Hore

Svatý Kopeček a ZOO Olomouc

Základné údaje o mieste

Svatý Kopeček a ZOO Olomouc sú dve významné miestečká, ktoré sa nachádzajú kúsok od seba nad mestom Olomouc, o ktorom si môžete prečítať v tomto Photopointe. Svatý Kopeček je časť mesta Olomouc a je zabezpečený pravidelnou linkou z Olomouca každých 20 minút. Samozrejmosťou je parkovanie. Na Svatom Kopečku nájdeme krásnu Baziliku Minor Navštívení Panny Marie a kúsok za touto stavbou zoologickú záhradu. Obe miesta si postupne predstavíme v nasledujúcom texte.

Bazilika minor Navštívení Panny Marie.


Bazilika minor Navštívení Panny Marie

K bazilike Minor sa dostaneme samozrejme peši a najlepšie je vydať sa od zastávky Samotišky. Odtiaľto vedie na vrch krásna krížová cesta. Postupne stúpame hore až sa dostaneme k bazilike. Je to barokový kostol, ktorý s vedľajším kláštorom tvorí jeden komplex. Obe stavby sú prepojené a preto vám bude pri prehliadke pripadať ako jedna obrovská stavba. Kostol je aj pútnicke miesto. Bazilika pôsobí obrovským a veľkolepým dojmom a je to architektonický skvost. Je to stavba neskutočne premyslená. Má veľa detailov, ktoré pekne do seba zapadajú ako celok. Interiér sa nenechá zahanbiť v ničom za exteriérom. Je neskutočne vyzdobený s krásnou klenbou. Bohužiaľ vám neprinášam fotografie, pretože posledné dva roky sa bazilika a hlavne interiér rekonštruuje a je zakázané fotografovať.

   
      Krížová cesta.                                                         Sv. Cyril. 


Detail baziliky.


Pohľad na celý komplex z vyhliadkovej veže v ZOO.

ZOO Olomouc

ZOO Olomouc je najnavštevovanejšie miesto v Olomouckom kraji. Je to stredne veľká zoologická záhrada, ktorá sa celá nachádza v lese. Výbehy a okruh je urobený veľmi vkusne a tak návštevník prejde celú záhradu od vchodu k východu a pozrie si všetko, čo ZOO ponúka


Vstup do ZOO.


Zimná ZOO.

Výbehy sú moderné, skoro u žiadnych zvierat nie sú mreže, ale sklo. Veľmi oceňujem, že sú riešené tak, že ak sa niektoré zviera nerozhodne vyjsť von, vy si môžete pozrieť jeho výbeh aj zvnútra. Preto odporúčam navštíviť ZOO aj v zime. Príjemné sú aj akváriá.


Jedna z mnohých voliér.


Výbeh leva.


Žirafy.


Orix Juhoafrický.


Orol vo voľne prístupnom pavilóne, kde sú ranené zvieratá.

Nový trend v robení pavilónov podľa oblastí panuje aj tu a preto tu nájdete napríklad Juhoafrický pavilón. Dobre riešený je výbeh Makaka červenolíceho, prejdete sa priamo medzi týmito opicami. Za zmienku stojí okrem Pavilónu šeliem, ktorý je spojený s akváriami, pavilón netopierov. Tmavá miestnosť, kde nájdete nočné živočíchy. Netopiere, rôzne sovy a ďalšie zaujímavé nočné zvieratá. Najlepšie je na tom to, že netopiere si môžu voľne lietať nad vašimi hlavami. Preto radšej blesk nepoužívať. Raz som to skúsil a pekne sa to tam rozlietalo :)


Makak červenolíci v zime.


Netopiere, po blesknutí začali poriadne lietať.


Ako malý psík je zviera česky nazvané Fenek.

Samozrejmosťou je vysoká zver, vlky, opice a podobne. Pre pekný výhľad na celú zoo a okolie slúži vyhliadková veža.


Vlk Arktický.


Vysoká zver, teda druh Jeleňa, pravdepodobne Jeleň Sibírsky.

Svatý Kopeček očami fotografa

Svatý kopeček je skvelé miesto na pekne strávené popoludnie pre celú rodinu. Pekná architektúra a podľa mňa veľmi príjemná ZOO, ktorá ďaleko predčí našu asi najlepšiu, a to v Bojniciach. Je to však len môj subjektívny názor. Dobre riešené výbehy ponúkajú možnosť navštíviť ZOO aj v období, kedy sa normálne sedí doma. Za fotografovanie sa neplatí a sklo/syntetické sklo je na fotografovanie omnoho lepšie ako mreže, aj keď odlesky môžu pekne potrápiť.

   
                Bazilika.                                                   Jedna zo sôch obklopujúcich baziliku.


Výbeh Kočkodana.


Levhart mandžuský v lete.


Levhart mandžuský v zime.

Záver

Krásny rodinný výlet, ktorý sa môže spojiť s prehliadkou Olomouca na krásne pútnické miesto s bazilikou, ktorú navštívil napríklad aj Ján Pavol II. a príjemnú zoologickú záhradu. Nasadnite do auta, vlaku, autobusu a vydajte sa na Svatý Kopeček...

P.S. Ak som sa splietol v názve niektorého zo zvierat ospravedlňujem sa, nie som zoológ...

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
tomasko33
2010-05-30 10:17:25
To je fajne ZOO, uz som tam bol a este sa chystam. Ale mna zaujala ta fotka s tymi netopiermi a ten popisok ´Netopiere, po blesknutí začali poriadne lietať´ :-DDD Ja som sa bal tam len vojst do toho vybehu netopierov a nie to este fotit s bleskom :-DDDD

PS: Ak by niekto chcel ist do Olomouca si pozriet tieto skvosty, tak kludne ho doprovodim. :-) Kedze v Olomouci pracujem a mam ho celkom dost pochodeny :-)

 
DjLuke9
2010-05-30 22:42:53
Heh:) No ja som bol v Zoo olomouc viac krat a az naposledy som sa odhodlal pouzit blesk:)))
 
zervan
2011-07-01 21:45:19
Nuž ja neviem, nie som odborník, ale používanie blesku na netopiere, či iné zvieratá v tme či šere, považujem za hulvátstvo.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia