Hore

Systém Canon EOS R sa rozrastá o dve nové bezzrkadlovky a hneď niekoľko nových RF objektívov a telekonvertorov.

Spoločnosť Canon dnes rozširuje systém EOS R o dve plnoformátové bezzrkadlovky – Canon EOS R5 a EOS R6, štyri teleobjektívy s bajonetom RF – RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM, RF 600mm F11 IS STM, RF 800mm F11 IS STM, RF 85mm F2 MACRO IS STM a dva telekonvertory RF – EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x. Canon dnes na trh uviedol aj profesionálnu fototlačiareň imagePROGRAF PRO-300.

Canon EOS R5 a R6 – bezkonkurenčný výkon a kreativita bez hraníc

Spoločnosť Canon Inc. dnes oznámila uvedenie fotoaparátov EOS R5 a EOS R6, dvoch pokročilých plnoformátových bezzrkadlových prístrojov založených na revolučnom systéme EOS R s bajonetom RF. Prístroj EOS R5 profesionálnej triedy zhotovuje statické snímky s rozlíšením 45 megapixelov, rýchlosťou až 20 sn./s [1] a je vôbec prvým plnoformátovým bezzrkadlovým fotoaparátom, ktorý podporuje záznam videa v rozlíšení 8K RAW pri snímkovej frekvencii až 29,97 sn./s interne a 4K pri 120p. EOS R6 je vynikajúcou voľbou pre nadšencov i profesionálov, ktorí chcú prejsť na bezzrkadlový prístroj a hľadajú lepšie schopnosti, vrátane fotografovania v rozlíšení 20,1 megapixelov, rýchlosťou 20 snímok za sekundu a chcú natáčať vysoko kvalitné video v rozlíšení 4K pri 60p a Full HD pri 120p. Z hľadiska rýchlosti a rozlíšenia sa prístrojom EOS R5 a EOS R6 nič nevyrovná.

Nové poňatie bezzrkadlovky

Snímač typu CMOS novej generácie v spojení s výkonnými objektívmi radu RF používateľom umožňuje zachytiť detaily na novej úrovni pri bezkonkurenčnej rýchlosti snímania. EOS R5 a EOS R6 dokážu robiť snímky rýchlosťou až 20 sn./s v úplnej tichosti, a to použitím elektronickej uzávierky s automatickou expozíciou (AE) a automatickým zaostrovaním (AF) so sledovaním objektu. Používatelia tak majú istotu, že zachytia každý príbeh v mimoriadnej kvalite, bez ohľadu na miesto a čas. Mechanická a elektronická uzávierka taktiež umožňujú vysokorýchlostné sekvenčné snímanie až 12 sn./s.

Novinky EOS R5 a EOS R6 sú prvými plnoformátovými bezzrkadlovkami spoločnosti Canon vybavenými päťosovou stabilizáciou obrazu priamo v tele prístroja (IBIS), ktorú môžu využiť používatelia všetkých typov objektívov. Stabilizácia IBIS spolupracuje so stabilizačným systémom objektívov RF tak, že objektív a snímač spoločne vyrovnávajú vybočenie a stúpanie, korigujú horizontálny a vertikálny posun a klopenie. Tento inteligentný stabilizačný systém dokáže korigovať neuveriteľných 8 expozičných hodnôt – najlepší výkon stabilizácie obrazu na svete – a umožňuje tak novú úroveň kreativity pri fotografovaní z ruky alebo natáčania videí bez statívu.

Veľký priemer bajonetu RF zabezpečuje, že svetlo dopadá na celú plochu snímača vrátane rohov, a to aj pri jeho pohybe vplyvom internej stabilizácie obrazu. Priemer 54mm umožňuje konštruovať objektívy RF s väčším obrazovým kruhom, ktorý pokryje aj väčší pohyb snímača pri stabilizácii. To znamená, že niektoré objektívy bez vlastnej stabilizácie, napr. RF 85mm F1.2L USM alebo RF 28-70mm F2L USM, môžu rovnako dosiahnuť stabilizáciu až o 8 expozičných hodnôt [2].

Používatelia objektívov EF zaznamenajú zvýšenie výkonu stabilizácie, pretože stabilizačný systém v tele spolupracuje so stabilizovanými objektívmi EF. Z päťosovej stabilizácie obrazu v tele prístrojov EOS R5 a EOS R6 budú mať úžitok aj používatelia nestabilizovaných objektívov EF.

Ostrosť na prvom mieste

Jadrom prístrojov EOS R5 a EOS R6 je obrazový procesor DIGIC X – teda ten istý ako v prípade najvyššieho modelu zrkadloviek EOS-1D X Mark III. Procesor podporuje technológiu automatického ostrenia novej generácie so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF II, ktorá sa vyznačuje bezkonkurenčnou rýchlosťou a spoľahlivosťou. Najrýchlejší systém automatického ostrenia na svete dokáže zaostriť rýchlosťou 0,05 sekundy [3]. EOS R5 dokáže zaostriť pri hodnote -6 EV a EOS R6 je prvý prístroj EOS, ktorý dosahuje minimálne hodnoty EV pre automatické ostrenie -6,5 [4] [5]. Precízne automatické zaostrovanie je účinné aj pri nízkej hladine osvetlenia a pri vysokých svetelných kontrastoch.

Systém ITR AF X AF bol naprogramovaný s pomocou umelej inteligencie a hĺbkového učenia. Režim detekcie tváre/očí zabezpečuje, že objekt bude zaostrený, aj keď sa bude nepredvídateľne pohybovať pri malej hĺbke ostrosti. Systém bude hlavu a telo objektu sledovať aj prípade, že sa na moment otočí.

Pokročilé sledovanie objektu založené na algoritmoch hĺbkového učenia rozpoznáva nielen ľudskú tvár a oči, ale aj mačacie, psie a vtáčie, a to ako v režime fotenia, tak aj videa. EOS R5 a EOS R6 dokážu udržiavať presné zaostrenie a sledovať objekt bez ohľadu na jeho veľkosť, pozíciu, orientáciu alebo smer pohľadu a pomáhajú používateľom s istotou zachytávať aj tie najnepredvídanejšie objekty.

Inteligentné pripojenie

Pomocou vstavaného Bluetooth a Wi-Fi je možné prístroje EOS R5 (5 Ghz Wi-Fi) a EOS R6 (2,4 Ghz Wi-Fi [6]) ľahko pripojiť k smartfónu alebo Wi-Fi zariadeniu a prenášať súbory vysokou rýchlosťou, ktoré môžete následne zdieľať alebo ukladať cez FTP/FTPS. Rovnako ich tak môžete ovládať na diaľku prostredníctvom aplikácií Camera Connect a EOS Utility, a to po prepojení s PC alebo Macom cez Wi-Fi alebo vysokorýchlostné USB 3.1 Gen 2. Prístroje EOS R5 a EOS R6 taktiež podporujú automatický prenos obrazových súborov z fotoaparátu do cloudovej platformy image.canon pre jednoduché zdieľanie a tlač snímok alebo integráciu do pracovných procesov využívajúcich služby Fotky Google alebo Adobe Cloud [7].

EOS R5 – bez kompromisov

EOS R5 predstavuje nevídaný vývojový skok bezzrkadlových technológií a ponúka najvyššie rozlíšenie zo všetkých prístrojov radu EOS [8]. Procesor DIGIC X, snímač typu CMOS a objektívy RF zvyšujú kvalitu obrazu po všetkých stránkach a umožňujú dosiahnuť rozlíšenie cez 45 miliónov bodov. Pokrytie automatického ostrenia až 100% plochy snímku [9] s 5940 voliteľnými bodmi zaostrenia a rozsahom citlivosti ISO 100-51200 zabezpečuje maximálnu ostrosť objektu aj za extrémne nízkej úrovne osvetlenia. V horčíkovom tele izolovanom proti vlhkosti a prachu sú umiestnené dva sloty na pamäťové karty (CFexpress a SD UHS II).

Profesionáli môžu filmovať v internom rozlíšení 8K RAW s 12-bitovou farebnou hĺbkou s využitím plnej šírky snímača a dosahovať skutočne kinematografickú kvalitu s priebežným automatickým ostrením so sledovaním očí a tváre. EOS R5 tiež nastavuje novú latku pre tých, ktorí filmujú v rozlíšení 4K. Zaznamenáva 4K DCI (plný formát) a 4K UHD pri snímkovej frekvencii až 120P (119,88 sn./s) v kvalite 4: 2: 2 s 10-bitovou farebnou hĺbkou. Výsledkom sú plynulé spomalené zábery vo vysokom rozlíšení s plným výkonom automatického ostrenia. Používatelia, ktorí hľadajú najvyššiu kvalitu 4K, môžu využiť režim 4K HQ, ktorý vykresľuje neuveriteľne jemné detaily pri snímkovej frekvencii až 30p interným prevzorkovaním zo záznamu v 8K.

 • Interný záznam videa 8K RAW až 29,97 sn./s (bez orezu)
 • Interný záznam videa 8K až 29,97 sn./s (bez orezu) 4: 2: 2 s 10-bitovou hĺbkou s Canon Log (H.265) alebo 4: 2: 2 s 10-bitovou hĺbkou vo formáte HDR PQ (H.265 )
 • Interný záznam videa 4K až 119,88 sn./s (bez orezu) 4: 2: 2 s 10-bitovou hĺbkou s Canon Log (H.256) alebo 4: 2: 2 s 10-bitovou hĺbkou vo formáte HDR PQ (H.265 )
 • Výstup 4: 2: 2 s 10-bitovou hĺbkou s Canon Log alebo 4: 2: 2 s 10-bitovou hĺbkou vo formáte HDR PQ cez HDMI v rozlíšení 4K 59,94 sn./s

Na základe požiadaviek zákazníkov sa do prístroja EOS R5 vracia multifunkčný ovládač, no zároveň zostáva možnosť ostriť prostredníctvom výklopného dotykového displeja s uhlopriečkou 3,2 palca a rozlíšením 2,1 milióna bodov. Podporovaný je aj režim Dual Pixel RAW, ktorý umožňuje upravovať ostrosť a kontrast pozadia a osvetlenia v prípade portrétov aj po nasnímaní a rozširuje tak tvorivé možnosti. Elektronický hľadáčik (EVF) s uhlopriečkou 0,5 palca má obnovovaciu frekvenciu 120 sn./s a rozlíšenie 5,76 milióna bodov. Poskytuje úplne realistický pohľad na svet porovnateľný s optickým hľadáčikom.

EOS R6 – dokonalosť vo všetkých smeroch

Fotoaparát EOS R6, rovnako ako EOS R5, ponúka úžasné schopnosti systému EOS R a dáva fotografom možnosť tvoriť dokonale ostré snímky a videá priamo z ruky. Výkonný, všestranný plnoformátový prístroj sa vyznačuje špičkovou rýchlosťou vo svojej triede. Zďaleka presahuje požiadavky fotoamatérov a poloprofesionálov všetkých žánrov. Športoví a wildlife fotografi môžu prístroj s dôverou použiť na zachytenie rýchlej akcie s možnosťou sekvenčného snímania 20 sn./s, voľby z 6072 bodov pre automatické zaostrovanie a s režimom automatického ostrenia so sledovaním objektu. Snímač typu CMOS s rozlíšením 20,1 milióna bodov zdieľa mnoho technológií a charakteristík sa snímačom použitým v prístroji EOS-1D X Mark III. Ponúka rozsah citlivosti ISO 100-102400 s automatickým nastavením a umožňuje tak používateľom získať čistý obraz aj v najnáročnejších svetelných podmienkach, napríklad pri svadbách a iných udalostiach v interiéri, s vysokou mierou flexibility a širokými možnosťami voľby.

Inovatívny prístroj EOS R6 vychádza v ústrety tvorcom obsahu, ktorí potrebujú vyhovieť silnejúcemu dopytu po kvalitných statických snímkach a videu. Dokáže filmovať v rozlíšení 4K UHD so snímkovou frekvenciou až 59,94 sn./s, čodosahuje prevzorkovaním z 5,1K. Umožňuje tvoriť spomalené zábery v rozlíšení Full HD pri 119,88 sn./s s podporou automatického ostrenia. Pri filmovaní možno použiť pruhovaný raster (funkcia "zebra") ako vodítko pre úpravu expozície. Táto funkcia je obzvlášť užitočná za podmienok, pri ktorých zvyčajne vznikajú prepaly. Maximálnu flexibilitu pri následnom spracovaní natočeného materiálu dáva používateľom možnosť interného záznamu vo formáte H.264 s 8-bitovou farebnou hĺbkou alebo H.265 s 10-bitovou farebnou hĺbkou YCbCr 4: 2: 2 a s možnosťou rozšírenia dynamického rozsahu pomocou Canon Log.

Elektronický hľadáčik s uhlopriečkou 0,5" s rozlíšením 3,69 milióna bodov pracuje s vysokou obnovovacou frekvenciou 120 sn./s. Dosahuje vďaka tomu úplne minimálne oneskorenie pri zobrazovaní scény, a je preto ideálny pre fotografovanie športu. Výklopný a otočný LCD displej s uhlopriečkou 3" s rozlíšením 1,62 milióna bodov podporuje kreatívne fotografovanie z nezvyčajných uhlov. Dva sloty na pamäťové karty umožňujú vložiť 2 karty SD UHS II a zapisovať na obe súčasne s možnosťou odlišného formátu na každej z nich.

Predstavujeme trojicu nového príslušenstva EOS

LP-E6NH (cena 109 EUR)

Nová batéria s dlhšou výdržou dodávaná s fotoaparátmi EOS R5 a EOS R6, kompatibilná so všetkými doterajšími prístrojmi, ktoré používajú batérie typu LP-E6. LP-E6NH nahrádza LP-E6N a má kapacitu vyššiu o 14% (2130 mAh), čo jej umožňuje zaobstarať viac snímok pri zachovaní kompatibility s existujúcimi produktmi a príslušenstvom.

Batériový grip BG-R10 (cena 399 EUR)

Umožňuje dlhšiu neprerušovanú prácu s prístrojmi EOS R5 a EOS R6, napríklad pri fotografovaní svadieb, prírody alebo pre spravodajstvo. Nový batériový grip umožňuje prístroje napájať z dvoch batérií (LP-E6/N /NH). Je taktiež vybavený ovládacími prvkami pre jednoduchšie fotografovanie na výšku.

WFT-R10 (cena 1149 EUR)

Wi-Fi adaptér v podobe batériového gripu s dvoma anténami 2x2 MIMO pre rýchlejší prenos s dlhším dosahom, kompatibilný s EOS R5. WFT-R10 ponúka rozšírené sieťové funkcie vrátane SFTP cez Wi-Fi a obsahuje aj gigabitový Ethernetový port.

Canon EOS R5 bude v predaji koncom mesiaca júl za cenu 4499 EUR. Canon EOS R6 bude k dispozícii koncom augusta za cenu 2699 EUR. Ďalšie informácie o prístrojoch EOS R5 a EOS R6 nájdete na stránkach:

https://www.canon.sk/cameras/eos-r5/

https://www.canon.sk/cameras/eos-r6/


Spoločnosť Canon dnes uvádza na trh štyri nové objektívy RF a dva telekonvertory – RF 85 mm F2 MACRO IS STM, RF 600 mm F11 IS STM, RF 800 mm F11 IS STM, RF 100-500 mm F4.5-7.1L IS USM, telekonvertor RF 1,4x a telekonvertor RF 2x. Ďalším dnes uvedeným produktom je tlačiareň imagePROGRAF PRO-300 formátu A3+, ktorá ponúkne tradičnú kvalitu radu imagePROGRAF PRO.

Hlavné funkcie a vlastnosti bezzrkadlovky Canon EOS R5:

 • Plnoformátový snímač 45 Mpx
 • Až 20 sn./s / 12 sn./s
 • Stabilizácia obrazu v tele, až o 8 expozičných hodnôt
 • Automatické ostrenie pomocou technológie Dual Pixel CMOS AF II
 • Citlivosť ISO 100-51200
 • Video 8K 30p 12 bitov (plná šírka)
 • Elektronický hľadáčik 5,76 milióna bodov
 • Výklopný a otočný LCD displej s uhlopriečkou 3,2" a rozlíšením 2,1 milióna bodov
 • Dva sloty na pamäťové karty (1x CFexpress a 1x SD UHS-II)
 • Displej na hornom paneli a multifunkčný ovládač automatického ostrenia
 • Interná Wi-Fi 5GHz s voliteľným bezdrôtovým adaptérom (WFT-R10)
 • Bluetooth
 • Nabíjanie cez USB a napájanie cez PD-E1
 • Váha samotného tela 650g (738g s batériou/pamäťovou kartou)


Hlavné funkcie a vlastnosti bezzrkadlovky Canon EOS R6:

 • Plnoformátový snímač 20,1 Mpx
 • Až 20 sn./s / 12 sn./s
 • Stabilizácia obrazu v tele, až o 8 expozičných hodnôt
 • Automatické ostrenie pomocou technológie Dual Pixel CMOS AF II
 • Citlivosť ISO 100-102400
 • Video 4K 60 p 10 bitov, Full HD 120 sn./s
 • Elektronický hľadáčik 3,69 milióna bodov
 • Výklopný a otočný LCD displej s uhlopriečkou 3" a rozlíšením 1,62 milióna bodov
 • Dva sloty na pamäťové karty (2x SD UHS-II)
 • Multifunkčný ovládač automatického ostrenia
 • Interná Wi-Fi 2,4 GHz a FTP
 • Bluetooth
 • Nabíjanie cez USB a napájanie cez PD-E1
 • Váha samotného tela 598 g (690 g s batériou/pamäťovou kartou)


[1] Podmienky sekvenčného snímania pri až 20 sn./s alebo 12 sn./s

Mechanická uzávierka/elektronická na 1. lamelu: až cca 12 sn./s pri AF/AE sa sledovaním objektu pri užití objektívov RF a niektorých objektívov EF. Informácie o kompatibilných objektívoch nájdete na oficiálnych stránkach spoločnosti Canon. Rýchlosť sekvenčného snímania sa môže líšiť v troch úrovniach v závislosti od typu batérie, nabitia batérie, počtu batérií, používanom objektíve, teploty, nastavenia internej Wi-Fi (zap./vyp.) a od toho, či používate batériový grip a jednotku WFT (iba v prípade EOS R5), DC adaptér alebo napájací zdroj USB. Vedľa vyššie uvedených faktorov môže maximálna rýchlosť sekvenčného snímania poklesnúť tiež vplyvom rýchlosti uzávierky, clony, použitia blesku, eliminácii blikania, povahy fotografovaného objektu, jasu (najmä v tmavom prostredí).

Elektronická uzávierka: až cca 20 sn./s pri AF / AE sa sledovaním objektu. Vzťahuje sa na objektívy RF/EF pri plne otvorenej clone. Informácie o kompatibilných objektívoch nájdete na oficiálnych stránkach spoločnosti Canon. Rýchlosť sekvenčného snímania sa môže líšiť v závislosti od rýchlosti uzávierky, nastavenej clony, stave clony pri sekvenčnom snímaní, eliminácii blikania, povahe fotografovaného objektu, jasu (najmä v tmavom prostredí) a typu objektívu.

[2] Najúčinnejšia stabilizácia obrazu na svete o cca 8,0 expozičných hodnôt

Medzi všetkými digitálnymi fotoaparátmi s výmennými objektívmi. Údaj k 9. júlu 2020 (výskum spoločnosti Canon). Podľa štandardu CIPA, 8,0 expozičných hodnôt s objektívom RF 24-105mm F4 L IS USM pri ohniskovej vzdialenosti 105 mm. Podľa dátumu snímania môže byť potreba aktualizovať softvér objektívu. Schopnosti stabilizácie obrazu pri prístroji EOS R6 sú totožné s EOS R5.

[3] Najrýchlejšie automatické ostrenie na svete 0,05 s

Medzi digitálnymi bezzrkadlovými fotoaparátmi s výmennými objektívmi využívajúcimi plnoformátový obrazový snímač 35 mm s automatickým zaostrovaním na báze detekcie fázového posunu v rovine obrazu a automatickým zaostrovaním na báze detekcie kontrastu. Schopnosti automatického ostrenia pri prístroji EOS R6 sú totožné s EOS R, EOS RP a EOS R5. Na trhu od 9. júla 2020. (Podľa výsledkov výskumu spoločnosti Canon). Vypočítané podľa výslednej rýchlosti automatického ostrenia, merané v súlade s pravidlami CIPA. (Hodnoty sa môžu líšiť podľa fotografických podmienok a úžitkového objektívu.) Interná metóda merania.

[Podmienky merania]

Jas pre ostrenie: EV 12 (izbová teplota, ISO 100)

Fotografický režim: M

Použitý objektív: RF24-105mm F4L IS USM (ohnisková vzdialenosť 24mm),

Fotografovanie statických snímok pomocou tlačidla spúšte,

Spôsob ostrenia: jednobodové automatické (stred)

Režim automatického ostrenia: jednorazové

[4] Prvý fotoaparát EOS s minimálnou expozičnou hodnotou pre automatické ostrenie EV -6,5

Zo všetkých digitálnych fotoaparátov Canon s výmennými objektívmi. Údaj k 9. júlu 2020 (výskum spoločnosti Canon). Podľa štandardu spoločnosti Canon.

[5] Pri robení statických snímok, s objektívom so svetelnosťou f/1.2, jednorazové automatické ostrenie na stred, pri 23 ° C, ISO 100. Okrem objektívov RF s povrchovou úpravou pre zjemnenie oblastí mimo hĺbky ostrosti (Defocus Smoothing).

[6] Použitie Wi-Fi a frekvencia môžu byť v niektorých krajinách alebo regiónoch obmedzené.

[7] Používatelia musia mať zriadený účet v rámci služby Fotky Google alebo Adobe Cloud a vopred sa registrovať na image.canon.

[8] Doteraz najvyššie rozlíšenie v prípade fotoaparátov rady EOS

Zo všetkých digitálnych fotoaparátov Canon s výmennými objektívmi. Údaj k 9. júlu 2020 (podľa výskumu spoločnosti Canon). Podľa testov spoločnosti Canon vykonaných v súlade s pravidlami CIPA odpovedajúcim norme ISO 12233.

[9] Horizontálne 100% × vertikálne: 100% (maximum približne). Oblasť automatického zaostrenia.

Canon výrazne posilňuje rad objektívov RF s dlhou ohniskovou vzdialenosťou – uvádza na trh štyri nové teleobjektívy a dva telekonvertory

Okrem dnešného uvedenia dvoch prelomových bezzrkadlových fotoaparátov revolučného systému EOS R – EOS R5 a EOS R6 – predstavuje dnes spoločnosť Canon Europe štyri nové objektívy RF a dva telekonvertory RF. Nové teleobjektívy rozširujú ponuku inovatívneho radu RF o veľmi dlhé ohniskové vzdialenosti a o nový portrétny makro objektív pre profesionálov i fotografických nadšencov. Dnešné novinky potvrdzujú odhodlanie spoločnosti Canon dlhodobo rozvíjať systém EOS R a rad objektívov RF. Rovnako ako ostatné produkty radu RF, tak aj tieto nové objektívy využívajú schopnosti systému EOS R a ponúkajú fotografom novú úroveň obrazovej kvality, výkonu a kreatívnych možností.

Dnes uvedené novinky radu RF:

 • RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM (cena: 3099 EUR, predaj: september 2020) – kompaktný a všestranný telezoom série L so širokým rozsahom ohniskových vzdialeností, vynikajúcou optickou kvalitou, stabilizáciou obrazu o 5 expozičných hodnôt, rýchlym automatickým zaostrovaním Dual Nano USM, utesnením proti prachu a vlhkosti a ovládacím prstencom pre vyššiu efektivitu práce.
 • RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM (cena: 799 EUR / 1049 EUR, predaj: koniec júla 2020) – najľahšie objektívy s automatickým zaostrovaním na svete s ohniskovou vzdialenosťou 600 mm [1], respektíve 800 mm [2]. Pomocou týchto objektívov s veľmi dlhou ohniskovou vzdialenosťou, plne automatickým zaostrovaním [3] a stabilizáciou obrazu môžu fotografi zhotovovať mimoriadne ostré snímky na veľkú vzdialenosť. V spojení s novými telekonvertormi RF – s označením EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x – dosahujú objektívy ohniskové vzdialenosti extrémnych 1200 mm (RF 600mm F11 IS STM), respektíve 1600 mm (RF 800mm F11 IS STM). To fotografom dáva ešte väčšiu flexibilitu a tvorivé možnosti pri zachovaní funkcie automatického ostrenia. Sú preto ideálnou voľbou pre celý rad fotografických zámerov – fotografovanie zvierat, leteckej techniky a Mesiaca.
 • RF 85mm F2 MACRO IS STM (cena: 699 EUR, predaj: október 2020) – nevyhnutné vybavenie fotografov, ktorí prechádzajú na systém EOS R a chcú fotografovať dokonalé portréty alebo miniatúrne detaily. Tento svetelný portrétový objektív naplno využíva možnosti systému. Ponúka stabilizáciu obrazu až o 5 expozičných hodnôt (alebo 8 expozičných hodnôt pri užití s ​​prístrojmi EOS R5/EOS R6) a makrofotografické schopnosti – čo sú dve jedinečné vlastnosti, ktoré neponúka žiaden ďalší objektív na trhu.
 • EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x (cena: 599 EUR / 749 EUR, predaj: koniec júla 2020) – dva vysoko výkonné a odolné telekonvertory s novou optickou konštrukciou rozširujú schopnosti dnes uvedených objektívov RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM, RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM. Oba telekonvertory umožňujú fotografom predĺžiť ohniskovú vzdialenosť kompatibilných objektívov pri zachovaní obrazovej kvality a rýchlosti systému RF.

RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM – kompaktný a všestranný telezoom

RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM, najdlhší z objektívov RF radu L s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou, je ideálnou voľbou pre nadšencov i profesionálov, ktorí fotografujú šport, voľne žijúce zvieratá či leteckú techniku ​​a požadujú spoľahlivý a odolný kompaktný objektív. Tí, ktorí potrebujú dlhší rozsah než 100-500 mm, môžu k objektívu RF 100-500 mm F4.5-7.1L IS USM pripojiť nový telekonvertor EXTENDER RF 1.4x alebo EXTENDER RF 2x a získať ešte dlhší dosah a väčšiu tvorivú slobodu.

Objektív účinne potláča chromatické aberácie, závoj a odlesky v celom rozsahu ohniskových vzdialeností vďaka jednému optickému prvku s ultra nízkym rozptylom (Super UD) a šiestim prvkom s veľmi nízkym rozptylom (UD). Aj pri plnej clone dosahuje vynikajúcu obrazovú kvality s vysokým rozlíšením a kontrastom. Popri tom je objektív RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM vybavený stabilizáciou obrazu o 5 expozičných hodnôt, respektíve 6 pri použití s ​​telami EOS R5 a EOS R6 [4]. Dosahuje vďaka tomu lepšie výsledky pri fotografovaní z ruky na dlhom ohnisku alebo pri dlhších expozičných časoch.

Vďaka systému automatického ostrenia s motorom Dual Nano USM objektív zaostruje ticho, rýchlo a presne – ideálny pre fotografovanie zvierat a ničím nerušené filmovanie. Inovatívny plávajúci systém ostrenia navyše umožňuje zaostriť už na vzdialenosť 0,9 m.

Ako je pri objektívoch RF štandardom, je aj RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM vybavený ovládacím prstencom, ktorý umožňuje používateľovi upravovať nastavenie bez toho, aby musel prístroj oddialiť od oka. Prstenec transfokátora má nastaviteľný odpor, takže si každý používateľ môže prispôsobiť jeho chod svojim potrebám – túto možnosť ocenia najmä fotografi v pohybe. Rovnako ako ostatné objektívy série L je aj nový model vybavený osvedčeným utesnením proti vode a prachu, takže ho možno používať za všetkých poveternostných podmienok.

RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM – mimoriadne ľahké dlhé teleobjektívy


Teleobjektívy RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM vďačia za svoju nízku hmotnosť novému konceptu. Predstavujú vynikajúcu cenovo dostupnú alternatívu pre amatérskych fotografov, ktorým umožňujú detailne zachytiť veľmi vzdialené objekty. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť 4,5 m (RF 600mm F11 IS STM), respektíve 6 m (RF 800mm F11 IS STM) fotografovi umožňuje urobiť ostré snímky aj na malú vzdialenosť od objektu. Vzdialenosť, na akú sú objektívy schopné zachytiť akciu, je možné predĺžiť pomocou telekonvertorov EXTENDER RF 1.4x and EXTENDER RF 2x pri zachovaní automatického ostrenia a stabilizácie obrazu. S nimi je možné dosiahnuť pozoruhodných ohniskových vzdialeností [5] - až 1600 mm pri použití objektívu RF 800mm F11 IS STM spolu s telekonvertorom EXTENDER RF 2x.

Oba objektívy sú vybavené optickou stabilizáciou obrazu [6] a pri použití s ​​bezzrkadlovými telami systému Canon EOS R podporujú automatické ostrenie Dual Pixel CMOS AF. To všetko umožňuje dosahovať dokonale ostré snímky aj pri fotografovaní z ruky, pretože pohybová neostrosť je výrazne redukovaná.

Tieto ľahké [7] a kompaktné objektívy sú žiarivým príkladom možností bajonetu Canon RF. Oba objektívy využívajúce difrakčné prvky spolu s bajonetom RF a svetelnosťou f/11 sú dôkazom mimoriadneho úspechu spoločnosti Canon v oblasti vývoja optických technológií. Objektívy sú vďaka novej konštrukcii s výsuvným mechanizmom výrazne menšie a ľahšie ako súčasné teleobjektívy EF s dlhou ohniskovou vzdialenosťou. Telo objektívu sa pri použití roztiahne a pre uloženie jednoducho zasunie do seba [8], čo je  ideálne riešenie pre fotografov na cestách, ktorí nemajú vo fotobatohu miesto nazvyš.

Oba objektívy sú vybavené technológiou STM a zaostrujú úplne ticho a plynule – chod objektívu teda neruší pri filmovaní videa. K ľahkému ovládaniu objektívov RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM prispieva ovládací prstenec, ktorý umožňuje priamo a pohotovo upravovať čas, kompenzáciu expozície, citlivosť a nastavenie automatického ostrenia AF [9]. Pevná clona zaisťuje dokonale kruhový bokeh a veľká ohnisková vzdialenosť umožňuje pozadie dostatočne rozostriť pri fotografovaní vzdialených objektov, ktoré tak lepšie vyniknú. To sú ideálne vlastnosti pre fotografovanie zvierat.

RF 85mm F2 MACRO IS STM – dokonalé portréty

Ľahký [10] objektív RF 85mm F2 MACRO IS STM s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 85 mm je ideálnou voľbou pre amatérskych portrétnych fotografov, ktorým umožňuje robiť pôsobivé snímky s atraktívnou perspektívou a mäkko rozostreným pozadím. Spojenie svetelnosti f/2 s plným formátom zabezpečuje vynikajúce výsledky s malou hĺbkou ostrosti aj za zlých svetelných podmienok.

Objektív RF 85mm F2 MACRO IS STM je vybavený stabilizáciou obrazu až o 5 expozičných hodnôt (alebo 8 expozičných hodnôt pri použití s ​​prístrojmi EOS R5/EOS R6). Pri makrofotografii dosahuje zväčšenia 1:2, čo znamená, že umožňuje zachytiť objekty v 50% veľkosti. Takéto vlastnosti neponúka žiadny iný konkurenčný model na trhu. Vďaka systému automatickému ostrenie STM ostrí RF 85mm F2 MACRO pri fotografovaní aj filmovaní rýchlo a plynulo. Je preto ideálnou voľbou pre fotografov, ktorí vstupujú do sveta bezzrkadlových prístrojov a chcú robiť snímky a videá mimoriadnej kvality.

EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x – nekompromisná kvalita obrazu na ešte väčšiu vzdialenosť

Telekonvertory EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x sú určené spravodajským, športovým a wildlife fotografom, ktorí zaobstarávajú zábery z veľkej diaľky. Spoľahlivé a odolné telekonvertory svojim optickým výkonom zodpovedajú objektívom Canon RF a pri použití s ​​kompatibilnými objektívmi poskytujú obraz vysokej kvality bez kompromisov.

Oba využívajú optické prvky s vysokou refrakciou a nízkou disperziou, ktoré eliminujú skreslenie a chromatické aberácie spôsobené zväčšením. Tým dosahujú najvyššiu možnú obrazovú kvalitu. Sú tiež chránené optimalizovaným poťahom a súčasťou konštrukcie je aj kombinovaný trojvrstvový optický prvok obmedzujúci vznik závoja. Vynikajúcu kvalitu pomáha zabezpečiť aj tepelnoizolačný poťah, ktorý obmedzuje zhoršenie optických vlastností pri vysokých teplotách.. Pri užití spolu s objektívom RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM je rozsah ohniskových vzdialeností obmedzený na 300 až 500 mm, aby nedošlo ku kolízii zadného členu objektívu s telekonvertorom.

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívu RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM:

 • Rozsah ohniskových vzdialeností 100-500 mm
 • Jeden optický prvok s ultra nízkym rozptylom (Super UD) a šesť prvkov s veľmi nízkym rozptylom (UD)
 • Stabilizácia obrazu o 5 expozičných hodnôt (štandard CIPA)
 • Automatické ostrenie Dual Nano USM
 • Ovládací prstenec s možnosťou priradenia funkcií
 • Odolnosť proti prachu a vlhkosti ako ostatné produkty radu L
 • Kompatibilný s telekonvertormi RF 1.4x a RF 2x (použiteľné ohniskové vzdialenosti od 300 do 500 mm)

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívov RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM:

 • Ohnisková vzdialenosť 600 mm (RF 600mm F11 IS STM) a 800 mm (RF 800mm F11 IS STM)
 • Stabilizácia obrazu (IS) až o 5 expozičných hodnôt v prípade RF 600mm F11 IS STM a o 4 expozičné hodnoty pri RF 800mm F11 IS STM
 • Technológia automatického ostrenia STM
 • Nízka hmotnosť (RF 600mm F11 IS STM cca 930 g, RF 800mm F11 IS STM cca 1260 g)
 • Kompaktné prevedenie – konštrukcia tela sa pri použití vysúva, pri uskladnení zasúva
 • Ovládací prstenec –  priame nastavenie času, kompenzácia expozície a citlivosti
 • Objektív so svetelnosťou F11 so stabilizáciou obrazu a plnohodnotným automatickým zaostrovaním pri užití s telom Canon EOS R

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívu RF 85mm F2 MACRO IS STM:

 • Ohnisková vzdialenosť 85 mm
 • Svetelnosť f/2
 • Nízka hmotnosť iba 500 g
 • Technológia automatického ostrenia STM
 • Stabilizácia obrazu až o 5 expozičných hodnôt (podľa štandardu CIPA)
 • Makro 1:2

Hlavné funkcie a vlastnosti telekonvertorov EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x:

 • Špeciálne sklo s vysokou refrakciou a nízkou disperziou pre potlačenie chromatickej aberácie
 • Poťah skla a kombinovaný trojvrstvový optický prvok obmedzujúci vznik závoja
 • Povlak chrániace proti vysokej teplote
 • Odolnosť proti vibráciám, prachu a vlhkosti


[1] Medzi objektívmi s automatickým zaostrovaním vrátane ohniskovej vzdialenosti 600 mm pre fotoaparáty s výmennými objektívmi. Od júna 2020. Podľa výsledkov výskumu spoločnosti Canon.

[2] Medzi objektívmi s automatickým zaostrovaním vrátane ohniskovej vzdialenosti 800 mm pre fotoaparáty s výmennými objektívmi. Od júna 2020. Podľa výsledkov výskumu spoločnosti Canon.

[3] Pri použití s telekonvertorom alebo bez nich je oblasť automatického ostrenia obmedzená horizontálne na cca 40% a vertikálne na cca 60% obrazovej plochy.

[4] Vďaka spolupráci s optickým systémom a systémom stabilizácie obrazu prístrojov EOS R5 a EOS R6.

[5] 840 mm (RF 600mm F11 IS STM + EXTENDER RF 1,4x), 1200 mm (RF 600mm F11 IS STM + EXTENDER RF 2x), 1120 mm (RF 800mm F11 IS STM + EXTENDER RF 1,4x) a 1600 mm (RF 800mm F11 IS STM + EXTENDER RF 2x).

[6] RF 600mm F11 IS STM: 5,0 expozičných hodnôt, RF 800mm F11 IS STM: 4,0 expozičnej hodnoty.

[7] RF 600mm F11 IS STM: cca 930g, RF 800mm F11 IS STM: cca 1260g.

[8] V zloženom stave RF 600mm F11 IS STM: cca 199,5 mm, RF 800mm F11 IS STM: cca 281,8 mm.

[9] AF iba s telami EOS R5 a EOS R6.

[10] RF 85mm F2 MACRO IS STM váži približne 500 g.

Canon predstavuje imagePROGRAF PRO-300 – vysoko kvalitnú fototlačiareň formátu A3+ v kompaktnom prevedení

Spoločnosť Canon Europe dnes na trh uviedla tlačiareň imagePROGRAF PRO-300 formátu A3+ ponúkajúcu tradičnú kvalitu oceňovaného radu imagePROGRAF PRO. Ide o ideálny prístroj pre poloprofesionálov a pokročilých fotografov, malé ateliéry a fotolaby. Táto ľahká a kompaktná tlačiareň dokáže z pohodlia pracovného stola produkovať výtlačky výstavnej kvality.

Nový prírastok do produktového radu Canon imagePROGRAF PRE nahrádza predchádzajúci model PIXMA PRO-10S. Fotografom ponúka jednoduchosť ovládania, používateľsky prívetivý softvér a zakaždým dokonalý tlačový výstup. Fotografi môžu nechať starosť o tlač na imagePROGRAF PRO-300 a sústrediť sa na svoje fotografie vďaka integrovaným funkciám obnovy trysiek a korekcie tlače, ktoré obmedzujú plytvanie atramentom a médiami. Tlačiareň imagePROGRAF PRO-300 umožňuje tlač bez okrajov na všetky typy médií a zlepšuje sýtosť čiernej a živosť farieb na umeleckých i lesklých podkladoch. Používatelia fotoaparátov Canon sa môžu v prípade tlačiarne imagePROGRAF PRO-300 tešiť na hladký proces od vytvorenia snímky po tlač s funkciami, ktoré pomáhajú priviesť ich fotografie k životu.

Jednoduchá tlač vo výstavnej kvalite

Tlačiareň imagePROGRAF PRO-300 ponúka mimoriadne kvalitnú čiernobielu a živú farebnú tlač do formátu A3+. Nezaobídu sa bez nej fotografi, ktorí posielajú svoje snímky do súťaží, vystavujú v galériách alebo ich ponúkajú na predaj. S využitím 10 pigmentových atramentov LUCIA PRE pokrýva tlačiareň rozšírený farebný priestor a dosahuje väčšiu hĺbku a mimoriadnu kvalitu farieb na každom výtlačku. Kvôli lepšiemu podaniu temne čiernych tónov a monochromatických obrazov používa tento model nový fotografický a matný čierny atrament. Tým dosahuje sýtejšiu čiernu na lesklých i umeleckých médiách, než bolo doteraz možné. Špeciálny priehľadný atrament Chroma Optimiser vyhladzuje nerovnosti povrchu na lesklom alebo polomatnom papieri, obmedzuje bronzovanie a výrazne zlepšuje tonalitu.

Procesor Canon L-COA PRO zaisťuje tlač v nekompromisnej kvalite. Ľahko zvláda spracovávať aj značne veľké grafické súbory a bleskurýchlo vypočítava optimálne rozmiestnenie kvapiek atramentu. Vytlačiť stranu formátu A3 preto netrvá ani 5 minút [1]. Vďaka atramentovému systému LUCIA PRE môžu fotografi jednoducho dosahovať konzistentných výsledkov na profesionálnej úrovni s použitím rôznych druhov médií. Tlačiareň je vybavená samostatnými tryskami pre fotografickú a matnú čiernu, medzi ktorými automaticky volí správny typ podľa druhu papiera. Nie je teda nutné kazety vymieňať, čo šetrí čas a znižuje spotrebu atramentu.

Pracujte produktívne a tlačte s istotou

Tlačiareň imagePROGRAF PRO-300 vdychuje fotografiám na papieri život. Vďaka použitým technológiám môžu mať používatelia istotu, že ich snímky budú reprodukované verne a maximálne efektívne. Najväčším problémom pri tlači profesionálnych fotografií je riziko upchatia trysiek a s tým súvisiacich chýb na výslednej výtlačku. Tlačiareň imagePROGRAF PRO-300 detekuje chybnú funkciu trysiek a automaticky prepína na záložný, aby na výtlačku pri tlači nevznikli nežiaduce pruhy. Ak papier do tlačiarne nevstupuje úplne rovno, funkcia Auto Skew Correction jeho polohu napraví a zabezpečí dokonalé zarovnanie tlače. Okrem toho imagePROGRAF PRO-300 kontroluje hustotu atramentov v kazetách a pravidelne ich premiešava, aby bola zabezpečená konzistentnosť farieb. Používatelia môžu rýchlo a jednoducho prechádzať ponuky a ovládať funkcie tlačiarne na prehľadnom a dobre čitateľnom trojfarebnej LCD displeji, ktorý poskytuje okamžitý prehľad o stave tlačiarne, hladine atramentov a nastavenia papiera. Tieto a ďalšie funkcie zabezpečujú kvalitu tlače a šetria papier aj atrament.

Tlač bez okrajov

Nová tlačiareň predstavuje výrazný krok vpred oproti modelu PIXMA PRO-10S. Podporuje tiež tlač bez okrajov vo všetkých tlačových režimoch aj v najvyššej kvalite, a to na široké spektrum médií, vrátane umeleckého papiera. Umožňuje dokonca tlačiť panoramatické zábery dĺžky až do 990,60 mm. Tlačiareň imagePROGRAF PRO-300 podporuje papiere spoločnosti Canon aj iných výrobcov, vrátane Hahnemühle, Canson, Awagami a mnohých ďalších, a dáva tak používateľom slobodu tlačiť na papier podľa svojej voľby.

Spolu s tlačiarňou imagePROGRAF PRO-300 uvádza spoločnosť Canon na trh aj nový umelecký papier Premium Fine Art Rough (FA-RG1). Papier dodáva tretí rozmer umeleckým fotografiám, pri ktorých je žiaduca hĺbka a výraz. Špeciálny luxusný dojem je možné dosiahnuť použitím vysoko akostnej bavlny. Papier s hmotnosťou 310 g/m² je k dispozícii v rôznych veľkostiach a dodáva sa v balení po 25 listoch. S touto novinkou teraz spoločnosť Canon ponúka ucelené portfólio profesionálnych fotopapierov vrátane lesklých, polomatných, matných a umeleckých.

Plynulý pracovný postup

Kompaktná tlačiareň formátu A3 + zjednodušuje proces tlače v domácom fotografickom ateliéri i vo fotolabe. Používatelia majú nad tlačou plnú kontrolu pomocou softvéru Canon Professional Print & Layout, ktorý je k tlačiarni PROGRAF PRO-300 dodávaný zdarma. Funguje ako samostatne, tak ako zásuvný modul pre fotografický softvér Canon Digital Photo Professional alebo Adobe Photoshop a Lightroom. Používateľom umožňuje spravovať farby, nastavovať profily a upravovať rozloženie, napr. rozdelenie obrazu na viac samostatných panelov pre galerijné účely alebo panoramatickú tlač. K dispozícii sú aj funkcie pre overenie vernosti farieb v náhľade aj tlačou, takže výsledný obraz bude vždy zodpovedať zobrazeniu na monitore. Tlačiareň imagePROGRAF PRO-300 ponúka rad možností pripojenia k počítaču (PC alebo Mac) – pomocou Wi-Fi, ethernetu alebo USB – a môže teda slúžiť rôznym výrobným postupom.

ImagePROGRAF PRO-300 jednoducho spolupracuje s fotografickou technikou Canon EOS a umožňuje využívať jedinečné funkcie softvéru Canon Professional Print & Layout. Vďaka tomu môžu úpužívatelia dosahovať najvyššiu mieru vernosti tlače snímok urobených iba prístrojmi EOS. Funkcie ako DPRAW Print [2] a HDR Print [3] dokážu čítať obrazové dáta RAW z fotoaparátov EOS a na ich základe verne reprodukovať zaostrené oblasti a vykresliť detaily vo svetlých partiách pri exponovaných snímkach.

Spoločnosť Canon dnes uvádza na trh tiež prelomový fotoaparát EOS R5, ktorý dokáže filmovať video v rozlíšení 8K, výkonný fotoaparát EOS R6 a štyri nové objektívy RF a dva telekonvertory: RF 85mm F2 MACRO IS STM, RF 600mm F11 IS STM, RF 800mm F11 IS STM, RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM, telekonvertor RF 1.4x a telekonvertor RF 2x. Tlačiareň imagePROGRAF PRO-300 bude dostupná na trhu od júla 2020.

Ďalšie informácie nájdete tu:

https://www.canon.sk/printers/professional-photo-printers/a3-printers/imageprograf-pro-300/

Hlavné funkcie a vlastnosti fototlačiarne imagePROGRAF PRO-300:

 • Formát A3 +, malé rozmery, veľký potenciál
 • Výstavná kvalita pigmentovej tlače
 • Tlač bez okrajov na rôzne médiá
 • Rozšírený farebný priestor pre väčšiu hĺbku
 • Farebný 3" LCD displej pre ovládanie
 • Mimoriadne vysoká kvalita monochromatickej tlače
 • Výtlačok vždy presne zodpovedá obrazu na monitore
Vysoko kvalitná a rýchla tlač

[1] Rýchlosť fotografickej tlače závisí na predvolenom nastavení, údaj pre štandardný obraz podľa normy ISO/JIS-SCID N2 formátu A3+ na papieri Bordered Photo Paper Plus Glossy II, nie je braný do úvahy čas potrebný na spracovanie dát na zdrojovom počítači.

[2] DPRAW Print je kompatibilný s EOS 5D MKIV, EOS R a EOS R5

[3] HDR tlač pracuje s súbormi vo formáte .CR3 z fotoaparátov EOS.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Harold
2020-07-09 15:11:57
Jsou to velká lákadla v segmentu FF. Já jsem se z APS-C obrátil na druhou stranu, do micro 4/3. Pořídil pár pevných světelných objektivů a focení si docela užívám s lehkou výbavou. Je ale fakt, že si fotím jenom pro svoji radost a když něco vyfotit nejde, tak to prostě nevyfotím. Což chápu, že podobný přístup si mnozí dovolit nemohou...
 
z80
2020-07-09 16:00:56
f/11 + 2xtelekonvertor - ak za takýchto podmienok dokáže AF zaostriť tak klobúk dole.
 
MagickVamp
2020-07-09 16:10:45
príspevok od: z80
f/11 + 2xtelekonvertor - ak za takýchto podmienok dokáže AF zaostriť tak klobúk dole.
Tak to uz asi by bolo fakt moc
 
JohnNewton
2020-07-09 16:26:49
Zdá sa že Canon sa konečne nadýchol, do konca aj vo videu.
 
Johnnny
2020-07-09 17:02:03
príspevok od: MagickVamp
Tak to uz asi by bolo fakt moc
V skutocnosti nie je. Podla Canonu to novy AF system zvlada az do f22. Akurat sa myslim zmensi plocha na ktorej je schopny ostrit.
 
jozef84
2020-07-09 17:04:08
príspevok od: z80
f/11 + 2xtelekonvertor - ak za takýchto podmienok dokáže AF zaostriť tak klobúk dole.
Vyzerá, že v pohode -6EV až -6,5EV.
 
blahoslav J B Art
2020-07-09 18:20:11
Dobré ceny
 
sharkyyy
2020-07-09 19:38:59
Brutal. Konecne pokrok v technike. Canon nastavil latku vysoko. Tesi ma f5.6 na 400 mm. IS konkuruje olympusu. sensor u R6 bude delo ako 1d iii. A af vyzera brutalne rychly. Som zvedavy na recenzie neambasadorov .
 
seifi
2020-07-09 20:39:33
príspevok od: blahoslav J B Art
Dobré ceny
Zenit bol za 1 priemerný plat; pozdejšie Praktica bola také 2 platy v ČSFR a toto sú 4 platy; ale treba povedať, že menej stoja základne potreby aj TV či Tatramatka, dovolenka, takže je priestor, aby peniaze vytiahli iné artikly a ešte treba podotknúť, že je kopec artiklov, predtým bol sortiment A a B a kupoval si ten, čo bol na pulte
 
Jimino
2020-07-09 21:10:15
príspevok od: z80
f/11 + 2xtelekonvertor - ak za takýchto podmienok dokáže AF zaostriť tak klobúk dole.
f11 je moc fakt
 
Otecadams
2020-07-09 21:14:13
Tie teleobjektívy mi pripomenuli túto srandu, čo som kedysi mal :
http://forum.mflenses.com/early-tamron-400-7-5-t-mount-lots-of-zoo-pictures-t17229.html
Vážilo to pol kila a robilo celkom dobré fotky. Akurát Canon do toho napchal nové technológie.
Ak budú ešte aj ostré, tak klobúk dole.
 
photox
2020-07-10 04:40:36
príspevok od: seifi
Zenit bol za 1 priemerný plat; pozdejšie Praktica bola také 2 platy v ČSFR a toto sú 4 platy; ale treba povedať, že menej stoja základne potreby aj TV či Tatramatka, dovolenka, takže je priestor, aby peniaze vytiahli iné artikly a ešte treba podotknúť, že je kopec artiklov, predtým bol sortiment A a B a kupoval si ten, čo bol na pulte
Zenit nikdy nefinancoval vyskum tak ako to robila Leica ktoru Rusi okopirovali. Leica sa dala v Nemecku kupit tiez za mesacny plat ked Nemec zarabal 10 krat viac ako Rus alebo Cechoslovak. A ten Zenit nedosahoval kvality aku mala Leica.
 
Johnnny
2020-07-10 06:28:55
príspevok od: Jimino
f11 je moc fakt
Na FF ano, ale na cropoch ludia pracuju s niecim podobnym. Pointou je, ze AF s tym ostrit dokaze.
 
MagickVamp
2020-07-10 07:24:29
Autofocus...na R je to celkom fajn, chytalo to z dost velkej dialky, ale z boku nie. Myslim ze toto je uz velmi fajn.

https://www.youtube.com/watch?v=KZxF_ADf4eg
 
MagickVamp
2020-07-10 07:28:09
100-500vka trosku presnejsie... Po 475mm je to F6,3...tiez myslim ze fajn :-P
 
blahoslav J B Art
2020-07-10 08:41:24
https://www.youtube.com/watch?v=aNDfh6sYMLM
 
sharkyyy
2020-07-10 08:57:30
príspevok od: MagickVamp
Autofocus...na R je to celkom fajn, chytalo to z dost velkej dialky, ale z boku nie. Myslim ze toto je uz velmi fajn.

https://www.youtube.com/watch?v=KZxF_ADf4eg
Som zvedavy na opticku kvalitu RF 100-500 oproti 100-400 II. Lebo ak sa im naozaj podarilo zvacsit ohniskovy rozsah, zaroven znizit vahu o 200 g (v konecnom dosledku usetrime 300 g na vahe - lebo adaper ef/rf tiez vazil nieco cez 100g)- tak to bude uspech. Uz len tie sialene eu ceny navysene o dan a neviem co este. Radsej si zaletim po to do USA, este usetrim, rovno si tam s nim pofotim a mozno si prinesiem aj zdarma Covid. Ale momentalne cena letenky plus ubytko na 5 dni s cenou fotaku v usa v niektorch statoch vyjde lacnejsie ako tu. Pockame na sedy market - tam to bude porovnatelne s usa.
 
vojkovsky
2020-07-10 09:19:36
príspevok od: photox
Zenit nikdy nefinancoval vyskum tak ako to robila Leica ktoru Rusi okopirovali. Leica sa dala v Nemecku kupit tiez za mesacny plat ked Nemec zarabal 10 krat viac ako Rus alebo Cechoslovak. A ten Zenit nedosahoval kvality aku mala Leica.
No schválne, kópiou ktorej Leicy boli Zenit E a Zenit 11.
 
JohnNewton
2020-07-10 09:19:48
Prvé dojmy na AQT. sk. Vyzerá to na skvelú stabilizáciu a citlivosť pri ostrení.
 
MagickVamp
2020-07-10 10:03:17
príspevok od: sharkyyy
Som zvedavy na opticku kvalitu RF 100-500 oproti 100-400 II. Lebo ak sa im naozaj podarilo zvacsit ohniskovy rozsah, zaroven znizit vahu o 200 g (v konecnom dosledku usetrime 300 g na vahe - lebo adaper ef/rf tiez vazil nieco cez 100g)- tak to bude uspech. Uz len tie sialene eu ceny navysene o dan a neviem co este. Radsej si zaletim po to do USA, este usetrim, rovno si tam s nim pofotim a mozno si prinesiem aj zdarma Covid. Ale momentalne cena letenky plus ubytko na 5 dni s cenou fotaku v usa v niektorch statoch vyjde lacnejsie ako tu. Pockame na sedy market - tam to bude porovnatelne s usa.
No je to L-ko....tak ocakavam ze ked to ma bytRfkovy eqv 100-400LII, tak bude minimalne tak ostry na 400mm....dufam vo viac No hej je to najlahsi zoom s ohniskom do 500mm a co je dvolezite aj kompaktny. Ale ta cena je riadna,no nikon za svoju 80-400 chcel svojho casu tri litre a to nebola ziadne terno, k viac mpx fotakom ju ani v nikone neodporucaju. Takze ta cena je zrejme adekvatna..no aj tak pockam kym sa to nebude dat zohnat za dva litre. V prvom rade musim kupit R5 alebo R6 lebo dva sloty potrebujem. A potom postupne ked si to zarobi pride aj ta 100-500 ak bude dobra :-P
 
sharkyyy
2020-07-10 11:13:15
príspevok od: MagickVamp
No je to L-ko....tak ocakavam ze ked to ma bytRfkovy eqv 100-400LII, tak bude minimalne tak ostry na 400mm....dufam vo viac No hej je to najlahsi zoom s ohniskom do 500mm a co je dvolezite aj kompaktny. Ale ta cena je riadna,no nikon za svoju 80-400 chcel svojho casu tri litre a to nebola ziadne terno, k viac mpx fotakom ju ani v nikone neodporucaju. Takze ta cena je zrejme adekvatna..no aj tak pockam kym sa to nebude dat zohnat za dva litre. V prvom rade musim kupit R5 alebo R6 lebo dva sloty potrebujem. A potom postupne ked si to zarobi pride aj ta 100-500 ak bude dobra :-P
Ja prave asi kupim najprv objektiv, ked sa ustali cena a uvidim ako sa to bude spravat s r-kom. Tiez mi chybaju dva sloty.
Ale tie ceny pri telach su zatial dost vysoke/aj ked mam stale trochu obavu, ked fotim na jeden pamatovy slot svadby a eventy-/, navyse chcem vidiet realne testy a vysledky. A stale mam dilemu-video mi netreba vobec, r6 mi vo vsetkom staci, len toho rozlisenia sa obavim. Casto rezem na doraz pri foteni vtacikov. Moze byt, ze ta kvalita r6 bude o tolko vyssia, ze vyrez s r6 bude porovnatelny s 30mpix z vyrezu R-ka. R6 bude mat urcite lepsie lowlight iso a dynamicky rozsah. Pre nas technofilov budu najblizsie dni sprijemnene novymi recenziami .
 
MagickVamp
2020-07-10 11:27:41
príspevok od: sharkyyy
Ja prave asi kupim najprv objektiv, ked sa ustali cena a uvidim ako sa to bude spravat s r-kom. Tiez mi chybaju dva sloty.
Ale tie ceny pri telach su zatial dost vysoke/aj ked mam stale trochu obavu, ked fotim na jeden pamatovy slot svadby a eventy-/, navyse chcem vidiet realne testy a vysledky. A stale mam dilemu-video mi netreba vobec, r6 mi vo vsetkom staci, len toho rozlisenia sa obavim. Casto rezem na doraz pri foteni vtacikov. Moze byt, ze ta kvalita r6 bude o tolko vyssia, ze vyrez s r6 bude porovnatelny s 30mpix z vyrezu R-ka. R6 bude mat urcite lepsie lowlight iso a dynamicky rozsah. Pre nas technofilov budu najblizsie dni sprijemnene novymi recenziami .
Urcite z orezu R dostanes viac ako z R6 ,-) Snimace su rovnako velke a megapixle nepustia. Teoreticky na vyssich ISO sa mozes dostat k stavu ze to rovnake bude skrz vacsiu svetlocitlivu bunku R6 a teda lepsou pracou s ISOm. A DR mat lepsi bude R6. V R6 je snimac myslim identicky s 1DxmkIII. Takze lepsie vysledky ako ma 1DxmkIII tazko cakat. Ak chces mat viac detailov ako ma R tak ti treba R5. To bude este dilema..ci priplatit ci nie...
 
jan21
2020-07-14 13:56:57
Blesky a odpalovače RT

Som si myslel že R6 bude mať integrovaný odpalovač RT bleskov...A novy blesk Canon nechysta??
 
blahoslav J B Art
2020-07-17 09:27:30
teple fotoaparaty
https://digineff.cz/canon-reaguje-na-potize-s-prehrivanim-r5-a-r6/
 
youreye
2020-07-17 10:18:01
Caute! Ak by mal niekto zaujem o nejake zaberi robene R5 a R6 iked len z predajne tak viem poskytnut link. Bol som na predvadzacke ako spravny zaryti Nikonak Velmi zaujimave stroje inac a myslim si ze konecne solidne bezrcatka hodne mena Canon. Zaujimala ma hlavne ergonomia ktora je v celku super az na battery grip ktory je ergonomicky zly.
Skusal som rozne skla 85mm f2, 85mm f1.2, 28-70 f2 ale aj tu novu "pet flasu" ako sme to nazvali 800mm f11.
AFII mi pride dost premakany a funguje naozaj velmi dobre, dokonca zevraj ostril aj vcele na oko takze tam dali nejake dost zaujimave AI.
Celkovo som bol spokojnejsi s R6 kedze ma mode dial a vrchny display mi vobec nechybal. Na tej R5ke to nieje moc dobre vyriese (mackat ten mode palcom je uplna sialenost). Pri R5 je 20mp postacujuce na vacsinu veci a bol uz potvrdeny dobry dynamicky rozsah ako aj slusny vykon v elektronickej uzavierke.
Teraz uz len cakam na poriadny Nikon ktory dorovna aspon.
 
MagickVamp
2020-07-17 10:39:41
príspevok od: youreye
Caute! Ak by mal niekto zaujem o nejake zaberi robene R5 a R6 iked len z predajne tak viem poskytnut link. Bol som na predvadzacke ako spravny zaryti Nikonak Velmi zaujimave stroje inac a myslim si ze konecne solidne bezrcatka hodne mena Canon. Zaujimala ma hlavne ergonomia ktora je v celku super az na battery grip ktory je ergonomicky zly.
Skusal som rozne skla 85mm f2, 85mm f1.2, 28-70 f2 ale aj tu novu "pet flasu" ako sme to nazvali 800mm f11.
AFII mi pride dost premakany a funguje naozaj velmi dobre, dokonca zevraj ostril aj vcele na oko takze tam dali nejake dost zaujimave AI.
Celkovo som bol spokojnejsi s R6 kedze ma mode dial a vrchny display mi vobec nechybal. Na tej R5ke to nieje moc dobre vyriese (mackat ten mode palcom je uplna sialenost). Pri R5 je 20mp postacujuce na vacsinu veci a bol uz potvrdeny dobry dynamicky rozsah ako aj slusny vykon v elektronickej uzavierke.
Teraz uz len cakam na poriadny Nikon ktory dorovna aspon.
Ahoj, poprosim link :-P
 
youreye
2020-07-17 10:47:34
príspevok od: MagickVamp
Ahoj, poprosim link :-P
necha sa paci:
https://adobe.ly/30i0N4q
 
MagickVamp
2020-07-17 11:09:42
príspevok od: youreye
necha sa paci:
https://adobe.ly/30i0N4q
Da sa to nejako stiahnut v plnej velkosti a aby som videl aj detaily nastavenia fotaka?
 
youreye
2020-07-17 14:34:29
príspevok od: MagickVamp
Da sa to nejako stiahnut v plnej velkosti a aby som videl aj detaily nastavenia fotaka?
metadata mam povolene takze na boku ked kliknes "i" tak je tam plne info. Full size JPG mozem uploadnut tiez.
 
MagickVamp
2020-07-17 16:44:09
príspevok od: youreye
metadata mam povolene takze na boku ked kliknes "i" tak je tam plne info. Full size JPG mozem uploadnut tiez.
Ano toto je fajn a poprosim ta teda este tie full size jpg ked budes mat cas :-P
 
MagickVamp
2020-07-19 09:32:56
príspevok od: sharkyyy
Ja prave asi kupim najprv objektiv, ked sa ustali cena a uvidim ako sa to bude spravat s r-kom. Tiez mi chybaju dva sloty.
Ale tie ceny pri telach su zatial dost vysoke/aj ked mam stale trochu obavu, ked fotim na jeden pamatovy slot svadby a eventy-/, navyse chcem vidiet realne testy a vysledky. A stale mam dilemu-video mi netreba vobec, r6 mi vo vsetkom staci, len toho rozlisenia sa obavim. Casto rezem na doraz pri foteni vtacikov. Moze byt, ze ta kvalita r6 bude o tolko vyssia, ze vyrez s r6 bude porovnatelny s 30mpix z vyrezu R-ka. R6 bude mat urcite lepsie lowlight iso a dynamicky rozsah. Pre nas technofilov budu najblizsie dni sprijemnene novymi recenziami .
Nechapem ako ale mozno je to mozne co si pisal.... pozri od minuty 50 sekund...

https://youtu.be/581U_IVFA1Q
 
sharkyyy
2020-07-20 08:24:53
príspevok od: MagickVamp
Nechapem ako ale mozno je to mozne co si pisal.... pozri od minuty 50 sekund...

https://youtu.be/581U_IVFA1Q
Na zaklade jednej fotky by som nesudil. Tam je vyslovene zle zaostrene alebo pohybova nerovnost.

Testoval som teraz v aut r5 a r6 a asi to bolo predprodukcnym kusom, ale r6 ma sklamala. Bola cela ako keby spomalena, pomale ovladanie. R5 bola ina kapitola- ostrtila rychle- sumela vsak porovnatelne s rkom. K fotkam som sa este nedostal, na displeji po zvacsenie bola r6 a r rovnako ostre, r mi prisiel lepsi vystup kvoli vyssiemu rozliseniu. Avsak r6 ma mozno trochu menej sumu.
Ono komu nechyba rychlejsi tracking af a 2 sloty, nema dovod na upgrade- lebo uprgade to na r6 ani nie je. Rychlost ostrenia v klasickom rezime je porovnatlne s Rkom- cize velmi rychle.
 
MagickVamp
2020-07-20 09:10:33
príspevok od: sharkyyy
Na zaklade jednej fotky by som nesudil. Tam je vyslovene zle zaostrene alebo pohybova nerovnost.

Testoval som teraz v aut r5 a r6 a asi to bolo predprodukcnym kusom, ale r6 ma sklamala. Bola cela ako keby spomalena, pomale ovladanie. R5 bola ina kapitola- ostrtila rychle- sumela vsak porovnatelne s rkom. K fotkam som sa este nedostal, na displeji po zvacsenie bola r6 a r rovnako ostre, r mi prisiel lepsi vystup kvoli vyssiemu rozliseniu. Avsak r6 ma mozno trochu menej sumu.
Ono komu nechyba rychlejsi tracking af a 2 sloty, nema dovod na upgrade- lebo uprgade to na r6 ani nie je. Rychlost ostrenia v klasickom rezime je porovnatlne s Rkom- cize velmi rychle.
R6 su len predprodukcne kusy vsetko. Bude rychla rovnako. R5 pri 45mpx ak sumi ako R tak to nie je zle. Pockal by som ale na presne testy. R6 by mal mat sum ako 1DxmkIII. No z jednej nesudim, no snad ten youtuber nie je uplny magor, ale doteraz som ho ani nevidel. Ja necakam ze to bude mat viac detailov ako 5DmkIV, ale moze byt blizko pod 5DmkIV ked ostri hladacikom. Skrz toho ze ani ja som na svojej 5DmkIV nikdy nedokazal cez hladacik mat tolko detailov ako ked som odfotil cez LV.

Tak jasne kto nepotrebuje tie updaty, ze dva sloty, rychlesjei seriove snimanie, mensi delay hladacika, viac fps hladacika, lepsie trekovania a lepsie chytanie oka, stabilizacia. Tak pre toho to asi nie je.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované