Hore

Novinky Fujifilm - FUJIFILM X-T30 II, FUJINON XF23mmF1.4 R LM WR a FUJINON XF33mmF1.4 R LM WR

FUJIFILM X-T30 II

Vylepšený zadný panel LCD, rýchly a presný systém AF a možnosť nahrávania videa vo vysokej kvalite 4K / 30P v kompaktnom a ľahkom tele.

Spoločnosť FUJIFILM Corporation (prezident: Teiichi Goto) s oznamuje, nový  „FUJIFILM X-T30 II“ (X-T30 II). Jedná sa o nový prírastok do série X bezzrkadlových digitálnych fotoaparátov.

Tento nový produkt zdedil kompaktné a ľahké telo z „FUJIFILM X-T30“ (predchádzajúci model) a prináša vysokorýchlostné automatické zaostrovanie a kvalitu obrazu ekvivalentnú k vlajkovému modelu „FUJIFILM X-T4“ (X -T4). X-T30 II je vybavený LCD monitorom s rozlíšením 1,62 milióna bodov, čo je posun vpred oproti predchádzajúcemu modelu.

V kompaktnom tele, ktoré váži iba 378g, ponúka X-T30 II technológie, ktoré sa môžu pochváliť najvyšším výkonom v histórii radu X. Snímač 26,1MP X-Trans™ CMOS4 a procesor X-Processor 4 zaručí aby bol dosiahnutý výkon AF ekvivalentný vlajkovému modelu X-T4. Rýchly a presný AF s rýchlosťou zaostrovania len 0,02 sekundy je doplnený o možnosť sledovať pohybujúci sa objekt a zachytiť tak rozhodujúci okamih. Nový model môže tiež používať automatické zaostrovanie s fázovou detekciou v podmienkach blízkych tme pri -7,0 EV*1 na presné zaostrenie.

X-T30 II je „vyzbrojený“ 18 režimami simulácie filmu, vrátane režimov „Classic Neg“, ktoré sú ideálne pre street fotografiu, a „ETERNA Bleach Bypass“, ktoré verne simulujú rovnomennú techniku spracovania filmu.

Algoritmus pre obľúbený režim „AUTO“ bol aktualizovaný. Fotoaparát automaticky identifikuje typ snímaných scén podľa toho, či sú v zábere ľudia, a podľa ďalších údajov, ako sú informácie o farbe a vzdialenosť svetelného zdroja, a podľa najnovšej technológie spracovania obrazu upraví nastavenia na optimálne možnosti.

*1 Limit jasu -7 EV sa dosiahne, keď sa používa objektív FUJINON XF50mmF1.0 R WR.

(1) Rýchle automatické zaostrovanie a pokročilé možnosti sériového snímania

 • X-T30 II je vybavený 26,1MP snímačom „X-Trans™ CMOS 4“ s rozlíšením 26,1MP a procesorom na spracovanie obrazu „X-Processor 4“, ktorý umožňuje pokročilé automatické zaostrovanie s fázovou detekciou v celom zábere.
 • Fotoaparát ponúka sekvenčné snímanie bez zatemnenia*2 rýchlosťou až 8 snímok za sekundu v režime mechanickej závierky a až 30 snímok za sekundu v režime elektronickej závierky.
 • Fotoaparát môže tiež použiť automatické zaostrovanie s fázovou detekciou v podmienkach blízkych tme pri -7,0 EV*1 na presné zachytenie objektu v tmavých podmienkach.
 • Systém AF používa najnovší algoritmus na dosiahnutie zlepšenej schopnosti automatického zaostrovania na presné sledovanie pohybujúceho sa objektu v porovnaní s predchádzajúcim modelom. Dokáže presne sledovať predmet, ktorý sa pohybuje smerom k fotoaparátu, a dokonca sa od neho vzďaľuje. Funkcia automatického zaostrovania na tvár / oko udržiava tvár / oči objektu zaostrené aj pri portrétnej fotografii, ktorá zahŕňa pohyby objektu.


*2 Vysokorýchlostné sériové snímanie bez zatemnenia, v ktorom sa hľadáčik zatemní, čo spôsobí, že fotograf stratí zo zreteľa fotografický objekt. Toto je k dispozícii iba vtedy, keď je fotoaparát v režime elektronickej uzávierky.

(2) Rôznorodé simulácie filmu a vylepšená funkcia AUTO

 • X-T30 II je vybavený 18 filmovými simuláciami, ktoré simulujú jedinečné farby, úrovne tonality a sýtosti, vrátane „Classic Neg“, založené na farebných negatívnych filmoch a „ETERNA Bleach Bypass“, ktoré simulujú rovnomennú techniku spracovania filmu.
 • Algoritmus pre režim „AUTO“, ktorý automaticky upravuje nastavenia tak, aby vyhovovali každej scéne, bol aktualizovaný, aby sa v porovnaní s predchádzajúcim modelom ďalej zlepšila kvalita obrazu, ktorú vytvára. Tento režim automaticky aplikuje nastavenia Color Chrome Effect (modrá), Clarity, D Range Priority a ďalšie nastavenia podľa danej podmienky, vďaka čomu budú krajinky krajšie a živšie, portréty budú mať príjemný odtieň pokožky, pričom bude pri portrétovaní zvýrazňovať modrú oblohu a prirodzené pozadie.

(3) Rozsiahle funkcie záznamu videa

 • Fotoaparát môže prenášať video 4K/30P pri 8 bitoch 4:2:0 na kartu SD a video 4K/30P pri 10 bitoch 4:2:2 do HDMI. Navyše teraz podporuje vysokorýchlostné video Full HD/240P, schopné až 10-násobne spomaliť akcie.

(4) Vynikajúca ovládateľnosť na splnenie širokého spektra potrieb

 • X-T30 II ponúka širokú škálu štýlov snímania vrátane manuálneho snímania v plnom rozsahu pomocou voliča rýchlosti závierky na hornom paneli a rýchlych záberov v režime AUTO. Volič rýchlosti závierky umožňuje používateľom vizuálne skontrolovať aktuálne nastavenie, aby sa mohli pripraviť na ďalšie zábery, aj keď je fotoaparát vypnutý. Režim AUTO je možné aktivovať jediným stlačením páčky voliča automatického režimu na hornom paneli tela fotoaparátu.
 • Nový LCD displej s vysokým rozlíšením 1,62 milióna miliónov bodov zobrazuje krásne jasné fotografie.

Telo FUJIFILM X-T30 II

Dostupnosť: Okt. 2021
MOC: 899 €

Set FUJIFILM X-T30 II”“XC15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ

Dostupnosť: Okt. 2021
MOC: 999 €

Set FUJIFILM X-T30 II”“XF18-55mm F2.8-4 R LM OIS

Dostupnosť: Okt. 2021
MOC: 1.299 €

FUJINON XF23mmF1.4 R LM WR

Nová generácia ponúka vysoké rozlíšenie s rýchlym a presným AF.

Spoločnosť FUJIFILM Corporation (prezident: Teiichi Goto) s potešením oznamuje nový prírastok do radu XF: objektív FUJINON XF23mmF1.4 R LM WR (XF23mmF1.4). Ide o aktualizáciou populárneho „XF23mmF1.4 R“ s kompletným prepracovaním optickej sústavy.

XF23mmF1.4 je prvotriedny objektív novej generácie, navrhnutý tak, aby podporoval budúce snímače fotoaparátu s ešte väčším rozlíšením a stanovoval nový štandard pre objektívy XF. Vďaka univerzálnej širokouhlej ohniskovej vzdialenosti 23mm (ekvivalent 35mm) sa objektív môže pochváliť nekompromisným optickým výkonom, ktorý prináša vysokú ostrosť, aj pri F1,4. Použitie deviatich lamiel clony zaisťuje príjemný bokeh.

Nový XF23mmF1.4 je vybavený rýchlym a presným AF v kompaktnej, ľahkej a odolnej konštrukcii a prepracovanej optickej sústavy. Použitie lineárneho motora znamená, že systém AF je veľmi tichý. Presné zaostrenie dosiahne už za 0,04 sekundy*1. Hmotnosť objektívu je 375g a dĺžka 77,8mm s veľkosťou závitu pre filter 58mm. Robustný dizajn ponúka konštrukciu odolnú voči prachu a vlhkosti a schopnosť pracovať pri teplotách až -10°C.

*1 V súlade s pokynmi CIPA, pri nasadení na bezzrkadlový digitálny fotoaparát
„FUJIFILM X-T4“ s aktivovaným AF s detekciou fázy a zapnutým režimom vysokého výkonu.

(1) Rozlíšenie novej generácie s ostrosťou od okraja po okraj, aj pri F1,4

 • Objektív sa skladá z 15 prvkov, vrátane dvoch asférických prvkov a troch prvkov ED, v 10 skupinách, ktoré účinne minimalizujú chromatickú aberáciu, sférickú aberáciu a poskytujú ostrosť od okraja k okraj, aj pri clone F1,4. Zaostrovacia skupina v strede ovláda asférickú aberáciu a chromatickú aberáciu. Dvojprvková skupina šošoviek vrátane asférických šošoviek na vzdialenejšom konci obmedzuje kolísanie aberácií spôsobených pohybmi zaostrovacích prvkov a zaisťuje vynikajúcu kvalitu obrazu v celom rozsahu zaostrovania.
 • Objektív sa môže pochváliť maximálnou clonou F1,4 a umožňuje tak fotografom vytvárať vysokokvalitné fotografie. Pri F1,4 objektív poskytuje malú hĺbku ostrosti pre krémový bokeh, pridáva jasný kontrast a trojrozmerné definície. Komatická aberácia je tiež potlačená, aby zachytávala malé svetelné zdroje ako okrúhle body, čím sa vyhýba farebným odtieňom v bokehu. Použitie deviatich lamiel clony zaisťuje príjemný bokeh.

(2) Populárne širokouhlé ohnisko na univerzálne použitie

XF23mmF1.4 ponúka obľúbenú a veľmi všestrannú ohniskovú vzdialenosť 23mm (ekvivalent 35 mm) s minimálnou pracovnou vzdialenosťou 19cm a maximálnym zväčšením 0,2x. Schopnosť snímania záberov zblízka je oproti predchodcovi obrovským vylepšením, umožňuje dynamické komponovanie charakteristické pre širokouhlé objektívy, zachytáva hlavný objekt zblízka a vnáša do záberu väčšiu dynamiku.

(3) Tichý, rýchly a presný AF

 • Ľahká konštrukcia skupiny zaostrovacích šošoviek XF23mmF1.4 znamená, že je poháňaný lineárnym motorom, čo má za následok tiché, rýchle a vysoko presné AF. Automatické zaostrovanie sa dosahuje systémom vnútorného zaostrovania. Zaostrenie je dosiahnuté už za 0,04 sekundy.*1
 • Objektív udržuje zaostrenie veľmi presne aj v režime AF-C a je aj opticky navrhnutý tak, aby znížil zmeny uhla pohľadu spôsobené dýchaním zaostrenia na približne 0,011%, čo z neho robí ideálnu voľbu na nahrávanie videa.

(4) Kompaktná, ľahká a poveternostne odolná konštrukcia

 • XF23mmF1.4 je kompaktný a ľahký, má hmotnosť približne 375g a dĺžku 77,8mm s veľkosťou filtra 58mm.
 • Tubus objektívu je na 11 miestach utesnený, takže je odolný voči prachu a poveternostným vplyvom a je ho možné používať pri teplotách až -10°C, bez problémov zachytí momentky v daždi alebo astrofotografiu počas chladných zimných nocí.
 • Zaostrovací prstenec má vylepšené rozlíšenie ovládania pre väčšiu kontrolu, najmä pri manuálnom zaostrovaní pri malej hĺbke ostrosti. Rozstup prevodových stupňov vo vnútri zaostrovacieho prstenca je starostlivo navrhnutý tak, aby umožňoval pokročilú detekciu pohybu a umožňoval lineárne zaostrovanie, ktoré presne reaguje na najjemnejšie pohyby prstov.
 • Zámok polohy A (automatický) ponúka spoľahlivú prevádzku a zaisťuje krúžok clony na mieste, aby sa predišlo nechcenému nastavovaniu počas snímania.
 • Tvar ryhovania na zaostrovacom krúžku je navrhnutý tak, aby bolo ľahké odstrániť nečistoty uviaznuté v drážkach.

Voliteľné príslušenstvo

Slnečná clona „LH-XF23 II“ (určená pre modely XF23mmF1.4 R LM WR a XF33mmF1.4 R LM WR)

Súčasne s uvedením objektívu XF23mmF1.4 R LM WR predstavuje Fujifilm slnečnú clonu obdĺžnikového tvaru LH-XF23 II. Pomáha redukovať závoje a vytváranie odleskov. Frézovaný hliníkový dizajn dodáva klasický a štýlový vzhľad. Môže byť tiež použitá na objektív XF33mmF1.4 R LM WR.

Objektív FUJINON XF23mmF1.4 R LM WR

Dostupnosť: Nov. 2021
MOC: 899 €

FUJINON XF33mmF1.4 R LM WR

Objektív novej generácie pre vysoké rozlíšenie s rýchlym a presným AF.

Spoločnosť FUJIFILM Corporation (prezident: Teiichi Goto) s potešením oznamuje uvedenie objektívu FUJINON „XF33mmF1.4 R LM WR“ (XF33mmF1.4).

XF33mmF1.4 je univerzálny objektív s ohniskovou vzdialenosťou zodpovedajúcou 50mm vo formáte 35mm filmu, čo z neho robí zásadný objektív novej generácie pre všetkých užívateľov fotoaparátov X. Systém X Mount od svojho pôvodného predstavenia v roku 2012 prešiel vývojom nových produktov a zariadení v snahe dosiahnuť pokročilú kvalitu obrazu. Tento objektív bol navrhnutý tak, aby podporoval snímače s ešte väčším rozlíšením, ktoré budú v budúcnosti vyvinuté. Je vybavený tichým, rýchlym a presným systémom AF s lineárnym motorom, ktorý umožňuje rýchle zaostrovanie pri fotografovaní a plynulé zaostrovanie pri nahrávaní videa. Robustný dizajn odolný voči prachu a vlhkosti s hmotnosťou približne 360g, dĺžkou 73,5mm a závitom filtra 58mm.

(1) Výnimočná ostrosť obrazu aj pri maximálnej clone

 • Objektív sa skladá z 15 prvkov, vrátane dvoch asférických prvkov a troch prvkov ED, v 10 skupinách, ktoré účinne minimalizujú chromatickú aberáciu a sférickú aberáciu a poskytujú ostrosť od okraja k okraju. Skupina zaostrovania v strede obsahuje dva prvky ED a jeden asférický prvok na zníženie fluktuácií aberácií spôsobených pohybmi zaostrovacích prvkov a zaisťuje vynikajúcu kvalitu obrazu v celom rozsahu zaostrovania.
 • Objektív sa môže pochváliť maximálnou clonou F1,4 a umožňuje tak fotografom vytvárať vysokokvalitné fotografie. Pri F1,4 poskytuje objektív malú hĺbku ostrosti, vďaka ktorej je pozadie neostré s príjemným bokehom. Komatická aberácia je potlačená, aby zachytávala malé svetelné zdroje ako okrúhle body, čím sa vyhýba farebným odtieňom v rozostrených častiach obrazu. Použitie deviatich lamiel clony zaisťuje príjemný bokeh.

(2) Štandardná ohnisková vzdialenosť a široké použitie

 • XF33mmF1.4 ponúka najobľúbenejšiu a štandardnú ohniskovú vzdialenosť 33mm (ekvivalent 50mm). Ohnisková vzdialenosť poskytuje uhol pohľadu, ktorý je najbližší uhlu ľudského oka, a vytvára tak prirodzene vyzerajúcu perspektívu. Pokrýva široký rozsah fotografických situácií od portrétu, reportáže alebo krajinnej fotografie. Minimálna pracovná vzdialenosť je 30cm a maximálne zväčšenie 0,15x.

(3) Tichý, rýchly a presný AF

 • Systém AF modelu XF33mmF1.4 je poháňaný lineárnym motorom vďaka ľahkej konštrukcii, ktorú je možné pripísať použitiu menších zaostrovacích prvkov. Zaostrenie je dosiahnuté už za 0,04 sekundy.*1
 • Použitie lineárneho motora pre rýchle a presné automatické zaostrovanie znamená, že zaostrenie je možné presne udržiavať aj v režime AF-C, ktorý sa používa hlavne pri nahrávaní videa. Objektív je opticky navrhnutý tak, aby minimalizoval zmeny uhla pohľadu spôsobené „dýchaním“, čo z neho robí dobrú voľbu pre plnohodnotnú produkciu videa.


*1 V súlade s pokynmi CIPA, pri nasadení na bezzrkadlový digitálny fotoaparát
„FUJIFILM X-T4“ s aktivovaným AF s detekciou fázy a zapnutým režimom vysokého výkonu.

(4) Kompaktná, ľahká a robustná konštrukcia

 • XF33mmF1.4 je kompaktný a ľahký, má hmotnosť približne 360g a dĺžku 73,5mm s veľkosťou závitu filtra 58mm.
 • Tubus objektívu je na 11 miestach utesnený, je odolný voči prachu a poveternostným vplyvom a je možné ho používať pri teplotách až -10°C.
 • Zaostrovací prstenec má vylepšené rozlíšenie ovládania pre väčšiu kontrolu, najmä pri manuálnom zaostrovaní pri malej hĺbke ostrosti. Rozostup prevodových stupňov vo vnútri zaostrovacieho prstenca je navrhnutý tak, aby umožňoval pokročilú detekciu pohybu a umožňoval lineárne zaostrovanie, ktoré presne reaguje na najjemnejšie pohyby prstov.
 • Zámok polohy A (automatický) zaisťuje krúžok clony na mieste, aby sa predišlo nechcenému nastavovaniu počas snímania.
 • Tvar ryhovania na zaostrovacom krúžku je navrhnutý tak, aby bolo ľahké odstrániť nečistoty uviaznuté v drážkach.


Voliteľné príslušenstvo

Slnečná clona „LH-XF23 II“ (určená pre objektívy XF33mmF1.4 R LM WR a XF23mmF1.4 R LM WR)

Objektív FUJINON XF33mmF1.4 R LM WR

Dostupnosť: Okt. 2021
MOC: 799 €

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
andreewp
2021-09-07 09:43:41
Este keby tak daju do X-T30 lepsi hladacik
 
MagickVamp
2021-09-08 13:31:50
Hmm zaujimavy fotacik....Stale cakam na RF24-70F4 /ale zatial ani chyru ani slychu/.... Chcem nieco kompaktne ale dobre na turistiku, M6mkII je fajn do vrecka, ale nie su na to M-kove svetelne zoom objektivy. A tato X-T30 + 18-55F2,8-F4 je celkom zaujimava. Ake su ostre tie objektivy? Pripadne 16-80F4? Ma stym dakto skusenost? Dakto mimo FUJI fans, kto to vie objektivne zhrnut?
 
MagickVamp
2021-09-08 13:32:08
Jo a ako je na tom FUJI so zelenou, vo fotoshope stale robi artefakty?
 
fatality
2021-09-08 14:06:34
príspevok od: MagickVamp
Hmm zaujimavy fotacik....Stale cakam na RF24-70F4 /ale zatial ani chyru ani slychu/.... Chcem nieco kompaktne ale dobre na turistiku, M6mkII je fajn do vrecka, ale nie su na to M-kove svetelne zoom objektivy. A tato X-T30 + 18-55F2,8-F4 je celkom zaujimava. Ake su ostre tie objektivy? Pripadne 16-80F4? Ma stym dakto skusenost? Dakto mimo FUJI fans, kto to vie objektivne zhrnut?
18-55 je super..16-80 uz viac kompromisny,najma v rohoch,klasika 24-120..
tento 26mpix + capture one fuji (free) sa uz blizi bayeru,ale uplne rovnake to asi nebude
nikdy, koli vela green bodom v xtrans maske..takze zalezi od toho,ako do hlbky to budes skumat
popr. ako velke tlacit.. ..
 
MagickVamp
2021-09-08 14:44:14
príspevok od: fatality
18-55 je super..16-80 uz viac kompromisny,najma v rohoch,klasika 24-120..
tento 26mpix + capture one fuji (free) sa uz blizi bayeru,ale uplne rovnake to asi nebude
nikdy, koli vela green bodom v xtrans maske..takze zalezi od toho,ako do hlbky to budes skumat
popr. ako velke tlacit.. ..
Fuji aj tak nema surovy raw, tak ked uz do toho zasahuju tak by mohli aj tu zelenu uz konecne poriesit. :-/ Uz mam prilis vela programov v pc,nelaka ma predstava na dalsi. Slo by o dokumentacne foto, obcas portret ale aj krajinky. Pri krajinkach nie ze by som to skumal, ale robim obcas vacsie vyrezy, kedze nie vzdy sa mi paci tak nakomponovane ako som to nakomponoval vo fotaku. Skoda, to ma vzdy zastavi pri FUJI. Lebo ta X-T30mkII + 18-55 mi pride dost fajn kombo za prijemnu cenu.
 
fatality
2021-09-08 16:15:36
príspevok od: MagickVamp
Fuji aj tak nema surovy raw, tak ked uz do toho zasahuju tak by mohli aj tu zelenu uz konecne poriesit. :-/ Uz mam prilis vela programov v pc,nelaka ma predstava na dalsi. Slo by o dokumentacne foto, obcas portret ale aj krajinky. Pri krajinkach nie ze by som to skumal, ale robim obcas vacsie vyrezy, kedze nie vzdy sa mi paci tak nakomponovane ako som to nakomponoval vo fotaku. Skoda, to ma vzdy zastavi pri FUJI. Lebo ta X-T30mkII + 18-55 mi pride dost fajn kombo za prijemnu cenu.
ano, ono to je velkost vs funkcnost vs cena fajn,ale ak chces robit vacsie vyrezy krajiny,asi by som do
toho nesiel..to je ako keby si si to prezeral pri 40-60% zvacseni (zalezi od velkosti vyrezu)..
na ostatne, o com tu zvyknes pisat (trip s kamosmi,pekne hotove jpgy,sharing,socialne siete) je to ok..
inak ten xtrans bude so zelenou robit asi stale problemy, demozaikovat hento (vid obrazok) bude vzdy problem..ale najlepsie aj tak bude stiahnut si rawy a prehnat to editorom(i) ktore pouzivas a mrknut sa sam,ci je to pre teba akceptovatelne..
 
jozef84
2021-09-08 16:26:41
príspevok od: MagickVamp
Hmm zaujimavy fotacik....Stale cakam na RF24-70F4 /ale zatial ani chyru ani slychu/.... Chcem nieco kompaktne ale dobre na turistiku, M6mkII je fajn do vrecka, ale nie su na to M-kove svetelne zoom objektivy. A tato X-T30 + 18-55F2,8-F4 je celkom zaujimava. Ake su ostre tie objektivy? Pripadne 16-80F4? Ma stym dakto skusenost? Dakto mimo FUJI fans, kto to vie objektivne zhrnut?
Na turistiku ti bude veľa spodok na 18mm. Kľudne choď aj do seťáku 16-50mm(je ostrý a ľahučký) - mám ho. Skúšal som aj 15-45mm - je ešte ľahší a menší a tiež ostrý(len o málo menej ako 16-50). Čo sa týka zelenej(skôr zelenomodrej) s tým som tiež chvíľu bojoval, ale na oblohu používaj prechoďák, alebo lepšie polarizák(urobí ti žiadúci farebný posun-s tým sa už dá raw v pohode upravovať). Čo sa týka artefaktov, tak s vyšším rozlíšením sa ertefakty zmenšujú a v reáli pri citlivom vyvolaní Rawu to nezbadáš. Len musíš menej tlačiť na pílu, ako pri vyvolávaní Bayera.Bayer ti viac odpustí. A nie som Fuji fans. Ale s Fuji rád foťím vodopády, tam je fakt skvelý. Môžem doporučiť na tento žáner. Kde je už obloha, tam už sa s tým treba viac pohrať. A výhradu mám keď je modrá hodinka, tak to ma teda nenadchlo.(farebný posun, ktorý som nevedel z RAWu dobre vyvolať, aby sa mi to páčilo) Po modrej hodinke je to už ok.
 
fatality
2021-09-08 16:35:33
príspevok od: MagickVamp
Fuji aj tak nema surovy raw, tak ked uz do toho zasahuju tak by mohli aj tu zelenu uz konecne poriesit. :-/ Uz mam prilis vela programov v pc,nelaka ma predstava na dalsi. Slo by o dokumentacne foto, obcas portret ale aj krajinky. Pri krajinkach nie ze by som to skumal, ale robim obcas vacsie vyrezy, kedze nie vzdy sa mi paci tak nakomponovane ako som to nakomponoval vo fotaku. Skoda, to ma vzdy zastavi pri FUJI. Lebo ta X-T30mkII + 18-55 mi pride dost fajn kombo za prijemnu cenu.
inak skoda ze fuji nerobi aj bayer verzie svojich fotakov..b-t30II..b-t4.. ..
bolo by zaujimave sledovat predajnost jednotlivych verzii..a mozno by boli
vo fuji prekvapeni.. ..
 
blahoslav J B Art
2021-09-08 17:09:35
príspevok od: MagickVamp
Fuji aj tak nema surovy raw, tak ked uz do toho zasahuju tak by mohli aj tu zelenu uz konecne poriesit. :-/ Uz mam prilis vela programov v pc,nelaka ma predstava na dalsi. Slo by o dokumentacne foto, obcas portret ale aj krajinky. Pri krajinkach nie ze by som to skumal, ale robim obcas vacsie vyrezy, kedze nie vzdy sa mi paci tak nakomponovane ako som to nakomponoval vo fotaku. Skoda, to ma vzdy zastavi pri FUJI. Lebo ta X-T30mkII + 18-55 mi pride dost fajn kombo za prijemnu cenu.
'Slo by o dokumentacne foto, obcas portret ale aj krajinky'

na tvojom mieste by som ostal pri Canone M, so setakom staci na dokumentacne foto a krajinky ... na portret mozno dokupil Voltrox 56/1.4
 
jozef84
2021-09-08 17:28:10
príspevok od: fatality
inak skoda ze fuji nerobi aj bayer verzie svojich fotakov..b-t30II..b-t4.. ..
bolo by zaujimave sledovat predajnost jednotlivych verzii..a mozno by boli
vo fuji prekvapeni.. ..
Ako majú už tie 26Mpix senzory, tak už to nie je také žeravé, ale ako počin, by to mohlo zvýšiť predaj.
 
jozef84
2021-09-08 17:29:41
príspevok od: fatality
ano, ono to je velkost vs funkcnost vs cena fajn,ale ak chces robit vacsie vyrezy krajiny,asi by som do
toho nesiel..to je ako keby si si to prezeral pri 40-60% zvacseni (zalezi od velkosti vyrezu)..
na ostatne, o com tu zvyknes pisat (trip s kamosmi,pekne hotove jpgy,sharing,socialne siete) je to ok..
inak ten xtrans bude so zelenou robit asi stale problemy, demozaikovat hento (vid obrazok) bude vzdy problem..ale najlepsie aj tak bude stiahnut si rawy a prehnat to editorom(i) ktore pouzivas a mrknut sa sam,ci je to pre teba akceptovatelne..
Si to presne popísal.
 
fatality
2021-09-08 19:46:38
príspevok od: jozef84
Ako majú už tie 26Mpix senzory, tak už to nie je také žeravé, ale ako počin, by to mohlo zvýšiť predaj.
jj..a mozno by to dokazalo,ze ta ich x-filozofia nieje az tak potrebna.. ..
 
MagickVamp
2021-09-09 07:58:09
príspevok od: fatality
inak skoda ze fuji nerobi aj bayer verzie svojich fotakov..b-t30II..b-t4.. ..
bolo by zaujimave sledovat predajnost jednotlivych verzii..a mozno by boli
vo fuji prekvapeni.. ..
Toto keby robil je dost mozne ze som vo FUJI uz davno. Zvlast v dobe ked Canon nemal kvalitne bezzrkadla. Teraz by som ju bral ako skvely doplnok. Snazil som sa mat jeden system. Ale niekedy sa to dokonca ani ekonomicky neoplati.

Rp + RF 24-105F4 cena spolu cca 2000 Eur. Pricom ten objektiv a ani fotak by som nikdy nevyuzil na nic ine. Lebo na pracu a seriozne fotenie mam R6. Na wildlife 90D. A tato Fujina + objektiv len 1300 a posluzi len trosku horsie pri portretoch, no na krku ju budem citit ovela menej.
 
MagickVamp
2021-09-09 08:19:57
príspevok od: blahoslav J B Art
'Slo by o dokumentacne foto, obcas portret ale aj krajinky'

na tvojom mieste by som ostal pri Canone M, so setakom staci na dokumentacne foto a krajinky ... na portret mozno dokupil Voltrox 56/1.4
hmm.... Ako mudra volba ak by slo cisto o peniaze. No nebolo by to komfortne pouzivanie. Ked niekde idem ci nieco robim, rozmyslam co by mi situaciu najviac zjednodusilo. Najkomfortnejsie na turistike mi bolo s Canon R + Rf24-105F4. Ci boli holky predomnou ci zamnou vedel som im pohotovo spravit pekne foto. Vadila mi ale vaha setu, zvlast pri tom tempe ked clovek ide so zanietenymi turistkami co moc nepostoja. Set som predal lebo som chcel R6 + RF24-70F2,8 a povedal som si ze na turistiku kupim aj tak nieco lahsie... Ja mam M6mkII + Canon M 11-22 + Canon M 22F2. Na krajinky fajn, ale kamen urazu je turistika. Ked chcem za rychleho tempa spravit nie len dokumentacne foto ale aj pekne foto krajinky a aj slusny portret, kedze sa to odomna tak nejak ocakava. Lenze ludia maju tempo...nemam cas menit objektivy. A navyse su v roznych vzdialenostiach a nie vzdy mam cas ci vobec sa da skrz teren priblizit ci vzdialit. Jednoducho viem ze potrebujem kvalitny zoom. Na M-ko sa ho nedockam zrejme. Rp je fajn ale s RF24-105F4 stale tazke a RF24-70F4 skrz nekonciaceho covidu v nedohladne. Ano chcel by som klasicky bayer.... Tak dumem.
 
jozef84
2021-09-09 08:36:47
príspevok od: fatality
jj..a mozno by to dokazalo,ze ta ich x-filozofia nieje az tak potrebna.. ..
Hej, myslím, že máš pravdu. Ako rastie počet pixelov, tak je to čím ďalej tým viac skôr marketingový ťah. Ja to chápem pri pohľade na ich rozloženie pixelov, že vlastne uberajú počet pixelov tým, že zelené pixely štyri susedia a vlastne vytvárajú akoby jeden veľký zelený pixel. Z toho potom pramení aj to ich "žehlenie" a posun farieb ku zeleným-zelenomodrým. Má to výhodu pri fotení vody a vodopádov - tie fotky vyzerajú veľmi dobre. Ale akonáhle chcem mikroštruktúry listov a oblohu v prirodzenej farbe, tak pri fotení musím na to pamätať. Výrezy radšej nie, treba už pri fotení dobre komponovať, na oblohu mať nasadený prechoďák, alebo polarizák a vyhnúť sa "modrej" hodinke. Ale myslím, že už u tých 26Mpix posledných čipov, to už vplyvom rozlíšenia a trochu iného spracovania údajov z pixelov ustúpilo do pozadia. Teraz už vlastne všetky foťáky snímajú veľmi dobre. Len treba tie informácie aj s pomocou kvalitného objektívu vytiahnuť v postprocese.
 
aesace
2021-09-09 08:39:15
príspevok od: MagickVamp
hmm.... Ako mudra volba ak by slo cisto o peniaze. No nebolo by to komfortne pouzivanie. Ked niekde idem ci nieco robim, rozmyslam co by mi situaciu najviac zjednodusilo. Najkomfortnejsie na turistike mi bolo s Canon R + Rf24-105F4. Ci boli holky predomnou ci zamnou vedel som im pohotovo spravit pekne foto. Vadila mi ale vaha setu, zvlast pri tom tempe ked clovek ide so zanietenymi turistkami co moc nepostoja. Set som predal lebo som chcel R6 + RF24-70F2,8 a povedal som si ze na turistiku kupim aj tak nieco lahsie... Ja mam M6mkII + Canon M 11-22 + Canon M 22F2. Na krajinky fajn, ale kamen urazu je turistika. Ked chcem za rychleho tempa spravit nie len dokumentacne foto ale aj pekne foto krajinky a aj slusny portret, kedze sa to odomna tak nejak ocakava. Lenze ludia maju tempo...nemam cas menit objektivy. A navyse su v roznych vzdialenostiach a nie vzdy mam cas ci vobec sa da skrz teren priblizit ci vzdialit. Jednoducho viem ze potrebujem kvalitny zoom. Na M-ko sa ho nedockam zrejme. Rp je fajn ale s RF24-105F4 stale tazke a RF24-70F4 skrz nekonciaceho covidu v nedohladne. Ano chcel by som klasicky bayer.... Tak dumem.
Paradoxne v tomto ma na turistiku stale najviac moznosti MFT.Aj ta hlbka ostrosti na krajinky, aj tie vybery objektivov, kde si naozaj vyberie kazdy, ci uz podla penazi, rozsahov, svetelnosti, vahy..Tiez som sa zamyslal nad Fuji, ale tu je jedina moznost na turistiku ten obj. 16-80 F4 a aj to je o kompromisoch.
 
MagickVamp
2021-09-09 08:42:49
príspevok od: jozef84
Na turistiku ti bude veľa spodok na 18mm. Kľudne choď aj do seťáku 16-50mm(je ostrý a ľahučký) - mám ho. Skúšal som aj 15-45mm - je ešte ľahší a menší a tiež ostrý(len o málo menej ako 16-50). Čo sa týka zelenej(skôr zelenomodrej) s tým som tiež chvíľu bojoval, ale na oblohu používaj prechoďák, alebo lepšie polarizák(urobí ti žiadúci farebný posun-s tým sa už dá raw v pohode upravovať). Čo sa týka artefaktov, tak s vyšším rozlíšením sa ertefakty zmenšujú a v reáli pri citlivom vyvolaní Rawu to nezbadáš. Len musíš menej tlačiť na pílu, ako pri vyvolávaní Bayera.Bayer ti viac odpustí. A nie som Fuji fans. Ale s Fuji rád foťím vodopády, tam je fakt skvelý. Môžem doporučiť na tento žáner. Kde je už obloha, tam už sa s tým treba viac pohrať. A výhradu mám keď je modrá hodinka, tak to ma teda nenadchlo.(farebný posun, ktorý som nevedel z RAWu dobre vyvolať, aby sa mi to páčilo) Po modrej hodinke je to už ok.
Ak by mi stacil setak tak ten ma lahky a dobry na moje M-ko aj Canon. :-/ F4 na APSC je pre mna minimum aj to len s privretim oci.
 
execom99
2021-09-09 08:51:28
príspevok od: MagickVamp
hmm.... Ako mudra volba ak by slo cisto o peniaze. No nebolo by to komfortne pouzivanie. Ked niekde idem ci nieco robim, rozmyslam co by mi situaciu najviac zjednodusilo. Najkomfortnejsie na turistike mi bolo s Canon R + Rf24-105F4. Ci boli holky predomnou ci zamnou vedel som im pohotovo spravit pekne foto. Vadila mi ale vaha setu, zvlast pri tom tempe ked clovek ide so zanietenymi turistkami co moc nepostoja. Set som predal lebo som chcel R6 + RF24-70F2,8 a povedal som si ze na turistiku kupim aj tak nieco lahsie... Ja mam M6mkII + Canon M 11-22 + Canon M 22F2. Na krajinky fajn, ale kamen urazu je turistika. Ked chcem za rychleho tempa spravit nie len dokumentacne foto ale aj pekne foto krajinky a aj slusny portret, kedze sa to odomna tak nejak ocakava. Lenze ludia maju tempo...nemam cas menit objektivy. A navyse su v roznych vzdialenostiach a nie vzdy mam cas ci vobec sa da skrz teren priblizit ci vzdialit. Jednoducho viem ze potrebujem kvalitny zoom. Na M-ko sa ho nedockam zrejme. Rp je fajn ale s RF24-105F4 stale tazke a RF24-70F4 skrz nekonciaceho covidu v nedohladne. Ano chcel by som klasicky bayer.... Tak dumem.
ver mi, ze pri to co fotis (ak je tvoja galeria dostatocne reprezrentativna vzorka tvojich foto) tak rozdiel medzi canon/fuji/nikon nespoznas Presiel som z canon aps-c na fuji a je to "nebe a dudy". XTrans ma problem s mozajkou pri 200% (!!!!) zvacseni na screene a pouzitim photoshopu. Ked pouzijes capture one, alebo Iridien-X tak ani pri takom zvacseni ten problem nemas a kvalitou si niekde inde ako sucastne aps-c.

Tlacil som A1 zvacseninu z 26Mpix X-Trans senzora, foto spravene cez photoshop a mozajkoby problem tam nebol ziaden, ale internetky to stale zivia

Fujinon 16-80 je spickovy objektiv, ale fuji ako kazdy vyrobca ma problem s vystupnou kontrolou, takze je dobre si vybrat "ostrejsi" kus ak je moznost. Fuji 55-200, resp. novy 70-300 je ostrostou rovnako ako moj Canon 70-200 f4L IS a to uz je co povedat Setovy 18-55 je spickovy objektiv, poznam ludi co preslo na Fuji prave koli nemu (lebo objetiv robi foto), pre mna na turistiku bol jeho rozsah slaby, doplnal som ho pevnou 14mm a to je tiez ina liga
 
jozef84
2021-09-09 09:08:42
príspevok od: MagickVamp
hmm.... Ako mudra volba ak by slo cisto o peniaze. No nebolo by to komfortne pouzivanie. Ked niekde idem ci nieco robim, rozmyslam co by mi situaciu najviac zjednodusilo. Najkomfortnejsie na turistike mi bolo s Canon R + Rf24-105F4. Ci boli holky predomnou ci zamnou vedel som im pohotovo spravit pekne foto. Vadila mi ale vaha setu, zvlast pri tom tempe ked clovek ide so zanietenymi turistkami co moc nepostoja. Set som predal lebo som chcel R6 + RF24-70F2,8 a povedal som si ze na turistiku kupim aj tak nieco lahsie... Ja mam M6mkII + Canon M 11-22 + Canon M 22F2. Na krajinky fajn, ale kamen urazu je turistika. Ked chcem za rychleho tempa spravit nie len dokumentacne foto ale aj pekne foto krajinky a aj slusny portret, kedze sa to odomna tak nejak ocakava. Lenze ludia maju tempo...nemam cas menit objektivy. A navyse su v roznych vzdialenostiach a nie vzdy mam cas ci vobec sa da skrz teren priblizit ci vzdialit. Jednoducho viem ze potrebujem kvalitny zoom. Na M-ko sa ho nedockam zrejme. Rp je fajn ale s RF24-105F4 stale tazke a RF24-70F4 skrz nekonciaceho covidu v nedohladne. Ano chcel by som klasicky bayer.... Tak dumem.
Na ľahkú turistiku mám Sony Rx100 III. Napriek tomu, že má pidihľadáčik, tak používam radšej display nastavený na najväčší jas a kontrast. Vpredu mám nalepený adaptér na filtre a mám trvale aspoň prechoďák, alebo polarizák nasadený. Výhodou je, že je to veľmi ľahké,maličké, pohotové, pretočíš display a urobíš selfie, urobíš aj video. Výstup je porovnateľný s lacnejším zrkadlovkami. Je pre mňa prekvapujúce, čo z neho dokážem vytiahnuť. A tiež vďaka svetelnosti aj aký-taký boukeh. Ak si ešte upravíš nastavenia podľa seba, tak aj plný manuál je pekne pohotový. A rozsah zoomu je od 24mm spodok, čo je na prírodu fakt super. Výstup pri vyvolávaní z RAWu je podobný ako z Nikonu, len mi to pripadá jemnozrnejšie a jemne zastreté. Treba viac pritlačiť na doostrenie, atď. Na to aká maličká je tá optika, tak fakt klobúk dole, čo dokáže.
 
blahoslav J B Art
2021-09-09 10:02:11
príspevok od: MagickVamp
Toto keby robil je dost mozne ze som vo FUJI uz davno. Zvlast v dobe ked Canon nemal kvalitne bezzrkadla. Teraz by som ju bral ako skvely doplnok. Snazil som sa mat jeden system. Ale niekedy sa to dokonca ani ekonomicky neoplati.

Rp + RF 24-105F4 cena spolu cca 2000 Eur. Pricom ten objektiv a ani fotak by som nikdy nevyuzil na nic ine. Lebo na pracu a seriozne fotenie mam R6. Na wildlife 90D. A tato Fujina + objektiv len 1300 a posluzi len trosku horsie pri portretoch, no na krku ju budem citit ovela menej.
tak napr. Peak design robi upinacie dosticky, ktore si pripevnis na trak ruksaku alebo opasok a fotak zacvaknes do toho a nemusis ho nosit na krku
 
jozef84
2021-09-09 11:03:59
príspevok od: blahoslav J B Art
tak napr. Peak design robi upinacie dosticky, ktore si pripevnis na trak ruksaku alebo opasok a fotak zacvaknes do toho a nemusis ho nosit na krku
Mám taliansku vylepšenú kópiu - našiel som ponuku na bazoši.Je vhodná aj na ťažšiu zostavu a má tri istenia. Uchytenie, poistka a ešte poistná šnúrka na zacvaknutie. Môžem fakt doporučiť. Foťák vždy poruke a nie v batohu...
 
MagickVamp
2021-09-09 11:05:04
príspevok od: aesace
Paradoxne v tomto ma na turistiku stale najviac moznosti MFT.Aj ta hlbka ostrosti na krajinky, aj tie vybery objektivov, kde si naozaj vyberie kazdy, ci uz podla penazi, rozsahov, svetelnosti, vahy..Tiez som sa zamyslal nad Fuji, ale tu je jedina moznost na turistiku ten obj. 16-80 F4 a aj to je o kompromisoch.
Hmm...keby to bolo o krajinkach tak si kupim len hocjaky setak ci uz na R alebo na M. Ale je to aj o portretoch ktore obcas na turach robim a chcem aby som snimi mal co najmenej prace. Potrebujem X krat odpich. V Olympuse pripada tak do uvahy jeden jediny objektiv a to 12-40F2,8 a aj to je len odpich/bokeh eq F5,6....Za tu cenu mi to ale pride prilis. A celkovo ten maly snimac... Mne jednoducho ten system pride strasne predrazeny. A okrem toho myslim ze aj tak pomaly uz len umiera.
 
MagickVamp
2021-09-09 11:09:34
príspevok od: execom99
ver mi, ze pri to co fotis (ak je tvoja galeria dostatocne reprezrentativna vzorka tvojich foto) tak rozdiel medzi canon/fuji/nikon nespoznas Presiel som z canon aps-c na fuji a je to "nebe a dudy". XTrans ma problem s mozajkou pri 200% (!!!!) zvacseni na screene a pouzitim photoshopu. Ked pouzijes capture one, alebo Iridien-X tak ani pri takom zvacseni ten problem nemas a kvalitou si niekde inde ako sucastne aps-c.

Tlacil som A1 zvacseninu z 26Mpix X-Trans senzora, foto spravene cez photoshop a mozajkoby problem tam nebol ziaden, ale internetky to stale zivia

Fujinon 16-80 je spickovy objektiv, ale fuji ako kazdy vyrobca ma problem s vystupnou kontrolou, takze je dobre si vybrat "ostrejsi" kus ak je moznost. Fuji 55-200, resp. novy 70-300 je ostrostou rovnako ako moj Canon 70-200 f4L IS a to uz je co povedat Setovy 18-55 je spickovy objektiv, poznam ludi co preslo na Fuji prave koli nemu (lebo objetiv robi foto), pre mna na turistiku bol jeho rozsah slaby, doplnal som ho pevnou 14mm a to je tiez ina liga
1.- nejde o zvacsenie ako ze to chcem lupov prezerat, ide o to aky vyrez mi dovoli spravit.
2.- viem co mi dovoli 90D alebo R6...ako mozno by stacil, ja si to zrejme odskusam
3.- galerku uz mazem...je stara par rokov, neaktualna absolutne a len to cloveka myli a ma pocit ze vie co mi staci potom
 
MagickVamp
2021-09-09 11:11:49
príspevok od: blahoslav J B Art
tak napr. Peak design robi upinacie dosticky, ktore si pripevnis na trak ruksaku alebo opasok a fotak zacvaknes do toho a nemusis ho nosit na krku
ASi mas pravdu, neviem na kolko by mi to pomohlo. Mozno aj vyrazne. Tiez musim skusit, ale nic to nemeni na tom ze Fuji mi pride tak ako kompaktna tak aj cenovo vyhodna. Oproti Rp+24-105F4. Budem to musiet cele este premysliet.
 
fatality
2021-09-09 12:21:12
príspevok od: execom99
ver mi, ze pri to co fotis (ak je tvoja galeria dostatocne reprezrentativna vzorka tvojich foto) tak rozdiel medzi canon/fuji/nikon nespoznas Presiel som z canon aps-c na fuji a je to "nebe a dudy". XTrans ma problem s mozajkou pri 200% (!!!!) zvacseni na screene a pouzitim photoshopu. Ked pouzijes capture one, alebo Iridien-X tak ani pri takom zvacseni ten problem nemas a kvalitou si niekde inde ako sucastne aps-c.

Tlacil som A1 zvacseninu z 26Mpix X-Trans senzora, foto spravene cez photoshop a mozajkoby problem tam nebol ziaden, ale internetky to stale zivia

Fujinon 16-80 je spickovy objektiv, ale fuji ako kazdy vyrobca ma problem s vystupnou kontrolou, takze je dobre si vybrat "ostrejsi" kus ak je moznost. Fuji 55-200, resp. novy 70-300 je ostrostou rovnako ako moj Canon 70-200 f4L IS a to uz je co povedat Setovy 18-55 je spickovy objektiv, poznam ludi co preslo na Fuji prave koli nemu (lebo objetiv robi foto), pre mna na turistiku bol jeho rozsah slaby, doplnal som ho pevnou 14mm a to je tiez ina liga
no skor ty si ten,co si mysli,ze jeho oci su inych oci..a tvoj prispevok je plny hlasiek,jak vystrihnutych z tlacovych sprav fuji
sam som uz mal vselico,momentalne mam fuji+4 pevne skla..
ale ako "nebe a dudy" to oproti inym apsc urcite nieje,ak na tela nasadime porovnatelne objektivy..
ono ani nemoze byt,tie xtrans snimace su snimace sony,akurat s inou maskou..
a problemy so zelenou su,aj ked stale mensie a mensie a s capture one este mensie,ale nie kazdy
ich dokaze tolerovat+nie kazdy rad meni workflow koli inemu fotaku(napr.lr+ps)..
16-80 je velmi slusny objektiv,ale nie spickovy,jednoducho je to sirokorozsahovy zoom 24-120
a z toho vyplyvaju aj jeho minusy,najma neostrost v rohoch aj tych najlepsich kopii..
zas nerobme z (akejkolvek) znacky "svaty gral"..fuji foti dobre,tak isto ako akakolvek znacka s modernymi apsc snimacmi..ma opticky dobre objektivy,mnohe uz vsak rychlostou zastarale..
ma xtrans,co prinasa menej moire(dnes uz vsak,pri dnesnych rozliseniach, zbytocne) a iny charakter
sumu,ale problemy s jemnou zelenou..
ale nema vyrazne lepsi vystup od inych apsc fotakov a uz vobec neatakuje kvalitu ff,ako sa nam
marketing a ambasadori snazia nahovorit..
 
jozef84
2021-09-09 16:05:03
príspevok od: fatality
no skor ty si ten,co si mysli,ze jeho oci su inych oci..a tvoj prispevok je plny hlasiek,jak vystrihnutych z tlacovych sprav fuji
sam som uz mal vselico,momentalne mam fuji+4 pevne skla..
ale ako "nebe a dudy" to oproti inym apsc urcite nieje,ak na tela nasadime porovnatelne objektivy..
ono ani nemoze byt,tie xtrans snimace su snimace sony,akurat s inou maskou..
a problemy so zelenou su,aj ked stale mensie a mensie a s capture one este mensie,ale nie kazdy
ich dokaze tolerovat+nie kazdy rad meni workflow koli inemu fotaku(napr.lr+ps)..
16-80 je velmi slusny objektiv,ale nie spickovy,jednoducho je to sirokorozsahovy zoom 24-120
a z toho vyplyvaju aj jeho minusy,najma neostrost v rohoch aj tych najlepsich kopii..
zas nerobme z (akejkolvek) znacky "svaty gral"..fuji foti dobre,tak isto ako akakolvek znacka s modernymi apsc snimacmi..ma opticky dobre objektivy,mnohe uz vsak rychlostou zastarale..
ma xtrans,co prinasa menej moire(dnes uz vsak,pri dnesnych rozliseniach, zbytocne) a iny charakter
sumu,ale problemy s jemnou zelenou..
ale nema vyrazne lepsi vystup od inych apsc fotakov a uz vobec neatakuje kvalitu ff,ako sa nam
marketing a ambasadori snazia nahovorit..
Ešte doplním. Fuji má niektoré profily fakt dobré a hlavne čiernobiele. Tam by som mal problém v postprocese nasimulovať rovnaký výsledok.
 
execom99
2021-09-09 16:19:51
príspevok od: fatality
no skor ty si ten,co si mysli,ze jeho oci su inych oci..a tvoj prispevok je plny hlasiek,jak vystrihnutych z tlacovych sprav fuji
sam som uz mal vselico,momentalne mam fuji+4 pevne skla..
ale ako "nebe a dudy" to oproti inym apsc urcite nieje,ak na tela nasadime porovnatelne objektivy..
ono ani nemoze byt,tie xtrans snimace su snimace sony,akurat s inou maskou..
a problemy so zelenou su,aj ked stale mensie a mensie a s capture one este mensie,ale nie kazdy
ich dokaze tolerovat+nie kazdy rad meni workflow koli inemu fotaku(napr.lr+ps)..
16-80 je velmi slusny objektiv,ale nie spickovy,jednoducho je to sirokorozsahovy zoom 24-120
a z toho vyplyvaju aj jeho minusy,najma neostrost v rohoch aj tych najlepsich kopii..
zas nerobme z (akejkolvek) znacky "svaty gral"..fuji foti dobre,tak isto ako akakolvek znacka s modernymi apsc snimacmi..ma opticky dobre objektivy,mnohe uz vsak rychlostou zastarale..
ma xtrans,co prinasa menej moire(dnes uz vsak,pri dnesnych rozliseniach, zbytocne) a iny charakter
sumu,ale problemy s jemnou zelenou..
ale nema vyrazne lepsi vystup od inych apsc fotakov a uz vobec neatakuje kvalitu ff,ako sa nam
marketing a ambasadori snazia nahovorit..
porovnaval som so sony aps-c a canon, tam to je pre mna nebe a dudy a videl som aj zvacseninu z 26mpix xtrans vs. 24mpix FF sony a pri blind-teste sa vacsine pacila prave foto z fuji. Cize ano, s nosom na screene najdes urcite worm-effect, sum a 1 pixel viac vlavo ako ma byt, chapem ze je vela ludia co toto prave riesi.

osobne postup nemenim, mam kupeny PS, tak pouzivam ten
 
fatality
2021-09-09 18:05:33
príspevok od: execom99
porovnaval som so sony aps-c a canon, tam to je pre mna nebe a dudy a videl som aj zvacseninu z 26mpix xtrans vs. 24mpix FF sony a pri blind-teste sa vacsine pacila prave foto z fuji. Cize ano, s nosom na screene najdes urcite worm-effect, sum a 1 pixel viac vlavo ako ma byt, chapem ze je vela ludia co toto prave riesi.

osobne postup nemenim, mam kupeny PS, tak pouzivam ten
A v com bol akoze ten markantny rozdiel? Ak by bola rovnaka scena nafotena porovnatelnymi objektivmi a apsc snimacmi rovnakej generacie(dokonca pri sony rovnakeho vyrobcu) a netlacil by si ooc jpg, kde by sa prejavila color science jednotlivych znaciek,tak po +- rovnakej uprave v raw editore,vyvolani a vytlaceni dostanes rovnaky vysledok s minimalnymi rozdielmi..
xtrans snimace nie su ziaden zazrak,vymykajuci sa zakonom fyziky a optiky,su to.sony snimace s inou nez bayerovou maskou..
 
fatality
2021-09-09 18:17:05
príspevok od: jozef84
Ešte doplním. Fuji má niektoré profily fakt dobré a hlavne čiernobiele. Tam by som mal problém v postprocese nasimulovať rovnaký výsledok.
Ano,tie profily mam rad,ked fotim nieco,coho vysledok maju byt hotove
jpgy..napr.nejaky menej dolezity report,zadarmo,pre.kamosov,nastavim
si profil hodiaci sa akcii,dr auto,wb auto,tiene -1,svetla-1,iso auto,jpeg 6(12)mpix,sustredim sa len na kompoziciu,aby som nemusel orezavat
a vysledok su krasne hotove jpgy bez prepalov,podpalov v tonovani daneho
profilu..
ale pri comkolvek,co budem vyvolavat v raw editore,su mi vlastne zbytocne..
len sa odpichnem od zaklanej provie a upravujem podla chuti..
 
MagickVamp
2021-09-09 20:46:23
príspevok od: execom99
porovnaval som so sony aps-c a canon, tam to je pre mna nebe a dudy a videl som aj zvacseninu z 26mpix xtrans vs. 24mpix FF sony a pri blind-teste sa vacsine pacila prave foto z fuji. Cize ano, s nosom na screene najdes urcite worm-effect, sum a 1 pixel viac vlavo ako ma byt, chapem ze je vela ludia co toto prave riesi.

osobne postup nemenim, mam kupeny PS, tak pouzivam ten
V tom suhlasim co pise Fatality. Tiez mi preslo cez ruky vela fotakov a viem ze nebe a dudy by to nebolo zas. fyziku neojebes. Pri Fuji netreba zabudat ze ISO ake nastavis je niekedy aj takmer polovicne oproti realnemu. Taktiez zasahuju aj do rawu. To su take tahy, ktore skresluju realitu. Viac menej uz mi su tieto veci jedno, lebo vsetky cipy su dnes fakt plus minus rovnake v zavislosti od ich velkosti a poctu mpx. Skoda ale tej zelenej no. Ale vyskusam si to, no ako pise Fatality, ked raz dakto ma viac systemov je dost neprakticke aby mal na kazdy ine programy. Takze bud to pojde cez moje alebo to nepojde...
 
sharkyyy
2021-09-10 01:16:07
príspevok od: MagickVamp
V tom suhlasim co pise Fatality. Tiez mi preslo cez ruky vela fotakov a viem ze nebe a dudy by to nebolo zas. fyziku neojebes. Pri Fuji netreba zabudat ze ISO ake nastavis je niekedy aj takmer polovicne oproti realnemu. Taktiez zasahuju aj do rawu. To su take tahy, ktore skresluju realitu. Viac menej uz mi su tieto veci jedno, lebo vsetky cipy su dnes fakt plus minus rovnake v zavislosti od ich velkosti a poctu mpx. Skoda ale tej zelenej no. Ale vyskusam si to, no ako pise Fatality, ked raz dakto ma viac systemov je dost neprakticke aby mal na kazdy ine programy. Takze bud to pojde cez moje alebo to nepojde...
Osobne som bol nervózny, led som mal 2 systémy.
Moj nazor, kup si rf 50 F1.8 ku canonu r6 a manual laowa rf 14mm f4 0-D alebo pockaj terazbna predstavenie rf 16mm f2.8(ak rumour neklame ).
Laowa rf 14 váži nieco malo cez 200 g a rf 50 je ako pierko.
Ono ak ti ide o portret pri apsc a chces zoom a ekvivalent f5.6 to je malo, tak tam mas jedine 16-55 f2.8. Mal som ho na fujine, uzasne sklo ale uz je to tazka krava (na apsc). Druha moznost su lahke f2 objektivy (ale to uz las moznosti aj canon rf 50 F1.8, co je ekvivalent dof apsc fuji F1.2 50mm)….
 
MagickVamp
2021-09-10 09:13:19
príspevok od: sharkyyy
Osobne som bol nervózny, led som mal 2 systémy.
Moj nazor, kup si rf 50 F1.8 ku canonu r6 a manual laowa rf 14mm f4 0-D alebo pockaj terazbna predstavenie rf 16mm f2.8(ak rumour neklame ).
Laowa rf 14 váži nieco malo cez 200 g a rf 50 je ako pierko.
Ono ak ti ide o portret pri apsc a chces zoom a ekvivalent f5.6 to je malo, tak tam mas jedine 16-55 f2.8. Mal som ho na fujine, uzasne sklo ale uz je to tazka krava (na apsc). Druha moznost su lahke f2 objektivy (ale to uz las moznosti aj canon rf 50 F1.8, co je ekvivalent dof apsc fuji F1.2 50mm)….
jop, len rad by som zoom...ten RF24-70F4...ktory by mal byt u Canonu to najlahsie a najkompaktnejsie L by vyriesilo vsetko..... EF verzia ma 600g...o RF verzii sa uz pisalo viac krat ze by mal byt este mensi a ako o game changer. Je to v podstate eqvivalent F2,8 objektivov na APSC....aj preto som predaval RF24-105F4L...
 
aesace
2021-09-10 13:51:47
príspevok od: MagickVamp
Hmm...keby to bolo o krajinkach tak si kupim len hocjaky setak ci uz na R alebo na M. Ale je to aj o portretoch ktore obcas na turach robim a chcem aby som snimi mal co najmenej prace. Potrebujem X krat odpich. V Olympuse pripada tak do uvahy jeden jediny objektiv a to 12-40F2,8 a aj to je len odpich/bokeh eq F5,6....Za tu cenu mi to ale pride prilis. A celkovo ten maly snimac... Mne jednoducho ten system pride strasne predrazeny. A okrem toho myslim ze aj tak pomaly uz len umiera.
Naco je na krajinu 12-40 2.8? Je to maly rozsah, aj ked je to asi najlepsi MFT objektiv. No Ked chodim s chalanmi s FF na kopec, ti ked vitiahnu fotak, prakticky bez stativu ani na krok, fotia vacsinu na F16 -F22...na toto netreba ziadny specialny system. Ano,aj mne ceny na MFT pridu vysoke, ked clovek kupuje nove veci, ale vdaka tomu, ze to tiez povazujem za vymierajuci system a pritom velmi schopny na niektore veci, tak nie je nad to, zohnat lacnejsie objektivy z druhej ruky.Aj nad novymi som rozmyslal od inych znaciek, ale pre moj ucel nakoniec nic neprevysilo MFT a len by som komplet vymenil system za to iste len v 'inej farbe'..Portrety nefotim a s tou hlbkou ostrosti sa stale da pri F1,4 nieco robit, ak treba...a ani ma to tolko nestalo a hlavne tie objektivy obvykle vazia zlomok vahy inych systemov. Fotaky samotne uz nie.
 
MagickVamp
2021-09-10 14:11:12
príspevok od: aesace
Naco je na krajinu 12-40 2.8? Je to maly rozsah, aj ked je to asi najlepsi MFT objektiv. No Ked chodim s chalanmi s FF na kopec, ti ked vitiahnu fotak, prakticky bez stativu ani na krok, fotia vacsinu na F16 -F22...na toto netreba ziadny specialny system. Ano,aj mne ceny na MFT pridu vysoke, ked clovek kupuje nove veci, ale vdaka tomu, ze to tiez povazujem za vymierajuci system a pritom velmi schopny na niektore veci, tak nie je nad to, zohnat lacnejsie objektivy z druhej ruky.Aj nad novymi som rozmyslal od inych znaciek, ale pre moj ucel nakoniec nic neprevysilo MFT a len by som komplet vymenil system za to iste len v 'inej farbe'..Portrety nefotim a s tou hlbkou ostrosti sa stale da pri F1,4 nieco robit, ak treba...a ani ma to tolko nestalo a hlavne tie objektivy obvykle vazia zlomok vahy inych systemov. Fotaky samotne uz nie.
No 12-40F2,8 na MFT je na aspon ako taky odpich ci bokeh pri foteni portretov. Vies ked idem fotit zakazku alebo len si chcem dat na fotkach zalezat tak beriem R6 + RF24-70F2,8...alebo nejake pevne sklo. Ked idem na kopec s cielom nafotit krajinku, v pohode mi staci M6mkII a skla co mam. Ked fotim wildlife beriem 90D + teleobjektiv. Na turistiku by som ale rad sklo co zvladne v pomere cena/kvalita co najviac a bez prehadzovania skiel, lebo som zistil ze na to nemam cas....jednoducho hladam co najuniverzalnejsie sklo, ze si odfotim krajinku a cvaknem foto holkam a aby som sa stymi foto musel co najmenej hrat. V MFT systeme preto do uvahy by pripadala len 12-40F2,8 aj to len s odretymi usami.
 
blahoslav J B Art
2021-09-10 16:46:16
na turistiku a portrety v prirode s Olympus M5 mkIII + Olympus 12-100/4 do kazdeho pocasia ... staci pozriet cas 14:14
https://www.youtube.com/watch?v=RlGMh9O6gDo&t=929s
 
MagickVamp
2021-09-10 17:16:33
príspevok od: blahoslav J B Art
na turistiku a portrety v prirode s Olympus M5 mkIII + Olympus 12-100/4 do kazdeho pocasia ... staci pozriet cas 14:14
https://www.youtube.com/watch?v=RlGMh9O6gDo&t=929s
Urcite ano, ten objektiv je skvely. Len ja chcem fotit aj ludi a eqv F8 v niektorych situaciach je proste prilis, musel by som sa stym vela babrat v postprocese potom.
 
blahoslav J B Art
2021-09-10 18:00:38
príspevok od: MagickVamp
Urcite ano, ten objektiv je skvely. Len ja chcem fotit aj ludi a eqv F8 v niektorych situaciach je proste prilis, musel by som sa stym vela babrat v postprocese potom.
alebo ich fotit z vacsej vzdialenosti ... inak ked ja idem s niekym, akoby na turistiku a pritom fotim, problem je, ze skupina ide svojim tempom ... ja sa niekde zastavim a fotim, potom ju musim dobehnut, zase sa niekde pristavim ... takze nakoniec z toho nie je ani poriadna turistika, ani poriadne fotenie
jedina sanca je ist na turistiku s fotografmi , podobne postihnutimi
 
fatality
2021-09-11 12:21:03
príspevok od: blahoslav J B Art
alebo ich fotit z vacsej vzdialenosti ... inak ked ja idem s niekym, akoby na turistiku a pritom fotim, problem je, ze skupina ide svojim tempom ... ja sa niekde zastavim a fotim, potom ju musim dobehnut, zase sa niekde pristavim ... takze nakoniec z toho nie je ani poriadna turistika, ani poriadne fotenie
jedina sanca je ist na turistiku s fotografmi , podobne postihnutimi
sorry..-1 omylom..
 
fatality
2021-09-11 12:28:18
príspevok od: MagickVamp
No 12-40F2,8 na MFT je na aspon ako taky odpich ci bokeh pri foteni portretov. Vies ked idem fotit zakazku alebo len si chcem dat na fotkach zalezat tak beriem R6 + RF24-70F2,8...alebo nejake pevne sklo. Ked idem na kopec s cielom nafotit krajinku, v pohode mi staci M6mkII a skla co mam. Ked fotim wildlife beriem 90D + teleobjektiv. Na turistiku by som ale rad sklo co zvladne v pomere cena/kvalita co najviac a bez prehadzovania skiel, lebo som zistil ze na to nemam cas....jednoducho hladam co najuniverzalnejsie sklo, ze si odfotim krajinku a cvaknem foto holkam a aby som sa stymi foto musel co najmenej hrat. V MFT systeme preto do uvahy by pripadala len 12-40F2,8 aj to len s odretymi usami.
a g1xm3? ten objektiv tiez ziadne terno,co sa tyka odpichov od pozadia,ale ked si poskuloval po xt30+18-55/2.8-4, mozno by to bol adept..
 
MagickVamp
2021-09-12 17:24:35
príspevok od: blahoslav J B Art
alebo ich fotit z vacsej vzdialenosti ... inak ked ja idem s niekym, akoby na turistiku a pritom fotim, problem je, ze skupina ide svojim tempom ... ja sa niekde zastavim a fotim, potom ju musim dobehnut, zase sa niekde pristavim ... takze nakoniec z toho nie je ani poriadna turistika, ani poriadne fotenie
jedina sanca je ist na turistiku s fotografmi , podobne postihnutimi
Ano je to tak. Ale su baby ktore na klasicke fotenie nevytiahnes. A tiez nemam casu na rozdavanie, viem ze ked som siel tuto trasu snimi tak tak skoro tu trasu uz nepojdem, takze sa snazim aj nejaku krajinku cvaknut. Je to vsetko v hektike a vela krat je to potom take ani ani, ale obcas sa zadari. V takych chvilach su pre mna dvolezitejsi ti ludia s ktorymi som a snazim sa svoju zalubu mat v takej polohe aby som ich neobmedzoval ale ak sa da tak potesil.
 
MagickVamp
2021-09-12 17:27:40
príspevok od: fatality
a g1xm3? ten objektiv tiez ziadne terno,co sa tyka odpichov od pozadia,ale ked si poskuloval po xt30+18-55/2.8-4, mozno by to bol adept..
Tam to je na najdlhsom az F5,6 a ta optika uz len z principu nemoze byt dobra a ani moc nie je co som pozeral testy. A druha vec ze skoro vzdy mam v batohu pribalenu 70-300 keby naaahodou kamzik, alebo nieco co proste chcem odfotti za kazdu cenu.
 
fatality
2021-09-12 18:12:49
príspevok od: MagickVamp
Tam to je na najdlhsom az F5,6 a ta optika uz len z principu nemoze byt dobra a ani moc nie je co som pozeral testy. A druha vec ze skoro vzdy mam v batohu pribalenu 70-300 keby naaahodou kamzik, alebo nieco co proste chcem odfotti za kazdu cenu.
Holt..mas to tezkyy.. ..mne by na tento
ucel stacilo prikupit tu 16-80/4.. ..
ja vzdy, ked si pozeram fotky z nejakej
recenzovanej techniky, tak to vidim o dost
lepsie nez nejaki technofili z foto webov
alebo ako vychadzaju testy.. ..
 
fatality
2021-09-12 18:26:08
príspevok od: MagickVamp
Tam to je na najdlhsom az F5,6 a ta optika uz len z principu nemoze byt dobra a ani moc nie je co som pozeral testy. A druha vec ze skoro vzdy mam v batohu pribalenu 70-300 keby naaahodou kamzik, alebo nieco co proste chcem odfotti za kazdu cenu.
Inak je tu este potom Sony+16-70/4 Zeiss..testy nic moc ale real fotos ok..
popr. Z5(50)+ nieco ako 24-70/4 a pod?
 
MagickVamp
2021-09-13 07:38:12
príspevok od: fatality
Inak je tu este potom Sony+16-70/4 Zeiss..testy nic moc ale real fotos ok..
popr. Z5(50)+ nieco ako 24-70/4 a pod?
Aj toto som pozeral a zavrhol a uz ani neviem preco. Sony viem ze som zavrhol lebo vacsina objektivov je vzhladom na opticku kvalitu velmi draha. A ceny fotakov A6300 az A6500 zvlast ked to porovnam s M6mark II mi pridu tiez drahe. Skusim asi skor RP + ?. Nejak to premyslim.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2021-09-13 09:37:06
príspevok od: MagickVamp
Jo a ako je na tom FUJI so zelenou, vo fotoshope stale robi artefakty?
16-80/4 patri k mojim oblubenym objektivom. So zelenou uz problemy nie su. Pomohlo zvysenie rozlisenia aj lepsie elgoritmy demozaikovania. Ja by som si k tomuto objektivu vybral asi X-S10.
 
sharkyyy
2021-09-13 10:21:53
príspevok od: MagickVamp
Aj toto som pozeral a zavrhol a uz ani neviem preco. Sony viem ze som zavrhol lebo vacsina objektivov je vzhladom na opticku kvalitu velmi draha. A ceny fotakov A6300 az A6500 zvlast ked to porovnam s M6mark II mi pridu tiez drahe. Skusim asi skor RP + ?. Nejak to premyslim.
A naco RP, ked mas R6 ? Tych par gramov hmotnosti.
Inac na portret co si mal 105 f4, ved to muselo robit pekny odpich...Ci uz tazke sklo na turistiku? Ja teraz bezne nosim 100-500 a no problem. Ci vo vaku, alebo cez peak design capture v3 clip- den treba zvykat, ze mas objektiv ako keby na hrudi zaveseny, ale neskutocna pohoda, nic ti nelingoce....
Navyse, ak mas aj trohcu lahsie sklo, tak si ho das na opasok a vies aj sa volne pohybovat...
 
MagickVamp
2021-09-13 12:23:44
príspevok od: Karol Srnec
16-80/4 patri k mojim oblubenym objektivom. So zelenou uz problemy nie su. Pomohlo zvysenie rozlisenia aj lepsie elgoritmy demozaikovania. Ja by som si k tomuto objektivu vybral asi X-S10.
Odskusam si to. Dakujem za reakciu.
 
MagickVamp
2021-09-13 12:25:56
príspevok od: sharkyyy
A naco RP, ked mas R6 ? Tych par gramov hmotnosti.
Inac na portret co si mal 105 f4, ved to muselo robit pekny odpich...Ci uz tazke sklo na turistiku? Ja teraz bezne nosim 100-500 a no problem. Ci vo vaku, alebo cez peak design capture v3 clip- den treba zvykat, ze mas objektiv ako keby na hrudi zaveseny, ale neskutocna pohoda, nic ti nelingoce....
Navyse, ak mas aj trohcu lahsie sklo, tak si ho das na opasok a vies aj sa volne pohybovat...
Jasne, F4 na FF uplne stacilo. Len som to predal lebo sa zacalo pisat o 24-70F4... :-/ Ano premyslim to.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované