Hore

Nie je múr ako múr, alebo po stopách Veľkého Čínskeho Múru

Vraví sa, že navštíviť Čínu a nebyť na Veľkom Čínskom Múre je ako keby človek v Číne ani nebol. Iní vravia: "Ak nevyjdeš na Čínsky múr, nie si skutočným chlapom". Existuje mnoho takýchto viet, ktoré používajú hlavne tí, ktorí naň už mali možnosť vystúpiť. Ja by som to charakterizoval asi takto: ,,Nie je múr ako múr a hlavne nie ten čínsky“.
Tento článok je určený nielen pre tých, ktorí sa chystajú na sever Čínskej Ľudovej Republiky a naskytne sa im príležitosť voľných dní s myšlienkou ,,čo tak návšteva slávneho Čínskeho múru“, ale samozrejme pre všetkých tích, ktorí majú záujem dozvedieť sa niečo viac o jednej z najväčších pamiatok sveta.
Všetci sme len ľudia a tak treba brať do úvahy nároky každého jednotlivca. Tohto sa budem v nasledujúcich riadkoch držať aj ja. Ak niekto chce ísť na Čínsky múr a nemá žiadne informácie, ponúknem mu môj pohľad z rôznych jeho sekcií v Pekingskej samosprávnej oblasti. Očakávania sú často vysoké a veľmi rýchlo môže dôjsť ku sklamaniu, ak sa vo väčšej miere nenaplnia. Preto je niekedy dobré dostať informáciu hneď z prvej ruky, pretože Informácia o možnostiach je na nezaplatenie. Je predsa na každom ako s ňou naloží, resp. čo si vyberie. Vydať sa na vlastnú päsť hocikam a hlavne v cudzej krajine je veľmi zaujímavé, priam až divoké. Mnohí určite vedia o čom píšem. A tak mojou prvou návštevou sa stal Badaling, pomenovaný podľa dedinky v jej blízkosti.


Vzdialený 70 km na severozápad od Pekingu bol ako prvý otvorený verejnosti. Je najnavštevovanejším, za čo vďačí aj prepracovanému systému dopravy. Iba za 11 RMB a niečo cez hodinku autobusom sa ocitnete pod presláveným múrom, čo sa zobrazí aj na množstve návštevníkov na ňom. Bol som tu v marci a v auguste a tlačenici som sa ani raz nevyhol.


Prevýšenie a terén nie sú až tak náročné. Po zrekonštruovanej časti nehrozí riziko úrazu ani v prípade použitia lodičiek či letných šlapiek, o čom ma presvedčili jeho návštevníci. Treba rátať s presne vymedzujúcim sa pohybom iba po múre z jedného konca na druhý vo vzdialenosti asi 3,5 km. Zabezpečený je množstvom kamier a strážnikov.


Už počas Qi Dynastie (221p.n.l.-206p.n.l.) tu slúžil ako pevnosť, ale ako jedna z mnoho sekcií Čínskeho múru bola vybudovaná až počas Ming Dynastie (1368-1644). Túto sekciu by som uzavrel ako vhodnú pre ľudí, ktorí chcú využiť šancu a pozrieť sa na Čínsky múr, odviezť sa cable car (sedíte v takom malom vozíku pripomínajúcom autíčko a to vás pomaly vytiahne nahor),


lanovkou, či sa zabaviť rôznymi inými ponukami miestnych obchodníkov. A o tých tu núdza určite nie je. Môj pohľad na vec: Číňania si spravili z pamiatky veľkolepú atrakciu. Po tomto zážitku, prišla na rad sekcia Huanghuacheng asi 65 km od Pekingu.


Dostať sa sem linkovým autobusom je priam nemožné a tak som využil možnosť odvozu autom, kolegom. Bol máj a nesmierne teplo. No ani to mi nebránilo pobehať si po zakonzervovanom múre dlhom približne 11 km. Tu je múr väčšinou bez bočných tehlových hradieb. Tým pôsobí troška zvláštne, avšak prostredie cez ktoré prechádza to všetko vynahradzuje. Náročnosť terénu tu nie je príliš veľká, no miestami vytŕčajúce kamene bez novej či pôvodnej podlahy sú troška nebezpečnejšie. Ako som spomenul obnovený nie je - aspoň zatiaľ nie. Má to minimálne jednu výhodu. Vidieť použitý materiál a hlavne vedomosť jeho veľkostí.


Vybudovaný bol taktiež počas Ming Dynastie a názov dostal podľ toho, keď bol raz v lete ponorený do mora divých žlto rozkvitnutých kvetov (huanghua). Návštevu tejto sekcie by som odporučil v jesennom či letnom období, kedy je možné sa osviežiť v jazere, cez ktoré prechádza na troch miestach. Spojil by som to s návštevou záhrady, ktorá sa nachádza hneď pod múrom a datuje sa od Ming Dynastie.


Musím priznať, zanechal vo mne dobrý dojem aj vďaka príjemnému prostrediu. Po tejto návšteve som si povedal, čo tak sa pozrieť na rozpadnutý múr. Ani nie po dvoch mesiacoch som sa ocitol na polorozpadnutom Čínskom múre v sekcii Jiugukou.
Nachádza sa asi 80 km severne od Pekingu. Patrí do okresu Huairou, odtiaľ je to hodinka cesty autobusom. Vybudovaný bol počas Ming Dynastie. Tu sa nachádza strážna veža, ktorá je ako jediná v celej Pekingskej oblasti postavená do obdĺžnikovitého tvaru miesto štvorcového .


Dôvod? Prostý. Takýto pôdorys má aj kopec, na ktorom je umiestnená. Tu to na mňa pôsobilo prvýkrát celkom inou atmosférou než doposiaľ. Možno to bolo práve zničeným a zarasteným múrom, no každopádne práve tu som si ho smel vychutnať celkom sám.


Po tejto skúsenosti som hľadal ďalšiu takto zachovanú pamiatku a našiel som ju v sekcii Jiankou. Taktiež 80 km od Pekingu. S celkovou dĺžkou 15 km bola táto časť postavená, ako ináč než počas Ming dynastie.


S názvom The Wild Great Wall (divoký) je vyhľadávaný fotografmi, ale aj turistami hlavne z cudziny. Je najnebezpečnejším múrom v Pekingskej oblasti kvôli jeho neustálemu rozpadávaniu sa a zároveň aj jeho náročnosti. Kopíruje terén vysokých špicatých vrchov.


V niektorých častiach, ako sú Sky Stairs dokonca až 80°. Túto sekciu odporúčam hlavne skúseným turistom s odvahou a rozvahou, ale hlavne dobrou obuvou. Pod nohami sa kamene a tehly trúsia z vrcholov až nadol a treba byť obzvlášť opatrný. Tí, ktorí si chcú vychutnať atmosféru priamo v horách, s nádhernými scenériami, západom a východom slnka bez akéhokoľvek rušivého hluku, je práve toto miesto pre nich to pravé. Dokonca tu nie je problém stanovať, či len tak, jednoducho prespať v jednej z veží.


Rušený bude už iba nočnými strážcami múru - myškami a vranami. Skvostný pohľad je z veže Nine-Eyes Tower, ktorá je v Jiankou najvyšším položeným miestom a má až 360° výhľad na okolitú krásu čínskych hôr. Samotná sekcia patrí medzi najvyššie položený Čínsky múr.


Na mňa zapôsobila táto sekcia neuveriteľne čarovne a zaryla sa mi hlboko do srdca. Tajne dúfam, že sa mi v budúcnosti ešte pošťastí vrátiť sa sem a obnoviť nádherne prežité spomienky. No tí, ktorí túžia poznať ešte viac, sa bez akýchkoľvek zábran môžu vybrať priamo po múre z bodu Small Potala, necelé tri hodinky smerom na juhozápad do sekcie Mutianyu. Je to veľmi pekná turistika náročná iba na občasné doslova šplhanie skrz rozpadnutý múr a skaly. Po ceste si môžu vychutnať atmosféru hlavne zo známej veže Zhengbei.
Príchodom k bráne Mutianyu budú prekvapení rozdielom medzi týmito dvomi sekciami. Tu je múr po čiastočnej rekonštrukcii.


Budovať sa začal v neskoršej Qi Dynastii (550-557) a prestavaný bol až v Ming Dynastii. Vzdialený 72 km od Pekingu v okrese mesta Huairou nie je až tak navštevovaný ako v Badalingu. S dĺžkou 2,5 km sa radí medzi sekcie síce krátke, za to známe.


Z tohto dôvodu je tu poznať zásah čínskej ruky a vybudovanie lanovky a cable car len prispieva k väčšej návštevnosti. Nehovoriac o predaji suvenírov od výmyslu sveta na múre či pod ním.


Na jeho severnejšom konci je síce terén náročnejší na prevýšenie, no z neho je aj krajší pohľad na okolitú scenériu. Návštevu odporúčam hlavne na jeseň, kedy má svoje čaro v pastelových farbách okolitej prírody.
Mne sa to síce nepodarilo, no vám prajem úspešnejšie prežitie atmosféry na neuveriteľnom 6,5 tisíca km dlhom, dnes už iba okolo 30 % zachovanom Veľkom Čínskom Múre – kultúrnom dedičstve nielen Čínskeho národa. Nech už navštívite ktorúkoľvek sekciu, je už len na vás čo si z nej odnesiete. No určite vás prekvapí svojou veľkoleposťou, majestátnosťou a otázkou: Ako je to možné? Ďakujem

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
mirosz
2012-04-13 14:01:03
What about China? Have you seen the Great wall?
All walls are great if the roof doesn`t fall.
 
martinez
2012-04-14 00:23:26
Výborné, ďakujem za článok aj pekné foto.
Akurát tie húfy turistov sú desivé ...
 
atlantel
2012-04-14 12:14:51
Dobre zhrnutie moznosti. Chystame sa s manzelkou v oktobri zabehnut do Pekingu a radi by sme dali aj mur v odlahlejsich oblastiach. Bol si pozriet aj terakotovu armadu ?
 
jupko
2012-04-15 03:39:33
dakujem, vsetko zavisi od mnozstva casu, ktorý chceme stravit v danej destinacii. ak cestujeme na vlastnu past, cas potrebujeme o nieco dlhsi. mesto Xian sa mi este nepodarilo navstivit vzhladom na kratky cas. ten by mal byt min. 4dni, v zavislosti od cloveka. samotna provincia totiz ponuka omnoho viac nez len terakotovu armadu, ktora je od mesta okolo 80km.
 
seifi
2012-04-15 08:53:40
vďaka za článok a foto, človek má hneď lepšiu predstavu ako to tam vyzerá
 
KoCi
2012-04-15 13:03:03
Fuj to je krasne! Jeden by mohol len zavidiet.. alebo sa tam vybrat tiez
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-04-22 15:58:56
Pekné, ale priznám sa že ten prvý článok čo si písal , sa mi páčil viac. Bol taký osobnejší, písal si tam o pocitoch a tvojom dni, veľmi sa mi to páčilo. Tento je ale tiež užitočný hlavne pre tých ktorí sa tam chystajú.Vďaka
 

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.