Hore

Casio Exilim EX-V7 + VIDEO recenzia

Keď sme pri výbere fotoaparátu pre ďalšiu recenziu natrafili na Casio Exilim EX-V7, okamžite nás zaujal svojími parametrami.
V záplave prístrojov v triede ultratenkých kompaktov tento aparát vyniká okrem zoomu s veľkým rozsahom a stabilizovaným čipom najmä množstvom funkcií, režimov a nastavení ,takmer na profesionálnej úrovni.
Na papieri vyzerá tento fotoaparát impozantne, zaujímalo nás teda, ako sa bude správať v teréne.
Prehľad zaujímavých parametrov:
- kompaktné rozmery 60 x 95 x 25mm (20,8mm v najužšom mieste)
- objektív so 7-násobným zoomom (38 - 266mm, ekv.) s vnútorným pohybom
- optický stabilizátor na báze pohybu CCD snímača
- nový procesor pre spracovanie obrazu prináša vyššiu kvalitu a rýchlosť
- záznam kvalitného videa MPEG

Dizajn a ergonómia
Fotoaparáty Casio rady Exilim sú známe svojím štýlovým vzhľadom a kvalitným vypracovaním a model EX-V7 nie je výnimkou.
Elegantné kovové telo, pri výrobe ktorého boli použité veľmi kvalitné materiály dáva tomuto prístroju istú dávku luxusu a zaraďuje ho k "digitálnym šperkom" po boku konkurenčných značiek.

Casio však týmto modelom prináša do rady Exilim aj niekoľko inovácií. Je to predovšetkým zoom objektív, pohybujúci sa vertikálne vo vnútri tela fotoaparátu a posuvná krytka objektívu, ktorá okrem ochrannej funkcie nahrádza aj tlačidlo zapnutia/vypnutia prístroja.
Jednoduchým odsunutím sa fotoaparát aktivuje a vo veľmi krátkom čase je pripravený k snímaniu.
Chod tejto posuvnej krytky je však až príliš ľahký a pri fotografovaní sa neraz stane, že sa vám aparát aktivuje pri vložení do vrecka, čo pocíti najmä batéria (keďže objektív sa pri aktivácii nevysúva, netreba mať obavu - vy nepocítite nič :)).

Vďaka kompaktným rozmerom a konštrukcii to bude práve vrecko od nohavíc, kde sa bude tento aparát často nachádzať pri vašom dovolenkovom výlete za prírodnými krásami či do ulíc zaujímavého mesta.
Rozmery a konštrukcia zaručujú bezproblémovú mobilitu, ale pri držaní fotoaparátu už takou oporou nie sú.
Snímať s týmto fotoaparátom jednou rukou je veľmi problematické, keďže na jeho tele nie sú žiadne miesta pre pevný úchop a vo väčšine prípadov budete nútení do procesu fotografovania zapojiť aj ľavú ruku. Tá na jednej strane prináša oporu a stabilitu, na strane druhej s ňou často prichádza do záberu nechcený prst, ktorý pokazí najmä v začiatkoch nejeden záber.

Rozmiestnenie ovládačov je v rámci možností, ktoré kompaktné telo ponúka, dobré a intuitívne. Veľmi príjemný je najmä 4-smerový ovládač s potvrdzovaním v strede a s programovateľnými tlačidlami vpravo a vľavo. Zaujme tiež netradičný vertikálny pohyb ovládača zoomu, ktorý má dve rýchlosti posunu. Rýchlejší posun zvolíme v prípade, že chceme okamžite preostriť z jedného konca objektívu na druhý a pomalšiu rýchlosť využijeme pri presnejšom nastavovaní ohniska.
Na bočnej strane je pod spoločným krytom umiestnená batéria a slot pamäťovej karty (SD). Batéria má tenký dizajn
a CIPA udáva 240 snímkov na jedno nabitie, čo je dobrá hodnota v tejto triede fotoaparátov.
Na spodnej strane prístroja nájdeme okrem kovového závitu pre pripevnenie statívu aj jediný konektor, ktorým je tento aparát vybavený. Tak ako je u väčšiny aparátov Casio zvykom, jedná sa o terminál pre spojenie s kolískou, ktorá je štandardnou výbavou fotoaparátu.
Tá, okrem spojenia aparátu s PC/tlačiarňou zabezpečuje aj ďalšie funkcie, ako je napríklad nabíjanie batérie
a pripojenie k TV (audio/video). Poslúži tiež ako stojan na prezeranie fotografií v sekvencii.
Na jednej strane je to vítaná pomôcka typu "all in one", na druhej strane jednoduchý USB kábel zaberie v kufri menej miesta.

Zastavit sa musím ešte pri LCD displeji. Ten má uhlopriečku 2,5" a rozlíšenie 230.000 pixlov. Tieto hodnoty a dobrá povrchová úprava zaručujú výbornú čitateľnosť displeja aj pri priamom dopade slnečných lúčov naň.
Casio EX-V7 je k dispozícii v dvoch elegantných farebných prevedeniach. V záplave strieborných kompaktov je čierna verzia vždy vítaným spestrením.

V praxi
Prístroje Casio Exilim vždy zdobili slušné rýchlostné parametre a model EX-V7 je s novým procesorom ešte o krok ďalej. Na kompaktnú triedu dosahuje naozaj výborné časy:
- zapnutie/vypnutie……………………………........... 1,5 sek.
- prezoomovanie z široko na tele (a opačne)…… 2,5 sek.
- automatické zaostrenie + záber………………..... 0,4 sek.
- nasledujúci záber po………………………….......... 1,3 sek.
V kontinuálnom režime snímania sú na výber dva varianty. Pre akčnejšie deje je možné použiť režim "High Speed", v ktorom urobí aparát 3 obrázky s frekvenciou 2,1 fps, kým nezaplní vyrovnávaciu pamäť.
Kto potrebuje zaznamenať viac obrázkov po sebe, musí sa uspokojiť s frekvenciou 1,3 fps a limitovať ho bude len kapacita pamäťovej karty.
Zaujímavá je možnosť urobiť 3 rýchle obrázky v rade aj s použitím blesku. Táto funkcia je typická pre fotoaparáty Casio, blesk však pri nej svieti nižšou intenzitou a je tak vhodný len na bližšie objekty.
Na prisvetlenie bežne slúži vstavaný blesk, ktorého dosah má priemerné hodnoty 2,8m (wide) - 1,8m (tele).
Pri snímaní videa alebo makro záberoch dobre poslúži LED dióda, ktorá sa nechádza pod objektívom. Tá tiež pomáha autofokusu pri zaostrovaní v horších svetelných podmienkach.
Casio EX-V7 je výborne vybavený kompakt a platí to najmä pre ponuku snímacích režimov, ktorých je k dispozícii dovedna 38.
Okrem 4 kreatívnych režimov (P,A,S,M) + jednoduchého "easy" módu si môže užívateľ zvoliť zo širokého výberu tzv. "BEST SHOT" scénických režimov. Toto je tradične špecialita Casia a v modeli EX-V7 ich nájdete 33!
(Pozor Casio, nenašiel som tam režim snímania "vo vesmíre", takže stále je na čom pracovať :))
Je nutné upozorniť pokročilejších fotografov, ktorí jasajú nad kreatívnymi režimami, že sú tu isté obmedzenia.
V plne manuálnom režime si budete musieť vystačiť s citlivosťou ISO 64.
V režime priority clony už je na výber plné spektrum citlivostí, ktoré však za vás vyberie automatika a k dispozícii iba 3 hodnoty clony - otvorená, uzavretá a uzavretá so šedým filtrom.
Menu prístroja je prehľadne rozdelené na tri sekcie - REC, kvalita (quality) a nastavenie (set-up).
Najčastejšie budete vchádzať do prvých dvoch, kde je možné nastaviť najdôležitejšie parametre snímania.
Nebudem menovať všetky možnosti, ktorých je neúrekom, spomeniem len tie netradičné.
Zaujme najmä funkcia optickej stabilizácie obrazu, ktorú možno skombinovať s inteligentným systémom automatického zvýšenia citlivosti ISO pre dosiahnutie ostrých obrázkov.
Poteší tiež možnosť priradenia niektorého z dôležitých nastavení k ľavému/pravému tlačidlu 4-smerového ovládača (meranie expozície, kompenzácia expozície, ISO, vyváženie bielej a samospúšť).
Svoje menu má tiež režim prehrávania obrázkov, kde nájdete aj množstvo editačných funkcií. Na už uložených obrázkoch je možné upravovať dokonca aj vyváženie bielej alebo zvýšiť dynamický rozsah, pričom upravený obrázok sa uloží ako nový súbor.
Spomenúť musím tiež dosť slušné schopnosti modelu EX-V7 pri natáčaní videoklipov. Aparát bežne sníma v rozlíšení 640 x 480px pri frekvencii 30 fps, ale ponúka aj možnosť snímania s pomerom strán 16:9 v rozlíšení 848 x 480px.
Video sa ukladá s kódovaním MPEG4 (H.264) a stereo zvukom. Vďaka tejto kompresii sa na kartu zmestí viac videa než býva zvykom. Prekvapí tiež možnosť zoomovania pri snímaní, škoda len, že pri snímaní videa nie je použiteľný optický stabilizátor.
Ten si plní svoju úlohu pri bežnom fotografovaní a robí to dobre. Všetci vieme, čo označuje známka dobre a tak ani od stabilizátora v tomto aparáte nečakajte zázraky. Stabilizátor určite pomôže, treba však priznať, že konkurencia vie užívateľom na tomto poli ponúknuť viac.

Stabilizátor OFF

Stabilizátor ON

Obrazová kvalita
Doposiaľ to boli prevažne len slová chvály na adresu EX-V7. Dostávame sa však k obrazovej kvalite a inak veľmi dobre vypadajúci fotoaparát zrazu stráca dych.
Začneme makro schopnosťami, ktoré sú dané najbližším možným priblížením aparátu k objektu a ohniskovou vzdialenosťou. Na širokom (wide) konci objektívu dokáže Casio zaostriť od vzdialenosti 10cm a na dlhom (tele) konci od 40cm od objektu. V oboch prípadoch nič výnimočné a slabé priblíženie snímaného objektu.
Obrázky z tohto aparátu postrádajú ostrosť, aj keď výkon objektívu v cenntrálnej časti je celkom dobrý. Kvalita trpí najmä výrazným zásahom procesoru do obrazu pri odstraňovaní šumu, s čím sa strácajú aj jemné detaily. Problémy vystupujú najmä pri zväčšovaní obrázkov.
Objektív na širokom konci trpí miernym súdkovitým skreslením, čo sa však dá očakávať. Mierne poduškovité skreslenie na dlhom konci si však mohol odpustiť. Pri snímaní v protisvetle nevznikajú výrazné problémy v podobe aberácie alebo odleskov, v niektorých prípadoch však zahalí obraz nepríjemný závoj.

38mm (ekv.)

266mm (ekv.)

aberacia

slnko v zábere

závoj v protisvetle

Ako veľmi spoľahlivé sa ukázalo meranie expozície a aj farebnému podaniu nie je čo vytknúť. Ak neplánujete svoje fotografie zväčšovať a tlačiť vo veľkých formátoch, tak problém menšej ostrosti nie je taký výrazný a na monitore PC budú obrázky pôsobiť bezchybne.
Čo sa týka úrovne šumu, ten spôsobuje malé problémy už pri základnej citlicvosti ISO 64. Už tu totiž do obrazu zasahuje procesor a jeho dielo skazy sa začína. So stúpajúcou citlivosťou sa zásah zvýrazňuje a aj keď je hodnota ISO 800 stále použiteľná, kvalita obrazu je veľmi slabá.
V niektorých scénických režimoch je možné nastaviť aj hodnoti ISO 1600, ktorá je však úplne nepoužiteľná.

ISO 64

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

Auto WB

BW ISO 200

Sepia ISO 200

Nočné snímanie je s týmto fotoaparátom relatívne bezproblémové, odporúčam však použiť zodpovedajúci scéniscký režim. Autoportrét v nočných podmienkach už tak jednoduchou záležitosťou nie je, najmä v dôsledku zťaženého AF.
Záver
Naozaj som bol zvedavý na výkony EX-V7čky. Na papiery totiž vypadala výborne a napriek vyššej cene by to pri dobrých výstupoch mohol byť kandidát na jeden z najlepších ultrakompaktov na trhu.
7-násobný vnútorný zoom v elegantnom kovovom tele, "len" 7 Mpx snímač so stabilizátorom a množstvo snímacích režimov, kreatívne nevynímajúc sú parametrami, aké by som si želal aj na svojom aparáte.
Obrazová kvalita však priniesla mierne sklamanie. Nižšie rozlíšenie objektívu nie je jediným problémom, pridáva sa aj agresívny zásah procesoru do obrazu pri odstraňovaní šumu. Ten odstraňuje aj jemné detaily a pri vyšších citlivostiach sú už obrázky nepoužiteĺné pre zväčšovanie a tlač.
Rovnakým problémom trpí veľká väčšina dnešných kompaktov zvučnejších mien  s malým snímačom a veľkým rozlíšením, nie však v takej miere ako Casio EX-V7.
Pri dobrej cene by však tento fotoaparát určite stál za pozornosť. Malé rozmery a konštrukcia ho predurčujú na nosenie vo vrecku akéhokoľvek druhu a objemu, spoľahlivá automatika sa postará o dobrú expozíciu a pekné podanie farieb a ak neplánujete svoje fotografie zväčšovať a tlačiť vo veľkých formátoch,  nebude pre vás problémom ani mäkšia kresba a slabšie rozlíšenie.
Tuším sa idem hneď pozrieť koľko vlastne tento foťák stojí…
Zhrnutie
+ kompaktné rozmery a nízka váha v kombinácii vnútorným pohybom objektívu
+ kovové telo a kvalitné vypracovanie
+ dobrá expozícia a farebné podanie
+ jednoduché ovládanie
+ množstvo snímacích režimov
+ editačné možnosti uložených obrázkov
+ rýchlosť vďaka novému procesoru
+ kvalitný LCD displej
+ výborné parametre videa
- agresívny zásah procesoru do obrazu pri odstraňovaní šumu
- obrázky pôsobia mäkko a bez detailu
- nepoužiteľné ISO 1600
- slabý výkon optického stabilizátoru
- slabý výkon objektívu, ktorý mohol byť aj širší než 38mm
- nutnosť používať pri nabíjaní a spojení s PC kolísku

 

 

 

Zariadenie zapožičala NAY, a.s.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované