Hore

Olomouc

Centrum Hané, alebo úradne - správne centrum Olomouckého kraja, štatutárne  mesto s počtom obyvateľov presahujúcim číslo 102 000, 6. najväčšie mesto Českej republiky, duchovné a historické centrum Moravy, mesto s množstvom nádherných pamiatok, to všetko je mesto Olomouc.

Základné údaje o meste

Olomouc je, ako bolo spomenuté, 6-te najväčšie mesto Českej Republiky. Má bohatú históriu o čom svedčí aj veľa pamiatok, ktoré tu môžete vidieť. Olomouc však vždy bol spájaný s cirkvou a vzdelanosťou. Sídli tu arcibiskupstvo a s ním aj spojených nespočetne cirkevných pamiatok. Cirkevné pamiatky a okolie s bohatou históriou a rôznorodosťou je hlavným lákadlom tohto mesta.


Pohľad na námestie Olomouca z Kostela sv. Mořice.

Prechádzka mestom

Ako som spomínal Olomouc je historické mesto a to so všetkým čo k tomu patrí. Nedá sa zahanbiť Brnom, ale napríklad ani Prahou, oproti ktorej stráca len na veľkosti. Prechádzku mestom odporúčam začať centrom, kam sa jednoducho dostaneme buď autom, alebo dobrou sieťou MHD. Centrum mesta tvoria dve námestia a to Horní náměsti a Dolní náměsti. Okolo týchto dvoch námestí sú zoskupené skoro všetky pamiatky. Táto oblasť je aj Městská památková rezervace. Obzvlášť zaujímavé je Horní náměstí, ktorému dominuje Radnica mesta s orlojom a morový stĺp Sloup nejsvětější trojice, ktorý je zapísaný aj v UNESCO.


Horní námestí, v popredí Sloup nejsvětější trojice a v pozadí Radnica mesta.


Radnica odfotografovaná zo zadnej časti.

Prejdením námestia sa ponoríme do uličiek Olomouca a tým začneme spoznávať jeho najkrajšie pamiatky, čo sú cirkevné stavby. Dominujú im kostoly ako Kostel sv. Mořice (z ktorého je nádherný výhľad na Olomouc),Kostel P. Marie Sněžné, Kostel sv.Michala (podľa mojej mienky jeden z najkrajších interiérov kostolov v Olomouci), ale aj kaplnky ako napríklad Kaple Božího Těla (Zaujímavá prehliadka hlavne v podzemí).

  
Kostel P. Marie Sněžné.                                           Kaple Božího Těla.


Interiér Kostela P. Marie Sněžné

   
Cesta do podzemnej časti Kaple Božího Těla.                            Interiér  Kostel sv. Mořice.V dobe mojej poslednej návštevy nebol problém si pozrieť zblízka aj Orgán v Kostele sv. Mořice. 

Samozrejme som vymenoval len tie naozaj najzaujímavejšie.  Je ich tu omnoho viac, ale tieto sú podľa mňa najkrajšie. Zastavím sa u kostola Kostel sv.Michala. Tento kostol, ako som písal, je interiérom asi najkrajší aký môžete vidieť v Olomouci. Avšak vyfotografovať ho zvonku ju nereálne. Je jednoducho medzi domami. O to lepšie sa však fotografuje vo vnútri. Kostol je veľký, má niekoľko častí a dostanete sa napríklad do podzemia, do administratívnych častí kostola, ale napríklad aj do veží. Jednoducho paráda.


Strop Kostela sv. Michala.


Kaplnka v podzemnej časti Kostela sv. Michala.


Jedna z častí Kostela sv. Michala.


Samozrejme to nie je všetko. Odporúčal by som navštíviť Flóru Olomouc. Buď v dobe kedy sa koná výstava a veľtrh kvetín, ale aj mimo veľtrhu, pretože na Flóre, kúsoček za centrom, je nádherný veľký park, kde môžete stretnúť napríklad aj páva:). Samozrejme cestou uvidíme mnoho budov, väčšinou z 18-19.storočia.

    
Flóra Olomouc a jej veľký park.                                  Pamätník z 2. svetovej vojny

Postupne som sa dostal ale asi k jednej z najkrajších pamiatok Olomouca a tou je Dóm sv. Václava. Katedrála ako sa patrí. Škoda však, že je schovaná zase medzi domami.

   
Dóm sv. Václava, archívna fotografia,                    Kvetinkový interiér Dómu sv. Václava
ospravedlňujem sa za kvalitu                                   ani nepripomína katedrálu a gotiku.  


Kaplička pri Dóme sv. Václava 


Samozrejme vymenované stavby sú len časť historických stavieb v Olomouci. Sú podľa mňa najzaujímavejšie a treba ich vidieť pri návšteve Olomouca.

Olomouc očami fotografa 

Olomouc je skvelé fotografické mesto. Fotograf architektúry a pamiatok sa tu jednoducho vyblázni. Nevýhodou je, že jeho najväčšie skvosty sú zašité v zástavbe centra mesta a preto vyfotografovať samostatne tieto pamiatky je neskutočne problematické. Tento neduh však kompenzuje stála prístupnosť a otvorenosť všetkých stavieb, kedy sa zadarmo všade pozriete a v podstate si môžete všetko preliezť, preto nie je problém sa pozrieť v kostoloch do veží a podobne.

Pochváliť musím aj informačné centrum, ktoré sídli na Radnici mesta, zadarmo vám dajú plno prospektov a aj knižočku o Olomouci (aspoň tak to bolo v roku 2009). Statív sa môže používať všade. Pri fotografovaní som sa nestretol s problémami. Najlepšie obdobie na návštevu je skoré leto. Pripravte sa ale na horúčavy, keďže sa jedná o jednu z najteplejších oblasti Českej Republiky.

Romantické jazierko v parku pri Flóre.


Pohľad na meštianske domy oblkopujúce Horní náměstí.

Okolie Olomouca

Okolie Olomouca je veľmi rozmanité a pestré. Je jednoducho kam chodiť. Najbližšie je asi Svatý Kopeček. Nájdete tu nádhernú baziliku a zoologickú záhradu. O oboch miestach sa dočkáte v budúcnosti samostatného Photopointu. Samozrejme sú tu okolité mestečká, v ktorých nájdete buď hrady alebo zámky. Napríklad Šternberk, Bouzov, Tovačov, Plumlov, ale napríklad zaujímavé je mestečko Hranice (o ktorom som písal jeden z predchádzajúcich Photopointov ) alebo krásne mesto Kroměříž.


Zasnežený vstup do ZOO Olomouc.


Bazilika na Svatom Kopečku.

Záver

Olomouc je skvelé miesto na pekne strávený letný týždeň. Bohatá história, krásne pamiatky, voľnosť pohybu po pamiatkach a nespočetne pamätihodností v mestách a dedinkách okolo mesta vyzýva k návšteve fotografa a jeho rodiny.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-30 10:22:01
fajny tip, dik a este vela peknych Photopointov v roku 2010 :-)
 
DjLuke9
2009-12-31 15:00:51
príspevok od: zuzuliena
fajny tip, dik a este vela peknych Photopointov v roku 2010 :-)
Dakujem....aj tebe vela peknych zazitkov z ,,vyletov,, a hlavne vela pekných fotiek, ktore ti urobia radost...
 
hoja
2009-12-31 19:37:41
Svojho času som tam prežil nejakých 7 rokov aj s rodinou a môžem potvrdiť, je to pekné mesto. Vďaka za oživenie spomienok a všetko naj v novom roku.
 
DjLuke9
2010-01-04 13:28:37
príspevok od: hoja
Svojho času som tam prežil nejakých 7 rokov aj s rodinou a môžem potvrdiť, je to pekné mesto. Vďaka za oživenie spomienok a všetko naj v novom roku.
Som rad, ze niekto moze potvrdit moje nadsenie z tohto mesta:) a taktiez doporucit jeho navstevu....
 
ReGis
2010-01-04 15:56:21
Veľmi podarený článok - v Olomouci som skončil školu a zostal pracovať, som tu 6. rok, ale niektoré miesta z článku ešte stále nemám prejdené.

Ak môžem, pre doplnenie aktuálnych informácií - park vo Flóre podstupuje obnovu, v lete vyrúbali cca 70 stromov. Vnútri boli zhnité, a tak hrozilo, že na niekoho padnú. Na jar by malo byť vysadených cca 70 nových, už čiastnočne vyrastených. Ale aj tak bude nejaký čas trvať, kým dorastú do stavu, aký máš na fotke.

A z kostola Sv. Michala mám tiež jednu fotku vo svojej galérii:
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-galeria/?action=showPhoto&id=88436

Inak ostatné fotky veľmi podarené, až na niektoré prehnané (HDR?)úpravy.
 
DjLuke9
2010-01-04 16:48:05
No HDR su tam dve konkretne mestiasnky dom a Interiér Kostela P. Marie Sněžné. Upravy su ake su:) nie je to predmetom clanku/Photopointu. Vsak fotku aj priloz sem nech ludia vidia co vsetko moz vidiet:) Do olomouca sa chystam buduci rok zase chcem si odfotit Dom a ten moderny Krajsky urad:)
 
kanap7
2010-01-05 11:49:52
Pěkný článek a fotky. Jako Olomoučák musím ale opravit jednu nepřesnost - to co vydáváš za kapli Božího Těla je Sarkandrova kaple, která je známa především mučírnou dole ve sklepě. Kaple Božího Těla je ukryta za vraty v budově Konviktu a po většinu roku není přístupná i když za zhlédnutí stojí taky.
Neber to prosím jako nějakou výčitku, ale jenom upřesnění. Jinak díky za zajímavý pohled na mé rodné město viděný očima návštěvníka z (dnes už) ciziny.
 
DjLuke9
2010-01-05 12:47:26
Dakujem za opravenie nepresnosti:) informacie som cerpal z niekolkych knizok a vlastne letakov z informacneho centra co ja na namesti olomouca. Doslo teda ku chybe:) este raz sorry. Aj tak som tam zabudol jednu docelu velku pamiatku podobnu palacu a ako Olomoucak vies ktoru:) Kazdopadne som rad ze sa ti paci ako som popisal a napisal o Olomouci:)
 
kanap7
2010-01-05 21:38:14
príspevok od: DjLuke9
Dakujem za opravenie nepresnosti:) informacie som cerpal z niekolkych knizok a vlastne letakov z informacneho centra co ja na namesti olomouca. Doslo teda ku chybe:) este raz sorry. Aj tak som tam zabudol jednu docelu velku pamiatku podobnu palacu a ako Olomoucak vies ktoru:) Kazdopadne som rad ze sa ti paci ako som popisal a napisal o Olomouci:)
Tou docela velkou stavbou, na kterou jsi zapomněl jsi myslel Klášterní Hradisko?
Jinak doporučuji virtuální procházku po městě na Google maps, kde si můžete většinu památek prohlédnout.
 
DjLuke9
2010-01-06 20:49:51
JJ presne Klášterní hradisko to je dosť významná pamiatka...ale je zašitá v meste...ešte zaujimavý je Arcibiskupský palác. Ospravldňuejm sa všetkým, že som tie dve veci nespomenul...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované