Hore

Sicília

Sicília - ostrov v južnom Stredomorí, najväčší ostrov Talianska aj celého Stredomoria.

Pre turistov je zaujímavá hlavne svojou nádhernou prírodou, zlatistými plážami a množstvom pamiatok počnúc gréckymi stavbami až po stredovek. Je to ostrov, ktorý má najväčší počet historických pamiatok na svete zaradených do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Juhovýchodná Sicília

Južná Sicília je označovaná aj ako „ostrov uprostred ostrova". Je tu množstvo barokových miest, ktoré boli zničené v roku 1963 silným zemetrasením a znovu postavené. Medzi najznámejšie mestá patria Taormina, Syracusy, Noto, Ragusa Ibla.

ETNA

Na Sicílii sú tiež široké možnosti turistických aktivít, z ktorých asi najznámejšou je výstup na sopku Etna. Táto sopka vás sprevádza takmer celým putovaním po východnej a juhovýchodnej časti Sicílie. Jej vrchol sa vypína do výšky 3323 m.

Najjednoduchším miestom pre výstup na Etnu je mestečko Nicolosi, nad ktorým má údolnú stanicu lanovka. Ďalej buď pešo alebo „nákladnými" autobusmi .

 


Etna.

TAORMINA

Ak sa vyberiete na výlet na Etnu, odporúčam aj zastávku v malebnom letovisku Taormina. Taorminu radia medzi najkrajšie sicílske letoviská.  Je to mestečko, ktoré sa rozkladá na úbočí hory a sú z neho nádherné výhľady na okolie, hlavne na okolité pláže a sopku Etna.

 


Taormina.

Nad mestom sa nachádza TEATRO GRECO (grécke divadlo), ktoré je postavené do horského svahu a ktoré pôsobí, ako keby bolo zavesené v priestore. Taktiež sú z neho nádherné výhľady na okolie.


Teatro Greco.

SYRACUSY

Hlavné pamiatky sú sústredené na ostrove Ortygia a za mestom v archeologickom parku.


Syracusy, ostrov Ortygia.

Na ostrove Ortygia odporúčam krátku prechádzku uličkami. Ústrednou pamiatkou ostrova je katedrála Piazza del duome.

 
Katedrála - Piazza del Duome.

Južne od Piazza del Duome sa nachádza Fontana Artusa, ktorá predstavovala v staroveku hlavný zdroj pitnej vody.


Fontana Artusa.


Námestie - Piazza Archimede s fontánou z 19. storočia.  

NOTO

Po zemetrasení v roku 1963 bolo nanovo vybudované a jedná sa o najviac dochované barokové mesto na Sicílii. Prechádzka týmto mestom bola veľmi príjemná a spestril som si ju aj návštevou miestneho trhu, ktorý sa tam ráno konal.


Noto.

Väčšina pamiatok sa nachádza na Corso Vittorio Emanuele, kde je aj veľkolepá katedrála San Nicoló.

 
Katedrála San Nicoló.

Oproti katedrále sa nachádza Palazzo Ducezio - mestská radnica.


Palazzo Ducezio - mestská radnica.

Keď budete pokračovať ďalej po tejto ulici, prídete k nádhernému kostolu Chiesa di San Domenico a v priľahlých uličkách nájdete mnoho ďalších nádherných stavieb.


Kostol Chiesa di San Domenico.

Palazzolo Acreide

Z mesta Noto som vyrazil smerom do „vnútrozemia" smerom k mestečku Palazzolo Acreide. Palazzolo Acreide leží úplne mimo civilizácie. Návštevu tohto mesta som neoľutoval, našiel som mesto úplne bez turistov a turistického ruchu. Mnoho pamiatok v tomto meste bolo ešte pod lešením, ale na mnohých sa už „finišovalo".
Palazzolo Acriede.

Nad mestom sa nachádza archeologický park Akrai - zrúcaniny antického mesta, ktoré bolo prvou kolóniou Syracús a malo chrániť obchodné cesty.


Zrúcanina gréckeho divadla - koniec 3. storočia pred n.l.

Ragusa Ibla

Toto mesto ma prekvapilo svojou polohou a umiestnením už z diaľky.

Prechádzkou po úzkych a kľukatých uličkách môžete pozorovať na každom kroku kostoly a paláce.

 
Ragusa Ibla.

Najznámejšou pamiatkou v meste je Cattedrale si San Giorgio. Aj Ragusa ponúka možnosť potuliek uličkami a v každej časti nájdete množstvo nádherných stavieb.

 
Ragusa Ibla.

Na východe námestia sa nachádza park, ktorý je ideálny na oddych po náročnom dni.


Park v Ragusa Ibla. 

Ako som už v úvode spomínal, Sicília má aj nádhernú prírodu. Na cestovanie je ideálne si prenajať auto a odporúčam kvalitného sprievodcu a mapu. Väčšina miest, kam som sa vybral, bola prístupná a cestovanie autom po Sicílii bolo veľmi príjemné.


Sicília - krajina.

Tiež odporúčam navštíviť niektorý z trhov, ktoré sú prakticky v každom meste a kde môžete nakúpiť typické plody pre tento ostrov a hlavne dary mora. Každý z nich má perfektnú atmosféru a pre mňa boli veľkým zážitkom.


Trhy na Sicílii. 

Hlavným dôvodom našej návštevy bola rodinná dovolenka. Tento ostrov sme si vybrali z dôvodu krásnych piesočných pláží a priezračného čistého mora.


Pláže na Sicílii.

Na tento úžasný ostrov sa ešte určite vrátim, pretože miesta, ktoré som navštívil, tvoria len malú časť ostrova - juhovýchodnú časť.

Je tu ešte veľa zaujímavých miest, ktoré by som rád videl. Severná časť s hlavným mestom Palermo, južná časť s archeologickým parkom Agrigento a určite veľmi pekná západná časť ostrova.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marvi
2010-04-27 10:34:58
super....mam rad taketo fotoreporty:))
 
DjLuke9
2010-04-27 11:20:04
Velmi pekne....
 
pe3k
2010-04-27 11:34:55
Tono pekne si sa rozpisal...... paradne to je ;)
 
slavmiro
2010-04-27 12:27:54
velmi vkusny report, vela foto na prave poludnie co je ale vykon v tom zare. Sveta znali + Taliani doporucuju este aj Sardiniu ako best of Mediterran, to moze byt tiez pekny trip.

P.S. Zhruba v tomto podnebnom pasme by som chcel stravit jesen mojho zivota, tunajsie statky-zmatky necham detom a tradaa, Hymer to isti.. ;)
 
Tono
2010-04-27 12:37:28
s tym svetlom je to pravda, ale inac som to nevedel stihnut ked som sa chcel aj rodinke venovat :) . Sardiniu som tiez okusil , ale uz pred casom a len s kompaktom :( . Ale vrelo odporucam a chystam sa tam znova.
 
Tono
2010-04-27 12:38:34
príspevok od: pe3k
Tono pekne si sa rozpisal...... paradne to je ;)
dik Miso, dlho som to pisal :)
 
slavmiro
2010-04-27 12:40:51
príspevok od: Tono
s tym svetlom je to pravda, ale inac som to nevedel stihnut ked som sa chcel aj rodinke venovat :) . Sardiniu som tiez okusil , ale uz pred casom a len s kompaktom :( . Ale vrelo odporucam a chystam sa tam znova.
nuz ako som pisal, je to dobry vykon, miesto siestovania fotograficky opoznavat okolie, klobu dole.. :)
 
Tono
2010-04-27 12:45:35
príspevok od: slavmiro
nuz ako som pisal, je to dobry vykon, miesto siestovania fotograficky opoznavat okolie, klobu dole.. :)
a ja som sa cudoval co su take prazdne ulica a to bola siesta .. :-)
 
W-ShikAre
2010-04-27 12:50:55
úžasné !! pekné fotky obzvlášť Teatro Greco vyzerá to tam ako v raji :]
 
izzino
2010-04-27 13:52:54
Pekny clanok, dobre fotky.
 
Orike
2010-04-27 23:20:50
Pekny clanok! Ako milovnik Sicilie si dovolim spomenut prenadherne primorske mestecko Cefalu a hlavne staru dobru mafiansku Siciliu v okoli Forza D´Agro a Savoca s legendarnym barom Vitelli, zopar foteciek prikladam. Ti amo Sicilia - Bella Putana!
 
Tono
2010-04-28 07:39:35
príspevok od: Orike
Pekny clanok! Ako milovnik Sicilie si dovolim spomenut prenadherne primorske mestecko Cefalu a hlavne staru dobru mafiansku Siciliu v okoli Forza D´Agro a Savoca s legendarnym barom Vitelli, zopar foteciek prikladam. Ti amo Sicilia - Bella Putana!
pekne fotocky, dik za tip :) .
 
badjan
2010-05-03 11:24:22
Ahojte,
mozem len potvrdit ;) velmi pekny report.
Ja som tam bol minuly rok v auguste (veru tak ´najlepsie´ obdobie - sauna je oproti tomu slaby odvar ;)
tiez som co-to pofotil
zatial nemam ziadne v albume ale zavesim nieco :)
prikladam jednu len tak z rychlika :)
 
smoulinka 979
2010-05-03 22:03:26
Dnes som si zaplatila dovolenku Sicilia-Liparske ostrovy tak som plna ocakavania...inak velmi pekny report..fain fotecky...bono bono ci ako to hovoria
 
fuuzi
2010-05-03 22:59:01
pekny report, aj fotky, nadchli.. uz len prachy na dovolenku a cas...
 
kaly20
2011-04-25 19:55:32
Veľmi pekny report ...o to viac sa uz neviem dockat pretoze o tyzden tiez idem na siciliu ale na sever a severovychod konkretnejsie do mesta capo d orlando a okolia
 
scoty
2011-05-05 20:31:20
ja som ho nasiel az teraz, super
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované