Hore

Fatepjur Síkrí

Medzi Jaipurom a Agrou leží maličké mesto, skôr dedina, ktoré veľa turistov obchádza a nezastavuje sa tu. Jedná sa o Fatéphur Síkrí, nezaujímavú obec so zaujímavými a krásnymi pamiatkami. O nej v tomto Photopointe.

Po príchode do dediny si musí návštevník vybojovať prechod k pamiatkach cez ulice, kde ho otravujú desiatky miestnych obyvateľov. Odmenou za výhru v tomto ťažkom boji sú dve krásne pamätihodnosti. Prvá, ktorá vám hneď udrie do očí je Džámí masdžid - mešita. K vstupnej bráne musí návštevník absolvovať výstup po niekoľkých schodoch. Nachádzajú sa na nich domáce zvieratká, predovšetkým kozy. Pri bráne sa musí každý vyzuť a zahaliť. Miestny obyvatelia vám samozrejme ochotne topánky postrážia a šatky na zahalenie požičajú. Aj keď to je zadarmo, je lepšie dať nejakú odmenu, aby človek nedopadol ako vo filme Milionár z chatrče. Brána sa nazýva Buland darváza, je vysoká 54 metrov a bola postavená v roku 1573.


Schody k Buland darváza.


Hradby Džámí masdžid.

V Džámí masdžid sa návštevníkom naskytnú krásne pohľady. Pokiaľ neodoláte niektorému zo sprievodcov, ktorý vás stavbou prevedú zadarmo (ale nakoniec sa aj tak očakáva odmena, alebo aspoň zakúpenie darčekového predmetu), môžete sa vydať stavbu preskúmať sami na vlastnú päsť.


Buland darváza.


Nádvorie.

Džámí masdžid je veľkolepá a otvorená mešita. Stala sa modelom pre viacero mughalských mešít. Mughalské mešity sa stavali v období, keď vládli v Indii Mughalovia. Obrovské nádvorie obklopujú hradby, v ktorých sa nachádzajú priestory na modlenie a náboženské rituály. Najdôležitejšou stavbou je hrobka šejka Salíma Čistího. Tento šejk je stále veľmi populárny aj v súčasnosti. V priľahlých budovách sa nachádzajú hroby manželiek tohto šejka a aj jeho detí alebo obľúbeného služobníctva.


Jedna z brán, ktorými vstupoval do mešity šejk a vysoko postavení ľudia.


Salíma Čistího .


Modliaci sa muži.


V hrobke Salíma Čistího.


Pohľad z hrobky.


Hroby manželiek.

Po prehliadke tejto krásnej moslimskej stavby sa nesmie vo Fatéphur Síkri vynechať komplex s rovnakým menom a to Fatéphur Síkrí. Ten je 10 minút peši od Džámí masdžidu. Tu sa už platí vstupné. V areále komplexu sa môžete pohybovať ako len chcete. Komplex Fatéphur Síkri bol dostavený v roku 1585. Nechal ho postaviť cisár Akbar na počesť šejka Salíma Čistího. 14 rokov bol hlavným mestom Mughalskej ríše. Architektonicky sa jedná o mix hinduistických a moslimských slohov.


Nádvorie.

Komplex je pekne zachovaný a udržiavaný, ale okrem prázdnych budov sa tu nič viac nenachádza. Medzi najkrajšie stavby patrí bazén Anúp Taláo, Díváne chás (Sieň pre súkromné audiencie s krásnym stĺpom), Chvábgáh (Cisárove súkromné komnaty) a Paňčmahal (Stupňovitá terasa).


Anúp Taláo.


Díváne chás.


Stĺp v Díváne chás.


Paňčmahal.


Chvábgáh.

Pokiaľ budete putovať po Indii a budete mať čas, zastavte sa tu. Bude to stáť za to. Veľkoleposť pamiatok je neskutočná a hlavne pri samotných pamiatkach je oproti vychýreným stavbám málo ľudí.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
RichPhoto
2012-10-17 08:12:48
pekny photopoint my sme sa tam tiez minuly rok zastavili aj par foteciek porobili
 
DjLuke9
2012-10-17 19:57:59
príspevok od: RichPhoto
pekny photopoint my sme sa tam tiez minuly rok zastavili aj par foteciek porobili
Tak sem nejake hod nech vidime
 
TonyGrex
2012-10-17 21:24:52
Wau ! Krasne ! Ja som este nevidel taketo lokality a preto... U mna prechadzka divom sveta
 
DjLuke9
2012-10-17 23:11:13
príspevok od: TonyGrex
Wau ! Krasne ! Ja som este nevidel taketo lokality a preto... U mna prechadzka divom sveta
Som rád, že sa páči.
 
RichPhoto
2012-10-17 23:13:14
príspevok od: DjLuke9
Tak sem nejake hod nech vidime
Tu su nejake co som vyhrabal
 
RichPhoto
2012-10-17 23:14:58
príspevok od: RichPhoto
Tu su nejake co som vyhrabal
.
 
jajopajo01
2012-10-18 10:30:35
Malebné miesto. Z tých fotiek fakt dýcha kus histórie.
 
durko
2012-10-19 10:54:51
Výborne spracovaný photopoint. Tiež sme sa na tomto mieste zdržali skoro celý deň. Mali sme domáceho veľmi dobrého sprievodcu, čo je neoceniteľná vec. Len pre zaujímavosť. Ako spomína autor Fatéphur Síkrí postavil mughal Akbar II. Bol analfabet ale obklopil sa vzdelanými ľuďmi a preto sa stal jedným z najpokrokovejších a najuznávanejších mughalov aký kedy v tejto oblasti vládol. Brána Buland darváza je vraj najvyššou bránou v Azii.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia