskutocne strategicky, neda ani o chlp viac ako musi...pri rade R podla mna pustil dokonca viac ako je na Canon zvykom (ale asi musel). Canon pozna svoj trh dokonale, ze sa to nam nepaci je jedno. Konkurenciou mu je Nikon....a ako vieme vo svete Canon dominuje nad Nikonom. Nema vacsinou papierovo take bombasticke stroje, ale realne je na ne vacsi spolah v kombinacii so sklami silno dominuje a celkovo funguju super. To ze zaplaval do vod CSC bola uz nutnost. Sony mu nekonkuruje medzi profikmi, aj kvoli sklam, ktore stale nema a aj preto ze spickove CSC ktore uz dokazu konkurovat aj najlepsi zrkladovkam len teraz zacinaju prichadzat - napr. Sony A9. Canon modelom R vie presne co robi. A dalsie vyssie modely bude zas vydavat podla istej strategie....funguje mu to.... clovek moze jednat zbrklo a zo zlosti opustit znacku, ale nie vzdy sa to vyplati a Canon vie ze ked sa clovek par krat nadychne a zrata plus minus tak neoodide..lebo da presne tolko kolko staci. Canon nas nema rad.... netreba to brat osobne.
 
parkie
2018-09-06 14:13:50
príspevok od: MagickVamp
Podla mna ide....ved sa tak foti na dlhych casoch...ci je to odrb ten gombik na vypnutie? 5osa v tele sa neda vypnut?
skúšal som si lepšie overiť, či sú tie systémy stále do určitej miery aktívne aj pri el. vypnutí, alebo nie, ale google mi nedal jednoznačnú odpoveď
 
gigapixel
2018-09-06 16:59:22
príspevok od: marcus_labeo
Na tento argument (1 karta = amatérsky foťák) som na dpreview čítal pekný protiargument, že aj Phase One, stredoformát za desaťtisíce eur má len jeden slot na kartu. Je preto amatérskym foťákom?
Asi ťa sklamem, ale v Phase One sú 2 sloty (prvý obrázok). Rovnako aj v prípade Hasselbladu (aj v bezzrkadlovke X1D). Je to v podstate už priemyselný štandard v profi telách, je zbytočné viesť na túto tému polemiku. V jednej videorecenzii bola dokonca hláška, že druhý slot by sa tam už nezmestil, čo je nezmysel. Prísť s technologickou novinkou za takú cenu a dať tam iba jeden slot je skrátka trapas.
 
jan21
2018-09-06 18:37:48
príspevok od: gigapixel
Asi ťa sklamem, ale v Phase One sú 2 sloty (prvý obrázok). Rovnako aj v prípade Hasselbladu (aj v bezzrkadlovke X1D). Je to v podstate už priemyselný štandard v profi telách, je zbytočné viesť na túto tému polemiku. V jednej videorecenzii bola dokonca hláška, že druhý slot by sa tam už nezmestil, čo je nezmysel. Prísť s technologickou novinkou za takú cenu a dať tam iba jeden slot je skrátka trapas.
Jeden slot - Ale "houby s mákem".......profi fakt fotí rovno do pc, či už káblom alebo wifi.
Kto by už fakt sa bál jednej karty SD..tak buď zoberie wifi kartu alebo adaptér WFT-E7B..ked mu nestačí dôvera v jednu kartu alebo integrovane wifi.
 
jan21
2018-09-06 18:46:42
príspevok od: Porubo
Ono s tym jednym slotom to nie je take jednoduche ako sa povie. Mne sa napriklad stala taka vec, fotil som a 2 karty z troch (typu CF) som siel zalohovat este nadranom po svadbe, obidve boli v tom istom fotaku. Cuduj sa svete nenasli sa na nich ziadne particie a citacka omnoho dlhsie blikala. V ten den som odlietal do zahranicia a tak som sa k problemu vratil po par dnoch. Pokym som sa nevratil premyslal som ze moze to byt fotakom, ale divne ze vo fotaku mi predtym ukazovalo dobre nahlady, tak som premyslal ze ked sa vratim skusim inu citacku (taky isty model) a iny pocitac. Na druhom pocitaci s inou citackou som si polahky obnovil data - netreba sa toho bat, casto je poskodeny len suborovy system nie samotne subory. Ako v mojom pripade: Niektore softvery nenasli particiu ine ju nasli ako RAW (nie FAT32). Par krat som este fotil naostro a skusil staru citacku a vzdy sa mi "stratili particie", ale data sli obnovit, co som si bol viac menej isty ze obnovit to pojde a tak som sa nebal. Po preskusani roznych kombinacii, plus kombinacii s kablami (ci nie su nalomene) sa doslo ze to robi vzdy ta ista citacka, ten isty kus.
Kto mi neveri a foti na CF karty, moze mi poslat spravu a dam mu citacku, momentalne je na kopke starych nefunkcnych veci co pojdu do zberu elektroniky, ked prekonam lenivost a pojdem do zberneho dvora.
Nechcem temu zlahcovat, len povedat ze clovek si niekedy moze mysliet ze ma znicene data, ale ma poskodeny len suborovy system - metadata.
Neviem presne ako odchadzaju karty, flash disky a podobne ale kedysi ked odchadzali kotucove disky tiez to casto nebolo az tak tragicke - najprv odislo niekolko blokov, potom viac a viac a dalo sa to vcas odchytit.
Len tolko aby ste sa tolko nebali pokazenych kariet, casto sa da situacia opravit, tie dve mi doteraz sluzia vyborne! Aj ked chapem ze nie kazdy je IT clovek a hned sa vyplasi!
To je skor otazka na stastistiky vyskum: V kolkych pripadoch sa naozaj neda obnovit aspon vacsina dat, a keby sa aj nedala ci by neboli vadne data aj na 2. karte. (Vadny zapis nemusi byt vzdy sposobeny kartou! Mam skusenosti s pocitacom kde po vymene pamate prestali sa kazit obcas subory po kopirovani - asi sa pokazili pri kopirovani alebo citani z buffera.)
POšli mi popis (labo foto štítku) tej čítačky, model a vyrobcu a možno zistíme že ani na tu kartu nieje kompatibilná. Ono so všetkými konvertormi ( a u elektroniky rozhoduje aj sw) je to tak že majú nejaký stanovený vstup a výstup a tie musia odpovedať tomu čo na nich pripájaš akarty to su ako disky.
Mal som podobný problem s čítatkou na USB. kde špecifikácia bola jasná USB1 a sd karta iba do SDHC..a vyššie karty (kapacity a rýchlosti) to nevidelo > do šuplíka!!

Stále je naj ťahať obrázky rovno z fotáka
 
IceDive1
2018-09-06 20:56:09
príspevok od: Marcel Rebro
A ešte k tým kartám a zopár jedincom čo nepoznajú a nevideli nikoho komu odišla nejaká kartička ...

https://www.youtube.com/watch?v=Jmgdw-mjj_I

Konkrétne mne odišla v Nikon D700 CF Kingston. Nič sa nestalo, fotil som nejaké blbinky. Horšie bolo keď Peťovi N (icedive1) zdochla karta v roku 2011 (tiež v D700) na finále USA Karate Open. Bol to Sandisk a dolovali sme to z nej pomocou Sandisk Rescuepro. Nakoniec sme vydolovali. Doma na Slovensku. Ale ten pocit keď po dofotení akcie zistíš že karta je "prázdna" ... naozaj si neviem / nechcem predstaviť ako by som to vysvetľoval (napríklad) mladomanželom.

Viem že svadby (a iné veci čo sa konajú raz, maximálne päť krát v živote) sa fotili aj predtým ako boli foťákmi s dvoma slotmi. Ale ak mám možnosť mať auto s ABS (ASR, ESP, HZDS ...) nekúpim si podobné len bez.
Nepoucil som sa a moj druhy slot stale ziva prazdnotou.
 
gigapixel
2018-09-06 21:17:23
príspevok od: jan21
Jeden slot - Ale "houby s mákem".......profi fakt fotí rovno do pc, či už káblom alebo wifi.
Kto by už fakt sa bál jednej karty SD..tak buď zoberie wifi kartu alebo adaptér WFT-E7B..ked mu nestačí dôvera v jednu kartu alebo integrovane wifi.
Zaujímavé, že väčšina používateľov Phase One v štúdiu skutočne fotí cez tethered shooting a aj napriek tomu tam tie 2 sloty dali. To len tak na zamyslenie. Pokiaľ som písal o priemyselnom štandarde, tak asi na tom niečo bude bez ohľadu, akým štýlom niekto fotí. Je to o tom, že profi mašina má výbavu, aby poskytla možnosť zálohovania pri fotení aj v situáciách, kedy je tethered shooting nepoužiteľné, alebo nepraktické. Skrátka 1 slot je v dnešnej dobe skôr charakteristika pre entry level a hobby ako pre profi nástroj. Keď má moja poloprofi D610 za nákupnú cenu 1600 EUR 2 sloty, tak od stroja za 2000 EUR to považujem za samozrejmosť.
 
gigapixel
2018-09-06 22:03:53
príspevok od: jan21
Jeden slot - Ale "houby s mákem".......profi fakt fotí rovno do pc, či už káblom alebo wifi.
Kto by už fakt sa bál jednej karty SD..tak buď zoberie wifi kartu alebo adaptér WFT-E7B..ked mu nestačí dôvera v jednu kartu alebo integrovane wifi.
Svadobný alebo športový fotograf asi nebude fotiť do PC. Ja už som si parkrát prečítal na displeji Err a pri predstave, že by tam bola iba 1 SD karta ma oblial pot, lebo to bolo počas zakázky. Potom zapisovalo už iba na tú druhú kartu a fotky nafotené do tej poruchy boli na záložnej SD karte v poriadku. Tú kartu s chybou nerozpoznal ani notebook, takže som ju nakoniec naformátoval. Netreba nič riešiť s káblom alebo wifi, stačí kúpiť stroj, ktorý má 2 sloty. Ja si určite počkám, hlavne kvôli 4k/30p videu, čakal som väčší progres.
 
Tibor78
2018-09-06 22:09:36
https://youtu.be/aQVZFD2dOVY
 
fatality
2018-09-07 01:16:05
príspevok od: Tibor78
https://youtu.be/aQVZFD2dOVY
zmiesane pocity..
 
piwi
2018-09-07 07:43:02
príspevok od: Tibor78
https://youtu.be/aQVZFD2dOVY
To foti zo "sony"?
 
marcus_labeo
2018-09-07 08:37:30
príspevok od: gigapixel
Asi ťa sklamem, ale v Phase One sú 2 sloty (prvý obrázok). Rovnako aj v prípade Hasselbladu (aj v bezzrkadlovke X1D). Je to v podstate už priemyselný štandard v profi telách, je zbytočné viesť na túto tému polemiku. V jednej videorecenzii bola dokonca hláška, že druhý slot by sa tam už nezmestil, čo je nezmysel. Prísť s technologickou novinkou za takú cenu a dať tam iba jeden slot je skrátka trapas.
Tak sa skús pozrieť na Phase One iQ3, koľkože slotov na kartu má. Jeden. A ide o 100 MPx stredoformát za 49000 USD (!). Ale jasné, čistá amatérčina.
 
marcus_labeo
2018-09-07 08:42:09
príspevok od: gigapixel
Asi ťa sklamem, ale v Phase One sú 2 sloty (prvý obrázok). Rovnako aj v prípade Hasselbladu (aj v bezzrkadlovke X1D). Je to v podstate už priemyselný štandard v profi telách, je zbytočné viesť na túto tému polemiku. V jednej videorecenzii bola dokonca hláška, že druhý slot by sa tam už nezmestil, čo je nezmysel. Prísť s technologickou novinkou za takú cenu a dať tam iba jeden slot je skrátka trapas.
Ešte dôkaz: https://cnet2.cbsistatic.com/img/NUkost-18Oe2eoWOd9TtEoATVgM=/936x527/2015/09/21/84dc4e23-930b-401c-b583-f1f73828b6eb/20150728-phase-one-xf-iq3-cf-card.jpg
 
Marcel Rebro
2018-09-07 08:59:05
príspevok od: marcus_labeo
Tak sa skús pozrieť na Phase One iQ3, koľkože slotov na kartu má. Jeden. A ide o 100 MPx stredoformát za 49000 USD (!). Ale jasné, čistá amatérčina.
Myslím že dosť záleží aj od určenia foťáku. Profi foťák do štúdia je asi niečo iné ako foťák na športové akcie, svadby resp. fotenie v teréne.
 
gigapixel
2018-09-07 09:12:26
príspevok od: marcus_labeo
Tak sa skús pozrieť na Phase One iQ3, koľkože slotov na kartu má. Jeden. A ide o 100 MPx stredoformát za 49000 USD (!). Ale jasné, čistá amatérčina.
Ale to je už minulosť, ak si si nevšimol. Treba sa pozerať na štandardy roku 2018. Nikon a Canon prišli s technologickými novinkami v tomto roku, preto porovnávanie s rokmi 2015/2016, kedy boli jednotlivé modely IQ3 uvedené na trh je trochu mimo. Je pravda, že stredoformát a FF sú 2 rozdielne svety. So stredoformátom nikto nikdy nefotil a ani nebude fotiť šport, reportážne foto z eventov a takmer nikto nefotil svadby. Takže pokiaľ 90% používateľov Phase One fotilo v štúdiu a mali v ňom pichnutý kábel a fotky putovali rovno do PC alebo Mac-u, tak zrejme prítomnosť 2 slotov nebola až taká pálčivá. Rovnako aj pri fotení modelingu niekde v exteriéri nie je zlyhanie karty problém, keďže sú to opakovateľné záležitosti. Jedno je ale potrebné si uvedomiiť. Aj NAPRIEK TOMU v Phase One a Hasselblade pochopili, čo je to priemyselný štandard v profi segmente a skrátka od roku 2018 už v ich stredoformátoch nájdeš iba 2 sloty. Takže si vlastne nepriamo iba potvrdil moje slová, lebo aj v Phase One a Hasselblade to zrejme tak pochopili, že 2 sloty=profesionálny nástroj a rozhodli sa, že nebudú zaostávať ani v tomto aspekte za konkurenciou zo sveta FF, ktorá sa v prípade megapixelov k nim priblížila, hoci cenovo a optickými charakteristikami, je to niekde inde. U výrobcov stredoformátov to pochopiteľne trvalo dlhšie, lebo neboli primárne určené na typ fotenia, kde je otázka 2 slotov kritická. Treba sa na to pozerať ako na proces, evolúciu a v tomto smere je prekvapivý krok Nikonu a Canonu naspäť do praveku.
 
marcus_labeo
2018-09-07 09:23:45
príspevok od: gigapixel
Ale to je už minulosť, ak si si nevšimol. Treba sa pozerať na štandardy roku 2018. Nikon a Canon prišli s technologickými novinkami v tomto roku, preto porovnávanie s rokmi 2015/2016, kedy boli jednotlivé modely IQ3 uvedené na trh je trochu mimo. Je pravda, že stredoformát a FF sú 2 rozdielne svety. So stredoformátom nikto nikdy nefotil a ani nebude fotiť šport, reportážne foto z eventov a takmer nikto nefotil svadby. Takže pokiaľ 90% používateľov Phase One fotilo v štúdiu a mali v ňom pichnutý kábel a fotky putovali rovno do PC alebo Mac-u, tak zrejme prítomnosť 2 slotov nebola až taká pálčivá. Rovnako aj pri fotení modelingu niekde v exteriéri nie je zlyhanie karty problém, keďže sú to opakovateľné záležitosti. Jedno je ale potrebné si uvedomiiť. Aj NAPRIEK TOMU v Phase One a Hasselblade pochopili, čo je to priemyselný štandard v profi segmente a skrátka od roku 2018 už v ich stredoformátoch nájdeš iba 2 sloty. Takže si vlastne nepriamo iba potvrdil moje slová, lebo aj v Phase One a Hasselblade to zrejme tak pochopili, že 2 sloty=profesionálny nástroj a rozhodli sa, že nebudú zaostávať ani v tomto aspekte za konkurenciou zo sveta FF, ktorá sa v prípade megapixelov k nim priblížila, hoci cenovo a optickými charakteristikami, je to niekde inde. U výrobcov stredoformátov to pochopiteľne trvalo dlhšie, lebo neboli primárne určené na typ fotenia, kde je otázka 2 slotov kritická. Treba sa na to pozerať ako na proces, evolúciu a v tomto smere je prekvapivý krok Nikonu a Canonu naspäť do praveku.
OK, presvedčil si ma. Napriek tomu si nemyslím, že kupujúci R a Z to budú vnímať ako problém a foťáky pôjdu na odbyt ako teplé rožky a na krkoch japonských turistov budeme vídať onedlho namiesto doterajších Sony a7 aj R a Z. No a tých pár profíkov živiacich sa fotením svadieb a športu si počkajú na vyšší model (ktorý iste príde a bude mať dual slot) a mastne si zaňho priplatia.
 
josseee
2018-09-07 09:24:33
príspevok od: marcus_labeo
Tak sa skús pozrieť na Phase One iQ3, koľkože slotov na kartu má. Jeden. A ide o 100 MPx stredoformát za 49000 USD (!). Ale jasné, čistá amatérčina.
z recenzie: "But it's not a camera body that lends itself to fast-moving subjects. Autofocus can take about a quarter-second to lock on, and the continuous shooting rate is just a meager 2.1fps"
S tymto nikto svadby ani olympiadu fotit nepojde Pouzitelne leda tak v studiu, ci na reklamnom sete (hnane do kompu cez tether)

ono,tu hadku o druhom slote tu trosku prehanate. To ze a7iii ma dva je proste vyhoda, akokolvek vela zcestnych prirovnani date.
A na druhu stranu, pri 2000 eurovom fotaku tato absencia neni ziaden konec sveta. Proste to neni fotak pre svadobnych profikov ktorym zalezi na zalohe (tu bude mozno este silnejsi argument slabe AF-C v low light)
 
Porubo
2018-09-07 09:28:12
príspevok od: jan21
POšli mi popis (labo foto štítku) tej čítačky, model a vyrobcu a možno zistíme že ani na tu kartu nieje kompatibilná. Ono so všetkými konvertormi ( a u elektroniky rozhoduje aj sw) je to tak že majú nejaký stanovený vstup a výstup a tie musia odpovedať tomu čo na nich pripájaš akarty to su ako disky.
Mal som podobný problem s čítatkou na USB. kde špecifikácia bola jasná USB1 a sd karta iba do SDHC..a vyššie karty (kapacity a rýchlosti) to nevidelo > do šuplíka!!

Stále je naj ťahať obrázky rovno z fotáka
Cau,
budes musiet troska pockat, lebo kvoli praci byvam na 2 miestach, a tento vikend zostavam pri Bratislave. Ale v sobotu mozem poslat aspon stitok z tej druhej karty.
Co je vsak velmi vtipne, tak obe karty su ten model, kupoval som ich naraz. Pouzivam ich takmer dekadu a s tym istym pocitacom a operacnym systemom. A dokonca s tym istym fotakom uz tak dlho (Canon 7D, na svadbe som mal 3. kartu aj v 5D mk II ale tu 7D pouzivam takmer dekadu).
Zajtra by som mohol poslat stitok aspon z tej fungujucej instancie. Neviem co sa s tou druhou instancou stane.

P.S. Pre ostanych, neviem co je to za hysteria, treba to vsetko statisticky podchytit. Aby sa nestalo ze sa zisti ze rizikovejsia je napriklad dopravna havaria cestou na svadbu a podobne. Pride mi to podobne ako byvala hysteria ohladom "shutter count". Treba byt viac racionalny ako emocny, netvrdim ze take veci sa nestanu obcas ale ked nie su statistiky tazko sa bavit vecne. Niekedy ludia neodhadnu rizika a viac sa boja letiet lietadlom, ist do velkomesta kvoli teroristom, nez srdcovych chorob alebo rakoviny. Extrem su niektori americania, na Youtube som videl chlapika co si nosi do prace pascu na potkany, pre pripad ked vsetko skolabuje aby si mohol ulovit veceru.
Len tolko, aby sa neprepadalo zbytocne hysterii.
 
jao
2018-09-07 09:50:23
Náročnosť na kapacitu batérie pribúdajúcimi funkciami zariadení stále rastie.
Batérie sú už nabíjané veľkými prúdmi. Výhodou je krátky čas nabitia. Nevýhodou je skrátenie životnosti.
Pamäťové karty väčšinou zle zapíšu dáta vtedy, keď krátkodobo stúpne odber energie z batérie a klesne napätie.
Pri nových batériách by sa to stať nemalo, horšie to je pri starších vyťahaných článkoch. Ak teda má niekto problém so zapisovaním dát na kartu, treba skontrolovať stav baterky, poprípade ju vymeniť za novú.
 
gigapixel
2018-09-07 09:50:40
príspevok od: marcus_labeo
OK, presvedčil si ma. Napriek tomu si nemyslím, že kupujúci R a Z to budú vnímať ako problém a foťáky pôjdu na odbyt ako teplé rožky a na krkoch japonských turistov budeme vídať onedlho namiesto doterajších Sony a7 aj R a Z. No a tých pár profíkov živiacich sa fotením svadieb a športu si počkajú na vyšší model (ktorý iste príde a bude mať dual slot) a mastne si zaňho priplatia.
Súhlasím. Ono aj v prípade reklamnej produktovej fotografie sú to zaujímavé stroje, hlavne Z7 so 46 mega a obrovským potenciálom pre objektívy (čakám na prvý makráč a mohol by byť aj s T/S mechanikou) a tam sa fotí cez kábel do PC. Picnúť to namiesto digitálnej steny na nejaký Cambo Actus bude tiež asi pokušenie, FF zrkadlovka je tam zbytočne veľká a ťažká. Bolo by aj zaujímavé, keby urobili hybrida medzi MILC a FF, do odľahčeného tela D850/D5 keby vsadili modifikovanú technológiu Z6/Z7 s novým bajonetom Z, aby zostala zachovaná ergonómia.
 
blahoslav J B Art
2018-09-07 10:28:30
uvidime, co prinesu vyssie modely S, T prip. X a Y
 
theApple
2018-09-07 11:21:33
Som jediný kto nepochopil tieto ff systémy od Canon/Nikon? Vždy som si myslel, že výhodou mirrorless sú rozmery/váha a nevýhodou pomalosť. Teraz sa mi zdá že jak výhody tak nevýhody sa skoro zotreli akoze Sony chápem, to je celkom kompakt, spoľahlivý a keď na to dá človek malé priame sklo tak super. Ale toto som nejak nepoňal. Hm, asi to bude mnou
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-09-07 11:49:02
príspevok od: theApple
Som jediný kto nepochopil tieto ff systémy od Canon/Nikon? Vždy som si myslel, že výhodou mirrorless sú rozmery/váha a nevýhodou pomalosť. Teraz sa mi zdá že jak výhody tak nevýhody sa skoro zotreli akoze Sony chápem, to je celkom kompakt, spoľahlivý a keď na to dá človek malé priame sklo tak super. Ale toto som nejak nepoňal. Hm, asi to bude mnou
Presne, nepochopil si to. Moct vyrobit maly fotoaparat je len jednou z vyhod mirrorless konstrukcie. Tou hlavnou je moznost vyrobit fotoaparaty v roznaom dizajne s rozne umiestnenym hladacikom. Male, pre toho, krto chce maly fotacik. Velke, pre tych co ptrebuju poriadny nastroj pre prcu s velkymi objektivmi. Mirrorless je o vyhodach prace so zivym nahladom o tom, ako sa daju zlepsit funkcie a parametre, ked vyhodis zrkadlo a hranol. Tichy rezim, vyssia snimkova frekvencia, moznost aplikovania novych funkcii.
Pomala bola prv generacia CSC a vyrobcovia na nej vyrazne zapracovali a pracuju nadalej. Uz teraz je vacsina fotoaparatov dostatocne rychla vo vsetkych parametroch. A bude to len a len lepsie.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-09-07 11:56:33
príspevok od: theApple
Som jediný kto nepochopil tieto ff systémy od Canon/Nikon? Vždy som si myslel, že výhodou mirrorless sú rozmery/váha a nevýhodou pomalosť. Teraz sa mi zdá že jak výhody tak nevýhody sa skoro zotreli akoze Sony chápem, to je celkom kompakt, spoľahlivý a keď na to dá človek malé priame sklo tak super. Ale toto som nejak nepoňal. Hm, asi to bude mnou
Dve bezzrkadlovky s rovnakym snimacom a predsa tak odlisne. Tu je ukazka toho, co vyrobcom umoznuje bezzrkadlova konstrukcia. Canona Nikon predstavili co nauniverzalnejsie poloprofesionalne fotaky. Nasledne mozu ponuku rozsierovat. Moze prist este vacsi fotoaparat, ktory bude mat lepsiu ergonomiu pre pracu so superteleobjektivmi a moze prist minimalisticky "rangefinder".
 
piwi
2018-09-07 12:33:15
príspevok od: theApple
Som jediný kto nepochopil tieto ff systémy od Canon/Nikon? Vždy som si myslel, že výhodou mirrorless sú rozmery/váha a nevýhodou pomalosť. Teraz sa mi zdá že jak výhody tak nevýhody sa skoro zotreli akoze Sony chápem, to je celkom kompakt, spoľahlivý a keď na to dá človek malé priame sklo tak super. Ale toto som nejak nepoňal. Hm, asi to bude mnou
Dobry objektiv, svetelny, bude vzdy maco
 
marcus_labeo
2018-09-07 12:38:16
príspevok od: Karol Srnec
Dve bezzrkadlovky s rovnakym snimacom a predsa tak odlisne. Tu je ukazka toho, co vyrobcom umoznuje bezzrkadlova konstrukcia. Canona Nikon predstavili co nauniverzalnejsie poloprofesionalne fotaky. Nasledne mozu ponuku rozsierovat. Moze prist este vacsi fotoaparat, ktory bude mat lepsiu ergonomiu pre pracu so superteleobjektivmi a moze prist minimalisticky "rangefinder".
Presne to som chcel napísať, resp. dať obrázok, dokonca si ani netreba pomáhať batériovým gripom a rozdiely medzi mirrorlessmi s rovnakým senzorom môžu byť obrovské, viď Panasonic GM1 vs. G9: http://j.mp/2MU3nK9
Osobne tiež uprednostňujem kompaktnejšie telá a rozmery/hmotnosť považujem za hlavnú výhodu bezzrkadloviek, ale v začiatkoch bola kritika, že ML sú neergonomické a nemôžu sa rovnať zrkadlovkám, no tak výrobcovia ukázali, že sa dá spraviť aj veľká bezzrkadlovka s parádnou ergonómiou zrkadlovky. Naopak spraviť malú zrkadlovku moc nejde, mirrorbox a hľadáčik proste nepustia.
 
blahoslav J B Art
2018-09-07 13:14:56
príspevok od: Karol Srnec
Presne, nepochopil si to. Moct vyrobit maly fotoaparat je len jednou z vyhod mirrorless konstrukcie. Tou hlavnou je moznost vyrobit fotoaparaty v roznaom dizajne s rozne umiestnenym hladacikom. Male, pre toho, krto chce maly fotacik. Velke, pre tych co ptrebuju poriadny nastroj pre prcu s velkymi objektivmi. Mirrorless je o vyhodach prace so zivym nahladom o tom, ako sa daju zlepsit funkcie a parametre, ked vyhodis zrkadlo a hranol. Tichy rezim, vyssia snimkova frekvencia, moznost aplikovania novych funkcii.
Pomala bola prv generacia CSC a vyrobcovia na nej vyrazne zapracovali a pracuju nadalej. Uz teraz je vacsina fotoaparatov dostatocne rychla vo vsetkych parametroch. A bude to len a len lepsie.
tak toho hranola by sme uz mali vyhodit natrvalo na smetisko dejin ... alebo radsej do Leopoldova
 
piwi
2018-09-07 13:33:23
príspevok od: blahoslav J B Art
tak toho hranola by sme uz mali vyhodit natrvalo na smetisko dejin ... alebo radsej do Leopoldova
Nech kazdy poziva co mu vyhovuje. Nic netreba vyhodit
 
tom-o
2018-09-07 13:45:57
príspevok od: piwi
Nech kazdy poziva co mu vyhovuje. Nic netreba vyhodit
Ja si myslim, ze tu skor myslel iny "hranol"
 
fatality
2018-09-07 14:04:55
príspevok od: piwi
Dobry objektiv, svetelny, bude vzdy maco
xf 56/1.2 400g..xf 23/1.4 300g..len tak namatkou..lebo neboli dizajnovane univerzalne na fx/dx,ako mnohe u velkych hracov C,N,S,ale len na dx..
 
piwi
2018-09-07 14:13:37
Ako iný?
 
gigapixel
2018-09-07 14:40:45
príspevok od: piwi
Ako iný?
Ten "hranol" ktorý povedal, že na východe nič nie je a pije kolový nápoj.
 
marcus_labeo
2018-09-07 14:41:34
príspevok od: piwi
Ako iný?
Ty asi nežiješ na Slovensku, keď nevieš, kto má prezývku Hranol.
https://issue.gulas.sme.sk/upload/posts/2/63/63582/large/4f695d731ed46e9ffdc1172a873f382f.jpg

http://2.bp.blogspot.com/_Bq0ZUFZMoDY/TAu9goSm4TI/AAAAAAAAALQ/iCClWp3yZnY/s1600/shooty-bill-had-enough-have-you.jpg
 
piwi
2018-09-07 15:22:41
príspevok od: marcus_labeo
Ty asi nežiješ na Slovensku, keď nevieš, kto má prezývku Hranol.
https://issue.gulas.sme.sk/upload/posts/2/63/63582/large/4f695d731ed46e9ffdc1172a873f382f.jpg

http://2.bp.blogspot.com/_Bq0ZUFZMoDY/TAu9goSm4TI/AAAAAAAAALQ/iCClWp3yZnY/s1600/shooty-bill-had-enough-have-you.jpg
tak to mi ušlo, si zabil
 
Porubo
2018-09-07 22:29:40
Este k tym kartam neviem sa dopatrat k statistikam ale toto som nasiel:
https://www.apotelyt.com/photo-memory/sd-card-reliability
https://www.cameramemoryspeed.com/sd-memory-card-faq/
Co ma udivilo je ake velke zaruky vraj davaju vyrobcovia kariet, to by mohlo znamenat to ze vacsina zlyhani nebude kvoli zivotnosti karty, ale kvoli vyrobnym nepodarkom. Tak to by mozno stacilo kazdu novu kartu zabehat a potom ju brat za spolahlivu. Pravdepodobne najprv je pravdepodobnost zlyhania vysoka a potom velmi nizka az po ocakavanu zivotnost co je prekvapivo velmi dlha vid. prvy clanok.
 
marek zelina
2018-09-08 00:24:17
príspevok od: marcus_labeo
Presne toto som čakal, že kedy sa tu objaví prvý tragéd čo namietne iba jeden slot. A ono hneď v prvom príspevku.
Mať dve karty vo foťáku je ako nosiť si motor v kufri auta, veď čo keď nastane tá tragická udalosť a motor mi odíde? A áno, tiež som počul o ľuďoch čo im odišiel motor v aute. Takže je jasné, že foťák len s jednou pamäťovou kartou je obrovské riziko, s ktorým sa vlastne ani nedá bezpečne fotiť.
klekli mi dve cf karty v priebehu mesaica,... vtedy so mbol velmi spokojny ze mam v druhom slote sd 128gb ako zalohu. Pisete tu ze to je zbytocne, nepravdepodobne a bla bla,... pokym sa vam nestane ze o fotky pridete, potom uz budete vraviet inak. p.s. klekli mi dve cf sandisk 64gb extreme (zlate)
 
marek zelina
2018-09-08 00:36:02
príspevok od: acton
Kedysi na ephote svadobnym fotografom nevedeli prist na meno, ked sa objavy novy fotak s jednym slotom zrazu su vsetci svadobny fotografy... ten tlak blbcov bude tak neprijemny, ze o par rokov budu mat fotaky 12 slotov.
Najvacsi magori tu budu donekonecna omielat tie najnepotrebnejsie veci na fotoaparate - ISO, DR a sloty... zhodou okolnosti robia to ti ktori bud nemaju ziadne fotografie alebo, neviem ci sa to da nazvat fotografiou.
Naozaj by ma velmi zaujimalo kolkym ludom odisla karta v canone alebo nikone, vyhrat v loterii prvu cenu je vacsia pravdepodobnost ako to.
tento rok mi odisli 2 cf carty (fotim s canon ale to s tym nema asi nic spolocne, predsa klekli karty), p.s. v loterii som este nevyhral
 
acton
2018-09-08 09:01:32
príspevok od: marek zelina
tento rok mi odisli 2 cf carty (fotim s canon ale to s tym nema asi nic spolocne, predsa klekli karty), p.s. v loterii som este nevyhral
Ja som tento rok uz dva krat vyhral loteriu... a minuly rok ti pocitam minimalne 3 karty odisli.
 
acton
2018-09-08 09:02:29
príspevok od: marek zelina
tento rok mi odisli 2 cf carty (fotim s canon ale to s tym nema asi nic spolocne, predsa klekli karty), p.s. v loterii som este nevyhral
pardon, klekli...
 
Jozi Mačutek
2018-09-08 13:14:41
K tym slotom, fotim svadby na Kingstony na ktore každy pi..uje že odchadzaju pritom mne neodišla za 4 roky žiadna, na telo ktore nema ani IBIS ani 2 sloty a je zaujimave že ma ešte nejaka nevesta nedobodala lebo som prišiel o fotky.
 
sharkyyy
2018-09-08 14:25:47
príspevok od: Jozi Mačutek
K tym slotom, fotim svadby na Kingstony na ktore každy pi..uje že odchadzaju pritom mne neodišla za 4 roky žiadna, na telo ktore nema ani IBIS ani 2 sloty a je zaujimave že ma ešte nejaka nevesta nedobodala lebo som prišiel o fotky.
Mne ziadna karta neodisla(uz pouzivam iba sandisk), iba kingston 2x. Naopak hdd nam v praci odchadzali A-data(nestastne konektory, ale 2x aj samotny hdd). Cize je to o stasti-nestasti.

Pri canone sa ziadna revolucia nekona, chcela sa dotiahnut na rok 2015 k Sony, ale to sa mu nepodarilo.
 
gigapixel
2018-09-08 16:57:22
Zaujímavá je aj ochrana senzora, kedy po vypnutí a odňatí objektívu sa automaticky zatvorí závierka a prekryje senzor. Je to prvá FF mirrorless s takýmto riešením.
 
Realogic
2018-09-08 17:16:54
kto sa bojí , nech nechodí do lesa . . . alebo si kúpte Olympus C 5050 ktorý má 3 sloty na 3 rôzne karty
 
Porubo
2018-09-08 21:11:50
príspevok od: acton
Ja som tento rok uz dva krat vyhral loteriu... a minuly rok ti pocitam minimalne 3 karty odisli.
Toto vyzera byt velmi nestandartne, chcelo by to zanalyzovat preco...
 
Asti
2018-09-08 22:03:05
príspevok od: Marcel Rebro
Súhlasím do bodky. V podstate všetky doteraz predstavené (FF) bezzrkadlovky sú amatérska trieda. Sú totiž menšie ako ich súrodenci so zrkadielkami. A profík musí mať VÉÉĽKÝ foťák. A veľké objektívy. Aby bolo hneď na prvý pohľad jasné s kým má verejnosť tú česť.
Viem o čom píšem. Kým som nosil dva Nikony D3s každý si ma všimol. A mnohí sa aj spýtali čo sú to za foťáky - prelepoval som si na nich označenie, aby som dráždil zvedavosť. Skrátka bol som stredobodom pozornosti len čo som sa niekde ukázal.
A dnes? Ani pes po mne neštekne. Motám sa medzi ľudmi so svojimi bezzrkadlovkami a nik si ma nevšíma. Nik sa nespýta koľko stáli, koľko majú megapixlí a aký majú zúúm. Je to zúfalé ale je to tak. S malým už nikdy nebudem profíkom
To bolo ale tajomstvo Marcel My budeme ale fotiť ďalej a aj na papier to dávať. Napríklad babu čo hrá na kontrabas v Maštali.
 
gigapixel
2018-09-08 23:04:23
príspevok od: Realogic
kto sa bojí , nech nechodí do lesa . . . alebo si kúpte Olympus C 5050 ktorý má 3 sloty na 3 rôzne karty
To nie je o strachu, ale o zodpovednosti a profesionálnom prístupe.
 
Marcel Rebro
2018-09-08 23:04:31
príspevok od: Asti
To bolo ale tajomstvo Marcel My budeme ale fotiť ďalej a aj na papier to dávať. Napríklad babu čo hrá na kontrabas v Maštali.
Chvíľu mi trvalo kým som pochopil babu s kontrabasom. Ale priznávam že nie úplne ...
 
Asti
2018-09-09 11:40:07
To som myslel tak, že "Fotiť peknú ženu s krásnym hudobným nástrojom, pred drevenou stenou je škoda."
Tonálne je to nádhera, ale .....
Prosím, bez urážky autora danej foto. Netreba sa vždy nechať uniesť formou.
A prepáč, že som Ťa zdržal
 
marek zelina
2018-09-10 11:40:52
príspevok od: acton
Ja som tento rok uz dva krat vyhral loteriu... a minuly rok ti pocitam minimalne 3 karty odisli.
?
 
Porubo
2018-09-11 11:58:01
príspevok od: Porubo
Cau,
budes musiet troska pockat, lebo kvoli praci byvam na 2 miestach, a tento vikend zostavam pri Bratislave. Ale v sobotu mozem poslat aspon stitok z tej druhej karty.
Co je vsak velmi vtipne, tak obe karty su ten model, kupoval som ich naraz. Pouzivam ich takmer dekadu a s tym istym pocitacom a operacnym systemom. A dokonca s tym istym fotakom uz tak dlho (Canon 7D, na svadbe som mal 3. kartu aj v 5D mk II ale tu 7D pouzivam takmer dekadu).
Zajtra by som mohol poslat stitok aspon z tej fungujucej instancie. Neviem co sa s tou druhou instancou stane.

P.S. Pre ostanych, neviem co je to za hysteria, treba to vsetko statisticky podchytit. Aby sa nestalo ze sa zisti ze rizikovejsia je napriklad dopravna havaria cestou na svadbu a podobne. Pride mi to podobne ako byvala hysteria ohladom "shutter count". Treba byt viac racionalny ako emocny, netvrdim ze take veci sa nestanu obcas ale ked nie su statistiky tazko sa bavit vecne. Niekedy ludia neodhadnu rizika a viac sa boja letiet lietadlom, ist do velkomesta kvoli teroristom, nez srdcovych chorob alebo rakoviny. Extrem su niektori americania, na Youtube som videl chlapika co si nosi do prace pascu na potkany, pre pripad ked vsetko skolabuje aby si mohol ulovit veceru.
Len tolko, aby sa neprepadalo zbytocne hysterii.
Nasiel som tu kartu, je to volake cinske cudo, bol tam volaky ciarovy kod ale je zosuhany a seriove cislo neviem najst, ale na stitku je toto:
SWEEX CR150
Multi Card Reader Blackberry Black USB
Made in PRC
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia