Hore

Peklo na zemi

Sírové výpary stúpajúce z popraskanej zeme, jazerá a rieky s vriacou vodou, horúca pôda doslova pod nohami. Bublanie bahna a sykot unikajúcej pary, slnko zahalené kúdolmi dymu. Krátery Inferno a Diablov domov, či jazero s dekadentným názvom Šampanské. Ak si myslíte, že bude nasledovať rozbor významného stredovekého literárneho diela, mýlite sa. Vitajte na jednom z miest Ohnivého kruhu v Tichom oceáne. Vitajte v Rotorui.



Kráter Diablov domov v oblasti Waiotapu.



Bublajúce bahno v geotermálnych prameňoch. 

Mesto Rotorua a jeho okolie sú súčasťou vulkanickej zóny Taupo nachádzajúcej sa v strednej časti severného ostrova Nového Zélandu. Táto vysoko aktívna sopečná oblasť pokrýva územie približne 350 kilometrov dlhé a 50 kilometrov široké. Okrem činných vulkánov sú pre ňu charakteristické aj početné geotermálne pramene a gejzíry. A práve tie sa spolu s viacerými jazerami sopečného pôvodu nachádzajú v okolí mesta Rotorua.


Jazero a mesto so spoločným názvom - Rotorua. 

Dopravná navigácia v rámci Nového Zélandu je vďaka pomerne málo rozvinutej cestnej sieti jednoduchá. Návštevníkov Rotorui naviac už z diaľky víta typický "vajcový" zápach, a tak sa dá v celej oblasti orientovať aj bez moderných navigačných zariadení. Stačí ísť jednoducho za nosom...


Sírový záliv na okraji jazera Rotorua. 

Mesto Rotorua sa nachádza na južnom brehu rovnomenného jazera. To vypĺňa kalderu, ktorá vznikla prepadnutím magmatického krbu veľkej sopky po jej výbuchu pred približne 240 000 rokmi. Vodou zaliata kaldera má v priemere okolo 22 kilometrov a je tak svojou rozlohou druhým najväčším jazerom severného ostrova Nového Zélandu. Sopečnú minulosť okrem vulkanického dómu vyčnievajúceho nad hladinu jazera pripomínajú dodnes aktívne geotermálne pramene a gejzíry. Tie sa nenachádzajú len v bezprostrednom okolí jazera Rotorua, ale v celej oblasti.


Výpary stúpajúce z termálnych prameňov v oblastiach Waimangu a Waiotapu. 

O dôležitosti a vplyve sopečnej aktivity svedčia aj pôvodné maorské názvy. Waiotapu (Posvätné vody) a Waimangu (Čierna voda) sú dnes navštevované pre množstvo rôznych vulkanických a geotermálnych útvarov. Waimangu je naviac jediným hydrotermálnym systémom na svete, ktorý môže s presnosťou na deň určiť dátum svojho vzniku. 10. júna 1886, po sérii silných zemetrasení, mohutná explózia vulkánu Tarawera zmenila vzhľad okolitej krajiny. Najväčší sopečný výbuch v novodobej histórii Nového Zélandu si podľa odhadov vyžiadal 120 ľudských životov a úplne zničil faunu a flóru vo svojom okolí. Za obeť mu padli aj tzv. Ružové a Biele Terasy, ktoré boli v tom období najznámejšou turistickou atrakciou Nového Zélandu a častokrát označované za ôsmy div sveta.


Vulkán a jazero Tarawera.


Dobový záber na krajinu v okolí sopky Tarawera po výbuchu v roku 1886 - zdroj: www.waimangu.co.nz.


Dnešný pohľad na tú istú oblasť.


Niekdajšie slávne Ružové Terasy pred výbuchom v roku 1886 - zdroj: www.waimangu.co.nz. 

V rokoch 1900 až 1904 sa tu zasa nachádzal najväčší známy gejzír všetkých dôb - Waimangu Geyser. Voda, ktorú chrlil do výšky až 460 metrov v pravidelných 36 hodinových intervaloch, bola čierna od bahna a kameňov, a práve podľa nej bol pomenovaný nielen samotný gejzír, ale aj celá geotermálna oblasť.


Gejzír Waimangu na dobovom zábere - zdroj: www.waimangu.co.nz.

Veľkú popularitu medzi turistami a svetové prvenstvá si však oblasť uchováva dodnes. Jazero s výstižným názvom Panvica (Frying Pan) je najväčším termálnym prameňom na svete. Zvláštnosťou je aj kráterové jazero Inferno, ktorého hladina stúpa alebo klesá v zložitých niekoľkotýždňových cykloch až o 8 metrov.


Echo kráter s jazerom Panvica. 



Plyny unikajúce z jazera Panvica navodzujú dojem vriacej vody, tá ma však povrchovú teplotu len okolo
55 stupňov Celzia. 

Azda najznámejším a zároveň najfotografovanejším symbolom celého regiónu je Šampanské jazero. Je súčasťou geotermálnej oblasti Waiotapu a názov dostalo po neustále unikajúcich bublinkách oxidu uhličitého pripomínajúcich bublinky šampanského.


Šampanské jazero. 

K podobe so svetoznámym mokom prispieva aj farba jazera. Odtiene modrozelenej vody krásne kontrastujú s oranžovými usadeninami na ponorených platniach po obvode. Unikátnu farebnú kombináciu dopĺňa bielo-šedý sinter usadený na okrajoch jazera. Geotermálny prameň pod jazerom dosahuje 260 stupňov Celzia, povrchová voda má však "len" 73  stupňov. Je bohatá na viaceré minerály ako napríklad zlato, striebro, ortuť, síru či arzén, ktoré sa podieľajú na charakteristickom oranžovom zafarbení.


Farebná paleta Šampanského jazera.

Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, jazero je hlboké až 62 metrov. Rovnako prekvapivo pôsobí aj fakt, že napriek extrémnym životným podmienkam boli v jazere objavené baktérie a jednobunkové organizmy. V stenách prepadnutých kráterov v okolí jazera zas na jar hniezdia lastovičky a škorce, ktoré využívajú stúpajúce teplo pri inkubácii vajec. Prebytková voda zo Šampanského jazera sa mieša so sírou a železitými soľami a zachytáva sa v kráteri s výstižným názvom - Diablov kúpeľ. Farba vody v ňom sa mení od jedovato zelenej po ešte jedovatejšie žltú, v závislosti od oblačnosti a prenikajúceho svetla.



Voda s vysokým obsahom síry v kráteri Diablov kúpeľ.

Neďaleký gejzír Lady Knox je ďalšou zaručenou atrakciou. Denne o 10:15 chrlí vodu, v závislosti od počasia a ročného obdobia, do výšky až 20 metrov. Pravidelnosti erupcií napomáhajú správcovia oblasti pridávaním ekologického mydlového prášku, ktorý zníži povrchové napätie vody a naštartuje mechanizmus erupcie.



Gejzír Lady Knox pred a počas erupcie. 

Vplyv vulkanickej činnosti na samotný reliéf krajiny je najlepšie viditeľný z vtáčej perspektívy. Spoločností ponúkajúcich vyhliadkové lety v okolí Rotorui je viac než dosť, za peknými výhľadmi však stačí vyliezť na najbližší kopec.



Pohľady na okolitú krajinu z Dúhovej hory - Rainbow Mountain. 

Po celodennom chodení dobre padne účinky termálnych prameňov a bahna vyskúšať priamo na vlastnej koži. Prírodných kúpeľov využívajúcich horúce pramene je v oblasti viacero a sú ďalšou z hlavných turistických atrakcií regiónu. Prví európski prisťahovalci sa tu údajne do liečivého bahna spúšťali na lanách priviazaných o stromy a kry rastúce v okolí prameňov. Podľa dobových záznamov mali miestne pramene priaznivý účinok nielen na telo, ale aj na dušu. Z unikajúcich výparov vznikal oxid dusný, známy ako rajský plyn, ktorého vysoká koncentrácia niekedy spôsobovala až mdloby. Jedno z bahenných jazier po ňom dokonca nesie aj názov.


Jazero rajského plynu - Laughing Gas Pool. 

Hoci charakteristický zápach v okolí Rotorui sa od tých čias veľmi nezmenil, dnešné kúpeľné domy ponúkajú pohodlie a vymoženosti 21. storočia. V teplom kúpeli priamo pod hviezdnym nebom si človek uvedomí, že to peklo vlastne nie je ani také nepríjemné. A mne príde na um myšlienka priam kacírska. O pekle na zemi, ktoré je vlastne akýmsi rajom. A to nielen pre fotografov.


Turisti pri Šampanskom jazere.
 


Použitá fototechnika:
Canon EOS 1000D, objektívy Canon EF-S 18-55 mm IS a Canon EF-S 55-250 mm IS II

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Komi
2013-07-10 07:38:00
Patrik velmy pekné miesto,zaujimavé foto a pekné čítanie...
 
MarosB
2013-07-10 07:47:19
Prijemne citanie a pekne foto hlavne ma zaujalo to sampanske jazero ktore je aj na zaciatku serialu Herkules alebo Xena
 
Lukáš Ildža
2013-07-10 10:00:17
vdaka za fajn report.. zaujimave..
 
xavierb
2013-07-10 12:26:26
Len či si sa aj ty odvážil čvachtať v bahne plnom jedovatých látok
 
vlcimak
2013-07-10 12:51:05
Prve co mi napadlo pri precitani titulku - tak uz je to tu, konecne prisla do nasej nadnarodnej firmy hlbkova kontrola zvonka a napisali o tom reportaz, ako sa vedenie sprava k pracovnikom, ake tam maju podmienky na pracu, ako jeden vytvarajuci konkretne hodnoty pracuje na takmer dvoch sediacich v kancelariach... Ale zasa len falosne nadeje, nevadi, hadam niekedy nabuduce...
 
nvs
2013-07-10 15:26:16
nie každý navštívi odľahlé krajiny a má možnosť spoznať a vidieť to, čo vidí len v dokumentárnych filmoch, alebo sa dočíta v literatúre, či na internetových stránkach. Vidieť na vlastné oči je veľký zážitok. Pekne si napísal aj zdokumentoval.
 
Majo77
2013-07-10 19:42:00
nakoľko TV často nepozerám ,tak si vždy veľmi rád prečítam a popozerám reporty od
Štedrák Geographic a to navigovanie za nosom sa dá aplikovať aj u nás cestou
do Ružomberka
 
nusika
2013-07-11 09:19:55
Príjemné a zaujímavé čítanie a ešte krajšia fotodokumentácia, fotky hrajú farbami, veľmi pekné
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-12 07:30:22
príspevok od: Komi
Patrik velmy pekné miesto,zaujimavé foto a pekné čítanie...
dakujem Jan, som rad, ze report zaujal
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-12 07:32:27
príspevok od: MarosB
Prijemne citanie a pekne foto hlavne ma zaujalo to sampanske jazero ktore je aj na zaciatku serialu Herkules alebo Xena
skoda, ze bolo zamracene, ked sme boli pri tom jazere...na to som sa tesil najviac...tak si ho teda skusim pozriet v tych serialoch
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-12 07:33:31
príspevok od: Lukáš Ildža
vdaka za fajn report.. zaujimave..
dakujem aj ja Lukas
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-12 07:34:46
príspevok od: xavierb
Len či si sa aj ty odvážil čvachtať v bahne plnom jedovatých látok
odvazil, ale tie vyssie popisane ucinky sa nedostavili
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-12 07:36:45
príspevok od: vlcimak
Prve co mi napadlo pri precitani titulku - tak uz je to tu, konecne prisla do nasej nadnarodnej firmy hlbkova kontrola zvonka a napisali o tom reportaz, ako sa vedenie sprava k pracovnikom, ake tam maju podmienky na pracu, ako jeden vytvarajuci konkretne hodnoty pracuje na takmer dvoch sediacich v kancelariach... Ale zasa len falosne nadeje, nevadi, hadam niekedy nabuduce...
napis, kde pracujes - mozem sa zastavit a napisat pokracovanie
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-12 07:37:43
príspevok od: nvs
nie každý navštívi odľahlé krajiny a má možnosť spoznať a vidieť to, čo vidí len v dokumentárnych filmoch, alebo sa dočíta v literatúre, či na internetových stránkach. Vidieť na vlastné oči je veľký zážitok. Pekne si napísal aj zdokumentoval.
dakujem Natalia
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-12 07:43:38
príspevok od: Majo77
nakoľko TV často nepozerám ,tak si vždy veľmi rád prečítam a popozerám reporty od
Štedrák Geographic a to navigovanie za nosom sa dá aplikovať aj u nás cestou
do Ružomberka
bohuzial sponzorov ani predplatitelov nemam ziadnych, ale archivne materialy este nejake su, takze snad potesim aj nabuduce
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-12 07:44:43
príspevok od: nusika
Príjemné a zaujímavé čítanie a ešte krajšia fotodokumentácia, fotky hrajú farbami, veľmi pekné
dakujem za pochvalu
 
vlcimak
2013-07-12 10:48:41
príspevok od: Patrik Stedrak
napis, kde pracujes - mozem sa zastavit a napisat pokracovanie
To sa nerobí. Hovorí sa:"Keď sa vám niečo nepáči, povedzte to nám, ak sa vám páči, povedzte to druhým", ja sa toho držím, ale dnes sa už neoplatí povedať, že sa vám niečo nepáči a chcete to riešiť. Klasická odpoveď na to býva - keď sa vám tu nepáči, môžete ísť..." Je to také slovenské.
 
Majo77
2013-07-12 14:21:44
príspevok od: Patrik Stedrak
bohuzial sponzorov ani predplatitelov nemam ziadnych, ale archivne materialy este nejake su, takze snad potesim aj nabuduce
teším sa teda na ďalšie neviem si predstaviť čo obnáša knižné vydanie, neuvažoval si o tom?
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-13 23:38:16
príspevok od: Majo77
teším sa teda na ďalšie neviem si predstaviť čo obnáša knižné vydanie, neuvažoval si o tom?
take ambicie zatial nemam, v dnesnej dobe by to bolo asi aj tak len na vlastne naklady... redakcia ephota by vsak mohla pouvazovat nad kniznym vydanim najcitanejsich photopointov...skusim im napisat
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované