Hore

Viedeň

Viedeň, často v literatúre označovaná ako Habsburská Viedeň, klenot Habsburgovcov, je hlavné mesto Rakúskej Spolkovej Republiky, alebo slovensky jednoducho Rakúska.

S počtom obyvateľov presahujúcim 1,7 milióna je najväčším mestom Rakúska - čo do počtu obyvateľov aj do rozlohy územia.

Základné údaje o meste

Ako som spomínal vyššie, Viedeň je hlavným mestom Rakúska a zároveň aj najväčším mestom tejto krajiny. Základ osídlenia sa datuje do mladšej doby kamennej a názov dostala od Keltov. Do terajšej podoby a vlastne podobu mesta začala získavať od 12.storočia. Ruka išla v ruke, roky ubiehali až máme 21. storočie a dnešnú Viedeň.

Viedeň je európskym veľkomestom, ktoré má svoju úlohu v histórii a v Európe. Prečo sa však Viedni hovorí Habsburská Viedeň a používajú sa podobné synonymá? Je to zapríčinením panovníckemu rodu Habsburgovcov, ktorí dali dnešnú podobu a hlavne najviac pretvorili Viedeň. Viedeň je jedna obrovská pamiatka. Nájdeme tu veľmi staré pamiatky, ale systém a formu priniesli práve Habsburgovci.

Turisticky je možné Viedeň rozdeliť na 7 častí a to na oblasť Stephansdomu, oblasť Hofburgu, oblasť Schotteringu a Alsergrund, oblasť Radnice, oblasť Naschmarktu, oblasť Belvederu, a nakoniec oblasť Schönbrunnu. Spomeniem každú oblasť, až na oblasť Naschmarktu, ktorú som v dobe písania tohto Photopointu ešte nenavštívil.

Oblasť Stephansdomu


Stephansdom a naľavo časť budovy Haas Haus.

Oblasť Stephansdomu zaberá v podstate priame centrum Viedne, respektíve je to také viedenské námestie. Najvýznamnejšou, jednou z najstarších pamiatok Viedne nájdeme práve tu - Stephansdom. Je to obrovská katedrála, pastva pre oči, ale nešťastie pre návštevníka. Veľa ľudí, fotografovanie jedine bez statívu. Za prezretie však stojí. Oblasť Stephansomu nie je len Stephansdom, ale sú to aj iné pamiatky.


 Pekný a veľmi cenný oltár v Stephansdome.


Pohľad na Stephansdom, avšak bez statívu.

Určite za prezretie stoja dva kostoly a to Dominikanerkirche a Jesuitenkirche, ktoré sú obzvlášť nádherne zdobené. Zaujímavá je aj budova Haas Haus, moderná budova, v ktorej sa odráža katedrála Stephansdom.


Pekný Jesuitenkirche. 


Detail na orgán a výzdobu Dominikanerkirche.


Centrum, teda oblasť Stephansdomu je plné predajní zákuskov.

Oblasť Hofburgu


Poloblúk Neue Burg-u, časti Hofburgu.

Oblasť Hofburgu je asi jedna z najkrajších oblastí v celej Viedni. Hofburg je obrovský komplex palácu, ktorý  v sebe zahŕňa niekoľko budov - záhrady, kaplnky, kostol, dvorná jazdecká škola, národná knižnica a podobne. Je to oblasť, kde strávite veľa času a budete žasnúť. Za zmienku stojí ešte Albertina, bývalý palác, dnes obrovská galéria.


Jedno z námestíčiek v Hofburgu.


Časť Hofburgu. 

Malý Park v Hofburgu, je veľmi romantický.

Známe sklenníky Friedricha Ohmanna,časť Hofburgu.


Detailnejší pohľad na sklenníky. 


V parku v Hofburgu (nazývaný Burggarten) je aj pomník W. A. Mozarta. 


Pohľad z Albertiny na okolie.

Oblasť Schotteringu a Alsergrund

Táto neveľká oblasť je súborom domov, ktoré sú niečím zaujímavé, napríklad nádherná pasáž Freyung. Celej oblasti však dominuje gotický kostol Votivkirche, ktorý je neskutočne nádherný a veľkolepý. Interiér nezaostáva za exteriérom.


Votivkirche, pekná gotická stavba, v dobe mojej návštevy bola polovica v lešení.


Interiér Votivkirche. 


Zadná časť Votivkirche.

Oblasť Radnice


 Radnica, fotografovaná v nie najlepších svetelných podmienkach.

Oblasť, ktorá v sebe zahŕňa hlavne administratívne a kultúrne budovy. Sú to hlavne novogotická radnica Viedne, krásna budova parlamentu postavená v antickom štýle, mestské divadlo Burgtheater a dve identické budovy národných múzeí.


Budova Parlamentu.


Budova Burgtheater. 


Radnica zozadu je tiež veľmi atraktívna. 


Budova historicko-prírodovedného múzea, v čase mojej návštevy sa tu konal Viedenský maratón a nemal som možnosť cvaknúť si túto budovu lepšie.


Interiér múzea.


Od malička sa mi páčili dinosaury, a v historicko-prírodovednom múzeu môžete vidieť ich kostry. 

 
Detail Radnice.

Oblasť Belveder


Zámok Belveder.

Oblasť v ktorej zase strávite veľa času. Človek môže začať pri Karlskirche, nádhernom kostole s minaretmi, pokračovať uličkami tejto oblasti až sa dostane k zámku Belveder. Zámok sa skladá z dvoch častí, horný a dolný Belveder a samozrejme nádherných záhrad. Vedľa Belvederu stojí za návštevu Botanická záhrada.


Karlskirche. 


Interiér Karlskirche. 


V dobe môjho pobytu v tomto kostole sa dalo ísť aj do najvyššej kopule. 


Pohľad na dolný Belveder. 


Zámok Belveder, zase trošku inak. 


Kúsok z Botanickej záhrady pri Belvedery. 


Pri Belvedery sa nachádza aj Francúzske Veľvyslanectvo.

Oblasť Schönbrunnu


 Zámok Schönbrunn.

Ako názov napovedá ide o oblasť, kde sa nachádza známy zámok Schönbrunn. Môžete tu vidieť samotný zámok, ktorý je veľmi pekný a prezeranie funguje formou sluchátka s českým výkladom. Zaujímavé sú aj rozsiahle záhrady. Na ich vrchole sa nachádza pekná stavba Glorietu. Ja som v záhradách bol viac ako 2 hodiny a nevidel som všetko a taktiež som vynechal miestnu najstaršiu zoologickú záhradu na svete. (Photopoint Zoo Vienna).


Vstup do zámku Schönbrunn. 


Jedno z jazierok v záhradách Schönbrunnu. 


Nádherný Gloriet.


Zámok a záhrady. 


V záhradách sa môžeme aj stratiť.


Detail na Gloriet.


Palmenhaus. 


Záhrady sú plné veveričiek.

Čo sa ešte oplatí navštíviť vo Viedni a okolí?

Nespočetne veľa miest. Podľa mojej mienky však stojí ešte za návštevu zábavný park spojený s parkom Prater, Hundertwasserhaus a taktiež Ústredný cintorín. Myslím, že spomínať okolie Viedne je zbytočné, samotná Viedeň ponúka zaujímavých miest až až, ale za zmienku stojí napríklad blízky kláštor Melk.


Hundertwasserhaus. 


Vstup do kaviarne pri Hundertwasserhaus. 


Hundertwasserhaus z hlavnej cesty, ktorá vedie okolo tohto rozporuplného domu. 


Prater, ospravedlňujem sa za kvalitu, inak sa v týchto svetelných podmienkach vážne nedalo... :)

Viedeň očami fotografa

Viedeň je skvost a veľkomesto. Je to raj pre fotografa. Na svoje si určite prídu milovníci architektúry, či už historickej alebo modernej. Street fotografia sa tu fotografuje úžasne a je rajom (nie nadarmo sa tu konajú rôzne akcie pre street fotografov).

Pri fotení som sa nestretol s problémami, jedine v Stephansdome som si nevšimol, že fotenie so statívom je zakázané, a tak po veselom vytiahnutí statívu, nastavení a vyhotovení jednej fotky nabehol chlapík a pekne ma poprosil, či by som ho nezbalil. V zámku Schönbrunne sa nesmie fotografovať ani za poplatok, v podstate vo všetkých palácoch a zámkoch to platí. Podľa mňa najlepšie obdobie na návštevu je pre fotografa skorá jar, kedy je vo Viedni málo turistov.


Viedeň má aj moderné štvrte. 


Viedenčania obľubujú modernú architektúru.

Záver

Viedeň určite stojí za návštevu. Je to krásne mesto plné pamiatok. Spomenuté pamiatky sú len desatinou toho, čo sa tu dá vidieť. Myslím, že som spomenul to najdôležitejšie a najznámejšie. Určite to nestihnete všetko za jeden deň, počul som totiž názory, že všetko sa dá obehať za jeden deň. Je to nezmysel a pokiaľ chcete aj fotografovať a všetko si pozrieť,je to naozaj nereálne. Pokiaľ by ste mali ísť len na jeden deň do Viedne, pozrite si Hofburg, Radnicu, Parlament a Votivkirche. Zdá sa vám to málo? Započítajte prezretie interiéru, obzretie pamiatky z každej strany, dopravu a máte to na celý deň...

Pár rád

Určite si vezmite so sebou statív. Odporúčam kúpiť sprievodcu, mne sa osvedčili sprievodcovia od Ikaru (edícia Společník cestovatele). Po sklamaní z Votivkirche (polovica bola v lešení a na tento kostol som sa obzvlášť tešil) som sa dozvedel, že vo Viedni sa stále niečo opravuje, v podstate každý rok inú pamiatku. Tak sa na to pripravte...

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
zuzuliena
2009-12-02 09:27:35
... paradna prechadzka po Viedni - super!
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2009-12-02 09:29:52
jeej krasne fotky a prehľadný článok dakujem, toto mesto mám veľmi rád.. (az na foto Karlskirche, HDR moc nemusím). S tými lešeniami je to sila, ale aspoň im to nepadá na hlavu:)A odporúčam dopravu po meste metrom a električkami, je to prehľadné a lacné, a nie je problém parkovať :) Spomenul by som ešte všade prítomné,dosť kvalitné pouličné občerstvenia a pečene gaštany. Ja len pripomeniem aktuálnu Annie Leibovitz, ktorá práve vystavuje v Kunsthause až do konca januára. Veľmi pekne zostavená výstava, treba to pozrieť, ja som odpadával:)
 
Kamil Škvarka
2009-12-02 09:44:33
necital som,ale fotky krasne..
 
jrfoto
2009-12-02 09:51:54
nadherne mesto, nadherne fotky, aky objektiv bol pouzity? tokina?
 
2009-12-02 10:03:51
super clanok, pre mna spomienkovy, dakujem...
Vieden je krasne mesto, ktore sa oplati vidiet...den je na vylet nie je vela, dva ci tri su ideal...ako napisal JozefNR, metro, S-Bahn ci elekticky su najlepsia a lacna preprava po meste...cez leto mozno bicykel, pokial oblubujete tento sposob dopravy...navstevu vrelo odporucam...
 
photoab.wz.cz
ocenenie redakciou 2009-12-02 10:09:29
velmi dobre spracovana tema, neni vynechana snad ziadna dominanta.
akurat to HDR....bez kontrastu, presaturovane, casto flakate :-( Z fotky ´Interiér múzea´ mam pocit jak keby to tam hnilo a plesnelo odhora dole :-))
 
pathy
2009-12-02 10:13:40
nakolko idem d sobotu do Viedne na vianocne trhy tak ma clanok nesmierne potesil.Pekny report.
 
wayne
2009-12-02 10:25:04
asi viem kam pojdem na dovolenku :) len skoda ze je to tak od ruky pre mna, cez cele slovensko sa trepat, ale nevadi, nejak to s manzelkou zvladneme ;)
 
Cako
ocenenie redakciou 2009-12-02 11:18:59
moderne stvrte,to je moje.Krasne foto
 
martinez
2009-12-02 14:47:51
Prijemny clanok, vydarene fotky.
Dakujem
 
vorec
2009-12-02 15:03:08
Vdaka za clanocek. Niektore tvoje fotocky pozname, niektore miesta pozname tiez nazivo, dik za tip, Vieden je skvela.
 
DjLuke9
2009-12-02 16:56:18
Ahojte!
Tak v provom rade som rad ze sa clanok paci.
Viem, ze vela ludi Vieden pozna, vela ludi ju navstivilo. Ziaden clvek sa vsak neodvazil, alebo lepsie povedané nenasiel si cas k napisanie Photopointu. O tychto miestach, ktore kazdy pozna sa pise dost tazko koli tomu ze ich vela ludi pozna. Avsak je ich este viac (ludi) ktore tieto meista nenavstivilo. Avsak vo vseobecnosti s alahsie pise o neznamich miestach:) ako moj predosli Photopoint z Ceskej republiky a z mestecka Hranice.

Co sa tyka objektivu, ako tu zaznel dotaz tak som fotil tak 90 percent fotiek kombinaciou Sigmi 10-20 a Sigim 30/1,4.

Samozrejme som sa zabudol zmenit o MHD, ktora je vymakana a jazdi dobre. Takze dodavam ze urcite v meste jedine MHD, auto nechajte pri ubytovni alebo niekde zaparkovane. Dalej este doporucujem kupit si napriklad spominaneho sprievodcu a ist tam na vlastnu pest, cestovky obyddte aj ked robia zajazdy, urcite chodte ako s apovie na vlastnu pest:)

Na zaver ohladom HDR fotiek, viem ze sa kezdemu nemusia pacit a jednoducho u tychto fotiek rovnakemu poctu ludi co sa pacia sa aj nebude pacit. Avsak fotil som pre seba a nie pre druhych a preto som si to urobil tak ako som to citil a nie ako pozadovali ludia:)
 
2009-12-02 17:15:24
to je pravda...staci len mapa do rezervy a vylet ako vysity...tam sa nie je kde stratit, mozno prvykrat sa to bude zdat ako realne, ale na dalsikrat tu myslienku zavrhnete...
samozrejme bolo ine, ked tam clovek zil, ako ked tam pojdem len na vylet...
 
Mexx
2009-12-02 18:05:57
Super článok, ani som nevedel že má Viedeň toľko krásnych miest.
 
leto
2009-12-02 19:01:07
naposledy som tam bol s priateľkou minulú jeseň,ešte som mal kompaktík,odporúčam ísť lodou z BA,fajn zážitok,my sme vychytili weekend ked bola MHD zadarmo,prešli sme viacero spomenutých miest,na záver večera práte, vyšlo nám krásne jesenné počasie,fotečky ma vtedy potešili,musím tam zajsť znova,tentokrát z výbavou,je to blízko,a obom sa WIENA páčila,rovnako ako tvoj pútavý článok a príjemné fotofrafie,dobré svetlo prajem,,, :)
 
PeterMarek
2009-12-02 22:49:47
Vďaka za článok. Viedeň je nádherná. Prvý krát som sa do Viedne dostal 4.XII.1989 - teda pozajtra to bude 20 rokov. Bol to prvý deň keď sa ´otvorili hranice´. Odvtedy si tam chodím ´dobíjať baterky´ či už na výstavy, na operu alebo len tak na kávu a sacher dort. Zo všetkého čo som mal možnosť precestovať je to moje najmilšie miesto, hneď po Petržalke a Bratislave :-)
 
ovca
2009-12-03 11:35:36
krásne fotky a inšpiratívny článok (samozrejme aj fotky :-) ). Ďakujem.
 
Jozef Sádecký
ocenenie redakciou 2009-12-03 16:58:07
super fotky
 
pekelnikivan
2009-12-03 19:23:17
spomináné myslím dve fotky prehnaté s hdr. Ináč pekné aj článok
 
Frola
2009-12-03 19:54:02
Vídeň jsem letos projela na kole, památek jsem viděla hodně, ale Tvůj koment a snímky nemají chybu :)), potěšil jsi mě
 
IR_photo
2009-12-04 07:16:18
gratulujem ku komplexne vydarenej serii fotografii :)
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia