Hore

V pitevni na stole – uomo

Túto časť pitevne začnem trošku zoširoka. Doviedol ma k tomu pohľad na galériu dnešného užívateľa na pitevnom stole. Už po pár fotografiách som videl že kategóriu ZAČIATOČNÍK v profile si uomo zvolil citlivo s náležitou oprávnenosťou ;)
V čom sa teda kategória ZAČIATOČNÍK a povedzme kategória POKROČILÍ/PROFESIONÁL odlišujú? Vôbec nemám teraz na mysli tu materiálnu stránku, disponibilitu drahou technikou alebo finančný príjem z fotenia. Skôr ma zaujíma to nemateriálno, ktoré lezie z fotografie...

V prvom rade je začiatočník nevyprofilovaný dokumentarista.
Používa fotoaparát na mechanické vytvorenie vizuálu ako odrazu reality. Na prvý pohľad to nie je nič strašné. Veď a prečo nie? No predsa preto aby boli moje fotografie niečím zaujímavé! Každy z nás neustále vníma okolo seba životné obrazce. Niekedy sa určité opakujú aj niekoľko krát za krátke obdobie. Konkrétne hovorím a nespočetných variáciách fotografií oblakov cez ktoré presvitajú slnečné lúče. Tieto motívy máme opozerané a preto ak sa použije fotoaparát iba na zachytenie podobného momentu bez dvoch vecí, ktorými disponuje pokročili fotograf, odsudzujeme vzniknutú fotografiu na digitálne smetisko s ceduľkou NEPOVŠIMNUTÉ.

Podobne ako tento psík....všedný pohľad, všedné prostredie...Dve veci ktorými disponuje (mal by :)) profesionál:

1.) Sebavyjadrenie je vklad seba samého do fotografie. Tu dochádza k metamorfóze vlastných pocitov, pohnútok, životných zdelení, toho po čom túžime, čo máme radi do odrazu reality a tým ju pretvárame na svoj obraz. Takýto fotograf už staticky nedokumentuje. Prenáša časť svojho duševného sveta a dokonale ho premiesi vzťahovo medzi figúry obsiahnuté vo výslednej fotografii. Často tomu hovoríme aj prínos fotografa. Spôsob zobrazenia je v nutnej symbióze so sebavyjadrením. Zahrňuje akou formou vyjadrím svoje myšlienky, ako skryštalizujem svoju predstavu, pocity, túžby, videnie... To sa dá dosiahnuť štúdiom odbornej literatúry, alebo časovo náročnejšou cestou a to napozeraním obrovského množstva fotografií. Všímanie si svetla, farieb , tvarov, štruktúr, rôznych uhlov pohľadu ich vzájomnú interakciu a výsledné pôsobenie. Vzájomná súvzťažnosť nielen v pocitovej ale aj percepčnej oblasti. A tu je nutné takisto hovoriť aj o kompozícií, čiže usporiadaní všetkých elementov vizuálu, ktoré majú drvivý dopad na estetičnosť, účel, funkciu a cieľ fotografie.

2.) Sebareflexia slúži na to aby sa na internet nedostala fotografia, ktorá neobsahuje aspoň jeden zaujímavý prvok. Najlepšie je po fotení si nechať pár dní nato aby z človeka opadli emócie chvíľ kedy fotografia vznikala. Získame objektívnejší pohľad na fotku.


Ak sa teda vrátim ku galérií užívateľa uomo, vidím ďalší znak začiatočníka - váhanie. Často krát nasledujú dve fotografie po sebe a líšia sa iba farebným prevedením. Presnejšie jedná fotografia je vo farebnej verzii a druhá je čiernobiela. Tu je jasne vidieť absenciu sebavyjadrenia. Každá verzia fotografie svojím prevedením bude pôsobiť ináč. Nemôžem povedať jednoznačne že farebná, alebo čiernobiela verzia by bola lepšia. Môžem iba povedať, ktorá by sa páčila viac mne a ako jednotlivé farebné verzie budú pôsobiť na diváka. Vybral som ako príklad fotografiu ktorá zachytáva pole, bodliak, strom, dážď a nádherný pás svetla.

FOTOGRAFIA DAZD

KOMPOZÍCIA
Najprv sa musím vyjadriť ku kompozícií. Tá je žiaľ zlá/nevyvážená, čo spôsobuje umiestnenie bodliaka a stromu na ľavú stranu. Rozmiestnenie objektov by malo byť v rovnováhe. Predstavme si rovnoramenné váhy a skúsme nabudúce komponovať podľa tohto princípu. Na misky týchto váh si v mysli poukladajme objekty, pričom platí, že ťažšie objekty sú bližšie k stredovej vertikále a ľahšie zase sa nachádzajú ďalej. To je bežná skúsenosť. Poznáme to aj z rovnoramennej hojdačky na ktorej každý sedel v detstve. Ak sme sa išli hojdať s ťažším kamarátom, museli sme sa posunúť po ramene ďalej od osy otáčania ináč by sme zostali visieť vo vzduchu...

SYMBOLIKA A EXPRESÍVNOSŤ Z POHĽADU FARIEB
Farebná verzia obsahuje dominantný zlatožltý pás svetla, ktorý úžasne roztrblieta dažďové kvapky a rozjasní obilné klásky. Mimochodom ten pás svetla je asi umelý?
Táto teplá farba je farba slnka. Je to symbol bohatstva, dôstojnosti, radosti a veselosti. Čiže v upršanom počasí by mohla táto verzia symbolizovať upomienku toho že skôr či neskôr príde lepšie počasie. Ten rozjasnený pás dáva nádej na lepšiu budúcnosť.
Výtvarná hodnota je definovaná samotnou farbou. Tá osve tvorí výrazný estetický činiteľ.BW (Black&White) verzia sa teda skladá z odtieňov šedi. Šedá farba vyjadruje pokoj. Dalo by sa povedať, že v tomto prevedení necháme len tak pocitovo klopkať vodné kvapky na flóru. Čo je špecifické pre čiernobielu fotografiu, je možnosť nechať vyniknúť líniám a tvarom. V tomto prípade tu nájdeme určite množstvo horizontalných línií. Dal by sa nájsť vzťah s rastlinkou bodliaku, no hneď nato nám celý rozbiehajúci sa príbeh nevkusne zabije vysoký strom v pozadí.Som za farebnú verziu a jej aspoň trošku zaujímavú výtvarnú stránku.

FOTOGRAFIA ŽATVA
Ak som vyššie spomínal chýbajúci spôsob vyjadrenia fotografa, pri tejto fotografii ho naopak musím vyzdvihnúť. Tretinové delenie fotografie, kde 2/3 zaberá obilné pole. V hornej tretine sa nachádzajú stroje, ktoré nemilosrdne o chvíľku zožnú spodnú časť fotografie. Naša skúsenosť hovorí upriamiť zrak na blížiace sa stroje avšak fotograf umne využil túto zaužívanú monotónnosť a naservíroval nám vďaka práce s hĺbkou ostrosti upriamenie pozornosti práve na obilné klásky.
A zrazu fotografia pôsobí veľmi zaujímavo pre oko diváka!
Veľa ostatných fotografií v galérií je bez kúska sebareflexie. Niektoré nie sú vhodné ani len pre rodinný album. Povedzme rovno, že sú veľmi nepodarené. Na ukážku pridávam jeden portrét. To čo chýba tejto fotografii je iba jedna a tá najdôležitejšia vec: SVETLO!Neustálym pozeraním na fotografie, ktoré sú úspešnejšie, estetickejšie sa môže vycibriť vlastný vkus a posunúť k prísnejším kritériám sebareflexiu. Určite sa netreba vzdávať. Prajem dobré svetlo do ďalšej tvorby.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jozef Krajčo
externý redaktor 2011-11-04 22:35:25
Pripominam potencialnym zujemcom o pitevnu ze fungujeme na reciprocite, cize vzajomnemu okomentovaniu tvorby tu v pitevni.

Tym, ktory nevedia o co tu ide:
www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/294/chybaju-vam-komentare/
 
garyfisher
2011-11-04 22:48:44
príspevok od: Jozef Krajčo
Pripominam potencialnym zujemcom o pitevnu ze fungujeme na reciprocite, cize vzajomnemu okomentovaniu tvorby tu v pitevni.

Tym, ktory nevedia o co tu ide:
www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/294/chybaju-vam-komentare/
ja by som sa tiez rad prihlasil, skor nie galerkou ale clankom o Labe.
 
Jozef Krajčo
externý redaktor 2011-11-04 22:57:10
príspevok od: garyfisher
ja by som sa tiez rad prihlasil, skor nie galerkou ale clankom o Labe.
Tak skusim este lopatistickejsie...

Ak by mal niekto zaujem o okomentovanie svojich fotografii, tak poprosim napisat jeho nazor na fotografie uzivatela, ktory je rozoberany v pitevni.
Tym vlastne prejavi zaujem a zaroven pitvany uzivatel ziska viac nazorov na svoju tvorbu. O to tu vlastne ide. Pritiahnut pozornost na fotografie ludi, ktorym sa nedostava tolko pozornosti. Ak budu mat spetnu vazbu, nerezignuju...

 
Marcel Rebro
2011-11-04 22:57:15
príspevok od: garyfisher
ja by som sa tiez rad prihlasil, skor nie galerkou ale clankom o Labe.
OK tak aj ja sa hlasim ... by som zastepoval, zastrikoval, zahackoval ...
 
garyfisher
2011-11-04 23:03:45
príspevok od: Marcel Rebro
OK tak aj ja sa hlasim ... by som zastepoval, zastrikoval, zahackoval ...
ako si to povedal s tym off-to-picenim naucim ta aj zemky okopavat...
 
uomo
2011-11-05 00:07:44
príspevok od: Jozef Krajčo
Pripominam potencialnym zujemcom o pitevnu ze fungujeme na reciprocite, cize vzajomnemu okomentovaniu tvorby tu v pitevni.

Tym, ktory nevedia o co tu ide:
www.ephoto.sk/komunita/clanky-uzivatelov/294/chybaju-vam-komentare/
velmi pozitivne hodnotim pitevnu ako aj moju, tak aj samotny "projekt". Je to nieco, co som pri registracii sa na e-photo.sk, ocakaval. Som si vedomy mnohych nepodarkov v mojej galerii, ktoru su trefne definovane - nevhodne ani do rodinneho albumu. Davam ich sem s nadejou, ze sa najde na takomto portaly niekto, kto pomoze a poukaze na smer. Nemam sny o foto dna. Som len zanieteny fotografista. Najradsej by som cvakal furt furt furt. Ked vyda cas nieco studujem ohladom fotografie, kompozicie ale aj techniky. Bez nejakych kurzov, akoleni a literatury to nejde. Stane sa, ze obcas natrafim na nejaku foto, na ktorej nevidim nic extra, aby bola publikovana v knihe. Mozno musim dozriet, aby som v tom nieco viac videl, alebo vydavatel to tam proste chcel mat. Ved aj moje inicialy v mojom profile su A.Z. cista symbolika..ako sa povie od A do Zet, no s primarnym vyznamom Amater Zaciatcnik. Fotka dietata, ktorej chyba svetlo je kopaktova momentka fotena pri odraze svetla z TV. Je to skor citova zalezitost. Fotka DAZD ma zvyraznene prirodzene svetlo v PP. Nie je to blesk. Viac uprav som vykonavat nechcel, ako retus ci premiestnenie topolu. Povodne malo ist o seriu fotografii, kde topol hra svoju ulohu. Pri sebereflexii som ich radsej neukazal Az na jednu - ŽATVA. Niekedy sa chytam sam za hlavu, ze som to sem dal. Ale z vecsej miery sa to dnesnym dnom oplatilo. Dakujem
 
odyner
2011-11-05 01:02:21
príspevok od: uomo
velmi pozitivne hodnotim pitevnu ako aj moju, tak aj samotny "projekt". Je to nieco, co som pri registracii sa na e-photo.sk, ocakaval. Som si vedomy mnohych nepodarkov v mojej galerii, ktoru su trefne definovane - nevhodne ani do rodinneho albumu. Davam ich sem s nadejou, ze sa najde na takomto portaly niekto, kto pomoze a poukaze na smer. Nemam sny o foto dna. Som len zanieteny fotografista. Najradsej by som cvakal furt furt furt. Ked vyda cas nieco studujem ohladom fotografie, kompozicie ale aj techniky. Bez nejakych kurzov, akoleni a literatury to nejde. Stane sa, ze obcas natrafim na nejaku foto, na ktorej nevidim nic extra, aby bola publikovana v knihe. Mozno musim dozriet, aby som v tom nieco viac videl, alebo vydavatel to tam proste chcel mat. Ved aj moje inicialy v mojom profile su A.Z. cista symbolika..ako sa povie od A do Zet, no s primarnym vyznamom Amater Zaciatcnik. Fotka dietata, ktorej chyba svetlo je kopaktova momentka fotena pri odraze svetla z TV. Je to skor citova zalezitost. Fotka DAZD ma zvyraznene prirodzene svetlo v PP. Nie je to blesk. Viac uprav som vykonavat nechcel, ako retus ci premiestnenie topolu. Povodne malo ist o seriu fotografii, kde topol hra svoju ulohu. Pri sebereflexii som ich radsej neukazal Az na jednu - ŽATVA. Niekedy sa chytam sam za hlavu, ze som to sem dal. Ale z vecsej miery sa to dnesnym dnom oplatilo. Dakujem
ono ja si tiez niekedy pozeram, co som sem uploadol a dost sa na niektorych kuskoch nasmejem, ale na druhej strane vidim svoj vyvoj, takze ako retrospektiva je to fajn. ale k fotkam. neviem ci by som to vedel lepsie zhrnut ako autor, cize sa o to nejdem ani pokusat. vyzdvihnem moju oblubenu z uvedenych, a to je "zatva", aj koli uvedenemu. "dazd" ma potencial, stacilo urobit 2 kroky doprava a bol by lepsi uhol pohladu na scenu, cize aj vysledok. mala slecna je zlata, takisto ako aj psik jaaaj a jedniny rozdiel medzi profikom a amaterom je ten, ze profik sa fotenim zivi. nemyslim ze "profesional" je ekvivalent k "super fotograf"...

a este, rad by som sa ocitol na stole v pitevni, teda tejto ephotackej
 
Milstar
2011-11-05 07:11:31
Tak toto je tretí pitvaný kolega. V tomto prípade ide naozaj o začiatočníka s veľkým „Z“, ktorý nám ukázal všetky nedostatky aj na našej ceste. Má však šťastie oproti mnohým iným na tomto portáli, že hneď na začiatku dostane kritiku a súčasne radu ako sa vyvarovať ďalších chýb. To je asi hlavný prínos pitevne, aby sa tu nenavršovali fotky s visačkou „ Nepovšimnuté“ . Kritiku autorových fotografii nebudem písať, nakoniec svoj podiel kritiky už dostal.
 
hall
2011-11-05 07:55:51
autor si istotne kladie denno-denne otázku smerovania a hľadania "jeho" fotografie a v neprebernom mori tém logicky kryštalizuje plynutím času. Postrehol som diametrálny rozdiel v impakte fotografií, keď do prvej prezentovanej podvedome vniesol nepokoj práve nevyváženosťou a napriek porušeniu kompozičných pravidiel vnímam isté napätie. Verzia v prevedení BW je toho svedkom, ale prospelo by jej použitie máličko dlhšej expozície na vystihnutie emócie dažďa. Bez stromu, umiestneného ďaleko za hľbkou otrosti, by bol náboj fotografie slabý a v tom je autorova dôslednosť jeho zakomponovania nepochybná. Ako by som fotografiu výrazovo posunul vyššie? Veľmi by prospel orez na štvorec s následným odstránením pravej časti.
 
jozzzo
2011-11-05 09:25:31
bolo tu toho spomenuteho dost, ja som si vybral od autora tuto fotografiu

www.ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/202433/uz-uz-cb/

vidim v nej nieco co sa mi paci, taky kvazi minimalisticky pristup, fotografia sice trpi technickymi nedostatkami, napr. dost vyraznym sumom, ktory mi obycajne vobec neprekaza ale tu je to uz dost vyrazne.
V jednoduchosti je krasa...drzim palce pri dalsich fotografiach
 
uomo
2011-11-05 10:55:58
príspevok od: odyner
ono ja si tiez niekedy pozeram, co som sem uploadol a dost sa na niektorych kuskoch nasmejem, ale na druhej strane vidim svoj vyvoj, takze ako retrospektiva je to fajn. ale k fotkam. neviem ci by som to vedel lepsie zhrnut ako autor, cize sa o to nejdem ani pokusat. vyzdvihnem moju oblubenu z uvedenych, a to je "zatva", aj koli uvedenemu. "dazd" ma potencial, stacilo urobit 2 kroky doprava a bol by lepsi uhol pohladu na scenu, cize aj vysledok. mala slecna je zlata, takisto ako aj psik jaaaj a jedniny rozdiel medzi profikom a amaterom je ten, ze profik sa fotenim zivi. nemyslim ze "profesional" je ekvivalent k "super fotograf"...

a este, rad by som sa ocitol na stole v pitevni, teda tejto ephotackej
Dakujem, rad si pozriem Tvoju pitevnu.
 
uomo
2011-11-05 10:56:54
príspevok od: Milstar
Tak toto je tretí pitvaný kolega. V tomto prípade ide naozaj o začiatočníka s veľkým „Z“, ktorý nám ukázal všetky nedostatky aj na našej ceste. Má však šťastie oproti mnohým iným na tomto portáli, že hneď na začiatku dostane kritiku a súčasne radu ako sa vyvarovať ďalších chýb. To je asi hlavný prínos pitevne, aby sa tu nenavršovali fotky s visačkou „ Nepovšimnuté“ . Kritiku autorových fotografii nebudem písať, nakoniec svoj podiel kritiky už dostal.
Iba nedostatky? Dakujem.
 
uomo
2011-11-05 11:00:09
príspevok od: hall
autor si istotne kladie denno-denne otázku smerovania a hľadania "jeho" fotografie a v neprebernom mori tém logicky kryštalizuje plynutím času. Postrehol som diametrálny rozdiel v impakte fotografií, keď do prvej prezentovanej podvedome vniesol nepokoj práve nevyváženosťou a napriek porušeniu kompozičných pravidiel vnímam isté napätie. Verzia v prevedení BW je toho svedkom, ale prospelo by jej použitie máličko dlhšej expozície na vystihnutie emócie dažďa. Bez stromu, umiestneného ďaleko za hľbkou otrosti, by bol náboj fotografie slabý a v tom je autorova dôslednosť jeho zakomponovania nepochybná. Ako by som fotografiu výrazovo posunul vyššie? Veľmi by prospel orez na štvorec s následným odstránením pravej časti.
Pekne dakujem...moc sa v tom vnimani asi nevyznam, pravdou je ze pri PP som to mal orezane, ale nechel som prist o to fajne svetielko a tiez sa bojim este pouzivat odvaznejsie orezy Topol proste prec nedam.
 
uomo
2011-11-05 11:02:52
príspevok od: jozzzo
bolo tu toho spomenuteho dost, ja som si vybral od autora tuto fotografiu

www.ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/202433/uz-uz-cb/

vidim v nej nieco co sa mi paci, taky kvazi minimalisticky pristup, fotografia sice trpi technickymi nedostatkami, napr. dost vyraznym sumom, ktory mi obycajne vobec neprekaza ale tu je to uz dost vyrazne.
V jednoduchosti je krasa...drzim palce pri dalsich fotografiach
Pekne dakujem za nazretie do galerie aj mimo pitevne aj za palce.
 
Milstar
2011-11-05 11:28:46
príspevok od: uomo
Iba nedostatky? Dakujem.
Neber to prosím ťa ako hanenie tvojej tvorby. Každá fotografia má niečo do seba, preto ju vlastne tvoríš a je v nej kus tvojej osobnosti. Môj komentár je o tom, že si mal šťastie a niekto sa pozrel na tvoju tvorbu pohľadom fotografa, so všetkými kladmi a zápormi. Vždy poteší komentár, že záber je pekný, dobrý a pod., ale pre každého začiatočníka je oveľa užitočnejšie poukázanie na chyby. Iba tak rastie.
 
uomo
2011-11-05 12:11:04
príspevok od: Milstar
Neber to prosím ťa ako hanenie tvojej tvorby. Každá fotografia má niečo do seba, preto ju vlastne tvoríš a je v nej kus tvojej osobnosti. Môj komentár je o tom, že si mal šťastie a niekto sa pozrel na tvoju tvorbu pohľadom fotografa, so všetkými kladmi a zápormi. Vždy poteší komentár, že záber je pekný, dobrý a pod., ale pre každého začiatočníka je oveľa užitočnejšie poukázanie na chyby. Iba tak rastie.
NIEEEE, ja Vas komentar beriem a za kazdu kritiku som vdacny. Iste ze kladny pohlad povznasa, ale tiez beriem kritiku ako to co nas posuva. Malo by to byt v nejakej vzajmnej sibioze. Inak som dal smajlika, aby Ste vedel, ze to myslim s usmevom na tvari. Takze vse v poho.
 
uomo
2011-11-05 12:12:41
príspevok od: odyner
ono ja si tiez niekedy pozeram, co som sem uploadol a dost sa na niektorych kuskoch nasmejem, ale na druhej strane vidim svoj vyvoj, takze ako retrospektiva je to fajn. ale k fotkam. neviem ci by som to vedel lepsie zhrnut ako autor, cize sa o to nejdem ani pokusat. vyzdvihnem moju oblubenu z uvedenych, a to je "zatva", aj koli uvedenemu. "dazd" ma potencial, stacilo urobit 2 kroky doprava a bol by lepsi uhol pohladu na scenu, cize aj vysledok. mala slecna je zlata, takisto ako aj psik jaaaj a jedniny rozdiel medzi profikom a amaterom je ten, ze profik sa fotenim zivi. nemyslim ze "profesional" je ekvivalent k "super fotograf"...

a este, rad by som sa ocitol na stole v pitevni, teda tejto ephotackej
APROPO, myslim ze amatera od profika deli to, ze profik MA NA TO, aby sa tym zivil.
 
Optimal
2011-11-05 12:13:07
Najviac ma oslovila fotka s bodliakom vo farebnej verzii. Ten strom mi tam nevadí Taktiež v galerii uoma sú pekné fotky ktoré majú niečo do seba P.S. Som rád že sa zaviedlo niečo takéto- chýbalo to tu .
 
hall
2011-11-05 19:25:59
príspevok od: uomo
Pekne dakujem...moc sa v tom vnimani asi nevyznam, pravdou je ze pri PP som to mal orezane, ale nechel som prist o to fajne svetielko a tiez sa bojim este pouzivat odvaznejsie orezy Topol proste prec nedam.
Ahoj, no ved ja som Ti ten topol planoval nechat, a to uhlopriecne s krikom v popredi. Skus si zakryt rukou pravu stranu tak do jednej tretiny.
 
trnavsky
2011-11-05 20:08:27
Ja už som fotky s topoľom komentoval už dávno, hneď po uploade.
 
uomo
2011-11-05 21:03:38
príspevok od: Optimal
Najviac ma oslovila fotka s bodliakom vo farebnej verzii. Ten strom mi tam nevadí Taktiež v galerii uoma sú pekné fotky ktoré majú niečo do seba P.S. Som rád že sa zaviedlo niečo takéto- chýbalo to tu .
Vdaka Optimal ...vyzera to tak ze daenis to trafil a bude mat okrem uspechu aj vela prace. Mal by za toto dostsat riadny metal od redekcie.
 
uomo
2011-11-05 21:04:35
príspevok od: hall
Ahoj, no ved ja som Ti ten topol planoval nechat, a to uhlopriecne s krikom v popredi. Skus si zakryt rukou pravu stranu tak do jednej tretiny.
No ved ja som Ta pochopil
 
uomo
2011-11-05 21:05:50
príspevok od: trnavsky
Ja už som fotky s topoľom komentoval už dávno, hneď po uploade.
Sa HLASIS TIEZ DO PITEVNE? JA BY SOM BOL ZVEDAVY, BO TO TAM MAS TIEZ TAKE ROZNORODE a DAKUJEM!
 
trnavsky
2011-11-05 21:41:09
príspevok od: uomo
Sa HLASIS TIEZ DO PITEVNE? JA BY SOM BOL ZVEDAVY, BO TO TAM MAS TIEZ TAKE ROZNORODE a DAKUJEM!
Obdivujem Tvoju odvahu. Neviem veru či by som sa vedel obhájiť. Ďakujem Ti, že aj vďaka tomu, že si sa nechal takto verejne "rozpitvať", môžem sa aj ja poučiť. Takže najskôr sa pokúsim seba skorigovať, aby som neopakoval chyby o ktorých sa tu hovorí a potom sa uvidí.
 
uomo
2011-11-05 23:27:10
príspevok od: trnavsky
Obdivujem Tvoju odvahu. Neviem veru či by som sa vedel obhájiť. Ďakujem Ti, že aj vďaka tomu, že si sa nechal takto verejne "rozpitvať", môžem sa aj ja poučiť. Takže najskôr sa pokúsim seba skorigovať, aby som neopakoval chyby o ktorých sa tu hovorí a potom sa uvidí.
No ono tu odvahu niekto vola aj nedostatok sebareflexie ci tak nejak Tato pitevna je super vecicka, hlavne pre nas zaciatocnikov tzv. dokumentaristov ako aj mna oznacil dr.Ludsky v tomto pripade dr. daenis Ako som myslim pisal vyssie, ze by sa mi zisiel nejaky workshop aby som sa naucil "divat fotograficky"Nemat kvantum podpriemernych zaberov na HDD. Poznat vseobecne zaklady fotografie je jedna vec a byt uz oznaceny ako fotograf je vec druha, cim chem povedat, ze neskor pride dalsi stupen, kam sa s fotografovanim uberat z coho mi vypliva, ze univerzalny vsefotograf nemoze byt. Ked uz budem mat smer, potom do toho uz budem davat poriadny kus seba a mojho pohladu.Taky nejaky rukopis. Ale ako som pisal, na zaciatok treba asi z kazdeho rosku trosku, aby si clovek co to osvojil. Myslim. Myslim dobre pan doktor?
 
haplo602
2011-11-06 21:59:45
no ked uomo je v kategorii zaciatocnik, kde asi skoncim ja ... na to obilne pole s kombajnami sa zatial ani zdaleka nechytam ...
 
