Hore

Großglockner Hochalpenstraße - Cesta pod najvyším vrchom Rakúska

Milujete road tripy? Ste milovníci spoznávania sveta na 4 kolesách? Alebo máte len radi hory? A do toho všetkého milujete fotografovanie krajiny? Ak ste si aspoň raz odpovedali, pokračujte ďalej v čítaní  riadkov nižšie. Ak nie, tak aj tak si riadky nižšie prečítajte a aspoň uvidíte ako vyzerá najvyššia hora Rakúska.

Großglockner Hochalpenstraße je jedna z najkrajších (ale ruku do ohňa za to nedám, podobných ciest sa nachádza v Alpách viac) a určite najnavštevovanejších ciest v Rakúsku. Určite sa ale jedná o „top“ atrakciu rakúskeho turizmu. Großglockner Hochalpenstraße je cesta vedúca cez najvyššie pohorie Rakúska, Vysoké Taury. Má 47,8 km. Vedie z obce Bruck an der Großglocknerstraße do Heiligenblutu.

Pár zaujímavostí pre motoristov
Großglockner Hochalpenstraße prekonáva prevýšenie 1748 metrov. Najvyššie stúpanie je 14%!!!. Cestou musí vodič prekonať 28 zatáčok. Najvyšší bod je tunel Hochtor s nadmorskou výškou 2505 m n. m., pokiaľ si však kúsok zájdeme tak to je vrchol Edelweißspitze s nadmorskou výškou 2571 m n. m.


Táto neskutočná cesta sa začala stavať v roku 1930, avšak prvé plány boli už v roku 1924. Po 5 rokoch po začatí prvých prác bola slávnostne otvorená v roku 1935. Práce boli veľmi náročné a ako hovoria miestni: „Odpovedá to aj veľmi dlhej dobe výstavby“. 5 rokov ťažkých prác v tak zložitom teréne sa mi zdá smiešnych (poznámka: vezmime si ako sa u nás už skoro 20 rokov „stavia“ diaľnica medzi Žilinou a Ružomberkom). Pre zaujímavosť: spŕchne tu 250 dní v roku, 100 dní silno fúka. Priemerná ročná teplota je -3 stupne Celzia.


Prvé zoznámenie s okolitou prírodou je úchvatné.

Na vyhliadkovú cestu hore je potrebné vyraziť skoro ráno. Vyhnete sa tak davom ľudí, túto cestu navštívi ročne skoro milión ľudí, prevažne cez leto. Cestu otvárajú v lete o 5:00 ráno. Po zaplatení nemalého poplatku – jedná sa o spoplatnenú cestu (34 eur na rok 2014) dostanete nálepku na auto a mapku cesty kde je naznačených 12 zastávok. Sú nimi Piffkar (1620 m n. m. ), Hochmais (1850 m n. m.), Haus Alpine Naturschau (2260 m n. m.), Edelweiß-Spitze (2571 m n. m.), Fuscher Törl (2428 m n. m.), Informationsstelle Greifvögel (2320 mnm), Fuscher Lacke (2262 m n. m.), Geologischer Lehrweg (2290 m n. m.), Hochtor (2504 m n. m.), Schöneck (1953 m n. m.), Kaiser-Franz-Josephs-Höhe (2369 m n. m.), Kasereck (1911 m n. m.). Niektoré zastávky sú tematický ladené a oboznamujú nás s prírodou Vysokých Taur zábavnou formou a náučnými chodníkmi. Z niektorých zastávok sa dajú robiť túry. Z každej je však úžasný výhľad.Najväčším lákadlom sú však dve vyhliadky a to Edelweiß - Spitze, najvyšší bod kam sa dostaneme a Kaiser – Franz – Josephs - Höhe, tiež aj nazývaná vyhliadka Franca Josefa. Pri prvej vyhliadke sa určite každý zastaví na dlhšie. Výhľad je neskutočný. Škoda len tých davov ľudí, čo tu je cez deň. Odtiaľto vidieť krásne Vysoké Taury a pohoriu dominuje Großglockner.


Najznámejší pohľad na cestu.
Großglockner.Jediný tunel na trase.

Druhým a najväčším lákadlom je vyhliadka Franca Jozefa. Kým sem dôjdete uvidíte neskutočne krásne miesta a  navnadí vás to ešte viac. Na vyhliadke sa nachádza poschodové parkovisko, občerstvenia, obchod so suvenírmi a vyhliadka, ktorá je postavená za pomoci firmy Swarovsky. Pod parkoviskom sa popod horu Großglockner tiahne ľadovec voľne nazývaný großglocknerský ľadovec, ale v skutočnosti sa volá Pasterzenkees. Vo všetkých sprievodcoch vyzerá toto miesto úžasne a toto miesto je naozaj úžasné, ale ten ľadovec je v súčasnosti tak polovičný v porovnaní s fotkami zo sprievodcov. Je teda na polemiku, či je otepľovaním, alebo prirodzené ubúdanie ľadovca. Sami Rakúšania nevedia. Geologická výprava v 18. storočí vyslovila obavu, že ľadovec do roku 2000 zmizne. Je rok 2014 a ľadovec tu stále (našťastie) je.

Großglockner je so svojou nadmorskou výškou 3798 m n. m.  najvyššia hora Rakúska. V preklade sa hora nazýva „Veľký zvon-zvonár“. Je to najvyššia a aj najmohutnejšia hora východných álp. Prvýkrát bola zdolaná v roku 1800 Martinom a Seppom Klotz.

Na tejto vyhliadke sa určite každý zastaví najdlhšie. Je tu možnosť túrovať, vybehnúť si na povestný Großglockner, ísť k ľadovcu, alebo pozorovať tučné svište. Tie sú na ľudí už zvyknuté a nič ich neprekvapí. To, že tu je 100% pravdepodobnosť že tu zazriete svišťa svedčia aj značky, ktoré vás upozorňujú na svište na cestách. Jediné čo celý dojem kazí je množstvo ľudí. Tlačenka tu nastane zakaždým okolo obeda a pokiaľ vyrazíte skoro ráno vyhnete sa jej.Cestou k vyhliadke Franca Jozefa.


Parkovisko a vyhliadka.


Franc Jozef a Großglockner.


Svišťov je tu požehnane.


Großglockner.


Großglockner a iná perspektíva.


Ľadovec ubúda.


Celé údolie.

Ako sadnete do auta a vydáte sa po ceste ďalej nastane menšia nostalgia a vlastne sa už len lúčite s touto úžasnou cestou. Okolie a príroda je stále krásne, ale cesta je na konci. Ide sa dole. Posledná zastávka kde aj cesta končí je Heiligenblut am Großglockner. Krásna alpská dedinka, nad ktorou sa týči už niekoľkokrát spomínaný Großglockner.


Heiligenblut.

V Heiligenblut am Großglockner končí Großglockner Hochalpenstraße a aj dnešný photopoint. Je to skvelé miesto ako sa ľahko dostať pod najvyššie vrcholy rakúskych álp. Motoristi si to užijú. Fotografi tiež a vaše polovičky, ktoré nie sú turisti budú tiež spokojné. A pokiaľ by vám táto cesta nestačila a chceli by ste viac, stačí sa vydať z Heiligenblut am Großglockner na juh, kde môžete absolvovať dlhšiu „Dolomitskú cestu“. O nej ale inokedy...

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jerry C.
2014-09-25 07:13:24
Díky za článok aj fotečky ...bolo fajn si zaspomínať
Len to mýtne bolo pred pár rokmi o dosť nižšie
 
grundika
2014-09-25 08:06:14
Prejsť si tieto miesta, zažiť tu západ a východ bol pre mňa nezabudnuteľný zážitok. Pripomenul si, dík
 
Peter Orolin
2014-09-25 08:33:19
Spali sme dve noci v penzióne v Heiligenblut am Großglockner a mýtne za použitie cesty nám bolo po predložení bločku na recepcií odpočítané z faktúry za ubytovanie. Miestni hoteliéri tým podporujú viacdňový pobyt pred jednodňovou návštevou. V konečnom dôsledku len na tom zarobia.
 
kubizmus
externý redaktor 2014-09-25 09:30:52
krasne miesta ale podla mna by bol este lepsi zazitok si tu cestu prejst na bicykli
 
Andy1682
2014-09-25 09:49:53
Krasne fotky a super citanie. Dakujem!
 
maco02
2014-09-25 17:29:23
Dobre čítanie . Môžem potvrdiť je tam fakt krásne. A svište žeru priamo z ruky .
 
skonka
2014-09-25 19:45:48
príspevok od: kubizmus
krasne miesta ale podla mna by bol este lepsi zazitok si tu cestu prejst na bicykli
alebo na motorke
 
seifi
2014-09-25 20:41:09
keď ste v týchto končinách a Dolomity máte prejdene (akože) tak doporučujem Korutánsko popri hranici s Talianskom;
a čo my doma ? podali sme sa ďalej ? v službách, hoteloch a reštauráciách, cestnej sieti,...? asi nie, čo ? alebo podali a inde sa podali ďalej 2x
 
marek loduha
ocenenie redakciou 2014-09-26 08:10:03
fajn clanok aj fotky - bol som tam - toho ladovca stale ubuda a ubuda
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2014-10-12 13:16:21
krasne miesto
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované