Hore

Sony World Photography Awards 2018

Sony World Photography Awards otvára súťaž na rok 2018 s novými kategóriami a možnosťami grantov.
 • Globálna platforma zviditeľňujúca fotografov z celého sveta
 • Výzva pre fotografov v nových kategóriách „Creative“ a „Discovery“
 • Nová príležitosť pre víťazných fotografov získať grant

“To, že som bol vymenovaný za fotografa roka mi prinieslo omnoho väčšiu publicitu, ako som si vôbec vedel predstaviť.“ - Frederik Buyckx, víťaz súťaže Sony World Photography Awards 2017.

Sony World Photography Awards, jedna z popredných svetových fotografických súťaží, prichádza s možnosťou prihlásiť sa do nového ročníka. Vstúpiť do súťaže je možné bezplatne na www.worldphoto.org.

V 11. ročníku sa v Profesionálnej súťaži predstavia dve nové podnetné kategórie: kreatívna (Creative) a objaviteľská (Discovery). Súťaž ďalej ponúkne víťazom možnosť získať grant na financovanie budúcich fotografických projektov.

Súťaž Sony World Photography Awards, najväčšia fotografická súťaž na svete, je dielom Svetovej fotografickej organizácie (World Photography Organisation), ktorá je autoritou v tomto odvetví. Súťaž oslavuje najlepších fotografov minulého roka a po celý rok im zaisťuje obrovskú celosvetovú publicitu, zviditeľňuje ich, a ponúka im nové možnosti.

Víťaz súťaže Sony World Photography Awards za rok 2017, Frederik Buyckx, sa vyjadril k tomu, aký má súťaž vplyv: „To, že som bol vymenovaný za fotografa roka mi prinieslo omnoho väčšiu publicitu, ako som si vôbec vedel predstaviť. Otvorilo mi to mnoho ďalších dverí, ale rovnako dôležité bolo to, že ma víťazstvo povzbudilo v práci na mojich vlastných projektoch.“

Zmeny fotografie ako média umožnili vznik novým kategóriám v Profesionálnej súťaži

S ohľadom na zmeny, ku ktorým v použití fotografie dochádza, boli na rok 2018 vytvorené dve nové kategórie Profesionálnej súťaže.

Obidve nové kategórie „Creative“ a „Discovery“ boli navrhnuté pre fotografov, ktorí pracujú s fotografickým médiom novátorským spôsobom. Porota sa pri týchto dvoch kategóriách zvlášť zameria na to, aby ocenila originalitu, experimentátorstvo a predstavivosť. Verí, že tak odhalí to, čo by inak zostalo v súťaži nepovšimnuté. Umelecká interpretácia, integrita a technické zručnosti sú pre porotu kľúčovými faktormi pri hodnotení všetkých kategórií súťaže.

Súťaž Sony World Photography Awards sa skladá zo štyroch súťaží:

 • Profesionálna – 10 kategórii, v ktorých sa posudzuje súbor diela (5-10 snímok)
 • Otvorená – najlepšie jednotlivé snímky z desiatich kategórií
 • Pre mladých fotografov – mladí fotografi vo veku 12-19 rokov reagujú jednou snímkou na zadané témy súťaže
 • Student Focus – pre študentov fotografie

Úplný zoznam súťažných kategórií a ich popis nájdete na www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards.

Nový grant Sony na financovanie fotografických projektov

Dôkazom toho, ako sa táto súťaž snaží vytvárať príležitosti pre svojich fotografov, je nový grantový program, ktorý bol tento rok predstavený fotografom súťažiacim v Profesionálnej kategórii a v kategórii Student Focus.

Sony udelí vybraným fotografom, z radov víťazov ročníka 2018, niekoľko grantov vo výške 7 000 USD, aby sa mohli venovať projektom podľa svojho výberu.

Okrem toho získa každý fotograf z užšieho výberu súťaže Student Focus 3500 USD, aby mohli spoločne pracovať na novom zadaní od spoločnosti Sony a od Svetovej fotografickej organizácie.

Grantový program Sony sa po úspešnom pilotnom ročníku, kedy bol udelený trom víťazom Profesionálnej kategórie súťaže Sony World Photography Awards za rok 2016, stáva pevnou súčasťou ročníka 2018. Prvými príjemcami grantu sa stali: Amélie Labourdette, Maroesjka Lavigne a Nikolai Linares. Prvé granty Sony tak podporili rôzne projekty, vrátane dokumentácie mladých toreadorov v Španielsku (Linares), krajiny Island a Namíbia (Lavigne) a vplyv človeka na tuniskú púšť (Labourdette).

Podrobné informácie o príjemcoch grantu Sony za rok 2017 nájdete nižšie v poznámkach pre editorov. Snímky z tejto série sú dostupné na press.worldphoto.org.

Ceny: celosvetová publicita, výstavy a digitálne fotografické vybavenie

Všetci víťazi Profesionálnej a Otvorenej kategórie a kategórií Pre mladých fotografov a Student Focus získajú digitálnu fotovýbavu od Sony.

Fotograf roka navyše získa peňažnú odmenu v hodnote 25 000 USD a celkový víťaz Otvorenej kategórie získa 5 000 USD.

Fotografie všetkých víťazov kategórií, a tiež mnohé z tých, ktoré sa dostanú do užšieho výberu, budú vystavené na každoročnej výstave Sony   World Photography Awards v Londýne, a potom sa vydajú na medzinárodné turné. Snímky tiež budú publikované v ročenke víťazných fotografií a všetci víťazi i fotografi z užšieho výberu sa vďaka špeciálnym marketingovým a tlačovým kampaniam dočkajú celosvetovej publicity.

Kľúčové dáta 2018

 • 4. decembra 2017 – uzávierka súťaže Student Focus
 • 4. januára 2018 – uzávierka Otvorenej súťaže a súťaže Pre mladých fotografov
 • 1. januára 2018 – uzávierka Profesionálnej súťaže
 • 27. februára 2018 – vyhlásenie užšieho výberu
 • 27. marca 2018 – vyhlásenie víťazov národných súťaží a Otvorenej súťaže
 • 19. apríla 2018 – vyhlásenie víťazov kategórie Fotograf roka a Profesionálnej kategórie

So všetkými otázkami sa môžete obrátiť na tlačové oddelenie Svetovej fotografickej organizácie:

Tlačové oddelenie, Svetová fotografická organizácia

+ 44 (0) 20 7886 3043 / press@worldphoto.org

Príjemcovia grantu Sony 2017 

Nikolai Linares (nar. 1983 v Dánsku), fotoreportér, ktorý zvíťazil v Profesionálnej športovej kategórii za rok 2017 so svojou sériou snímok nazvanou „Second Best”. Jeho nové dielo „The Boys and the Bulls” sleduje snahu chlapcov a mladých mužov, ktorí v meste Almería v južnom Španielsku študujú, stať sa toreádormi.

Maroesjka Lavigne (nar. 1989 v Belgicku) je umelecká fotografka, ktorej práce v súčasnosti vystavuje newyorská galéria Robert Mann Gallery. Je víťazkou krajinárskej kategórie Profesionálnej súťaže za rok 2017, jej série „Out of the Blue” skúma geologické a estetické kvality zeme.

Amélie Labourdette (nar. 1974 vo Francúzsku) je vizuálna umelkyňa a víťazka súťaže Sony World Photography 2016 v kategórii architektúra. Séria „Traces of Human Occupation“ od Labourdette, ktorá vznikla v tuniskej púšti, skúma, aký dopad má ľudská činnosť na rôzne krajiny, ktoré sú súčasťou banskej oblasti v gubernii Gafsa.

Práce troch fotografov z kategórie Student Focus, ktorí boli vybraní, aby ďalej spolupracovali, budú k dispozícii neskôr v tomto roku.

2017 SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE za ROK 2017 – viď. úplný popis kategórií tu.

●      Profesionálna – porota vyberá zo sérií snímok.

Kategórie: architektúra / súčasné témy / kreatívne / problémy súčasnosti & správy / objavné / krajina / svet prírody & divoké zvieratá / portréty / šport / zátišie      

●      Otvorená – porota vyberá z jednotlivých snímok.

Kategórie: architektúra / kultúra / enhanced / pohyb / krajina & príroda / portréty / zátišie / streetová fotografia / cestovanie / divoká príroda

●      Pre mladý fotografov – pre fotografov vo veku 12-19, porota vyberá z jednotlivých snímok na zadanú tému „Moje okolie“

Vyhodnotenie roku 2017 nájdete tu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované