Hore

Uherský Brod

Základné údaje o meste Uherský Brod

Počiatky osídlenia siahajú do 10. storočia. Prvá zmienka o meste sa datuje do roku 1272. Od tohto dátumu sa používa názov Uherský Brod. V histórii šťastie mestu veľmi neprialo, a preto ho pravidelne dobývali a pustošili armády, menili sa panovníci a často zasahovali mesto rôzne epidémie. Ustálený vývoj prebieha od 19.storočia. Mesto má cez 17 000 obyvateľov. Jedná sa o pohraničné mesto. Oblasť, kde sa Uherský Brod nachádza, sa nazýva Slovácko.


Uherský Brod.

Čo tu uvidíme?

Uherský Brod je menšie mestečko, ale má čo ponúknuť. Samozrejme je to architektúra a pamätihodnosti. Všetky pamiatky sa sústreďujú v centre, ktoré tvorí hlavne Masarykovo námestie. Dominantou námestia je historická radnica a od roku 1992 aj pomník Obelisk Via Lucis venovaný J.A Komenskému. Asi najväčšou dominantou je Dominikánsky kostol a kláštor Nanebevzetí Panny Marie. Jedná sa o najväčšiu a najveľkolepejšiu stavbu v meste.  Významný je obraz černé Matky Boží. Kvôli tomuto obrazu sa kláštor stal pútnym miestom. Významný je ešte Farný kostel. Ukážku barokovej architektúry reprezentuje budova múzea J.A. Komenského. Veľmi zaujímavá je časť bývalého opevnenia, ktorá sa dochovala. V minulosti tu žila početná židovská komunita, a preto tu nájdeme veľa bývalých židovských stavieb. Okrem architektúry sa v meste nachádza veľmi romantický park s názvom Tyrišove sady. Do mesta sa oplatí vyraziť v dobe niektorých zo slávností. Aspoň zazriete veľmi známy miestny folklórny súbor.


Masarykovo námestie.


Pomník Obelisk Via Lucis venovaný J.A Komenskému.


Kláštorný komplex.


Kláštorný kostol.


Múzeum J. A. Komenského.


Detail Farného kostola.       
Časť opevnenia.                                                          Detail na časť opevnenia
                                                                              - Vítkovská bašta.

      
Židovský cintorín.                                                             Mestský park.

Záver a okolie
Uherský Brod je mesto, ktoré nesmiete vynechať pri spoznávaní Slovácka. Je vkusne upravené a aj napriek absencii svetovo známych pamiatok sa jedná o krásne mesto. Čo sa týka okolia, tak sa jedná o veľmi peknú krajinu. Pekné kopcovité lúky a políčka sú samozrejmosťou. Okolo sa nachádzajú dve mestá, ktoré sa oplatí určite vidieť. Je to kúpeľné mesto Luhačovice a mesto Uherské Hradište.


Príroda Uherského Brodu.


Uherský Brod trošku detailnejšie.


Miestny folklórny súbor Olšava.


     
Fontána na námestí.                                                 Pohľad na jednu z mestských častí.


Jarmok na Masarykovom námestí, skvelý čas pre návštevu.

Na úplný záver ďakujem za poskytnutie fotografií Zdeňkovi Zábranskému, ktorý je autorom všetkých fotografií v tomto Photopointe.

Text: Martin Sipták
Fotografie: Zdeněk Zábranský

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Zuna
2010-05-02 02:00:11
Pre mňa veľmi zaujímavé.Voľakedy som tam trávila veľa času.Zaspomínala som si a popozerala,čo sa zmenilo.Ďakujem.
 
rbr69
2010-05-02 12:07:16
Fotka ´Príroda Uherského Brodu´ sa tu dosť vymyká z článku, je tam vyfotený kopček Kykula (nad domom vpravo http://mapy.hiking.sk/?x=17.844400487564&y=48.926196069389) vedie tadiaľ hranica SR-ČR a v pozadi je Považský Inovec ... pravdepodobne toto je fotene od Valmonta nad Vyškovcom ...
 
rbr69
2010-05-02 12:14:23
... ešte v upútavke by som použil skôr výraz Moravské mestečko než ´České mestečko Uherský Brod, rodisko J.A.´ ... domáci obyvatelia sú hrdí na svoj kraj a aj geograficky sa mi to zdá správnejšie :)
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované