Hore

Madagaskar – raj v plameňoch

Keď sa povie Madagaskar, väčšina ľudí si predstaví kreslenú rozprávku, ktorá dostala meno po krajine, ktorá ešte stále v ľuďoch navodzuje pocit exotiky. Vieme o nej len málo, v správach počujeme častejšie o Marse, ako o Madagaskare. Ak si chcete o tomto ostrove zachovať idylickú predstavu a radšej zostať v sladkej nevedomosti, text preskočte a pozrite si len galériu na konci článku.

Dlho sme sa na Madagaskar chystali, ale ceny zájazdov sa nám zdali vysoké v pomere ku krátkemu pobytu. Keď sme sa predsa odhodlali pred 3 rokmi zájazd kúpiť, termín sa nenaplnil a cestovná kancelária zájazd zrušila. Tento rok sme si už povedali, že klasické CK nám, ako hoby fotografom, nevyhovujú a bude lepšie, ak si všetko zorganizujeme sami. Znížili sme tak riziko, že sa na ostrov nedostaneme a vedeli sme, že za rovnakú cenu tam budeme môcť na stráviť dlhší čas. Pokúsili sme sa osloviť zopár „otestovaných“ spolu-cestujúcich do partie, no hoci to vyzeralo nádejne, napokon sme zostali sami. Cestu sme teda absolvovali vo dvojici.

Madagaskar je štvrtý najväčší ostrov na svete. Oddelil sa od Afriky asi pred 90 miliónmi rokov. Od toho času sa tu rastliny a živočíchy vyvíjali izolovane od okolitého sveta. Vyvinuli sa tu unikátne druhy rastlín (nádherné baobaby, ktoré sa dožívajú vyše tisíc rokov a stovky druhov sukulentov), vtákov, plazov a primátov. Medzi najznámejších predstaviteľov patria lemury. Je ich tu asi 100 druhov. Nikde inde na svete sa vo voľnej prírode lemury nevyskytujú. Izolovaný vývoj bez veľkých predátorov spôsobil, že sa tu vyvinuli jedinečné druhy. Keďže na ostrove nie sú veľkí predátori, najväčším je fosa (vzdialený príbuzný našej líšky), väčšina  živočíchov stratila svoju schopnosť produkovať jedy, takže hady, žaby a väčšina pavúkov sú úplne neškodné.

Fosa, aj keď pre človeka nie je nebezpečná, pri našom prvom stretnutí chytila/ulovila lemura hnedého. Foto je horšej technickej kvality. Počas behu suchým pralesom som musel zaostrovať ručne, lebo na automatické zaostrovanie sa v hustom poraste nedalo spoľahnúť.

Na Madagaskare sme čakali krásnu prírodu, ale hneď v prvých dňoch sme vytriezveli z nášho sna. Krajina bola pustá, holá, nezelená. Bolo to ako studená sprcha. Miestne obyvateľstvo, aj keď priateľské a usmievavé, má na miestny unikátny ekosystém zničujúci vplyv.

Obyvateľov tohto ostrovného štátu nie je veľa (18,6 mil.), ale aj napriek obrovskej rozlohe ostrova a veľmi úrodnej pôde, devastujú prírodu horšie ako nálety kobyliek, či invázia zajacov v Austrálii. Ak by si brali len toľko, čo dokážu spotrebovať, bez problémov by sa uživili. Problém je, že pasú kravy, presnejšie zebu. Zebu potrebujú trávu, aby mali zelené pasienky, Malgaši jednoducho vypália les, lúku, prales …, ale bez akejkoľvek kontroly nad ohňom.

Oheň potom horí, až pokiaľ nevyhorí všetko, alebo nepríde dážď, ktorý oheň uhasí. Niektoré stromy majú dostatočne silné korene a jeden požiar prežijú, problém je, že sa vypaľovanie opakuje každoročne a chameleóny, žaby a pomalšie lemury nestihnú uniknúť, alebo v spálenej krajine už nenájdu dostatok potravy na prežitie. Na konci obdobia sucha (október), keď sme Madagaskar navštívili, to bol veľmi nelichotivý pohľad.

Po stovkách kilometrov precestovaných zničenou krajinou som začal miestnych sedliakov nenávidieť, a preto sme preplánovali cestu tak, aby sme s miestnymi ľuďmi prichádzali do kontaktu, len minimálne. Návštevy miest sme vynechali a radšej sme trávili viac času v parkoch a rezerváciách. Madagaskar bol francúzskou kolóniou a nezávislosť nadobudol od roku 1960. Krajine však samostatnosť veľmi neprospela. V krajine je oficiálne demokracia, prakticky krajinu riadi zopár vplyvných rodín, ktoré z pozadia riadia krajinu a nemajú záujem o rozvoj vzdelania, alebo infraštruktúry, lebo by to mohlo oslabiť ich vplyv. So vzdelávaním sa pokúšajú pomôcť cirkevné organizácie. Školy však navštevuje asi len polovica detí. Šanca na nápravu stavu ešte pred totálnym zdevastovaním prírody je minimálna. V malgašskej spoločnosti majú hlavné slovo „skúsenejší“ starší, ktorí umlčia vyštudovaných mladých. Takže pokiaľ vzdelanie a úcta k prírode nebude vlastná väčšine populácie, zachráni tento unikátny ekosystém len zázrak (alebo katastrofa).

Keď na pustú, spálenú krajinu príde obdobie dažďov, voda odplaví pôdu a niekedy čisté potoky a rieky sa premenia na potoky bahna. Bahno dusí nielen život v riekach, ale aj koralové útesy v oblastiach, kde sa tieto “bahnotoky” vlievajú do Indického oceána, alebo Mozambického kanála.

Kedysi zalesnené kopce sa eróziou rozpadajú, až zostane holá skala.


Len pre predstavu o aký rozmer devastácie sa jedná, pripájam satelitnú snímku z Google, kde vidieť, že naozaj zelený je len monzúnový pás na východom pobreží, kde sa vďaka každodenným dažďom miestnym „barbarom“ zatiaľ vegetáciu nepodarilo úplne zničiť.

Zopár tipov pre cestovanie na Madagaskar

Kedy
Aby ste sa vyhli podobnému znechuteniu zo spálenej krajiny,  bude lepšie ísť po období dažďov (marec-máj). Ak chcete Madagaskar vidieť, návštevu neodkladajte, je možné, že už o 5 rokov na Madagaskare bude zničený aj ten zvyšok parkov a rezervácií. Aj počas nášho pobytu sme museli upravovať program, lebo niektoré časti parku vypálili. V niektorých parkoch už začali ťažiť drahé kovy a kamene.

Peniaze
Nespoliehajte sa na platobné karty a prineste si hotovosť. Zmenárne sú veľmi zriedkavé, takže je lepšie si vymeniť dostatočnú hotovosť hneď na letisku. Nespoliehajte sa na bankomaty, ich limit na jednorázový vyber je 100 $ a peniaze je možné vybrať najviac 3x denne, takto by ste na poplatkoch banke zaplatili neúmerne veľa. Pri návšteve zmenárne majte pripravené v batohu miesto na niekoľko zväzkov bankoviek.  (za 1000 Eur dostanete skoro 3 milióny ariary).

Auto
Požičajte si radšej terénne auto, cesty sú často v zlom stave a na prístup do niektorých parkov je terénne auto výhodou (ba až nevyhnutnosťou). My sme mali klasické auto, čo nás nakoniec vyšlo drahšie, lebo sme si na niektoré úseky museli aj tak požičať offroad a platili sme tak v rovnakom čase 2 autá. Prenajatie auta so šoférom stojí len minimum peňazí navyše a môže prísť vhod (cesty sú značené len zriedka). Problém je, že väčšinou vedia len po francúzsky a aj keď tvrdia, že vedia po anglicky, odporúčam obetovať medzinárodný telefonát a preveriť si schopnosť komunikácie osobne. Presuny po tme neplánujte, je to veľké riziko (na ceste sa pohybuje veľa neosvetlených domorodcov, povozy a diery na cestách sú často veľmi hlboké).

Letecká doprava
Air Madagascar (MAD AIR – šialené aerolínie, ako ich niektorí turisti nazývajú) je známy nespoľahlivosťou svojich letov, takže ak plánujete letecké presuny, mali by ste počítať s dostatočnou časovou rezervou, ak miestny prelet zrušia, aby ste kvôli tomu nezmeškali let domov.

Mapy
Mapové pokrytie Afriky a Madagaskaru je vo väčšine navigácií žiadne, alebo v lepšom prípade nedostatočné. Ak máte android telefón/tablet, stiahnite si aplikáciu Soviet millitary maps. Plánovanie ciest síce neposkytuje, ale aspoň ponúka mapu, podľa ktorej sa môžete orientovať.

Internet/mobil
Roamingové poplatky v Afrike a Ázii sú mimoriadne vysoké, takže ak chcete udržiavať kontakt s domovom, najvýhodnejšie je kúpiť si dátovú kartu s predplateným kreditom a komunikovať cez internet. Sieť je GSM, zriedkavo EDGE a vo väčších mestách je aj 3G pokrytie.

Miestna SIM karta sa zíde najmä, ak budete mať miestneho šoféra. Operátora si vyberte podľa toho, akého operátora používa váš šofér.  Mobilní operátori majú svoje stánky priamo na letisku v Antananarive.

Elektrina
Zásuvka je európska, ale bez uzemnenia. Ak je na izbe zásuvka, väčšinou je len jedna, takže malá rozdvojka príde vhod. V niektorých kempoch elektrina nie je, alebo sa generátor zapína len večer, takže náhradné batérie si určite pribaľte.

Foto výbava
Každý si určite zbalí, čo má, ale makroobjektív určite doma nenechávajte. Na nočné prechádzky sa zíde aj dobrá baterka a externý blesk (najlepšie mimo fotoaparátu).

Bezpečnosť
Tu je dobré sa poradiť s miestnymi. My sme mali fototechniky pomerne dosť a náš šofér nám neodporúčal ísť do centra hlavného mesta, ale po perifériách, alebo menších mestečkách sme sa pohybovali bez problémov. Beloch je tu ale rarita, takže nenápadná street fotografia neprichádzala do úvahy. Na druhú stranu miestni ľudia s fotografovaním nemali žiadne problémy.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
DjLuke9
2012-12-17 08:25:48
Perfektne!

Fotky su nadherne!!!
 
Rastislav
2012-12-17 08:30:02
Pekný článok aj foto. Škoda, že sa ľudia tak "milo" správajú k prírode, ale to nie je len problém Madagaskaru.
http://www.yannarthusbertrand.org/en/home
 
Martin Piňák
2012-12-17 08:32:11
bomba , zážitok na celý život takýto trip...
 
Robert Simeg
2012-12-17 09:09:28
pekny cestopis aj foto, skoda tej prirody veru :/
 
pedro81
2012-12-17 09:35:25
super clanok na jeden dusok
 
Azimut
2012-12-17 10:00:03
Fasa fotky. Ale príroda tam je ozaj zhumpľovaná. Niekde som videl dokument,že Tam pália vo veľkom drevené uhlie,takže za pár desaťročí tam nebude ani jeden strom...
 
jakub.krska
2012-12-17 10:42:31
SUper
 
sounrush
2012-12-17 13:50:42
krasne fotky!!
 
Milstar
2012-12-17 14:01:36
Dobre napísané, fotky výborne. Koľko Vás bolo na tomto tripe ? Podľa tých fotiek, ste museli mať pekne ťažký batoh techniky.
 
bear
2012-12-17 14:10:56
príspevok od: Milstar
Dobre napísané, fotky výborne. Koľko Vás bolo na tomto tripe ? Podľa tých fotiek, ste museli mať pekne ťažký batoh techniky.
Isli sme vo dvojici. Nebolo to zrovna nalahko a obcas to dalo zabrat (7km horskej turistiky pri 35 stupnovej teplote). Prirucna batizona mala 17+10kg (bez stativov a nabijaciek). Ale ja som zhodil 4 kg
 
total empty
2012-12-17 15:41:33
Škoda tej devastácie,príroda je tam jedinečná. Zbudli ste na kráľa Madaskaru Beňovského ?
 
Milstar
2012-12-17 15:47:23
príspevok od: bear
Isli sme vo dvojici. Nebolo to zrovna nalahko a obcas to dalo zabrat (7km horskej turistiky pri 35 stupnovej teplote). Prirucna batizona mala 17+10kg (bez stativov a nabijaciek). Ale ja som zhodil 4 kg
Ako inšpiráciu na chudnutie to beriem.
 
PeCh
2012-12-17 16:13:55
príspevok od: Milstar
Ako inšpiráciu na chudnutie to beriem.
Ja vždy hovorím, že väčší osoh má, keď človek schudne nejaké to kilo ako keď hľadá ľahký statív, aby toho veľa neniesol.
 
drago999
2012-12-17 16:18:12
fotky su perfektne gratulujem...
 
Flodur
2012-12-17 17:11:33
Mišo keby som bol vedel, tak idem. Ja som dal Uzbekistan. Tiež divočina.
 
markato1
2012-12-17 17:25:34
Vyborny cestopis nadherne fotky.
 
Koma
ocenenie redakciou 2012-12-17 17:36:39
ach Bože, kokso..napriek Tvojmu doporučeniu som prečítal.....už dlhšiu domu žijem v dákom vnútornom presvedčení , že ľudstvo..civilizácia skôr či neskôr ( ak v piatok nepríde spomínaná katastrofa)...zahubí svojou činnosťou neuváženou túto jedinečnú planétu....Tvoj výborne napísaný článok ma v tom len viac a viac utvrdil. Riadnu frčku či ko si mi teda dal....totiž od malička mám viacero vysnívaných miest, veľa som ich už z mysle a túžob aj vypustil ( ako čas plynie a život sa kráti)... zatiaľ som zo zoznamu nevyškrtol...Borneo, Papua..Amazonia..a...a... Madagaskar .....žijú tam...a len tam.... jedny z tých najkrajších motkových exotov mojich obľúbených ktorých som ako dieťa v atlasoch obdivoval a od mala túžil vidieť naživo ...posedávať a lietať v ich prirodzenom prostredí......tak snáď to ešte stihnem. toto sú oni:

http://www.madagascarica.com/photos/Papillon%20comete%20.jpg

http://photo.vivo.sk/jpeg/834/173492/_n/069e143/Argema-mittrei

http://farm8.staticflickr.com/7178/6927628323_1dba3c31c0_z.jpg

http://laplumedepaon.files.wordpress.com/2011/03/800x600_2807f4557a0f480b6f4b25aa6fb83df5.jpeg

Vďaka za článok ..a tipy.......fotky - parádička....a tie baobaby v krajine sú jednoducho nádherné......ako také žijúce sochy, umelecké diela........a autorom bola príroda

 
bear
2012-12-17 18:57:36
príspevok od: total empty
Škoda tej devastácie,príroda je tam jedinečná. Zbudli ste na kráľa Madaskaru Beňovského ?
Nasim primarnym cielom bola priroda a miesta jeho posobiska boli mimo nasej trasy. Expedicia, co sa ho tam chystala najst a vykopat odlietala 2 tyzdne po nasom navrate, ale zatial neviem ako dopadli.
 
bear
2012-12-17 19:38:18
príspevok od: Koma
ach Bože, kokso..napriek Tvojmu doporučeniu som prečítal.....už dlhšiu domu žijem v dákom vnútornom presvedčení , že ľudstvo..civilizácia skôr či neskôr ( ak v piatok nepríde spomínaná katastrofa)...zahubí svojou činnosťou neuváženou túto jedinečnú planétu....Tvoj výborne napísaný článok ma v tom len viac a viac utvrdil. Riadnu frčku či ko si mi teda dal....totiž od malička mám viacero vysnívaných miest, veľa som ich už z mysle a túžob aj vypustil ( ako čas plynie a život sa kráti)... zatiaľ som zo zoznamu nevyškrtol...Borneo, Papua..Amazonia..a...a... Madagaskar .....žijú tam...a len tam.... jedny z tých najkrajších motkových exotov mojich obľúbených ktorých som ako dieťa v atlasoch obdivoval a od mala túžil vidieť naživo ...posedávať a lietať v ich prirodzenom prostredí......tak snáď to ešte stihnem. toto sú oni:

http://www.madagascarica.com/photos/Papillon%20comete%20.jpg

http://photo.vivo.sk/jpeg/834/173492/_n/069e143/Argema-mittrei

http://farm8.staticflickr.com/7178/6927628323_1dba3c31c0_z.jpg

http://laplumedepaon.files.wordpress.com/2011/03/800x600_2807f4557a0f480b6f4b25aa6fb83df5.jpeg

Vďaka za článok ..a tipy.......fotky - parádička....a tie baobaby v krajine sú jednoducho nádherné......ako také žijúce sochy, umelecké diela........a autorom bola príroda

Toho velkeho zlteho fesaka sme videli, sice len v Exotic parku a nie vo volnej prirode. Motylov sme videli dost malo (boli sme tam na konci obdobia sucha). Treba svoje detske sny navstivit co najskor. Mozno aspon niektore krajiny objavia svoj potencial v eko-turistike skor, ako svoju prirodu uplne znicia.
 
jerzi45
2012-12-17 21:15:15
nádhera a hrôza zároveň...výborný cestopis s krásnymi fotkami
 
Koma
ocenenie redakciou 2012-12-17 21:23:52
príspevok od: bear
Toho velkeho zlteho fesaka sme videli, sice len v Exotic parku a nie vo volnej prirode. Motylov sme videli dost malo (boli sme tam na konci obdobia sucha). Treba svoje detske sny navstivit co najskor. Mozno aspon niektore krajiny objavia svoj potencial v eko-turistike skor, ako svoju prirodu uplne znicia.
ma teda fest vnadíš, vďaka za priblíženie ...samičky majú tie vidličky o hodný kus menšie, ale veľkostne plochovo krídlami sú zase o kus väčšie ešte..toto je krásny samček...no dobre dobre..šak jasne..aj sympatická a príjemná ,,samička,,......hop, hop....sa mi jaksi marí ak dobre vidím takto z profilčeka..a bisťu jeho ...tuším mi nalievala do pohárčeka krapet vínka na vernisáži na jar v bussines centre.. ...možno sa mýlim...či?
 
bear
2012-12-18 08:09:52
príspevok od: Koma
ma teda fest vnadíš, vďaka za priblíženie ...samičky majú tie vidličky o hodný kus menšie, ale veľkostne plochovo krídlami sú zase o kus väčšie ešte..toto je krásny samček...no dobre dobre..šak jasne..aj sympatická a príjemná ,,samička,,......hop, hop....sa mi jaksi marí ak dobre vidím takto z profilčeka..a bisťu jeho ...tuším mi nalievala do pohárčeka krapet vínka na vernisáži na jar v bussines centre.. ...možno sa mýlim...či?
Dobre Ti pamat sluzi.
 
ZdenoK
2012-12-18 13:11:17
Pekný článok. Spomínam si na jeden dokumentárny film o Madagaskare kde popisovali hlavne prírodu. Možno nie všetko čo si videl smutné v prírode má na svedomí človek (aj keď evidentne škodí veľa), ale sú to aj prirodzené cykly a rôzne podmienky v tejto veľkej krajine. V tom dokumente sa tomu naozaj podrobne venovali. Východ je zalesnený vďaka prísunu vlhka od mora pravidelnými vetrami. V strede ostrova napríklad popisovali krovinaté oblasti (majú špeciálny názov) ktoré zhadzujú v období sucha listy a potom keď zaprší, celá krajina sa zmení.
 
bear
2012-12-18 13:19:50
príspevok od: ZdenoK
Pekný článok. Spomínam si na jeden dokumentárny film o Madagaskare kde popisovali hlavne prírodu. Možno nie všetko čo si videl smutné v prírode má na svedomí človek (aj keď evidentne škodí veľa), ale sú to aj prirodzené cykly a rôzne podmienky v tejto veľkej krajine. V tom dokumente sa tomu naozaj podrobne venovali. Východ je zalesnený vďaka prísunu vlhka od mora pravidelnými vetrami. V strede ostrova napríklad popisovali krovinaté oblasti (majú špeciálny názov) ktoré zhadzujú v období sucha listy a potom keď zaprší, celá krajina sa zmení.
Takmer cely stred ostrova je spaleny - ziadna vegetacia. Suche krovinate oblasti sme videli len v parkoch, ktore este neboli znicene (Kidindi, Isalo). Suche oblasti boli teraz na konci obdobia sucha fajn, lebo v nich bolo jednoduchsie najst zvierata (lemury, vtaky). Aj ked sice bolo obdobie sucha, 3x sme vydatne zmokli. Chameleony, hady a zaby sa jednoduchsie hladaju v obdobi dazdov.
 
Dface107
2012-12-18 16:53:48
Fajn clanok aj krasne fotos
 
Anena
2012-12-19 00:03:07
Fajn napisane a super fotky. Zazitky na cely zivot.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-12-19 00:12:04
Smutne, velmi smutne!!!! Madagaskar som teda zmeskala
Fotky krasne, pre mna hlavne tie zabkovske.
 
bear
2012-12-19 09:31:10
príspevok od: wildkat
Smutne, velmi smutne!!!! Madagaskar som teda zmeskala
Fotky krasne, pre mna hlavne tie zabkovske.
Zabky tam boli naozaj pekne, najma na vychodnom pobrezi v dazdovom pralese. Do vyberu som ich dal len par, ale mame ich nafotenych viac. V parku Andasibe sme mali stastie na sprievodcu, co bol specialista na plazy a obojzivelniky.
 
Daniel Urban
2012-12-19 09:34:51
Úžasné fotky a super zážitok
 
stano66
2013-01-01 22:18:14
Smutné čítanie, krásne obrázky, výborný článok. Madagaskar som tak ľahko zvažoval ako destináciu na fotenie. Škrtám. Vďaka.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované