Hore

Saas-Fee „Perle der Alpen“

Saas-Fee  sa nachádza v nadmorskej výške 1200 m.n.m, je hlavnou dedinkou
v „Saastal" („Saas údolí") a je magistrát v oblasti Visp v kantóne Wallis. Pre svoj neopakovateľný "šarm" sa táto oblasť nazýva aj "Perla Álp".

Autom je Saas-Fee vzdialené od hlavného mesta Bern 112 km, či známej Ženevy 234km. Táto útulná dedinka so sotva 1600 obyvateľmi susedí so Saas-Almagell,
Saas-Grund a Saas-Balen.

Umiestnenie v blízkosti  ľadovcov Dom a Allalinhorn poskytuje kvalitné zimné športové možnosti po celý rok a susedné vrcholy, ako napríklad Weismies, Nadelhorn a Lnezspitze sú známe a populárne výstupmi v letnom období. Typické aktivity zahrňujú lyžovanie, chôdza so snežnicami či zliezanie ľadovca.


Pohľady zo Saas-Fee.

Saas-Fee  sa ponáša v nadmorskej výške 1200 m.n.m a je hlavná dedinka v „Saastal" (Saaske údolie) a je strediskom
v oblasti Visp v kantóne Wallis.  Autom je Saas-Fee vzdialené od hlavného mesta Bern 112 km a od či známej Ženevy 234km.


Saas-Fee ,,Perle der Alpen".

Táto útulná dedinka na ľadovci, so sotva 1600 obyvateľmi, susedí so Saas-Almagell , Saas-Grund a Saas-Balen .

Umiestnenie v blízkosti  ľadovcov Dom a Allalinhorn poskytuje priestor pre kvalitné zimné športové vyžitie po celý rok a už tradične sa táto oblasť považuje za Mekku zimných športov. 

Susedné vrcholy, ako napríklad Weismies, Nadelhorn a Lnezspitze sú známe a populárne výstupmi aj v letnom období.  


Saas-Fee.

Saas-Fee ponúka v zime 22 vlekov kombinovaných rôznymi druhmi kabín, sedačkových lanoviek a jedného metra. Pre bežkárov je pripravených 100 kilometrov tratí vo všetkých záťažových stupňoch a kto dostane chuť na  paragliding či  sánkovanie, určite neodíde sklamaný.


Ľadovce.

Saas-Fee je dostupné autom či autobusom - žlté autobusy premávajú v polhodinovom intervale z mesta Visp alebo Brig. Počas trištvrte hodinovej cesty serpentínami sa vám naskytnú nezabudnuteľné pohľady na panorámu hôr a údolí.

Autobus vás nechá na okraji Saas-Fee, taktiež v prípade že sa rozhodnete prísť autom, počítajte s tým, že do mesta je už takmer 58 rokov zakázaný vstup motorovým vozidlám (na to je vybudovaná veľkokapacitná garáž), to platí aj pre domácich obyvateľov. Len malé elektrické vozidlá majú povolený prístup, stretnete ich tu veľa druhov ako napr. vozidlá na prepravu hotelových hostí, vozidlá pekárov či vozidlo miestnej polície, ktoré vyzerá naozaj komicky v tejto variante.

V letnom období ponúka oblasť taktiež možnosti pre rozličné aktivity v rámci kultúry, športu a voľného času.  Saas-Fee je plné reštaurácii a nočných podnikov, popýšiť sa môže aj najvyššie položenou otočnou reštauráciou na svete (3500 m.n.m)


Centrum.

Saas-Fee je pôdou Európskej fakulty pre postgraduálne štúdium. Pre zaujímavosť pripomeniem, že tu bol sfilmovaný videoklip pre skupinu Wham! k piesni Last Christmas. Rušenie nočného kludu po 22 hodine je tiež vyriešené svojsky, zaplatíte pokutu vo výške 200 švajčiarskych Frankov, to by mohli praktizovať aj na Slovensku.

Pri stavbe domov v Saas-Fee je podmienkou, aby bolo použitých minimálne 40% dreva, to je hlavný dôvod, prečo dedinka  tak prirodzene ladí s okolím.


Architektúra ladí s okolitou prírodou.

Mal som tu možnosť prežiť pracovne krásneho štvrť roka v dedinke Saas-Fee, z ktorej som si doniesol krásne zážitky, nezabudnuteľné pohľady, o niektoré z nich som sa rád podelil prostredníctvom fotografií z mojej produkcie.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
pedro81
2009-04-17 14:12:07
pekne hned mam slinu
mas aj dake odkazy na ubytovanie co vies odporucit?
 
2009-04-17 14:20:14
v saas fe su suer pojazdy
 
zvonec
2009-04-17 15:42:08
Podtstatne utulnejsia dedina ako Zermat, v lete sa chystame, vdaka za podporu slinnych sliaz... :-)
 
romanPB
2009-04-17 22:04:21
Dobrý večer priatelia.
Ja som autorom, Saas-Fee je jednoducho nádherné, koncom Mája sa vraciam opäť do Saas-Fee, rád pomôžem alebo poradím, ohľadom všetkého, čo sa týka tejto dedinky.
Spomínaný Zermatt je taktiež nádherný aj so svojou dominantou - Matterhorn-nom.
Som vďačný za každý komentár.
Roman
 
wayne
2009-04-17 23:08:33
uff, tam je nadherne, az sa mi rozbuchalo srdce heh parada
 
Simon
2009-04-19 14:27:48
príspevok od: romanPB
Dobrý večer priatelia.
Ja som autorom, Saas-Fee je jednoducho nádherné, koncom Mája sa vraciam opäť do Saas-Fee, rád pomôžem alebo poradím, ohľadom všetkého, čo sa týka tejto dedinky.
Spomínaný Zermatt je taktiež nádherný aj so svojou dominantou - Matterhorn-nom.
Som vďačný za každý komentár.
Roman
Krásne miesto.Ak máš rád potulky Alpami tak by som ti odporučil dedinu Grindelwald,myslím že možno by si to mal po ceste a nie je to ďaleko od tvojho pôsobiska.Je to blízko Interlakenu a nachádza sa tam najvyššie položená železnica v europe vo výške 3550m.Strávil som tam tiež pracovne mesiac,len škoda ,že v tom čase bez foťaka.Krásne fotky. Simon
 
romanPB
2009-04-28 22:38:29
príspevok od: Simon
Krásne miesto.Ak máš rád potulky Alpami tak by som ti odporučil dedinu Grindelwald,myslím že možno by si to mal po ceste a nie je to ďaleko od tvojho pôsobiska.Je to blízko Interlakenu a nachádza sa tam najvyššie položená železnica v europe vo výške 3550m.Strávil som tam tiež pracovne mesiac,len škoda ,že v tom čase bez foťaka.Krásne fotky. Simon
Ahoj Simon,
ďakujem a ďakujem aj za tip na výlet.
Grindenwald viem presne kde sa nachádza, nieje to až tak ďaleko, mo musím sa priznať, že som tam ešte nebol.Určite dám na tvoju tip a spravím si výlet s priateľkou, vyzerá to veľmi zaujímavo! Potom sa pochválim ako bolo :)
Roman
 
Rock
2009-06-04 19:22:47
tento rok - v auguste budem už po 9 krat v Saas-Fee a Zermatte, je to tam užastne, robim horolezectvo a da sa tam vyblaznit do nekonečna !!! každemu doporučujem. ahojte
 
real_eple
2009-06-23 21:09:49
Ahoj,
chceli by sme ist do Saas Fee s priatelkou pracovat cez leto na par mesiacov.
Mam par otázok na teba, kedze uz mas skusenosti v tejto oblasti.
1. Akym jazykom by sme mali vediet rozpravat pri zamestnani (v ktorom je kontakt so zakaznikom)?
2. Je potrebne pracovne povolenie?
3. Myslis ze je dost pracovných pozícií aj v letnej sezóne?
Vopred vdaka za odpovede. Roman
 
romanPB
2009-06-28 14:42:49
Ahoj Roman,
1. .. no nemčina je základ (aj keď miestny dialekt je tu jeden z najťažších vo Švajčiarsku), francúzština a angličtina nieje na zahodenie, ide o to v akej oblasti ideš/chceš pracovať.
2. Pracovné povolenie je potrebné (bez neho ťa nikto nezamestná), vybavuje ti ho vo väčšine prípadov zamestnávateľ, ale ide o kantón Wallis a tu je to dosť zložité z povoleniami, veľkú rolu hrá kvalifikácia a niekedy aké má zamestnávateľ kontakty, ale povolenie je veľmi dôležité a nepodceňovať vo Švajčiarsku!
3. Neviem konkrétne povedať
Pekný deň
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia