Hore

Kamzík vrchovský tatranský - slovenský drahokam

Toto leto bolo pre mňa neskutočne hektické. Mal som takmer celé dva mesiace voľno, a tak som mal v pláne, že sa budem počas dovolenky venovať tomu, čo je môjmu srdcu veľmi blízke - divej prírode. Navzdory mojim plánom som mal ale leto neskutočne nabité. Konečne krátko pred koncom školských prázdnin sa mi uvoľnilo trošku času, tak som sa teda rozhodol, že navštívim Tatranskú Javorinu - pracovisko môjho brata a pri tejto príležitosti aj Belianske Tatry. Mojou dávnou túžbou bolo nafotiť svišťa. V pondelok skoro ráno sme dorazili do Javoriny a po zložení sa som vyrazil do hôr, smerom na Kopské sedlo, kde sa podľa všetkého mali vyskytovať svište. Bohužiaľ nemal som šťastie a na danej lokalite som asi po dvojhodinovom pátraní našiel iba chumáč svištej srsti. Hore poriadne fúkalo, a keď mi pomaly začali omŕzať prsty na ruke, v ktorej som držal moju obľúbenú hračku (Canon 1000D + Canon 400mm 5.6 L USM), pobral som sa ďalej smerom do Širokého sedla. Trošku sklamaný som veril, že zazriem aspoň nejakého kamzíka, o čom som tiež po krátkej chvíli začal pochybovať, keďže na chodníku sa s príchodom obeda začalo objavovať čoraz viac a viac turistov. Neďaleko Širokého sedla stála lavička, kde som si chcel na chvíľu odpočinúť. A vtedy som ho zazrel. Vo vzdialenosti asi 100m sa z trávy zdvihla hlava a na nej dva výrazne zahnuté rohy - bol to on, vzácny zástupca slovenskej fauny, jeden z našich tatranských endemitov - Kamzík vrchovský tatranský (Rupicapra rupicapra tatrica).


Vzhľadom na to, že bol ďaleko, nemohol som fotiť. Našťastie som mal eso v rukáve - povolenie pohybu mimo turistický chodník v danej lokalite. A tak som sa vybral za ním s cieľom fotolovu. Pomaly a nenápadne som sa k nemu postupne priblížil. Myslím si, že ma videl, no aj napriek tomu ma nechal k sebe prísť. Keď som sa teda priblížil, zistil som, že je tam s ním ešte jeden krásavec. Zrejme šlo o samce, čo som usúdil na základe výrazne zahnutia rohov smerom dolu. Postupne som sa dostal na dostrel, rozložil techniku a začal som fotiť.


Počasie mi prialo, pretože aj keď už bolo takmer pravé poludnie, slnko zašlo za jemné mraky, a tak sa mi naskytlo celkom vhodné svetlo. Hodnú chvíľu som ich pozoroval, komponoval a hľadal vhodný moment na vydarený záber. Pod chvíľou sa títo krásavci zdvihli a začali sa pásť, čo prinútilo aj mňa zdvihnúť sa z nízkej tatranskej trávy a nasledovať ich. Ešte som urobil zopár záberov, a keď som si uvedomil, že som vlastne neželaný hosť v ich domovine, postupne som sa od nich vytratil, aby sa mohli nerušene pripraviť na dôležitú etapu ich života - ruju, ktorá sa pomaly blíži.


Plný vzrušenia z krásneho zážitku som sa vrátil späť na turistický chodník a namieril som si to k Širokému sedlu. Len čo som začal klesať okolo vysokých skalnatých brál, neďaleko sa pod jedným z previsov objavil ďalší krásavec. Keď som sa však pozrel bližšie, nebol tam len jeden ale hneď traja mladíci. Ich ľahké pohyby pripomínali ladné pohyby tanečného páru na súťaži štandardných tancov, podľa čoho som pomenoval aj jeden z mojich záberov, ktoré som stihol za tú krátku chvíľu zhotoviť.


Po týchto skúsenostiach a zistení, že kamzíky nie sú až také plaché - zrejme sú zvyknuté na turistov, mi v hlave vznikla myšlienka nafotenia kamzičieho portrétu. Na to som potreboval vhodný objekt, no zároveň obrovskú mieru šťastia, aby som sa dostal do veľmi blízkej vzdialenosti, z ktorej by sa daný zámer dal zrealizovať. Tento deň zrejme pri mne stála šťastena, lebo aj toto sa mi neskôr na moje počudovanie podarilo. Už keď som bol takmer pri Širokom sedle, na pravej strane sa páslo stádo kamzíkov, bolo ich tam asi 15. A tak som začal svoju poslednú misiu. Vyhliadol som si jedinca, ktorý bol najbližšie a pomalými a plynulými pohybmi som sa k nemu začal približovať. Postupne som sa dostal na vzdialenosť asi 15m a začal som fotiť. Napriek tomu, že som bol už veľmi blízko, potreboval som ešte pár metrov, aby boli podmienky ideálne. Ako som už spomínal, tento deň som si asi vyčerpal šťastie na dlhú dobu, pretože po zvuku uzávierky zvedavý kamzík urobil pár krokov smerom ku mne. Zrejme ho zaujal ten čudesný zvuk uzávierky. Bol tak blízko a pôsobil tak sebavedomo až som sa bál, že zaútočí. Našťastie sa tak nestalo a ja som sa mohol kľudne vzdialiť bez ujmy na zdravý.


Z tohto zážitku a prakticky z celého dňa som bol taký roztrasený, vzrušený a plný adrenalínu, že som z Belianskych tatier do Ždiaru zliezol v protismere asi po jedinom jednosmernom chodníku v Tatrách. Zároveň som rýchlo zabudol aj na sklamanie, že sa mi nepodarilo nafotiť, ba ani len zazrieť svište.

Pár fotiek z tohto nezabudnuteľného zážitku vám prinášam aj v malej galérií pod článkom. Zároveň prajem aj Vám toľko šťastia ako som mal ja pri návšteve Belianskych tatier a tiež ideálne svetlo.

PS: Za prípadné gramatické nedostatky sa vopred osparavedlňujem.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
transporti686
2012-08-29 18:14:51
Pekné sú tie kamzíky, dobre im tam je, išiel by som si tam sadnúť, pokochať sa pohľadom na ne a trochu kľudu tam vychutnať.......
 
lowenature
2012-08-29 19:53:11
paráda, gratulujem
 
heuffel
2012-08-31 11:05:47
Nádherné fotky. Tíško závidím P.S.: Až na "bez ujmy na zdravý" pravopis celkom v pohode
 
Belial5
2012-09-03 20:52:24
Pekný článok a podarené fotky. Gratulujem.
 
Bpali
2012-09-03 20:57:55
pekny clanokkrasne fotky..len prosim ta,ako sa da dostat k povoleniu pohybovat sa mimo chodnik?(mozes napisat aj do SS)
 
velecky
2012-09-03 21:28:23
ak ste mysleli chodník Monkovou dolinou (Kopské sedlo - Široké sedlo-Monkova dolina-Ždiar), tak ten je už myslím od roku 1999 obojsmerný, staršie mapy ho samozrejme ešte majú ako jednosmerný, ale už to neplatí. A na toe svište odporúčam Žiarske sedlo v Západných Tatrách Teraz na konci leta sa dosť vyhrievajú na skalách, možno sa budú ľahšie fotiť
 
stokinger
2012-09-03 21:36:37
jj len k západným tatrám sa mi zial nepodarilo dostať zatial....
 
Anena
2012-09-03 23:55:37
Nadherne fotky.
 
Azimut
2012-09-05 18:12:06
fasácke fotky a ten portrét..
 
Jurij88
2012-09-12 22:25:47
To asi nejaká modelka, keď reagoval/a na zvuk uzavierky. Mal si skúsiť zašušťať stoeurovkou, ževraj aj na to modelky celkom slušne reagujú
 
viazo
2013-11-13 14:56:06
Do Kopskeho sedla alebo celkovo do Belianok ist na sviste sa neoplati, lebo je ich tam minimalne - skor ojedinele. Zaujimalo by ma ako si sa dopracoval k tej povolenke, asi to nebolo celkom cistou formou.
 
stokinger
2013-11-13 16:45:09
príspevok od: viazo
Do Kopskeho sedla alebo celkovo do Belianok ist na sviste sa neoplati, lebo je ich tam minimalne - skor ojedinele. Zaujimalo by ma ako si sa dopracoval k tej povolenke, asi to nebolo celkom cistou formou.
samozrejme bolo to čistou formou ako inak??ale teraz sa už par vecí zmenilo....momentálne by to už asi nešlo...
 
markato1
2013-11-13 17:41:10
vyborne fotky a pekny clanok,vdaka
 
janot
2013-11-13 17:58:58
Dobrá robota,pekné fotografie a fešáci k tomu.Gratulujem!
 
viazo
2013-11-14 14:03:36
príspevok od: stokinger
samozrejme bolo to čistou formou ako inak??ale teraz sa už par vecí zmenilo....momentálne by to už asi nešlo...
venujem sa foteniu kamzikov uz niekolko rokov a su s tym velke obstrukcie a ja som doteraz ziadne povolenie nedostal a ani sa mi ho nepodarilo vybavit. tak som sa celkom podivil, ze pred rokom sa ti to podarilo.
 
palys
2013-11-14 16:54:15
ganz-KRÁSA A SUPER.
 
gaspi
2013-11-14 18:21:06
príspevok od: viazo
venujem sa foteniu kamzikov uz niekolko rokov a su s tym velke obstrukcie a ja som doteraz ziadne povolenie nedostal a ani sa mi ho nepodarilo vybavit. tak som sa celkom podivil, ze pred rokom sa ti to podarilo.
na samotne fotenie povolenie ani tak lahko nedostaneš, ak by si robil výskum- vedecku študiu a pod. tak sa k nemu da dostat relativne v pohode..
 

Inzercia

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.