mgeo
2011-11-06 22:41:05
kompozicne sa mi celkom paci ta posledna obloha v galerii. A na kostoliku v drazovciach mi chyba jeho osvetlenie, tak ako je ta skala osvetlena. A vadi mi lietadlo
 
Marcel Rebro
2011-11-06 22:46:46
príspevok od: haplo602
no ked uomo je v kategorii zaciatocnik, kde asi skoncim ja ... na to obilne pole s kombajnami sa zatial ani zdaleka nechytam ...
ides sa pitvat?
 
trnavsky
2011-11-06 23:32:43
príspevok od: uomo
No ono tu odvahu niekto vola aj nedostatok sebareflexie ci tak nejak Tato pitevna je super vecicka, hlavne pre nas zaciatocnikov tzv. dokumentaristov ako aj mna oznacil dr.Ludsky v tomto pripade dr. daenis Ako som myslim pisal vyssie, ze by sa mi zisiel nejaky workshop aby som sa naucil "divat fotograficky"Nemat kvantum podpriemernych zaberov na HDD. Poznat vseobecne zaklady fotografie je jedna vec a byt uz oznaceny ako fotograf je vec druha, cim chem povedat, ze neskor pride dalsi stupen, kam sa s fotografovanim uberat z coho mi vypliva, ze univerzalny vsefotograf nemoze byt. Ked uz budem mat smer, potom do toho uz budem davat poriadny kus seba a mojho pohladu.Taky nejaky rukopis. Ale ako som pisal, na zaciatok treba asi z kazdeho rosku trosku, aby si clovek co to osvojil. Myslim. Myslim dobre pan doktor?
uomo: máš motiváciu a to je predpoklad aj pre zlepšenie a kategóriu začiatočník si po čase zmeníš na pokročilý. Je ešte jedna kategória ktorú by som sám sebe priradil ja - večný začiatocník - nie s umeleckou ambíciou, ale fotiť to čo zaujme a snažiť sa odfotiť to dobre - to je relax - povedzme že ochrana pred vyhorením, (analogicky ako niekto si chodí 20 rokov zahrať v dedinskom futbalovom mužstve v najnižšej súťaži, nikdy sa nedostane ďalej, ale rozumie tejto hre a má rád hru veľkých klubov). A práve to je na tejto "pitevni" úžasné, že jej záber je od tých echt amatérov cez pokročilejších a nebojím sa povedať, že v niektorých prípadoch pomôže aj neiktorým z tých, čo si už píšu pokročilý alebo aj profesionál.
 
uomo
2011-11-07 00:16:02
príspevok od: trnavsky
uomo: máš motiváciu a to je predpoklad aj pre zlepšenie a kategóriu začiatočník si po čase zmeníš na pokročilý. Je ešte jedna kategória ktorú by som sám sebe priradil ja - večný začiatocník - nie s umeleckou ambíciou, ale fotiť to čo zaujme a snažiť sa odfotiť to dobre - to je relax - povedzme že ochrana pred vyhorením, (analogicky ako niekto si chodí 20 rokov zahrať v dedinskom futbalovom mužstve v najnižšej súťaži, nikdy sa nedostane ďalej, ale rozumie tejto hre a má rád hru veľkých klubov). A práve to je na tejto "pitevni" úžasné, že jej záber je od tých echt amatérov cez pokročilejších a nebojím sa povedať, že v niektorých prípadoch pomôže aj neiktorým z tých, čo si už píšu pokročilý alebo aj profesionál.
Myslim, ze aj Ty casom /alebo uz/ budes na tom tak, ze budes fotit nieco, co svoju kategoriu ma a mozno vyradis zo svojho reportoaru veci, ktore - ako ja vravim - sa nebudu pacit Tvojmu fotoaparatu. Tiez das do toho kus seba, svojho pohladu a bude to! Ak mas totiz ambiciu zachytavat veci co najlepsie, tak tam skor ci neskor dospejes a tiez nebudes len taky zaciatocnik. Ved aj napriklad ten pan z pitevne, co foti na film. Alebo to fotenie starymi fotakmi. No ale k realistickejsiemu podaniiu fotgrafii-mne sa ako fotograf paci dodo_bb
www.ephoto.sk/uzivatel/uzivatel-61591452385164/
, ktory si stale ponechava status zaciatocnik. A navyse mi pride ako Človek s tym velkym Čé.
Inak pre dazd-cb som sa rozhodol , lebo som cital niekde, ze k dazdu sa hodi cb verzia, ale ako tak pozeram, ze mojmu nie. Alebo velmi stara fotografia, este bez ambicii-to slnko podvečer...stredovka, ale myslim,ze tam mi ta stredovka pasuje
 
uomo
2011-11-07 00:20:03
príspevok od: mgeo
kompozicne sa mi celkom paci ta posledna obloha v galerii. A na kostoliku v drazovciach mi chyba jeho osvetlenie, tak ako je ta skala osvetlena. A vadi mi lietadlo
ten kostolik je okopirovane foto ineho uzivatela a lietadlo je dorobene, nasledne foto venovana pre koma/uzivatel/...koniec koncov, je to v mojej galerii pod nou vysvetlene...ale z toho miesta mam aj vlasnu foto v galerii v cb verzii dakujem za pochvalu ku kompo
 
uomo
2011-11-07 00:36:21
príspevok od: haplo602
no ked uomo je v kategorii zaciatocnik, kde asi skoncim ja ... na to obilne pole s kombajnami sa zatial ani zdaleka nechytam ...
No tak som sa pozrel a nieco som Ti pod fotkami zanechal Nemas tam toho vela, takze som si pozrel vsetko, co si ponukol. Podla mna si daleko predo mnou a robis si tu z nas len dalsi dobry den Mas talent veci dobre zdokumentovat. Moj nazor.
 
haplo602
2011-11-07 06:39:32
príspevok od: Marcel Rebro
ides sa pitvat?
ne ... nemam v galerii nic rozumne ...
 
haplo602
2011-11-07 06:43:06
príspevok od: uomo
No tak som sa pozrel a nieco som Ti pod fotkami zanechal Nemas tam toho vela, takze som si pozrel vsetko, co si ponukol. Podla mna si daleko predo mnou a robis si tu z nas len dalsi dobry den Mas talent veci dobre zdokumentovat. Moj nazor.
prave to dokumentovanie by som rad zanechal a nieco aj vytvoril ... ale stale sa neviem nejak rozhybat spravnym smerom ....
 
uomo
2011-11-07 06:58:12
príspevok od: haplo602
prave to dokumentovanie by som rad zanechal a nieco aj vytvoril ... ale stale sa neviem nejak rozhybat spravnym smerom ....
tak pockame na pitvu a zistime problem
 
MLandscapes
2011-11-07 19:47:25
tá žatva je skutočne skvelá foto, výborný nápad.
 
Jozef Krajčo
externý redaktor 2011-11-07 19:50:20
príspevok od: MLandscapes
tá žatva je skutočne skvelá foto, výborný nápad.
vdaka ze si nezabudol pridat par slov...
 
uomo
2011-11-07 22:06:34
príspevok od: MLandscapes
tá žatva je skutočne skvelá foto, výborný nápad.
tiez dakujem
 
uomo
2011-11-07 22:07:04
príspevok od: Jozef Krajčo
vdaka ze si nezabudol pridat par slov...
vidim, ze nas pan doktor ma novu profilovku
 
MLandscapes
2011-11-07 22:12:05
príspevok od: uomo
tiez dakujem
nejak som ti v predzápočtovom zhone zabudol dopísať že keby že sa nejaký fundovaný umelec, tá za dažďa s topoľom v strede by bola vyvesená na každej tvojej vernisáži hneď pred vchodom ale keďže si len začiatočník tak radšej do stredu topole nedávaj
 
uomo
2011-11-07 22:27:19
príspevok od: MLandscapes
nejak som ti v predzápočtovom zhone zabudol dopísať že keby že sa nejaký fundovaný umelec, tá za dažďa s topoľom v strede by bola vyvesená na každej tvojej vernisáži hneď pred vchodom ale keďže si len začiatočník tak radšej do stredu topole nedávaj
.... no hej , aj taak sa da. Takze trosku podrastiem a potom si ju tam zavesim, ked uz budem "niketo"
 
total empty
2011-11-07 22:46:03
...a ja sa chcem dať vypitvať.
 
Rajo
2011-11-09 17:07:16
pamatam sa ako som komentoval toho psika podla mna tam nejaky pokrok urcite je
z tejto galerie sa mi pacia tie kvietky, ale farebne su vsetky zaujimave
a este aj fotka Legenda, skoda len tych oblakov, ak by sa dalo tak by som skusil ked bude bezoblacne alebo so zaujimavejsimi mrakmi
pozrel som aj ostatne fotky a zo zaciatku to vyzeralo na meteorologa
 
uomo
2011-11-09 22:36:05
príspevok od: Rajo
pamatam sa ako som komentoval toho psika podla mna tam nejaky pokrok urcite je
z tejto galerie sa mi pacia tie kvietky, ale farebne su vsetky zaujimave
a este aj fotka Legenda, skoda len tych oblakov, ak by sa dalo tak by som skusil ked bude bezoblacne alebo so zaujimavejsimi mrakmi
pozrel som aj ostatne fotky a zo zaciatku to vyzeralo na meteorologa
Dakujem. na legendu sa mi pozrel aj Strateny. Myslim, ze nasledne na to ako som sa ozval v pitevni v prvej casti. Dakujem za "pokrok" a za toho meteorologa ...budem na to pamatat

Ak som spravne pochopil, chces ist pod "noz" (na pitvu)
 
kenny438
2011-11-10 00:11:26
tak preluskal som celu tvoju galeriu. tiez sa mi paci fotka ,,legenda,, a tie zapady slnka pri mori. ten psik na mna posobi dojmom obycajneho cvaku do albumu, mam tam podobnu foto psa . ale je vidiet zlepsenie tu ,,rodinnu,, foto z bazena si sem davat nemusel kvetinky su tiez zaujimave aj ked tam by to asi chcelo makrac.
 
uomo
2011-11-10 23:36:55
príspevok od: kenny438
tak preluskal som celu tvoju galeriu. tiez sa mi paci fotka ,,legenda,, a tie zapady slnka pri mori. ten psik na mna posobi dojmom obycajneho cvaku do albumu, mam tam podobnu foto psa . ale je vidiet zlepsenie tu ,,rodinnu,, foto z bazena si sem davat nemusel kvetinky su tiez zaujimave aj ked tam by to asi chcelo makrac.
Dakujem Kenny...som rad , ze Ta nezabili /parchanti, zabili kennyho /...tiez som rad, ze si si nasiel cas, zastavil sa pri mojej galerii a pitve. Vidim, ze psik ma ohlas. Su to take zaciatky a zrejme ju tu necham ked aj v buducnosti budem separovat foto v galerii . Dovolenkovu foto www.ephoto.sk/moje-ephoto/fotografie/207518/dovolenkova/ z velkeho bazena zvaneho aj Jadranske more na pobrezi Crotia v blizkosti mesta Veli Lošinj, tu mam kvôli fakt krasnej dovolenke, ktoru som si teda fakt uzil. Ale uz som uvazoval o jej stiahnuti z galerie. Snad casom-alebo ju hodim do albumu srdcovky.

PS:Inak ludia, kenny je moj prvy "priatel" na e-photo a mal so mnou dost velku trpezlivost, ked mi rozsiahlo odpovedal na vsakovake otazky.
 
mostarik
2011-11-15 11:14:39
Velmi sa mi paci akym sposobom je hodnoteny autor. Nevedel som si predstavit, ako sa bude dat hodnotit nekonzistentna "tvorba" nas zaciatocnikov. Ozaj velmi dobre napisane.
Co sa tyka fotiek tak musim uznat ze ta zatva je ozaj dobra (taka nezaciatocnicka - snad sa mi raz nieco take podari).
 
uomo
2011-11-15 23:04:11
príspevok od: mostarik
Velmi sa mi paci akym sposobom je hodnoteny autor. Nevedel som si predstavit, ako sa bude dat hodnotit nekonzistentna "tvorba" nas zaciatocnikov. Ozaj velmi dobre napisane.
Co sa tyka fotiek tak musim uznat ze ta zatva je ozaj dobra (taka nezaciatocnicka - snad sa mi raz nieco take podari).
Dakujem za koment k autorovi pitevne aj za koment a pochvalu k zatve Verim, ze sa Ti podari nieco ovela lepsie. Drzim palce. Asi chces tiez do pitevne.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2011-11-22 06:48:37
príspevok od: Jozef Krajčo
vdaka ze si nezabudol pridat par slov...
to pitvanie ta t usim dako preslo alebo mas umelecku pauzu
 
Jozef Krajčo
externý redaktor 2011-11-22 07:00:05
príspevok od: b.a.f.o.a.r.t.
to pitvanie ta t usim dako preslo alebo mas umelecku pauzu
Zatial nepreslo, len niekedy sa musim viac venovat aj svojej praci. Navyse posledne dni ma zas choroba sklatila-to clovek nema chut ani len tuknut do klavesnice.

Mam vsak uz vybraneho cloveka do pitevne a dokonca napisany k nemu aj bonusovy komentar od cloveka ktory ma ocenenie redakcie

Slubujem ze do konca kalendarneho tyzdna sa objavi dalsia cast Pitevne.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2011-11-22 07:34:52
príspevok od: Jozef Krajčo
Zatial nepreslo, len niekedy sa musim viac venovat aj svojej praci. Navyse posledne dni ma zas choroba sklatila-to clovek nema chut ani len tuknut do klavesnice.

Mam vsak uz vybraneho cloveka do pitevne a dokonca napisany k nemu aj bonusovy komentar od cloveka ktory ma ocenenie redakcie

Slubujem ze do konca kalendarneho tyzdna sa objavi dalsia cast Pitevne.
nikto nam nemoze tolko dat co ty nam mozes slubit ale tesime sa
 
Misoo79
2011-11-22 18:25:55
Nuž, nerád sa hrám na kritika, keďže toho ešte nemám veľa nafotené, ale pravidlá pitevne sú nekompromisné Prvá foto ma nijako zvlášť nezaujala. Pes je odfotený v obyčajnom prostredí, kde nieje nič, čo by upútalo. Ako inšpiráciu fotiek so psom by som ti odporučil prezrieť si albumy Stana Strateného (ako ePhoťák ho určite poznáš. Druhá foto ma zaujala o niečo viac. Pás svetla dopadajúci na bodliak fotke dodáva atmo. Viac by sa mi to ale páčilo komponované trocha inak. Takto mi ten bodliak priveľmi bije do očí a to aj napriek tomu, že je hlavným objektom. Pokiaľ ide o žatvu, tak nemám čo kritizovať. Myslím, že zámer autora bol splnený. Osobne by sa mi to viac páčilo s trocha inými farbami, ale to je len vec vkusu. Poslednej foto chýba už v článku spomínané svetlo.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2011-11-25 09:37:00
príspevok od: Jozef Krajčo
Zatial nepreslo, len niekedy sa musim viac venovat aj svojej praci. Navyse posledne dni ma zas choroba sklatila-to clovek nema chut ani len tuknut do klavesnice.

Mam vsak uz vybraneho cloveka do pitevne a dokonca napisany k nemu aj bonusovy komentar od cloveka ktory ma ocenenie redakcie

Slubujem ze do konca kalendarneho tyzdna sa objavi dalsia cast Pitevne.
čakám a čakám
 
Koma
ocenenie redakciou 2011-11-25 10:19:48
príspevok od: b.a.f.o.a.r.t.
čakám a čakám
vydrž, Jozef pravdepodobne ešte dezinfikuje pinzety, hadičky, ihly a striekačky ... a brúsi skalpely..
 
b.a.f.o.a.r.t.
2011-11-25 10:20:46
príspevok od: Koma
vydrž, Jozef pravdepodobne ešte dezinfikuje pinzety, hadičky, ihly a striekačky ... a brúsi skalpely..
držím držím
 
uomo
2011-12-05 22:17:58
tiež zatial držím
 

Inzercia