Hore

Canon EOS 650D - lacný rýchlik

Predstavenie EOS 650D

V priebehu júna 2012 predstavila firma Canon nový model svojej poloamatérskej "stovkovej" rady, ktorá by mala slúžiť ako medzičlánok medzi modelmi 600D a 60D.



Najprv sa pozrieme na to, čo nám o novom fotoaparáte povie samotná stránka Canonu:

Zdokonalená kvalita obrazu

Zachytávajte každý detail s 18-megapixelovým rozlíšením a vychutnávajte si hladké tóny a presné farby vďaka 14-bitovému spracovaniu obrazu procesorom DIGIC 5.

Vytvárajte filmové projekty v rozlíšení Full HD

Zachytávajte videá pri rozlíšení 1080p a vychutnajte si tú pravú mieru automatického alebo manuálneho ovládania. Pri filmovaní môžete využívať funkciu automatického zaostrenia a vstavaný mikrofón umožňuje nahrávať stereo zvuk.

Držte krok aj s tou najrýchlejšou akciou

Sledujte pohybujúce sa objekty presne a v celom zábere so systémom automatického zaostrenia, ktorý pozostáva z 9 bodov krížového typu. Nepretržité snímanie s frekvenciou 5 sn./s pre zhlukové zábery pozostávajúce až z 22 snímok.

Objavte nové uhly pohľadu

Model EOS 650D disponuje 7,7 cm (3,0-palcovým) dotykovým displejom LCD typu Vari-angle Clear View II s pomerom 3:2, ktorý je možné vyklopiť z tela fotoaparátu a otočiť o 270º. To umožňuje zachytávať snímky a videá z rôznych uhlov pohľadu – napr. ponad davy ľudí alebo z úrovne pásu.

Ovládanie pomocou dotykového displeja

Užívajte si alternatívny prístup k ovládaniu modelu EOS 650D pomocou dotykového displeja LCD typu Vari-angle Clear View II. Snímajte a zaostrujte jediným ťuknutím a pri prezeraní obrázkov využívajte gestá stiahnutia a potiahnutia prstov.

Výkon pri slabom osvetlení

Model EOS 650D zachytáva obrázky pri rozsahu citlivosti ISO 100-12 800 (ktorú je možné rozšíriť na hodnotu ISO 25 600), čím umožňuje snímať z ruky pri slabom svetle bez použitia blesku.

Integrovaný vysielač Speedlite

Objavte kreatívne možnosti osvetlenia umiestnením bleskov Speedlite značky Canon mimo fotoaparátu a ich ovládaním pomocou integrovaného vysielača Speedlite modelu EOS 650D.

Inteligentný automatický výber scény

Technológia inteligentného automatického výberu scény od spoločnosti Canon analyzuje každú scénu a automaticky zvolí najvhodnejšiu kombináciu nastavení fotoaparátu.

Skvelé výsledky aj v nepriaznivých podmienkach

Regulácia protisvetla HDR zachytáva 3 rôzne expozície a kombinuje ich do jednej, pričom uchováva tiene a jasné tóny. Vďaka režimu Nočná scéna snímanému z ruky dokáže model EOS 650D zachytávať viac obrázkov pri vyššej rýchlosti uzávierky a spájať ich, pričom výsledkom je obraz bez rozmazania.


Dizajn a ergonómia

Začneme pohľadom na prednú stranu, kde toho veľa nenájdeme – okrem loga Canonu, spúšte, bajonetu a tlačidla na uvoľnenie objektívu pre výmenu. Fotoaparát má na svoju veľkosť pomerne príjemný grip, hoci sú moje prsty zvyknuté na Nikon D90 + BG. Až na prečnievajúci malíček na spodnej strane nemám fotoaparátu čo vytknúť. Pogumovanie je vyriešené veľmi dobre a príjemne. Správy o tom, že guma na gripe môže spôsobovať alergické reakcie sa aspoň u mňa nepotvrdila.


Na pravej strane fotoaparátu nájdeme klasicky slot na jednu SD kartu a očko na uchytenie popruhu. Pogumovanie plynule prechádza do plastovej povrchovej úpravy.


Ľavá strana nám ponúkne konektory pre digitálne audio a video, HDMI alebo vstup pre externý mikrofón, či káblovú spúšť, všetky skryté pod gumenými záslepkami. Ďalej tu nájdeme tlačidlo pre vyklopenie vstavaného blesku a programovateľné funkčné tlačidlo.



 

Na spodnej strane klasicky nájdeme statívový závit a krytku LP-E8 batérie.


Vrchnú stranu okupujú v osi s objektívom sánky externého blesku, pred ktorými môžeme vidieť nové otvory stereomikrofónu.

Na pravej strane kruhový volič expozičných a scénických režimov, tlačidlo na ovládanie citlivosti ISO a klasický canoňácky kruhový volič. Netreba zabúdať ani na už spomínaný prepínač ON/OFF slúžiaci na zapínanie či vypínanie prístroja, alebo jeho uvedenie do video režimu. Samozrejmosťou je spúšť úplne vpredu.



Na zadnej strane má dominantnú pozíciu trojpalcový dotykový výklopno-otočný displej, nad ktorým je umiestnený optický hľadáčik a pri hľadáčiku samozrejme nechýba dioptrická korekcia. Naľavo od hľadáčika nájdeme dvojicu tlačidiel pre vstup do menu a zobrazenie informácií.


Pravú stranu vzadu zaberajú tlačidlá na zapnutie alebo vypnutie funkcie živý náhľad, zoomovacie tlačidlá a už klasická zostava ovládacích tlačidiel so štvorsmerným voličom. Priestor na palec bol oproti predchádzajúcemu modelu mierne zväčšený a dobre pogumovaný.


Novinky a fakty

Fotoaparát som dostal na recenziu na jediný týždeň. Povedal som si, že to je možno málo na to, aby som si zvykol a všetko preskúmal, opak však bol pravdou. Až na pár maličkostí ma model 650D milo prekvapil. Ale pekne poporiadku.

Šasi tela je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a kaučukovej schránky. Váha sa zastavila na príjemných 575 gramoch. Na prvý pohľad sa oproti modelu 600D nič nezmenilo. Vyzerá rovnako, špecifikácie v podstate zhodné - 18mpx, 9 bodový autofokus, rovnako veľký a jemný displej. Každá z týchto vecí ale bola vylepšená.

Vylepšený autofokus

Zrejme to hlavné, čo sa pri tomto modeli udialo je vylepšenie automatického zaostrovania pri zapnutom Live View alebo kontinuálne ostrenie počas natáčania videosekvencie.

EOS 650D má zabudovaný nový “Hybrid CMOS” senzor, ktorý obsahuje pixely špeciálne určené na fázovú detekciu, podobne ako to majú Nikony J1/V1. Hybridný systém autofokusu ich využíva na to, aby objektív zaostril zhruba na správnu vzdialenosť a následne použije klasické ostrenie za pomoci kontrastných hrán pre presné doostrenie. V princípe by to malo priniesť rýchlejšie a istejšie zaostrovanie pri Live View oproti starším fotoaparátom, ktoré využívali iba ostrenie cez konstrastné hrany. V praxi môžeme potvrdiť, že 650D ostrí pri živom náhľade skutočne rýchlo a pomerne presne.

Pre klasické fotenie cez hľadáčik model 650D preberá autofokus od svojho “väčšieho” súrodenca 60D, čiže 9 bodov ostrenia, pričom všetky sú krížového typu.

Dotykový displej

EOS 650D je prvou zrkadlovkou, ktorá má multi-touch dotykový displej kapacitného typu. V dnešnej dobe smartfónov s tým má skúsenosti zrejme každý. Podobne ako na telefónoch funguje aj tento displej. Prehliadanie a zoom fungujú skvele, hoci majú trochu dlhšiu odozvu ako sú na to zvyknutí majitelia napríklad iPhonov. Čo sa týka nastavovania ISO, korekcie expozície, atď., je toto vylepšenie dosť šikovné hlavne pre nových majiteľov zrkadloviek značky Canon. V normálnom stave je dotykové iba tlačítko “Q”, ktoré vám potom sprístupní dotykové ovládanie ostatných funkcií. Nastavenie potom prebieha podobne ako na počítačoch a to dvojklikom, resp. dvojdotykom.

Pri zapnutom živom náhľade sa dotykový displej dá použiť pre výber zaostrovacieho bodu a samotnú expozíciu.


Ďalšie vylepšenia

Z ďalších vylepšení, ktorých sa nový model dočkal musím spomenúť DIGIC 5 procesor, ktorý dovoľuje zvýšenie citlivosti ISO na hodnotu 12800 (25600 v booste). Rovnako blahodárne pôsobí na korekciu chromatickej aberácie pri JPEG formáte.

Netreba zabúdať ani na urýchlenie sériového snímania na 5 snímkov za sekundu, čo je pri zrkadlovke nižšej triedy už veľmi slušná hodnota.

Pre nadšencov videa je pripravený stereomikrofón umiestnený pred hot-shoe na nasadenie blesku a nahrádza tak jednokanálový zo staršieho modelu. Ďalšou vecou v tejto kategórii je pridanie polohy VIDEO ku klasickému ON/OFF prepínaču.



Vynovenia sa dočkal aj kruhový volič režimov, pridaním dvoch nových kreatívnych režimov - “Handheld Night Scene” a “HDR Backlight”, čiže v preklade “Nočná scéna z ruky” a “Regulácia protisvetla HDR” využívajú skladanie viacerých expozícií na vytvorenie finálneho snímku.

Pri scénickom režime nočnej scény fotoaparát vytvorí v rýchlom slede štyri snímky a výsledok ktoré fotoaparít spojí a uloží do formátu JPG. Skladanie snímkov mi prišlo dosť presné a aj pri pohybujúcich sa ľuďoch nevznikali duchovia. Ako to vyzerá môžete vidieť na nasledujúcej fotografii.




Regulácia protisvetla HDR vytvorí tri snímky a opäť ich zloží. Na rozdiel od predchádzajúceho režimu má výraznejší problém s pohybujúcimi sa objektami alebo pohnutím fotoaparátu počas exponovania.






Medzi ďalšími novinkami nájdeme aj automatickú korekciu chromatickej aberácie a vinetácie. V pamäti fotoaparátu je uložených dvadsať profilov objektívov značky Canon, ktoré sú podľa výrobcu považované za najpravdepodobnejšie použiteľné s daným telom.

Menu

Menu na Canone EOS 650D sa drží klasickej canoňáckej šablóny. Úplne hore v jednom riadku máme ikonky jedlotlivých submenu, medzi ktorými sa pohybuje šípkami smerom doprava alebo doľava. Pod každou ikonou je potom samotné submenu, v ktorom sa pohybuje šípkami nahor a nadol. Je teda oproti Nikonu orientované presne naopak. Samozrejmosťou je "osekávanie" menu podľa zvoleného expozičného režimu.

Vstavaný blesk

Vstavaný blesk má smerové číslo 13 a teda plne postačuje na bežné fotenie v interiéroch. Tlačidlo na uvoľnenie blesku funguje spoľahlivo, no pri vyklopení blesk trochu „kope“, čo môže niekomu vadiť pri potrebe rýchlej expozície hneď po vyskočení blesku. Ako kladné však hodnotím, že EOS 650D dostal do vienka aj odpaľovanie externých bleskov za pomoci vstavaného blesku, ako to poznáme z vyšších modelových rád.



Hľadáčik

Hľadáčik podobne ako väčšina fotoaparátov v danej kategórii je konštruovaný na princípe lepených zrkadiel – nie je teda tak kvalitný a svetelný ako hranolové hľadáčiky. Je rovnaký ako v modeli EOS 600D, čo znamená, že má 95% pokrytie obrazového poľa a po relatívnom prepočítaní stránkou snapsort.com 0,53-násobné zväčšenie. Je pomerne tmavý a obraz v ňom je dosť malý. Napriek týmto záporom sa mi ale zdal postačujúci na bežné fotenie. Každopádne ale asi prvýkrát odporúčam pri digitálnej zrkadlovke skôr fotenie cez živý náhľad aj s rizikom straty stability obrazu.

Displej

Displej má pekné podanie farieb, je dostatočne jasný a má výborné pozorovacie uhly. Trochu zaostáva pri priamom slnečnom svetle a protisvetle. Tri palce a vyše milióna pixelov, k tomu výklopný a otočný – displej sa podaril.

Osobne mi ale veľmi chýbal počas testovania menší stavový displej na hornej strane fotoaparátu. Pri tejto kategórii zrkadloviek to síce nebýva zvykom a tak by niekto mohol namietať, že to Canonu vyčítam, no zvyk je železná košeľa.

Mikrofón

Zabudovaný steromikrofón zvláda zachytávať zvuk s prekvapujúcou čistotou, hoci jeho citlivosť ho robí náchylným aj na ambietné zvuky, vietor, atď. Ovládanie nahrávania zvuku je pomerne osekané, ale obsahuje napríklad “wind cut” filter, ktorý je použiteľný vo veternejších podmienkach.

Dynamický rozsah

V dobe písania tejto recenzie ešte senzor v EOS 650D nebol podrobený testom v DxO Labs a teda vám nemôžeme priniesť hodnotu dynamického rozsahu. Starší senzor v EOS 600D sa zastavil na hodnote 11,5eV, ten v 650D by mohol byť zasa o niečo lepší.


Šum a ISO

Čo sa týka šumu, fotoaparát si počína pomerne slušne. Na rozdiel od mojej postaršej D90, kde je vidieť šum už pri ISO 800 sa na 650ke zdá prijateľný aj pri dvojnásobnej hodnote. Na ISO 3200 je už jasne viditeľný, ale pri zažmúrení obidvoch očí (tlači a prezentovaní menších formátov na webe) sa dá použiť na bežné fotenie. Od hodnoty 6400 odporúčam používať iba v krajných situáciách, prípadne na fotografovanie koncertov.

Pri testovaní zrkadlovky sa vyskúšaniu nevyhla ani funkcia automatického nastavovania citlivosti. Vhodná je najmä pri foteniach v meniacich sa svetelných podmienkach a určite ju ocenia hlavne začínajúci fotografi. Funguje veľmi dobre a hoci sa občas stalo, že fotoaparát pri expozícii nastavil ISO vyššie ako by to spravil fotograf, vďaka DIGIC 5 procesoru to vôbec nevadilo. Horná hodnota automatického ISO sa samozrejme dá napevno nastaviť.

Expozícia

Zónový iFCL 63 systém merania expozície funguje veľmi dobre a vo väčšine situácií sa naň dá dokonale spoľahnúť. Scénu zachytáva verne a nemá tendenciu exponovať prehnane ani do tieňov ani do jasov. Vo vysokokontrastných situáciách nezachádza do podexpozície ako väčšina fotoaparátov, to ale znamená, že sa zasa ľahko môžu stratiť detaily v jasovej zložke obrazu.

Vyváženie bielej

Farebné podanie EOSu 650D je pomerne neutrálne a celkom verné realite, bez tendencie posunu či už ku chladnejším alebo teplejším farbám. Automatické vyváženie bielej farby funguje celkom spoľahlivo a bez väčších problémov zvláda aj umelé svetlo, hoci tu je trochu citeľný posun ku chladnejším tónom. To ale môže niekomu vyhovovať napríklad pri fotení portrétu, kedy sa nemusí báť prehnane teplej pleťovky.



Video

Pri natáčaní videosekvencie sa nám ponúkajú tri možnosti rozlíšenia videa a to:

1920 x 1080 (29.97, 25, 23.976 záberov/s)

1280 x 720 (59.94, 50 záberov/s)

640 x 480 (30, 25 záberov/s)

Formátom na video je *.mov a maximálna dĺžka jednej sekvencie je 29 minút a 59 sekúnd, alebo maximálna veľkosť súboru do 4GB. Možnosť natáčať rýchlosťou 60 obrázkov za sekundu poteší hlavne tých, ktorí chcú natáčať spomalené zábery.

Plusy a mínusy

+ autofokus pri zapnutom živom náhľade

+ dotykový displej

+ spoľahlivé meranie expozície

+ použiteľné vysoké ISO 3200 a 6400

+ kvalita videa

+ stereo zvuk

+ 5fps sériové snímanie


- menší grip

- malý hľadáčik

- absencia stavového displeja (v tejto kategórii bežné)


Praktické skúsenosti a záver

Či som fotil počas dňa alebo v noci, alebo točil video, fotoaparát si počínal veľmi dobre a azda najlepšie mu to išlo so setovým objektívom EF-S 18-135/3,5-5,6 IS, ktorý bol v mnohých situáciách na tomto tele lepší ako Lkový 17-40/4. Príkladové fotogafie v galérii sú zhotovené objektívovm EF-S 18-135/3,5-5,6 IS, ktorý môžem odporučiť ako univerzálny základný zoom. Po priclonení na F8 má veľmi použiteľný výstup aj pre veľké výtlačky a na portrétovanie ho možno použiť aj plne odclonený, nakoľko má celkom dobrú kresbu v strede aj na plnú dieru. Pre perfektnú kresbu však budete portrebovať špičkové L sklá typu 24-70 L alebo 70-200 L. Z cenovo dostupných objektívov sa na toto telo hodí nový EF 40mm F2,8 STM, EF 50mm F1,4, EF 85mm F1,8 alebo aj staršia EF 35mm F2. Z týchto objektívov dostanete po miernom priclonení na F4-5,6 parádnu kresbu a uvidíte čo novinka naozaj dokáže.

Na ovládanie som si zvykol pomerne rýchlo a to hlavne vďaka dotykovému displeju. Nemusel som teda veľmi meniť moje zvyky z Nikonu, pretože v tomto prípade bolo ovládanie úplne iné. Osobne sa mi ľahšie zvyká na niečo čo je diametrálne odlišné ako na niečo čo sa líši len trochu. Pre nových majiteľov mi toto ovládanie príde intuitívnejšie ako to klasické, hoci je o dosť zdĺhavejšie. Rovnako to trochu kompenzuje absenciu stavového displeja.

Sériové snímanie s hodnotou piatich snímkov za sekundu je na danú kategóriu foťákov super a procesor ich spracúva takmer okamžite. Samozrejme pri zapnutom RAW + JPEG móde sa zapotí, ale nie je to vôbec tragické čakanie.


Ak sa pozrieme na kvalitu snímkov, ktoré 650ka produkuje, tak im nemám ani čo vytknúť, ani ich nemôžem vychváliť do neba. Pre majiteľov staršej generácie, alebo dvojgenerácie (550D a 600D) podľa môjho názoru nie je dôvod na upgrade. Meranie expozície, vyváženie bielej a dynamický rozsah sú na dobrej úrovni.

Ak máte záujem natáčať video, ktoré je každou generáciou fotoaparátov lepšie a pritom nechcete investovať do tela, je pre vás 650D ako stvorený. Takto v relatívne lacnom tele dostanete dobrý autofokus, Full-HD video, 720p video so snímkovou frekvenciou 60 snímkov za sekundu, stereomikrofón, či vstup na externý mikrofón.

Spočítané a podčiarknuté, Canon EOS 650D je dobrým fotoaparátom pre začínajúceho fotografa alebo nadšeného videoamatéra, či širšiu verejnosť. Jednoducho je rýchlo ovládateľný, spoľahlivý v meraní a preto získava od nás Tip ePhoto.sk


Zdroje

[1] http://www.canon.sk/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/EOS_650D/

[2] http://snapsort.com/cameras/Canon-EOS-650D-specs

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jozi Mačutek
2012-08-14 09:51:15
neviem dotykovy display mi pride ako zbytočnosť ale v obrazovej kvalite mi to pride lepšie jak nikon d5100
 
Jozi Mačutek
2012-08-14 09:51:39
aj rychlosť je celkom fajn na poloamatersku triedu
 
Cako
ocenenie redakciou 2012-08-14 10:04:05
som nevedel ze 18-135 ma cerveny pruzok
 
jozkovicz
2012-08-14 10:19:05
ta 18-135 je ta nova is stm ??
 
bear
2012-08-14 10:32:15
príspevok od: Cako
som nevedel ze 18-135 ma cerveny pruzok
Kusok cervenej lepiacej pasky a mozes ho mat aj na 50/1.8
 
rk.
2012-08-14 10:53:42
príspevok od: bear
Kusok cervenej lepiacej pasky a mozes ho mat aj na 50/1.8
keby len ... moznosti tuningu su bezhranicne

http://www.petapixel.com/2012/02/09/how-to-increase-the-performance-of-your-canon-kit-lens/
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-14 11:20:27
príspevok od: Cako
som nevedel ze 18-135 ma cerveny pruzok
to je len označenie Canonu - reflexná páska aby si poznali svoje objektívy na prezentačných akciách. Kvôli foteniu som to proste nedával dole, lebo neviem ako by som to tam naspäť lepil...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-14 11:21:11
príspevok od: jozkovicz
ta 18-135 je ta nova is stm ??
nie to nie je STM, to je stará klasika.
 
Juraj Lacko
2012-08-14 13:42:20
Vyvoj sa spomalil, uz to nie je take WOW ako to kedysy byvalo
 
dedo Milan
2012-08-14 14:56:58
príspevok od: Juraj Lacko
Vyvoj sa spomalil, uz to nie je take WOW ako to kedysy byvalo
a čo je to prosím ťa to WOW, ja som Slovák a v slovníku som to nenašiel. keď je to niečo dobré tak by som to tiež rád.
 
piggee
2012-08-14 16:27:54
príspevok od: Juraj Lacko
Vyvoj sa spomalil, uz to nie je take WOW ako to kedysy byvalo
Prave tento model sa celkom posunul oproti 600D, hlavne pre ludi, co planuju pracovat s videom a to ad1 prepracovanym ostrenim s followfocusom. omnoho mensi rozdiel bol medzi 550D a 600D, ke okrem vyklopneho displaya nebolo takmer nic.
 
IO-NR
2012-08-14 18:56:12
Mne sa podla testov na internete najviac pozdava na tomto fotaku bezny AF - je lepsi od 7D/60D a nechava za sebou celu minulu generaciu profi/poloprofi APSC fotakov. Budem si to musiet vyskusat (aj ked vela z toho robia aj nove skla, s ktorymi je problem nezaostrit vynikajuco)
 
Dano Leitman
2012-08-14 19:44:33
silny argument tote krizikove body ostrenia, 5 snimkov za sekundu, dotykovy displej a zaostrovanie pri videju. Uvidime este jake budu ohlasy na tu 18-135 STM ...
 
bonifacko
2012-08-14 20:26:49
na ISO 3200 slušna kvalita
 
borovica
2012-08-14 22:14:35
Mna by zujimalo porovnanie s 5d mark3. Mark 3 vraj ma skor filmove podnie videa ale uzasnu kvalitu za nizkeho svetla. Oproti 1dx ktore ma realne podanie obrazu. Ako som pisla neviem ci to canon robi schvalne aby nekonkuroval drahsej verzii a zaroven ma moznost urobit po case podobny krok ako u 7d.
 
PeCh
2012-08-14 22:26:24
príspevok od: piggee
Prave tento model sa celkom posunul oproti 600D, hlavne pre ludi, co planuju pracovat s videom a to ad1 prepracovanym ostrenim s followfocusom. omnoho mensi rozdiel bol medzi 550D a 600D, ke okrem vyklopneho displaya nebolo takmer nic.
U Canonu mi vždy pripadá, že väčší skok je z x00 -> x50 ako z x50 -> y00. Celkovo mi "dvojnulové" modely pripadajú bez zásadného progresu, zato "päťdesiatkové" modely vždy prinášajú niečo zaujímavé, alebo dotiahnu nedorobky v predchádzajúcom modely.
 
garyfisher
2012-08-14 22:30:10
príspevok od: borovica
Mna by zujimalo porovnanie s 5d mark3. Mark 3 vraj ma skor filmove podnie videa ale uzasnu kvalitu za nizkeho svetla. Oproti 1dx ktore ma realne podanie obrazu. Ako som pisla neviem ci to canon robi schvalne aby nekonkuroval drahsej verzii a zaroven ma moznost urobit po case podobny krok ako u 7d.
Co sa tyka video vs canon bud si ista, ze uprgrade videa v DSLR bude stagnovat aby priamo nekonkurovl 1D C a pripadne nizsim modelom od nej odvodenym.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-14 22:35:09
príspevok od: borovica
Mna by zujimalo porovnanie s 5d mark3. Mark 3 vraj ma skor filmove podnie videa ale uzasnu kvalitu za nizkeho svetla. Oproti 1dx ktore ma realne podanie obrazu. Ako som pisla neviem ci to canon robi schvalne aby nekonkuroval drahsej verzii a zaroven ma moznost urobit po case podobny krok ako u 7d.
ja sa do videa teda neviznám ale pre mňa je výstup z 5D II / III asi najlepšie pozerateľný, ale nehovorím o komforte točenia
 
Midzi
2012-08-14 22:39:28
co som si ja na nom vsimol tak je vypinanie displaya po prilozeni oka k hladaciku. To mi na 600 chyba.
 
PeCh
2012-08-14 22:40:04
príspevok od: Jozi Mačutek
neviem dotykovy display mi pride ako zbytočnosť ale v obrazovej kvalite mi to pride lepšie jak nikon d5100
Nemám možnosť porovnávať s D5100, no tá dievčina s ISO 2000 je perfektná fotka, povedal by som s filmovým "lookom". Za to tie nočné s ISO 3200 mi pripadajú už nepoužiteľne, podobne ako z 550D. V každom prípade aj to, čo zvláda bolo kedysi nemysliteľné. Predpokladám, že tento istý senzor bude aj v EOS M, a to len bude super (obrazová kvalita v malom tele). Potom bude ťažké vyberať medzi EOS M a NEXom (najmä keď alternatíva k 22/2 je dvakrát tak veľká a nehovoriac o cene).
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-14 22:57:27
príspevok od: PeCh
Nemám možnosť porovnávať s D5100, no tá dievčina s ISO 2000 je perfektná fotka, povedal by som s filmovým "lookom". Za to tie nočné s ISO 3200 mi pripadajú už nepoužiteľne, podobne ako z 550D. V každom prípade aj to, čo zvláda bolo kedysi nemysliteľné. Predpokladám, že tento istý senzor bude aj v EOS M, a to len bude super (obrazová kvalita v malom tele). Potom bude ťažké vyberať medzi EOS M a NEXom (najmä keď alternatíva k 22/2 je dvakrát tak veľká a nehovoriac o cene).
tie nočné sú pod katastrofálnou výbojkou fotené, bol tam problém aj bielu vyvážiť, takže to je asi to najhoršie čo z toho vylezie a čo sme z toho dostali.
 
Tomáš Muška
2012-08-14 23:44:13
príspevok od: Jozef Peniak
tie nočné sú pod katastrofálnou výbojkou fotené, bol tam problém aj bielu vyvážiť, takže to je asi to najhoršie čo z toho vylezie a čo sme z toho dostali.
vidíš, mám pod domom najhoršiu výbojku - najlepšiu na testovanie ISO záťažový test ako sa patrí...
 
Filip Bucher
2012-08-15 01:26:05
príspevok od: dedo Milan
a čo je to prosím ťa to WOW, ja som Slovák a v slovníku som to nenašiel. keď je to niečo dobré tak by som to tiež rád.
http://slovnik.divoch.cz/slovnik.php?slovo=wow&smer=engcze

chcem len pripomenut si na multijazycnom respektive dvoj jazycnom portali.
 
liveman1
2012-08-15 09:10:21
príspevok od: Jozef Peniak
ja sa do videa teda neviznám ale pre mňa je výstup z 5D II / III asi najlepšie pozerateľný, ale nehovorím o komforte točenia
Neviznám sa píše s tvrdým Y. Toto sa učia žiaci v 4.triede základnej školy.
 
Tomáš Muška
2012-08-15 09:35:04
príspevok od: liveman1
Neviznám sa píše s tvrdým Y. Toto sa učia žiaci v 4.triede základnej školy.
a mýliť sa je ľudské... neznamená to nutne, že neovláda slovenský jazyk
 
dedo Milan
2012-08-15 09:39:01
príspevok od: Filip Bucher
http://slovnik.divoch.cz/slovnik.php?slovo=wow&smer=engcze

chcem len pripomenut si na multijazycnom respektive dvoj jazycnom portali.
ja viem kde som, nemusíš mi nič pripomínať a tiež nie som z 19.storočia. keby to napísal angličan prosím, ale tí čo žijú na Slovensku by mali ctiť svoj jazyk.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-15 10:12:26
príspevok od: liveman1
Neviznám sa píše s tvrdým Y. Toto sa učia žiaci v 4.triede základnej školy.
aha ďakujem, pisal som to v deliriu pred zaspavaním, ale normálne by som nevedel keby mi to sem nenapíšeš Hlavne ze to má pridanú hodnotu ohľadom toho videa na, ktoru sa chlapik pytal... Riešiť gramatiku v komentoch a forach je čiste trolovanie proste.
 
liveman1
2012-08-15 10:30:51
Človek, ktorý niečo zverejňuje a píše si pritom, že je redaktor....Ten, ktorý by mal opravovať iných....
Vidieť, že na Slovensku môže robiť ktokoľvek čokoľvek bez akýchkoľvek zábran.
Nemám slov. Strata času.
 
misodk
2012-08-15 10:47:32
príspevok od: liveman1
Človek, ktorý niečo zverejňuje a píše si pritom, že je redaktor....Ten, ktorý by mal opravovať iných....
Vidieť, že na Slovensku môže robiť ktokoľvek čokoľvek bez akýchkoľvek zábran.
Nemám slov. Strata času.
slovensko a jeho obyvatelia maju aj vacsie neduhy... staci si precitat tvoj prispevok.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-08-15 10:48:42
príspevok od: liveman1
Človek, ktorý niečo zverejňuje a píše si pritom, že je redaktor....Ten, ktorý by mal opravovať iných....
Vidieť, že na Slovensku môže robiť ktokoľvek čokoľvek bez akýchkoľvek zábran.
Nemám slov. Strata času.
Pozri, ďakujem Ti za Tvoj názor. Ale keby sme tu vo fóre a diskusiách riešili len gramatiku, tak to môžeme celé zabaliť a k ničomu sa nedostaneme - okrem gramatiky. Nie som neomylný (tak ako asi aj Ty). Prosím Ťa akceptuj to, že aj redaktor je len človek, ktorý má svoje problémy nálady a ťažké dni. Ďakujem Ti za pochopenie. Už sa k tomu nebudem nijako vyjadrovať, lebo to tu len spamujeme obaja. Pekný deň - už len so správnou gramatikou Ti prajem! A nemyslím to ironicky.
 
PeCh
2012-08-15 13:02:11
príspevok od: Jozef Peniak
tie nočné sú pod katastrofálnou výbojkou fotené, bol tam problém aj bielu vyvážiť, takže to je asi to najhoršie čo z toho vylezie a čo sme z toho dostali.
Práve to je dobré, že to je reálna situácia. Často sa testovacie fotky na vysoké ISO fotia pri perfektnom osvetlení a potom to vyzerá, že foťák super zvláda vysoké ISO. Potom ho človek kúpi a príde rozčarovanie. Takže len takto "testujte" i naďalej .
 
Filip Bucher
2012-08-15 16:56:07
príspevok od: dedo Milan
ja viem kde som, nemusíš mi nič pripomínať a tiež nie som z 19.storočia. keby to napísal angličan prosím, ale tí čo žijú na Slovensku by mali ctiť svoj jazyk.
obaja ideme strasne mimo temy... ale napisem to sem este... ja som hrdy na to ze som slovak napriek tomu ze som len stvrtinovy slovak... ctim si slovencinu napriek tomu ze ju zvladam velmi tazko... ale obcas sa stane ze pouzijem aj v normlanom rozpravani napriklad anglicke slovicka... obvlast ked ide o citoslovcia... proste pokial rozpravas viacerymi jazykmi moze ti obcas robit problem rozpravat cisto v jednom... napisal to slovo pretoze ho ma zauzivane a pouziva ho bezne... nemyslim si ze je to zneuctenie slovenciny... a este ktomu je to citoslovce... naozaj ta to tak vyaca? Slovencina ma strasne vela prebranych slov aj z anglictiny... a keby nasi jazykovedci uzakonili wow ako citoslovce pisalo by sa vouv tak v tu chvilu by to pre teba bolo v poriadku? kedysi ked nebol uzakoneny "hardvér" a niekto napísal Hardware tak si mu napisal toot iste? ze preco nepouzíva slovenské výrazy nato? no a co? ze su dvoj slovné "technické vybavenie, vnútru stroja,..." hmm? lebo toto je to iste...
 
dedo Milan
2012-08-15 17:08:44
príspevok od: Filip Bucher
obaja ideme strasne mimo temy... ale napisem to sem este... ja som hrdy na to ze som slovak napriek tomu ze som len stvrtinovy slovak... ctim si slovencinu napriek tomu ze ju zvladam velmi tazko... ale obcas sa stane ze pouzijem aj v normlanom rozpravani napriklad anglicke slovicka... obvlast ked ide o citoslovcia... proste pokial rozpravas viacerymi jazykmi moze ti obcas robit problem rozpravat cisto v jednom... napisal to slovo pretoze ho ma zauzivane a pouziva ho bezne... nemyslim si ze je to zneuctenie slovenciny... a este ktomu je to citoslovce... naozaj ta to tak vyaca? Slovencina ma strasne vela prebranych slov aj z anglictiny... a keby nasi jazykovedci uzakonili wow ako citoslovce pisalo by sa vouv tak v tu chvilu by to pre teba bolo v poriadku? kedysi ked nebol uzakoneny "hardvér" a niekto napísal Hardware tak si mu napisal toot iste? ze preco nepouzíva slovenské výrazy nato? no a co? ze su dvoj slovné "technické vybavenie, vnútru stroja,..." hmm? lebo toto je to iste...
priateľu kľud, nič ma nevytáča, netreba to tak dopodrobna rozoberať, na jednej strane kričíme aj v oznamovacích prostriedkoch po "maďarských" Slovákoch, že na Slovensku po slovensky a na druhej nám vo všeobecnosti nevadí zaťahovať obrovské množstvo cudzích slov /a neuzákonených/ a tváriť sa, že však nič. a ber to ako poznámku, nie ako mentorovanie.
 
borovica
2012-08-15 17:46:23
príspevok od: garyfisher
Co sa tyka video vs canon bud si ista, ze uprgrade videa v DSLR bude stagnovat aby priamo nekonkurovl 1D C a pripadne nizsim modelom od nej odvodenym.
Vramci canon by som to chapal, ale ked nikon ponuka realne podanie obrazu oproti mar3. Potom straca opdstatnenie nieco zhorsovat oproti 1DX a 1D C.
 
Filip Bucher
2012-08-15 21:28:47
príspevok od: dedo Milan
priateľu kľud, nič ma nevytáča, netreba to tak dopodrobna rozoberať, na jednej strane kričíme aj v oznamovacích prostriedkoch po "maďarských" Slovákoch, že na Slovensku po slovensky a na druhej nám vo všeobecnosti nevadí zaťahovať obrovské množstvo cudzích slov /a neuzákonených/ a tváriť sa, že však nič. a ber to ako poznámku, nie ako mentorovanie.
stym suhlasim... len v prvom prispevku mi to pripadalo skor ako keby si bol prave taky ako teraz kritizujes a tiez som reagoval prehnane ale v ten den to nebol prvy komentar ktory som podobny cital a uz som mal zilu na cele
 
denySK
2012-08-19 11:21:06
príspevok od: IO-NR
Mne sa podla testov na internete najviac pozdava na tomto fotaku bezny AF - je lepsi od 7D/60D a nechava za sebou celu minulu generaciu profi/poloprofi APSC fotakov. Budem si to musiet vyskusat (aj ked vela z toho robia aj nove skla, s ktorymi je problem nezaostrit vynikajuco)
zabil
 
Pixel9
2012-11-13 06:18:42
príspevok od: liveman1
Človek, ktorý niečo zverejňuje a píše si pritom, že je redaktor....Ten, ktorý by mal opravovať iných....
Vidieť, že na Slovensku môže robiť ktokoľvek čokoľvek bez akýchkoľvek zábran.
Nemám slov. Strata času.
Nemám slov - liveman1- si magor ...
 
liveman1
2012-11-13 16:57:59
A ty si kto, že mi nadávaš? Nejaký puberťák, ktorému ešte tečie mleiko po brade?
 
bedas
2012-11-28 19:53:06
chcel by som sa opytat autora clanku, ci je autofokus o kuskus lepsi ako napr. pri 600D
lebo AF a sekvenc. sn. je podobny zo strednou triedou napr. vykopavkou 50D
zhanam masinku na amaterske fotenie sportu a kulturne vystupenia
objektiv mam jasny setak s 50/1,8 + blesk C430II
 
Tomáš Muška
2012-12-17 01:01:09
príspevok od: bedas
chcel by som sa opytat autora clanku, ci je autofokus o kuskus lepsi ako napr. pri 600D
lebo AF a sekvenc. sn. je podobny zo strednou triedou napr. vykopavkou 50D
zhanam masinku na amaterske fotenie sportu a kulturne vystupenia
objektiv mam jasny setak s 50/1,8 + blesk C430II
autor článku veľmi oneskorene odpovedá, že AF na šport nie je, ale oproti 600D to je lepšie. porovnanie s 50D bohužiaľ spraviť nemôžem, mal som ju v ruke asi 10 minút pred 2 rokmi...
 
SalamonH
2013-01-21 10:48:56
príspevok od: rk.
keby len ... moznosti tuningu su bezhranicne

http://www.petapixel.com/2012/02/09/how-to-increase-the-performance-of-your-canon-kit-lens/
Najlepšie je pod tým Before a After
 
michael666
2013-03-20 16:41:09
chcel by som kupit 650 tku ale vaham ci nestaci 600 ka poradte dakujem
 
apx
2013-03-20 18:12:42
na video je stale naj 550d z tejto triedy
 
michael666
2013-03-21 13:34:22
Nie cisto na foto portrety
 
JohnNewton
2013-03-21 17:37:11
príspevok od: Juraj Lacko
Vyvoj sa spomalil, uz to nie je take WOW ako to kedysy byvalo
Veru tak, fuji X100s produkuje lepšie výstupy ako väčšina APS C DSLR, a Sigma DP3 Merrill utiekla všetkým o dve konské dĺžky
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia