Hore

Olympus FL-900R

Najvýkonnejší blesk pre CSC fotoaparáty Olympus. Prvý ktorý funguje ako riadiaca jednotka bez vplyvu na expozíciu (s IR filtrom).

I keď v rubrike Recenzie, tento článok je skôr predstavením nového blesku Olympus. FL-900R je vlajkovou loďou, bleskom pre profesionálne použitie. Čosi naznačuje už krabica, rozmerná a s nápisom OM-D. Po vybalení je zrejmé, že kvôli väčším rozmerom sa blesk príliš nehodí na menšie fotoaparáty PEN. Veľkosť je porovnateľná s bleskami pre zrkadlovky. Najmä hlava je rozmerná.

V balení okrem blesku nájdete puzdro, difúzor, stojanček a IR filter.


Blesk pôsobí mohutne aj na najväčšom Olympuse.

Olympus FL-900R dizajnovo nadväzuje na kompaktnejší FL-600R. Do profesionálnej kategórie ho neradí len vysoký výkon, ale aj utesnenie proti prachu a vode. Dokonca je aj mrazuvzdorný. Je teda ideálny do ťažkých podmienok ako doplnok k profesionálnym modelom OM-D a objektívom radu PRO.


Pohľad spredu. Na tele blesku je LED svetlo a senzory pre optickú komunikáciu a meranie odrazeného svetla.


Na zadnej strane nájdete podsvietený displej. Napriek menšiemu počtu ovládacích tlačidiel sa blesk ovláda dobre. Blesk je po zasunutí do sánok fotoaparátu chránený proti vypadnutiu pákovým zámkom.


Schéma utesnenia.

Špecifikácia:

  • Smerné číslo 58 (pri ISO100)
  • Rozsah zoomu 12-100 mm (MFT, 135EQ=24-200 mm), s rozptylkou 7-10 mm (MFT, 135EQ=14-20 mm)
  • Otočná hlava 90° hore, 7° dole, 180°doprava, 90°doľava
  • Bezdrôtové ovládanie: 4 skupiny, 4 kanále
  • LED svetlo, výkon 1,5W, manuálne nastavenie výkonu
  • Napájanie: 4x AA alkalické, alebo NiMH batérie
  • Rozmery: 81,2 x 121,4 x 125,2 mm
  • Hmotnosť: 382 g (bez batérii)


Produktové stránky Olympus.

PDF špecifikačný list.

Funkcionalita

U profesionálneho blesku neprekvapí otočná hlava (90° hore, 7° dole, 180°doprava, 90°doľava). Dá sa nasmerovať aj mierne dole, čo využijete pri fotení detailov objektov blízko objektívu. Vďaka otočnej hlave môže fotograf odrážať svetlo od stropu, stien a iných plôch, čím zmení jeho pokrytie a kvalitu.

Zoomovanie upravuje uhol záblesku tak, aby zodpovedal uhlu záberu objektívu. Hlavným účelom zoomovania je efektívne využitie energie, aby svetlo nebolo plytvané na časti scény, ktoré nie sú v zábere. Naviac to predlžuje efektívny dosah blesku. Rozsah zoomu je 12-100 mm (135EQ=24-200 mm). Veľký rozsah zoomu je dôvodom prečo je hlava rozmernejšia. V prípade použitia superširokouhlého objektívu je potrebné pred výbojku vysunúť rozptylku.

TTL - základný režim ovládania sily záblesku. Blesk spolupracuje s True Pic procesorom fotoaparátu. Plne automatické nastavenie výkonu možno korigovať priamo na blesku alebo z fotoaparátu. Ak chcete používať veľmi krátke expozičné časy (do 1/8000 s.), musíte nastaviť režim TTL FP (Focal Plane).

A - automatický režim, ktorý poznáme z bleskov pochádzajúcich z éry pred TTL. V tomto prípade pri meraní nespolupracuje blesk s fotoaparátom, senzorom na prednej strane blesku sa tu meria svetlo odrazené od objektu. Rovnako ako v TTL režime, je možné použiť korekciu. V tomto režime blesk funguje len s časmi limitovanými hodnotou X-sync. Nefunguje tu vysokorýchlostná synchronizácia. Tu, ako u starých bleskov, sa nastavuje citlivosť a clona, nastavené na fotoaparáte. Bez toho nebude automatika korektne pracovať. Pamätníci túto funkciu poznajú zo starších bleskov ako clonovú automatiku. Fotoaparáty Olympus posielajú údaje o citlivosti a clone do blesku, preto ich netreba nastavovať. V tomto režime a aj v manuálnom, môžete blesk používať aj s inými fotoaparátmi.

M - plne manuálny režim nastavenia výkonu. Výkon sa nastavuje v hodnotách smerného čísla (GN), alebo tradičnejšie v zlomkoch výkonu (je nutné zvoliť v menu). Pri priamom nasmerovaní hlavy sa zobrazuje údaj o vzdialenosti, na akú je výkon blesku nastavený. V režime M je možné použiť aj synchronizáciu s krátkymi časmi (FP).

Multi - stroboskopický režim s opakovaným zábleskom. Manuálne sa tu nastavuje výkon a ďalej frekvencia a počet opakovaní. Tie sú limitované nastaveným výkonom.

Ostatné funkcie - k práci s bleskom patria ďalšie funkcie. Tie sa u Olympusu nastavujú vo fotoaparáte. Sú to redukcia červených očí, Fill-in výplňový blesk, synchronizácia s dlhými časmi (slow sync) a synchronizácia na prvú alebo poslednú lamelu.

Diaľkové ovládanie - Olympus umožňuje diaľkovo ovládať blesky už nejaký čas. V menu fotoaparátu je potrebné zapnúť funkciu RC (Remote Control) a vstavaný blesk (u niektorých modelov malý prídavný) ovláda kompatibilný externý systémový blesk. Komunikácia funguje na optickej báze. Riešenie je funkčné, konkurencia však dokáže viac. Sily dorovnáva práve nový blesk FL-900R. Ako prvý funguje aj ako pokročilá riadiaca jednotka, ktorá môže byť nasadená na fotoaparáte a odtiaľ ovládať až 4 skupiny bleskov. Komunikácia medzi bleskami je optická, vybrať môžete zo 4 komunikačných kanálov.

SL - diaľkovo odpaľovať možno blesk aj starým spôsobom, pomocou záblesku iného blesku, napr. aj štúdiového. Tento spôsob funguje v režimoch A a M.

LED svetlo - svetlo je určené primárne pre nakrúcanie videa, výkon sa nastavuje automaticky, alebo manuálne. Výkon je postačujúci na snímanie portrétov, maximálne na nasvietenie menšej miestnosti.

Ovládanie

Ovládanie je o niečo lepšie ako u nižšieho modelu FL-600R. Blesk sa neovláda zle, ale kvôli menším rozmerom fixnej časti na ňom nie je miesto pre viacero tlačidiel. Komfortu ovládania bleskov Nikon, alebo nedávno testovanému Fujifilm EF-X500 sa nevyrovná. Opakujem, ovládanie nie je zlé, mohlo by však byť lepšie. Žiadne nelogické spôsoby tu nenájdete. Ovládacie prvky sú pomerne malé a niekomu môže robiť problém ich stláčať.

V režime diaľkového ovládania bleskov je nastavenie priamo na bleskoch ťažkopádne. To však vôbec nevadí, na ovládanie treba použiť fotoaparát. Najprv musíte nastaviť v menu režim blesku RC. Potom po stlačení OK sa objaví prehľadná obrazovka s nastavením režimov, kanálov, funkcií.

Príslušenstvo

K príslušenstvu môžeme pripočítať aj to vstavané. Okrem rozptylnej doštičky, ktorá rozširuje uhol záblesku pre superširokouhlé objektívy, je v hlave zabudovaná aj malá odrazka, pre kombinované nasvietenie odrazom svetla od stropu/steny a priamym nasvietením z blesku.


Vysunutá rozptylka, ktorá rozšíri pokrytie blesku pri použití superširokouhlých objektívov.


Zabudovaná odrazná doštička slúži na kombinované nasvietenie fotografovanej scény.

V mnohých situáciách sa zíde svetlo zmäkčiť priloženým difúzorom. Ten je nasadzovací a zmestí sa spolu s bleskom do puzdra.


Difúzor sa jednoducho nasadí na hlavu blesku.

Pri diaľkovom ovládaní využijete stojanček s možnosťou pripevnenia na statív. Stojanček je plastový, ale závit je z kovu.

    
K blesku je dodávaný aj praktický stojanček.

Špeciálnym príslušenstvom je IR filter, ktorý sa nasadzuje pred výbojku. Ak používate blesk pre ovládanie ďalších bleskov a nechcete, aby sa jeho záblesk (nutný pre meranie a komunikáciu) hocijako prejavil na fotografii, zablokujete ho IR filtrom. Ten prepustí len neviditeľnú zložku svetla, ktorá zabezpečí komunikáciu s ostatnými bleskami.


Nasadzovací IR filter zadržuje viditeľnú zložku svetla, ktorá potom neovplyvňuje nasvietenie fotografovaného objektu. Prepustí sa len IR zložka svetla, potrebná pre komunikáciu medzi bleskami.

FL-900R vs FL-600R

FL-900R je vyšší model s väčším výkonom. Naviac je utesnený a má kovovú pätku. Obidva modely majú LED svetlo. FL-900R je o poznanie väčší, dupľovane keď je v puzdre. Vo výbave nájdete naviac difúzor a IR filter. Obidva blesky sú napájané štvoricou AA batérií. Ale len FL-900R dokáže blýskať aj v režime Multishot a Focus stacking. Rýchlejšie sa nabíja, vďaka čomu je použiteľný aj pri sériovom snímaní.

FL-600R je oveľa kompaktnejší a so smerným číslom 36 (pri ISO100) je dostatočne výkonný aj pre fotenie eventov, svadieb a pod. FL-900R rozširuje použitie aj na šport. So smerným číslom 58 (pri ISO100) je využiteľný aj v kombinácii s teleobjektívmi, napr. pri fotení vtákov.


Vľavo FL-900R, vpravo FL-600R.


Vľavo FL-900R, vpravo FL-600R.


Porovnanie veľkosti číreho krytu zoomových hláv. FL-900R hore.


V brašni alebo batohu zaberie puzdro s bleskom FL-900R oveľa viac miesta.

Produktové stránky Olympus FL-600R.

Záver

Ak ste amatérsky fotograf, ktorý pravidelne používa blesk, odporúčam kompaktnejší model FL-600R. Najmä ak máte menší fotoaparát OM-D alebo PEN. Výkon je dostatočný, funkcionalita bohatá. FL-900R je blesk pre profesionálnych fotografov, ktorým väčšie rozmery techniky až tak nevadia a ocenia špičkové parametre a kvalitné spracovanie, ktoré im umožní pracovať aj v horších poveternostných podmienkach.

FL-900R je prvým bleskom Olympus, ktorý dokáže fungovať len ako riadiaca jednotka (s IR filtrom), ovládajúca až 4 skupiny bleskov. Vo výbave poteší IR filter, ktorý bráni viditeľnému svetlu ovplyvniť nasvietenie fotografovaného objektu.

V praxi sa uplatní rýchle nabíjanie, nielen pri sériových záberoch, ale aj multishot fotografovaní s vysokým rozlíšením a skladaní makrozáberov.

Pomaly štandardnou výbavou sa stáva LED svetlo využiteľné pri nakrúcaní videa, ale aj ako pomocné svetlo pre zaostrovanie.

Funkciu RC (diaľkové ovládanie) som otestoval s fotoaparátom OM-D E-M1 Mark II a ďalším bleskom, konkrétne FL-600R. Ako master som odskúšal obidva blesky a fungovali v poriadku. Takže ako ovládací blesk nasadený na fotoaparáte môžete použiť aj slabšiu FL-600R. Keďže nemá vo výbave IR filter, nemožno odfiltrovať jej záblesk tak, aby sa na expozícii fotografie neprejavil.

Blesk Olympus FL-900R je to najlepšie, čo je pre CSC fotoaparáty Olympus k dispozícii. Okrem ceny sú mínusom väčšie rozmery. Konečne tu máme vylepšené diaľkové ovládanie bleskov, rovnako ako nedávno u blesku Fujifilm, musím výrobcovi vytknúť, že nezabudoval do blesku rádiové ovládanie. To je spoľahlivejšie a má väčší dosah, ako ovládanie optickým signálom. S cenou by mal Olympus niečo urobiť, konkurencia za 600€ ponúka rádiové ovládanie.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
rumpeak
2017-02-06 08:06:18
Kdysi jsem u Olypmpusu blesk řešil skvělým bleskem od Metze. Jak je na tom Olympus s blesky dnes netuším, ale doufám, že tohle nemá být vlajková loď. Protože pokud ano, tak je to další důvod, proč bude Olympus vždycky druhá liga. Na Canon, Nikon se dá z aliexpresu objednat skvělý Pixel X800 Pro za cca 100€, který má rádiové řízení až do 1 km. Na druholigové značky tohle u třetích výrobců buď nikdy nebude nebo to bude za x let.
 
blahoslav J B Art
2017-02-06 10:45:05
ja pouzivam na prilezitostne blyskanie s Olympusom OM-D M10 blesk Olympus FL-36R, co je predchodca FL-600R, povodne este k zrkadlovkam Olympus, dialkovo ho odpalujem vstavanym bleskom ... pouzivany z Ebay za 60 eur
 
francesco
2017-02-06 11:23:35
Ako je aj v clanku spominane a v mnohych diskusiach tiez, sice pekny vyrobok, ale vzhladom k tomu, ze svetlo je rovnake za tuto cenu sa da kupit 10 manualnych bleskov so vstavanym radiovym prijimacom co sa mi javi ako prilis velky nepomer. A ak je urceny pre profesionalov tak si myslim, ze funkcia ttl je pre profesionala pri praci s bleskom nie velmi vyuzitelna.
 
blahoslav J B Art
2017-02-06 11:43:13
príspevok od: francesco
Ako je aj v clanku spominane a v mnohych diskusiach tiez, sice pekny vyrobok, ale vzhladom k tomu, ze svetlo je rovnake za tuto cenu sa da kupit 10 manualnych bleskov so vstavanym radiovym prijimacom co sa mi javi ako prilis velky nepomer. A ak je urceny pre profesionalov tak si myslim, ze funkcia ttl je pre profesionala pri praci s bleskom nie velmi vyuzitelna.
to, ci je funkcia TTL pre profesionala vyuzitelna alebo ani nie, by nam vedeli povedat profesionali ... a nemyslim tym plk. Hurku a kpt. Boborovskeho, ktori boli medziinymi povyseni
 
rumpeak
2017-02-06 11:56:01
príspevok od: francesco
Ako je aj v clanku spominane a v mnohych diskusiach tiez, sice pekny vyrobok, ale vzhladom k tomu, ze svetlo je rovnake za tuto cenu sa da kupit 10 manualnych bleskov so vstavanym radiovym prijimacom co sa mi javi ako prilis velky nepomer. A ak je urceny pre profesionalov tak si myslim, ze funkcia ttl je pre profesionala pri praci s bleskom nie velmi vyuzitelna.
Asi tak. Sice nejsem profesionál (i když nějakou kačku za svatby vydělám), ale 98% použití blesku se nekoná s využitím TTL.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia