Hore

Perla Andalúzie

Mesto, do ktorého sa dnes vyberieme, podľa jednej z legiend klasickej mytológie údajne založil Herkules. Španielski panovníci ho v priebehu dejín označili prívlastkami vznešené, verné, hrdinské a neporaziteľné. Diktátor Franco ho zasa za jeho náboženskú oddanosť Panne Márii pomenoval Mariana. Mnohí jeho súčasní obyvatelia tvrdia, že mesto si tieto tituly udržalo dodnes. Posúďte sami - vyrážame do ulíc Sevilly.


Múzeum umenia a tradícií v parku María Luisa.


Pohľad na Sevillu a strážnu vežu Torre del Oro  z časti Triana.


Večer na Španielskom námestí - Plaza de España. 

Sevilla je hlavným mestom autonómneho spoločenstva Andalúzia a štvrtým najväčším mestom Španielska. Prvé historické zmienky o meste siahajú až do 9. storočia pred naším letopočtom. Ešte pred príchodom Rimanov oblasť obývali Féničania a Kartáginci. V neďalekej Italice založili Rimania v druhom storočí pred naším letopočtom kolóniu, v ktorej sa narodili cisári Traján a Hadrián a okrem mnohých palácov a chrámov sa tu nachádzal aj tretí najväčší amfiteáter Rímskej ríše. Mal kapacitu až 25 000 divákov a jeho pozostatky pôsobia aj dnes naozaj impozantne.


Pozostatky amfiteátra v neďalekej Italice. 

Ale poďme späť do samotnej Sevilly. Po rímskej nadvláde bola dobytá germánskymi kmeňmi Vandalov a Vizigótov. Tých v 8. storočí nášho letopočtu vystriedali moslimskí Mauri zo severnej Afriky, ktorí z mesta urobili centrum svojho kalifátu. Maurská éra trvala viac ako 500 rokov a jej vplyv je v uliciach Sevilly vidno dodnes. Hlavnými zachovalými stavbami z tohto obdobia sú niektoré časti kráľovského paláca Alkazár a minaret Giralda, ktorý bol neskôr prebudovaný na zvonicu Katedrály Panny Márie. V čase dokončenia v roku 1198 bol s 97,5 metrami najvyššou vežou na svete.


Nádvorie panien v kráľovskom paláci Alkazár, zapísanom do svetového dedičstva UNESCO.


Islamská architektúra vo vnútri Alkazáru.


Giralda - islamský minaret prebudovaný na zvonicu katedrály Panny Márie. 

Po dobytí Sevilly kresťanskými kráľmi v 13. storočí boli mnohé významné stavby budované v tzv. mudejarskom štýle. Mudejari boli moslimovia, ktorí po kresťanskom dobytí ostali žiť na španielskom území a nevzdali sa svojho náboženstva. Zachovali si vlastný jazyk a kultúru a vytvorili svojrázny architektonický štýl, ktorý je kombináciou rôznych prvkov európskeho a islamského umenia.


La Casa de Pilatos - Pilátov dom je typickou ukážkou kombinácie renesančného a mudejarského architektonického štýlu.


Detail drevenej okenice v Pilátovom dome. 

Obdobie ďalšieho rozkvetu Sevilly nastalo po objavení Ameriky Krištofom Kolumbom v roku 1492. Mesto sa stalo jediným prístavom v Španielsku, odkiaľ smeli vyplávať lode do Nového sveta. Monopol nad tovarmi dovážanými z Ameriky mal špeciálny úrad sídliaci v Seville a na všetky drahé kovy bola uvalená 20-percentná daň známa ako kráľovská pätina (quinto real). Príliv zámorského bohatstva mal za následok rast mesta. V období, ktoré dostalo výstižné pomenovanie "zlatý vek" bola založená v Seville univerzita a boli postavené mnohé významné stavby, ako napríklad katedrála Panny Márie. Jej výstavba trvala viac ako 100 rokov a po dokončení svojou veľkosťou prekonala dovtedy najväčší chrám na svete - známu Hagiu Sofiu v Istanbule. Katedrála v Seville je dodnes najväčšou gotickou katedrálou a nájdete v nej aj hrobku Krištofa Kolumba.


Gotická katedrála Panny Márie je tiež na zozname svetového dedičstva UNESCO. 

Ďalšou významnou stavbou z tohto obdobia je budova, v ktorej sa dnes nachádza tzv. Archivo General de Indias. Uložené sú tu všetky dokumenty o objavení Ameriky ako aj obchodné zmluvy s Novým svetom z obdobia námorných objavov.


Tradičný konský záprah pred budovou Archivo General de Indias. 

Po vzostupe zvyčajne nasleduje úpadok a inak tomu nebolo ani v histórii Sevilly. Monopol na dovoz tovaru zo zámoria mesto stratilo v druhej polovici 16. storočia, kedy podobné privilégiá dostal aj prístav v Cádize. Rieka Guadalquivir, ktorá bola pre obchodovanie s tovarom z nových kolónií kľúčová, sa začala zanášať pieskom a mesto postupne stratilo dopravný prístup k moru. V 17. storočí Sevillu naviac postihla epidémia moru, ktorej padla za obeť takmer polovica vtedajšieho obyvateľstva mesta a zasiahla aj veľkú časť Španielska. Predpokladá sa, že epidémia sa dostala do Sevilly niektorou z lodí privážajúcich tovar zo zámoria.


Rieka Guadalquivir s časťou Triana, ktorú oddeľuje od centra Sevilly. 

Rieka Guadalquivir bola nielen dopravnou tepnou, na ktorej závisel blahobyt mesta, ale zároveň aj jeho slabým miestom, cez ktoré mohli do Sevilly preniknúť dobyvatelia. Zabrániť tomu mala veľká reťaz, ktorá sa ukotvovala v strážnej veži Torre del Oro, postavenej na brehu rieky. Miesto ukotvenia reťaze na druhom brehu rieky bolo zničené pravdepodobne v dôsledku veľkého zemetrasenia v polovici 18. storočia. Podobný osud neskôr takmer postihol aj samotnú vežu Torre del Oro, ktorej pre rozširovanie susediacej cesty hrozila úplná demolácia. Aj vďaka veľkým protestom domácich veža stojí dodnes a slúži ako námorné múzeum mesta.


Strážna veža Torre del Oro. 

Z obdobia industrializácie pochádza budova bývalej kráľovskej továrne na tabak (Real Fábrica de Tabacos), v ktorej dnes sídli univerzita. V čase svojho postavenia bola druhou najväčšou stavbou Španielska. Ako kulisa poslúžila aj slávnej opere Carmen od Bizeta.


Z budovy bývalej kráľovskej továrne na tabak je dnes univerzita. 

Svetovú výstavu z roku 1929 zasa pripomína populárne Španielske námestie (Plaza de España). Príprava výstavy, ktorá mala ukázať sociálny a ekonomický rozvoj krajiny a zlepšiť vzťahy s bývalými kolóniami, trvala 19 rokov. Rozsiahla časť mesta bola pri tejto príležitosti prestavaná a na okraji parku Marie Luisy vyrástlo veľké polkruhovité námestie s komplexom budov, umelým kanálom a niekoľkými premosteniami. Tento zaujímavý mix viacerých architektonických štýlov patrí dnes medzi najznámejšie symboly celého Španielska.


Plaza de España.


Čakanie na turistov na Plaza de España. 

Ďalšou dominantou a architektonickou zaujímavosťou mesta sa v roku 2011 stala obrovská drevená konštrukcia známa pod názvom Metropol Parasol. Pozostáva z niekoľkých úrovní a jej výstavbu sprevádzali mnohé technické a finančné komplikácie. V podzemnej časti sú umiestnené rímske a maurské nálezy objavené počas výstavby.


Metropol Parasol. 

Terasy vo výške 26 metrov ponúkajú nádherné panoramatické pohľady na mesto a jeho okolie. A práve odtiaľto si návštevníci Sevilly asi najlepšie môžu vychutnať krásu a veľkoleposť mesta, ktoré bolo kedysi vznešené, hrdinské a neporaziteľné.


Pohľady na mesto z terasy "dáždnika". 

Jeho náboženskú oddanosť zasa zažijete počas svätého týždňa - Semana Santa. Každoročne sa tu počas siedmych dní pred Veľkou nocou konajú známe procesie, kedy sú na ťažkých pódiách z jednotlivých kostolov do centrálnej katedrály prenášané sochy a obrazy svätých. Prípravy na tento cirkevný sviatok, ktorý pravidelne priťahuje do mesta davy domácich i turistov, začínajú už v predstihu. Kým zhotovenie tradičných rób inkvizítorov je ponechané nežnejšiemu pohlaviu, muži v uliciach mesta trénujú nosenie ťažkých pódií za nadšeného povzbudzovania okoloidúcich. Mnohé z obrazov či sôch prenášaných počas procesií sú umelecké diela veľkej kultúrnej a historickej hodnoty, a tak je dôsledná koordinácia pohybov a znalosť úzkych uličiek naozaj dôležitá.


Trénovanie nosenia ťažkých pódií pred svätým týždňom - Semana Santa. 

Rovnako vášnivo ako náboženské sviatky Španieli prežívajú aj tradičné býčie zápasy. Aréna s krkolomným názvom Plaza de toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla je najstaršou býčou arénou v Španielsku a ďalšou z hlavných turistických atrakcií mesta.


Aréna Plaza de toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla. 

Vo vymenovávaní pamätihodností Sevilly by sa dalo pokračovať ešte dlho. Mesto si pre svoju krásu vyslúžilo prezývku perla Andalúzie a svojim návštevníkom má čo ponúknuť počas celého roka. Obzvlášť príjemná je návšteva v zimných mesiacoch, kedy sa teploty pohybujú okolo 10 až 15 stupňov Celzia. Zároveň vtedy dozrievajú aj známe horké pomaranče zdobiace ulice mesta. A koho nekonečné chodenie za pamiatkami odrádza, može si krásy Sevilly vychutnávať z pohodlia štýlového kočiara. Viete si predstaviť lepší únik pred zimou?


Sevillské pomaranče.


Nechcete zviezť?
 

Použitá fototechnika:
Canon EOS 1000D, objektívy Canon EF-S 18-55 mm IS a Canon EF-S 55-250 mm IS II, cirkulárny polarizačný filter Hoya

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
istvic
ocenenie redakciou 2013-07-16 12:28:49
ja len malu otazku..reco tak popisne?preco treba znova opisovat ,co bolo napisane miion krat v najroznejsich bedekroch,clankoch,ved dnes to je najmensi problem zistist si informacie o miestach ,,preco nie nieco osobne,vlastne postrehy,nazory na miesto,ist na to skor reportersky ako mentorsky,ponuknut divakovi,citatelovi iny pohlad.Ja viem,je to tazsie,cloveku staci napr sadnut si do kaviarne a pocuvat a vnimat a nemusi to byt na hlavnych turisticjych triedach.A to iste plati aj tychto fotkach,akoze fajn,da sa,ale hned som aj zabudol ,co nich boilo,splynulo to s tuctami inych ,podobne nafotenymi miestami a mestami.Neber tl v zlom,ale skor ako radu do buducnosti
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-07-16 12:35:26
ale je mozne ,ze som to cele zle pochopil a je to clanok o architekture Sevilli
 
ph_photo
2013-07-16 14:04:13
príspevok od: istvic
ale je mozne ,ze som to cele zle pochopil a je to clanok o architekture Sevilli
no, pekne ste sa mu podakovali
Mne sa to paci, vdaka
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-07-16 14:06:06
príspevok od: ph_photo
no, pekne ste sa mu podakovali
Mne sa to paci, vdaka
moj nazor nie je mienkotvorny
 
andreewp
2013-07-16 15:54:58
Už keď pozerám foto, tak vždy prečítam aj článok, sa z toho dozviem Ďalší super článok
 
kodym
2013-07-16 19:51:45
Dakujem za krasne fotky. Hned mam chut na nadhernu Espanu.
 
seifi
2013-07-16 21:54:57
príspevok od: ph_photo
no, pekne ste sa mu podakovali
Mne sa to paci, vdaka
súhlasím s Istvicom, pretože keď som cez to preletel očami, tak ma hneď napadla dnešná situácia a nezamestnanosť mladých v Španielsku; to by ma zaujímalo, ako to riešia teda v takeom meste, kde pracujú mladí, ako trávia leto, kto posedáva okrem turistov v kaviarňach apod., my by sme sa nabudúce radi dozvedeli od Patrika takéto veci a reportážne foto k tomu, to mu píšeme; to nie je o tom, že by sme si jeho prácu nevážili, práve naopak;
za starej doby, keď niekto žiadal v krčme u pulta naplniť pohár piva doplna, tak ho čakajúci v rade poslali do prdele. že sú tiež smädní a nech si nevymýšla, napadlo ma to, keď som si prečítal tvoje riadky, akoby si bol z toho radu
 
Komi
2013-07-17 06:43:25
Patrik pekné foto,dobrý článok ...páčil sa..
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-17 10:13:53
príspevok od: istvic
ja len malu otazku..reco tak popisne?preco treba znova opisovat ,co bolo napisane miion krat v najroznejsich bedekroch,clankoch,ved dnes to je najmensi problem zistist si informacie o miestach ,,preco nie nieco osobne,vlastne postrehy,nazory na miesto,ist na to skor reportersky ako mentorsky,ponuknut divakovi,citatelovi iny pohlad.Ja viem,je to tazsie,cloveku staci napr sadnut si do kaviarne a pocuvat a vnimat a nemusi to byt na hlavnych turisticjych triedach.A to iste plati aj tychto fotkach,akoze fajn,da sa,ale hned som aj zabudol ,co nich boilo,splynulo to s tuctami inych ,podobne nafotenymi miestami a mestami.Neber tl v zlom,ale skor ako radu do buducnosti
Odpoved je jednoducha - kazdy pise stylom, ktory je mu najblizsi. Mna osobne viac zaujme text s objektivnymi faktami ako subjektivne nazory mne neznameho cloveka, hoci rad si precitam oboje . Napisat clanok, ktory by zaujal vacsinu citatelov je nemozne. Mas pravdu, ze je dnes lahke najst si dostatok informacii o akomkolvek mieste. Podobne je to aj s reportazami ci blogmi. Ephoto vnimam ako informacny portal, ktory ponuka moznost prispievat k jeho rozsirovaniu ludom s roznymi nazormi, ci skusenostami ako aj rozlicnymi fotografickymi stylmi. Tebe reportazna fotografia ide, skus napisat o nej clanok, rad si ho precitam. Vazim si tvoj nazor ako aj nazor kazdeho uzivatela, ktory sa pod mojimi clankami/fotografiami pristavi. Som rad, ze si uprimne napisal, ako clanok vnimas a rovnako by ma zaujimal tvoj nazor na jeden z mojich predchadzajucich photopointov, ktory sa asi najviac "priblizuje" k reportazi - www.ephoto.sk/photopointy/photopointy-svet/novy-zeland/cheche---kontajnerove-mesto/
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-17 10:44:31
príspevok od: seifi
súhlasím s Istvicom, pretože keď som cez to preletel očami, tak ma hneď napadla dnešná situácia a nezamestnanosť mladých v Španielsku; to by ma zaujímalo, ako to riešia teda v takeom meste, kde pracujú mladí, ako trávia leto, kto posedáva okrem turistov v kaviarňach apod., my by sme sa nabudúce radi dozvedeli od Patrika takéto veci a reportážne foto k tomu, to mu píšeme; to nie je o tom, že by sme si jeho prácu nevážili, práve naopak;
za starej doby, keď niekto žiadal v krčme u pulta naplniť pohár piva doplna, tak ho čakajúci v rade poslali do prdele. že sú tiež smädní a nech si nevymýšla, napadlo ma to, keď som si prečítal tvoje riadky, akoby si bol z toho radu
Rad by som ten pohar nacapoval doplna, ak by som vsak chcel vyhoviet kazdemu citatelovi, tak by som ho capoval asi donekonecna... Navsteva Sevilly bola kratka a zameriaval som sa skor na tie pamiatky ako na kaviarne. Napriek castym navstevam Spanielska neviem o nazoroch tamojsich mladych ludi o nic viac, nez to, co sa da bezne docitat na internete. V buducnosti skusim aj nejake reportaze, faktograficke photopointy vsak ostanu asi mojou srdcovou zalezitostou .
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-17 10:45:02
príspevok od: ph_photo
no, pekne ste sa mu podakovali
Mne sa to paci, vdaka
dakujem aj ja
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-17 10:45:50
príspevok od: andreewp
Už keď pozerám foto, tak vždy prečítam aj článok, sa z toho dozviem Ďalší super článok
Dakujem za pochvalu
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-17 10:48:05
príspevok od: kodym
Dakujem za krasne fotky. Hned mam chut na nadhernu Espanu.
Espana je naozaj uzasna, mne osobne najviac ucarovala asi prave Andaluzia. Vrele odporucam .
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-17 10:49:54
príspevok od: Komi
Patrik pekné foto,dobrý článok ...páčil sa..
Dakujem Jan
 
Majo77
2013-07-17 12:04:14
mne sa článok páčil aj fotky, a môžeme byť vďačný že niekto ako Patrik ale aj iný prispievatelia obetujú svoj čas na opísanie zážitkov z ciest, lebo nie každý má na to chuť a odvahu
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-17 12:28:50
príspevok od: Majo77
mne sa článok páčil aj fotky, a môžeme byť vďačný že niekto ako Patrik ale aj iný prispievatelia obetujú svoj čas na opísanie zážitkov z ciest, lebo nie každý má na to chuť a odvahu
vdaka Majo, chut by este bola, s casom je to uz trocha horsie
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-07-17 12:30:56
príspevok od: Majo77
mne sa článok páčil aj fotky, a môžeme byť vďačný že niekto ako Patrik ale aj iný prispievatelia obetujú svoj čas na opísanie zážitkov z ciest, lebo nie každý má na to chuť a odvahu
ano,sme vdacny ze sa pisu clanky,ale to neznamena ,ze nemozem napisat svoje postrehy a nazory.Od detstva som cital National Geographic,tam sa pisu moderne cestopisy.Da sa sklbit aj historia,aj cestopis aj reportaz do jedneho celku.Netvrdim ,ze to ide hned ale hlavne treba skusat,nebat sa vkladat do textov osobne postrehy a nazory.Cim chcem svojim sposobom napomoct autorovi,nie ho hanit.
 
Majo77
2013-07-17 12:39:41
príspevok od: istvic
ano,sme vdacny ze sa pisu clanky,ale to neznamena ,ze nemozem napisat svoje postrehy a nazory.Od detstva som cital National Geographic,tam sa pisu moderne cestopisy.Da sa sklbit aj historia,aj cestopis aj reportaz do jedneho celku.Netvrdim ,ze to ide hned ale hlavne treba skusat,nebat sa vkladat do textov osobne postrehy a nazory.Cim chcem svojim sposobom napomoct autorovi,nie ho hanit.
ale veď ja som nehanil Tvoj názor a rozumiem že čo si ním chcel povedať,ja som len napísal ten svoj
 
xavierb
2013-07-21 21:37:22
Mne osobne sa tento vecný štýl páči a fotky z nacvičovania procesie dodávajú článku aj autorov vlastný pohľad na dianie v meste...
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-07-22 11:50:42
príspevok od: xavierb
Mne osobne sa tento vecný štýl páči a fotky z nacvičovania procesie dodávajú článku aj autorov vlastný pohľad na dianie v meste...
vdaka Emil
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované