Hore

Fujifilm uvádza na trh objektív FUJINON XF8mmF3.5R WR

Objektív, ktorý zachytáva zorné pole, ktoré bežné objektívy nedokážu pokryť.

24. mája 2023 spoločnosť FUJIFILM Corporation oznámila uvedenie objektívu „FUJINON Lens XF8mmF3.5 R WR“ (XF8mmF3.5 R WR). Novinka sa pripája k radu objektívov XF, vymeniteľných objektívov pre sériu X.

XF8mmF3.5 R WR je ultraširokouhlý (UWA) objektív s ohniskovou vzdialenosťou 8 mm (ekvivalent 12 mm vo formáte 35 mm filmu), najširší z radu objektívov XF od Fujifilm. Môže sa pochváliť pozorovacím uhlom 121 stupňov diagonálne a 112 stupňov horizontálne. Zatiaľ čo sa hovorí, že ľudské videnie má širokouhlé zorné pole, efektívne zorné pole pre pozorovateľnú oblasť, ktorú môže človek jasne vidieť je obmedzené na približne 60 stupňov (*1). Použitie jedinečného optického dizajnu Fujifilm umožňuje poskytnúť ostrosť od okraja po okraj.

XF8mmF3.5 R WR je objektív UWA s vynikajúcim výkonom v rozlíšení obrazu, ktorý pozostáva z 12 členov v deviatich skupinách vrátane troch asférických členov a dvoch členov ED. Ohnisková vzdialenosť UWA 8 mm (ekvivalent 12 mm vo formáte 35 mm filmu) s diagonálnym pozorovacím uhlom 121 stupňov je ideálna na zachytenie krajiny alebo využitie jedinečnej perspektívy UWA pre dramatický rozmer.

XF8mmF3.5 R WR meria 52,8 mm na dĺžku, váži 215 g a má všestrannú veľkosť závitu filtra 62 mm napriek tomu, že ide o objektív UWA. Kompaktný a ľahký dizajn z neho robí ideálny objektív so širokou škálou využitia vrátane krajiny, architektúry, momentiek a cestovateľskej fotografie. Všestranná veľkosť závitu filtra 62 mm navyše umožňuje použitie rôznych filtrov pri fotografiách s dlhou expozíciou a cestovateľských fotografiách.

*1: Akademicky existuje niekoľko definícií.

2. Vlastnosti

(1) Najširší uhol objektívu, ktorý rozširuje rad širokouhlých objektívov Fujifilm.

● Ide o špičkový objektív s ohniskovou vzdialenosťou 8 mm (ekvivalent 12 mm vo formáte 35 mm filmu), čo je najširší uhol (*2) v rade objektívov Fujifilm XF. Pokrýva zorný uhol 121 stupňov diagonálne a 112 stupňov horizontálne.

● Objektív sa skladá z 12 členov v deviatich skupinách vrátane troch asférických členov a dvoch členov ED, čím sa kontroluje skreslenie objektívu, sférická aberácia a astigmatizmus, aby sa dosiahol pokročilý výkon pri rozlíšení obrazu.

● Charakteristicky krátka vzdialenosť pohybu širokouhlého objektívu pre zaostrovaciu šošovku je skombinovaná s použitím systému Inner Focus na dosiahnutie vysokej rýchlosti automatického zaostrovania už za 0,02 sekundy (*3). To je užitočné najmä pri snímaní dynamickej akčnej fotografie, ktorá využíva perspektívu UWA.

*2: Od 24. mája 2023
*3: Použitie internej metódy merania v súlade s pokynmi CIPA, keď je na digitálnom fotoaparáte „FUJIFILM X-T4“ s aktivovaným automatickým zaostrovaním s detekciou fázy a zapnutým režimom vysokého výkonu

(2) Kompaktný dizajn, ktorý prináša svet UWA do bežného používania.

● Efektívne umiestnenie asférických a ED prvkov umožnilo vhodnú korekciu aberácie a zároveň kompaktný a ľahký dizajn, ktorý popiera typicky veľký tvarový faktor šošovky UWA. Má dĺžku len 52,8 mm a váži 215 g, čím prináša svet UWA do každodenného života.

● Umiestnenie asférických prvkov regulujúcich skreslenie vpredu účinne zmenšilo jeho celkovú veľkosť a zachovalo veľkosť závitu filtra na všestranných 62 mm, čo uľahčuje fotografovanie krajiny a umožňuje použitie rôznych filtrov.

(3) Odolné voči prachu a poveternostným vplyvom a schopné prevádzky pri teplotách až -10 ℃.

▪ Tubus objektívu je utesnený na 10 miestach, aby sa dosiahla odolnosť voči prachu a poveternostným vplyvom a schopnosť prevádzky pri teplotách až -10 °C. Predný prvok šošovky je aplikovaný s fluórovou vrstvou, ktorá odpudzuje vodu a ponúka ochranu pred škvrnami.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia