Hore

Vranov nad Dyjí

Neviem ako vy, ale ja sa už teším na jar a krajšie počasie. Je to obdobie, kedy začína sezóna intenzívnejšieho bicyklovania, turistiky a fotografovania. Dovoľte mi, aby som vám touto cestou ponúkla tip na výlet. Je to malebné povodie rieky Dyje, okolie Vranovskej priehrady, historické mesto Vranov nad Dyjí v Jihomoravskom kraji v Českej republike.

Územie tohto mesta bolo osídlené už v praveku. V 11. storočí tu bola postavená pohraničná pevnosť, ktorú neskôr prebudovali na sídlo. V roku 1499 kráľ Vladislav Jagellonský prepustil Lichtenburkům toto mesto do slobodného dedičstva. V tomto období sa už nad mestom týčil gotický hrad , ktorý majstrovsky využíval prirodzené výhody vyššieho terénu s meandrom rieky Dyje. Prestavbu hradu na barokovú rezidenciu zahájil gróf Michal Ján II. z Althannu. Podľa plánov architekta J.B.Fischera z Erlachu vznikla v rokoch 1687-1695 najkrajšia a monumentálna sieň predkov s oválnym pôdorysom a klenutou kupolou. Freskami ju vyzdobil J.M.Rottmayr.

Krátko po dokončení siene predkov začal gróf s projektovaním a výstavbou zámockej kaplnky Najsvätejšej Trojice s podzemnou althannskou hrobkou. O dva roky vznikla mimoriadne hodnotná stavba, ktorú tvorí ústredná valcovitá loď so šiestimi priestormi oválneho pôdorysu, súmerne rozloženými po jej obvode. Maľbami ju vyzdobili významní rakúski umelci a nad oltárom namaľovali témy ako sú Nebo, Raj a Posledný súd. Kaplnka je protiváhou k sieni predkov a svojou ikonografickou náplňou pripomína pominuteľnosť bytia, posledné veci človeka a jeho život vo večnosti.

Vranov nie je zaujímavý len svojou históriou, nádherná je tu aj okolitá príroda, ktorá je súčasťou chránenej zóny Národného parku Podyjí. Torzo pôvodného lesoparku so zachovalými drobnými stavbami i autentická voľná krajina vyvolávajú príjemný estetický obraz plný botanického bohatstva, pestrej fauny i geologických úkazov.

Ak sa sem vyberiete na krátky pobyt či výlet, nebudete mať problém s ubytovaním, trávením voľného času (môžete tu bicyklovať, turistikovať, surfovať, člnkovať, plávať). Počas roka sa tu koná množstvo kultúrnych akcií, koncertov a výstav. Verím, že si každý z vás nájde niečo zaujímavé a zažijete tu pekné okamihy.

Cyklocesty - náročnejšie chodníčky tu nájdete dosť často, pretože ide o pohraničnú oblasť a tak ako všade v prihraničných dedinách a mestách, tak i tu prekvitalo pytliactvo a pašeráctvo. Pre ľahšie úteky "polícii" si miestni "obchodníci" hľadali čo najkrkolomnejšie cestičky.


Niektoré cyklistické trasy sú pohodlné.Náročnejšie chodníky sa často odvďačia krásnymi výhľadmi. 

 
Na vranovskej priehrade sa nachádza veľmi fotogenický peší most.


Hrad má krásne interiéry aj exteriéry, ale žiaľ počas prehliadky v interiéroch je zakázané fotografovať (našťastie v sieni predkov sa fotografovať pred začiatkom prehliadky môže).

  

Vidí sa vám táto miestnosť povedomá? Už ste ju niekde videli a pritom ste nikdy vo Vranove neboli? Je to možné, ak ste nadšencami akčných filmov, tak na tomto hrade bol natáčaný film XXX a detailné zábery siene predkov i vstupného portálu boli v tomto filme často používané.

Foto: Michal Lindner

Zdroj: http://www.zamekvranov.cz/cz/zamek 
 http://www.pruvodce.com/vranov/historie.php
 http://www.zamky-hrady.cz/1/vranov_nad_dyji.htm
 http://www.vranov-nad-dyji.eu/pro-turisty/vranov-nad-dyji-informace

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
mago
2009-03-27 11:56:56
krasne, ani som nevedel, ze nieco take existuje a fotografie su uzasne
 
Bpali
2009-03-27 11:58:09
je to krasny kraj..bol som tam dva roky dozadu len na den prenocovat,ale viem,ze sa tam isto vratim ba dlhsie...mimochodom,pekny clanok a hlavne fotky
 
gloryman
2009-03-27 15:02:06
mmmm.....lakave to je
 
roadrebel66
2009-03-27 22:51:39
velmi pekné miesto a fotky taktiež
 
Slavo Jancisin
2009-03-29 15:26:42
Pekná prácička aj fotky
 
Canonka71
2009-06-22 07:13:39
Ahojte,
Vranov je opravdu nádherný. Když už tam budete, určitě navštivte město Znojmo, které má velmi pěkné historické centrum a jeho prohlídku spojte s návštěvou radniční věže, znojemského podzemí nebo jízdou městským vláčkem, který vás proveze po nejhezčích místech Znojma. Vše potřebné najdete na http://www.znojmocity.cz.uvirt4.active24.cz/a/cz/1231-znojmo-historie-a-prirodni-zajimavosti/ No a pokud vyrazíte až v polovině září (septembra), zažijete i atmosféru daleko široko proslulého Znojemského vinobraní :-)

Přeji dobré světlo ze Znojma!
Kamila (Canonka71)
 
alfik
2009-06-30 14:16:58
Veru, pekne je tam. Cela juzna Morava je prijemny kusok zeme.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované