Hore

Autor: Canon

Canon EOS R systém už aj vo formáte APS-C

Inovatívny systém Canon EOS R prichádza aj vo formáte APS-C, a to v podobe dvoch nových bezzrkadloviek EOS R7 a R10.

Spoločnosť Canon Europe predstavuje prvé APS-C bezzrkadlovky systému EOS R – EOS R7 a EOS R10, ktoré spájajú výhody systému EOS R s obrazovým snímačom APS-C. Ten ponúka významné výhody pre fotografických nadšencov a tvorcov obrazového obsahu, vrátane možnosti vyrobiť menšie, ale veľmi rýchle a výkonné fotoaparáty, ktoré potrebám týchto skupín zákazníkov dokonale vyhovejú. Model EOS R7, ktorý vychádza z radu EOS 7D, je vhodný pre fotografov voľnej prírody a športu, ktorí využijú orez ohniskovej vzdialenosti snímačom APS-C a rovnako mimoriadnu rýchlosť a automatické zaostrovanie so sledovaním objektu inšpirované vyššími modelmi tohto radu.

Vyskúšajte novú úroveň precíznosti a rýchlosti

Modely EOS R7 a EOS R10 prenášajú do formátu APS-C technológiu inteligentného automatického nastavenia, akou sú vybavené vysoko výkonné plnofomátové modely Canon. Vďaka technológii automatického ostrenia so zdvojenými fotodiódami snímača Dual Pixel CMOS AF ll s technológiou hĺbkového učenia môžu používatelia sledovať objekty, vrátane vozidiel, zvierat a ľudí, s presnou detekciou hlavy, tváre a očí na 100% plochy snímky[1]. Fotoaparáty EOS R7 a EOS R10 dokážu automaticky ostriť pri slabom osvetlení až do úrovne -5 EV, respektíve -4 EV[2] a až do clony f/22 s nasadenými telekonvertormi. Umožňujú ľahko sledovať vtáky za letu alebo športovcov v pohybe za akýchkoľvek podmienok. V prípade oboch fotoaparátov je možné presúvať bod zaostrenia dotykom. Model EOS R7 sa zapisuje do histórie ako prvý fotoaparát systému EOS R, ktorý je vybavený kombinovaným ovládaním AF pomocou multifunkčného ovládača a kolieska. Jediný pohyb palca alebo otočenie voliča sprístupňuje ovládanie bodu AF vrátane rýchleho a pohodlného nastavenia a zobrazenia ostriacich bodov pri spätnom prehrávaní.

EOS R7 a EOS R10 sú dokonale vybavené na jednoduché zachytenie každého okamihu – majú najrýchlejšiu mechanickú uzávierku pre kontinuálne snímanie zo všetkých fotoaparátov APS-C EOS s frekvenciou 15 snímok za sekundu[3] a tiež elektronickú uzávierku s frekvenciou 30 snímok za sekundu, respektíve 23 snímok za sekundu[4]. EOS R7 ponúka maximálnu rýchlosť mechanickej uzávierky 1/8000 sekundy a 1/16000 sekundy pri elektronickej uzávierke, takže dokáže ostro zachytiť aj rýchlo sa pohybujúce objekty. Oba nové fotoaparáty sú postavené na najnovšom procesore DIGIC X. Reagujú teda veľmi rýchlo a dokážu veľmi rýchlo spracovávať obraz. Režim sériového snímania rýchlosťou 30 snímok za sekundu do formátu RAW umožňuje pracovať s takto zhotovenými zábermi ako s videom a jednoducho vyberať jednotlivé snímky. Ak je aktivovaný režim predbežného snímania, prístroj zachytí scénu už 0,5 sekundy pred stlačením spúšte.

Vysoko kvalitné snímky a videozáznam na cestách

Ten istý interný stabilizačný systém (IBIS)[5] pri modeli EOS R7 ako pri fotoaparátoch EOS R6, EOS R5 a EOS R3 ponúka svetovo najvyššiu úroveň stabilizácie obrazu, a to až o 8 expozičných hodnôt[6]. Je ideálny pre tých, ktorí fotografujú za pohybu alebo z ruky s niekoľkosekundovým časom. Prvýkrát pri fotoaparátoch EOS slúži systém IS na vyrovnávanie horizontu pri aktivovanej funkcii „Automatická nivelácia“ a tiež kompenzuje vertikálne otrasy pri fotografovaní v novo pridaných režimoch panorámy alebo panorámovania. Novovyvinuté snímače formátu APS-C s rozlíšením 32,5, respektíve 24,2 miliónov bodov použité vo fotoaparátoch EOS R7 a EOS R10 ponúkajú oproti plnoformátovým prístrojom predĺžený dosah pri rovnakom ohnisku s vysokou ostrosťou – ideálne pre športových fotografov a fotografov voľnej prírody, ktorí si potrebujú priblížiť akciu. Technológia Dual Pixel RAW spolu s režimami HEIF, Compact RAW a HDR dávajú značnú slobodu pri postprodukcii a umožňujú dosiahnuť lepšiu tonalitu scény. Nástroj Digital Lens Optimizer automaticky generuje najkvalitnejšie snímky JPEG priamo vo fotoaparáte – koriguje vady objektívu bez vplyvu na rýchlosť a odozvu pri fotografovaní.

Fotoaparáty EOS R7 a EOS R10 s hmotnosťou iba 612 g, respektíve 429 g vrátane batérie a pamäťovej karty, ponúkajú fotografom a tvorcom výrazné vylepšenia a možnosť zmenšiť výbavu oproti digitálnym zrkadlovkám s príslušnými objektívmi. Kompaktný, avšak robustný EOS R7 má konštrukciu odolnú voči poveternostným vplyvom, takže je s ním možné fotografovať aj v náročných podmienkach.

Produkujte kvalitnejší obsah s rozlíšením 4K

Fotoaparáty EOS R7 a EOS R10 vychádzajú v ústrety rastúcej potrebe zhotovovať statické snímky aj videozáznam. Dokážu natáčať video v rozlíšení 4K 60p[7] alebo 4K 30p, ktoré je prevzorkované z rozlíšenia 7K, respektíve 6K, čím je dosiahnutá najvyššia možná kvalita obrazu. To môže byť výstup v HDR PQ (YCbCr 4:2:2 10-bitová farebná hĺbka) vo fotoaparáte alebo cez HDMI. EOS R7 ponúka ďalší režim 4K 60p s orezom[8], ktorý ešte viac predlžuje dosah – ideálny na filmovanie zveri vo voľnej prírode. Oba prístroje dokážu nahrávať jednotlivé videoklipy dlhšie ako 30 minút. Záznam v 4K 60p môže byť až hodinový[9], čo prináša možnosť pracovať s dlhšími obsahovými formátmi, napríklad točiť rozhovory alebo robiť záznam rôznych akcií. Oba modely podporujú záznam videa s vysokým dynamickým rozsahom na kartu fotoaparátu alebo s jemnou gradáciou. Pre tých, ktorí chcú ísť ešte o krok ďalej, ponúka EOS R7 ako prvý model APS-C EOS[10] gamma krivku Canon Log 3 a farebný priestor Cinema Gamut, takže poskytuje väčšiu flexibilitu pri spracovaní. Oba modely sú ideálne pre tých, ktorí si budujú popularitu na sociálnych sieťach – podporujú vertikálny záznam videa a sú vybavené technológiou stabilizácie obrazu za pohybu – EOS R7 dosahuje mimoriadne výsledky kombináciou systémov IBIS, optickej stabilizácie a Movie Digital IS, zatiaľ čo EOS R10 využíva dáta z objektívov s optickou stabilizáciou na maximalizáciu účinku systému Movie Digital IS.

Široké možnosti pre bezproblémovú kreativitu

Vďaka intuitívnemu dizajnu a vylepšenej konektivite môžu tvorcovia obsahu a fotografi zefektívniť svoje pracovné postupy. Elektronický hľadáčik s rozlíšením 2,36 milióna bodov s funkciou simulácie OVF pomôže majiteľom DSLR ľahšie si privyknúť práci s bezzrkadlovkou. Prispôsobiteľné voliče a otočný LCD displej maximálne uľahčujú ovládanie, krokovanie ostrenia vo fotoaparáte a skladanie hĺbky ostrosti z týchto fotoaparátov robí kreatívne nástroje so širokými možnosťami. EOS R7 je vybavený hľadáčikom s veľkým zväčšením (1,15x), ktorý umocňuje zážitok z fotografovania a spätného prehrávania. Vďaka vstavanému blesku je EOS R10 vynikajúci všestranný nástroj pre používateľov, ktorí fotografujú v rôznych prostrediach vrátane interiérov či slabo osvetlených priestoroch. EOS R7 podporuje dva sloty pre karty UHS-II s okamžitým zálohovaním, oddeleným ukladaním statických snímok a videonahrávok alebo záznam rôznych formátov na každú kartu.

Oba fotoaparáty majú vylepšenú konektivitu cez Wi-Fi a Bluetooth™[11], čo pomáha začínajúcim tvorcom a fotografom zdieľať, ukladať a triediť ich prácu. Tvorcovia môžu nahrať obsah do konečného miesta určenia prostredníctvom služby image.canon a ovládať fotoaparát z aplikácie Camera Connect buď pomocou kompatibilného kábla USB typu C alebo bezdrôtového pripojenia. Pre tvorcov online videí ponúkajú oba modely čistý výstup HDMI pre streamovanie aj možnosť streamovania na YouTube prostredníctvom služby image.canon. Používatelia môžu taktiež priamo nahrávať súbory RAW do novej služby spracovania obrazu Canon Cloud Image na portáli image.canon. Tá na vylepšenie kvality obrazu zo súborov RAW využíva neurónové siete[12]. Vyladiť tvorivú zostavu k dokonalosti pomáhajú nové multifunkčné sánky, ktorými sú fotoaparáty EOS R7 a EOS R10 vybavené ako vôbec prvé modely EOS APS-C. Pomocou tejto pätice je možné pripojiť nové pokročilé príslušenstvo, ktorému zaisťuje napájanie aj vysokorýchlostnú komunikáciu.

Objektív pre každú príležitosť

EOS R7 a EOS R10 umožňujú používateľom využiť široké spektrum objektívov Canon RF as adaptérmi aj objektívy EF a EF-S, čo uľahčuje prechod z DSLR na bezzrkadlovku. Spoločnosť Canon rozširuje rad objektívov RF, ktorý v súčasnosti zahŕňa celkom 26 objektívov v rozsahu od 5,2 mm do 1200 mm, o dva nové ľahké všestranné objektívy typu RF-S ideálne pre modely EOS R7 a EOS R10 – RF-S 18-45 mm F4.5-6.3 IS STM a RF-S 18-150 mm F3.5-6.3 IS STM. Svojimi ohniskovými vzdialenosťami po prepočte na kinofilm[13] a optickou stabilizáciou obrazu sú ideálne pre všetky fotografické žánre, od krajiny cez portréty po jedlo a vlogy. RF-S 18-45 mm F4.5-6.3 IS STM je ideálny všestranný objektív na každodenné fotografovanie. Vďaka kompaktnému dizajnu a zasúvaciemu mechanizmu je ideálny aj pre cestovanie. Vďaka možnosti ručného zásahu do automatického zaostrenia a vodiacej skrutky typu STM pre plynulé a tiché automatické zaostrovanie pri filmovaní je nevyhnutnou súčasťou výbavy pre každodenné fotografovanie a filmovanie. Objektív RF-S 18-150 mm F3.5-6.3 IS STM s veľkým zväčšením a premennou ohniskovou vzdialenosťou od krátkej po pomerne dlhú dosahuje v režime ručného nastavenia maximálne zväčšenie 0,59x použiteľného pre makrofotografiu v každodenných situáciách.

Vďaka pokročilým optickým technológiám Canon, ktoré minimalizujú chromatickú aberáciu a korigujú skreslenie, kreslia tieto objektívy jasne a ostro. Oba objektívy sú vybavené systémom Dynamic IS a optickou stabilizáciou obrazu, takže dokážu kompenzovať až 7 EV (model RF-S 18-150 mm F3.5-6.3 IS STM), respektíve 6,5 EV (model RF-S 18- 45 mm F4.5-6.3 IS STM). Stabilizačný systém objektívov spolupracuje s internou stabilizáciou obrazu (IBIS) v tele EOS R7 a systémom Movie Digital IS, ktorým je vybavený model EOS R10. Vďaka sedemlamelovej kruhovej clone objektívy kreslia fotografované objekty ostro, s príjemne mäkkým pozadím.

Nový rad fotoaparátov APS-C spoločnosti Canon prináša inovatívne funkcie plnoformátových bezzrkadloviek v kompaktnejších a cenovo dostupnejších modeloch, ktoré umožňujú tvorcom obsahu a fotografickým nadšencom venovať sa naplno svojej záľube a dosiahnuť novú úroveň kreativity.

Odporúčaná cena bezzrkadlovky Canon EOS R7 (spolu s adaptérom EF-EOS R) bude 1499 EUR s DPH a Canon EOS R10 (spolu s adaptérom EF-EOS R) 979 EUR s DPH. Objektív RF-S 18-45 mm F4.5-6.3 IS STM sa bude predávať za cenu 349 EUR s DPH a RF-S 18-150 mm F3.5-6.3 IS STM za 569 EUR s DPH. Ďalšie informácie o novinkách a ich dostupnosti nájdete na www.canon.sk.

EOS R10 – hlavné funkcie a vlastnosti

EOS R7 – hlavné funkcie a vlastnosti

 • 24,2-megapixelový snímač formátu APS-C
 • Kontinuálne snímanie 15 sn./s mechanickou uzávierkou, 23 sn./s s elektronickou
 • Automatické ostrenie s hĺbkovým učením a technológiou zdvojených bodov Dual Pixel CMOS AF II
 • Video 4K 60p (s orezom) a prevzorkované z 6K na 4K 30p
 • Digitálna stabilizácia obrazu pri filmovaní
 • 32,5-megapixelový snímač formátu APS-C
 • Kontinuálne snímanie 15 sn./s mechanickou uzávierkou, 30 sn./s s elektronickou
 • Automatické ostrenie s hĺbkovým učením a technológiou zdvojených bodov Dual Pixel CMOS AF II
 • Video 4K 60p a prevzorkované zo 7K na 4K 30p
 • stabilizácia obrazového snímača (IBIS) až o 8 expozičných hodnôt


RF-S 18-45 mm F4,5-6.3 IS STM – hlavné funkcie a vlastnosti

RF-S 18-150 mm F3,5-6,3 IS STM – hlavné funkcie a vlastnosti

 • Štandardný zoomový objektív RF-S s ohniskovou vzdialenosťou 29-72 mm (po prepočte na kinofilm)
 • Mechanizmus zatiahnutia objektívu pre väčšiu kompaktnosť
 • Optická stabilizácia v objektíve až o 6,5 EV s koordinovaným riadením pri použití s EOS R7
 • Vodiaca skrutka typu STM pre plynulé automatické zaostrovanie pri filmovaní
 • Korekcia skreslenia a minimalizácie chromatickej aberácie
 • Objektív RF-S s veľkým zväčšením a ohniskovou vzdialenosťou 29-240 mm (po prepočte na kinofilm)
 • Maximálne zväčšenie 0,59x v režime MF
 • Optická stabilizácia obrazu v objektíve až o 7 EV s koordinovaným riadením pri použití s EOS R7
 • Vodiaca skrutka typu STM pre plynulé automatické zaostrovanie pri filmovaní
 • Korekcia skreslenia a minimalizácie chromatickej aberácie


[1] Platí, ak sa pri sledovaní okolo objektu rámček ak fotoaparátu je pripojený kompatibilný objektív a je aktívne celoplošné automatické zaostrovanie, alebo je objekt úspešne detekovaný v inom režime oblasti zaostrenia. Podrobné informácie o podporovaných objektívoch nájdete v časti [doplňujúce informácie] pre [EOS R7/EOS R10] na „cam.start.canon“.

[2] Pri vytváraní statických snímok s objektívom so svetelnosťou f/1,2, pri jednorazovom automatickom ostrení na stred, citlivosti ISO 100 a teplote 23 °C. Okrem objektívov RF s povlakom na zjemnenie oblastí mimo hĺbku ostrosti (Defocus Smoothing).

[3] Rýchlosť sériového snímania sa môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov, podrobnosti viď špecifikácie.

[4] Rýchlosť sériového snímania sa môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov, podrobnosti viď špecifikácie.

[5] 7 expozičných hodnôt podľa štandardu CIPA s objektívom RF-S 18-150 mm F3,5-6,3 IS STM pri ohniskovej vzdialenosti 150 mm. 8 expozičných hodnôt pri stranovom natočení a výškovom náklone podľa štandardu CIPA s objektívom RF 24-105mm F4 L IS USM pri ohniskovej vzdialenosti 105 mm.

[6] Medzi všetkými digitálnymi fotoaparátmi s výmennými objektívmi, údaj na základe výskumu spoločnosti Canon platný k 23. máju 2022. 8,0 expozičných hodnôt pri stranovom natočení a výškovom náklone podľa štandardu CIPA s objektívom RF 24-105mm F4 L IS USM pri ohniskovej vzdialenosti 10 mm. Výkon IS totožný s EOS R5, EOS R6 a EOS R3. Podľa dátumu obstarania môže byť potrebné aktualizovať softvér objektívu.

[7] V režime snímania 4K 60p pri EOS R10 je obraz orezaný na 64 % vo vodorovnom smere.

[8] V režime snímania 4K 60p pri modeli EOS R7 je obraz orezaný na 55 % vo vodorovnom smere.

[9] Maximálna doba nepretržitého záznamu videa pri modeli EOS R7:

• Normálne: 6 hodín

• Film s vysokou snímkovou frekvenciou (Full HD 120/100 sn./s): 90 minút

• Ak vnútorná teplota fotoaparátu príliš vzrastie, čas záznamu sa môže skrátiť.

• 4K 30p HQ: cca. 60 minút pri počiatočnej teplote +23 °C

• 4K 60p s orezom: cca. 60 minút pri počiatočnej teplote +23 °C

Pre EOS R10:

• Normálne: 2 hodiny

• Film s vysokou snímkovou frekvenciou (Full HD 120/100 sn./s): 30 minút

• Ak vnútorná teplota fotoaparátu príliš vzrastie, čas záznamu sa môže skrátiť.

• 4K 30p HQ: cca. 50 minút pri počiatočnej teplote +23 °C

[10] Mimo radu Cinema EOS.

[11] Prístroj je vybavený technológiou Bluetooth® s nízkou spotrebou Názov Bluetooth® a logo sú ochranné známky spoločnosti Bluetooth SIG, Inc. a spoločnosť Canon Europe Ltd. ich smie používať na základe licencie. Iné ochranné známky a obchodné názvy patria ich príslušným vlastníkom. Wi-Fi® je ochranná známka Wi-Fi Alliance.

Názov Bluetooth® a logo sú ochranné známky spoločnosti Bluetooth SIG, Inc. a spoločnosť Canon Inc. ich smie používať na základe licencie. Iné ochranné známky a obchodné názvy patria ich príslušným vlastníkom.

[12] Služba Cloud Image Processing spoločnosti Canon je platená služba, ktorá bude spustená koncom júla 2022. Táto služba vyžaduje aktualizáciu firmvéru. Ďalšie podrobnosti nájdete v image.canon.

[13] RF-S 18-45 mm F4,5-6,3 IS STM ponúka prepočítaný rozsah ohniskových vzdialeností 29-72 mm a RF-S 18-150 mm F3,5-6,3 IS STM rozsah 29-240 mm.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
MagickVamp
2022-05-26 10:18:40
Uau neverim, aj ephoto zverejnilo spravu o Canone, po tom co som si uz pred dvoma dnami precital dokonca uzivatelske kratke recenzie na alze a na inych slovenskych servroch co som ani netusil doteraz ze existuju Aspon tie tlacove spravy som myslel ze si tu precitam ako na prvom webe. Este aj na alze sa clovek docita o fotechnike viac a skor ako tu. (samozrejme pokial nejde o Olympus, to by tu toho uz bolo plne na desat krat)
 
MagickVamp
2022-05-26 10:20:22
Velmi dobre zhrnutie:
https://www.youtube.com/watch?v=G7Vw3bcMlxw&fbclid=IwAR2mLq8ZdLpNM_RmnmTmMdhzso9SNNor4le4sEu-zdXBox8Klhe5BrTWOw4

Za tu cenu myslim ze pecka.
 
Johnnny
2022-05-26 11:33:48
príspevok od: MagickVamp
Uau neverim, aj ephoto zverejnilo spravu o Canone, po tom co som si uz pred dvoma dnami precital dokonca uzivatelske kratke recenzie na alze a na inych slovenskych servroch co som ani netusil doteraz ze existuju Aspon tie tlacove spravy som myslel ze si tu precitam ako na prvom webe. Este aj na alze sa clovek docita o fotechnike viac a skor ako tu. (samozrejme pokial nejde o Olympus, to by tu toho uz bolo plne na desat krat)
Neriesil by som to. Recenzie techniky tu uz takmer nie su a Karol ma zrejme k Olympusu ovela lepsi pristup nez k inym a to je dovod, preco sa recenzuju castejsie. Urcite nie je nutne tahat Olympus vsade

Inak fotak pekny. Cenou si nie som isty, predsa len je to kategoria 90D, cize nejake poloprofi ale na alze je to s adapterom za nejakych 1500eur a to je celkom fer. Vadil by mi EVF a ergonomicky to vyzera ako hracka, ale vykon je na druhej strane pekelny.
 
MagickVamp
2022-05-26 14:45:04
príspevok od: Johnnny
Neriesil by som to. Recenzie techniky tu uz takmer nie su a Karol ma zrejme k Olympusu ovela lepsi pristup nez k inym a to je dovod, preco sa recenzuju castejsie. Urcite nie je nutne tahat Olympus vsade

Inak fotak pekny. Cenou si nie som isty, predsa len je to kategoria 90D, cize nejake poloprofi ale na alze je to s adapterom za nejakych 1500eur a to je celkom fer. Vadil by mi EVF a ergonomicky to vyzera ako hracka, ale vykon je na druhej strane pekelny.
Tak jasne ze ma lepsi pristup k OM ked ho zastupuje. Ked uz eshopy ci servre ktore sa nezaoberaju len fototechnikou maju uzivatelske recenzie a dostali sak predprodukcnym vzorkam a oni po dvoch dnoch uverejnia akurat tlacovu spravu, tak je jasne, ze je to celkovy nezaujem ephoto o ine znacky. Ephoto je rado ze im tam Karol aspon nieco hodi a Karol je rad ze ma priestor na prezentaciu OM a toho kto mu co da. Ukazka ze nie su prachy nato aby sa veci mohli robit dobre.
 
MagickVamp
2022-05-26 14:51:41
príspevok od: Johnnny
Neriesil by som to. Recenzie techniky tu uz takmer nie su a Karol ma zrejme k Olympusu ovela lepsi pristup nez k inym a to je dovod, preco sa recenzuju castejsie. Urcite nie je nutne tahat Olympus vsade

Inak fotak pekny. Cenou si nie som isty, predsa len je to kategoria 90D, cize nejake poloprofi ale na alze je to s adapterom za nejakych 1500eur a to je celkom fer. Vadil by mi EVF a ergonomicky to vyzera ako hracka, ale vykon je na druhej strane pekelny.
No poloprofi o ktorom sa v hornej recenzii, recenzent vyjadril ze pocitovo mu ostrenie pride lepsie ako na Z9. A vo viacerych recenziach, ze ten novy 32Mpx snimac je ten naj APSC snimac aky kedy recenzovali. Ma to stabilizaciu v tele a 15 snimkov za sekundu v mechanickej zavierke. Utesnene telo. Ano cena je tak neskutocne dobra, ze sa to clovek boji oznacit ako profi stroj. Niekde vravia ze je to nastupca 7DmkIII no myslim ze oficialne sa Canon vyjadril ze to nie je nastupca ani 90D a ani 7D. Ja som sa uz zmieroval ze to bude stat 2500. Ale ked pozeram tie parametre, tak nizku cenu celkom nechapem.
 
Johnnny
2022-05-26 15:04:18
príspevok od: MagickVamp
Tak jasne ze ma lepsi pristup k OM ked ho zastupuje. Ked uz eshopy ci servre ktore sa nezaoberaju len fototechnikou maju uzivatelske recenzie a dostali sak predprodukcnym vzorkam a oni po dvoch dnoch uverejnia akurat tlacovu spravu, tak je jasne, ze je to celkovy nezaujem ephoto o ine znacky. Ephoto je rado ze im tam Karol aspon nieco hodi a Karol je rad ze ma priestor na prezentaciu OM a toho kto mu co da. Ukazka ze nie su prachy nato aby sa veci mohli robit dobre.
Tak napriklad jeden z poslednych mFT produktov, Olympus 20 f1.4 bol tu zmieneny 9.11.2021 zatial co oficialne vysiel myslim piateho. Teraz som si to schvalne googloval.

Samozrejme, ja nepopieram, ze to tu zolympusovatelo, akurat si myslim, ze s tym hatom sa to trochu prehana.
 
Johnnny
2022-05-26 15:10:14
príspevok od: MagickVamp
No poloprofi o ktorom sa v hornej recenzii, recenzent vyjadril ze pocitovo mu ostrenie pride lepsie ako na Z9. A vo viacerych recenziach, ze ten novy 32Mpx snimac je ten naj APSC snimac aky kedy recenzovali. Ma to stabilizaciu v tele a 15 snimkov za sekundu v mechanickej zavierke. Utesnene telo. Ano cena je tak neskutocne dobra, ze sa to clovek boji oznacit ako profi stroj. Niekde vravia ze je to nastupca 7DmkIII no myslim ze oficialne sa Canon vyjadril ze to nie je nastupca ani 90D a ani 7D. Ja som sa uz zmieroval ze to bude stat 2500. Ale ked pozeram tie parametre, tak nizku cenu celkom nechapem.
Ostrenie moze byt lepsie nez Z9, ale profi trieda ja charakterizovana xy dalsimi vecami. Tento fotak je lacny proste preto, ze moze byt lacny a Canon aktualne potrebuje predaje.

Je tam novy udajne novy snimac, aj ked velmi nerozumiem tomu preco, spickovy CPU z vyssich tried a rovnake algoritmy. Z pohladu vyvoja to nestoji nic a fotak podava spickove vysledky.

Na druhe strane, ergonomicky mi pripada trochu slaby. Ja som bol hodne velky fanusik Canonackej ergonomie, 7D som miloval, ale uz R5 a R6 mi prisli trosku ... nechcem povedat hrackarske, ale akoby z nizsich tried. R7 a specialne R10 posobia trochu ako makety, ale zase je to lahke, co je pozitivne.

EVF je tiez dost podpriemerne, sealing asi tiez nebude na urovni profi tried a jedina celkom zaujimava vec mi tam pride ta rychla zavierka, nakolko je mi zahadou preco si s tym prave v tomto fotaku davali tolko prace. Na druhej strane, konkurencia dnes zvlada o nieco lepsie elektronicku uzvierku ktora dnes uz vyriesi asi 90% situacii.

Cize za mna toto jednoznacne nie je nic z kategorie 7D a ma to ovela blizsie k desiatkovej rade. Aj ked samozrejme, ten vykon je brutalny a myslim, ze za tu cenu nic podobne neexistuje.
 
MagickVamp
2022-05-26 15:27:10
príspevok od: Johnnny
Tak napriklad jeden z poslednych mFT produktov, Olympus 20 f1.4 bol tu zmieneny 9.11.2021 zatial co oficialne vysiel myslim piateho. Teraz som si to schvalne googloval.

Samozrejme, ja nepopieram, ze to tu zolympusovatelo, akurat si myslim, ze s tym hatom sa to trochu prehana.
Tak potom celkovo idu dole vodou.
 
Johnnny
2022-05-26 15:27:49
príspevok od: MagickVamp
Tak potom celkovo idu dole vodou.
Tak to je snad bez diskusie ...
 
MagickVamp
2022-05-26 15:58:04
príspevok od: Johnnny
Ostrenie moze byt lepsie nez Z9, ale profi trieda ja charakterizovana xy dalsimi vecami. Tento fotak je lacny proste preto, ze moze byt lacny a Canon aktualne potrebuje predaje.

Je tam novy udajne novy snimac, aj ked velmi nerozumiem tomu preco, spickovy CPU z vyssich tried a rovnake algoritmy. Z pohladu vyvoja to nestoji nic a fotak podava spickove vysledky.

Na druhe strane, ergonomicky mi pripada trochu slaby. Ja som bol hodne velky fanusik Canonackej ergonomie, 7D som miloval, ale uz R5 a R6 mi prisli trosku ... nechcem povedat hrackarske, ale akoby z nizsich tried. R7 a specialne R10 posobia trochu ako makety, ale zase je to lahke, co je pozitivne.

EVF je tiez dost podpriemerne, sealing asi tiez nebude na urovni profi tried a jedina celkom zaujimava vec mi tam pride ta rychla zavierka, nakolko je mi zahadou preco si s tym prave v tomto fotaku davali tolko prace. Na druhej strane, konkurencia dnes zvlada o nieco lepsie elektronicku uzvierku ktora dnes uz vyriesi asi 90% situacii.

Cize za mna toto jednoznacne nie je nic z kategorie 7D a ma to ovela blizsie k desiatkovej rade. Aj ked samozrejme, ten vykon je brutalny a myslim, ze za tu cenu nic podobne neexistuje.
To nie je len o CPU, tam je ine ostrenie, asi uplne nove, nie je tam ostrenie z R3, ale ma rovnake algoritmy. Ergonomicky pisu ze je fajn, to posudim az budem mat doma. S R6 som s ergonomiou napr velmi spokojny. S dizajnom R7 sa ale mohli pohrat to uznavam, nijak extra ma nezaujal. EVF bieda to az nechapem preco take EVF, predpokladam ale ze to bude kvoli vysokej frekvencii pre sport. Zavierka myslim ze je peckova. Ja ked som videl R7 si vravim si hmm cakal som este kus viac za 2500 eur...ale ked som videl ze cena je 1500 a este precital par prvych recenzii, tak toto mi pride az ako cenovy damping.
 
Johnnny
2022-05-26 20:15:24
Neviem co myslis ostrenim, ale toto uz nie je ako u DSLR kde si mal samostatny modul. Ostrenie mas na snimaci a tak ako pri vsetkych modernych Canononoch ide o Dual Pixel II. Potom potrebujes dostatocne rychly snimac co je nieco v com Canon za SONY zaostava, ale ostrenie to zjavne nevadi (el. uzavierke trochu ano) a spickove algoritmy. Samozrejme CPU, tych vypoctov tam prebiahju stohy a toto vsetko uz Canon ma. Takze tam asi bude novy snimac, kde rozdiel oproti staremu je prave podpora novsie DualPixel II.

Zvysok toho fotaku (este s vynimkou tej zavierky) uz patri skor do nizsej nez profi triedy, ale nemusi to byt nevyhnutne problem. Ja by som hlavne chcel viac tlacidiel. Ten layout na 7D je genialny a dnes mi v tomto smere vyhovuje hlavne Panasonic.
 
MagickVamp
2022-05-26 22:26:28
príspevok od: Johnnny
Neviem co myslis ostrenim, ale toto uz nie je ako u DSLR kde si mal samostatny modul. Ostrenie mas na snimaci a tak ako pri vsetkych modernych Canononoch ide o Dual Pixel II. Potom potrebujes dostatocne rychly snimac co je nieco v com Canon za SONY zaostava, ale ostrenie to zjavne nevadi (el. uzavierke trochu ano) a spickove algoritmy. Samozrejme CPU, tych vypoctov tam prebiahju stohy a toto vsetko uz Canon ma. Takze tam asi bude novy snimac, kde rozdiel oproti staremu je prave podpora novsie DualPixel II.

Zvysok toho fotaku (este s vynimkou tej zavierky) uz patri skor do nizsej nez profi triedy, ale nemusi to byt nevyhnutne problem. Ja by som hlavne chcel viac tlacidiel. Ten layout na 7D je genialny a dnes mi v tomto smere vyhovuje hlavne Panasonic.
Hmm.. dostatocne rychle citanie zo snimaca, aby pri pri elektronickej zavierke nenastavala deformacia rychlo pohybujucich sa objektov? Ono ani pri r6 som si to nevsimol, lebo napriek tomu ze tam nie je skladany snimac ako maju vlajkove lode, je to uz dost rychle. Ostrenie je na snimaci, preto samozrejme suvisi so snimacom, ale cele to musi nejak kooperovat. Videl som vela testov a nejak som nezaregistroval zeby sony malo lepsie ostrenie. V zavislosti od testu bolo A1 aj na chvoste pod R3 aj Z9. To ze Z9 ma skladany senzor znamena len to ze pri elektronickej zavierke nebude deformovat velmi rychle predmety. Ale pri mechanickej toto odpada. A tiez to nic nevravi o tom ktory fotak rychlejsie a presnejsie zaostri ci trekuje. A bavime sa o Z9 vs R7?

Cim sa podla teba definuje profi trieda? Lebo tento fotal ak ho beriem ako pracovny nastroj ma vsetko co ma profi trieda mat. Brutalne ostrenie, novy Apsc senzor, stabilizaciu, dva sloty, je utesneny. Ergonomia podla mna tiez bude fajn. Za 1500 eur? Mne to pride ako taky odlahceny nastupca 7d. Vsetko podstatne ma lepsie. Ale hold chyba mu robustne telo a kvalitny hladacik a mastna cenovka...
 
Johnnny
2022-05-27 05:39:37
príspevok od: MagickVamp
Hmm.. dostatocne rychle citanie zo snimaca, aby pri pri elektronickej zavierke nenastavala deformacia rychlo pohybujucich sa objektov? Ono ani pri r6 som si to nevsimol, lebo napriek tomu ze tam nie je skladany snimac ako maju vlajkove lode, je to uz dost rychle. Ostrenie je na snimaci, preto samozrejme suvisi so snimacom, ale cele to musi nejak kooperovat. Videl som vela testov a nejak som nezaregistroval zeby sony malo lepsie ostrenie. V zavislosti od testu bolo A1 aj na chvoste pod R3 aj Z9. To ze Z9 ma skladany senzor znamena len to ze pri elektronickej zavierke nebude deformovat velmi rychle predmety. Ale pri mechanickej toto odpada. A tiez to nic nevravi o tom ktory fotak rychlejsie a presnejsie zaostri ci trekuje. A bavime sa o Z9 vs R7?

Cim sa podla teba definuje profi trieda? Lebo tento fotal ak ho beriem ako pracovny nastroj ma vsetko co ma profi trieda mat. Brutalne ostrenie, novy Apsc senzor, stabilizaciu, dva sloty, je utesneny. Ergonomia podla mna tiez bude fajn. Za 1500 eur? Mne to pride ako taky odlahceny nastupca 7d. Vsetko podstatne ma lepsie. Ale hold chyba mu robustne telo a kvalitny hladacik a mastna cenovka...
Dostatocne rychle citanie kvoli tomu AF. Ale toto dnes podla mna splna skoro kazdy snimac. Problemy mozu byt mozno u Lumixov, tam to ostrenie funguje inak a je aj vypoctovo narocnejsie.

Tak kooperovat ... podla mna ani nie. Stale ide len o cucanie dat zo snimaca a o to ako rychlo si schopny ich spracovat. To bola napriklad velka vyhoda A9 ktora dokazala analyzovat presnost zaostrenia az 60x za sekundu zatial co A7 III za ten cas zvladla len polovicu.

Potom je tu vyhoda R7 a sice, ze je to APS-C, takze tych dat tecie o nieco menej a aj HO s ktorou sa pracuje je zvycajne vacsia, takze s malym snimacom by malo byt v podstate vsetko jednoduchsie (alebo pri rovnakom vykone ako FF o nieco rychlejsie). Je to jedna z veci za ktoru som kritizoval Olympus, nakolko im sa vyhody maleho snimaca podarilo vyuzit len ciastocne.

Co sa tyka definicie profi tela ... to je asi krehke, nakolko naozaj asi plati, ze je to telo ktore sa vie zaplatit. Ale ak si vezmem spatne triedu 7D, nebol to fotak s najlepsim snimacom, ale najodolnejsim telom, prikladnou ergonomiou, spickovym hladacikom, rychlostou, vydrzou na bateriu.

R7 je mozno utesnena, ale utesnenie ma svoje leveli a 6D, alebo 90D urcite neboli utesnene rovnako ako 7D, alebo 1DX. Koniec koncov, aj prevadzkove teploty pre R7 vidim na webe Canonu od 0-40 stupnov.

Ergonomia ... nerad ludom hovorim s cim sa im foti dobre, ale na tom fotaku vidim minimum tlacidiel, takze mi pride, ze sa v menu musim hrabat pomerne casto da to mi proste ergonomicke nepride. Toto bolo jednoducho na 7D a 5D lepsie. Plus ten roller okolo joysticka sa mi sice pozdava, ale nemusi to sadnut kazdemu a napriklad v rukaviciach to moze vylozene sposobovat problemy.

Hladacik ... ten je proste slaby a neviem ani o tom, ze by bol extra rychly. Tymto kedysi argumentoval Olympus pri Xku, ze ich EVF musi mat nizsie rozlisenie, ale zaroven zvlada 120fps bez prekladania. Akurat ze uz Lumix S1 v tom case mal EVF s tym istym rozlisenim a tou istou rychlostou, akurat S1 to myslim neuziva.

Cize imho tie vyhody ktore R7 ma su nespochybnitelne, ale nerobia z nej profi fotak. To by nim skoro mohla byt aj R10. Su to skor vyhody vyplyvajuce z toho, ze su to bezzrkadlovky a z pohladu nejakej prepouzitelnosti komponentov su v tomto smere inde nez boli DSLR.

Co sa tyka tej rychlosti zavierky ... ano, vidiet to je napriklad pri lopatkach ventilatora, alebo motora, pripadne myslim pri golfe, alebo tenise. "Stacked" snimace by s tymto uz vyznamnejsi problem mat nemali, ale stale to nefunguje 100% a bodku za tym da az globalna zavierka.

 
Johnnny
2022-05-27 05:47:37
Inak som celkom zvedavy na nejake hodnotenia toho snimaca, pretoze papierovo ma vysoke rozlisenie, ale inak neposobi extra moderne. Je zvlastne, ze je to udajne novy snimac a napriek tomu nejde o BSI, ale starsi FSI. Asi to neurobi zasadny rozdiel, ale tazko sa mi veri, ze je najlepsi.
 
MagickVamp
2022-05-27 07:49:09
príspevok od: Johnnny
Dostatocne rychle citanie kvoli tomu AF. Ale toto dnes podla mna splna skoro kazdy snimac. Problemy mozu byt mozno u Lumixov, tam to ostrenie funguje inak a je aj vypoctovo narocnejsie.

Tak kooperovat ... podla mna ani nie. Stale ide len o cucanie dat zo snimaca a o to ako rychlo si schopny ich spracovat. To bola napriklad velka vyhoda A9 ktora dokazala analyzovat presnost zaostrenia az 60x za sekundu zatial co A7 III za ten cas zvladla len polovicu.

Potom je tu vyhoda R7 a sice, ze je to APS-C, takze tych dat tecie o nieco menej a aj HO s ktorou sa pracuje je zvycajne vacsia, takze s malym snimacom by malo byt v podstate vsetko jednoduchsie (alebo pri rovnakom vykone ako FF o nieco rychlejsie). Je to jedna z veci za ktoru som kritizoval Olympus, nakolko im sa vyhody maleho snimaca podarilo vyuzit len ciastocne.

Co sa tyka definicie profi tela ... to je asi krehke, nakolko naozaj asi plati, ze je to telo ktore sa vie zaplatit. Ale ak si vezmem spatne triedu 7D, nebol to fotak s najlepsim snimacom, ale najodolnejsim telom, prikladnou ergonomiou, spickovym hladacikom, rychlostou, vydrzou na bateriu.

R7 je mozno utesnena, ale utesnenie ma svoje leveli a 6D, alebo 90D urcite neboli utesnene rovnako ako 7D, alebo 1DX. Koniec koncov, aj prevadzkove teploty pre R7 vidim na webe Canonu od 0-40 stupnov.

Ergonomia ... nerad ludom hovorim s cim sa im foti dobre, ale na tom fotaku vidim minimum tlacidiel, takze mi pride, ze sa v menu musim hrabat pomerne casto da to mi proste ergonomicke nepride. Toto bolo jednoducho na 7D a 5D lepsie. Plus ten roller okolo joysticka sa mi sice pozdava, ale nemusi to sadnut kazdemu a napriklad v rukaviciach to moze vylozene sposobovat problemy.

Hladacik ... ten je proste slaby a neviem ani o tom, ze by bol extra rychly. Tymto kedysi argumentoval Olympus pri Xku, ze ich EVF musi mat nizsie rozlisenie, ale zaroven zvlada 120fps bez prekladania. Akurat ze uz Lumix S1 v tom case mal EVF s tym istym rozlisenim a tou istou rychlostou, akurat S1 to myslim neuziva.

Cize imho tie vyhody ktore R7 ma su nespochybnitelne, ale nerobia z nej profi fotak. To by nim skoro mohla byt aj R10. Su to skor vyhody vyplyvajuce z toho, ze su to bezzrkadlovky a z pohladu nejakej prepouzitelnosti komponentov su v tomto smere inde nez boli DSLR.

Co sa tyka tej rychlosti zavierky ... ano, vidiet to je napriklad pri lopatkach ventilatora, alebo motora, pripadne myslim pri golfe, alebo tenise. "Stacked" snimace by s tymto uz vyznamnejsi problem mat nemali, ale stale to nefunguje 100% a bodku za tym da az globalna zavierka.

No podla mna sa bavime o dvoch veciach, lebo cucat moze rychlo, ale to nemusi nijak korespondovat stym, ako rychlo ci presne zaostri a ani nekoresponduje. Kym nebola R3 boli len testy R6/R5 vs A1 a bolo to take...ze ostrenie velmi podobne v zavislosti od testu sa striedali. S prichodom R3 prisli vyjadrenia ze nic tak rychle tu doteraz nebolo, potom prisla Z9 a dorovnala. Ale jasne, nasledne vychadzaju firmware a poradie sa moze menit. Ja mam R6 a to bola u mna taka hranica, ze som prvy krat zacal byt spokojny s ostrenim. Rad pocujem ze R7 je este dalej. Ostrenie je na profi urovni, minimalne co sa mechanickej zavierky tyka. A skladane snimace su uz uplne ina cenova kategoria.

K snimacu, mal som 90D, zrovnaval som to s D7200..takmer za kazdych okolnosti mi dokazala dat vystup pouzitelnejsi ako D7200. Porovnaval som 90D s R (R je FF ale ma slaby snimac, to som viac krat spominal, no viditelne lepsi ako APSC). V tomto zrovnani malo R navrch fakt vynimocne, velmi kratku cast pri stmievani. A ked bol pozorovany objekt daleko a bolo treba robit vyrez tak aj pri stmievani to bolo uz rovnake, ale R ma na pomeri FF fakt slaby snimac.

Co sa tyka BSI a FSI, velmi by som to neriesil, zatial ovela viac zavisi od toho ako je to tienene, vyladene a aky je procesor. Za poslednych 10 rokov tu nemame ziadne skoky, ci uz to bol snimac akykolvek, kym v tlacovkach prezentovali pomaly revolucie, no slo o mierne zlepsenia, nic viac. Takze recenzie kde sa vyjadruju ze je to naj APSC snimac beriem s rezervou, skor pozitivne vnimam ako to napisali na alze, rozdiel nie je nijak velky ale viditelny.

K ergonomii, fotim s R6 a vobec sa nikde hrabat nemusim a drzi sa to super, vsetko mam po ruke. R7 objektivne posobi ze to bude trochu horsie, ale recenzie ubezpecuju ze klucove prvky su rozmiestnene tak ze je to velmi prijemne. Tu ide ale vzdy u subjektivnu vec. Skor by som sa pristavil pri dizajne, ktory je odflaknuty, ale velmi ho pizdia tie nove mrtne skrarede APSC objektivy, ked som pozeral na R7 s peknym Lkom uz to vyzeralo lepsie.

Hladacik vnimam ako najvacsie minus tohoto fotaka. Ale na hladaciky v bezzrkadlovkach som davno rezignoval, je to proste jak kukanie do TV a neviem ci sa to dakedy zmeni. Riesil som to kupov kvalitneho dalekohladu. Myslim ze na R bol hladacik podobny, ja nejak nevnimam ze na R6 je lepsi, proste kukas do telky. Pri prechode zo zrkadla ma skor stvalo, ze mali oneskorenie, mala ho aj A9. Ale na tomto oneskoreni zacali vseci makat a pri R6 uz je to zas fajn, predpokladam ze aj pri novych Sony a Nikonoch.

Co sa tyka odolnosti...Canon vzdy uvadza 0-40C, to asi len Olympus uvadza viac, ale aj testy potvrdili ze Canon to zvlada rovnako dobre. Canon je v tomto akurat velmi konzervativny a rad si nechava rezervu, ktoru ale krachujuci Olympus si nechavat nemohol, lebo potreboval ohurovat. Ja som mal aj neutesnene Canony a fotil som v nich v mrazoch aj dazdi a nikdy nebol problem. Takze utesnenia R7 by som sa vobec nebal.

No to je ale ta otazka co robi profi fotak profi fotakom, sam canon sa vyjadril ze nejde o nastupcu 7D aj ked pre vela ludi pouzitelnostou jednoznacne bude. Lebo je vykonnejsi ako 7DmkII aj ako 90D. Mozno keby tomu dali cenovku 2500-3000 a vyhajpovali reklamu o kompaktnosti, tak by to bolo skor stravitelne. Lebo objektivne? Ma takmer vsetko, top ostrenie, top snimac, stabilizaciu snimaca, 2 sloty, rychlu snimkovu frekvenciu... Ale je to vlastne podstatne? Dali cenovku 1500 za toto vsetko, majitelovi moze byt jedno ci to dakto nazve profi ci nie, ked mu to da takyto vykon.
 
MagickVamp
2022-05-27 08:40:44
Tu mas nieco inak k odolnosti/utesnenosti : https://www.youtube.com/watch?v=hK09hCRNHX0

Porovnava to tam aj s nejakym profi zrkadlom, asi 5DmkIV a R vyslo dokonca lepsie. A to je len prve R a ver ze R7 na tom bude urcite lepsie. Ja som bol inak tiez skeptik, vzdy som mal v hlave ze odolne moze byt len daco velke. Vobec by som sa uz ale nedivil keby R7 bolo odolnejsie ako 7DmkII.
 
majo.kmet
2022-05-27 11:47:49
príspevok od: MagickVamp
No poloprofi o ktorom sa v hornej recenzii, recenzent vyjadril ze pocitovo mu ostrenie pride lepsie ako na Z9. A vo viacerych recenziach, ze ten novy 32Mpx snimac je ten naj APSC snimac aky kedy recenzovali. Ma to stabilizaciu v tele a 15 snimkov za sekundu v mechanickej zavierke. Utesnene telo. Ano cena je tak neskutocne dobra, ze sa to clovek boji oznacit ako profi stroj. Niekde vravia ze je to nastupca 7DmkIII no myslim ze oficialne sa Canon vyjadril ze to nie je nastupca ani 90D a ani 7D. Ja som sa uz zmieroval ze to bude stat 2500. Ale ked pozeram tie parametre, tak nizku cenu celkom nechapem.
ja som si ho predobjednal na Alze a tiez som cakal, ze bude drahsi. postupne som presiel v mojej fotografickej ceste z 40D, cez 50D na 80D, tak snad bude toto dostojny nastupca podla recenzi ma sklamal akurat tak ten EVF. uz na R6ke sa mi zdal byt slaby a tento bude este horsi. tak uvidime no.

dufam, ze sa dockame za normalnu cenu aj RFkoveho nastupcu skveleho Canon EF-S 17–55 f/2.8 IS USM. ten objektiv je jeden z dovodov preco stale ostavam na APSC. fantasticky pomer cena/vykon.
 
fatality
2022-05-27 12:08:35
konecne vyzivna techy debata.. ..
 
blahoslav J B Art
2022-05-27 14:45:14
tlacovku som necital ... bude Canon dalej pokracovat aj s M bajonetom?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2022-05-27 16:57:30
príspevok od: blahoslav J B Art
tlacovku som necital ... bude Canon dalej pokracovat aj s M bajonetom?
Osobne pochybujem. M system bol vzdy taky pohrobok. Ziaden poriadny fotak, malo objektivov. Vyrabat dva APS-C mirrosles systemy nema vyzbam. Najme ked ten RF-S ma vacsiu buducnost.
 
andreewp
2022-05-28 00:00:14
Rad by som vyskusal, vyhotovanie ma az tak na prvy pohlad neocarilo, kvalitnejsie vyzera moja Fuji ale mozno sa mi to zda. Zaujimava cenovka.
 
MagickVamp
2022-05-28 08:29:38
príspevok od: majo.kmet
ja som si ho predobjednal na Alze a tiez som cakal, ze bude drahsi. postupne som presiel v mojej fotografickej ceste z 40D, cez 50D na 80D, tak snad bude toto dostojny nastupca podla recenzi ma sklamal akurat tak ten EVF. uz na R6ke sa mi zdal byt slaby a tento bude este horsi. tak uvidime no.

dufam, ze sa dockame za normalnu cenu aj RFkoveho nastupcu skveleho Canon EF-S 17–55 f/2.8 IS USM. ten objektiv je jeden z dovodov preco stale ostavam na APSC. fantasticky pomer cena/vykon.
JJ tiez mam predobjednane. Ja ked som cital parametre a pocas citania prvej recenzie o cipe a ostreni, si vravim...hmm fajn, ale bude to stat za 2500, nedolozit racej este dvojku na R5? Pockam este na zrovnavacie testy? Lebo fakt az na ten hladacik to je bude najlepsie APSC na trhu, no tie hladaciky su celkovo o hovne vsade. Ale cena 1500?? To som len okamzite hladal kde sa to da predobjednat. Ja ani neverim ze mi to za tu cenu dojde, stale cakam ze ta cena pojde aspon na 2000.

Jo, ten objektiv bude musiet byt
 
MagickVamp
2022-05-28 08:40:24
príspevok od: andreewp
Rad by som vyskusal, vyhotovanie ma az tak na prvy pohlad neocarilo, kvalitnejsie vyzera moja Fuji ale mozno sa mi to zda. Zaujimava cenovka.
Dizaj neocaril asi nikoho. Cakal som telo R6/R5. Ale zas som dufal ze to nebude vacsie, lebo 7DmkII som nekupil pretoze bola zas moc tazka. Na druhej strane su tam inak rozhadzane ovladacie prvky ako na R6 a vraj sa to ovlada dobre a to vraveli asi v kazdej recenzii. Asi by som to riesil viac pri cene 2500.
 
jan21
2022-05-28 09:13:27
príspevok od: MagickVamp
Dizaj neocaril asi nikoho. Cakal som telo R6/R5. Ale zas som dufal ze to nebude vacsie, lebo 7DmkII som nekupil pretoze bola zas moc tazka. Na druhej strane su tam inak rozhadzane ovladacie prvky ako na R6 a vraj sa to ovlada dobre a to vraveli asi v kazdej recenzii. Asi by som to riesil viac pri cene 2500.
A nevieme ci bude nejaky battery pack?
Ide aj o výdrž fotenia ale aj o dobrý úchop do vačších dlaní a aj v rukaviciach. To bolo skoro prvé čo som stále riešil na EOS-och. Tlačítka väčšinou dobré aj ked podsvietenie ma len málo modelov.
 
fatality
2022-05-28 09:30:59
podla mna sa v dnesnej dobe FF frontalneho utoku, lacnych FF, CSC technologii a moznosti akykolvek FF jednym tukom prepnut
do crop modu, stracaju stare DSLR kategorie "pomalych a velkych" FF a "rychlych sportovych a wildlife" crop DSLR..
 
MagickVamp
2022-05-28 12:57:49
príspevok od: fatality
podla mna sa v dnesnej dobe FF frontalneho utoku, lacnych FF, CSC technologii a moznosti akykolvek FF jednym tukom prepnut
do crop modu, stracaju stare DSLR kategorie "pomalych a velkych" FF a "rychlych sportovych a wildlife" crop DSLR..
Ano, idealne mat ff s moznostou cropu. Len su este drahe.
 
MagickVamp
2022-05-28 13:00:16
príspevok od: jan21
A nevieme ci bude nejaky battery pack?
Ide aj o výdrž fotenia ale aj o dobrý úchop do vačších dlaní a aj v rukaviciach. To bolo skoro prvé čo som stále riešil na EOS-och. Tlačítka väčšinou dobré aj ked podsvietenie ma len málo modelov.
Netusim, ale snad ano, ved pre wildlife su urcene aj velke svetelne skla, to sa tam hodi. Rozdiel medzi r6 a r7 je par mm, nemal by to byt velky problem a R6 sa mi ovladala fajn. 7dmkii by sa urcite s rukavicami lepsie, ale mne to zas pride zbytocne velke.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-05-29 17:17:34
Ja som pozeral na nový prírastok do rodiny bezzrkadloviek od Canonu a musím sa priznať, že nový mirrorless Canon R7 ma oslovil a jeho dizajn sa mi veľmi páči. Predná maska mi trochu pripomína Canon 5D z roku 2005. Oceňujem, že má celú prednú masku pokrytú pogumovaním podobne, ako tomu je u Canonu R5. Veľmi tiež chválim to, že sa Canon v novej R7 nevzdal ochrany snímača pred prachom tým, že aj u tohto modelu ho chráni závierka. Výdrž prístroja na jedno nabitie batérie ma veľmi peknú hodnotu a to tiež treba oceniť. Na druhej strane považujem za obrovské sklamanie v tom, že digitálny hľadáčik má tak nízke rozlíšenie. Nikon Z50 má podobné rozlíšenie elektronického hľadáčika a ten bol verejnosti predstavený ešte v roku 2019. Chápem ale, že Canon svojím zákazníkom nemôže na prvý krát ponúknuť dokonalý prístroj. Treba si počkať na nástupcu tejto novinky. Posledná vec, ktorou ma R7 sklamala je video. 4K 60sn.s s 55% orezom horizontálne je dosť bieda. Ešte mám výhradu voči kruhovému ovládaču, ktorý sa presunul na zadnej doske zo stredu na vrchol. Pre mňa porušenie konzistencie celej koncepcie ovládania prístroja, ale potenciál samotného prístroja to asi moc neovplyvní. Našťastie sa novinka Canon R7 nevydala podobnou cestou ako Sony a svoju cenu čo najviac prispôsobila v prospech budúcich používateľov a to je tá pozitívna stránka tohto modelu. Nie je to dokonalý prístroj, ale za tú cenu není o čom. Ja Canon R7 nevnímam ako predstaviteľa rady Canon 7D II, ale skôr ako náhradu za klasickú zrkadlovku Canon 90D.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-05-29 17:36:21
Napadlo ma tiež, že veľkosť Canonu R7 je pomerne malá a to je ďalšie plus pre túto novinku. Malý snímač malé telo. Niektorý to budú možno kritizovať, ale ja to tak nevnímam. Mať veľký a ťažký objektív v kombinácií s veľkým a ťažkým fotoaparátom nemusí byť zrovna veľká výhra a to hlavne v prípade, ak ho fotograf vláči zo sebou niekoľko hodín v kuse. Nie každý ma permanentku do fitness a potrebu udržiavať svoje telo v kondícií. Máme tu zároveň aj nežné pokolenie, ktoré koncept malej bezzrkadlovky možno tiež ocenia.
 
blahoslav J B Art
2022-05-29 23:36:04
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Ja som pozeral na nový prírastok do rodiny bezzrkadloviek od Canonu a musím sa priznať, že nový mirrorless Canon R7 ma oslovil a jeho dizajn sa mi veľmi páči. Predná maska mi trochu pripomína Canon 5D z roku 2005. Oceňujem, že má celú prednú masku pokrytú pogumovaním podobne, ako tomu je u Canonu R5. Veľmi tiež chválim to, že sa Canon v novej R7 nevzdal ochrany snímača pred prachom tým, že aj u tohto modelu ho chráni závierka. Výdrž prístroja na jedno nabitie batérie ma veľmi peknú hodnotu a to tiež treba oceniť. Na druhej strane považujem za obrovské sklamanie v tom, že digitálny hľadáčik má tak nízke rozlíšenie. Nikon Z50 má podobné rozlíšenie elektronického hľadáčika a ten bol verejnosti predstavený ešte v roku 2019. Chápem ale, že Canon svojím zákazníkom nemôže na prvý krát ponúknuť dokonalý prístroj. Treba si počkať na nástupcu tejto novinky. Posledná vec, ktorou ma R7 sklamala je video. 4K 60sn.s s 55% orezom horizontálne je dosť bieda. Ešte mám výhradu voči kruhovému ovládaču, ktorý sa presunul na zadnej doske zo stredu na vrchol. Pre mňa porušenie konzistencie celej koncepcie ovládania prístroja, ale potenciál samotného prístroja to asi moc neovplyvní. Našťastie sa novinka Canon R7 nevydala podobnou cestou ako Sony a svoju cenu čo najviac prispôsobila v prospech budúcich používateľov a to je tá pozitívna stránka tohto modelu. Nie je to dokonalý prístroj, ale za tú cenu není o čom. Ja Canon R7 nevnímam ako predstaviteľa rady Canon 7D II, ale skôr ako náhradu za klasickú zrkadlovku Canon 90D.
niekde spominali (alebo som to cital), ze zavierka sice nepusti prach na snimac pri vymene objektivu, ale aj tak ten prach ostane vo vnutri po nasadeni objektivu.

dalsia vec, ze zavierka je krehka, moze dojst pri neopatrnej manipulacii k jej poskodeniu, co nemusi byt lacna zalezitost pri vymene

takze ci to nie je viac marketing ako prakticka vec?
 
Johnnny
2022-05-30 07:18:18
príspevok od: MagickVamp
No podla mna sa bavime o dvoch veciach, lebo cucat moze rychlo, ale to nemusi nijak korespondovat stym, ako rychlo ci presne zaostri a ani nekoresponduje. Kym nebola R3 boli len testy R6/R5 vs A1 a bolo to take...ze ostrenie velmi podobne v zavislosti od testu sa striedali. S prichodom R3 prisli vyjadrenia ze nic tak rychle tu doteraz nebolo, potom prisla Z9 a dorovnala. Ale jasne, nasledne vychadzaju firmware a poradie sa moze menit. Ja mam R6 a to bola u mna taka hranica, ze som prvy krat zacal byt spokojny s ostrenim. Rad pocujem ze R7 je este dalej. Ostrenie je na profi urovni, minimalne co sa mechanickej zavierky tyka. A skladane snimace su uz uplne ina cenova kategoria.

K snimacu, mal som 90D, zrovnaval som to s D7200..takmer za kazdych okolnosti mi dokazala dat vystup pouzitelnejsi ako D7200. Porovnaval som 90D s R (R je FF ale ma slaby snimac, to som viac krat spominal, no viditelne lepsi ako APSC). V tomto zrovnani malo R navrch fakt vynimocne, velmi kratku cast pri stmievani. A ked bol pozorovany objekt daleko a bolo treba robit vyrez tak aj pri stmievani to bolo uz rovnake, ale R ma na pomeri FF fakt slaby snimac.

Co sa tyka BSI a FSI, velmi by som to neriesil, zatial ovela viac zavisi od toho ako je to tienene, vyladene a aky je procesor. Za poslednych 10 rokov tu nemame ziadne skoky, ci uz to bol snimac akykolvek, kym v tlacovkach prezentovali pomaly revolucie, no slo o mierne zlepsenia, nic viac. Takze recenzie kde sa vyjadruju ze je to naj APSC snimac beriem s rezervou, skor pozitivne vnimam ako to napisali na alze, rozdiel nie je nijak velky ale viditelny.

K ergonomii, fotim s R6 a vobec sa nikde hrabat nemusim a drzi sa to super, vsetko mam po ruke. R7 objektivne posobi ze to bude trochu horsie, ale recenzie ubezpecuju ze klucove prvky su rozmiestnene tak ze je to velmi prijemne. Tu ide ale vzdy u subjektivnu vec. Skor by som sa pristavil pri dizajne, ktory je odflaknuty, ale velmi ho pizdia tie nove mrtne skrarede APSC objektivy, ked som pozeral na R7 s peknym Lkom uz to vyzeralo lepsie.

Hladacik vnimam ako najvacsie minus tohoto fotaka. Ale na hladaciky v bezzrkadlovkach som davno rezignoval, je to proste jak kukanie do TV a neviem ci sa to dakedy zmeni. Riesil som to kupov kvalitneho dalekohladu. Myslim ze na R bol hladacik podobny, ja nejak nevnimam ze na R6 je lepsi, proste kukas do telky. Pri prechode zo zrkadla ma skor stvalo, ze mali oneskorenie, mala ho aj A9. Ale na tomto oneskoreni zacali vseci makat a pri R6 uz je to zas fajn, predpokladam ze aj pri novych Sony a Nikonoch.

Co sa tyka odolnosti...Canon vzdy uvadza 0-40C, to asi len Olympus uvadza viac, ale aj testy potvrdili ze Canon to zvlada rovnako dobre. Canon je v tomto akurat velmi konzervativny a rad si nechava rezervu, ktoru ale krachujuci Olympus si nechavat nemohol, lebo potreboval ohurovat. Ja som mal aj neutesnene Canony a fotil som v nich v mrazoch aj dazdi a nikdy nebol problem. Takze utesnenia R7 by som sa vobec nebal.

No to je ale ta otazka co robi profi fotak profi fotakom, sam canon sa vyjadril ze nejde o nastupcu 7D aj ked pre vela ludi pouzitelnostou jednoznacne bude. Lebo je vykonnejsi ako 7DmkII aj ako 90D. Mozno keby tomu dali cenovku 2500-3000 a vyhajpovali reklamu o kompaktnosti, tak by to bolo skor stravitelne. Lebo objektivne? Ma takmer vsetko, top ostrenie, top snimac, stabilizaciu snimaca, 2 sloty, rychlu snimkovu frekvenciu... Ale je to vlastne podstatne? Dali cenovku 1500 za toto vsetko, majitelovi moze byt jedno ci to dakto nazve profi ci nie, ked mu to da takyto vykon.
Nemusi, pretoze su tu este algoritmy a tie ma pokial viem R7 ine ako R5 a rovnake ako R3 (co sa asi updatom zmeni). V kazdom pripade tam uz nie je ziadny magicky kusok HW ktory by ten vysledok ovplyvnil, je to CPU a snimac. Teoreticky, resp aj prakticky tam su ale vedlajsie vplyvy, nakolko snimac aj CPU je vyziareny napriklad aj EVFkom, takze niekde tam moze vzniknut uzke hrdlo a ten biedny EVF mu teoreticky (okrem mensieho snimaca) dava dalsiu vyhodu.

Ja porovnanie tych snimacov nedam, fanusikom znaciek z princupu neverim, ale skratka myslim, ze tie Nikonacke vzdy vychadzali o nieco lepsie a vzhladom ku Canonackemu vacsiemu cropu a casto starej technologii mi to prislo aj fer. Ale nic na zaklade coho by som sa rozhovoval.

Ja s R5 a R6 nefotim, to poviem rovno, ale skratka na tych fotakoch moc tlacidiel navidim a R7 je na tom este horsie, takze si skratka neviem predstavit ako sa s tym da fotit bez lezenia do menu, alebo aspon nejakeho Quick Menu. Aktualne Xko, alebo predtym G9 ktore som vlastnil maju oproti tomu na tele klavesnicu nijak zasadne odlisnu od toho co Canon pouzival u DSLR. Ale nedaham sa, ako vravim, nefotim tym a mozno to maju nejak vymyslene.

Tak EVF je EVF, ale aj ten moze vyzerat lepsie a horsie a tento je skor horsi, aj ked tak tragicky ako mam v Xku asi nebude. Akurat neviem ci je vobec 120hz.

S testami to mas tak ... vacsina fotakov zvladne viac nez ma v popise, teda z pohladu odolnosti, akurat to vyrobca nehovori. Ze nema telefon certifikaciu neznamena, ze pod vodou umrie rovnako tak ako uzavierky bezne neklakli pri 150 000 ako to uvadzal vyrobca. Je to skor ista forma zaruky, ze to dane podmienky prezije a co bude dalej sa uvidi. V kazdom pripade neverim, ze R7 je konstrukcne na urovni profi tiel. Podla tej hmotnosti si nemyslim, ze je to komplet hlinikove telo olepene polykrabonatom ako to je u 7D MK II a inych profi fotakov.

V kazdom pripade suhlasim s tym, ze pouzivatelovi to moze byt 4 a osobne o profi tele hovorim len preto, ze by som osobne cakal, ze Canon este s nejakou vyssou radou pride, aj ked to znacenie tomu uplne nansvedcuje.

Za mna je to stale velmi fajn fotak a byt a ak by RFko malo dostupnejsie skla, mozno by som si ho siel minimalne vyskusat.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-05-30 12:12:11
Životnosť uzávierky: samozrejme, že môže zrkadlovka vydržať i viac záberov, ale nikto pri svojich zákazkách nepôjde nad hranicu, ktorú uvádza výrobca. Je to príliš veľké riziko i keď pre prípad zlyhania majú fotografi vždy minimálne jedno telo navyše. Akurát pred nedávnom som mal telefonát s jedným svadobným fotografom, ktorý za dva roky zoderie telo fotoaparátu a kupuje nove. Sám hovoril, že sa nespolieha na to, že toho zrkadlovka vydrží viac. Testy sú podľa mňa veľmi dôležité a treba ich brať vážne a nespoliehať sa na to, že toho fotografická výbava vydrží viac ako je oficiálne uvádzané výrobcom. Je to ako jazdiť v aute so zodratými pneumatikami. Pri fotení krajiniek to nijak zásadne nevadí, nakoľko tá väčšinou nikam neutečie avšak v dnešnej dobe, v ktorej sú niektorí lúdia bezohľadní a krajinu si nevážia už ani to nemusí byť pravda.
 
MagickVamp
2022-05-30 12:38:17
príspevok od: Johnnny
Nemusi, pretoze su tu este algoritmy a tie ma pokial viem R7 ine ako R5 a rovnake ako R3 (co sa asi updatom zmeni). V kazdom pripade tam uz nie je ziadny magicky kusok HW ktory by ten vysledok ovplyvnil, je to CPU a snimac. Teoreticky, resp aj prakticky tam su ale vedlajsie vplyvy, nakolko snimac aj CPU je vyziareny napriklad aj EVFkom, takze niekde tam moze vzniknut uzke hrdlo a ten biedny EVF mu teoreticky (okrem mensieho snimaca) dava dalsiu vyhodu.

Ja porovnanie tych snimacov nedam, fanusikom znaciek z princupu neverim, ale skratka myslim, ze tie Nikonacke vzdy vychadzali o nieco lepsie a vzhladom ku Canonackemu vacsiemu cropu a casto starej technologii mi to prislo aj fer. Ale nic na zaklade coho by som sa rozhovoval.

Ja s R5 a R6 nefotim, to poviem rovno, ale skratka na tych fotakoch moc tlacidiel navidim a R7 je na tom este horsie, takze si skratka neviem predstavit ako sa s tym da fotit bez lezenia do menu, alebo aspon nejakeho Quick Menu. Aktualne Xko, alebo predtym G9 ktore som vlastnil maju oproti tomu na tele klavesnicu nijak zasadne odlisnu od toho co Canon pouzival u DSLR. Ale nedaham sa, ako vravim, nefotim tym a mozno to maju nejak vymyslene.

Tak EVF je EVF, ale aj ten moze vyzerat lepsie a horsie a tento je skor horsi, aj ked tak tragicky ako mam v Xku asi nebude. Akurat neviem ci je vobec 120hz.

S testami to mas tak ... vacsina fotakov zvladne viac nez ma v popise, teda z pohladu odolnosti, akurat to vyrobca nehovori. Ze nema telefon certifikaciu neznamena, ze pod vodou umrie rovnako tak ako uzavierky bezne neklakli pri 150 000 ako to uvadzal vyrobca. Je to skor ista forma zaruky, ze to dane podmienky prezije a co bude dalej sa uvidi. V kazdom pripade neverim, ze R7 je konstrukcne na urovni profi tiel. Podla tej hmotnosti si nemyslim, ze je to komplet hlinikove telo olepene polykrabonatom ako to je u 7D MK II a inych profi fotakov.

V kazdom pripade suhlasim s tym, ze pouzivatelovi to moze byt 4 a osobne o profi tele hovorim len preto, ze by som osobne cakal, ze Canon este s nejakou vyssou radou pride, aj ked to znacenie tomu uplne nansvedcuje.

Za mna je to stale velmi fajn fotak a byt a ak by RFko malo dostupnejsie skla, mozno by som si ho siel minimalne vyskusat.
No neviem ako by mohli este nazvat vyssi model APSC, mozno R7s ? Skor si myslim, ze zacali razit strategiu, ze maly snimac male telo. Co asi bude vacsine vyhovovat. (vratane mna, vadi mi ten dizajn, ale to je subjektivna vec).

Co sa tyka cipu, by aj v cene 2500 v pohode stacilo ak by bol ako ma 90D. Ak pisu ze je lepsi tak fajn, ale viem dobre ze lepsie ISO moze len znamenat vacsi rozdiel medzi realnym ISO a udavanym ISO po vzore Olympusu. Podstatne pri sportovych modeloch je ostrenie, chcel som minimalne take ako ma R6. Pre mna bola podstatna stabilizacia snimaca. Utesnene telo a dva sloty. A konecne bajonet RF. Ja som v Canone uz nejaky ten rok a vzdy ked nieco vydal bolo to plne kompromisov, ale ich stroje boli spolahlive. Ako napriklad 7DmkII...pre mna zbytocne tazky a malo to slaby cip na danu dobu. Alebo 6DmkII, slabe ostrenie a slaby cip na danu dobu. Ale cenovka vzdy ocakavane vysoka... Teraz tam dali akurat na hovno hladacik ale cenu necakane nizku. Za mna je to cena/vykon to naj co kedy Canon vydal. Keby boli vianoce, tak si myslim ze normalne nam chcel dat darcek.
 
MagickVamp
2022-05-30 12:43:03
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Ja som pozeral na nový prírastok do rodiny bezzrkadloviek od Canonu a musím sa priznať, že nový mirrorless Canon R7 ma oslovil a jeho dizajn sa mi veľmi páči. Predná maska mi trochu pripomína Canon 5D z roku 2005. Oceňujem, že má celú prednú masku pokrytú pogumovaním podobne, ako tomu je u Canonu R5. Veľmi tiež chválim to, že sa Canon v novej R7 nevzdal ochrany snímača pred prachom tým, že aj u tohto modelu ho chráni závierka. Výdrž prístroja na jedno nabitie batérie ma veľmi peknú hodnotu a to tiež treba oceniť. Na druhej strane považujem za obrovské sklamanie v tom, že digitálny hľadáčik má tak nízke rozlíšenie. Nikon Z50 má podobné rozlíšenie elektronického hľadáčika a ten bol verejnosti predstavený ešte v roku 2019. Chápem ale, že Canon svojím zákazníkom nemôže na prvý krát ponúknuť dokonalý prístroj. Treba si počkať na nástupcu tejto novinky. Posledná vec, ktorou ma R7 sklamala je video. 4K 60sn.s s 55% orezom horizontálne je dosť bieda. Ešte mám výhradu voči kruhovému ovládaču, ktorý sa presunul na zadnej doske zo stredu na vrchol. Pre mňa porušenie konzistencie celej koncepcie ovládania prístroja, ale potenciál samotného prístroja to asi moc neovplyvní. Našťastie sa novinka Canon R7 nevydala podobnou cestou ako Sony a svoju cenu čo najviac prispôsobila v prospech budúcich používateľov a to je tá pozitívna stránka tohto modelu. Nie je to dokonalý prístroj, ale za tú cenu není o čom. Ja Canon R7 nevnímam ako predstaviteľa rady Canon 7D II, ale skôr ako náhradu za klasickú zrkadlovku Canon 90D.
Ono je to asi nieco medzi...nema velkost 7D a vela mpx hladacik...no na rozdiel od rady 90D ma dva sloty..a inak nabalena asi vsetko co sa dalo...
 
MagickVamp
2022-05-30 12:49:08
príspevok od: Johnnny
Nemusi, pretoze su tu este algoritmy a tie ma pokial viem R7 ine ako R5 a rovnake ako R3 (co sa asi updatom zmeni). V kazdom pripade tam uz nie je ziadny magicky kusok HW ktory by ten vysledok ovplyvnil, je to CPU a snimac. Teoreticky, resp aj prakticky tam su ale vedlajsie vplyvy, nakolko snimac aj CPU je vyziareny napriklad aj EVFkom, takze niekde tam moze vzniknut uzke hrdlo a ten biedny EVF mu teoreticky (okrem mensieho snimaca) dava dalsiu vyhodu.

Ja porovnanie tych snimacov nedam, fanusikom znaciek z princupu neverim, ale skratka myslim, ze tie Nikonacke vzdy vychadzali o nieco lepsie a vzhladom ku Canonackemu vacsiemu cropu a casto starej technologii mi to prislo aj fer. Ale nic na zaklade coho by som sa rozhovoval.

Ja s R5 a R6 nefotim, to poviem rovno, ale skratka na tych fotakoch moc tlacidiel navidim a R7 je na tom este horsie, takze si skratka neviem predstavit ako sa s tym da fotit bez lezenia do menu, alebo aspon nejakeho Quick Menu. Aktualne Xko, alebo predtym G9 ktore som vlastnil maju oproti tomu na tele klavesnicu nijak zasadne odlisnu od toho co Canon pouzival u DSLR. Ale nedaham sa, ako vravim, nefotim tym a mozno to maju nejak vymyslene.

Tak EVF je EVF, ale aj ten moze vyzerat lepsie a horsie a tento je skor horsi, aj ked tak tragicky ako mam v Xku asi nebude. Akurat neviem ci je vobec 120hz.

S testami to mas tak ... vacsina fotakov zvladne viac nez ma v popise, teda z pohladu odolnosti, akurat to vyrobca nehovori. Ze nema telefon certifikaciu neznamena, ze pod vodou umrie rovnako tak ako uzavierky bezne neklakli pri 150 000 ako to uvadzal vyrobca. Je to skor ista forma zaruky, ze to dane podmienky prezije a co bude dalej sa uvidi. V kazdom pripade neverim, ze R7 je konstrukcne na urovni profi tiel. Podla tej hmotnosti si nemyslim, ze je to komplet hlinikove telo olepene polykrabonatom ako to je u 7D MK II a inych profi fotakov.

V kazdom pripade suhlasim s tym, ze pouzivatelovi to moze byt 4 a osobne o profi tele hovorim len preto, ze by som osobne cakal, ze Canon este s nejakou vyssou radou pride, aj ked to znacenie tomu uplne nansvedcuje.

Za mna je to stale velmi fajn fotak a byt a ak by RFko malo dostupnejsie skla, mozno by som si ho siel minimalne vyskusat.
Jo a k tej odolnosti....ja minimalizujem hmotnost kde sa da. Setrim gramy na karimatke, setrim gramy na obleceni, bunda uz nemusi byt tak hruba a tazka, atd. Ak spravia telo, ktore sa bude dobre drzat, nepotrebujem aby bolo tazke. Technologie su dnes tak daleko, ze co sa tyka pevnosti v pohode verim aj plastom. A co sa tyka utesnenia, tak ci je to plast ci hlinik je uplne jedno.
 
Johnnny
2022-05-30 13:32:18
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Životnosť uzávierky: samozrejme, že môže zrkadlovka vydržať i viac záberov, ale nikto pri svojich zákazkách nepôjde nad hranicu, ktorú uvádza výrobca. Je to príliš veľké riziko i keď pre prípad zlyhania majú fotografi vždy minimálne jedno telo navyše. Akurát pred nedávnom som mal telefonát s jedným svadobným fotografom, ktorý za dva roky zoderie telo fotoaparátu a kupuje nove. Sám hovoril, že sa nespolieha na to, že toho zrkadlovka vydrží viac. Testy sú podľa mňa veľmi dôležité a treba ich brať vážne a nespoliehať sa na to, že toho fotografická výbava vydrží viac ako je oficiálne uvádzané výrobcom. Je to ako jazdiť v aute so zodratými pneumatikami. Pri fotení krajiniek to nijak zásadne nevadí, nakoľko tá väčšinou nikam neutečie avšak v dnešnej dobe, v ktorej sú niektorí lúdia bezohľadní a krajinu si nevážia už ani to nemusí byť pravda.
No ... prave v testoch ta vybava vydrzi viac ako uvadza vyrobca, pretoze si vzdy nechava rezervu. Je to tak vsade. Aj interval vymeny rozvodov v aute mozes mat 210 000km co vobec neznamena, ze na nich nenajzdis 250k, alebo viac. Ale konstrukcny zamer bol nizsi a ten vyrobca dokaze "garantovat". Aj neutesnene telo moze (a nemusi) zniest nejaku vodu, alebo dazd a naopak utesnene moze vo vode klaknut. Hovorim len tom, ze tela vyssich rad su skratka navrhovane s vacsou preciznostou, s lepsich materialov a stavane do anrocnych podmienok. Skratka ... je utesnene a utesnene.
 
Johnnny
2022-05-30 13:36:36
príspevok od: MagickVamp
No neviem ako by mohli este nazvat vyssi model APSC, mozno R7s ? Skor si myslim, ze zacali razit strategiu, ze maly snimac male telo. Co asi bude vacsine vyhovovat. (vratane mna, vadi mi ten dizajn, ale to je subjektivna vec).

Co sa tyka cipu, by aj v cene 2500 v pohode stacilo ak by bol ako ma 90D. Ak pisu ze je lepsi tak fajn, ale viem dobre ze lepsie ISO moze len znamenat vacsi rozdiel medzi realnym ISO a udavanym ISO po vzore Olympusu. Podstatne pri sportovych modeloch je ostrenie, chcel som minimalne take ako ma R6. Pre mna bola podstatna stabilizacia snimaca. Utesnene telo a dva sloty. A konecne bajonet RF. Ja som v Canone uz nejaky ten rok a vzdy ked nieco vydal bolo to plne kompromisov, ale ich stroje boli spolahlive. Ako napriklad 7DmkII...pre mna zbytocne tazky a malo to slaby cip na danu dobu. Alebo 6DmkII, slabe ostrenie a slaby cip na danu dobu. Ale cenovka vzdy ocakavane vysoka... Teraz tam dali akurat na hovno hladacik ale cenu necakane nizku. Za mna je to cena/vykon to naj co kedy Canon vydal. Keby boli vianoce, tak si myslim ze normalne nam chcel dat darcek.
Bez debaty. Ja naozaj nechcem aby ten prispevok znel nejak dehonestujuco, za tie peniaze je to vyborne telo, len pisem, ze podla mna nie je zamyslane ako profi a tie vlastnosti su tak nejak vedlajsim produktom aktualnej situacie a toho, ze je to mirrorless. Canon ma algoritmy a nic ich nestoji ich tu pouzit. Davat sem CPU zo starsich tiel, (tusim Digic VIII ?) nedava zmysel, je moc stary a vyvijat nieco slabsie nez Digic X by bolo drahsie, nez ho pouzit. A vysledkom je z pohladu AF a rychlosti spickovy fotak.

Pre mna zatial nie, RF system je drahy a nepotrebujem ho, ale to nic nemeni na fakte, ze je to fakt slusny produkt.
 
Johnnny
2022-05-30 13:40:25
príspevok od: MagickVamp
Jo a k tej odolnosti....ja minimalizujem hmotnost kde sa da. Setrim gramy na karimatke, setrim gramy na obleceni, bunda uz nemusi byt tak hruba a tazka, atd. Ak spravia telo, ktore sa bude dobre drzat, nepotrebujem aby bolo tazke. Technologie su dnes tak daleko, ze co sa tyka pevnosti v pohode verim aj plastom. A co sa tyka utesnenia, tak ci je to plast ci hlinik je uplne jedno.
Ja fotim s mFT a zvazujem, ze vacsi Mavic 2P vymenim za mensi Mini 3. Uplne chapem o com pises, ale definicia niecoho sa neodvija len od mojich potrieb.

Napriklad moje Xko je asi jeden z najodolnejsich mirrorlessov na trhu a zdaleka to nie je tak, ze by to pre mna bola klucova vlastnost. Vacsinu casu je mi to u prdele, ale uz sa mi stalo, ze som mal dobry pocit, ze som ho napriklad na Azoroch mohol bez strachu (teraz prehanam) vytiahnut a pouzivat v silnom dazdi. A do takych situacii sa obcas dostavam a tusim, ze sa to zintenzivni. Nie som fotograf, vacsinou nemam veci naaranzovane a je to pre mna len doplnok k inym cinnostiam. Ale vzdy ma potesi, ked viem, ze sa o to nemusim bat.

Rovnako aj telefon (Galaxy S10). Bezne ma vodeodolnost nezaujima, ale posledne v Thajsku ma potesilo, ze som plaval a ked sa tam objavili nejake ryby, mohol som ich fotit tym jedinym co som mal poruke a prilis sa o to nebat.

Inak ten telefon teraz predavam, ak by ma niekto zaujem. Je utopeny a nejde zapnut, ale nieco z neho sa mozno da pouzit
 
MagickVamp
2022-05-30 14:18:03
príspevok od: Johnnny
Bez debaty. Ja naozaj nechcem aby ten prispevok znel nejak dehonestujuco, za tie peniaze je to vyborne telo, len pisem, ze podla mna nie je zamyslane ako profi a tie vlastnosti su tak nejak vedlajsim produktom aktualnej situacie a toho, ze je to mirrorless. Canon ma algoritmy a nic ich nestoji ich tu pouzit. Davat sem CPU zo starsich tiel, (tusim Digic VIII ?) nedava zmysel, je moc stary a vyvijat nieco slabsie nez Digic X by bolo drahsie, nez ho pouzit. A vysledkom je z pohladu AF a rychlosti spickovy fotak.

Pre mna zatial nie, RF system je drahy a nepotrebujem ho, ale to nic nemeni na fakte, ze je to fakt slusny produkt.
V ziadnom pripade to neberiem tak ze dehonestujes. Je to diskusia, pre mna prijemna. No ked mas kvalitne ingrediencie, tak potom kazdy fotak co z nich budes staviat mozes nazvat vedlajsi produkt. Pozeram na to kus inak, lebo som mal aj R a sledoval vela recenzii R vs A7mkIII vs Z6/Z7, neskor k tomu vs R6/R5, ktore chvilkovo boli topky, za mna cena/vykon stale su. A viem ze dobre ostrenie nie je u bezzrkadla samozrejmost a ani dobra stabilizacia v tele. Preto R7 vnimam velmi pozitivne, ze tam dali takmer vsetko naj co mali, to nie je samozrejmost a uz vobec nie u Canonu, ktory vzdy daval svojim zakaznikom jasne najavo, ze im nic nedaruje. Mohli tam dat ostriaci modul z R, ktory bol na urovni A7mkIII a povedat, to vam musi stacit. Firme je jedno ze nieco stoji euro ale pokial to moze predat za 10 eur, tak to tak preda, preto som prijemne prekvapeny cenou za takto namiesane APSC.

A k tomu druhemu prispevku este k odolnosti. Ja som prave videl co dokazalo vsetko prezit neutesnene 100D, preto ked pri Canone vidim ze je utesnene telo, tak viem ze sa k tomu mozem spravat aj ako barbar, keby mi to srdce dovolilo.
 
Johnnny
2022-05-30 14:33:23
príspevok od: MagickVamp
V ziadnom pripade to neberiem tak ze dehonestujes. Je to diskusia, pre mna prijemna. No ked mas kvalitne ingrediencie, tak potom kazdy fotak co z nich budes staviat mozes nazvat vedlajsi produkt. Pozeram na to kus inak, lebo som mal aj R a sledoval vela recenzii R vs A7mkIII vs Z6/Z7, neskor k tomu vs R6/R5, ktore chvilkovo boli topky, za mna cena/vykon stale su. A viem ze dobre ostrenie nie je u bezzrkadla samozrejmost a ani dobra stabilizacia v tele. Preto R7 vnimam velmi pozitivne, ze tam dali takmer vsetko naj co mali, to nie je samozrejmost a uz vobec nie u Canonu, ktory vzdy daval svojim zakaznikom jasne najavo, ze im nic nedaruje. Mohli tam dat ostriaci modul z R, ktory bol na urovni A7mkIII a povedat, to vam musi stacit. Firme je jedno ze nieco stoji euro ale pokial to moze predat za 10 eur, tak to tak preda, preto som prijemne prekvapeny cenou za takto namiesane APSC.

A k tomu druhemu prispevku este k odolnosti. Ja som prave videl co dokazalo vsetko prezit neutesnene 100D, preto ked pri Canone vidim ze je utesnene telo, tak viem ze sa k tomu mozem spravat aj ako barbar, keby mi to srdce dovolilo.
Vedlajsi produkt ... to som myslel skor takto.

Do 7D musis vrazit znacne peniaze do vyvoja. Vyvijas odolne telo. Asi nie od zakladu, nieco uz mas a proste to vylepsis. Na druhej strane, potrebuje to separatny AF modul ktory v inom fotaku nebol, takze zacinas na zelenej luke a to stoji peniaze. Upravit algoritmy pre 2 CPU tiez nieco stoji, pretoze 2 CPU je obecne riesenie na prd a samo o sebe toho moc neriesi a ak to chces efektivne vyuzit, musis sa v tom povrtat. To iste plati o uzavierke, expoizcnom module atd ... skratka 7D bola samostatna kategoria a vtrepat do toho vsetko co to dokaze stoji hromady penazi.

Topkou potom boli 20Mpix snimace v Dxkach a podobnych Nikonoch. To boli tiez snimace vyvijane pre konkretny model a nic ine co tie fotaky imho znacne prdrazovalo, nakolko vyvoj je proste drahy.

R7 ... R7 je proste dobry fotak len tak mimochodom, pretoze ma Canon hodne odladene veci z inych modelov a stacilo ich pouzit. Imho by sa do toho v Canone ani velmi nehrnuli, ale aktualne este stale bojuju o dominanciu na trhu a fotak nejak osekat nema zmysel. Vlastne ani nie je kde, pretoze ako som pisal, starsi Digic je prisli starsi a vyvijat slabsi je nakladnejsie, nez pouzit vykonnejsi. V buducnosti imho Canon trochu povoli, ale to momentalne nikoho trapit nemusi.

Jedine co mi teda nevychadza je ta zavierka a to, ze s nou si v Canone zjavne nejaku pracu dali. Co ma prekvapilo

To je presne to co hovorim. Tie fotaky nie su sita, proste nieco znesu, len sa za to vyrobca nezaruci, pretoze to nie je otestovane, alebo to nie je tak dosledne navrhnute. Aj niektore telefony maju gumu okolo slotov a vlastne dost slusnu odolnost, ale ziadnu certifikaciu odolnosti. Ale tam uz je to aj o peniazoch a ten rating nieco stoji.
 
MagickVamp
2022-05-31 11:06:32
príspevok od: Johnnny
Vedlajsi produkt ... to som myslel skor takto.

Do 7D musis vrazit znacne peniaze do vyvoja. Vyvijas odolne telo. Asi nie od zakladu, nieco uz mas a proste to vylepsis. Na druhej strane, potrebuje to separatny AF modul ktory v inom fotaku nebol, takze zacinas na zelenej luke a to stoji peniaze. Upravit algoritmy pre 2 CPU tiez nieco stoji, pretoze 2 CPU je obecne riesenie na prd a samo o sebe toho moc neriesi a ak to chces efektivne vyuzit, musis sa v tom povrtat. To iste plati o uzavierke, expoizcnom module atd ... skratka 7D bola samostatna kategoria a vtrepat do toho vsetko co to dokaze stoji hromady penazi.

Topkou potom boli 20Mpix snimace v Dxkach a podobnych Nikonoch. To boli tiez snimace vyvijane pre konkretny model a nic ine co tie fotaky imho znacne prdrazovalo, nakolko vyvoj je proste drahy.

R7 ... R7 je proste dobry fotak len tak mimochodom, pretoze ma Canon hodne odladene veci z inych modelov a stacilo ich pouzit. Imho by sa do toho v Canone ani velmi nehrnuli, ale aktualne este stale bojuju o dominanciu na trhu a fotak nejak osekat nema zmysel. Vlastne ani nie je kde, pretoze ako som pisal, starsi Digic je prisli starsi a vyvijat slabsi je nakladnejsie, nez pouzit vykonnejsi. V buducnosti imho Canon trochu povoli, ale to momentalne nikoho trapit nemusi.

Jedine co mi teda nevychadza je ta zavierka a to, ze s nou si v Canone zjavne nejaku pracu dali. Co ma prekvapilo

To je presne to co hovorim. Tie fotaky nie su sita, proste nieco znesu, len sa za to vyrobca nezaruci, pretoze to nie je otestovane, alebo to nie je tak dosledne navrhnute. Aj niektore telefony maju gumu okolo slotov a vlastne dost slusnu odolnost, ale ziadnu certifikaciu odolnosti. Ale tam uz je to aj o peniazoch a ten rating nieco stoji.
Hej ale zakaznika nezaujimaju naklady, zaujima ho produkt za aku vyslednu cenu bude mat. Olympus mal velke naklady, zakaznikov to nezaujimalo a Olympus skrachoval. Tak ani tu nikoho nezaujima ake mal Canon naklady so 7D ani teraz s R7, skor co kupuje a za kolko. Momentalne je to najlepsie APSC na trhu a to je podstatne. Verim ze vacsine ergonomia mensieho tela ako mala stara 7DmkII nebude nijak zvlast vadit (ved ludia fotia aj mensou A9,A7rIV ci X-T4 a myslim ze aj profesionalne. Komu ano, ma tu R3, alebo musi este pockat no.
 
MagickVamp
2022-05-31 11:13:49
Ono dost mylia tie priserne skarede setaky, snad este skaredsie ako su nove Z-kove objektivy od Nikonu. (zas vec vkusu no) Ked na to ale das pekne L skla, ake mam naprikad doma, uz to nebude vyzerat tak zle a fotit sa stym bude myslim jedna radost.
 
Johnnny
2022-05-31 12:57:30
príspevok od: MagickVamp
Hej ale zakaznika nezaujimaju naklady, zaujima ho produkt za aku vyslednu cenu bude mat. Olympus mal velke naklady, zakaznikov to nezaujimalo a Olympus skrachoval. Tak ani tu nikoho nezaujima ake mal Canon naklady so 7D ani teraz s R7, skor co kupuje a za kolko. Momentalne je to najlepsie APSC na trhu a to je podstatne. Verim ze vacsine ergonomia mensieho tela ako mala stara 7DmkII nebude nijak zvlast vadit (ved ludia fotia aj mensou A9,A7rIV ci X-T4 a myslim ze aj profesionalne. Komu ano, ma tu R3, alebo musi este pockat no.
Ja by som bol mozno rad keby sme to zase neotacali na zakaznika. O nom nehovorim. Pytal si sa co povazujem za profi telo a preco si myslim, ze nim R7 aj napriek vykonu nie je. Nic viac.

Nikde som netvrdil, ze je to blba kupa. Ani ja si to nemyslim. Tento fotak sa rozhodne podaril.
 
Johnnny
2022-05-31 12:59:11
príspevok od: MagickVamp
Ono dost mylia tie priserne skarede setaky, snad este skaredsie ako su nove Z-kove objektivy od Nikonu. (zas vec vkusu no) Ked na to ale das pekne L skla, ake mam naprikad doma, uz to nebude vyzerat tak zle a fotit sa stym bude myslim jedna radost.
Mne sa popravde nepacia ani ostatne Canonacke Rkove tela. R5 je mozno trochu vynimka, R3 je vynimka urcite, ale R6 a R7/10 na mna fakt posobia ako makety. Ale to je cisto pocit, lahsie telo nicomu nevadi a nejaka uroven odolnosti tam je. Skor mne osobne chybaju tie cudliky, ale hovorim, neviem ako to ma Canon riesene.
 
fatality
2022-05-31 14:16:11
príspevok od: MagickVamp
Hej ale zakaznika nezaujimaju naklady, zaujima ho produkt za aku vyslednu cenu bude mat. Olympus mal velke naklady, zakaznikov to nezaujimalo a Olympus skrachoval. Tak ani tu nikoho nezaujima ake mal Canon naklady so 7D ani teraz s R7, skor co kupuje a za kolko. Momentalne je to najlepsie APSC na trhu a to je podstatne. Verim ze vacsine ergonomia mensieho tela ako mala stara 7DmkII nebude nijak zvlast vadit (ved ludia fotia aj mensou A9,A7rIV ci X-T4 a myslim ze aj profesionalne. Komu ano, ma tu R3, alebo musi este pockat no.
my bezni ludia nevieme co je naozaj pekne, ked vam raz Mgr.Art povie, ze je pekny, tak je pekny
 
MagickVamp
2022-05-31 14:34:34
príspevok od: Johnnny
Mne sa popravde nepacia ani ostatne Canonacke Rkove tela. R5 je mozno trochu vynimka, R3 je vynimka urcite, ale R6 a R7/10 na mna fakt posobia ako makety. Ale to je cisto pocit, lahsie telo nicomu nevadi a nejaka uroven odolnosti tam je. Skor mne osobne chybaju tie cudliky, ale hovorim, neviem ako to ma Canon riesene.
On to ma riesene praveze velmi logicky a velmi prijemne sa to ovlada. To bola prave vzdy silna stranka Canonu. Tak v tom sa nezhodneme, mne sa R6/R5 vyslovene pacia. Proti R3 nic nemam, ale tak velky fotak by som si nikdy nekupil.
 
MagickVamp
2022-05-31 14:45:04
príspevok od: Johnnny
Ja by som bol mozno rad keby sme to zase neotacali na zakaznika. O nom nehovorim. Pytal si sa co povazujem za profi telo a preco si myslim, ze nim R7 aj napriek vykonu nie je. Nic viac.

Nikde som netvrdil, ze je to blba kupa. Ani ja si to nemyslim. Tento fotak sa rozhodne podaril.
Ano, pytal a ja ti zas vysvetlujem preco sa podla mna mylis.

S pohladu ergonomie:

A9, A7R4 ci fuji X-T4 povazujes za profi telo? Lebo su to mensie tela, je tam ovela horsia ergonomia.

Z pohladu mnozstva cudlikov: A7R4 a X-T4 povazujes za profi tela? Lebo R7 ma tolko cudlikov co A7R4 a trosku viac ako X-T4

Z mojho pohladu ak v inych znackach su schopni oznacit taketo tela ako profi, nevidim jedini dovod aby sa R7 nemohla pokladat za profi. Len nejaky tvoj subjektivny pohlad, lebo sa ti nepaci dizajn?
 
MagickVamp
2022-05-31 14:49:55
príspevok od: fatality
my bezni ludia nevieme co je naozaj pekne, ked vam raz Mgr.Art povie, ze je pekny, tak je pekny
Na tom nieco bude.
 
Johnnny
2022-05-31 15:42:01
príspevok od: MagickVamp
Ano, pytal a ja ti zas vysvetlujem preco sa podla mna mylis.

S pohladu ergonomie:

A9, A7R4 ci fuji X-T4 povazujes za profi telo? Lebo su to mensie tela, je tam ovela horsia ergonomia.

Z pohladu mnozstva cudlikov: A7R4 a X-T4 povazujes za profi tela? Lebo R7 ma tolko cudlikov co A7R4 a trosku viac ako X-T4

Z mojho pohladu ak v inych znackach su schopni oznacit taketo tela ako profi, nevidim jedini dovod aby sa R7 nemohla pokladat za profi. Len nejaky tvoj subjektivny pohlad, lebo sa ti nepaci dizajn?
Dovod preco to nepovazujem za profi telo som uz povedal. Je tam velka rezerva. Profi APS-C tela u Canonu aj Nikonu boli technicky v podstate aj nad radami 5D, alebo D810, resp ich ekvivalentami. R7 skratka nie je. Je tam rezerva v hladaciku, konstrukcii, podpora len klasickych kariet, pomerne kompaktny buffer atd. Unikatny je tam v podstate len ten AF a o tom sa mi znova rozpisovat nechce. Ak by to Canon zamyslal ako profi telo (koniec koncov, pokial viem ani Canon ho tak neprezentuje tak vlastne neviem co riesime), podla mna by to postavil inak.

Ergonomiou som nemyslel velkost tela. Tusim som o nej ani nehovoril. Filozofia SONY je proste robit fotaky male, filozofia Fuji zase aby vyzerali ako pol storocia stare. Ale konkretne Fuji ma na hw ovladacoch v podstate vsetko. U Canonu je toto imho riesene nejakou formou Quick menu, co je akoze cool, ale nejaku jeho podobou ma kazda znacka.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-05-31 15:53:50
príspevok od: MagickVamp
Hej ale zakaznika nezaujimaju naklady, zaujima ho produkt za aku vyslednu cenu bude mat. Olympus mal velke naklady, zakaznikov to nezaujimalo a Olympus skrachoval. Tak ani tu nikoho nezaujima ake mal Canon naklady so 7D ani teraz s R7, skor co kupuje a za kolko. Momentalne je to najlepsie APSC na trhu a to je podstatne. Verim ze vacsine ergonomia mensieho tela ako mala stara 7DmkII nebude nijak zvlast vadit (ved ludia fotia aj mensou A9,A7rIV ci X-T4 a myslim ze aj profesionalne. Komu ano, ma tu R3, alebo musi este pockat no.
Áno, súhlasím s Vami. Cena je u produktov, akými sú bezzrkadlovky a ktoré rýchlo zastarajú vždy rozhodujúca. Teraz má napríklad Fujifilm predstaviť svoje dve novinky Fujifilm X-H2 a X-H2s. Cena u X-H2 by sa mala udržať pod hranicou 2500 dolárov. Ak sa na to pozriem z tejto stránky, tak Canon R7 je zo svojou cenovkou 1500 dolárov veľmi rozumná kúpa a to hlavne v prípade, ak sa fotoaparát bude použivať primárne na zhotovovanie obrazových záberov a video bude viacmenej ako doplnok. Pri videu za mňa osobne vládne Fujifilm a vo svete APS-C snímačov je neprekonateľní. Ktovie s čím príde Nikon. Canon totiž nastavil latku dosť vysoko.
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2022-05-31 16:16:31
príspevok od: Johnnny
Dovod preco to nepovazujem za profi telo som uz povedal. Je tam velka rezerva. Profi APS-C tela u Canonu aj Nikonu boli technicky v podstate aj nad radami 5D, alebo D810, resp ich ekvivalentami. R7 skratka nie je. Je tam rezerva v hladaciku, konstrukcii, podpora len klasickych kariet, pomerne kompaktny buffer atd. Unikatny je tam v podstate len ten AF a o tom sa mi znova rozpisovat nechce. Ak by to Canon zamyslal ako profi telo (koniec koncov, pokial viem ani Canon ho tak neprezentuje tak vlastne neviem co riesime), podla mna by to postavil inak.

Ergonomiou som nemyslel velkost tela. Tusim som o nej ani nehovoril. Filozofia SONY je proste robit fotaky male, filozofia Fuji zase aby vyzerali ako pol storocia stare. Ale konkretne Fuji ma na hw ovladacoch v podstate vsetko. U Canonu je toto imho riesene nejakou formou Quick menu, co je akoze cool, ale nejaku jeho podobou ma kazda znacka.
Som síce nikonista, ale novinka Canon R7 ma na rozdiel od Nikonu Z50 veľmi oslovila a tak trošku Canonu závidím. Dúfam, že aj Nikon prinesie nejakú poriadnu APS-C bezzrkadlovku. Niečo na spôsob Nikonu D7200/500 a konečne aj s 10 bit. interným videom.
 
Johnnny
2022-05-31 19:05:07
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Som síce nikonista, ale novinka Canon R7 ma na rozdiel od Nikonu Z50 veľmi oslovila a tak trošku Canonu závidím. Dúfam, že aj Nikon prinesie nejakú poriadnu APS-C bezzrkadlovku. Niečo na spôsob Nikonu D7200/500 a konečne aj s 10 bit. interným videom.
R7 sa urcite podarila. Ak by som chcel primarne APS-C fotak, resp crop, mozno by som pozeral inak, ale ako doplnok je to vyborny fotak.
 
MagickVamp
2022-05-31 22:56:25
príspevok od: Johnnny
Dovod preco to nepovazujem za profi telo som uz povedal. Je tam velka rezerva. Profi APS-C tela u Canonu aj Nikonu boli technicky v podstate aj nad radami 5D, alebo D810, resp ich ekvivalentami. R7 skratka nie je. Je tam rezerva v hladaciku, konstrukcii, podpora len klasickych kariet, pomerne kompaktny buffer atd. Unikatny je tam v podstate len ten AF a o tom sa mi znova rozpisovat nechce. Ak by to Canon zamyslal ako profi telo (koniec koncov, pokial viem ani Canon ho tak neprezentuje tak vlastne neviem co riesime), podla mna by to postavil inak.

Ergonomiou som nemyslel velkost tela. Tusim som o nej ani nehovoril. Filozofia SONY je proste robit fotaky male, filozofia Fuji zase aby vyzerali ako pol storocia stare. Ale konkretne Fuji ma na hw ovladacoch v podstate vsetko. U Canonu je toto imho riesene nejakou formou Quick menu, co je akoze cool, ale nejaku jeho podobou ma kazda znacka.
No ja si pamatam tu historiu ked vysiel 7DmkII a tiez mal rezervy v niektorych veciach. Proste keby neboli rezervy tak to stoji 5000 a nie 2000. Canon povedal ze R7 nie je nastupca 7DmkII ani 90D. Ze je to nova trieda, v APSC myslim ze ale najvyssia trieda podla oznacenia. Mozno marketingove oddelenie zvazovalo, dat lepsi hladacik, tazsie hlinikove telo, vacsi bufer a cenu zdvihnut na 2500. Ale zistili ze sa to neoplati, tak spravili daco medzi. Kto chce ho bude pouzivat ako profi stroj a nastupcu 7DmkII, lebo je vykonnejsi a kto chce si ho bude nosit na turistiku lebo je skladnejsi ako 90D. No je to taka dilema, ktoru Canon asi nechal na nas, nech si to zaradime sami, kazdy zo svojho uhla pohladu.
 
MagickVamp
2022-05-31 23:00:28
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Som síce nikonista, ale novinka Canon R7 ma na rozdiel od Nikonu Z50 veľmi oslovila a tak trošku Canonu závidím. Dúfam, že aj Nikon prinesie nejakú poriadnu APS-C bezzrkadlovku. Niečo na spôsob Nikonu D7200/500 a konečne aj s 10 bit. interným videom.
tak ono sa to strieda, ja som dlho zavidel Nikonu D500vku. Az 90D ma tak nejak uspokojilo, ale na D500 som poskuloval stale S prichodom R7 nie je co riesit. Ale prekonat sa to da jednoducho...zas spravit kvalitny 20mpx cip, teda cip s vacsou svetlocitlivou bunkou, dat tam ostrenie zo Z9, stabilizaciu atd..... a R7 bude prekonany, aspon v mojich ociach...ale neviem ci to potom bude stat pod 3000 :-P
 
MagickVamp
2022-05-31 23:07:15
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Áno, súhlasím s Vami. Cena je u produktov, akými sú bezzrkadlovky a ktoré rýchlo zastarajú vždy rozhodujúca. Teraz má napríklad Fujifilm predstaviť svoje dve novinky Fujifilm X-H2 a X-H2s. Cena u X-H2 by sa mala udržať pod hranicou 2500 dolárov. Ak sa na to pozriem z tejto stránky, tak Canon R7 je zo svojou cenovkou 1500 dolárov veľmi rozumná kúpa a to hlavne v prípade, ak sa fotoaparát bude použivať primárne na zhotovovanie obrazových záberov a video bude viacmenej ako doplnok. Pri videu za mňa osobne vládne Fujifilm a vo svete APS-C snímačov je neprekonateľní. Ktovie s čím príde Nikon. Canon totiž nastavil latku dosť vysoko.
Ano ta cena je z mojho pohladu damping....lebo za to vsetko co tam dal keby chcel 2500 tak to asi nakoniec zacvakam...lebo mam RF objektivy a uz netrpezlivo chcem dobre RF APSC. Lebo tam budem mat stabilizaciu ktoru som v 90D nemal a viem ako dokaze pomoct, ze so 100-500 si veselo fotim na 1/40s na 500mm ked je zver nehybne. Lebo cip je podla recenzentov lepsi. Lebo ma dva sloty. A ostrenie vravia ze im pride lepsie ako na R6/R5 a vsetko co je nad R6/R5 je uz proste pecka. Ze nedalo lepsi hladacik? No osomral by som to, zanadaval si, ze za 2500 to uz byt mohlo. Ale takto? Nie je o com.
 
Johnnny
2022-06-01 05:57:04
príspevok od: MagickVamp
No ja si pamatam tu historiu ked vysiel 7DmkII a tiez mal rezervy v niektorych veciach. Proste keby neboli rezervy tak to stoji 5000 a nie 2000. Canon povedal ze R7 nie je nastupca 7DmkII ani 90D. Ze je to nova trieda, v APSC myslim ze ale najvyssia trieda podla oznacenia. Mozno marketingove oddelenie zvazovalo, dat lepsi hladacik, tazsie hlinikove telo, vacsi bufer a cenu zdvihnut na 2500. Ale zistili ze sa to neoplati, tak spravili daco medzi. Kto chce ho bude pouzivat ako profi stroj a nastupcu 7DmkII, lebo je vykonnejsi a kto chce si ho bude nosit na turistiku lebo je skladnejsi ako 90D. No je to taka dilema, ktoru Canon asi nechal na nas, nech si to zaradime sami, kazdy zo svojho uhla pohladu.
Napisem to naposledy, lebo sa v tom tocime dookola a nikam to nevedie. Mozno Canon aj 200D povodne zamyslal ako profi fotak, ale potom sa rozhodli, ze potrebuju skor nieco mensie. Kvoli tomu ale 200D za profi fotak asi neoznacim. Ani kvoli tomu, ze Ti vyhovuje nizsia hmotnost. Mne vyhovuje fotak bez EVF (trepem), ale kvoli tomu kdejaky PEN za PRO tiez neoznacim.

Jednoducho ako ho kto bude pouzivat je na nom a urcite tam nie je ziadne obmedzenie na pouzitie pre komercne ucely. Ten fotak je schopnejsi (by a lot) nez 7D MK II co je dane technologiou a tym, ze je samozrejme novsi.

No, uprimne si myslim, ze ako Canonak si na 7D II ziadne rezervy v case uvedenia nevidel a jeho jediny problem v DR (co bol skratka problem Canonu obecne) bola malichernost. Nechce sa mi to hladat, ale myslim, ze nieco v tom duchu by som nasiel

Faktom je, ze R7 v AF prekonava aj konkurencne PRO tela, ale tam to tak nejak konci a rezerva pre profi telo je tam znacna, nielen take ze ... "vzdy sa da nieco zlepsit"
 
MagickVamp
2022-06-01 07:10:58
príspevok od: Johnnny
Napisem to naposledy, lebo sa v tom tocime dookola a nikam to nevedie. Mozno Canon aj 200D povodne zamyslal ako profi fotak, ale potom sa rozhodli, ze potrebuju skor nieco mensie. Kvoli tomu ale 200D za profi fotak asi neoznacim. Ani kvoli tomu, ze Ti vyhovuje nizsia hmotnost. Mne vyhovuje fotak bez EVF (trepem), ale kvoli tomu kdejaky PEN za PRO tiez neoznacim.

Jednoducho ako ho kto bude pouzivat je na nom a urcite tam nie je ziadne obmedzenie na pouzitie pre komercne ucely. Ten fotak je schopnejsi (by a lot) nez 7D MK II co je dane technologiou a tym, ze je samozrejme novsi.

No, uprimne si myslim, ze ako Canonak si na 7D II ziadne rezervy v case uvedenia nevidel a jeho jediny problem v DR (co bol skratka problem Canonu obecne) bola malichernost. Nechce sa mi to hladat, ale myslim, ze nieco v tom duchu by som nasiel

Faktom je, ze R7 v AF prekonava aj konkurencne PRO tela, ale tam to tak nejak konci a rezerva pre profi telo je tam znacna, nielen take ze ... "vzdy sa da nieco zlepsit"
Oki 😉
 
blahoslav J B Art
2022-06-09 13:31:56
APS-C od Canonu (krop 1.6) ma blizsie k M43 formatu (krop 2), ako k FF (krop 1)
 
fatality
2022-06-09 17:41:03
príspevok od: blahoslav J B Art
APS-C od Canonu (krop 1.6) ma blizsie k M43 formatu (krop 2), ako k FF (krop 1)
ty vies zatat do ziveho
 
MagickVamp
2022-06-09 17:42:48
príspevok od: blahoslav J B Art
APS-C od Canonu (krop 1.6) ma blizsie k M43 formatu (krop 2), ako k FF (krop 1)
Ano aj to je pravda Plocha snimaca FF je cca 884mm2 a APSC je cca 338mm2 a M4/3 je 225mm2. A poviem ti je to vidiet ci pouzivam APSC alebo FF. A to som uz spominal Nie na jednej foto, nie na dvoch, ale ked pozriem subor fotiek nafotenych FF a APSC tak vzdy vidim ze foto z FF su proste krajsie. Taktiez vidim ze pri FF dokazem robit ovela vacsie vyrezi, no niet divu, kedze pri APSC uz vlastne jeden vyrez/crop za mna spravil fotak. Ak by som si mohol vybrat tak aj na wildlife si kupim FF, ale s vela mpx, lebo zvierata su x krat velmi daleko a robim si vyrez podla potreby, ale hold 45mpx R5 je este draha, tak sa budem musiet uskromnit s APSC za 1500 eur zatial. Fajn ale je ze na ten isty objektiv mozem inokedy pripnut FF pokial pojdem fotit nejaku akciu, portret ci sportovu udalost, alebo pojdem fotit do vnutra lesa, kde su vzdialenosti kratsie a je tam ale aj menej svetla. Paci sa mi ta univerzalnost.
 
Johnnny
2022-06-10 06:09:30
príspevok od: blahoslav J B Art
APS-C od Canonu (krop 1.6) ma blizsie k M43 formatu (krop 2), ako k FF (krop 1)
Je no. On ten rozdiel medzi APS-C od Canonu a mFT imho nie je velky, max na urovni jedneho EV s tym, ze Canon ma teraz aj pomerne vyraznu vyhodu v rozliseni.

Mne osobne sa paci hlavne moznost pouzit ten isty objektiv na FF ak mam prave potrebu pouzit vacsi snimac. Na druhej strane, tie skla su zbytocne vacsie, zbytocne tazsie a tiez drahsie takze pokial clovek vie k comu to ma a vie, ze to bude good enough, mFT moze vyjst ako rozumnejsia volba, inak je asi zaujimavejsi ten Canon.

A hlavne ta cena naozaj nie je blba. Je sice pravda, ze napriklad drahsi OM-1 mi pripada ako dospelejsi fotak, ale z pohladu vystupu a AF asi lepsi nie je.
 
fatality
2022-06-10 08:45:55
príspevok od: Johnnny
Je no. On ten rozdiel medzi APS-C od Canonu a mFT imho nie je velky, max na urovni jedneho EV s tym, ze Canon ma teraz aj pomerne vyraznu vyhodu v rozliseni.

Mne osobne sa paci hlavne moznost pouzit ten isty objektiv na FF ak mam prave potrebu pouzit vacsi snimac. Na druhej strane, tie skla su zbytocne vacsie, zbytocne tazsie a tiez drahsie takze pokial clovek vie k comu to ma a vie, ze to bude good enough, mFT moze vyjst ako rozumnejsia volba, inak je asi zaujimavejsi ten Canon.

A hlavne ta cena naozaj nie je blba. Je sice pravda, ze napriklad drahsi OM-1 mi pripada ako dospelejsi fotak, ale z pohladu vystupu a AF asi lepsi nie je.
btw. ty mas E-M1X? mozes mi prosimta vysvetlit pohnutky ku kupe?
lebo casto sa tu prebera najvacsia vyhoda 4/3 a to je skladnost a
ty si asi jediny "bezny" clovek, ktoreho poznam, okrem poloprofi
wildliferov, outdoorovych sportovych fotografov, ambasadorov a
Kamila Peteraja , co ho vlastni..
 
MagickVamp
2022-06-10 08:55:24
príspevok od: Johnnny
Je no. On ten rozdiel medzi APS-C od Canonu a mFT imho nie je velky, max na urovni jedneho EV s tym, ze Canon ma teraz aj pomerne vyraznu vyhodu v rozliseni.

Mne osobne sa paci hlavne moznost pouzit ten isty objektiv na FF ak mam prave potrebu pouzit vacsi snimac. Na druhej strane, tie skla su zbytocne vacsie, zbytocne tazsie a tiez drahsie takze pokial clovek vie k comu to ma a vie, ze to bude good enough, mFT moze vyjst ako rozumnejsia volba, inak je asi zaujimavejsi ten Canon.

A hlavne ta cena naozaj nie je blba. Je sice pravda, ze napriklad drahsi OM-1 mi pripada ako dospelejsi fotak, ale z pohladu vystupu a AF asi lepsi nie je.
Inak ak sa bavime o teleobjektivoch a ideme na eqv.35 ako to ma Olympus vo zvyku, aby zvyraznil aky je kompaktny. Tak to vyzera asi takto a ci je az tak kompaktny je na zvazeni. Uplne identicke objektivy na eqv. najist neviem, ale mm cca sedia a hlbka ostrosti cca tiez. V prvom pripade je to mierne v prospech OM a v druhom mierne v prospech APSC Canonu. V prvej dvojici je cena viac na strane Canonu a v druhej dvojici vyrazne na strane Olympusu. Realne ceny za ktore to kupuju ludia su samozrejme vacsinou ine, tak ako aj ty pises ze Olympus sa da kupit v akciach, tak aj Canon. (Napriklad F70-200F ma nestala 1800 eur ale cca 1250 eur a 100-500 ma nestala 3100eur ale cca 2300 eur.) Co sa tyka vah je to velmi podobne, co sa tyka kompaktnosti, tak v prvom pripade je Canon vyrazne kompaktnejsi a v druhom je zas mierne kompaktnejsi OM. Ale ak sa ideme bavit o realnom foteni a z ktoreho vystupu pri wildlife viac vymackam, tak tu Canon necha Olympus zasebou. Ak je clovek prave na nule a chce fotit wildlife, tak si myslim ze Canon mu dava ovela vacsiu perspektivu a aj buducnost ak by sa casom rozhodol fotit aj profesionalne ine zanre. OM je fajn...ale konkurencia jednoducho taha za dlhsi koniec a dokazuje to aj situacia v akej Olympus bol a je.
 
Johnnny
2022-06-10 08:57:17
príspevok od: fatality
btw. ty mas E-M1X? mozes mi prosimta vysvetlit pohnutky ku kupe?
lebo casto sa tu prebera najvacsia vyhoda 4/3 a to je skladnost a
ty si asi jediny "bezny" clovek, ktoreho poznam, okrem poloprofi
wildliferov, outdoorovych sportovych fotografov, ambasadorov a
Kamila Peteraja , co ho vlastni..
Je to o to vtipnejsie, ze sa som bol velky odporca tak Xka ako aj E-M1 III Proste odporne recyklaty za nekrestanske peniaze

Vlastnil som G9 a ten fotak je v zaklade perfektny, ale niektore veci Panasonic nedoladil a plus som tuzil po lepsej stabilizacii aby som so sebou na niektore fotky nemusel nosit, alebo vobec vytahovat stativ (Xko na sirsom ohnisku zvladne casy blizke 10tim sekundam).

Ale za tie prachy nie, no Fotolab mal akciu Xko + vtedy novinka Olympus 100-400 za 2k a rozhodovanie uz bolo jednoduche. Navyse na G9 som aj tak vzdy nosil grip, takze toto mi prislo skor ako vyhoda (vyssia tuhost). Ono ten system je stale vyrazne kompaktnejsi tie mFT teleobjektivy napriklad napchas do batohu na stojaka cim sa usetri hromada miesta. To telo, ci grip ma, alebo nie v batohu nevezme ani cm navyse.
 
fatality
2022-06-10 09:48:26
príspevok od: Johnnny
Je to o to vtipnejsie, ze sa som bol velky odporca tak Xka ako aj E-M1 III Proste odporne recyklaty za nekrestanske peniaze

Vlastnil som G9 a ten fotak je v zaklade perfektny, ale niektore veci Panasonic nedoladil a plus som tuzil po lepsej stabilizacii aby som so sebou na niektore fotky nemusel nosit, alebo vobec vytahovat stativ (Xko na sirsom ohnisku zvladne casy blizke 10tim sekundam).

Ale za tie prachy nie, no Fotolab mal akciu Xko + vtedy novinka Olympus 100-400 za 2k a rozhodovanie uz bolo jednoduche. Navyse na G9 som aj tak vzdy nosil grip, takze toto mi prislo skor ako vyhoda (vyssia tuhost). Ono ten system je stale vyrazne kompaktnejsi tie mFT teleobjektivy napriklad napchas do batohu na stojaka cim sa usetri hromada miesta. To telo, ci grip ma, alebo nie v batohu nevezme ani cm navyse.
ok..to chapem..aj ked dnes by si, ak by bol v podobnej akcii, asi bral Óm, nie?
 
fatality
2022-06-10 09:52:01
príspevok od: MagickVamp
Inak ak sa bavime o teleobjektivoch a ideme na eqv.35 ako to ma Olympus vo zvyku, aby zvyraznil aky je kompaktny. Tak to vyzera asi takto a ci je az tak kompaktny je na zvazeni. Uplne identicke objektivy na eqv. najist neviem, ale mm cca sedia a hlbka ostrosti cca tiez. V prvom pripade je to mierne v prospech OM a v druhom mierne v prospech APSC Canonu. V prvej dvojici je cena viac na strane Canonu a v druhej dvojici vyrazne na strane Olympusu. Realne ceny za ktore to kupuju ludia su samozrejme vacsinou ine, tak ako aj ty pises ze Olympus sa da kupit v akciach, tak aj Canon. (Napriklad F70-200F ma nestala 1800 eur ale cca 1250 eur a 100-500 ma nestala 3100eur ale cca 2300 eur.) Co sa tyka vah je to velmi podobne, co sa tyka kompaktnosti, tak v prvom pripade je Canon vyrazne kompaktnejsi a v druhom je zas mierne kompaktnejsi OM. Ale ak sa ideme bavit o realnom foteni a z ktoreho vystupu pri wildlife viac vymackam, tak tu Canon necha Olympus zasebou. Ak je clovek prave na nule a chce fotit wildlife, tak si myslim ze Canon mu dava ovela vacsiu perspektivu a aj buducnost ak by sa casom rozhodol fotit aj profesionalne ine zanre. OM je fajn...ale konkurencia jednoducho taha za dlhsi koniec a dokazuje to aj situacia v akej Olympus bol a je.
tak..ono ta fyzika a optika sa asi oklamat neda a ak nejako vyrazne nezlyhaju
inzinieri, s velkostou snimaca stupa velkost zostavy..
ale malo by to byt zohladnene v cene samozrejme (klesajuca s klesajucim rozmerom
snimaca) a vsetko by bolo v poriadku
 
Johnnny
2022-06-12 06:30:02
príspevok od: fatality
ok..to chapem..aj ked dnes by si, ak by bol v podobnej akcii, asi bral Óm, nie?
Rozhodne. OM-1 je vlastne prvy Olympus voci ktoremu nemam vyhrady. Iste to slo spravit este lepsie, ale konecne to kraca s dobou. Keby som nepotreboval peniaze inde, vezmem ho aj mimo akcie
 
Johnnny
2022-06-12 07:48:02
príspevok od: MagickVamp
Inak ak sa bavime o teleobjektivoch a ideme na eqv.35 ako to ma Olympus vo zvyku, aby zvyraznil aky je kompaktny. Tak to vyzera asi takto a ci je az tak kompaktny je na zvazeni. Uplne identicke objektivy na eqv. najist neviem, ale mm cca sedia a hlbka ostrosti cca tiez. V prvom pripade je to mierne v prospech OM a v druhom mierne v prospech APSC Canonu. V prvej dvojici je cena viac na strane Canonu a v druhej dvojici vyrazne na strane Olympusu. Realne ceny za ktore to kupuju ludia su samozrejme vacsinou ine, tak ako aj ty pises ze Olympus sa da kupit v akciach, tak aj Canon. (Napriklad F70-200F ma nestala 1800 eur ale cca 1250 eur a 100-500 ma nestala 3100eur ale cca 2300 eur.) Co sa tyka vah je to velmi podobne, co sa tyka kompaktnosti, tak v prvom pripade je Canon vyrazne kompaktnejsi a v druhom je zas mierne kompaktnejsi OM. Ale ak sa ideme bavit o realnom foteni a z ktoreho vystupu pri wildlife viac vymackam, tak tu Canon necha Olympus zasebou. Ak je clovek prave na nule a chce fotit wildlife, tak si myslim ze Canon mu dava ovela vacsiu perspektivu a aj buducnost ak by sa casom rozhodol fotit aj profesionalne ine zanre. OM je fajn...ale konkurencia jednoducho taha za dlhsi koniec a dokazuje to aj situacia v akej Olympus bol a je.
No, to prve combo od Canonu je zaujimave. Mne by vadila absencia moznosti pouzit TC, ale zase ma Canon vyssie rozlisenie, takze tak nejak to combo posobi zaujimavejsie.

V tom druhom pripade je nevyhoda, ze je tam pouzita preznacena FF Sigma, takze je to vacsie a tazsie nez to musi byt. Osobne by som siel skor do Panasonicu 100-400 ktory je lahsi, kompaktnejsi a na sirsom konci svetelnejsi.

Ale ako som pisal, vyberat si fotak dnes, mozno by to uz nebol Olympus. Mam to nakupene za velmi dobre ceny a osobne mi to vyhovuje aj kvoli zaujimavym featuram. Trebars vstavana simulacia ND filtra je skvela, nahlad pri dlhej expozicii tiez a za istych okolnosti viem pouzit aj HHHR co mi pri krajinkarskej fotke hodi 50Mpix fotku s vyssim DR a nizsim sumom oproti standardnej foto.

A napriklad pouzivanie je tiez jednoduchsie. Od Bambouska som sa naucil fotit dost od zeme a tu je naozaj rozdiel ci to clovek robi s tou Pana 100-400, alebo FF 100-500. Ten rozdiel v hmotnosti tam citit, ale aj rozdiel v dlzke (tazisko) a vykon stabilizacie je lepsi. A zaroven je pre mna OM-1 atraktivnejsie telo.

A potom ked clovek zalovy v low-cost vodach, tak su tam uplne prtave Peny so sadou malych f1.8 skiel, pripadne nejake GXka od Panasonicu snad este s lacnejsimi f1.7 sklami, alebo extremne malymi teleobjektivmi. Ten maly som si kupil nedavno ku GX80. Je to 45-150mm

 
MagickVamp
2022-06-13 14:36:43
príspevok od: fatality
tak..ono ta fyzika a optika sa asi oklamat neda a ak nejako vyrazne nezlyhaju
inzinieri, s velkostou snimaca stupa velkost zostavy..
ale malo by to byt zohladnene v cene samozrejme (klesajuca s klesajucim rozmerom
snimaca) a vsetko by bolo v poriadku
No problem je ze ani tie velkosti nie su vzdy mensie ak ides po vykone. Navyse ak ti ide o maximalny vykon, tak objektiv na m4/3 by musel byt vacsi ako objektiv na FF alebo ovela drahsi..alebo aj aj? Vezmi si ze ak objektiv urceny na FF, nasadis na APSC telo, tak cely potencial snimaca musi preniest mensia plocha skla. A ak chces cez mensiu plochu skla preniest tak vela detailov ako cez velku plochu, tak vyrobit take sklo je technologicky ovela narocnejsie, zrejme nerentabilene, respektive az nemozne. Riesit by to mohla velkost skla, ale to uz by sme cely system postavili na hlavu...

Preto stale vravim, maly snimac ak ma mat zmysel, nemoze sa snazit konkurovat velkym snimacom mnozstvom detailov ani kvalitou vystupu. Bolo by to celkovo ovela narocnejsie a drahsie ako je to pri FF. Mal by sa zamerat na volnocasove aktivity a naplno bojovat s mobilmi.
 
Johnnny
2022-06-14 06:20:20
príspevok od: MagickVamp
No problem je ze ani tie velkosti nie su vzdy mensie ak ides po vykone. Navyse ak ti ide o maximalny vykon, tak objektiv na m4/3 by musel byt vacsi ako objektiv na FF alebo ovela drahsi..alebo aj aj? Vezmi si ze ak objektiv urceny na FF, nasadis na APSC telo, tak cely potencial snimaca musi preniest mensia plocha skla. A ak chces cez mensiu plochu skla preniest tak vela detailov ako cez velku plochu, tak vyrobit take sklo je technologicky ovela narocnejsie, zrejme nerentabilene, respektive az nemozne. Riesit by to mohla velkost skla, ale to uz by sme cely system postavili na hlavu...

Preto stale vravim, maly snimac ak ma mat zmysel, nemoze sa snazit konkurovat velkym snimacom mnozstvom detailov ani kvalitou vystupu. Bolo by to celkovo ovela narocnejsie a drahsie ako je to pri FF. Mal by sa zamerat na volnocasove aktivity a naplno bojovat s mobilmi.
Ak ides po vykone, resp Ti ide vylozene o kvalitu vystupu, tak je samozrejme blbost riesit mensi snimac. Ten skratka bude horsi vzdy.

Skor je to o tom, ze v dnesnej dobe uz kvalita nemusi byt nutne prioritou, nakolko aj u mensich snimacov je skratka dostatocne vysoka pre vacsinu, resp snad vsetky potreby. Teda, neviem o zanri ktory dnes APS-C, alebo mFT snimace nezvladnu.

Cele je to len o tom, co za to ziskas. Pretoze samozrejme argumentovat tym, ze to staci je blbost, ak si viem za tie peniaze kupit fotak s vacsim snimacom ktory je inak vo vsetkych meratelnych parametroch rovnaky.

Typicky ja dnes mFT komba rozhodne nepovazujem za najvyhodnejsiu volbu, aspon nie take tie profi zostavy ako mam aj ja, ale vzhladom k nakupnej cene a roznym vlastnostiam toho systemu mi to stale pride ako minimalne pre mna jedna z najlepsich variant co si viem kupit.

A tiez take tie male zostavicky pre ludi co to maju len na dovolenky sa tu daju vyskladat velmi lacno a s dostatocnou kvalitou. Ano, ucelom to asi konkuruje mobilom, kvalitou je to hodne inde.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia