Hore

Jesenné vyhliadky I.

Jesenný Salzburg: pestrá zmes výročí, kultúry a hudby

Na jeseň sa Salzburg prezentuje v pestrom šate. Okrem 20. výročia vyhlásenia salzburského starého mesta za Svetové kultúrne dedičstvo UNESCO sa budú v druhej polovici roka oslavovať aj 70. narodeniny združenia Salzburger Kulturvereinigung. Počas salzburskej hudobnej jesene s podujatiami „Jazz & The City“ a „Take The A-Train“ sa Mozartovo mesto rozozvučí džezovými melódiami. Ďalším dôležitým dátumom v kalendári jesenných podujatí sú tradičné hody na deň sv. Ruperta.


©Tourismus Salzburg


©Tourismus Salzburg

Salzburger Kulturtage – klasické jesenné vyvrcholenie

Salzburské kultúrne dni „Salzburger Kulturtage“ sú stálou súčasťou podujatí v Salzburgu. Od 9. do 22. októbra 2017 sa všetko bude točiť okolo tohtoročného jubilea: pri príležitosti 70. výročia založenia združenia Salzburger Kulturvereinigung sa hudobné teleso Mozarteumorchester, najbližší partner tohto kultúrneho združenia, predstaví pod taktovkou nového šéfdirigenta Riccarda Minasiho. Program Salzburských kultúrnych dní 2017 je rovnaký, ako bol program v roku 1952 – až na obľúbeného dielo dlhoročného generálneho tajomníka Dr. Heinza Ericha Kliera, koncert pre klavír a orchester KV 466 od Wolfganga A. Mozarta. Okrem veľkého jubilejného koncertu 11. októbra 2017 vo Veľkej koncertnej sieni a mnohých ďalších vystúpení orchestrov ukončí slávnosti jedinečná kombinácia hudobných žánrov s názvom „Soul meets Classic“. Združenie Salzburger Kulturvereinigung sa od svojho založenia stalo postupne najväčším organizátorom koncertov na svete, samozrejme, v pomere k počtu obyvateľov mesta vrátane spádovej oblasti Salzburgu.

Salzburger Kulturvereinigung | Salzburger Kulturtage | 09. až 22. októbra 2017 | www.kulturvereinigung.com

Salzburská džezová jeseň

Už po 17. raz sa od 25. do 29. októbra 2017 bude konať salzburský festival „Jazz & The City“. Jeho program je naozaj veľmi bohatý: počas piatich dní si návštevníci budú môcť na 50 javiskách vypočuť asi 100 koncertov priamo v srdci starého mesta. Približne 300 džezových hudobníkov z celého sveta sa tu stretne s pestrou zmesou rakúskych umelcov zblízka i zďaleka. Milovníci džezu sa môžu počas týchto dní vybrať na prechádzku po salzburských kostoloch, divadlách, reštauráciách, hoteloch, kinách a obchodoch a celkom zdarma sa započúvať do rozmanitých tónov európskej hudobnej scény. Zoznam hudobných velikánov na rok 2017 obsahuje aj také slávne mená ako Bugge Wesseltoft, Shayna Steele a Nik Bärtsch’s Ro-nin.

Jazz & The City | 25. až 29. októbra 2017 | www.salzburgjazz.com

Ďalším magnetom salzburskej hudobnej jesene je festival „Take The A-Train“, ktorý bude prebiehať od 14. do 17. septembra 2017. Na viac ako 20 miestach okolo hlavnej salzburskej vlakovej stanice sa bude konať 40 rôznych džezových koncertov. Pod mottom „Trans-Europa-Express“ vystúpia začínajúci nádejní umelci i medzinárodné hviezdy symbolicky z vlaku na hlavnej stanici a vydajú sa do pestrého sveta džezu. Rytmické melódie zaplnia počas týchto dní mnohé miesta: staručký historický trolejbus, bar Hotela Europa, predstaničné námestie či nocľaháreň pre ľudí v núdzi. Atmosféru festivalu však bude možné zažiť aj za hranicami Mozartovho mesta: vo vlaku Trans-Europa-Express sa jazda do blízkeho železničného múzea „Lokwelt Freilassing“ stane nezabudnuteľným zážitkom.

Take The A-Train | 14. až 17. septembra 2017 | www.take-the-a-train.com

Hudba, tanec a tradície na sviatok sv. Ruperta

Hody na deň sv. Ruperta v salzburskom starom meste patria medzi výnimočné udalosti pre hostí i domácich. Toto podujatie zamerané na zvyky a obyčaje sa v Salzburgu koná každý rok na počesť svätého Ruperta od roku 1976. Od 20. do 24. septembra 2017 môžete vhupnúť do tradičného kroja a ponoriť sa do družnej atmosféry a diania v starom meste. Veľké očakávania návštevníkov prekoná slávnostne vyzdobený stan s pivom a záhradkou, voly pečené na ražni a dychová hudba. Tradičné pivo zo sudov dodáva Stiegl – najväčší súkromný pivovar v Rakúsku – ktorý v roku 2017 oslavuje 525. výročie svojho vzniku. Okrem kulinárskych pôžitkov ponúkajú hody na deň sv. Ruperta okolo Salzburského dómu aj trh s remeselnými výrobkami, originálne historické pojazdné predajne a ľudové divadlo.

Salzburger Rupertikirtag | 20. až 24. septembra 2017 | www.rupertikirtag.at


©Tourismus Salzburg


©Tourismus Salzburg


©Tourismus Salzburg


©Tourismus Salzburg

Ďalšie informácie: Tourismus Salzburg 

Dobite si e-nergiu v Hochpustertali

Ak sa rozhodnete stráviť dovolenku na bicykli, nájdete vo veľkolepo zrekonštruovanom komplexe Dolomiten Residenz****s Sporthotel Sillian vytúženú rovnováhu.

Na cyklistickej ceste pri rieke Dráve či výletoch na horských bicykloch si pestré farby jesene môžete užívať „na vyššom prevodom stupni“. Najlepšími spôsobmi ako spomaliť sú alpské wellness zóny a špeciality regionálnej kuchyne.

Útulný interiér hotela zariadeného vo vidieckom štýle láka síce hostí, aby zostali sedieť „doma“ a oddávali sa príjemnému sneniu, ale na to im zostane dosť času ešte aj po športe a iných aktivitách.

Priamo popri hoteli vedie 366 kilometrov dlhá cyklistická cesta pri rieke Dráve, bicykle z požičovne vo výbornom stave sú vždy pripravené na štart.

Cyklistika na e-bicykli po okolitých horách vám pomôže spomaliť a zvoľniť tempo všedných dní.

A aby ste krásy prírody Hochpustertalu mohli objavovať celkom bez námahy, začne vám po stlačení gombíka „fúkať vietor od chrbta“.

Milovníci e-bicyklov vyhľadávajú v Hochpustertali predovšetkým bočné cesty, ktoré vedú napríklad do Karnických Álp alebo údolia Villgratental.

https://www.sporthotel-sillian.at/osttirol/

http://www.schultz-ski.at/

Medzinárodný festival budúcnosti v Linzi

Do akej miery sú reálne chladničky, ktoré sa budú plniť samy, autá, ktoré sa budú samy riadiť či ľudskí roboti? A čo sa stane s nami, ak nás postupne nahradia vysoko inteligentné systémy? Takýmto a podobným otázkam o budúcnosti sa venuje jedinečný festival Ars Electronica v Linzi.


AE Festival 2016


Mercedes Benz - AEF 2015

Téma „umelej inteligencie“ („Artificial Intelligence“) je napínavá a zároveň hodná zamyslenia. Počas piatich dní od 7. do 11. septembra budú takéto otázky v centre pozornosti festivalu Ars Electronica v Linzi. Svetová elita na ňom predstaví najmodernejšie inovácie a projekty a počas výstav, prednášok a workshopov bude diskutovať aj o ich vplyve na náš život.

Ako festival umenia, technológií a spoločnosti sa Ars Electronica zameriava nielen na výdobytky techniky, ale predovšetkým tiež na vízie a obavy ľudí v súvislosti s umelou inteligenciou, pretože vývoj v tejto oblasti nebol nikdy rýchlejší a očakávania neboli nikdy také veľké ako dnes.

Návštevníci sa týmto moderným témam môžu venovať spolu na deviatich miestach, ku ktorým patrí aj bývalá rozdeľovňa pošty, budova Ars Electronica Center a OK Offene Kulturhaus. Pevnou súčasťou programu sú hudba a vizualizácie, napríklad „vizualizovaný oblak zvuku“ („Visualisierte Klangwolke“) 9. septembra v Donauparku. Toto úchvatné multimediálne predstavenie rozpráva každý rok iný príbeh prostredníctvom podmanivej hudby a veľkého ohňostroja priamo pri Dunaji. Pod voľným nebom si tento jedinečný zážitok príde tradične vychutnať viac ako 100.000 ľudí!

Bližšie info o festivale Ars Electronica nájdete tu

Ďalšie informácie o dovolenkovej krajine Rakúsko nájdete na našej stránke.

Facebook

Zapojte sa do súťaže "Fotogenické Rakúsko".


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované