Hore

Jedovnice

Jedovnice ležia asi 25 km od juhomoravskej metropoly Brna, v tesnej blízkosti mesta Blansko. Okolité lesy prírodného parku tvoria vstupnú bránu do Moravského krasu. Vzhľadom k zemepisnej polohe a neobyčajnej štedrosti prírody sú Jedovnice významným strediskom rekreácie, turistiky a vodných športov. Ich význam presahuje hranice regiónu i hranice Českej republiky.

V Jedovniciach žije trvale cca 2 700 obyvateľov (jar 2008).

História vzniku Jedovníc

Najstaršia písomná zmienka o Jedovniciach pochádza z roku 1251. História tohto mesta položeného v malebnej kotline medzi lesmi je však staršia. Súvisí s osídľovaním kraja slovanským obyvateľstvom, živiacim sa poľnohospodárstvom a dobývaním železnej rudy.

Za zakladateľa jedovnického panstva a rodu pánov z Holštejna je považovaný Crha z Čeblovic. Pochádzal z Tišnovska, jeho rodná dedina Čeblovice neďaleko Lažánek zanikla. Crha sa vyznamenal statočným postojom proti Tatárom, za čo bol menovaný rytierom kráľa Václava I.

Povesť

Stará povesť hovorí o pôvode názvu obce Jedovnice, súvisiacim s príchodom Crhu. Vtedy mala obec asi 15 domov, ktorých obyvatelia sa živili poľnohospodárstvom, rybolovom a pálením dreva v milieroch pre železiarov.

Crha sa opýtal jedného starca, ako sa dedina volá a ten odpovedal, že obec zatiaľ meno nemá. Na to Crha reagoval v horáckom nárečí: „Tak já teda jedo v nic?" A rozhodol sa, že obec sa bude volať JEDOVNICE.

V okolí bolo v minulosti niekoľko obcí, ktoré už pred mnohými storočiami zanikli. Najvýznamnejšie z nich boli osady Bystřec, Budkovan a Vilémov.

V bývalej osade Bystřec je od roku 1975 prevádzaný systematický archeologický výskum. Jeho výsledkom je odkrytie pôdorysu celej osady, ktorá mala 19 usadlostí.

Rôzny počet komôr (2-8) v týchto usadlostiach svedčí o značnej majetkovej diferenciácii. Sú tu doložené stavby kolové, zrubové konštrukcie, celokamenné komory (sýpky) a prístrešky ľahkej drevenej konštrukcie. Výsledkom je tiež obrovské množstvo nálezov nielen keramických a kovových ale i látok organického pôvodu. Bolo možné rekonštruovať spôsob založenia obce, vymeranie parciel i ich náväznosti na zaniknuté plužiny (polia), ktoré sú známe v celej ploche.

Smrťou  Crhu v roku 1308 sa osirelé panstvo Jedovnice dostalo do rúk pánov z Lipé. Bolo tu centrum obchodníkov, remeselníkov, rozrastal sa rybolov, bolo možné kúpiť výrobky rudických železiarov. Roku 1335 boli Jedovnice povýšené na mestečko so znakom modrého jeleňa v červenom poli.

Jedovnické panstvo vystriedalo niekoľko majiteľov, Jedovnice zažili útrapy tridsaťročnej vojny, vyčíňanie Švédov i morovú ranu. Roku 1743 sa na panstvo priženil Gróf Antonín Salm. Zakladal hámri, uviedol do prevádzky prvé dve huty, vznikli kolónie robotníckych domov - dnešné Chalúpky.

V 1811 bol správou panstva poverený Hugo Salm. O rok neskôr zachvátil obec rozsiahly požiar, zničený bol i kostol s farou a radnicou.

V roku 1848 bola obciam daná samospráva. Za prvej republiky sa Jedovnice stali vyhľadávaným rekreačným miestom.

Jedovnice - rekreačné stredisko

Čo môžu ponúknuť svojím hosťom priamo v Jedovniciach? 

Predovšetkým širokú paletu vodných športov a rekreáciu na brehoch najväčšieho rybníka Olšovca (42 ha). Ďalej možnosť výletov do okolia Jedovnic, napr. na bicykli. Cyklomapy môžete nájsť na stránke www.nakole.cz. Pre hostí hľadajúcich pokojný odpočinok a pre milovníkov nedotknutej prírody vychádzky do oblasti rybníkov Budkovan a Dubový, prírodného parku Rakovecké údolie a prekrásnych lesov, ktoré nadväzujú na južnú časť rekreačnej oblasti. Celá táto oblasť je doposiaľ prakticky nedotknutá civilizáciou, čo umožňuje prežitie mnohých unikátnych botanických druhov a hniezdenie vodného vtáctva. Lesy nadväzujúce na rekreačnú oblasť, sú známe veľkým množstvom húb a na brehoch rybníka si prídu na svoje i milovníci športového rybárčenia.

Začiatkom septembra sa každoročne konajú Medzinárodné závody rýchlostných motorových člnov, ktoré sú súčasťou Európskeho pohára.

Výlov rybníka Olšovca je v Jedovniciach už takmer tradíciou a každý rok sa teší veľkej návštevnosti. A preto tí, ktorí nemajú ryby radi na jedálničku, je výlov  zaujímavým zážitkom. Koná sa tradične v októbri.

Foto: Jaroslav Kühtreiber

Viac info: www.jedovnice.cz

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-06 13:00:57
Ten výlov je zaujímavý tip. Z toho bývajú atraktívne fotografie.
 
Slavo Jancisin
2009-03-08 09:48:48
Moravské kopčeky mám rád ... vedel by som si tam predstaviť strávený víkend na bicykli s partiou a s foťákom.
Podarené.
 
demo
2009-03-11 09:21:16
posledná fotka sa mi paci, inak ten vylov moze byt fakt super na fotenie, zvlast, ked by tam boli nejaki zaujimavi rybari - klasici s cizmami az po ucha
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované