Hore

Ohlásenie noviniek: Nikon D6, NIKKOR Z 20 mm f/1,8 S a NIKKOR Z 24 – 200 mm f/4 – 6,3 VR

Nikon dnes predstavuje novú vlajkovú loď DSLR: D6. Od nekompromisných správ po medzinárodné športy, tento fenomenálny plnoformátový fotoaparát je odpoveďou na požiadavky profesionálov, ktorí nechcú nechať nič na náhodu.

Vďaka doteraz najvýkonnejšiemu systému AF od spoločnosti Nikon a rýchlym možnostiam pripojenia fotoaparátu na prenos snímok v reálnom čase fotoaparát D6 umožňuje profesionálom tvoriť a odosielať výsledky bez obmedzení. Nový systém AF je rýchlejší ako kedykoľvek predtým. 105 voliteľných snímačov krížového typu s 1,6× vyššou hustotou pokrytia ako má D5 posúva význam slova presnosť na novú úroveň. Pridajte bezkonkurenčný výkon pri sledovaní objektu aj za najťažších svetelných podmienok, aké si viete predstaviť, a novú úroveň zaostrenia na objekt. Väčší rozsah voliteľných vzorov automatického zaostrenia s výberom zo skupiny polí vám umožní optimalizovať nastavenie AF pre každú úlohu a vystihnúť tak čistejšie zábery akcie.

Možnosti pripojenia fotoaparátu poskytujú najrýchlejšie prenosové rýchlosti v danej kategórii a neklesajú ani počas fotografovania. Zjednodušené pracovné postupy ponúkajú viac spôsobov, ako vybrať a uprednostniť kľúčové snímky na prenos, čo fotografom poskytne výhodu, keď sa počíta každá sekunda. Displeje fotoaparátu s vysokým rozlíšením teraz ponúkajú lepší obraz a vyššiu čitateľnosť a model D6 si tiež zachováva robustné telo, vďaka ktorému sa model D5 stal taký obľúbeným medzi profesionálmi.

Dirk Jasper, Product Manager, Nikon Europe, povedal: „D6 je fenomenálny nástupca modelu Nikon D5. Nová vlajková loď od spoločnosti Nikon stavia na svojich predchodcoch a prináša referenčný systém zaostrovania v danej kategórii a všestranné možnosti pripojenia. Nemôžete ovládať dianie, osvetlenie ani okolité prostredie. Môžete však ovládať fotoaparát D6 a táto DSLR vám neuveriteľné zábery prelomových okamihov – bez zaváhania.“

Súhrn hlavných funkcií

Referenčný 105-bodový systém AF. 105 voliteľných krížových snímačov s citlivosťou AF až do –4,5 EV v prípade stredného zaostrovacieho bodu a –4 EV v prípade ostatných bodov. Automatické zaostrenie s výberom zo skupiny polí s viacerými prispôsobiteľnými nastaveniami na bezkonkurenčné sledovanie objektu. Vylepšený systém rozpoznávania scén posúvajúci zaostrovanie objektov na novú úroveň.

Zachyťte víťaznú snímku. D6 umožňuje používateľom definovať východiskový bod zaostrenia pri snímaní v režime automatického zaostrenia s automatickým výberom poľa a umožňuje prioritné zaostrovanie na oči objektu pri použití automatického zaostrenia s automatickým výberom poľa alebo trojrozmerného sledovania.

Extrémna rýchlosť a presnosť. Využite sériové snímanie rýchlosťou až 14 snímok za sekundu s plnohodnotným AF/AE alebo až 10,5 sn./s so sledovaním AE v režime nehlučného fotografovania.

Kvalita snímok vlajkovej lode. Objektívy s bajonetom Nikon F. Plnoformátový snímač CMOS s rozlíšením 20,8 Mpx. Obrazový procesor EXPEED 6. 180 000-pixelový RGB snímač. Široký rozsah citlivosti ISO 100 – 102 400, rozšíriteľný na ISO 3 280 000, resp. na ISO 50.

Rýchle možnosti pripojenia fotoaparátu. Vstavaný modul Wi-Fi, Bluetooth a jednotka GPS. Káblové rozhranie LAN fotoaparátu podporuje štandard 1000BASE-T a dosahuje pribl. o 15 % rýchlejšiu komunikáciu ako v prípade uznávaného fotoaparátu D5.

Optický hľadáčik s 0,72-násobným zväčšením a prvkami OLED. Umožňuje dokonale ostrú kontrolu objektu v širokom zornom poli a bez oneskorenia. V hľadáčiku sa zobrazujú indikátory bočného aj predo-zadného náklonu.

Zjednodušený pracovný tok. Pomocou ostrého a precízneho dotykového monitora s uhlopriečkou 3,2" máte k dispozícii viac možností ako skontrolovať, vybrať a prenášať kľúčové snímky. Pri prenose snímok do počítača prostredníctvom káblovej siete LAN alebo pripojenia Wi-Fi fotoaparátu môžete svoje najlepšie snímky presunúť na začiatok frontu.

Praktické sloty na karty. Duálne sloty na karty umožňujú používať karty XQD a CFexpress – najrýchlejšie karty, aké sú dnes k dispozícii. Využite rýchlosť čítania, zápisu a prenosu.

Ergonomické vylepšenia. Displeje s vyšším rozlíšením ponúkajú lepšiu viditeľnosť a čitateľnosť. Kľúčové porty sú ľahko prístupné aj pri snímaní s pripojeným bezdrôtovým vysielačom.

Odolnosť a bezpečnosť. Robustné telo je pripravené na použitie v akomkoľvek prostredí a D6 je kompatibilný s overenými zámkami Kensington.

Cena: D6 telo 6.759 €  / 174.990 Kč

RODINA NIKON Z SA ROZRASTÁ O DVA NOVÉ OBJEKTÍVY NIKKOR Z

Spoločnosť Nikon dnes predstavuje dva nové objektívy NIKKOR Z: ultra širokouhlý objektív NIKKOR Z 20 mm f/1,8 S a teleobjektív so zoomom NIKKOR Z 24 – 200 mm f/4 – 6,3 VR. Obidva objektívy zaostrujú rýchlo, ticho a plynulo a sú dobre utesnené, aby boli chránené pred prachom a vlhkosťou.

NIKKOR Z 20 mm f / 1,8 S rozširuje paletu vysokovýkonných objektívov radu S so svetelnosťou f/1,8 pre systém Nikon Z. Ak vyhotovujete  širokouhlé zábery, je pre vás tento vysoko svetelný ultraširokouhlý objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 20 mm dokonalým riešením. Pokročilá optika, široký bajonet Nikon Z, svetelnosť f/1,8 a clona s 9 zaoblenými lamelami sprostredkujú senzačný obraz v akomkoľvek svetle. Ostrosť je vynikajúca od okraja po okraj a výnimočná pri fotografovaní na krátke vzdialenosti vďaka minimálnej zaostriteľnej vzdialenosti iba 0,20 m. Prvky zo skla ED a antireflexná vrstva Nano Crystal Coat od spoločnosti Nikon znižujú reflexy a závoj – tento objektív pre systém mirrorless umožňuje zachytiť oveľa viac bez ohľadu na nastavenie.

Objektív NIKKOR Z 24 – 200 mm f/4 – 6,3 VR sa pripája k rodine Nikon Z ako perfektný objektív na cestovanie, pomocou ktorého môžete snímať fotografie a filmy s bohatými detailmi. Ako jeden z najkompaktnejších teleobjektívov so zoomom, ktoré sú dnes k dispozícii, sa ľahko zmestí aj do menších brašní. Veľký bajonet Nikon Z umožňuje vytvoriť jedinečnú konštrukciu s väčšími prvkami objektívu umiestnenými vzadu – to zaisťuje vynikajúce vyváženie a manipuláciu. Optická konštrukcia zaisťuje ostré obrázky so živými farbami a hlbokým kontrastom, či už snímate na širokouhlom ohnisku alebo pomocou teleobjektívu. Tvorcovia videí môžu snímať nádherné plnoformátové video vďaka pokročilej optickej konštrukcii NIKKOR, ktorá umožňuje naplno využiť špičkovú obrazovú kvalitu fotoaparátov Nikon Z.

Dirk Jasper, produktový manažér zo spoločnosti Nikon Europe, povedal: „Tieto nové objektívy NIKKOR dodávajú systému Nikon Z ďalšie obľúbené ohniskové vzdialenosti. Pri snímaní fotografií alebo videí, v stiesnených priestoroch alebo v prírode, majú tvorcovia teraz ešte viac možností reagovať na aktuálnu situáciu pomocou kreatívnych nástrojov, ktoré potrebujú.“

Šíra sloboda. NIKKOR Z 20 mm f/1,8 S

Vysoko svetelný ultraširokouhlý objektív f/1,8 pre systém mirrorless. Fenomenálne ostrý od okraja po okraj a brilantný pri slabom svetle.
Neuveriteľná ostrosť. Ostrosť je vynikajúca – a jedinečná pri fotografovaní zblízka. Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť len 0,20 m fotografom poskytuje plnú kontrolu nad kompozíciou – od snímok zblízka až po nekonečno.
Nádherný bokeh. Pokročilá optická konštrukcia umožňuje vytvárať nádherné hviezdice a dosiahnuť prirodzene vyzerajúce rozostrené pozadie (bokeh).
Ostré a jasné snímky. Prvky zo skla ED a asférické šošovky korigujú chromatické aberácie a antireflexná vrstva Nano Crystal Coat od spoločnosti Nikon redukuje reflexy a závoj.
Pripravený na filmovanie. Zaostrovanie je rýchle, plynulé a tiché. Zmena uhla záberu pri zaostrovaní je úplne eliminovaná.
Utesnený voči počasiu. Každá pohyblivá časť tubusu objektívu je utesnená proti prachu a vlhkosti.
Cena: 1.149 €  /  29.490 Kč

Na všetky vaše cesty. NIKKOR Z 24 – 200 mm f/4 – 6,3 VR

Ultra kompaktný teleobjektív so zoomom. Plnoformátový objektív pre systém mirrorless s rozsahom ohniskových vzdialeností 24 – 200 mm od širokouhlého ohniska až po teleobjektív.
Pripravený na cestovanie. Váži iba 570 g a ľahko sa zmestí aj do menších brašní. Keď je objektív uložený v brašni, zámok zoomu ho udržuje úplne zasunutý.
Ostré detailné zábery. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť len 0,5 m pri 24 mm a 0,7 m pri 200 mm.
Skvelý na videosekvencie. Automatické zaostrovanie je úplne tiché. Zmena uhla záberu pri zaostrovaní je minimálna, rovnako ako posun zaostrenia počas zoomovania.
Ostré a jasné snímky. Asférické optické prvky a asférické optické prvky zo skla ED zaručujú minimálne skreslenie v celom rozsahu zoomu. Antireflexná vrstva ARNEO od spoločnosti Nikon znižuje reflexy a závoj s cieľom dosiahnuť čistejšie snímky.
Odolnosť proti prachu a vlhkosti. Objektív je utesnený proti prachu a vlhkosti. Fluórová vrstva účinne odpudzuje prach a nečistoty bez negatívneho vplyvu na kvalitu snímok.

Cena: 939 € /  24.490 Kč

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Fuser
2020-02-12 08:34:28
Ked D6 porovnam s Olympusom OM-D E-M5 MarkIII tak mi vela parametrov pride podobnych ak zoberiem este cenu vs vybava/uzitkova hodnota. Su to ine kategorie fotakov ale za tu cenu by tie parametre mali byt ovela lepsie (1200 vs 6700€)
 
martin.k1
2020-02-12 09:18:15
NIKKOR Z 24 – 200 mm f/4 – 6,3 VR má hmotnosť 570g.

Takýto objektív pre MFT by musel mať parametre 12-100 f/2 - 3,2. Najbližšie je 12-100 f/4 pri váhe 561g.

Je to tak, že pri MFT a FF treba zdvojnásobovať všetko? T. j.
24 - 200 pri FF = 12-100 pri MFT
ISO 800 pri FF = ISO 200 pri MFT
f8 pri FF = f4 pri MFT

Tak ak odfotím niečo na FF pri ISO 800 pri F8, tak dostanem z hľadiska šumu, hĺbky ostrosti a pod rovnakú fotografiu ako pri MFT odfotenú pri f4 a ISO 200. Je to tak či nie?
 
francesco
2020-02-12 09:29:45
príspevok od: Fuser
Ked D6 porovnam s Olympusom OM-D E-M5 MarkIII tak mi vela parametrov pride podobnych ak zoberiem este cenu vs vybava/uzitkova hodnota. Su to ine kategorie fotakov ale za tu cenu by tie parametre mali byt ovela lepsie (1200 vs 6700€)
Nie som sice obdivovatelom tohto modelu, ale podla toho co pises su vsetci sportovi fotografi hlupaci a maju fotit olympiadu Olympusom. Tech. parametre jedna vec a prax druha.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-12 09:29:47
príspevok od: Fuser
Ked D6 porovnam s Olympusom OM-D E-M5 MarkIII tak mi vela parametrov pride podobnych ak zoberiem este cenu vs vybava/uzitkova hodnota. Su to ine kategorie fotakov ale za tu cenu by tie parametre mali byt ovela lepsie (1200 vs 6700€)
S tym nesuhlasim, aj ked som uzivatelom Olympusu. To ale tazko chape ten, kto nikdy profesionalne nefotil. Ano, bezzrkadlovky maju za nizsiu sumu casto lepsie parametre. Umoznuje im to bezzrkadlova konstukcia. V rezime el. uzavierky mozu mat kludne 1/32 000 s. a robit az 60 obr./s. So zrkadlom a mechanickou uzavierkou sa taketo parametre nedaju dosiahnut. Profesional ale potrebuje nieco ine. 100% ergonomiu, robustnost, vydrz, spolahlivost, perfekty AF. AK sa niekto chysta fotit Olympiadu (kvoli tomu bol tento fotoapart predstaveny), potrebuje suverenny fotoaparat. Pre tento ucel, sa D6 a EOS 1DX III ziadna bezzrkadlovka zatial nevyrovna. V mnohom inom, ich samozrejme CSC predcia. Fotograf Olympiady musi mat 100% istotu, ze nafoti to co musi. O par rokov to dokazu aj bezzrkadlovky a to bude definitivny koniec DSLR. MOzno D7 uz bude bezzrkadlovka, ktora bude vyzerat rovnako ako D6, ale bude mat EVF novej generacie, brutalne vykonny procesor, ucinnu IBIS stabilizaciu atd.
 
poto73
2020-02-12 10:55:56
"... bezkonkurenčný výkon pri sledovaní objektu ..."
" ... prináša referenčný systém zaostrovania v danej kategórii ... "
Si hovorím či v Canone teraz všetkým padá sánka a Canon 1DX mk.III posielajú vývojovému oddeleniu na prepracovanie. "Bezkonkurenčný" a "referneční" sú hodne tvrdé vyjadrenia !
 
poto73
2020-02-12 11:04:30
príspevok od: martin.k1
NIKKOR Z 24 – 200 mm f/4 – 6,3 VR má hmotnosť 570g.

Takýto objektív pre MFT by musel mať parametre 12-100 f/2 - 3,2. Najbližšie je 12-100 f/4 pri váhe 561g.

Je to tak, že pri MFT a FF treba zdvojnásobovať všetko? T. j.
24 - 200 pri FF = 12-100 pri MFT
ISO 800 pri FF = ISO 200 pri MFT
f8 pri FF = f4 pri MFT

Tak ak odfotím niečo na FF pri ISO 800 pri F8, tak dostanem z hľadiska šumu, hĺbky ostrosti a pod rovnakú fotografiu ako pri MFT odfotenú pri f4 a ISO 200. Je to tak či nie?
MFT je menší = pojme menej svetla za jednotku času. Takže tu bude skor nepriama úmera. Takže menší snímač viac šumu. Násobok si netrúfam odhadnúť - neviem. To čo píšeš vyššie sposobuje orez. Gugluj !
 
MagickVamp
2020-02-12 11:20:04
príspevok od: Fuser
Ked D6 porovnam s Olympusom OM-D E-M5 MarkIII tak mi vela parametrov pride podobnych ak zoberiem este cenu vs vybava/uzitkova hodnota. Su to ine kategorie fotakov ale za tu cenu by tie parametre mali byt ovela lepsie (1200 vs 6700€)
Vezmi si niekedy do slabeho svetla nejaky teleobjektiv, nasad si ho na obycajne 90D od Canonu alebo D500vku od Nikonu. A cvakaj rychlo na rozne predmety s roznymi kontrastami. Zrazu uvidis ze na niektore predmety ti CSC zaostri rychlo, na daktore pomalsie a na daktore takmer vobec nevie zaostrit. Zato tieto zrkadla ti zaostria, takmer stale rovnako rychlo a nekompromisne a to nie su ani vlajkove lode.
 
blahoslav J B Art
2020-02-12 11:39:55
fotaky vydane kvoli olympiade dostanu novy firmware ... k detekcii tvare bude pridana detekcia ochranneho ruska a skafandra
 
jan21
2020-02-12 11:53:07
príspevok od: Karol Srnec
S tym nesuhlasim, aj ked som uzivatelom Olympusu. To ale tazko chape ten, kto nikdy profesionalne nefotil. Ano, bezzrkadlovky maju za nizsiu sumu casto lepsie parametre. Umoznuje im to bezzrkadlova konstukcia. V rezime el. uzavierky mozu mat kludne 1/32 000 s. a robit az 60 obr./s. So zrkadlom a mechanickou uzavierkou sa taketo parametre nedaju dosiahnut. Profesional ale potrebuje nieco ine. 100% ergonomiu, robustnost, vydrz, spolahlivost, perfekty AF. AK sa niekto chysta fotit Olympiadu (kvoli tomu bol tento fotoapart predstaveny), potrebuje suverenny fotoaparat. Pre tento ucel, sa D6 a EOS 1DX III ziadna bezzrkadlovka zatial nevyrovna. V mnohom inom, ich samozrejme CSC predcia. Fotograf Olympiady musi mat 100% istotu, ze nafoti to co musi. O par rokov to dokazu aj bezzrkadlovky a to bude definitivny koniec DSLR. MOzno D7 uz bude bezzrkadlovka, ktora bude vyzerat rovnako ako D6, ale bude mat EVF novej generacie, brutalne vykonny procesor, ucinnu IBIS stabilizaciu atd.
A aj portfolio, celá agenturna infaštruktura skoro online, tam
je základom robustná a overená výbava.
Už teraz sa plnia sklady oboch veľkých tak aby fotografi na OH mali všetku výbavu k dispozicii, siete na prenos fotografii do agentúr, servis, a všetko potrebné k dokonalej práci.

Rio a Canon:
http://pixelpluck.com/canons-camera-room-rio-olympics-2016/
 
drecpy©photo
2020-02-12 13:17:28
Súhlas. Takéto slová sa používajú často a strácajú tým svoj skutočný význam. Treba to brať s rezervou a úsmevom...
 
martin.k1
2020-02-12 13:34:48
príspevok od: poto73
MFT je menší = pojme menej svetla za jednotku času. Takže tu bude skor nepriama úmera. Takže menší snímač viac šumu. Násobok si netrúfam odhadnúť - neviem. To čo píšeš vyššie sposobuje orez. Gugluj !
Na internete som to hľadal a takto som to pochopil. MFT nešumí +/- viac než FF, ak sa tomu senzoru dostane rovnaké množstvo svetla.

Takže pri FF nastavenom na ISO 800 by úroveň šumu mala byť +/- rovnaká s úrovňou šumu nastavenou na ISO 200 pri MFT. Lebo posun o 2 EV. V praxi to bude trochu menej (preto +/-). Takto to ukazujú v podstate aj výsledky meraní na dxomark keď si to pozriete, zasa je to plus / mínus.

To nie je hejt ani nič. Len sa to často v diskusiách pletie.
 
martin.k1
2020-02-12 14:07:29
Sa pýtam, lebo nejeden človek tu viackrát hovoril, že jednou z výhod MFT je dvojnásobná hĺbka ostrosti. Lenže aký rozdiel je v hĺbke ostrosti (a úrovni šumu) ak sa FF nastaví na F/8 a ISO 800, a MFT sa nastaví na F/4 a ISO 200. Rýchlosť uzávierky prakticky rovnaká. Výstup by mal byť prakticky +/- rovnaký.

A ak je tu niekto skúsenejší, tak by som bol rád, keby mi povedal či tam niekde je nejaká chyba v tejto úvahe.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-12 14:32:25
príspevok od: martin.k1
Sa pýtam, lebo nejeden človek tu viackrát hovoril, že jednou z výhod MFT je dvojnásobná hĺbka ostrosti. Lenže aký rozdiel je v hĺbke ostrosti (a úrovni šumu) ak sa FF nastaví na F/8 a ISO 800, a MFT sa nastaví na F/4 a ISO 200. Rýchlosť uzávierky prakticky rovnaká. Výstup by mal byť prakticky +/- rovnaký.

A ak je tu niekto skúsenejší, tak by som bol rád, keby mi povedal či tam niekde je nejaká chyba v tejto úvahe.
1. Vyhoda dvojnasobnej DOF je aj nevyhoda. Vyhoda tam, kde potrebujes vacsiu DOF (krajina, architektura, makro), navyhoda tam, kde chces minimlanu DOF (portret).
2. V tvojom priklade bude mat MFT mensi sum ako FF, pretoze ISO 200 je nativna hodnota. Aj u FF sa u ISO 800 uz sum zacne prejavoat, aj ked nijekao vyrazne, ale bude o nieco vacsi ako u MFT pri ISO 200.
3. Ak poronavame len snimace, FF ohladom sumu vzdy vyhra. DO fotenia ele vstupuju aj ine parametre,spominana dvpjnasobna hlbka ostrosti, pri ktorej nie je nutne tolko clonit (a zvysovat ISO), najlepsia stabilizacia obrazu, ktora v mnohych situaciach umoznuje fotit dlhsimi casmi bez nutnosti zvysovat ISO. Samozrjme su situacie, kedy ti dvojnasobna hlbka ostrosti ani stabilizacia nepomozu a FF s prehladom zvitazi. Sam fotim s FF aj s MFT. Pri mojom sposobe fotenia nepouzivam vysoke ISO, len vynimaocne. Takze pre mna nie je rozhodujuci vystup, ale prave to s akou hlbkou ostrosti mozem pracovat niekedy je lepsie s MFT, inokedy s FF) a ako mi napr pomaha stabilizacia fotit slobodnejsie.

Bolo by sumer, keby kazdy mohol mat obidva vyrazne odlisne systemy a vyuzivat len ich prednosti.
 
martin.k1
2020-02-12 15:10:10
príspevok od: Karol Srnec
1. Vyhoda dvojnasobnej DOF je aj nevyhoda. Vyhoda tam, kde potrebujes vacsiu DOF (krajina, architektura, makro), navyhoda tam, kde chces minimlanu DOF (portret).
2. V tvojom priklade bude mat MFT mensi sum ako FF, pretoze ISO 200 je nativna hodnota. Aj u FF sa u ISO 800 uz sum zacne prejavoat, aj ked nijekao vyrazne, ale bude o nieco vacsi ako u MFT pri ISO 200.
3. Ak poronavame len snimace, FF ohladom sumu vzdy vyhra. DO fotenia ele vstupuju aj ine parametre,spominana dvpjnasobna hlbka ostrosti, pri ktorej nie je nutne tolko clonit (a zvysovat ISO), najlepsia stabilizacia obrazu, ktora v mnohych situaciach umoznuje fotit dlhsimi casmi bez nutnosti zvysovat ISO. Samozrjme su situacie, kedy ti dvojnasobna hlbka ostrosti ani stabilizacia nepomozu a FF s prehladom zvitazi. Sam fotim s FF aj s MFT. Pri mojom sposobe fotenia nepouzivam vysoke ISO, len vynimaocne. Takze pre mna nie je rozhodujuci vystup, ale prave to s akou hlbkou ostrosti mozem pracovat niekedy je lepsie s MFT, inokedy s FF) a ako mi napr pomaha stabilizacia fotit slobodnejsie.

Bolo by sumer, keby kazdy mohol mat obidva vyrazne odlisne systemy a vyuzivat len ich prednosti.
Nemám tu možnosť si to porovnať a nechcem nijako s vami polemizovať, ani to ďalej rozvíjať, lebo to je taká technická debata a väčšine to tak či tak nič nepovie, a ostatní to snáď ani nepochopia. Takže ďakujem.

A čo si myslím ja, je, že nesúhlasím s bodom 1. ani 2. Síce nemal som tú možnosť to porovnať, ale čo som pozeral napríklad porovnania ISO na dpreview.com, tak si zvoľte fotoapárty FF a MFT a nastavte si hodnoty ISO tak, aby FF bol cca o 2 stupne horšie a porovnajte si to. Stiahnite si RAW. Pozeral som rôzne porovnania a je to +/- tak, ako píšem. Na tom natívnom ISO je ORF súbor trochu lepšie, možno 1-1,5EV posun. Následne takto viem pochopiť, v čom je výhoda FF oproti MFT a potom urobiť správne kúpne rozhodnutie vzhľadom na to, čo potrebujem. A takisto neočakávať od MFT to, čo očakávať nemôžem. A to mi prinieslo aspoň trochu radosť do tohto chaosu týchto večných debát čo je najlepśie. A tiež šialeného marketingu, kde sa stále prepočítava ohnisko MFT na ekvivalentnú FF a "zamlčiava" sa prepočet šumu. Mám OMD systém a som spokojný, aj tú 12-100 a je super, diskusie ohľadom šumu už idú bokom. Rozmýšľal som že prejdem na Z systém, takto viem, čo by mi dal navyše oproti OMD a som v pohode s tým.

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-12 15:38:25
príspevok od: martin.k1
Nemám tu možnosť si to porovnať a nechcem nijako s vami polemizovať, ani to ďalej rozvíjať, lebo to je taká technická debata a väčšine to tak či tak nič nepovie, a ostatní to snáď ani nepochopia. Takže ďakujem.

A čo si myslím ja, je, že nesúhlasím s bodom 1. ani 2. Síce nemal som tú možnosť to porovnať, ale čo som pozeral napríklad porovnania ISO na dpreview.com, tak si zvoľte fotoapárty FF a MFT a nastavte si hodnoty ISO tak, aby FF bol cca o 2 stupne horšie a porovnajte si to. Stiahnite si RAW. Pozeral som rôzne porovnania a je to +/- tak, ako píšem. Na tom natívnom ISO je ORF súbor trochu lepšie, možno 1-1,5EV posun. Následne takto viem pochopiť, v čom je výhoda FF oproti MFT a potom urobiť správne kúpne rozhodnutie vzhľadom na to, čo potrebujem. A takisto neočakávať od MFT to, čo očakávať nemôžem. A to mi prinieslo aspoň trochu radosť do tohto chaosu týchto večných debát čo je najlepśie. A tiež šialeného marketingu, kde sa stále prepočítava ohnisko MFT na ekvivalentnú FF a "zamlčiava" sa prepočet šumu. Mám OMD systém a som spokojný, aj tú 12-100 a je super, diskusie ohľadom šumu už idú bokom. Rozmýšľal som že prejdem na Z systém, takto viem, čo by mi dal navyše oproti OMD a som v pohode s tým.

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison
Testoval som cez 200 fotoaparatov. Mam FF aj MFT. Riadim sa rym, co vyskusam, nie tym, co si niekde precitam.
 
martin.k1
2020-02-12 15:41:53
príspevok od: Karol Srnec
Testoval som cez 200 fotoaparatov. Mam FF aj MFT. Riadim sa rym, co vyskusam, nie tym, co si niekde precitam.
Nemyslím to hejtersky voči vám ani nikomu. Ale vy ste tú možnosť mali, tisíce ľudí nie, a musia sa riadiť tým, čo si prečítajú - a tu by bolo dobre povedať, že keď sa robí ekvivalent ohniskovej dĺžky a DoF na FF, mal by sa robiť aj ekvivalent ISO. Presná hodnota lieta niekde medzi 1 - 1,5 až 2.

OMD pokladám za super systém, a viac než technické veci ma zaujímajú fotografie a to okolo toho.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-12 15:46:19
príspevok od: martin.k1
Nemám tu možnosť si to porovnať a nechcem nijako s vami polemizovať, ani to ďalej rozvíjať, lebo to je taká technická debata a väčšine to tak či tak nič nepovie, a ostatní to snáď ani nepochopia. Takže ďakujem.

A čo si myslím ja, je, že nesúhlasím s bodom 1. ani 2. Síce nemal som tú možnosť to porovnať, ale čo som pozeral napríklad porovnania ISO na dpreview.com, tak si zvoľte fotoapárty FF a MFT a nastavte si hodnoty ISO tak, aby FF bol cca o 2 stupne horšie a porovnajte si to. Stiahnite si RAW. Pozeral som rôzne porovnania a je to +/- tak, ako píšem. Na tom natívnom ISO je ORF súbor trochu lepšie, možno 1-1,5EV posun. Následne takto viem pochopiť, v čom je výhoda FF oproti MFT a potom urobiť správne kúpne rozhodnutie vzhľadom na to, čo potrebujem. A takisto neočakávať od MFT to, čo očakávať nemôžem. A to mi prinieslo aspoň trochu radosť do tohto chaosu týchto večných debát čo je najlepśie. A tiež šialeného marketingu, kde sa stále prepočítava ohnisko MFT na ekvivalentnú FF a "zamlčiava" sa prepočet šumu. Mám OMD systém a som spokojný, aj tú 12-100 a je super, diskusie ohľadom šumu už idú bokom. Rozmýšľal som že prejdem na Z systém, takto viem, čo by mi dal navyše oproti OMD a som v pohode s tým.

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison
MFT mi vyhovuje pre vacsinu situacii, do ktorych sa dostanem. Uzivam si skvele funkcie, spickovu stabilizaciu, vyborne objektivy. To vsetko v kompaktnom baleni. Fotenie ma s tym bavi a to je jedna z najdolezitejsich veci, ktore od systemu ocakavam. MFT mi poskytuje dostatocne vysoky standard, aby som to nemusel riesit. Samozrejme su sitiacie, kedy to nie je ono. To plati aj pre FF, APS.C, ci stredny format.
Nedavno som predal Z7 s vybornym obazovym vystupom. Dobry fotak, ale nie az tak vybavenya zabavny. Obmedzena ponuka objektivov. Dnes spom predal Nikon 200/2, najlepsi portretny objektiv aky poznam. Zistil som, ze max. potencial nie je vsetko. Mna musi hlavne bavit fotita to ma s FF pomerne casto nebavilo. Asi si FF o par mesiacov kupim. Ale bude ma musiet poridne presviedcat, aby som do toho isiel. Najskor asi len kvoli bokehu pri portretnom foteni, nie zeby ten z MFT objektivov nebol pekny.
 
martin.k1
2020-02-12 15:51:14
príspevok od: Karol Srnec
MFT mi vyhovuje pre vacsinu situacii, do ktorych sa dostanem. Uzivam si skvele funkcie, spickovu stabilizaciu, vyborne objektivy. To vsetko v kompaktnom baleni. Fotenie ma s tym bavi a to je jedna z najdolezitejsich veci, ktore od systemu ocakavam. MFT mi poskytuje dostatocne vysoky standard, aby som to nemusel riesit. Samozrejme su sitiacie, kedy to nie je ono. To plati aj pre FF, APS.C, ci stredny format.
Nedavno som predal Z7 s vybornym obazovym vystupom. Dobry fotak, ale nie az tak vybavenya zabavny. Obmedzena ponuka objektivov. Dnes spom predal Nikon 200/2, najlepsi portretny objektiv aky poznam. Zistil som, ze max. potencial nie je vsetko. Mna musi hlavne bavit fotita to ma s FF pomerne casto nebavilo. Asi si FF o par mesiacov kupim. Ale bude ma musiet poridne presviedcat, aby som do toho isiel. Najskor asi len kvoli bokehu pri portretnom foteni, nie zeby ten z MFT objektivov nebol pekny.
Súcitim s vami pre ten predaj Nikon 200/2, kdesi ste písali, že ste ho mali veľmi dlho. To asi nebolo jednoduché.

Ja toto všetko beriem, čo píšete. Mne sa tiež MFT páči a v podstate som si ho pred dvoma rokmi zadovážil aj vďaka vaším recenziám. Jediné, čo som sa snažil povedať je, že keď sa robí prepočet ohniskovej dĺžky na FF, a aj DoF, tak by sa mal robiť aj ekvivalent ISO.

Potom by možno bolo menej "kriku", že ako to strašne šumí a podobne. Každý by si už zvolil to čo potrebuje pre svoje konkrétne potreby.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-12 15:51:45
príspevok od: martin.k1
Nemyslím to hejtersky voči vám ani nikomu. Ale vy ste tú možnosť mali, tisíce ľudí nie, a musia sa riadiť tým, čo si prečítajú - a tu by bolo dobre povedať, že keď sa robí ekvivalent ohniskovej dĺžky a DoF na FF, mal by sa robiť aj ekvivalent ISO. Presná hodnota lieta niekde medzi 1 - 1,5 až 2.

OMD pokladám za super systém, a viac než technické veci ma zaujímajú fotografie a to okolo toho.
Ja ti len ozrejmujem, preco je to, co mi pises, pre mna nepodstatne. Mam tu luxusnu moznost si vsetko zistit sam a nemusim sa spoliehat na inych.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-12 16:07:20
príspevok od: martin.k1
Súcitim s vami pre ten predaj Nikon 200/2, kdesi ste písali, že ste ho mali veľmi dlho. To asi nebolo jednoduché.

Ja toto všetko beriem, čo píšete. Mne sa tiež MFT páči a v podstate som si ho pred dvoma rokmi zadovážil aj vďaka vaším recenziám. Jediné, čo som sa snažil povedať je, že keď sa robí prepočet ohniskovej dĺžky na FF, a aj DoF, tak by sa mal robiť aj ekvivalent ISO.

Potom by možno bolo menej "kriku", že ako to strašne šumí a podobne. Každý by si už zvolil to čo potrebuje pre svoje konkrétne potreby.
To neplati. ISO prepocitavat nemozes. Mozes len porovnavat sumna rovnakych citlivostiach. Toto je detail z NIkonu D5 pri ISO6400, mierne vytiahnuta expozicia. SUm je tak velky, ze to znehodnocuje fotku a odsumit sa to neda. To nehovorim o tom, ze som cez hladacik videl takmer tmu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-12 16:10:56
príspevok od: martin.k1
Súcitim s vami pre ten predaj Nikon 200/2, kdesi ste písali, že ste ho mali veľmi dlho. To asi nebolo jednoduché.

Ja toto všetko beriem, čo píšete. Mne sa tiež MFT páči a v podstate som si ho pred dvoma rokmi zadovážil aj vďaka vaším recenziám. Jediné, čo som sa snažil povedať je, že keď sa robí prepočet ohniskovej dĺžky na FF, a aj DoF, tak by sa mal robiť aj ekvivalent ISO.

Potom by možno bolo menej "kriku", že ako to strašne šumí a podobne. Každý by si už zvolil to čo potrebuje pre svoje konkrétne potreby.
V rovnakom skleniku som urobil fotku Olympusom, konkretne E-M5 Mark II (E-M1 Mark II mo od nej o dost mensi sum). Vdaka ucinnejsej stabilizacii som mohol pouzit dlhsi cas, nizsie ISO s prijatelnou mierou sumu, ktory som mohol potlacit v Lightroome. V EVF hladaciku som dobre videl co fotim. Vo vysledku je fotka z maleho MFT lespeia ako fotka z profi FF.
Toto je ukazka schopnosti sytemu (nielen snimaca) v praxi. Ziadne prefocovanie testovacieho zatisia.
 
martin.k1
2020-02-12 16:28:55
príspevok od: Karol Srnec
To neplati. ISO prepocitavat nemozes. Mozes len porovnavat sumna rovnakych citlivostiach. Toto je detail z NIkonu D5 pri ISO6400, mierne vytiahnuta expozicia. SUm je tak velky, ze to znehodnocuje fotku a odsumit sa to neda. To nehovorim o tom, ze som cez hladacik videl takmer tmu.
"To neplati. ISO prepocitavat nemozes. Mozes len porovnavat sumna rovnakych citlivostiach. "

Tomuto moc nerozumiem. Pri ohniskovej dĺžke predsa nepovieme, že 12mm na MFT sa rovná 12mm na FF. A takisto že f/1,2 sa rovná f/1,2 na FF. V oboch prípadoch sa spraví prepočet. A v prípade ISO je to teda čo? Pre Vás je to možno nepodstatné, čo píšem, ale mne to nedáva zmysel a píšem to preto, lebo by sa to malo brať trochu na zreteľ a nech si už každý spraví názor či trepem alebo nie (a to nemám potrebu si to utvrdzovať ego, naopak, toto vzopätie voči "autoritám" je moje jediné a posledné).

Tu sa to preberá, niekde v čase 4:00 do 15:00

https://www.youtube.com/watch?v=DtDotqLx6nA
 
martin.k1
2020-02-12 16:41:22
príspevok od: Karol Srnec
V rovnakom skleniku som urobil fotku Olympusom, konkretne E-M5 Mark II (E-M1 Mark II mo od nej o dost mensi sum). Vdaka ucinnejsej stabilizacii som mohol pouzit dlhsi cas, nizsie ISO s prijatelnou mierou sumu, ktory som mohol potlacit v Lightroome. V EVF hladaciku som dobre videl co fotim. Vo vysledku je fotka z maleho MFT lespeia ako fotka z profi FF.
Toto je ukazka schopnosti sytemu (nielen snimaca) v praxi. Ziadne prefocovanie testovacieho zatisia.
Tomuto tiež nerozumiem, pri všetkej úcte, čo to má s tým, čo píšem. Mám dojem, že mi proste nerozumiete (asi to blbo vysvetľujem). Ja hovorím o tom, že úroveň šumu je na rovnakej citlivosti posunutá pri MFT oproti FF asi o 1-1,5 až 2 stupne. To som si pozrel aj porovnaním tých dpreview grafov. A to tam vysvetľuje aj v tom videu od štvrtej minúty do pätnástej.
To nemá nič spoločné so stabilizáciou ani s EVF hľadáčikom, či výkonnosťou celého systému. Celý čas zdôrazňujem, že MFT je super, sám ho používam a písal som, že je to super systém a spĺňa mnohé potreby.

A ešte raz: vážim si, že robíte túto stránku, aj všetko okolo toho, tak to prosím neberte že tu mám potrebu niečo hejtovať. Ale tiež si myslím, že proste to je tak, ako píšem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-12 17:16:25
príspevok od: martin.k1
Tomuto tiež nerozumiem, pri všetkej úcte, čo to má s tým, čo píšem. Mám dojem, že mi proste nerozumiete (asi to blbo vysvetľujem). Ja hovorím o tom, že úroveň šumu je na rovnakej citlivosti posunutá pri MFT oproti FF asi o 1-1,5 až 2 stupne. To som si pozrel aj porovnaním tých dpreview grafov. A to tam vysvetľuje aj v tom videu od štvrtej minúty do pätnástej.
To nemá nič spoločné so stabilizáciou ani s EVF hľadáčikom, či výkonnosťou celého systému. Celý čas zdôrazňujem, že MFT je super, sám ho používam a písal som, že je to super systém a spĺňa mnohé potreby.

A ešte raz: vážim si, že robíte túto stránku, aj všetko okolo toho, tak to prosím neberte že tu mám potrebu niečo hejtovať. Ale tiež si myslím, že proste to je tak, ako píšem.
Vobec nemyslim, ze hejtujes.. Ani sa nehadame. Je to normalna technicka diskusia. Ty riesis nejaku teoreiu a testy, aj ukazujem, ze to v praxi moze byt inak. Treba posudzovat cely system a jeho vyuzitie, nie teoreticke parametre.
 
matpi
2020-02-12 17:46:24
príspevok od: martin.k1
NIKKOR Z 24 – 200 mm f/4 – 6,3 VR má hmotnosť 570g.

Takýto objektív pre MFT by musel mať parametre 12-100 f/2 - 3,2. Najbližšie je 12-100 f/4 pri váhe 561g.

Je to tak, že pri MFT a FF treba zdvojnásobovať všetko? T. j.
24 - 200 pri FF = 12-100 pri MFT
ISO 800 pri FF = ISO 200 pri MFT
f8 pri FF = f4 pri MFT

Tak ak odfotím niečo na FF pri ISO 800 pri F8, tak dostanem z hľadiska šumu, hĺbky ostrosti a pod rovnakú fotografiu ako pri MFT odfotenú pri f4 a ISO 200. Je to tak či nie?
ISO sa takto neprepocitava. To totiz zavisi nie len od velkosti snimaca ale aj od jeho technologie. A ta sa neustale zlepsuje. Preto maju nove povedzme apsc fotaky lepsie iso ako stare ff.
 
vojkovsky
2020-02-12 17:53:48
No, takže v D6 máme nový AF modul. Tak teraz už fakt tomu nerozumiem, prečo D780 dostal starý AF modul z roku 2008. Prečo nemohol dostať AF z modelov D500, D5 a D850? Prečo? A hlavne pri tej uvádzacej cene. Haló Nikon?

Druhá vec, D5 a D500 predstavili v jeden a ten istý deň, 5.1.2016. Kde je Nikon D500 Mark II? Nebude?
 
martin.k1
2020-02-12 17:56:44
príspevok od: Karol Srnec
Vobec nemyslim, ze hejtujes.. Ani sa nehadame. Je to normalna technicka diskusia. Ty riesis nejaku teoreiu a testy, aj ukazujem, ze to v praxi moze byt inak. Treba posudzovat cely system a jeho vyuzitie, nie teoreticke parametre.
V poriadku. Ďakujem za pochopenie. Pre mňa tieto teoretické parametre, ako to nazývate, boli dôležité, aby som si uvedomil, v čom je výhoda FF oproti MFT.

"Bežný" človek je podľa mňa bez šance. Číta skúsenejších fotografov, recenzie, alebo pozerá promo videá, kde mu ukážu, že 300m f/4 Olympus = 600 m f/4 FF. Potom vidí diskusie plné hejtu, že senzor MFT je na nič. A nechápe o čo tu ide, ako som to nechápal ja. A veľa vecí by riešilo, keby si ľudia uvedomia, že aj ISO na MFT má niečo ako svoj "CROP FACTOR" (ako sa hovorí v tom videu čo som dal vyššie ). A nevedie si o nič horšie než senzory FF (keď sa bavíme o rovnakom množstve svetla). Keby toto spomeniete v recenziách a pod, bolo by možno menej hejtu smerom k MFT. Som však pesimista, táto diskusia zapadne prachom, občas možno na to niekto ešte príde, ale inak sa veľa nezmení. A tak nech si už ľudia urobia svoj názor ak to tu niekto niekedy nájde.
 
martin.k1
2020-02-12 18:01:05
príspevok od: matpi
ISO sa takto neprepocitava. To totiz zavisi nie len od velkosti snimaca ale aj od jeho technologie. A ta sa neustale zlepsuje. Preto maju nove povedzme apsc fotaky lepsie iso ako stare ff.
Nesúhlasím. Kdesi sa tento argument vysvetlil tým, že ISO technológia zlepšila za posledné roky tak o 1 stupeň.

To je veľa aj nie je, záleží, čo porovnávame.
 
vojkovsky
2020-02-12 18:01:41
príspevok od: matpi
ISO sa takto neprepocitava. To totiz zavisi nie len od velkosti snimaca ale aj od jeho technologie. A ta sa neustale zlepsuje. Preto maju nove povedzme apsc fotaky lepsie iso ako stare ff.
No tak to chce nejaký príklad. To FF musí byť tak z roku 2004, ale po roku 2010 ani náhodou.
 
martin.k1
2020-02-13 09:51:02
príspevok od: vojkovsky
No tak to chce nejaký príklad. To FF musí byť tak z roku 2004, ale po roku 2010 ani náhodou.
Keď si človek pozrie "Explore Sensor Database" na https://www.dxomark.com/Cameras/ a pozrie sa na grafy, ktoré ukazujú ako vysoko sa dá zvýšiť ISO za cenu udržania "decent image quality" tak pri letmom pohľade:

FF okolo má prvých 15 fotoaparátov s ISO okolo 3000 - 3600
APSC okolo ISO 1300 - 1500
MFT okolo 800 - 900 (s výnimkou EM1 ktoré má okolo 1200)


Asi to je veľké zjednodušenie, záleží na konkrétnom fotoaparáte, ale zhruba tento pomer kopíruje CROP facktor (apsc 1,5 a MFT 2) a dokazuje to čo som písal
https://www.dxomark.com/Cameras/

A tiež keď sa zameriate na úroveň šumu trebárs na EM1X a porovnáte s nejakým FF (napríklad panasonic S1) tak tiež to zhruba kopíruje CROP faktor 2x https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison
 
fatality
2020-02-13 09:55:20
príspevok od: poto73
"... bezkonkurenčný výkon pri sledovaní objektu ..."
" ... prináša referenčný systém zaostrovania v danej kategórii ... "
Si hovorím či v Canone teraz všetkým padá sánka a Canon 1DX mk.III posielajú vývojovému oddeleniu na prepracovanie. "Bezkonkurenčný" a "referneční" sú hodne tvrdé vyjadrenia !
este ta po rokoch tie tlacove spravy vzrusuju?
pozri si dnes Canonacku,tiez "bezkonkurencne" ostrenie a "revolucny" system R,
10 rokov po tom,co tu bezzrkadlovky bezne funguju..
 
MagickVamp
2020-02-13 10:06:10
príspevok od: fatality
este ta po rokoch tie tlacove spravy vzrusuju?
pozri si dnes Canonacku,tiez "bezkonkurencne" ostrenie a "revolucny" system R,
10 rokov po tom,co tu bezzrkadlovky bezne funguju..
kiezby...o ostreni ani zmienky... :-P
 
poto73
2020-02-16 16:21:19
Som si prebehol na youtube na prvé reakcie, keď Nikon uviedol špecifikácie. Fúú ... Dostali "čouda" jak by povedali bratia česi.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia