Hore

Naprieč Marokom 4/7

Skoro ráno sa prebúdzame tesne nad Agoudalom. Prebúdza nás zima. Už našťastie nesneží, vykukuje nám slniečko a konečne vidíme, kde to sme a prírodu okolo. Je veľmi pekná, vyzerá to ako niekde v USA. Po rannej hygiene a raňajkách, ktoré pozostávajú z proteínovej tyčinky vyrážame cez kaňon Todra až do Tinghiru. Cesta ubieha rýchlo, zastavujeme menej, chceme byť už v púšti. Ako sme stále nižšie, krajina sa mení na kamenistú púšť. Nakoniec sa dostávame až k známemu miestu, kde cesta vedie medzi dvoma skalami. Od tohto miesta aj uvidíme obrovskú oázu, ktorá nás bude sprevádzať polku cesty. Scenérie sú úchvatné. Slnko poriadne praží a ostré svetlo už znemožňuje robiť veľmi pôsobivé fotografie. V Tinghire kupujeme nejaké jedlo. Smerujeme do Merzougy, kde má začať piesočná Sahara. Tešíme sa. Na Sahare vlastne už sme ale trošku inej, kamenistej.


Ranný východ slnka v kaňone.


Konečne vidíme aj okolitú krajinu.


Príroda vytvorila nádherné scenérie.


Známe miesto.

Cestou sa sem tam zastavíme, krajina sa stala trochu monotónnou, už aby sme boli v Merzouge. Ja cestou na jednom mieste aj bozkávam zem, ako som to sľúbil, deň predtým.


Takto vyzerá oáza.


Aj takto vyzerá púšť.


Cesta bola trošku monotónna.


Pustá krajina.


V Oáze.

Konečne sa k večeru dostávame do Merzougy. Trošku nás prekvapí, že už na dvoch benzínkach nemajú benzín. Nakoniec v jednej majú, tankujeme doplna. Tu sa donedávna štartovala aj jedna etapa pretekov Paríž – Dakar. Mesto žilo z týchto pretekov, teraz je zrejmý len turizmus. Piesočné duny a údajne najväčšia piesočná duna na svete je obrovské lákadlo. Odchytí nás miestny, či nechceme výlet na ťavách. Prečo nie, cena je lákavá cca 30 euro na jedného, je to ale aj s prenocovaním a jedlom. Prijímame. Pretože chceme zažiť západ slnka na púšti rýchlo sa ponáhľame, slnko bude čoskoro zapadať. Medzitým fotografujem púšť a duny, je to neskutočná nádhera...


Pri Merzouge, foto od Martina Sásika.


Brána do púšte.


Púšť.


Kým čakáme miestni mladíci sa nám čokoľvek snažia predať.

Ťavy prichystané, Martinovi, museli vybrať špeciálnu... pôvodná by ho asi neuniesla. Vyrážame. Po dvoch hodinách a jednej zastávke sa dostávame do nášho tábora, kde prespávame. Slnko medzitým zapadlo, ale je ešte vidno. Rýchlo pobehám okolité duny a niečo nafotím. Berberi, ktorí sa o nás majú starať, nás pohostia čajíkom, chutí nám, pýtame si ešte jeden. Následne veľmi výdatná večera. Ale naozaj. Tak dobre sme sa už dlho nenajedli. Všetko likvidujeme. Sme predsa Slováci a tí nič nenechajú len tak ... Ako zapadlo slnko, začala byť strašná zima. Cez deň sa pohybovala teplota okolo 25 stupňov Celzia a to sme tu v najchladnejšom období a teraz večer je okolo nuly.  Berberi nám urobia vatru, začnú hrať hudbu a máme si to vyskúšať aj my. No nejde nám to a keďže hrali perfektne, necháme to radšej na nich. Slušnosť je niečo ponúknuť. Mám pri sebe ťapku slivovice. Ponúkame im, ochutnajú, hovorím, žiadna vodka, ale ohnivá voda. Jaro vyprskne trochu do ohňa a hneď pochopia. 52 percent je 52 percent a domáca je domáca. Ako sedíme a zabávame sa čas sa blíži k polnoci. Pohľad mi skĺzne na oblohu, ktorá je úplne úžasná, toľko hviezd som nikdy v živote nevidel, žiaden svetelný smog. Skúsim si niečo vyfotiť, aj keď nemám s fotografovaním oblohy žiadne skúsenosti. Rozpamätám sa na jeden článok z ephota o fotení nočnej oblohy. Chce to ale prax. Okolo polnoci idem s Majom spať a Maťo s Jarom za chvíľku tiež.... Už sa teším na ranné fotografovanie...


Celá výprava :).


Púšť po západe slnka.


Skoro v tme.


Nočná obloha.


V stane, celá parta, foto od Martina Sásika.


Západ slnka, foto od Martina Sásika.

Ráno stávame okolo piatej, šiestej hodine. Ani sme si to neuvedomili, ale sme v Maroku už siedmy deň. Nebalím sa, len beriem statív a fotovýbavu a bežím hneď na vyhliadnutú dunu. Slniečko sa derie spomedzi oblakov, mierne sa zatiahlo. Tieto okamihy trvajú krátku chvíľu, ale snažím sa vytvoriť aspoň niečo trošku schopné. Medzitým už netrpezlivo na nás čaká berberský sprievodca. Chce už ísť. Pobalíme sa a zase nás čaká cesta spať do Merzougy. Tu dostaneme veľmi výdatné a chutné raňajky. Pofotíme ešte duny, autom prejdeme kúsok mimo Merzougu a tu zas niečo nacvakáme. Už ale je obed a slnko neskutočne páli. Krajina stráca tiene a tvar, všetko sa akosi splýva. Je čas ísť ďalej. Cesta zas cez hory do Fésu.


Ranné lúče hladia duny.


Púšť, v pozadí údajne najväčšia duna na svete.


Náš sprievodca.


V jednom z tých stanov sme spali.


Na púšti predsa len niečo rastie.


A aj tu niečo žije, foto od Martina Sásika.

Cesta do Fésu je trošku slabšia ako predošlé, ale aj tak sa nám naskytujú veľmi pekné scenérie. Vo vyšších nadmorských výškach pribúda oblačnosť. Už aj husto sneží. Zastavujeme sa ešte na jedlo v jednej obci. Ako inak, Tadžin. Cesta prudko stúpa a sneh moc nepomáha. Ako tak ideme serpentínami, zrazu zastávame. Pred nami stoja autá. Ja a Jaro ideme kuknúť čo sa deje. Nehoda. Autobus a auto. Všetko rozbité, veľa krvi. Keďže asi z ľudí čo tam sú mám pravdepodobne jediný aspoň trošku zdravotnícke vzdelanie (usudzujem na základe toho ako pomáhajú ostatní) hneď začnem pomáhať. Jara pošlem pre moju cestovnú lekárničku, kde mám obväzy a podobne. Všetku našu zdravotnícku výbavu míňam, je tu naozaj veľa zranených. Jednému človeku nie je pomoci. Ďalší ľudia sú ok... Až na jedno dievčatko, ktoré kriesim tri krát. Ale  prežije to... Najprv prídu policajti, ktorí vôbec nepomáhajú, ale merajú brzdnú dráhu a podobné hlúposti... Som znechutený. Po dvoch hodinách dorazí sanitka. Ako prvé naložia mŕtvolu. Som úplne znechutený z postupu. Čo majú robiť sa chodia pýtať mňa a Maťa, ktorý mi usilovne pomáha. O poradí ošetrenia ani nehovorím... Nakoniec všetci zranení sú naložení v sanitke. Ratrák uvoľní miesto a policajti púšťajú autá. Je už tma. Nasadám do auta, dám si panáka. Vyrážame ďalej. Nepríjemný zážitok a hlavne jednanie policajtov a zdravotníkov v nás trošku pokazí mienku o tejto krajine, ktorá v nás doteraz vyvolávala samé pozitívne pocity.


Takto sa prevážajú veci v Maroku, foto od Martina Sásika.


Detail obydlia, foto od Martina Sásika.


V krajine skál, foto od Martina Sásika.


Oázy.


Priehrada.


Ďalšia oáza, pred vstupom do hôr.


Skalnatá krajina.


Zase nás dobehol sneh.


A také počasie nás stretlo pred Fésom.

Chceme sa dostať do Fésu. Je dosť neskoro. Je nám jasné, že tam nedôjdeme. V Ifrane sa snažíme zohnať ubytovanie. Všetko je neskutočne drahé, nemáme sa ale čo diviť. Toto mesto vybudovali Francúzi po vzore alpských mestečiek a presne ako v Alpách to tu aj pôsobí a vyzerá. Pokračujeme ďalej. V diaľke vidíme Fés. Zastavujeme v jednej stromovej aleji a ideme spať, v aute. Nič príjemné, ale už je po polnoci... Deň plný protikladov za nami. Púšť, sneh, krása, radosť, sklamanie... To všetko sme dnes zažili...Snažíme sa spať...

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan.zitniak
2011-05-26 09:25:34
Super časť! Pútavý článok a výborné fotografie.
No musel som sa zarehotať na tou slivovicou a pľuvaním do ohňa . Pripomenulo mi to pachohybského zbojníka s frndžalicou .

Šľachetné od Teba, že si pomáhal pri dopravnej nehode. Ľudia si to budú pamätať. Teším sa na ďalšie pokračovanie.
 
zuzuliena
2011-05-26 09:33:44
6. fotka zhora je pre mna skvela!!! dik za ranne pocestovanie si .-)
 
jan.zitniak
2011-05-26 10:26:41
Mne sa najviac páči fotka - Náš sprievodca
 
Samantha
2011-05-26 10:31:19
už štvrtykrát super, už štvrtykrát ma chytá sentiment. marokooo.
 
Milstar
2011-05-26 10:38:28
Veľmi zaujímavé čítanie a perfektné zábery.
 
majster333
2011-05-26 13:14:54
parádne fotky!!!
 
majster333
2011-05-26 13:18:04
Púšť, v pozadí údajne najväčšia duna na svete - určite jedna z naj fotiek púšte čo som videl
 
Rajo
2011-05-26 13:45:50
pust - absolutne uzasne
 
bigfoot
2011-05-27 14:07:34
na poslednej fotke si si aspon mohol vyretusovat ten prach
 
Cliffhanger
2011-05-30 07:55:41
jan.zitniak - o to presne šlo...ešte tam Maťo nenapísal ako som po odpluvnutí povedal frndžalica a všetci súhlasne prikývli =D...potom si ju jeden zo 5 minút obzeral co to môže byť.
A Maťo zas dobrý článok...už nech sú aj ostatne =)
 
butthead
2011-05-30 10:25:29
úžasná reportáž, len tak dalej
 
scorpi
2011-05-30 20:13:41
skvelé čítanie parádne foto. Veľmi dobré teším sa na ďalšie pokračovanie
 
noik
ocenenie redakciou 2011-06-23 17:49:54
pohodove citanie s peknymi fotkami
vdaka
 
cerwik77
2011-11-24 18:39:50
perfektne..skoda ze nemate aj fotky z nehody.. viem ze je traba pomahat ale ked bolo po vsetkom ste mohli skusit report..
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia