Hore

Schmetterlinghaus II. - útočisko teplomilných fotografov

Do Schmetterlinghaus-u (ďalej „skleník“) som sa prvý krát dostal začiatkom januára tohoto roku. Chceli sme sa tam ísť pozrieť už dávnejšie a niečo pekné aj nafotiť. Motýľov bolo síce pomenej, ale nejakí sa ukázali a aj zapózovali. Bol som na takom mieste prvý krát a fotenie sa mi páčilo. Pokoj, teplo a niekoľko ochotných motýľov viedlo k dobrej atmosfére a nálade. Návštevu sme zrealizovali cez pracovný týždeň, tak sme neboli ani veľmi rušení inými návštevníkmi. Pri vtedajšom odchode som si pomyslel, že sa sem ešte určite vrátim.

Našťastie je tu plán „B“

Víkend sa postupne blížil, predpovede počasia sa každým dňom menili ako na horskej dráhe. Raz malo snežiť, potom predpoveď ohlasovala polooblačno s nárazovým vetrom, niekedy predpovedali slnečno. Mohli sme si vybrať zo širokej ponuky počasia čo sme len chceli. Plán bol jednoduchý. V nedeľu ráno sa stretnúť a ísť do Ernsbrunského Wildparku v Rakúsku. Vonku mali byť zároveň všetky druhy počasia, tak by sme asi niečo zaujímavé mohli odfotiť. Nedeľný foto-výlet som plánoval s Robom, kamarátom s ktorým som bol niekoľkokrát fotiť v Bavorskom lese. V sobotu po práci sme mali obaja voľno a išli sme využiť jasnej oblohy na nejaké fotky pri rakúskych veterných mlynoch a pivničkách. Vonku sme boli iba chvíľku, ale bolo nám jasné, že ak bude takéto počasie aj v nedeľu, nevydržíme tam ani dve hodinky. V sobotu večer vietor neutíchal a prinášal so sebou aj mraky. Našťastie ma rýchlo napadol záložný plán „B“. Obe strany boli spokojné, že sa pôjde do tepla a nie do zimy.

Pohodová cesta autom

Pri prvej návšteve skleníku sme využili vlak z Bratislavy do Viedne a následne tamojšie metro. Kvôli modernizácii stanice Südbahnhof je prestup z vlaku na metro málinko zložitejší, ale hádam ho každý zvládne. Aj my sme ho zvládli aj keď s menšími chybičkami. :) Tento krát sme sa ale na cestu vydali pohodlnejším spôsobom, autom. Cesta bola pohodová a plná diskusií o predstavených novinkách a špekuláciách, čo sa chystá a podobne. Tak to dopadne t keď sa dvaja „foťáci“ dlhšie nevidia a potrebujú všetko, čo sa udialo, prebrať. Celá cesta sa niesla v duchu fotografie a techniky. Namierené sme to mali na parkovisko na Karlsplatz vo Viedni. Cena za celodenné parkovanie v podzemných garážach je sedem eur a parkovanie do päť hodín je za štyri eurá, čo je v centre Viedne naozaj za dobrý peniaz. Viac informácií o parkovisku nájdete na http://www.parkeninwien.at/index.asp?menuID=1&gardet=63&curNo=3. Skleník je od parkoviska asi 10 až 15 minút chôdze. Ak sa vo Viedenských uliciach nevyznáte, pozrite si cestu ešte pred návštevou alebo využite svoj smartphone ako navigáciu.

Z Aljašky na Bahamy

Za tých pár minút, ktoré sme strávili presunom z parkoviska do skleníku sme stihli poriadne premrznúť. Vietor bol ako bláznivý a nevedel, kedy prestať. Oblaky striedali slnečné počasie a naopak. Boli sme radi, že sme sa rozhodli pre náhradný plán a nešli do Wildparku. Už sa len konečne dostať dovnútra. Techniku sme skladovali vo vykúrenom aute tak, aby sa čo najviac ohriala. Ale všetko naše úsilie zmarila zima. Objektívy aj fotoaparáty sa rýchlo ochladili a keď sme sa konečne dostali do skleníku, všetko sa poctivo zarosilo.

Medzi motýľmi sme boli medzi prvými návštevníkmi a trošku som sa obával, či sa tam zrazu nenahrnie veľa ľudí. Chodníčky sú tam úzke a ak chcete niečo odfotiť, zväčša zatarasíte celí chodníček. Nakoniec tam ľudí síce bolo dosť, ale boli veľmi ústretový a keď sme fotili, tak so záujmom nás sledovali a počkali až sa dohráme.

Postupne sme sa v skleníku rozmrazili my, aj naša technika a mohli sme začať fotografovať. Za ten čas sme si to celé obehli a poobzerali potenciálne miesta a ciele na fotenie, takže sme využili aj ten hrozný čas, kedy sme čakali na odrosenie objektívov a fotoaparátov.

Prvá hodinka bola stelesnením pohody. Teplučko a vlhko so žblnkajúcim vodopádom. Potom sa teplo a vlhkosť začali prejavovať o to horšie, lebo sme si zabudli zobrať niečo na pitie.

Skleník plný trpezlivosti

Pobyt v skleníku bol úžasný. Keď ste sa pozreli von, videli ste ako tam ľudia zápasia s vetrom a tváre si balia do šálov alebo si vyťahujú goliere na kabátoch. Vonku bol iný svet, my sme boli v teplúčku a bezvetrí v krátkych tričkách a potili sa. Podobne sa správali aj motýle. Lietali si z listu na list, akoby sa nič nedialo. Niektoré sedeli pricapené na sklách skleníku a pozorovali, čo tam tí ľudia vonku stvárajú. :)

Obyvatelia skleníku majú s fotografmi určite nemalé skúsenosti, niektorí sú síce hanbliví, ale niektorí sa veľmi radi fotia a dokážu vám pózovať aj celé hodiny. (A teraz nemyslím už mŕtvych motýľov.) Stačí, ak si nájdu miesto, ktoré im vyhovuje, a ak vyhovuje aj zámeru fotografa, je vyhrané.

Striedanie dňa a noci

Ako som už písal o kúsok vyššie, počasie bolo také všelijaké. Chvíľku svietilo slnko, chvíľku bolo zamračené. V skleníku s chabým umelým osvetlením žiadna výhra, ale oproti predchádzajúcej návšteve, kedy bolo neustále zamračené, to bola zmena k lepšiemu. Skleník je orientovaný tak, že po celý deň doň slnko krásne svieti. To je pre fotografa veľká výhoda mať prirodzené svetlo a pracovať sním. Bohužiaľ, nie všetky miesta v skleníku sú prirodzenému svetlu dostupné a ešte keď slnko zatienia mraky, človek sa raduje aj z takej maličkosti ako systémový blesk. Osobne blesk používam iba z nutnosti a tu tá nutnosť bola dosť často. Na druhej strane som sa pokúšal blýskať tak, aby to na výslednej fotografii nebolo vidno. To znamená, že som si fotoaparát prepol do manuálneho režimu, zväčša totiž fotím s prioritou clony a korekciou expozície. Manuálny režim mi zabezpečil to, že sa mi blesk nestaral do nastavovania expozície fotoaparátu a mal som správne exponované aj pozadie, ktoré bolo o čosi svetlejšie ako fotografovaný motýľ. Na blesku som mal zapnutý režim E-TTL a blesk podexponovaný o jednu až tri clony. Túto hodnotu som volil podľa situácie. Požíval som blesk Canon SpeedLite 580 EXII, ktorý umožňuje sklopiť hlavu o pár stupňov na dol a tiež som nasadil plastový difúzer na zjemnenie a rozbitie priameho a tvrdého svetla.

Na väčšine fotografií účinok blesku priamo nie je vidno, ale spoznáte to pri ich úprave v počítači, keď chcete presvetliť podexponované miesta. Blesk by mal zabezpečiť práve to, aby dostal kresbu do úplných podpalov (čiernych miest na fotografiách) a vy z nich potom môžte vyžmýkať maximum.

Fotografovanie bolo plné pohody a ani sa mi príliš odísť nechcelo, ale teplo už bolo také vyčerpávajúce a to, že sme nemali čo piť len tomu prispievalo. V skleníku sme boli takmer štyri hodiny. Druhá návšteva bola pre mňa zaujímavejšia, hlavne z tej strany, že som vedel, čo ma čaká a predošlé fotografie mi ukázali čo alebo ako fotiť nemám a ktorým smerom sa pri fotografovaní uberať.

Ak máte príležitosť navštíviť zaujímavé miesto s fotoaparátom v ruke znovu, určite neváhajte. Pripravte sa, z predchádzajúcich fotografií vyselektujte tie, ktoré sa vám páčia a zistite prečo. Ak si spomeniete aj ako ste ich fotografovali, máte vyhraté. Pravdepodobne budete mať viac zaujímavých fotografií a menej nepodarkov.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
lowenature
2012-04-14 07:24:39
Pekné fotografie škoda že to mám do Viedne tak ďaleko . Teším sa na leto keď budú volne poletovať motýle , zatiaľ som videl iba neposedné babôčky .Včera som náhodou našiel lokalitu kde sa vyskytuje Jasoň červenooký.K tomu blesku link na skvelé niekoľko stranové fórum kde sú fotografie ako to má kto vyriešené.

http://www.talkphotography.co.uk/forums/showthread.php?t=132158

 
mikeskovci
2012-04-14 08:56:15
výborný príspevok
 
slavmiro
2012-04-14 16:49:45
fajn, skoda ze viac ako 1/2 zaberov (8731, 8732, 8738, 8740, 8742) je silne rusena presvitajucim pozadim. Chcelo by to iny cit pri hladani kompozicie a nespoliehat sa na paradny bokeh, zvlast pri takom profi vodoznaku, uprimne.
 
tHono
2012-04-14 18:38:43
viem o tom ,ze do botanickej zahrady v Kosiciach svojho casu doniesli zarodky cudzokrajnych motylov,ktore sa potom liahli v priebehu asi 10 dni,neviem ci to bude aj tohto roku,asi to vie fotografik,alebo kosicania, nech sa ozvu.
 
lowenature
2012-04-14 18:45:25
Fotky nekritizujem, niektoré sa mi páčia viac niektoré menej , niektoré sú super .
 
Big Lebowski
2012-04-14 22:41:11
príspevok od: slavmiro
fajn, skoda ze viac ako 1/2 zaberov (8731, 8732, 8738, 8740, 8742) je silne rusena presvitajucim pozadim. Chcelo by to iny cit pri hladani kompozicie a nespoliehat sa na paradny bokeh, zvlast pri takom profi vodoznaku, uprimne.
Som rád že sa ti páči aspoň menšia polovička záberov.
 
slavmiro
2012-04-14 22:45:28
príspevok od: Big Lebowski
Som rád že sa ti páči aspoň menšia polovička záberov.
bez ironie, o paceni sa nebola rec, toto nie je pre mna salka kavy, malo originalne/autorske
 
Big Lebowski
2012-04-14 22:56:41
príspevok od: slavmiro
bez ironie, o paceni sa nebola rec, toto nie je pre mna salka kavy, malo originalne/autorske
V tom prípade nerozumiem prečo pri takýchto fotkách strácaš čas. Či len potrebuješ niečo dokazovať sebe či ostatným?
PS: Veľa som o tebe počul, preto už ďalej nebudem reagovať. Pekný večer.
 
slavmiro
2012-04-14 23:07:13
príspevok od: Big Lebowski
V tom prípade nerozumiem prečo pri takýchto fotkách strácaš čas. Či len potrebuješ niečo dokazovať sebe či ostatným?
PS: Veľa som o tebe počul, preto už ďalej nebudem reagovať. Pekný večer.
strata casu je ked to autor neprijme ako dobre mienenu radu, bohuzial vacsina ephoto priaznivcov je taka, ze len pochvala a gratulacie sa prijimaju blahosklonne. Kritika je tu pod drobnohladom v duchu "Ako je to mozne ze jeden z desiatch ma vyhrady?!"
To je "moj" problem, sposobeny ciastocne aj koli neosobnemu webu. Keby si tieto foto ukazoval nazivo, napr. u nas v klube, poviem ti to iste co som pisal, ale som presvedceny ze by to nevyznelo tak tvrdo ako pisane slovo na obcas precenovanom verejnom priestore.
 
jupko
2012-04-15 03:24:38
napisat rozumne clanok, aby mal hlavu aj pätu nebodaj volake to emocne slovo nie je jednoduche. preto, dakujem za pekny clanok a priblizenie predstavy v Schmetterlinghause. podla mna pekne napisane. co sa tyka fotografii priklanam sa ku kritike vyssie komentujuceho pana. neviem co predchadzalo vyslednym fotografiam, no viem, ze podmienky su niekedy hrozne a fotograf musi byt uz len carodejnik aby vznikla spavne exponovana fotografia. no zverejnim fotografii vznika vacsia pravdepodobnost uprimnej kritiky cudzim nez kamaratom. ak by sme pocuvali iba neuprimnu chvalu, nestupali by sme nahor. samozrejme vsetko zavisi aj od podania kritiky a od toho ci vobec chceme byt lepsimi a to sa tyka nie len fotografie. esteraz dakujem
 
Daniel.U
2012-04-15 18:49:05
ja som tam bol pred dvoma tyzdnami. A fotenie som pojal skor reportersky aby sa dala utvorit trochu predstava ako to tam funguje.
https://www.dropbox.com/gallery/39094446/1/Dom%20mot%C3%BDlov?h=4699a1
 
slavmiro
2012-04-15 19:41:31
príspevok od: Big Lebowski
V tom prípade nerozumiem prečo pri takýchto fotkách strácaš čas. Či len potrebuješ niečo dokazovať sebe či ostatným?
PS: Veľa som o tebe počul, preto už ďalej nebudem reagovať. Pekný večer.
P.S. Pocul si aj o Edu - Edovi Zakovic, mal tu profilovku s AK47, milovnik prirody. Onehda bol redakciou oceneny autora. Apropo, kde si bol vtedy ked sme ho s Mrcom usvedcili z plagiatorstva? Kedze sa venoval wild natur photo podobne ako ty ocakaval by som vtedy tvoj input. "Vlezdoprdele" komenty tu nikomu nepomozu.
 
Big Lebowski
2012-04-15 22:45:08
príspevok od: Daniel.U
ja som tam bol pred dvoma tyzdnami. A fotenie som pojal skor reportersky aby sa dala utvorit trochu predstava ako to tam funguje.
https://www.dropbox.com/gallery/39094446/1/Dom%20mot%C3%BDlov?h=4699a1
Podľa fotografie liahne súdim že fauna je stále veľmi druhovo podobná ak nie dokonca rovnaká ako keď som tam bol. Skúsim tam zabehnúť niekedy v lete. Možno tam nejaké druhy pribudnú. Vďaka za odkaz.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované