Hore

Jesenné vyhliadky II.

Turistický chodník Donausteig je jednoducho fantastický


Donausteig v číslach
450 kilometrov turistických chodníkov medzi Passau, Linzom a Greinom
41 okružných trás v okolí Dunaja
165 odpočívadiel a 120 povestí z dunajského regiónu
38 pohostinných znalcov regiónu


Neuveriteľne rozmanitú krajinu popri Dunaji na hranici medzi Bavorskom a Horným Rakúskom je možné opísať jednoducho ako fantastickú. Keď Dunaj opustí historické mesto Passau, ktoré sa nachádza na sútoku troch riek, zabočí najprv do lesnatých hrebeňov regiónu Oberes Donautal. Vyvrcholením jeho púte na tomto úseku je meander Schlögener Schlinge. V priebehu mnoho miliónov rokov si voda na tvrdých horninách na tomto mieste doslova vylámala zuby, takže musela na svojej obchádzke dvakrát zmeniť smer. Pre turistov, ktorí sa sem vyberú, tak tok vytvoril jedinečné prírodné divadlo. Rieka potom smeruje do úrodnej kotliny pri mestečku Eferding, ktorá sa označuje aj ako „zeleninová záhrada Horného Rakúska“. Medzi regiónom Mühlviertel a hrebeňom pohoria Kürnberger Wald si Dunaj razí cestu do Linza, hlavného mesta Horného Rakúska, a ďalej do lužných lesov okolo ústí riek Enža a Traun. Skôr ako sa brehy veľtoku opäť stanú strmšie v oblasti Strudengau pred mestečkom Grein, zanechá rieka na severe ešte jednu úrodnú nížinu v regióne Machland.


Dunajský turistický chodník © WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH

Donausteig: 450 km a 41 okružných trás

Od júla 2010 spája túto fantasticky rôznorodú prírodu a kultúrnu krajinu turistický chodník Donausteig dlhý 450 kilometrov. Pod mottom „jednoducho fantastické“ sa turistom naskytnú úžasné pohľady a výhľady na podunajskú krajinu, ktorá je nielen rozmanitá, ale aj mimoriadne pútavá. Donausteig je pritom skoncipovaný tak, aby všetkým typom turistov ponúkal zážitky šité na mieru.

  • Fanúšikovia diaľkových turistických chodníkov môžu celý Donausteig pokoriť počas viacerých celodenných etáp. Turistický chodník vedie v celej svojej dĺžke 450 kilometrov po severnom i južnom brehu rieky.
  • Špeciálne pre výletníkov bolo skoncipovaných 41 okružných trás. Tieto sa na určitých miestach odkláňajú od hlavného smeru chodníka a zavedú turistov do blízkeho okolia Dunaja. Optimálne prepojenie vlakovej, autobusovej a lodnej dopravy umožňuje vybrať si konkrétny úsek chodníka Donausteig a vrátiť sa naspäť verejnou dopravou.
  • Donausteig je súčasne ideálny aj pre rodiny s deťmi, turistov, ktorí si chcú svoj výlet vychutnať pôžitkársky a v pohodovom tempe, ako aj pre tých, ktorí túžia po náročnejších etapách.


Dunajská turistická cesta - Bad Kreuzen Wolfsschlucht © WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH

Oddych na fantastických miestach

Neustále sa meniaca krajina pri Dunaji hrá hlavnú úlohu na všetkých 165 miestach, kde sa môžu turisti napojiť na Donausteig, oddýchnuť si či kochať sa fantastickou panorámou. V obciach popri turistickom chodníku nájdu dovolenkári pri jeho začiatku informačné tabule s podrobnými údajmi. Na vyhliadkach a miestach určených na odpočinok sa okrem prehľadných tabúľ nachádzajú pohodlné miesta na sedenie a oddych. Celkový obraz o regióne, ktorý poskytuje Donausteig, dokresľuje okrem informácií aj 120 nanovo vyrozprávaných povestí a príbehov s krásnymi ilustráciami.


Jesenná turistika © WGD Tourismus GmbH/Hochhauser


Vyhliadka Steiner Felsen © WGD Tourismus GmbH/Hochhauser

38 znalcov regiónu

Miestni znalci turistických chodníkov svojim hosťom ochotne poradia a ich ubytovacie a gastronomické zariadenia spĺňajú prísne kritériá kvality.

Donausteig interaktívne

Interaktívna turistická mapa umožňuje hosťom zostaviť si individuálny plán cesty a vytlačiť si ho vo formáte PDF. Pre nadšených používateľov smartfónov je pripravená samozrejme bezplatná aplikácia.

Krátka dovolenka

Tí, ktorí chcú zažiť Donausteig v rámci svojej krátkej dovolenky, si určite vyberú z ponuky balíkov, ktoré sú zamerané na dvoj- alebo trojdňové výlety. Kratšie etapy spojené s cestou vlakom alebo loďou, ktoré turistov pohodlne privezú naspäť, si dovolenkári môžu s pôžitkom vychutnávať.

Príbehy a zážitky z turistiky

Na webovej stránke www.donausteig.com/detail/article/donausteig-tagebuecher sú uverejnené zápisky z denníkov, príbehy a zážitky turistov na chodníku Donausteig. Je tu možné nájsť nielen podrobný opis všetkých trás, ale aj zaujímavé a užitočné „zákulisné“ informácie o turistickom chodníku a okolitom regióne.

Orientácia, mapy a brožúrky

Orientáciu na chodníku Donausteig uľahčuje rozsiahly systém tabúľ a značiek. Okrem hlavného smeru sú podrobne vyznačené aj okružné trasy. Bezplatná turistická mapa pre Donausteig obsahuje nielen vynikajúce mapy v mierke 1:75 000 a opisy jednotlivých etáp, ale aj zaujímavé informácie o gastronomických a ubytovacích zariadeniach, a tiež tipy na fantastické kultúrne zážitky a prírodné krásy pozdĺž chodníka.

Okružné trasy pri chodníku Donaustieg sú podrobne opísané v brožúrke „Donausteig-Wanderrunden“, v ktorej sa nachádzajú mapy, opisy etáp a samozrejme mnohé ďalšie informácie o turistickom chodníku.

Nová brožúrka „Spirituálne putovanie na chodníku Donausteig“ („Spirituelles Wandern am Donausteig“) dopĺňa existujúci materiál „Donausteig-Wanderrunden“ a každú zo 41 okružných trás chodníka Donausteig opisuje zo spirituálneho hľadiska.

Podujatia pri chodníku Donausteig

Putovanie za povesťami „Sagenwanderung“ vo Waldhausene 17. septembra 2017

24-hodinový turistický pochod na chodníku Donausteig okolo meandra Schlögener Schlinge: 14./15. októbra 2017

Ďalšie informácie: www.donausteig.com

Facebook: www.facebook.com/ooe.donausteig

Dovolenka a zážitky na slnečnej strane Rakúska

Nechajte sa zvábiť babím letom pri stepnom jazere! Jesenná dovolenka v Burgenlande je plná lákavých prísľubov: očarujúca krajina s jemne zvlneným reliéfom v strednom a južnom Burgenlande, závan autentickosti doplnený tými najlepšími wellness oázami a výnimočné špeciality „servírované“ spolu s bezpočtom slnečných dní v krásnej prírode a pestrou ponukou aktivít pre váš voľný čas.


Príroda © Burgenland Tourismus, Foto: Peter Burgstaller

Bránu do sveta pôžitkov vám otvorí 2.500 km cyklistických ciest. Na juhu sa na bicykli dostanete k starým viecham, oceneným reštauráciám, ale aj výrobcom rôznych lahôdok, ktorí svojich hostí rozmaznávajú regionálnymi dobrotami a skvelými vínami. Národný park Neziderské jazero-Seewinkel na maďarsko-rakúskej hranici, ako aj šesť burgenlandských prírodných rezervácií ponúkajú i na jeseň nezabudnuteľné zážitky v prírode pre malých aj veľkých. Na exkurziách so sprievodcom môžete objavovať fascinujúcu a zriedkavú faunu i flóru a spoznať napríklad niektoré z viac ako 300 vtáčích druhov. Návšteva jedného z piatich termálnych kúpalísk je perfektným zakončením krátkej dovolenky v Burgenlande – krajine zdravia a oddychu.


Rodinná cyklistika na jeseň © Burgenland Tourismus, Foto: Peter Burgstaller


Rodinná cyklistika na jeseň © Burgenland Tourismus, Foto: Peter Burgstaller

Wellness na najvyššej úrovni a dobrodružstvá v prírode so sprievodcami v regióne Seewinkel v sebe spája St. Martins Therme & Lodge vo Frauenkirchene. O množstvo zábavy pre rodiny s bábätkami a malými deťmi sa postará Sonnentherme Lutzmannsburg. Tradíciou kúpeľníctva a kultom krásy starých Rimanov sa inšpiroval AVITA Resort v Bad Tatzmannsdorfe. Luxus pre celú rodinu za prijateľnú cenu ponúka Allegria Familientherme Stegersbach a v Therme Loipersdorf si môžete skvelo oddýchnuť v soľnej jaskyni so soľou z Himalájí. V ponuke nájdete mnohé ďalšie wellness hotely, ktoré majú buď svoje vlastné termálne bazény, alebo sú chodbou spojené s verejným kúpaliskom, ku ktorému sa dostanete pohodlne v župane.


Allegria Resort, bazén Ying Yang © MAXUM, Reiters Resort Stegersbach


Detský svet © Sonnentherme Lutzmannsburg

Viac informácií nájdete na www.burgenland.info/sk

Panónska jeseň

Len čo si poslední kúpeľní hostia zbalia svoje uteráky, začína sa vo viniciach vinobranie: do krajiny okolo Neziderského jazera prichádza panónska jeseň (sept.-dec., www.neusiedlersee.com). V Heiligenbrunne v južnom Burgenlande môžete ochutnávať „sovie víno“ Uhudler a burčiak (30.9., www.kellerviertel-heiligenbrunn.at) – jedinečné nápoje z pôvodných odrôd hrozna. Vyvrcholením panónskej jesene je sviatok patróna Burgenlandu sv. Martina 11. novembra, kedy sa krstí mladé víno z tohtoročnej úrody. Počas veselých osláv tzv. Martini-Loben-Feste otvárajú vínne pivnice návštevníkom doširoka svoje dvere a ponúkajú im ochutnávku vín i miestnych lahôdok.


©Tourismusverband Neusiedl am See, steve.haider.com

Raňajky v záhrade © Burgenland Tourismus, Foto: Peter Burgstaller


Ochutnávka vín, Csarterberg © Burgenland Tourismus, Foto: Peter Burgstaller


Oslavy Martiniloben © NTG_steve.haider.com


Husacina v Burgenlande, Genuss Festival Rust © EMG-Burgenland Tourismus

Na stole, samozrejme, nesmie chýbať ani skvelá martinská hus. Tomuto tajnému erbovému zvieraťu je v septembri a októbri venovaný samostatný festival „Gans Burgenland“ (sept./okt.) s gurmánskymi pôžitkami v podobe vína a výborného jedla (napríklad v Ruste a Bad Tatzmannsdorfe). Okrem husaciny sa môžete tešiť na skvelé miestne špeciality, lahodné vína, zvyky a kultúrne podujatia. Ponuka siaha od workshopu o páraní peria, cez neodolateľné pokrmy z husaciny až po hudobné predstavenia. Návšteva jedného z piatich termálnych kúpalísk či hotelov s vlastnými wellness zónami alebo priamym prístupom na termálne kúpaliská je perfektným zakončením krátkej dovolenky v Burgenlande – krajine zdravia a oddychu.
Viac informácií nájdete na www.burgenland.info/sk


Wellness © Burgenland Tourismus, Foto: Peter Burgstaller

Ďalšie informácie o dovolenkovej krajine Rakúsko nájdete na našej stránke.

Facebook

Zapojte sa do súťaže "Fotogenické Rakúsko".
Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia