Hore

Fujifilm predstavuje nový fotoaparát X-H1

Kombinácia robustného a odolného tela s vynikajúcou kvalitou obrazu a jednoduchou obsluhou – FUJIFILM X-H1 je prvým fotoaparátom zo série X s 5-osovú stabilizáciu obrazu vo vnútri tela (5,5 EV) (* 1) a novým režimom Eterna pre vynikajúcu reprodukciu videa.

Spoločnosť FUJIFILM (Prezident:  Kenji Sukeno) s potešením predstavuje nový model FUJIFILM X-H1, najprepracovanejší bezzrkadlový fotoaparát z radu X.

FUJIFILM X-H1, s novo navrhnutým robustným a odolným telom, obsahuje rad mimoriadne užitočných funkcií, ktoré napomáhajú v zložitých situáciách pri fotografovaní a . X-H1 je prvý fotoaparát radu X, ktorý obsahuje stabilizovaný snímač (IBIS - in-body image stabilization) v piatich osiach a účinnosťou až 5,5EV1, ako aj režim redukcie blikania pri umelom osvetlení, ktorý využijete napríklad pri zachytení halových športov.

V kombinácii s existujúcim portfóliom XF objektívov umožňuje fotoaparát používať 5-osú stabilizáciu snímača, ktorá presahuje účinnosť 5EV, s výnimkou niektorých objektívov *2.

Nový fotoaparát je tiež kompatibilný s radom objektívov, ktoré budú predstavené neskôr v tomto roku. Patria medzi ne špecializované video objektívy MKX18-55mmT2.9 a MKX50-135mm T2.9, ktoré sú vybavené bajonetom X (plánované uvedenie v máji 2018), svetelný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou XF200mmF2 R LM OIS WR a ultraširokouhlý zoom objektív s vysokou svetelnosťou XF8-16mmF 2.8 R WR. Objektívy sú navrhnuté tak, aby spĺňali prísne kritériá profesionálnych fotografov. (Plánované uvedenie noviniek: do konca roka 2018).

*1 S nasadeným objektívom XF 35mmF1.4
*2 XF10-24mmF4 R OIS, XF18-55mmF2.8-4 R LM OIS, XF55-200mmF3.5-4.8 R LM OIS

Funkcie

1. 5-osá stabilizácia obrazu v tele fotoaparátu (5,5EV1), ktorá rozširuje kvality radu X

Nový systém vstavanej stabilizácie snímača (IBIS), ktorým je vybavený model X-H1, spája tri axiálne akcelerometre, tri axiálne gyroskopické senzory a špeciálne vyvinutý dual-pocesor. Vďaka tomu sa dosahuje vysoká rýchlosť a presnosť pri výpočtoch, až 10 000 operácií za sekundu.

(1) 5-osú stabilizáciu obrazu je možné použiť so všetkými objektívmi XF a XC

(2) Účinnosť 5,5EV sa dosahuje so všetkými objektívmi XF, ktoré neobsahujú technológiu optickej stabilizácie obrazu.

 • Spoľahlivé a presné fungovanie zaručujú nasledovné postupy
 • Počas procesu výroby jednotky stabilizácie obrazu sa používa laserové meracie zariadenie, ktoré kontroluje správnu polohu komponentov.
 • Súčasťou montáže stabilizačnej jednotky je aj kontrola a nastavenie každého jedného fotoaparátu, aby sa zabezpečila maximálna presnosť.
 • Bol použitý nový pružinový mechanizmus, ktorý redukuje vibrácie mechanickej závierky.
 • Pre maximalizáciu účinnosti stabilizácie (IBIS), si môže fotograf zvoliť elektronickú prvú lamelu závierky, alebo elektronickú závierku.

Nový model X-H1 používa snímač veľkosti APS-C, X-Trans™ CMOS III3 (24,3 mil. pixelov bez AA filtra) a výkonný procesor X-Processor Pro. Táto technológia bola prvý krát použitá v modeloch X-Pro2 a X-T2, ktoré získali mnoho ocenení po celom svete.  Pri použití v kombinácii s mimoriadne kvalitným objektívom FUJINON a jedinečnou technológiou reprodukcie farieb vyvinutou spoločnosťou FUJIFILM pred viac ako 8 desaťročiami produkuje model X-H1 vynikajúce zábery, ktoré zaznamenávajú najjemnejšie detaily a atmosféru konkrétnej scény.

*3 X-Trans je ochranná známka alebo registrovaná ochranná známka spoločnosti FUJIFILM. Snímač X-Trans CMOS III využíva unikátne neperiodické filtračné pole, ktoré redukuje moire efekt a efekt falošných farieb bez optického AA filtra.

2. Robustné, odolné telo a jednoduchá obsluha v každej situácii

(1) Okrem odolnosti voči prachu a stekajúcej vode, je X-H1 schopný plnohodnotne pracovať aj pri mrazivých teplotách -10°C. V porovnaní s modelom X-T2 je novinka vybavená až o 25% silnejšou horčíkovou zliatinou. Spoločnosť FUJIFILM tiež upravila štruktúru pripojenia batériového gripu, čomu vďačí za kompaktnejšie rozmery a nižšiu hmotnosť. Odolnejšia povrchová úprava proti poškriabaniu sa pýši tvrdosťou až 8H.

(2) X-H1 disponuje elektronickým hľadáčikom so zväčšením 0,75 a rozlíšením až 3,69 mil. bodov. Zobrazenie obrazu v hľadáčiku je vďaka vysokému rozlíšeniu jemné, oneskorenie je len 0,005 sekundy. Plynulé zobrazenie zabezpečuje snímkovacia frekvencia 100 obrázkov za sekundu.

Zadný 3-palcový displej je dotykový, výklopný v troch smeroch a disponuje rozlíšením 1,04 mil. bodov. Navyše fotoaparát obsahuje stavový displej s uhlopriečkou 1,28 palca v hornej časti, ktorý bol prvý krát použitý pri fotoaparáte FUJIFILM GFX 50S.

(3) Zlepšená funkcionalita s celkovo 19 úpravami založenými na spätnej väzbe od profesionálnych fotografov.

 • Fotoaparát je vybavený veľkým predným gripom s novým tvarom spúšte, pre lepšiu ergonómiu držania a pohodlnejšie ovládanie tlačidla spúšte.
 • X-H1 je vybavený najtichšou mechanickou závierkou zo všetkých doterajších X fotoaparátov.
 • Na zadnú stranu bolo umiestnené tlačidlo AF-ON. Tým sa uľahčí ovládanie automatického zaostrovania palcom, čo umožní fotografovi exponovať bez ohľadu na AF tlačidlom spúšte. Okrem toho boli optimalizované aj ďalšie tlačidlá na zadnej strane fotoaparátu pre zlepšenie ovládateľnosti.
 • Fotoaparát H-X1 disponuje aj  joystickom na rýchly výber zaostrovacích bodov.

3. Funkcie zamerané na tvorbu videa

Model X-H1 je prvým fotoaparátom v sérii X, ktorý ponúka simuláciu filmu ETERNA pre záznam videa. Nový profil simuluje kinematografický film, zaznamenáva menej saturované farby s bohato prekreslenými tieňmi, čo ponúka väčšiu slobodu pri post-procese. Kvalita záznamu na pamäťovú kartu sa zlepšila až na 200Mb/s. Fotoaparát celkovo ponúka 20 funkčných a výkonnostných vylepšení vrátane vysokorýchlostného záznamu (slow motion), možnosti nahrávania F-Log4 priamo na pamäťovú kartu, režim snímania DCI 4K (4096 × 2160), nastavenie 400% dynamického rozsahu (približne 12 stôp), nahrávanie s vysokou prenosovou rýchlosťou 200 Mbps, interný mikrofón s vysokou kvalitou zvuku (24 bit / 48 kHz) a verbálne časové kódy.

*4 Farebný priestor je definovaný podľa ITU-R BT.2020.

4. Režim redukcie blikania na fotoaparáte radu X a zdokonalené algoritmy automatického zaostrovania

Režim redukcie blikania je nevyhnutným pre fotografovanie v interiéroch a X-H1 dosahuje skvelé výsledky, keď vypočítava najsilnejší výboj umelého osvetlenia na rovnomerné osvietenie scény. Pri zapnutom režime redukcie blikania sa na vašich záberov nebudú vyskytovať pruhy spôsobené umelým osvetlením.

Okrem toho prišlo k zlepšeniu algoritmu pre automatické zaostrovanie:

(1) Limit slabého osvetlenia pre automatické zaostrovanie fázovej detekcie sa zlepšil približne o 1,5 stopy od 0,5EV do -1,0EV, čo zvyšuje presnosť a rýchlosť automatického zaostrovania v prostrediach s nízkou hladinou osvetlenia.

(2) Rozsah pri minimálnej clone bol rozšírený z F8 na F11.

Napríklad, aj keď používate XF100-400mmF4.5-5.6 R LM OIS WR s telekonvertorom XF2X TC WR, je teraz možné použiť automatické fázové zaostrenie.

(3) Počas zoomovania sa dosiahlo výrazné zlepšenie výkonu AF-C, čo prináša veľké výhody pri snímaní športových a iných akčných scén, v ktorých sa subjekty pohybujú nepredvídateľne.

(4) Subjekty, kde výsledky s automatickým zaostrovaním fázovej detekcie boli predtým slabé, ako sú napríklad povrchové štruktúry; zábery voľne žijúcich vtákov a zvierat, je teraz možné zachytiť vysokou rýchlosťou a presnosťou.

5. Príslušenstvo

Vertikálny grip VPB-XH1

1. Odolný proti prachu a vode, odolný teplote do -10 ° C. Dve batérie v gripe a tretia batéria v tele fotoaparátu zvyšuje maximálny počet záberov v normálnom režime na približne 900. V režime BOOST môžu byť súčasne použité viaceré batérie, čím sa zlepší výkon a zvýši sa počet snímok za sekundu (na 11).

Okrem toho príslušenstvo tiež zvyšuje maximálnu dobu na snímanie videozáznamov, v 4K až 30 minút, takže VPB-XH1 je základným doplnkom pre maximalizáciu výkonu zariadenia X-H1.

2. Ovládacie prvky zahŕňajú tlačidlo spúšte, joystick pre výber AF bodov, tlačidlo AE-L, tlačidlo AF-ON, príkazový volič, tlačidlo Q a tlačidlo Fn, ktoré poskytujú rovnakú jednoduchosť pri používaní fotoaparátu vo vertikálnej i vodorovnej polohe.

3. Modul VPB-XH1 je vybavený konektorom pre slúchadlá, čo umožňuje sledovať zvuk počas nahrávania videa.

4. Grip zahŕňa aj funkciu dobíjania. Dodávaný adaptér (AC-9VS) sa môže použiť na nabíjanie dvoch batérií súčasne počas približne 2 hodín.

6. FUJIFILM X-H1 špecifikácie

Model name

FUJIFILM X-H1

Number of effective pixels

24.3 millions pixels

Image sensor

23.5mm×15.6mm (APS-C) X-Trans CMOS III with primary color filter.

Sensor cleaning system

Ultra Sonic Vibration

Storage media

SD Card (~2GB) / SDHC Card (~32GB) / SDXC Card (~256GB)   UHS-I / UHS-II*1

Lens mount

FUJIFILM X mount

Image Stabilizer

Mechanism

Image sensor shift mechanism with 5-axis compensation


Compensation Effect

5.5 stops (based on CIPA standard. Pitch/yaw shake only. With XF35mmF1.4 R lens mounted.

Sensitivity

Standard output

AUTO1 / AUTO2 / AUTO3 (up to ISO12800) / ISO200~12800 (1/3 step)

Extended output

ISO100/125/160/25600/51200

Viewfinder

0.5 inch approx. 3.69 millions dots OLED Color Viewfinder

Coverage of viewing area vs. capturing area: approx. 100%

Eyepoint: approx. 23mm (from the rear end of the camera’s eyepiece) Diopter adjustment: -4~+2m-1

Magnification: 0.75× with 50mm lens (35mm equivalent) at infinity and diopter set to -1.0m-1

Diagonal angle of view: approx. 38° (Horizontal angle of view: approx. 30° )

Built-in eye sensor

LCD monitor

3.0 inch, aspect ratio 3:2, approx. 1.04 millions dots touch screen color LCD monitor(approx. 100% coverage)

Continuous shooting

14.0 fps (with the Electronic Shutter), 8.0 fps (with the Mechanical Shutter)

11.0 fps (with the Mechanical Shutter and when fitted with VPB-XH1)

Movie recording

[4K (4096×2160)] 24P / 23.98P up to approx. 15min.

[4K (3840×2160)] 29.97P / 25P / 24P / 23.98P up to approx. 15min.

[Full HD (1920×1080)] 59.94P / 50P / 29.97P / 25P / 24P / 23.98P up to approx. 20min.

[HD (1280×720)] 59.94P / 50P / 29.97P / 25P / 24P / 23.98P up to approx. 30min.

*For recording movies, use a card with UHS Speed Class 3 or higher.

*With Vertical Power Booster Grip attached, individual movie recording time is extended up to approx. 30min. on both 4K and Full HD mode.

Wireless transmitter

Standards: IEEE 802.11b / g / n [standard wireless protocol]

Access mode: Infrastructure

Encryption: WEP / WPA / WPA2 mixed mode

Bluetooth®

Standard: Bluetooth Ver. 4.0(Bluetooth® low energy)

Operating frequency (Center frequency): 2402~2480MHz

Power supply

NP-W126S Li-ion battery (included)

Dimensions / Weight

((W) 139.8mm × (H) 97.3mm × (D) 85.5mm (minimum depth 39.5mm)

Approx. 673g (including battery and memory card)

Approx. 623g (excluding battery and memory card)

Battery life for still images

*2

Approx. 310frams (Normal Mode) When XF35mmF1.4 R is set.

Accessories included

Li-ion battery NP-W126S, Battery charger BC-W126, Shoe-mount flash unit EF-X8, Shoulder strap, Body cap, Strap clip, Protective cover, Clip attaching tool, Hot shoe cover, Vertical Power Booster Grip connector cover, Sync terminal cover, Cable protector Owner's manual


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
j.a.r.o.
2018-02-15 07:41:53
Tá cena??????????????????
Predobjednávka na Amazone ;(
 
millan
2018-02-15 08:00:36
Dynamický rozsah 12 stôp? Číta to niekto po sebe?
 
Johnnny
2018-02-15 08:17:38
príspevok od: j.a.r.o.
Tá cena??????????????????
Predobjednávka na Amazone ;(
Tak ono ta 16-55 f2.8 stoji asi liter ...
 
j.a.r.o.
2018-02-15 08:25:36
príspevok od: Johnnny
Tak ono ta 16-55 f2.8 stoji asi liter ...
Je tam písané "body only", tak si myslím, že iba telo samotné bude za 3 litre. Nie? Ak by bolo za 2 tak potom by to bolo prijateľnejšie. Škoda, že nebude varianta s bayerovou maskou.
 
j.matrix
2018-02-15 08:28:20
lenze podtym je zaskrtnuty objektiv s ktorym to kupujes v sete
 
marcus_labeo
2018-02-15 08:41:44
príspevok od: j.a.r.o.
Je tam písané "body only", tak si myslím, že iba telo samotné bude za 3 litre. Nie? Ak by bolo za 2 tak potom by to bolo prijateľnejšie. Škoda, že nebude varianta s bayerovou maskou.
To je cena s objektívom. Body only je 1899,85 USD (a v EUR to bude to isté).
Ale aj tak, 1900 eur za crop je sakra veľa. Ja viem, že iné bezzrkadlovky nastavili tú cenu takto vysoko a v kontexte iných vlajkových lodí ako E-M1 II (ktorého uvádzacia cena bola 2000 USD) či G9 (1800 USD) s ešte menším senzorom si tú cenu môžu dovoliť.
 
marcus_labeo
2018-02-15 08:51:42
Ako tak čítam tie parametre, paráda. Neviem si predstaviť, čo by som tam ešte mohol chcieť viac; snáď len výdrž batérie mohla byť výrazne lepšia. A aj telo vyzerá parádne: poriadny grip (ani doteraz najväčší X-T2 nie je moc vhodný na dlhé sklá), 2 rollery, výklopný dotykáč, veľký EVF so špičkovým rozlíšením, kvitujem tiež stavový displej. Skrátka ako som písal minule pod Karolovým blogom: bezzrkadlovky sa dotiahli na DSLR aj tým, že prevzali komplet ich výzor a ergonómiu (prechod z rangefinder štýlu na DSLR štýl s hľadáčikom v osi objektívu, dva rollery, poriadny grip a teraz aj stavový displej). A sú aj rovnako veľké a ťažké ako tie zkadlovky
 
Johnnny
2018-02-15 08:56:56
príspevok od: marcus_labeo
To je cena s objektívom. Body only je 1899,85 USD (a v EUR to bude to isté).
Ale aj tak, 1900 eur za crop je sakra veľa. Ja viem, že iné bezzrkadlovky nastavili tú cenu takto vysoko a v kontexte iných vlajkových lodí ako E-M1 II (ktorého uvádzacia cena bola 2000 USD) či G9 (1800 USD) s ešte menším senzorom si tú cenu môžu dovoliť.
Tak zase by som sa neorientoval len na to, ze je to crop. 7D MK II, alebo D500 zacinaju rovnako. Ano, ostrenie maju spickove, ale tych featur co sa do X-H1 voslo ...

Aj ked ano, je tiez pravda, ze vyvoj CSC je asi lacnejsi nez vyvoj DSLR.

Za 2k sice vies kupit FF, ako 6D MK II, ale ten ma akurat vacsi, v niektorych parametroch horsi snimac. Vo vsetkom ostatnom ho X-H1 necha daleko za sebou.
 
Johnnny
2018-02-15 09:15:56
príspevok od: marcus_labeo
Ako tak čítam tie parametre, paráda. Neviem si predstaviť, čo by som tam ešte mohol chcieť viac; snáď len výdrž batérie mohla byť výrazne lepšia. A aj telo vyzerá parádne: poriadny grip (ani doteraz najväčší X-T2 nie je moc vhodný na dlhé sklá), 2 rollery, výklopný dotykáč, veľký EVF so špičkovým rozlíšením, kvitujem tiež stavový displej. Skrátka ako som písal minule pod Karolovým blogom: bezzrkadlovky sa dotiahli na DSLR aj tým, že prevzali komplet ich výzor a ergonómiu (prechod z rangefinder štýlu na DSLR štýl s hľadáčikom v osi objektívu, dva rollery, poriadny grip a teraz aj stavový displej). A sú aj rovnako veľké a ťažké ako tie zkadlovky
Inak Fuji ma aj tie rollery trochu vymakanejsie, kedze clonu vies ovladat priamo na objektive. Su to paradne hracky, len ma odradza cena tych skiel. Resp, ani ta nie je tak vysoka, ale moj najpouzivanejsi objektiv je 40-150 f2.8 s TC1.4a voci tomu ma Fuji alternativu len vo vyrazne kratsom 50-140.
 
JohnNewton
2018-02-15 09:37:07
Prvé dojmy:

http://www.fototipy.cz/2018/02/15/fujifilm-x-h1-prvni-dojmy-z-prvni-bezzrcadlovky-fujifilmu-se-stabilizovanym-snimacem/
 
MagickVamp
2018-02-15 09:50:59
623g .... zas len ukazka toho, ze ak sa ma fotak dobre ovladat aj so svetelnymi objektivmi ci teleobjektivmy, tak jednoducho aj to telo musi byt robustnejsie.... cca 600g +- je aj taky moj ideal... kde uz sa da dobre pracovat aj s 70-200 ci 100-400 ....coraz castejsie sa zacne narazat na to, ze profi CSC samozrejme v zavislosti od snimaca nijak extra nesetria vahu, ale ich prednosti su inde - 5osa, moznost v hladaciku vidiet scenu tak ako bude vyzerat na foto a hlavne koniec trapenia s BF a FF.
 
Johnnny
2018-02-15 09:54:41
príspevok od: MagickVamp
623g .... zas len ukazka toho, ze ak sa ma fotak dobre ovladat aj so svetelnymi objektivmi ci teleobjektivmy, tak jednoducho aj to telo musi byt robustnejsie.... cca 600g +- je aj taky moj ideal... kde uz sa da dobre pracovat aj s 70-200 ci 100-400 ....coraz castejsie sa zacne narazat na to, ze profi CSC samozrejme v zavislosti od snimaca nijak extra nesetria vahu, ale ich prednosti su inde - 5osa, moznost v hladaciku vidiet scenu tak ako bude vyzerat na foto a hlavne koniec trapenia s BF a FF.
Tak toto tvrdim davno. Ze sa da CSC vyrobit male je super, pretoze si mozes kupit malicky zalozny fotak a pouzivat na nom rovnake skla ako na tvojom primarnom fotaku, ale na druhej strane vyrabat striktne len male tela ktore sa nepouzivaju moc dobre mi nedava zmysel. Taka E-M1 by kludne mohla byt vacsia a pouzitelna aj bez gripu (co teraz podla mna nie je). Rovnako tak joystick a stavovy displej su stale dost uzitocni pomocnici. Tych vyhod CSC prinasa rozhodne viac. Pre mna je to hlavne presnost ostrenia kedy by aj tretostranove objektivy mali ostrit bezproblemovo, co u DSLR nie je bezny scenar. Problemom je naopak hladacik ktory sa asi musi este par generacii ladit, no uz dnes je viac nez pouzitelny.
 
MagickVamp
2018-02-15 10:10:40
príspevok od: Johnnny
Tak toto tvrdim davno. Ze sa da CSC vyrobit male je super, pretoze si mozes kupit malicky zalozny fotak a pouzivat na nom rovnake skla ako na tvojom primarnom fotaku, ale na druhej strane vyrabat striktne len male tela ktore sa nepouzivaju moc dobre mi nedava zmysel. Taka E-M1 by kludne mohla byt vacsia a pouzitelna aj bez gripu (co teraz podla mna nie je). Rovnako tak joystick a stavovy displej su stale dost uzitocni pomocnici. Tych vyhod CSC prinasa rozhodne viac. Pre mna je to hlavne presnost ostrenia kedy by aj tretostranove objektivy mali ostrit bezproblemovo, co u DSLR nie je bezny scenar. Problemom je naopak hladacik ktory sa asi musi este par generacii ladit, no uz dnes je viac nez pouzitelny.
No ved to som pisal, koniec BF a FF....teda nepresne ostrenie, toto vidim aj ja ako hlavny problem zrkadloviek. Mne vyborne vyhovuje Canon 77D, vaha nieco pod 600g, ale uz teraz mi je jasne ze X mojich objektivov tam nebude ostrit dobre a ked si predstavim ze to mam poslat vsetko servisovat a este sa bat ze mi daco rozladia tak ze to zas nesadne na moj primarny fotak, tak kaslem nato. A tie tretostranove objektivy ako hovoris su dalsia kapitola, na zrkadlovky je ich spusta a ak mas microadjustment tak nie je problem vacsinou (Sigma je vacsinou vynimka, tam obcas nepomoze nic), ale zas prave tie lahke - vyletne tela microadjustment nemaju. Toto keby sa vyriesilo na zrkadlovkach tak by odpadol jeden z najzasadnejsich argumentov na prechod na CSC.

A dokonaly hladacik na CSC je myslim dovod preco najvacsi hraci sa do toho este naplno nepustili, ja si osobne myslim ze s prichodom fakt vymakaneho elektronickeho hladacika pride moment ked Canon aj Nikon sa celou silou opru do CSC a odstrania len jeden nasledne uz prebytocny element.
 
aesace
2018-02-15 10:32:08
Ta cena vyzera na vlajkovu lod a tak nejak sa chcu zaradit medzi Olympus E-M1 II a Panasonic G9, takze konecne prisli aj so slubovanou stabilizaciou, displej skoda,ze nie je kompletne vyklopny, prekvapivo slaba vydrz baterky a ostatne je uz len o preferenciach znacky a velkosti senzora.
 
Johnnny
2018-02-15 10:37:02
príspevok od: aesace
Ta cena vyzera na vlajkovu lod a tak nejak sa chcu zaradit medzi Olympus E-M1 II a Panasonic G9, takze konecne prisli aj so slubovanou stabilizaciou, displej skoda,ze nie je kompletne vyklopny, prekvapivo slaba vydrz baterky a ostatne je uz len o preferenciach znacky a velkosti senzora.
Tak E-M1 uz cenovo klesla, hoci v kontexte aktualnych modelov mi stale pride dost draha. Predsa len uz zaostava tak AF, ako aj hladacikom, ci ergonomiou ovladania. V pripade Fuji aj snimacom.
 
marcus_labeo
2018-02-15 11:13:41
príspevok od: Johnnny
Tak E-M1 uz cenovo klesla, hoci v kontexte aktualnych modelov mi stale pride dost draha. Predsa len uz zaostava tak AF, ako aj hladacikom, ci ergonomiou ovladania. V pripade Fuji aj snimacom.
No, klesla. Z 2000 na 1700 za 1,5 roka. To nie je zrovna veľký deal. Ono celkovo E-M1 pri uvedení bola najpredraženejším foťákom široko-ďaleko (z bežných značiek, Leicu a spol. nerátam). Ceny na eglobalcentrale boli podľa mňa reálnejším vyjadrením hodnoty (tam bola tuším za 1200), ale tam Oly skončil.
Uvidíme, či sa dostane X-H1 na eglobal a aká bude tam cena.
 
Johnnny
2018-02-15 12:35:14
príspevok od: marcus_labeo
No, klesla. Z 2000 na 1700 za 1,5 roka. To nie je zrovna veľký deal. Ono celkovo E-M1 pri uvedení bola najpredraženejším foťákom široko-ďaleko (z bežných značiek, Leicu a spol. nerátam). Ceny na eglobalcentrale boli podľa mňa reálnejším vyjadrením hodnoty (tam bola tuším za 1200), ale tam Oly skončil.
Uvidíme, či sa dostane X-H1 na eglobal a aká bude tam cena.
Tazko to hodnotit. E-M1 bol v case uvedenia tiez nejvybavenejsi fotak a aj ked sa v niektorych aspektoch nevyrovna DSLR, na pomery CSC toho vedel dost, akurat snimac bol mensi. Je ale fakt, ze ak si vezmem cenu E-M1 a faktom, ze na vacsie skla potrebujem aj dost drahy grip, tak mi nijak lakavo nepripada. Obzvlast v dnesnej dobe ked uz dost zastarava.
 
Ajax2
2018-02-15 13:57:07
Počkám si na seriózne recenzie a potom sa rozhodnem. Ináč Fuji X-H1 je veľmi lákavý.
 
Johnnny
2018-02-15 14:19:38
Akoze uz len ta schopnost AF ostrit s f11 sklom ... vie to nejaky iny fotak ?
 
marcus_labeo
2018-02-15 14:29:07
príspevok od: Johnnny
Akoze uz len ta schopnost AF ostrit s f11 sklom ... vie to nejaky iny fotak ?
Priznám sa, že tomu moc nerozumiem: mal som za to, že foťáky ostria s plne odcloneným objektívom a aj tie najhoršie sklá sú niekde na f5,6-6,4, takže k čomu je dobré, že to teoreticky dokáže zaostriť aj s f11 sklom?
 
JohnNewton
2018-02-15 14:39:33
príspevok od: Johnnny
Akoze uz len ta schopnost AF ostrit s f11 sklom ... vie to nejaky iny fotak ?
No radšej by som videl citlivosť ostrenia vyjaderenú v stupňoch EV, boli by sme viacej v obraze
Ale možno časom prídu aj zásadnejšie zmeny:
https://www.fujirumors.com/panasonic-announces-8k-36-megapixel-global-shutter-organic-sensor-time-stop-sonys-sensor-hegemony/
 
MagickVamp
2018-02-15 14:45:15
príspevok od: marcus_labeo
Priznám sa, že tomu moc nerozumiem: mal som za to, že foťáky ostria s plne odcloneným objektívom a aj tie najhoršie sklá sú niekde na f5,6-6,4, takže k čomu je dobré, že to teoreticky dokáže zaostriť aj s f11 sklom?
to pri teleobjektivoch ked das telekonvertor 2x a maximalne zazoomujes, zdvihne ti to clonu dvojnasobne a je fajn ked ti pri tom bude fungovat este aj ostrenie, lebo normalne nefunguje od F8.... ked sa pytas kedy, tak za slnecneho dna len niekde na planine......Ale akurat rozmyslam ze 2x5,6 = 11,2 na 100-400vke, tak neviem ci bude fungovat aj tak alebo pri maximalnom priblizeni uz nebude fungovat tak ci tak.
 
Johnnny
2018-02-15 14:52:34
príspevok od: marcus_labeo
Priznám sa, že tomu moc nerozumiem: mal som za to, že foťáky ostria s plne odcloneným objektívom a aj tie najhoršie sklá sú niekde na f5,6-6,4, takže k čomu je dobré, že to teoreticky dokáže zaostriť aj s f11 sklom?
Je to na to ked mas napriklad Fuji 100-400 s TC1.4, alebo silnejsim.
 
Johnnny
2018-02-15 14:54:38
príspevok od: MagickVamp
to pri teleobjektivoch ked das telekonvertor 2x a maximalne zazoomujes, zdvihne ti to clonu dvojnasobne a je fajn ked ti pri tom bude fungovat este aj ostrenie, lebo normalne nefunguje od F8.... ked sa pytas kedy, tak za slnecneho dna len niekde na planine......Ale akurat rozmyslam ze 2x5,6 = 11,2 na 100-400vke, tak neviem ci bude fungovat aj tak alebo pri maximalnom priblizeni uz nebude fungovat tak ci tak.
Pokial viem, uplne takto sa to nepocita. 2x tc ti zhorsi svetelnost presne o 2EV co by pri f5.6 malo davat presne F11. Ten fotak by s tym zaostrit mal.
 
Otecadams
2018-02-15 16:14:30
príspevok od: Johnnny
Pokial viem, uplne takto sa to nepocita. 2x tc ti zhorsi svetelnost presne o 2EV co by pri f5.6 malo davat presne F11. Ten fotak by s tym zaostrit mal.
Teoreticky by to tak malo byť, ale ja si takú kombináciu neviem v praxi veľmi predstaviť. Kombinácia telezoomu, 2xTC a 24Mpix APSC snímača je dosť náročná na kvalitu a podľa mňa skoro npoužiteľná.
 
Big Lebowski
2018-02-15 16:54:30
Niektorí ho skúšajú v Portugalsku, niekotrí ho máme už štvrť roka
https://youtu.be/mQrxLl_8xaM
 
Vixen
2018-02-15 18:17:41
príspevok od: JohnNewton
No radšej by som videl citlivosť ostrenia vyjaderenú v stupňoch EV, boli by sme viacej v obraze
Ale možno časom prídu aj zásadnejšie zmeny:
https://www.fujirumors.com/panasonic-announces-8k-36-megapixel-global-shutter-organic-sensor-time-stop-sonys-sensor-hegemony/
V tejto porovnávacej tabulke s X-T2 v kolónke Autofocus konštatujú že si X-H1 polepšila o 1,5 stopy (EV) na skromných -1EV. Takže ani tu sa žiaden zázrak podľa mňa nekoná. Taký panasonic je v citlivosti ostrenia o 2 až 3 EV lepší!
 
Vixen
2018-02-15 18:18:42
príspevok od: JohnNewton
No radšej by som videl citlivosť ostrenia vyjaderenú v stupňoch EV, boli by sme viacej v obraze
Ale možno časom prídu aj zásadnejšie zmeny:
https://www.fujirumors.com/panasonic-announces-8k-36-megapixel-global-shutter-organic-sensor-time-stop-sonys-sensor-hegemony/
Ešte tu tabulku
https://www.dropbox.com/s/l4axfg0hwqbjr4w/Fujifilm%20X-H1%20Vs.%20X-T2%20Specs%20Comparison%202.pdf?dl=0
 
Marcel Rebro
2018-02-15 18:21:56
príspevok od: Big Lebowski
Niektorí ho skúšajú v Portugalsku, niekotrí ho máme už štvrť roka
https://youtu.be/mQrxLl_8xaM
No ale nie každý je X-Man
 
Marcel Rebro
2018-02-15 18:28:04
príspevok od: Big Lebowski
Niektorí ho skúšajú v Portugalsku, niekotrí ho máme už štvrť roka
https://youtu.be/mQrxLl_8xaM
... pôsobivé videjko. Len nechápem ako na to balíš srnky, keď to nie je fulfrejm
 
MagickVamp
2018-02-15 18:34:01
príspevok od: Vixen
V tejto porovnávacej tabulke s X-T2 v kolónke Autofocus konštatujú že si X-H1 polepšila o 1,5 stopy (EV) na skromných -1EV. Takže ani tu sa žiaden zázrak podľa mňa nekoná. Taký panasonic je v citlivosti ostrenia o 2 až 3 EV lepší!
Hmm dnes uz aj 77d (vaha kolo 550g) co je zrkadlovka za cca 580 eur z eglobal ma ostrenie -3EV. Na druhej strane na vyletny fotak staci aj -1EV.
 
fatality
2018-02-15 18:41:36
príspevok od: Big Lebowski
Niektorí ho skúšajú v Portugalsku, niekotrí ho máme už štvrť roka
https://youtu.be/mQrxLl_8xaM
ta poznamka o velkosti pobavila ☺
kym niekto naozaj nepride s novou revolucnou technologiou vyroby snimaca,
budeme sa musiet zmierit s tym,ze urcity "profi" level kvality (najma pri wildlife)
prichadza az dostatocnou velkostou a tympadom aj vahou zostavy..
 
Otecadams
2018-02-15 19:51:50
príspevok od: MagickVamp
Hmm dnes uz aj 77d (vaha kolo 550g) co je zrkadlovka za cca 580 eur z eglobal ma ostrenie -3EV. Na druhej strane na vyletny fotak staci aj -1EV.
Od -3 EV zaostruje aj môj Pentax za 600 Eur a má aj IBIS . Ddokonca aj výdrž batérie, aj keď mi pripadá mizerná, je lepšia ako pri tomto topmodeli.
 
seifi
2018-02-15 20:29:46
príspevok od: Johnnny
Tak zase by som sa neorientoval len na to, ze je to crop. 7D MK II, alebo D500 zacinaju rovnako. Ano, ostrenie maju spickove, ale tych featur co sa do X-H1 voslo ...

Aj ked ano, je tiez pravda, ze vyvoj CSC je asi lacnejsi nez vyvoj DSLR.

Za 2k sice vies kupit FF, ako 6D MK II, ale ten ma akurat vacsi, v niektorych parametroch horsi snimac. Vo vsetkom ostatnom ho X-H1 necha daleko za sebou.
myslíš si, že rozoznáš, čo bolo fotené na lepší a horší senzor ?
 
MagickVamp
2018-02-15 20:30:30
príspevok od: Otecadams
Od -3 EV zaostruje aj môj Pentax za 600 Eur a má aj IBIS . Ddokonca aj výdrž batérie, aj keď mi pripadá mizerná, je lepšia ako pri tomto topmodeli.
Mno jo, tak CSC este potrebuju cas v niektorych oblastiach.
 
Johnnny
2018-02-15 20:57:41
príspevok od: seifi
myslíš si, že rozoznáš, čo bolo fotené na lepší a horší senzor ?
No to bude najskor zalezat od toho co tym budes fotit. Ak budes fotit na vysoke ISO, alebo scenu s vysokym DR, alebo nieco s tazsie dosiahnutelnym rozmazanym pozadim tak ano, myslim si ze ano.
 
seifi
2018-02-15 21:16:07
príspevok od: Johnnny
No to bude najskor zalezat od toho co tym budes fotit. Ak budes fotit na vysoke ISO, alebo scenu s vysokym DR, alebo nieco s tazsie dosiahnutelnym rozmazanym pozadim tak ano, myslim si ze ano.
nedopísal som, že na horší 6D II a lepší X-H1. Ja si myslím, že ak bude fotená rovnaká scéna v tú že dobu 2 foťákmi, tak nerozoznáš, ktorý snímok bol fotený ktorým.
 
MagickVamp
2018-02-15 22:11:37
príspevok od: seifi
nedopísal som, že na horší 6D II a lepší X-H1. Ja si myslím, že ak bude fotená rovnaká scéna v tú že dobu 2 foťákmi, tak nerozoznáš, ktorý snímok bol fotený ktorým.
Urcite rozoznas ak budes tahat z tienov na iso100 tak mozno uz 2 EV tak si myslim ze Fuji bude na tom lepsie lebo od 6dmkii je tazko najist moderny fotak ktory ma horsie DR na zakladnom iso (preto si zrejme zvolil 6dmkii alias prepadak roka medzi FF) ale ked pojdeme do vyssich iso tak sa to zacne otacat kedze 6dmkii ma vacsi snimac a cim vyssie iso tym viac bude fuji/mensiemu snimacu dochadzat dych a rozdiel bude viditelnejsi. Len take testy treba robit naozaj tak ze foti sa naraz rovnaka scena a rovnako naexponovane...to sa potom este ukaze aj rozdiel v udavanom a skutocnom iso.
 
MagickVamp
2018-02-16 06:35:21
Ako porovnaval som toho vela, od 1 palcovych fotakov (G7x = ten isty cip co ma SONY RX100, G3x) cez APSC/Dx (M3, D90, D7100, 7DmkII, 70D, 100D) az po FF (6D, 6DmkII, 5DmkIII, 5DmkIV, D750, D800) a ver ze rozdiel vo velkosti cipu sa vzdy prejavi, na ISO100 zvlast ak sa to nezvacsuje je rozdiel rozoznat fakt tazko, lebo ISO100 znamena idealne podmienky... ale ked sa [podmienky zacnu stazovat a treba dvihat ISO, tak sa zacne lamat chlieb...

Pre predstavu prikladam porovnavaciu foto (fotky su vyrez), hlavny objekt zamazany, lebo su to moje sukromne foto, ale je pekne vidiet ako sa prejavi realne a udavane ISO a ako sa na fotke celkovo podpise vyssie ISO, na farbach aj sume. Prikladam foto 5DmkIII vs D7100. D7100 ma aj podla Dxomark mierne nizsie skutocne ISO, takze foto su bud tmavsie alebo treba dat fotaciku dlhsi cas (FUJI ale hlavne Olympus zavadzaju co sa tyka realneho ISO ovela viac) a co je FF a co DX cip je vidno myslim okamzite.

(ano pre vsetkych kritikov, fotku robi fotograf a fotka sa sama nespravi a treba si vediet pomahat, ale je nastroj a nastroj)
 
MagickVamp
2018-02-16 06:35:59
a ak niekto povie ze nevidi rozdiel tak je slepy potom
 
skmask
2018-02-16 08:19:50
príspevok od: Vixen
V tejto porovnávacej tabulke s X-T2 v kolónke Autofocus konštatujú že si X-H1 polepšila o 1,5 stopy (EV) na skromných -1EV. Takže ani tu sa žiaden zázrak podľa mňa nekoná. Taký panasonic je v citlivosti ostrenia o 2 až 3 EV lepší!
Nemas pravdu, citlivost autofocusu maju fuji -3EV. Aj X-T2 uz mala. Len pri fazovom ostreni sa zlepsil autofocus na -1EV. Panasonic vobec fazove meranie nepouziva a meria na kontrast. Treba si najskor nastudovat aky je rozdiel medzi fazovym a kontrastnym autofocusom a nesirit nepravdy.
 
skmask
2018-02-16 08:30:56
príspevok od: MagickVamp
Ako porovnaval som toho vela, od 1 palcovych fotakov (G7x = ten isty cip co ma SONY RX100, G3x) cez APSC/Dx (M3, D90, D7100, 7DmkII, 70D, 100D) az po FF (6D, 6DmkII, 5DmkIII, 5DmkIV, D750, D800) a ver ze rozdiel vo velkosti cipu sa vzdy prejavi, na ISO100 zvlast ak sa to nezvacsuje je rozdiel rozoznat fakt tazko, lebo ISO100 znamena idealne podmienky... ale ked sa [podmienky zacnu stazovat a treba dvihat ISO, tak sa zacne lamat chlieb...

Pre predstavu prikladam porovnavaciu foto (fotky su vyrez), hlavny objekt zamazany, lebo su to moje sukromne foto, ale je pekne vidiet ako sa prejavi realne a udavane ISO a ako sa na fotke celkovo podpise vyssie ISO, na farbach aj sume. Prikladam foto 5DmkIII vs D7100. D7100 ma aj podla Dxomark mierne nizsie skutocne ISO, takze foto su bud tmavsie alebo treba dat fotaciku dlhsi cas (FUJI ale hlavne Olympus zavadzaju co sa tyka realneho ISO ovela viac) a co je FF a co DX cip je vidno myslim okamzite.

(ano pre vsetkych kritikov, fotku robi fotograf a fotka sa sama nespravi a treba si vediet pomahat, ale je nastroj a nastroj)
Keby si si precital o sony cipoch a o ich vlastnosti isoless, tak by si toto nepisal. Kedze canon tuto technologiu nepouziva neda sa to porovnavat. Ti co pouzivaju sony snimace - nikon, fuji, olympus, pentax samozrejme tuto isoless funkciu pouzivaju. A kedze noriem na ISO je tiez viacero a kazdy vyrobca pouziva inu ani toto neporovnas.
Myslim si, ze tieto technicke diskusie nemaju vyznam. Kazda znacka ma dnes top fotaky, ziadny fotak nie je zly. Tak netreba tieto veci vobec riesit a vyberat podla pocitu pri foteni.
 
Otecadams
2018-02-16 09:21:10
príspevok od: skmask
Keby si si precital o sony cipoch a o ich vlastnosti isoless, tak by si toto nepisal. Kedze canon tuto technologiu nepouziva neda sa to porovnavat. Ti co pouzivaju sony snimace - nikon, fuji, olympus, pentax samozrejme tuto isoless funkciu pouzivaju. A kedze noriem na ISO je tiez viacero a kazdy vyrobca pouziva inu ani toto neporovnas.
Myslim si, ze tieto technicke diskusie nemaju vyznam. Kazda znacka ma dnes top fotaky, ziadny fotak nie je zly. Tak netreba tieto veci vobec riesit a vyberat podla pocitu pri foteni.
Ak by si fotil wild a čakal mesiac na nejaké zviera a ono by ti vyšlo za takých podmienok, ako je na ukáže od MagicVamp, tak by si ten rozdiel v technike pocítil veľmi intenzívne a teórie o čipoch by ti boli v tej chvíľu ukradnuté . Aj keď na mnoho žánrov dnes postačuje aj vreckový kompakt, treba brať do úvahy že sú aj iné žánre, kde stále pôjde aj o techniku.
 
DenisBede
2018-02-16 09:30:09
príspevok od: Johnnny
Tak toto tvrdim davno. Ze sa da CSC vyrobit male je super, pretoze si mozes kupit malicky zalozny fotak a pouzivat na nom rovnake skla ako na tvojom primarnom fotaku, ale na druhej strane vyrabat striktne len male tela ktore sa nepouzivaju moc dobre mi nedava zmysel. Taka E-M1 by kludne mohla byt vacsia a pouzitelna aj bez gripu (co teraz podla mna nie je). Rovnako tak joystick a stavovy displej su stale dost uzitocni pomocnici. Tych vyhod CSC prinasa rozhodne viac. Pre mna je to hlavne presnost ostrenia kedy by aj tretostranove objektivy mali ostrit bezproblemovo, co u DSLR nie je bezny scenar. Problemom je naopak hladacik ktory sa asi musi este par generacii ladit, no uz dnes je viac nez pouzitelny.
No ja ti neviem, mám teraz na testovanie E-M1 Mark II. a to že je o niečo menšia ako moja robustná (a to ešte malá oproti D500) D7200 a o cca 200g ľahšia je paráda !!!
A grip je skvelý! Drží sa mi podstatne lepšie ako D7200, ktorá sa svojou váhou podstatne viac ťahá z ruky a ten grip na E-M1 je na spodku dokonca hlbší a zároveň je väčší priestor medzi stenou gripu a stenou objektívu, takže máš viac miesta na uloženie prstov...
 
Johnnny
2018-02-16 10:03:24
príspevok od: DenisBede
No ja ti neviem, mám teraz na testovanie E-M1 Mark II. a to že je o niečo menšia ako moja robustná (a to ešte malá oproti D500) D7200 a o cca 200g ľahšia je paráda !!!
A grip je skvelý! Drží sa mi podstatne lepšie ako D7200, ktorá sa svojou váhou podstatne viac ťahá z ruky a ten grip na E-M1 je na spodku dokonca hlbší a zároveň je väčší priestor medzi stenou gripu a stenou objektívu, takže máš viac miesta na uloženie prstov...
Mne sa obecne Nikonacke gripy nedrzia dobre, ale na D7200 aspon polozim vsetky prsty. Na to mozem u E-M1 zabudnut. S pridavnym gripom sa mi drzi lepsie nez Nikonacke zrkadlovky (horsie nez Canonacke), ale bez neho by som ho pouzivat odmietal. Na nejaku 12-40 je to ok, ale so 40-150 je to pre mna trapenie.
 
DenisBede
2018-02-16 10:21:49
príspevok od: Johnnny
Mne sa obecne Nikonacke gripy nedrzia dobre, ale na D7200 aspon polozim vsetky prsty. Na to mozem u E-M1 zabudnut. S pridavnym gripom sa mi drzi lepsie nez Nikonacke zrkadlovky (horsie nez Canonacke), ale bez neho by som ho pouzivat odmietal. Na nejaku 12-40 je to ok, ale so 40-150 je to pre mna trapenie.
Hej, je pravda ze na Nikon gripe mam este pod malickom rezervu, pri E-M1 mam ruku až po spodok, ale ja mám zasa malé ruky a tenké prsty, viem si predstaviť že pre niekoho s väčšími rukami už to nemusí byť príliš komfortné...
S 12-40 je to paráda, s 300 nemám tiež problém, pri väčších sklách to aj tak vždy držím celé pod objektívom, nikdy za grip, neviem ako držia foťák ostatní, keď všetci frflú, že s väčšími sklami sa to už nedá...
 
Vixen
2018-02-16 11:03:03
príspevok od: skmask
Nemas pravdu, citlivost autofocusu maju fuji -3EV. Aj X-T2 uz mala. Len pri fazovom ostreni sa zlepsil autofocus na -1EV. Panasonic vobec fazove meranie nepouziva a meria na kontrast. Treba si najskor nastudovat aky je rozdiel medzi fazovym a kontrastnym autofocusom a nesirit nepravdy.
Skôr ako zareaguješ tak sa nauč čítať lebo v mojom príspevku nikde nie je spomenuté aký druh ostrenia sa jedná!! Ja som len pridal odkaz na tabuľku v ktorej samotné Fuji konštatuje že sa o 1,5stopy zlepšilo ostrenie oproti X-T2. Ale kludne pridaj teraz ty nejaký odkaz kde sa Fuji chváli tým že X-T2 bez problémov ostrí už od -3EV! Rád si to prečítam.
 
Johnnny
2018-02-16 11:17:01
príspevok od: DenisBede
Hej, je pravda ze na Nikon gripe mam este pod malickom rezervu, pri E-M1 mam ruku až po spodok, ale ja mám zasa malé ruky a tenké prsty, viem si predstaviť že pre niekoho s väčšími rukami už to nemusí byť príliš komfortné...
S 12-40 je to paráda, s 300 nemám tiež problém, pri väčších sklách to aj tak vždy držím celé pod objektívom, nikdy za grip, neviem ako držia foťák ostatní, keď všetci frflú, že s väčšími sklami sa to už nedá...
Ono sa to da, ale nie je to uplne pohodlne. Napriklad taky Panasonic G9 , alebo GH 5 sa drzia vyborne aj bez gripu.
 
aesace
2018-02-16 11:25:51
príspevok od: Johnnny
No to bude najskor zalezat od toho co tym budes fotit. Ak budes fotit na vysoke ISO, alebo scenu s vysokym DR, alebo nieco s tazsie dosiahnutelnym rozmazanym pozadim tak ano, myslim si ze ano.
Tak to som teda videl...Nikon D850.. sum na iso800 po spracovani bol uplna katastrofa...ale tak zjavne to chce aj cloveka, co vie tie fotky upravit..
 
MagickVamp
2018-02-16 11:39:55
príspevok od: aesace
Tak to som teda videl...Nikon D850.. sum na iso800 po spracovani bol uplna katastrofa...ale tak zjavne to chce aj cloveka, co vie tie fotky upravit..
1.- prepocitaj si vzdy svetlo citlivu bunku D850 je novy snimac ale ma aj tak dost malu svetlocitlivu bunku, lebo ma vela MPx 2.- jeden konkretny clovek ovlada konkretne upravy a vacsi snimac mu da viac moznosti na upravy ako ten maly a ked to zbabre pri velkom tak to zbabre pri malom este viac. 3.- rovnake ISO sa sprava rozne v zavislosti od mnozstva svetla.

Suma sumarum ked sa ti od toho cloveka nepacilo ISO800 na D850 za danych svetelnych podmienok, tak ver ze ISO z fotaka s mensou svetlocitlivou bunkou by sa ti nepacilo este viac...
 
MagickVamp
2018-02-16 11:53:54
príspevok od: skmask
Keby si si precital o sony cipoch a o ich vlastnosti isoless, tak by si toto nepisal. Kedze canon tuto technologiu nepouziva neda sa to porovnavat. Ti co pouzivaju sony snimace - nikon, fuji, olympus, pentax samozrejme tuto isoless funkciu pouzivaju. A kedze noriem na ISO je tiez viacero a kazdy vyrobca pouziva inu ani toto neporovnas.
Myslim si, ze tieto technicke diskusie nemaju vyznam. Kazda znacka ma dnes top fotaky, ziadny fotak nie je zly. Tak netreba tieto veci vobec riesit a vyberat podla pocitu pri foteni.
ja nevravim ze nejaky fotak je zly pre mna to je len vecne bavenie sa o technike, mat viac prachov mam ich doma vsetky vo vitrinke a kazdy den si vyberiem iny, podla nalady a zanru.

ISO less? ako ze fotit na ISO 100 a potom zosvetlovat? Toto sme skusali, ak nastavis ISO100 a zosvetlujes, do istej hranice je to podobne ako ked nastavis ISO ake by sa skutocne hodilo, ale vzdy je to lepsie ked naexponujes spravne. Takze barz si tym nepomozes, akurat robis cierne foto ktore nemozes odkontrolovat co si vlastne odfotil. V kazdom pripade ak spravne naexponujes je vysledok rovnaky alebo mierne horsi ako ked len zosvetlis...ergo nijak si tym nepomozes zosvetlovanim foto odfotenej APSC/DX snimacom jednoducho netromfnes foto spravne naexponovanu s FF.... keby si to skusil tak take blbosti by si nikdy netvrdil. Tie porovnavacie zabery co som dal by vyzerali uplne rovnako, vlastne nie, vyzerali by mierne horsie v neprospech mensieho cipu.
 
JohnNewton
2018-02-16 11:54:00
príspevok od: aesace
Tak to som teda videl...Nikon D850.. sum na iso800 po spracovani bol uplna katastrofa...ale tak zjavne to chce aj cloveka, co vie tie fotky upravit..
Ťažko je sa niekedy spoľahnúť na rôzne fotografie rôzne spracované od rôznych autorov. Osobne preferujem stiahnutie RAWov a spracovanie podľa vlastných predstáv vo svojom obľúbenom RAW editore. Pred pár dňami som to robil s D850, podľa môjho názoru sa jedná o jednu z najvyšších obrazových kvalít, samozrejme dosť závislej na objektíve.
 
keso13
2018-02-16 15:04:37
príspevok od: MagickVamp
ja nevravim ze nejaky fotak je zly pre mna to je len vecne bavenie sa o technike, mat viac prachov mam ich doma vsetky vo vitrinke a kazdy den si vyberiem iny, podla nalady a zanru.

ISO less? ako ze fotit na ISO 100 a potom zosvetlovat? Toto sme skusali, ak nastavis ISO100 a zosvetlujes, do istej hranice je to podobne ako ked nastavis ISO ake by sa skutocne hodilo, ale vzdy je to lepsie ked naexponujes spravne. Takze barz si tym nepomozes, akurat robis cierne foto ktore nemozes odkontrolovat co si vlastne odfotil. V kazdom pripade ak spravne naexponujes je vysledok rovnaky alebo mierne horsi ako ked len zosvetlis...ergo nijak si tym nepomozes zosvetlovanim foto odfotenej APSC/DX snimacom jednoducho netromfnes foto spravne naexponovanu s FF.... keby si to skusil tak take blbosti by si nikdy netvrdil. Tie porovnavacie zabery co som dal by vyzerali uplne rovnako, vlastne nie, vyzerali by mierne horsie v neprospech mensieho cipu.
Treba menej riešiť techniku ale riešiť radšej seba chyba nie je vo vašom prijímači ale v tom kto ho ovláda ...Veľa fotografov rieši taký foťák a lepšie skla a ja neviem čo ešte ale zabúdajú na jednú a Podstatnu vec že fotoaparát sám fotku nerobí ale robíme ju mi . Fotoaparát je len nástroj . Keď si niekto myslí že mám dráhy fotoaparát a som hneď fotograf tak sa mýli . A nie je umenie mať silné auto a nezvládat ho ale umenie mat slabšie a poznať ho na 100% a využiť jeho klady a zápory. Toť vse čo som mal na srdci
 
MagickVamp
2018-02-16 15:53:39
príspevok od: keso13
Treba menej riešiť techniku ale riešiť radšej seba chyba nie je vo vašom prijímači ale v tom kto ho ovláda ...Veľa fotografov rieši taký foťák a lepšie skla a ja neviem čo ešte ale zabúdajú na jednú a Podstatnu vec že fotoaparát sám fotku nerobí ale robíme ju mi . Fotoaparát je len nástroj . Keď si niekto myslí že mám dráhy fotoaparát a som hneď fotograf tak sa mýli . A nie je umenie mať silné auto a nezvládat ho ale umenie mat slabšie a poznať ho na 100% a využiť jeho klady a zápory. Toť vse čo som mal na srdci
Tak sa rieste a porozmyslajte nad svojim primacom, lebo to co ste napisali som pisal vyssie. A ani by som nikdy netvrdil opak ale pri hodnoteni techniky je to divny argument, asi ako keby vydali novy model auta a vzdy sa naslo par ludi co zane kricat ved je to len auto, dvolezity je sofer...no ved hej je a? To je snad jasne, ci sme v skolke? Pod technikou pisem o technike, ci o com pisat?
 
keso13
2018-02-16 16:16:56
príspevok od: MagickVamp
Tak sa rieste a porozmyslajte nad svojim primacom, lebo to co ste napisali som pisal vyssie. A ani by som nikdy netvrdil opak ale pri hodnoteni techniky je to divny argument, asi ako keby vydali novy model auta a vzdy sa naslo par ludi co zane kricat ved je to len auto, dvolezity je sofer...no ved hej je a? To je snad jasne, ci sme v skolke? Pod technikou pisem o technike, ci o com pisat?
Tak som to asi nepostrehol a čo sa týka techniky tak Fuji má skvelé chipy čo sa týka šumu tak ho zvládajú na výbornú a konečne už zapracovali do tela aj stabilizáciu čo sa týka a kvality výstupu tá sa dá posúdiť až keď je to vytlačené na fotke ja neriešim detaily v Pc
Podstatné je ako to vyzerá na papieri.
 
JohnNewton
2018-02-16 16:35:50
príspevok od: keso13
Tak som to asi nepostrehol a čo sa týka techniky tak Fuji má skvelé chipy čo sa týka šumu tak ho zvládajú na výbornú a konečne už zapracovali do tela aj stabilizáciu čo sa týka a kvality výstupu tá sa dá posúdiť až keď je to vytlačené na fotke ja neriešim detaily v Pc
Podstatné je ako to vyzerá na papieri.
No je mi ľúto, ale detaily sa riešia pri spracovaní v PC, a ak príde na radu workshop a literatúra, budem mať podozrenie na Blahoslava Nie je problém odstrániť šum, spolu s detailami ....
 
keso13
2018-02-16 16:45:24
príspevok od: JohnNewton
No je mi ľúto, ale detaily sa riešia pri spracovaní v PC, a ak príde na radu workshop a literatúra, budem mať podozrenie na Blahoslava Nie je problém odstrániť šum, spolu s detailami ....
No podľa mňa je lepšie odfotiť priamo v teréne ako to potom zachraňovať v PC. Ale tak je to môj názor pre mňa je PC ako za trest. Max čo som ochotný urobiť je prevod do BW a a keď tak trocha doostrit viem že veľa ľudí preferuje Pc ako hlavný zdroj ja radšej budem preferovat fotoaparát . Aj keď som si istý že postprocesom vznikajú parádne fotky ale ako ich nazýva nemenovaný pán Fotograf supatkari a ja taký nechcem byť .
 
MagickVamp
2018-02-16 16:48:05
príspevok od: keso13
Tak som to asi nepostrehol a čo sa týka techniky tak Fuji má skvelé chipy čo sa týka šumu tak ho zvládajú na výbornú a konečne už zapracovali do tela aj stabilizáciu čo sa týka a kvality výstupu tá sa dá posúdiť až keď je to vytlačené na fotke ja neriešim detaily v Pc
Podstatné je ako to vyzerá na papieri.
Ano 5 osa na fotenie je velke plus a dufam ze to raz bude povinny standard. Ano fuji zvlada sum velmi dobre, nic nezaostava za modernymi dx snimacmi. Mne vadi ze nemaju klasicku bayerovu masku ale tu svoju, respektive sa nekamaratia s fotoshopom. Ja zas foto neriesim na papieri ale na velkoplosnej tv, kde si foto rad prezeram, pre mna su to moje zastavene okamihy casu. A ked som fotil za peniaze tak odomna pozadovali raw a co najlepsiu kompoziciu a expoziciu aby ich grafici vedeli z foto dostat co najviac. Ked som zas fotil svadbu bol som vdacny ze technika ma podrzala. A ked som v lese tak sa modlim za skore svitanie, lebo to podstatne vidim casto ked je svetla zalostne malo a zelam si rychlejsie napredobanie techniky. A ked som na vylete ci dovolenke staci mi stare 100d...lebo vtedy mam cas... cvicne skusim canon m5 kedze olympus ni eglobal pred nosom zrusil a uvidime. nova fujina je krok vpred mne tam este chyba citlivejsie ostrenie a lepsia praca so zelenou... mozno dalsi model splni aj to a mozno nie ale vyvoj budem sledovat lebo ma zaujima.
 
JohnNewton
2018-02-16 16:57:26
A ešte k výhodám a nevýhodám X trans. Toto je presne to, čo niekomu neprekáža ale pre niekoho to je nestráviteľné.
A asi vzájomnej zhode nedôjde.

https://www.imaging-resource.com/PRODS/fuji-x-t2/FULLRES/Y-AE-0280-EDIT.HTM
 
keso13
2018-02-16 17:01:59
príspevok od: MagickVamp
Ano 5 osa na fotenie je velke plus a dufam ze to raz bude povinny standard. Ano fuji zvlada sum velmi dobre, nic nezaostava za modernymi dx snimacmi. Mne vadi ze nemaju klasicku bayerovu masku ale tu svoju, respektive sa nekamaratia s fotoshopom. Ja zas foto neriesim na papieri ale na velkoplosnej tv, kde si foto rad prezeram, pre mna su to moje zastavene okamihy casu. A ked som fotil za peniaze tak odomna pozadovali raw a co najlepsiu kompoziciu a expoziciu aby ich grafici vedeli z foto dostat co najviac. Ked som zas fotil svadbu bol som vdacny ze technika ma podrzala. A ked som v lese tak sa modlim za skore svitanie, lebo to podstatne vidim casto ked je svetla zalostne malo a zelam si rychlejsie napredobanie techniky. A ked som na vylete ci dovolenke staci mi stare 100d...lebo vtedy mam cas... cvicne skusim canon m5 kedze olympus ni eglobal pred nosom zrusil a uvidime. nova fujina je krok vpred mne tam este chyba citlivejsie ostrenie a lepsia praca so zelenou... mozno dalsi model splni aj to a mozno nie ale vyvoj budem sledovat lebo ma zaujima.
Tak stým súhlasím vieš všetko je to o kompromisoch a dokonalá mašina zatiaľ neexistuje.aj tak si myslím ale to je len môj názor že všetko ostatné záleží na objektíve telo spracuje ale pokiaľ nedostaneš dosť svetla tak je to ťažké . Jasné že Fuji má trocha problémy zo zelenou a má tiež problém z fotoschopmi ale tak ktorý stroj je dokonalý ?
 
Johnnny
2018-02-16 17:46:25
príspevok od: keso13
Tak stým súhlasím vieš všetko je to o kompromisoch a dokonalá mašina zatiaľ neexistuje.aj tak si myslím ale to je len môj názor že všetko ostatné záleží na objektíve telo spracuje ale pokiaľ nedostaneš dosť svetla tak je to ťažké . Jasné že Fuji má trocha problémy zo zelenou a má tiež problém z fotoschopmi ale tak ktorý stroj je dokonalý ?
Aby sme to zistili, riesime techniku
 
keso13
2018-02-16 18:12:09
príspevok od: Johnnny
Aby sme to zistili, riesime techniku
Veď ja sa nehadam. Len niekedy sa rieši technika viac ako vlastne znalostí . Niekedy to bolo jedno čím fotis ale podstatny bol výsledok . Teraz je obrátená doba všetci riešia techniku a aj tak väčšina to potom prerába v Pc tak potom načo riešiť fotoaparát . Tak alebo onak v podstate princíp maju všetky rovnaký . Všade musíš zadať čas clonu a ISO alebo respektivne nemusíš a necháš to na automatike
 
JohnNewton
2018-02-16 18:54:22
príspevok od: keso13
Veď ja sa nehadam. Len niekedy sa rieši technika viac ako vlastne znalostí . Niekedy to bolo jedno čím fotis ale podstatny bol výsledok . Teraz je obrátená doba všetci riešia techniku a aj tak väčšina to potom prerába v Pc tak potom načo riešiť fotoaparát . Tak alebo onak v podstate princíp maju všetky rovnaký . Všade musíš zadať čas clonu a ISO alebo respektivne nemusíš a necháš to na automatike
Každý vedome alebo nevedome rieši techniku, snaží sa ju zosúladiť so svojimi potrebami a možnosťami a tiež s hranicou financií ktorú ešte považuje za únosnú. Je samozrejme skupina fotografov, ktorí to neriešia. Používajú totiž to najlepšie čo momentálne existuje. ( a vlastne môžeme byť radi, že my to nemusíme, je to veľké, ťažké, drahé a musia stáť teraz v tom mraze na ZOH )
 
keso13
2018-02-16 19:14:05
príspevok od: JohnNewton
Každý vedome alebo nevedome rieši techniku, snaží sa ju zosúladiť so svojimi potrebami a možnosťami a tiež s hranicou financií ktorú ešte považuje za únosnú. Je samozrejme skupina fotografov, ktorí to neriešia. Používajú totiž to najlepšie čo momentálne existuje. ( a vlastne môžeme byť radi, že my to nemusíme, je to veľké, ťažké, drahé a musia stáť teraz v tom mraze na ZOH )
Nemusia oni chcú .Ale nosiť zo sebou 20kg ďakujem pekne neprosím
 
karrlok
2018-02-16 19:29:30
príspevok od: keso13
Veď ja sa nehadam. Len niekedy sa rieši technika viac ako vlastne znalostí . Niekedy to bolo jedno čím fotis ale podstatny bol výsledok . Teraz je obrátená doba všetci riešia techniku a aj tak väčšina to potom prerába v Pc tak potom načo riešiť fotoaparát . Tak alebo onak v podstate princíp maju všetky rovnaký . Všade musíš zadať čas clonu a ISO alebo respektivne nemusíš a necháš to na automatike
Keď budeš viac fotiť, zistíš kde ťa limituje a potom budeš riešiť vývoj techniky aj ty. Samozrejme žánre ako svadby, wildlife a podobne, kde je málo svetla. Neber to osobne, myslel som to všeobecne.
 
keso13
2018-02-16 19:42:34
príspevok od: karrlok
Keď budeš viac fotiť, zistíš kde ťa limituje a potom budeš riešiť vývoj techniky aj ty. Samozrejme žánre ako svadby, wildlife a podobne, kde je málo svetla. Neber to osobne, myslel som to všeobecne.
V pohode tak ja mám novú mašinku teraz takže neriešim možno má svoje limity ale zatiaľ som sa k nim nedostal a čo sa týka svadby ani zvieratá nefotim .Zatiaľ má bavy street a krajina občas nejaké detaily portréty by som chcel skúsiť ale vonku nie v ateliéri a to všetko zatiaľ spĺňa. X rokov som fotil z d90 a stále ju mám a vždy splnila čo som chcel aj keď limity boli a to len kvôli optike a nie kvôli telu ale tak bolo načase si trocha polepšit tak som niečo málo investoval a zatiaľ spokojnosť.
 
philippo
2018-02-17 16:15:04
Ten nový grip so spúšťou.. kópia druhej generácie A7čiek od Sony
 
zvonec
2018-02-18 19:00:42
príspevok od: Big Lebowski
Niektorí ho skúšajú v Portugalsku, niekotrí ho máme už štvrť roka
https://youtu.be/mQrxLl_8xaM
Videjko velmi pekne, som zvedavy na skusenosti s XF 200mm ked uz nebude embargo...
 
Johnnny
2018-02-18 19:32:48
príspevok od: philippo
Ten nový grip so spúšťou.. kópia druhej generácie A7čiek od Sony
No to fakt nie je. A7 maju grip akoby dolepeny, tento vyzera rovnako ako na X-T2, len je podstatne hlbsi.
 
rylo
2018-02-18 21:43:10
No, videl som obrazový výstup z tej hračky u jedného fotografa prírody a neskutočne mu to ťahalo do ružových a sépie, neviem, či je to vlastnosť snímača, tlačiť to do portrétnych farieb, ale v prírode to bolo dosť päsť na oko. Snáď to bolo len kompresiou, alebo chalanisko niečo zle nastavil, lebo na prírodu video výstup veru nebol.
 
philippo
2018-02-19 08:43:23
príspevok od: Johnnny
No to fakt nie je. A7 maju grip akoby dolepeny, tento vyzera rovnako ako na X-T2, len je podstatne hlbsi.
Myslel som skôr umiestnenie a dizajn spúšte. Každopádne konečne vidím na nejakej fujine normálny grip, ktorý sadne do ruky
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2018-05-12 11:31:06
Teším sa až bude mať Fujifilm v ponuke fotoaparát s kinofilmovým políčkom 36x24mm.
 
PeCh
2018-05-12 15:07:28
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Teším sa až bude mať Fujifilm v ponuke fotoaparát s kinofilmovým políčkom 36x24mm.
A ty si matematik alebo fotograf?
 
Mgr. art. Zdenko Dendis
2018-05-12 16:18:32
príspevok od: PeCh
A ty si matematik alebo fotograf?
Keď kupujem fotografickú výbavu som matematik a keď fotografujem, tak fotograf.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované