Hore

Sony World Photography Awards 2017

Najväčšia fotografická súťaž na svete Sony World Photography Awards 2017 pozná víťaza.
  • Fotografom roka sa stal belgický fotograf Frederik Buyckx, ktorý získal finančnú odmenu vo výške 25 000 $ za najlepšiu sériu fotografií
  • Cenu za najlepšiu jednotlivú fotografiu získal ruský fotograf Alexander Vinogradov
  • Za svoje dielo bolo v rámci profesionálnej súťaže ocenených ďalších desať fotografov
  • Martinovi Parrovi bolo udelené ocenenie za výnimočný prínos
  • Víťazné snímky sa v dňoch 21. apríla - 7. mája predstavia na výstave v londýnskej galérii Somerset House

Víťazný cyklus fotografií Frederika Buyckxa s názvom „Whiteout” zachytáva premenu prírody pri príchode zimy. Porotcovia označili jeho dielo za „nádherné“ a dúfajú, že jeho séria bude inšpirovať fotografov k tomu, aby zachytávali eleganciu a neprehliadali dôležitosť a krásu toho, čo je prítomné v našom všednom živote.

Bratislava, 21. apríla 2017 - Svetová fotografická organizácia (World Photography Organisation) dnes udelila belgickému fotografovi Frederikovi Buyckxovi titul fotograf roka a vyhlásila ho za víťaza súťaže Sony World Photography Awards 2017. Úlohou súťažnej poroty bolo vybrať najlepšiu sériu fotografií. Porotu uchvátila krása, ale aj vynaložené úsilie, ktoré sa v Buyckxovom víťaznom diele s názvom „Whiteout” odráža.

Do ročníka súťaže 2017 bolo prihlásených vyše 227 000 prác zo 183 krajín. Jedná sa teda o najväčšiu fotografickú súťaž sveta. Výstava všetkých víťazných snímok a fotografií z užšieho výberu, spoločne s výstavou diela britského fotografa Martina Parra, ktorý získal ocenenie za výnimočný prínos pre fotografiu, bude prebiehať v londýnskej galérii Somerset House od 21. apríla do 7. mája 2017.

Predsedníčka poroty Zelda Cheatleová o fotografiách Frederika Buyckxa povedala: „Zvolila som sériu fotografií krajiny, aby sme sa mohli vrátiť k samotnej podstate toho, prečo sa na fotografie pozeráme. Krajina je často prehliadaná, aj napriek tomu, že je pre našu existenciu ústredná. Toto sú nádherné snímky vyfotené serióznym fotografom a môžeme si ich vychutnávať. Dúfam, že táto cena inšpiruje veľa ďalších fotografov, aby v tejto napätej dobe nefotografovali len snímky, ktoré zachytávajú desivé aspekty života, ale aby tak tiež zaznamenávali niečo z radosti a nádhery, ktorá je prítomná v každom prostredí.“

Buyckx bol vyhlásený za fotografa roka na slávnostnom udeľovaní cien v Londýne, ktorého sa zúčastnili odborníci tohto odvetvia z celého sveta, a získal odmenu vo výške 25 000 USD. Na tomto slávnostnom ceremóniali boli vyhlásení víťazi jednotlivých kategórii súťaže profesionálov, rovnako ako víťazi otvorenej kategórie, kategórie pre mladých a víťazi študentskej súťaže.

Scott Gray, výkonný riaditeľ Svetovej fotografickej organizácie (World Photography Organisation) uviedol: „Som obzvlášť hrdý na tohtoročnú voľbu fotografa roka. Myslím, že je veľmi jednoduché šokovať, ale môže byť nesmierne náročné zachytiť sofistikovanú eleganciu, ktorá je naozaj tak nádherná, že ukazuje fotografiu ako médium v jej najdokonalejšej podobe.“

Všetci víťazí na londýnskom slávnostnom ceremoniáli okrem ocenení získali aj najnovšiu digitálnu fotovýbavu od Sony.

Súťaž Sony World Photography Awards, ktorá tento rok oslavuje 10. výročie svojho vzniku, každoročne oceňuje najlepšie súčasné fotografie vytvorené počas minulého roka. Prihlásiť sa do súťaže môžu zadarmo všetci fotografi. Súťaž predstavuje vo fotografickom svete autoritu a môže sa podieľať na vytváraní kariéry jej víťazov a finalistov súťaže. Do ročníka 2018 sa bude možné prihlásiť od 1. júna 2017.

FOTOGRAF ROKA – FREDERIK BUYCKX, BELGICKO

Frederik Buyckx sa narodil v Antverpách v roku 1984 a pracuje ako nezávislý fotograf pre belgické noviny De Standaard. Buyckxova snímka bola uverejnená a medzinárodne vystavovaná a nedávno sa dostala do užšieho výberu súťaže ZEISS Photography Award.


Donkey, Autor: Frederik Buyckx

Víťazná séria s názvom „Whiteout” vznikala na Balkáne, v Škandinávii a Strednej Ázii, v odľahlých oblastiach, kde ľudia často žijú v izolácii a v blízkom kontakte s prírodou. Buyckx uviedol: „Pri príchode zimy dochádza ku zvláštnej premene prírody, kedy sneh a ľad začínajú ovládať krajinu, a ľudia aj zvieratá sa musia vyrovnávať s extrémnym počasím. Séria skúma tento boj o prežitie.“

VÍŤAZI A FINALISTI PROFESIONÁLNEJ KATEGÓRIE

Medzinárodná porota zložená z odborníkov čelila pri výbere najlepšej série fotografií (zloženej z 5-10 snímok) z desiatich profesionálnych fotografií ťažkej úlohe. Mená víťazov a finalistov sú:

Víťaz kategórie fotografia architektúry (Architecture): Dongni, Čína
2. miesto - Julien Chatelin, Francúzsko / 3.miesto - Diego Mayon, Taliansko 


Overlap - Freeway, Autor: Dongni

Víťaz kategórie konceptuálna fotografia (Conceptual) - Sabine Cattaneo, Švajčiarsko

2. miesto - Gao Peng, Čína / 3.miesto - Alexander Anufriev, Rusko

Art. 115 – 1., Autor: Sabine Cattaneo

Víťaz kategórie problémy súčasnosti (Contemporary Issues) - Tasneem Alsultan, Saudská Arábia
2. miesto - Li Sony, Čína / 3.miesto - Lorzenzo Maccotta, Taliansko


Nasiba, Autor: Tasneem Alsultan

Víťaz kategórie aktuálne správy a novinky (Current Affairs & News) - Alessio Romenzi, Taliansko

2. miesto - Joe Raedle, USA / 3.miesto - Ivor Prickett, Írsko


"We are taking no prisoners", Autor: Alessio Romenzi

Víťazka kategórie bežný život (Daily Life): Sandra Hoyn, Nemecko

2. miesto - Christina Simons, Island / 3.miesto - Alice Cannara Malan, Taliansko


 9, Autor: Sandra Hoyn

Víťaz kategórie krajina (Landscape): Frederik Buyckx, Belgicko

2. miesto - Kurt Tong, VB / 3.miesto - Peter Franck


Shepherd, Autor: Frederik Buyckx

Víťaz kategórie svet prírody (Natural World): Will Burrard-Lucas, VB

2. miesto - Ami Vitale, USA / 3.miesto - Christian Vizl, Mexiko


Spirit of the Night, Autor: Will Burrard-Lucas

Víťaz kategórie portrét (Portraiture): George Mayer, Rusko

2. miesto - Romina Ressia, Argentína / 3.miesto - Ren shi Chen, Čína


From the series: "Light. Shadows. Perfect woman", Autor: George Mayer

Víťaz kategórie zátišie (Still Life): Henry Agudelo, Kolumbia

2. miesto - Shinya Masuda, Japonsko / 3.miesto - Christoffer Askman, Dánsko


Indelible Marks, Autor: Henry Agudelo

Víťaz v kategórii športová fotografia (Sport): Yuan Peng, Čína

2. miesto - Eduard Korniyenko, Rusko/ 3.miesto - Jason O’Brien, Austrália


The twins' gymnastics dream, Autor: Yuan Peng

FOTOGRAF ROKA OTVORENEJ KATEGÓRIE – ALEXANDR VINOGRADOV, RUSKO

„Mathilda” ruského fotografa Alexandra Vinogradova bola vybraná ako najlepšia jednotlivá fotografia na svete. Fotograf získal spoločne s titulom najlepšieho fotografa v otvorenej kategórii aj odmenu 5 000 USD.


Mathilda, Autor: Alexander Vinogradov

Vinogradov je amatérsky fotograf tvoriaci v Moskve a jeho víťazná snímka je portrét mladého dievčaťa inšpirovaný francúzskym filmom „Léon“. Fotografa vybrali z desiatich víťazov otvorenej kategórie, ktorí boli vyhlásení 28. marca porotou pod vedením britského novinára a fotografa Damiena Demoldera.

MLADÝ FOTOGRAF ROKA – KATELYN WANGOVÁ, USA

Šestnásťročná študentka Katelyn Wangová z Los Angeles v Kalifornii získala titul „Mladý fotograf roka“. Kategória pre mladých fotografov je otvorená pre tých, ktorý majú 12-19 rokov, a vyzvala fotografov po celom svete, aby jednou svojou fotografiou reagovali na tému „Krása“.


On Top of the World, Autor: Katelyn Wang

Víťaznú snímku pomenovanú „On Top of the World” urobila Wangová, keď stála nad jazerom Pehoé v čilskom národnom parku Torres del Paine a nádherne zachytáva krajinu, ktorá sa pod ňou rozprestiera.

ŠTUDENTSKÁ FOTOGRAFIA ROKA – MICHELLE DAIANA GENTILEOVÁ, ARGENTÍNA

Michelle Daiana Gentileová, 21 rokov, študentka Escuela de Fotografía Motivarte, bola ocenená titulom Student Photographer of the Year (Študent fotografie roka) so svojou úchvatnou sériou snímok nazvanou „Only Hope”. Gentileová svoju pôsobivú sériu snímok, ktorá vznikla počas desiatich dní strávených s robotníkmi starej papierne v Argentíne, reaguje na zadanú tému „Emócie“.


Only Hope, Autor: Michelle Daiana Gentile

Gentileová získala pre svoju univerzitu fotografické vybavenie od Sony v hodnote 30 000 €, ktoré jej odovzdali na slávnostnom ceremoniáli.

VÝNIMOČNÝ PRÍNOS PRE FOTOGRAFIU – MARTIN PARR

Britský fotograf Martin Parr bol pri slávnostnom ceremoniáli vyznamenaný ocenením za výnimočný prínos pre fotografiu. Dostalo sa mu uznania za jeho unikátny vizuálny jazyk a tak tiež za to, že posunul možnosti fotografie ako média.

Cena za výnimočný prínos pre fotografiu bola v predchádzajúcich rokoch udelená Mary Ellen Markovej, Williamovi Egglestonovi, Eve Arnoldovej, Brucovi Davidsonovi, Marcovi Riboudovi, Williamovi Kleinovi, dvojici RongRong & inri, Elliottovi Erwittovi a Philovi Sternovi.

VÝSTAVA A KNIHA SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS & MARTIN PARR – 2017

Všetky víťazné snímky a fotografie z užšieho výberu budú vystavené v londýnskej galérii Somerset House od 21. apríla do 7. mája. Výstava tiež predstaví zvlášť usporiadanú expozíciu autorových málo vystavovaných čiernobielych fotografií z raného obdobia, ktoré sa objavia bok po boku niektorých z jeho najikonickejších diel, kníh a filmov.

Všetky vítazné fotografie si môžete pozrieť na https://www.worldphoto.org/winners-galleries.

Výstavu sprevádza taktiež kniha víťazných snímok a vybraných fotografií, ktorú je možné si zakúpiť na www.worldphoto.org

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
matoxxx
2017-04-22 10:04:11
Páči sa mi čiernobiela krajina ,
 
j.a.r.o.
2017-04-22 13:06:10
Fotografia "Indelible Marks, Autor: Henry Agudelo" - to je odstránená (vyrezaná) koža s tetovaním? Či, čo to je?
 
seifi
2017-04-23 18:47:19
príspevok od: j.a.r.o.
Fotografia "Indelible Marks, Autor: Henry Agudelo" - to je odstránená (vyrezaná) koža s tetovaním? Či, čo to je?
to je skalp
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované