Hore

Vyberte sa na lov svetla s objektívom Sony 100mm STF

Blíži sa najtmavší deň roka, tak sa vyberte na lov svetla s objektívom Sony 100mm STF. Európski fotografi robia úchvatné série snímok a zdieľajú svoje tipy, ako pomocou objektívu Sony SEL100F28GM fotiť zdroje svetla počas tohtoročného zimného slnovratu.

„Fotografovať sa dá kdekoľvek, kde je svetlo.“ Alfred Stieglitz

21. december je najkratším, a teda aj najtmavším dňom v roku, pretože sa slnko nachádza na južnej oblohe najnižšie. Pre mnohých sú typickým prívlastkom zimného slnovratu chlpaté ponožky, teplé nápoje a to, že zazrieť slnečné svetlo je vzácnosťou. Tieto dni, keď je šero, sú však pre fotografov ideálnou príležitosťou ku kreatívnemu fotografovaniu, pri ktorom sa dá využiť jednak umelé svetlo, tak aj jedinečná žiara prirodzeného svetla tohto ročného obdobia. Spoločnosť Sony vyzvala rad portrétnych fotografov po celej Európe, aby oslávili toto najkrajšie obdobie roka, vydali sa na hon za zimným svetlom a zachytili pomocou objektívu SEL100F28GM dokonalé snímky.

Zoznam fotografov:


Rozostrené pozadie môže dodať určitú mäkkosť inak ostro osvetleným snímkam, a tak potlačiť tvrdo pôsobiace žiariace svetlo na scénach, ktoré nie sú dobre osvetlené. Vďaka kľúčovým vlastnostiam – výnimočnému rozlíšeniu a nádhernému bokehu, ktorý zaisťuje technológia Smooth Trans Focus – umožňuje objektív SEL100F28GM fotografom posunúť kreatívne hranice, keď sa musia vyrovnávať s rôznymi svetelnými situáciami. Disponuje extrémne malou hĺbkou ostrosti a clonou s 11 lamelami v kombinácii s unikátnymi optickými apodizačnými elementmi, vďaka ktorým sa rôzne svetelné prvky premenia v nádherne jemné, oblé krúžky žiarivého svetla, zatiaľ čo popredie zostává impozantne ostré. Od svetelných reťazí a prskaviek, cez siluety mesta či mostov, až po výkladné skrine – objektív SEL100F28GM premení každý zdroj svetla na skvelú príležitosť, ako vytvoriť množstvo originálnych fotografií, na ktorých bude pozadie rovnako zaujímavou súčasťou snímky, akou je popredie.

Tak vezmite fotoaparát a využite prirodzenú krásu, ktorá nás v tomto ročnom období obklopuje. Fotograf Jan Tichý vám bude pri fotografovaní sprievodcom a ponúkne svoje tipy, ako si môžete počas zimného slnovratu vytvoriť svoje vlastné dokonalé snímky.







Tipy od Jana Tichého:

  1. Snažte sa využiť akékoľvek dostupné svetlo (svetlo z výkladov obchodov, pouličného osvetlenia atď.) - ale dávajte pozor - rôzne zdroje svetla môžu mať rôznu teplotu farieb, a to môže negatívne ovplyvniť napríklad odtieň pleti modela, či modelky.

  2. Vyrobte si potrebné svetlo sami a využite jeden z mnohých druhov prenosných svetiel. Ja uprednostňujem LED svetlá, pretože vďaka ich stálemu svieteniu presne vidím to, čo fotím. A to jednak intenzitu svetla, tak aj presnú farbu a smer svetla. V dnešnej dobe sa dá zohnať celý rad LED svetiel určených na fotenie snáď vo všetkých možných veľkostiach, sile svietenia a rôznych možností napájania. Každý si vyberie.

  3. Ak so sebou nemáte žiadne svetlo, tak improvizujte. Aj malá vrecková baterka, tablet či smartfón dokáže vytvoriť v očiach fotografovanej osoby dôležitú iskru.

  4. Skúste fotiť na úplne otvorenú clonu. Skrz objektív tak prejde viac svetla a vďaka tomu budete môcť používať rýchlejší čas uzávierky + budete môcť pracovať s menšou hĺbkou ostrosti a získate výraznejší bokeh (efekt rozostreného pozadia).

  5. Použite fotoaparát, ktorý skvelo zvláda fotenie pri slabom osvetlení (napr. A7sII, A9, A7rIII) a vďaka tomu získate čisté a použiteľné fotografie aj pri fotení na vysoké ISO.

  6. Ak už máte ISO nastavené príliš vysoké a čas uzávierky je stále príliš pomalý (výsledkom sú rozmazané fotky), skúste podexponovať. Sony fotoaparáty majú skvelý dynamický rozsah a je možné z fotiek dostať množstvo detailov pri správnom následnom spracovaní v editore.

  7. Použite statív pre statické témy. Ak pri sebe statív nemáte, tak sa uistite, že máte zapnutú stabilizáciu obrazu.

  8. Pokiaľ sa neponáhľate, zaostrujte ručne. Jedine tak budete mať úplnú kontrolu nad správnym zaostrením. Ak to zo začiatku veľmi nejde, tak buďte trpezliví a pravidelne trénujte.

  9. Hľadajte farebné scény plné silných svetiel a využite ich ku krásnemu bokehu (kresba mimo hĺbku ostrosti).

  10. Ak chcete vytvoriť jemný a nerušivý bokeh - vyskúšajte objektív Sony GM 100mm f2.8 STF OSS. Vďaka optickému apodizačnému prvku objektív vykresľuje mimoriadne jemne priestor mimo hĺbku ostrosti, ktorá spoločne so skvelou kresbou farieb a úžasnou ostrosťou pomáha tvoriť efektné a živé fotografie.

  11. Pamätajte, že sila a charakter bokehu nezáleží len na použitom ohnisku a použitej clone, ale taktiež aj na vzdialenosti medzi vami a foteným objektom a vzdialenosťou medzi foteným objektom a pozadím - skúste sa pred samotným fotením trošku prejsť a hľadať ideálne rozloženie priestoru. Všetko môžete poctivo kontrolovať na LCD obrazovke alebo v hľadáčiku fotoaparátu. Akonáhle nájdete ideálnu kombináciu, tak rýchlo stláčajte spúšť.

Fotograf: Uros Podlogar - Slovinsko







Fotograf: Robert Maschke - Nemecko







Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jozef Macák
2017-12-20 20:03:33
zvlastne lovenie...tento objektiv je asi ta najhorsia volba na situacie s nizkym osvetlenim, kedze realna svetelnost zapricinena apodizacnym elementom je 5.6
...a ten superjemny bokeh, toho sa clovek tiez lemi rychlo preje, strasne nudny objektiv toto...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia