Hore

Tovačov

Tovačov je jedno malé mestečko, lepšie povedané dedinka, v Olomouckom kraji. Čo ju však robí zaujímavou? Jeden veľmi zvláštny zámok a rybníky.

Základné údaje o meste

Obec Tovačov sa nachádza v Olomouckom kraji medzi mestami Prostějov, Přerov, Olomouc a Kroměříž. Obec má niečo cez 2600 obyvateľov. Má veľmi bohatú históriu a v minulosti mala dôležitú úlohu hlavne kvôli jej polohe. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1204. Mesto sa často charakterizuje ako najstaršie renesančne poňaté urbanistické založenie v Českej republike (veta prevzatá z wikipedie.cz). Nachádza sa tu mnoho historických domov a staré typické české "námestíčko". Väčšina stavieb je renesančných. Pre návštevníka je obrovským lákadlom zámok Tovačov. Už z diaľky na nás vykukuje jeho dominanta - veža vysoká 96 metrov! Veži sa hovorí "Spanilá" a bola postavená v roku 1492. Zámok sa začal stavať už v 11. storočí a o jeho najväčší rozkvet sa zaslúžil Ctibor Tovačovský z Cimburka . Ďalšími dominantami tejto obce sú rybníky. Tých je niekoľko, každý ma svoj názov a sú veľmi malebné. Nachádza sa tu aj niekoľko veľmi romantických alejí. Toto je v stručnosti Tovačov.

   
Zámok, pohľad od centra mesta.                                         Vodná priekopa a "Spanilá" veža.


Vstupná brána do zámku, urezanej špičky som si vedomý.


Pred zámkom.


Jeden z Tovačovských rybníkov.


Jedna z alejí.

Tovačov očami fotografa

Tovačov je taký malý zapadákov, ktorý ma skvelú polohu a jeden zámok z veľmi vysokou vežou. Zámok je trošku rozporuplný . Na jednej strane je nádherne upravený a na strane druhej pôsobí "komunisticky". Celé prostredie je malebné, pekne upravené a obec s rybníkmi je veľmi fotogenická. Je to výlet hlavne pre fotografov architektúry a prírody. Je to vhodné miesto aj na fotografovanie svadieb. Pri fotografovaní som sa nestretol so žiadnymi problémami. Trochu problematické je fotografovanie samotnej veže, pretože aj keď ste v meste a nezdá sa tak vysoká, pri samotnom fotení sa jej "výška" prejaví.


Je až neskutočné, ako je každá strana zámku iná. 

  
Okolie zámku.                                                    Zase trošku iný pohľad na vežu.


Aleje okolo zámku.


Medzi rybníkmi.

Záver

Tovačov je výlet na pekne strávené popoludnie. Je súčasťou Olomouckého kraja a jeho pamiatok. Pokiaľ plánujete spoznávanie tohto kraja určite Tovačov nevynechajte. Avšak len kvôli tejto malej obci sa sem cestovať neoplatí, preto odporúčam spojiť cestu aj s niečim iným.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
zelovoc
2010-03-11 15:39:27
ten rybnik je fantasticky
 
markato1
2010-03-11 15:45:08
fajn miesto,dobra reportaz,ten rybnik je paradny:)
 
zuzuliena
externý redaktor 2010-03-11 16:59:19
fajn tip
 
DjLuke9
2010-03-11 18:17:45
Caute!
Diky..a ktory rybnik:)? ten s tymi palicami?
 
lochnes
2010-03-11 22:11:07
príjemné... môže takýchto vecí pribúdať ;)
 
ReGis
2010-03-11 23:49:49
Wow, z Olomouca to mám kúsok, keď zlezie sneh, spravím si tam výlet. Díky za inšpiráciu
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované