Hore

Sony World Photography Awards 2019 vyhlasuje súťaž National Award Slovakia a je známa porota

Príležitosť pre všetkých slovenských fotografov.

World Photography Organisation s potešením oznamuje, že National Award Slovakia teraz prijíma prihlášky do súťaže. Dlhoročná časť súťaže Sony World Photography Awards, súťaž National Awards, ponúka jedinečnú príležitosť súťažiacim všetkých úrovní z viac ako 50 krajín, aby získali uznanie v celosvetovo známej fotografickej súťaži.

Slovenskí fotografi, ktorí sa prihlásia na niektorú z desiatich otvorených kategórií súťaže Sony World Photography Awards, budú automaticky zaradení aj do National Award Slovakia. Porota bude vyberať snímky z rôznych kategórií, ako napríklad Architektúra, Cestovanie, Kultúra alebo Pouličné fotografie (celý zoznam k dispozícii nižšie).

Víťaz súťaže National Award Slovakia získa nie len hodnotnú cenu od spoločnosti Sony, ale jeho snímka bude taktiež propagovaná po celom svete a v apríli 2019 vystavená na výročnej výstave Sony World Photography Awards v Londýne.

Súťaž National Award Slovakia bola otvorená v roku 2012 a jej víťazom sa v roku 2018 stala Erika Valkovičová s fotografiou Matterhorn Sunrise, snímkou zobrazujúcou výhľad na Matterhorn pri východe slnka. Valkovičová k svojmu oceneniu uviedla: „Som skutočne poctená a hrdá, že som vyhrala Národnú cenu spomedzi toľkých veľmi talentovaných fotografov v tejto prestížnej súťaži. Je to obrovský úspech, ktorý ma motivuje naďalej rozvíjať kariéru fotografa, a zároveň fantastická príležitosť celosvetovo prezentovať svoju prácu.“


Matterhorn Sunrise, Autor: Erika Valkovičová

Teraz, na svojom dvanástom ročníku Sony World Photography Awards oslavuje tie najlepšie súčasné fotografie z uplynulých 12 mesiacov, naprieč všetkými žánrami. Všetky prihlášky sú k dispozícii na www.worldphoto.org/swpa. Víťazi a finalisti súťaže sa môžu okrem peňažných cien a najnovšieho fotografického vybavenia od firmy Sony tešiť taktiež z celosvetového uznania, publicity a prezentácie svojich snímok na výstavách po celom svete.

Porota Sony World Photography Awards 2019 je známa

World Photography Organisation s potešením oznamuje, že porota súťaže Sony World Photography Awards 2019, najväčšej svetovej fotografickej súťaže, bola vybraná. Pri tejto príležitosti bol zverejnený zoznam kategórií a predseda poroty ponúkol radu potenciálnym účastníkom.

World Photography Organisation dnes taktiež zverejnila zoznam krajín, ktoré sa zúčastnia súťaže National Awards 2019. Dlhoročná súčasť Sony World Photography Awards, súťaž National Awards, ponúka jedinečnú príležitosť súťažiacim na všetkých úrovniach z viac ako 50 krajín, aby získali uznanie v celosvetovo známej fotografickej súťaži.

Odborná porota hľadá najlepšie súčasné svetové fotografie

Porota na rok 2019, starostlivo vybraná organizáciou World Photography Organisation, sa skladá z odborníkov, ktorí pracujú v najrôznejších odboroch fotografického odvetvia. Tohtoročná porota, ktorá bude posudzovať snímky z 10 rôznych kategórií súťaže profesionálov, sa skladá zo špičkových expertov z celého sveta:

●  Erin Barnett, riaditeľka výstav a zbierok, International Center of Photography (USA)

●  Brendan Embser, editor, Aperture (USA)

●  Olivier Laurent, zahraničný foto editor, The Washington Post (USA)

●  Emma Lewis, asistent kurátora, Tate (Veľká Británia)

●  Isabella van Marle, vedúca vzťahov s vystavovateľmi, Unseen (Holandsko)

●  Predseda poroty: Mike Trow, editor, fotograf, producent (Veľká Británia)

Predseda poroty Mike Trow:

„Je mi cťou byť menovaný za predsedu poroty profesionálnej súťaže Sony World Photography Awards. Na súťaži Sony World Photography Awards je vzrušujúce spektrum tém a globálny dosah vybraných príbehov a fotografií. Účastníkom by som chcel poradiť, aby si starostlivo vybrali svoju kategóriu a verili svojmu príbehu. Ukážte, ako vidíte svet a vyhýbajte sa klišé. Fotografické techniky a štýly sú čím ďalej, tým viac dobrodružné a dynamické, takže je nevyhnutné mať i špičkovú technickú úroveň. Aby ste našu odbornú porotu oslovili, musíte ponúknuť vašu najlepšiu prácu a taktiež ukázať, že dokážete svoje dielo upraviť tak, aby bolo ucelené, dynamické a krásne.“

Súťaž Open, v ktorej sa posudzuje jedna snímka v 10 rôznych kategóriách bude mať za predsedníčku poroty Rebeccu McClelland, vedúcu fotografie a umeleckej výroby pre Saatchi Saatchi & Prodigious (UK), ktorá bude predsedníčkou poroty aj v súťaži Youth a National Awards.

Tohtoročnú študentskú súťaž budú hodnotiť traja význační porotcovia medzinárodnej fotografickej scény - Jason Baron, kreatívny riaditeľ fotografie, BBC Creative (Veľká Británia); Bruno Bayley, šéfredaktor, Magnum Photos (Veľká Británia) a Jeff Hamada, zakladateľ a editor, BOOOOOOOM (Kanada)

Životopisy jednotlivých porotcov nájdete na:

https://www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards/judges

Inšpirujúce snímky zo súťaže Open

Po rekordnom počte prihlásených zo súťaže pre rok 2018*, Sony World Photography Awards 2019 už dostala tisícky rôznych výnimočných snímok z celého sveta. Zatiaľ čo v profesionálnej súťaži je posudzovaná celá séria prihlásených prác, dnes zverejnené nové snímky sú zo všetkých 10 kategórií súťaže Open. Tu sa posudzujú jednotlivé snímky. Medzi prihlásené fotografie patrí snímka Marca Gaiottiho (Taliansko) s ľadovcami uväznenými v zamrznutej vode Svalbardu (kategória Krajina), snímka Pedra Luisa Ajuriaguerra Saiza (Španielsko), na ktorej je potápač v pohybe v blízkosti Guggenheimovho múzea v Bilbau, Christy Lee Rogers’ (USA) a snímka ľudí víriacich vodu a pohybujúcich sa v nej (oboje kategória Pohyb).

Celosvetové uznanie pre všetky úrovne v National Award a Sony Grant

Každoročne Sony World Photography Awards oslavuje a odmeňuje fotografov na všetkých úrovniach v súťaži profesionálov a študentov, a taktiež v kategórii najlepšej svetovej fotografie naprieč kategóriami súťaží Open a Youth. National Awards oslavuje fotografické talenty z viac ako 50 krajín sveta. Na nasledujúcej adrese nájdete zoznam krajín a cien (ďalšie informácie budú pridávané v nasledujúcich mesiacoch): https://www.worldphoto.org/2019-national-awards

Víťazi a finalisti súťaží Awards sa môžu okrem peňažných cien a najnovšieho fotografického vybavenia od Sony, tešiť aj z celosvetového uznania, publicity a prezentácie na výstavách po celom svete.

Víťazi súťaží môžu taktiež získať grant spoločnosti Sony na financovanie budúcich fotografických projektov. Vybraným víťazom bude udelených niekoľko grantov vo výške 7 000 USD a finalistom súťaže študentov vo výške 3 500 USD na spoluprácu pri fotografických zákazkách zadaných spoločnosťou Sony a World Photography Organisation.

Nadchádzajúce uzávierky a oznámenia

Uzávierky na 2019 Sony World Photography Awards sú:

  • 30. novembra 2018 (13.00 GMT)  – súťaž pre študentov
  • 4. januára 2019 (13.00 GMT) – súťaž Open, Youth a National Award
  • 11. januára 2019 (13.00 GMT) – súťaž profesionálov

Finalisti súťaží Open a Youth budú vyhlásení 5. februára 2019. Víťazí súťaží Open a National Awards budú vyhlásení 26. februára 2019. Finalisti súťaží profesionálov a študentov budú vyhlásení 2. apríla 2019. Fotograf roka, a celkoví víťazi súťaží kategórií Open, Student, Youth a Professional budú vyhlásení 17. apríla 2019.

Výstava Sony World Photography Awards 2019 bude prebiehať od 18. apríla – 6. mája 2019 v Somerset House, Londýn.

2018 SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS SÚŤAŽE & KATEGÓRIE – kompletné popisy kategórií nájdete tu.

●  Professional – Posudzuje sa celok prihlásených prác.
Kategórie: Architektúra / Téma / Kreatívna/ Objaviteľská / Dokumentárna / Krajina / Divoká príroda / Portrét / Šport / Zátišie

●  Open – Posudzuje sa jedna snímka.
Kategórie: Architektúra / Kultúra (za podpory Culture Trip) / Kreatívna / Pohyb / Krajina / Divoká príroda / Portrét / Zátišie / Pouličné fotografie / Cestovanie (za podpory Eurostar)

●  Youth – Pre fotografov vo veku 12-19 rokov, posudzuje sa jedna snímka na základe zadania témy „Diverzita“.

●  Student – Pre všetkých študentov fotografie, celok prihlásených prác na tému „Evolúcia“. Finalisti následne predložia ešte sériu snímok zodpovedajúcej druhej zadanej téme.

●  National Awards – Oslavuje miestne fotografické talenty vo viac ako 50 krajinách sveta, posudzuje sa jedna snímka.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia