Hore

Panasonic predstavuje technológiu Post Focus pre kreatívnych fotografov

S modelmi LUMIX DMC-GX8, DMC-G7 a DMC-FZ300 je možné teraz zaostriť na ktorékoľvek miesto v zábere aj spätne po odfotení

Vďaka spoločnosti Panasonic môžu fotografovia najskôr stlačiť spúšť a až následne  zaostriť. Umožňuje to úplne nová funkcia s označením Post Focus. Uživatelia si môžu prehliadnuť hotovú fotografiu, vybrať si, ktorú časť chcú mať ostrú, a následne zaostriť jediným dotykom na displeji. Funkcia, založená na nedávno predstavenej technologii 4K Photo, prináša fotografom nové kreatívne možnosti – vďaka nej sa už nemusia trápiť s rozostrenými zábermi. Funkcia bude k  dispozícii formou aktualizácie firmwaru pre modely LUMIX DMC-GX8, DMC-G7 a DMC-FZ300.

Za funkciou Post Focus stojí rýchle a presné automatické ostrenie s technológiou DFD (Depth From Defocus) kombinované s kvalitným spracovaním obrazu v rozlíšení 4K, o ktoré sa stará procesor Venus Engine.  Obraz v rozlíšení 4K (3840 x 2160 pixelov) sa natáča rýchlosťou 30 snímok za sekundu, pričom systém priebežne ostrí na 49 bodov v rôznych oblastiach záberu.

Ovládanie funkcie Post Focus je jednoduché a intuitívne. Pri prehliadaní sa uživateľ dotkne miesta, na ktoré chce zaostriť a systém vyberie z pamäte záber, kde je zaostrené práve do tejto roviny. Ten sa potom uloží ako samostatná fotografia.

Funkciu je možné kreativne využiť v rôzných fotografických žánroch, napr. pri portrétoch, krajinárskych záberoch atď. Mimoriadne užitočná je v makrofotografii, kde na presnom zaostrení veľmi záleží. Pre väčšiu presnosť je možné vybranú oblasť záberu päťnásobne zväčšiť na displeji alebo využiť tzv. focus peaking, teda zvýraznenie kontrastných miest v hĺbke ostrosti, na ktoré sa dobre ostrí (napr. hrany predmetov). Z jedného záberu je možné vytvořit až sedem fotografií s rôznou rovinou zaostrenia, čím sa takmer eliminuje riziko zle zaostrených záberov.

Aktualizovaný firmware s funkciou Post Focus bude k dispozícii 25. novembra 2015 o 2:00 stredoeurópskeho času na webových stránkach LUMIX Global (http://panasonic.net/avc/lumix/). Aktualizácia je určená pre modely LUMIX DMC-GX8, DMC-G7 a DMC-FZ300.

Zákaznícka podpora Panasonic: http://av.jpn.support.panasonic.com/support/global/cs/dsc/index.html

Videozáznam s názorným vysvetlením funkcie Post Focus nájdete na adrese TU.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
seifi
2015-11-25 16:34:41
to teda naseká viac fotografii pri rôznych bodoch zaostrenia ? čím menšie číslo clony tým viac footografii; pri rýchlych dejoch sa môže stať, že pri rôznych bodoch "zaostrenia" budú snímky odlišné ...
 
ISOmaniak
2020-10-18 19:40:22
príspevok od: seifi
to teda naseká viac fotografii pri rôznych bodoch zaostrenia ? čím menšie číslo clony tým viac footografii; pri rýchlych dejoch sa môže stať, že pri rôznych bodoch "zaostrenia" budú snímky odlišné ...
O to ide, da to bezhranicny priestor kreativcom. Samozrejme bez Photoshopu im je to na nic.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia