Hore

Nikon prináša plnformátové mirrorless fotoaparáty

Spoločnosť Nikon predstavuje nový systém s bajonetom Z a uvádza dva plnoformátové fotoaparáty mirrorless: Z 7 a Z 6.

Spoločnosť Nikon s potešením oznamuje uvedenie plnoformátových (formát Nikon FX) fotoaparátov mirrorless, modelov Z 7 a Z 6, ako aj objektívov NIKKOR Z vybavených novým bajonetom s väčším priemerom.


Novinka. Mirrorless. S bajonetom Nikon Z

Systém s bajonetom Z zahŕňa fotoaparáty mirrorless vybavené bajonetom s väčším priemerom, ako aj kompatibilné objektívy NIKKOR a príslušenstvo. Tento systém vznikol s cieľom dosiahnuť novú úroveň optického výkonu. Vychádza z tradície kvality, špičkových fotografických technológií, skvelej ovládateľnosti a vysokej spoľahlivosti produktov od spoločnosti Nikon, ktorá je charakteristická pre jej digitálne zrkadlovky.

Srdcom nového systému je nový bajonet Z s väčším priemerom, ktorý ovára nové možnosti konštrukcie objektívov s vyšším optickým výkonom. Systém s bajonetom Z ponúkne množstvo vysokovýkonných objektívov* vrátane objektívu s najvyššou svetelnosťou v histórii spoločnosti Nikon f/0,95. Navyše nový bajonetový adaptér zaisťuje kompatibilitu s objektívmi NIKKOR s bajonetom F, vďaka čomu získajú fotografi väčšie možnosti výberu.

Písmeno „Z” je otvorením novej kapitoly. Nikon Z predstavuje neoblomnú snahu spoločnosti Nikon dosiahnuť špičkový výkon, otvárať nové možnosti a poskytnúť fotografom nástroj na realizáciu.

Spoločnosť Nikon zvyšuje hodnotu systému mirrorless novou úrovňou optického výkonu a zachovaním tradície kvality, pričom súčasne reaguje na evolúciu zobrazovacích technológií. Vďaka novým podnetným produktom pre fotografov bude spoločnosť Nikon aj naďalej lídrom fotografickej kultúry.

* Vymeniteľné objektívy pre jednooké zrkadlovky Nikon a pokročilé fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi

Prehľad produktov Z 7 a Z 6

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené novým plnoformátovým (Nikon FX) obrazovým snímačom CMOS typu „Backside illumination“ so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine obrazu (na senzore) a najnovším obrazovým procesorom EXPEED 6.

Model Z 7 má rozlíšenie 45,7 efektívnych megapixlov a podporuje štandardný rozsah citlivosti ISO 64 – 25 600. V kombinácii s objektívmi NIKKOR Z fotoaparát dosahuje výnimočnú úroveň ostrosti a detailov, a to až po okraje snímky.

Model Z 6 je všestranný fotoaparát formátu FX s efektívnym rozlíšením 24,5 megapixela a podporuje široký rozsah štandardnej citlivosti ISO 100 – 51 200. Vďaka vynikajúcemu výkonu pri vysokej citlivosti ISO a možnosti snímať full-frame videosekvencie v kvalite 4K UHD s plným odčítaním pixlov (full pixel readout), model Z 6 vyhovie rozmanitým potrebám, napríklad pri snímaní v slabo osvetlenom prostredí alebo snímaní videosekvencií.


Hlavné funkcie fotoaparátov Z 7 a Z 6

1. Vybavené obrazovým snímačom CMOS typu „Backside illumination” formátu Nikon FX so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v obrazovej rovine

V obidvoch modeloch, Z 7 aj Z 6, je použitý obrazový snímač CMOS typu „Backside illumination” so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine obrazu (senzora). Model Z 7 má efektívne rozlíšenie 45,7 megapixela a podporuje rozsah štandardnej citlivosti ISO 64 – 25 600 (s možnosťou zníženia na ekvivalent ISO 32 a zvýšenia na ekvivalent ISO 102 400). Model Z 6 má efektívne rozlíšenie 24,5 megapixela a podporuje široký rozsah štandardnej citlivosti ISO 100 – 51 200 (s možnosťou zníženia na ekvivalent ISO 50 a zvýšenia na ekvivalent ISO 204 800).

2. Systém hybridného automatického zaostrovania, pričom zaostrovacie body pokrývajú približne 90 % plochy obrazu

Model Z 7 má 493 zaostrovacích bodov* a model Z 6 ich má 273. To umožňuje široké, približne 90 % pokrytie plochy obrazu zvislo aj vodorovne. Systém hybridného automatického zaostrovania využíva algoritmus optimalizovaný pre snímač formátu FX, ktorý pri zaostrovaní automaticky prepína medzi automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v obrazovej rovine a automatickým zaostrovaním s detekciou kontrastu. Použitie objektívov NIKKOR Z ďalej zvyšuje presnosť automatického zaostrovania pri snímaní statických snímok aj videosekvencií.

* V prípade oblasti snímania FX (36 × 24) a zapnutého automatického zaostrovania na jednotlivé zaostrovacie body.

3. Nový systém spracovania obrazu EXPEED 6 pre dosiahnutie ostrého a čistého obrazu a nové funkcie, ktoré podporujú kreativitu

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené novým systémom spracovania obrazu EXPEED 6. Vďaka vynikajúcemu rozlíšeniu objektívov NIKKOR s bajonetom Z a bajonetom F sú objekty zobrazené ostrejšie než kedykoľvek predtým. Šum je tiež účinne redukovaný.

Medzi parametre ostrosti systému Picture Control bola pridaná možnosť zvýšenia ostrosti v stredných tónoch. Táto možnosť v kombinácii s existujúcimi parametrami zvýšenia ostrosti a čistoty umožňuje používateľom doostriť alebo zjemniť jednotlivé textúry na snímke, a to pri statických snímkach aj videosekvenciách*. Fotoaparáty tiež ponúkajú 20 prednastavení systému Creative Picture Control (Kreatívny systém Picture Control) pre širšie tvorivé možnosti. Úroveň efektov je nastaviteľná v rozsahu 0 až 100.

* Nastavenie ostrosti stredných tónov je dostupné iba pri nastavení snímania videosekvencií v kvalite „High quality”.

4. Elektronický hľadáčik využívajúci špičkové optické technológie a technológie spracovania obrazu od spoločnosti Nikon pre čistý a prirodzený obraz

Elektronický hľadáčik použitý vo fotoaparátoch Z 7 a Z 6 je komfortný, ľahko sa používa a je porovnateľný s optickými hľadáčikmi. Obidva fotoaparáty sú vybavené elektronickým hľadáčikom vybaveným panelom OLED s rozlíšením približne 3 690 000 bodov. Elektronický hľadáčik má približne 100 % pokrytie obrazového poľa a 0,8-násobné zväčšenie a jeho diagonálny pozorovací uhol je približne 37,0°. Hľadáčik využíva špičkové optické technológie a technológie spracovania obrazu od spoločnosti Nikom, čo zaručuje čistý obraz a komfort používania porovnateľný s optickými hľadáčikmi. Má zníženú aberáciu a minimalizuje namáhanie očí, a to aj pri dlhotrvajúcom fotografovaní. Na ochranné sklíčko okulára bola navyše nanesená fluórová vrstva, ktorá účinne odpudzuje nečistoty. V elektronickom hľadáčiku tiež možno zobraziť menu <i>, čo umožňuje používateľom rýchlo skontrolovať alebo nastaviť rôzne parametre snímania vrátane citlivosti ISO, režimu činnosti AF či nastavení systému Picture Control – a to všetko pri pozeraní sa cez hľadáčik.

5. Ergonomický dizajn jedinečný pre spoločnosť Nikon, ktorý umožňuje intuitívne ovládanie

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 prevzali vynikajúce ovládanie, ktoré spoločnosť Nikon rokmi zdokonaľuje pri vývoji svojich fotoaparátov. Telá sú kompaktné, no zároveň sa pýšia pevným uchopením, dobre sa držia a všetky tlačidlá, napríklad pomocný volič, tlačidlo AF-ON a tlačidlo korekcie expozície, sú umiestnené tak, aby sa dali rýchlo a jednoducho ovládať. Navyše panel so stavovým displejom je umiestnený v hornej časti fotoaparátu, kde možno zobraziť informácie o nastaveniach, rovnako ako pri modeloch digitálnych zrkadloviek najvyššej triedy.

6. Funkcie na snímanie videosekvencií ako 10-bitový N-Log so širokým dynamickým rozsahom, a časový kód, ktoré vyhovujú profesionálnym potrebám

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 podporujú snímanie plnoformátových videosekvencií nielen v kvalite 4K UHD (3840 × 2160)/30p, ale aj snímanie videosekvencií v kvalite Full-HD/120p. Ešte ostrejšie videosekvencie v kvalite 4K UHD umožňuje snímanie plným odčítaním pixlov (full pixel readout).*1 Okrem toho možno pri snímaní videosekvencií v kvalite 4K UHD a Full-HD využívať funkcie ako Active D-Lighting, elektronická stabilizácia obrazu a „focus peaking”. Originálny profil N-Log od spoločnosti Nikon možno využívať pri 10-bitovom*2 výstupe HDMI. Veľká farebná hĺbka a 1 300 % dynamický rozsah (12 expozičných stupňov) umožňuje fotoaparátom zaznamenať*3 množstvo informácií z jasných aj tmavých častí záberu pre efektívnejšie úpravy a color grading. Podpora časového kódu uľahčuje synchronizáciu obrazového a zvukového záznamu z viacerých zariadení. Okrem toho možno multifunkčný ovládací prstenec vstavaný v objektívoch NIKKOR Z použiť na tiché a plynulé nastavenie napríklad clony alebo korekcie expozície.

*1 Okrem základného formátu videosekvencií FX v prípade fotoaparátu Z 7.
*2 Súčasné zaznamenávanie videosekvencií v kvalite 4K UHD s 10-bitovým výstupom na pamäťovú kartu fotoaparátu nie je možné.
*3 Nie je k dispozícii pri natáčaní slow-motion videosekvencií



7. Prvá*1 stabilizácia obrazu vstavaná vo fotoaparáte od spoločnosti Nikon s účinnosťou približne 5,0 expozičných stupňov*2

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené stabilizáciou obrazu (VR) vstavanou vo fotoaparáte. Systém VR vykonáva korekciu pohybu v piatich osiach. Stabilizácia obrazu umožňuje snímať s časmi závierky dlhšími až o 5 expozičných stupňov (EV) než by bolo inak možné*2. Túto funkciu možno účinne využívať pomocou bajonetového adaptéru FTZ (predáva sa samostatne) aj s objektívmi NIKKOR F, vrátane tých, ktoré nie sú vybavené funkciou stabilizácie obrazu*3.

*1 Spomedzi fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi.
*2 Merané v súlade s normami asociácie CIPA (s objektívom NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S s priblížením nastaveným na maximálnu hodnotu).
*3 Úroveň dosiahnutej korekcie pri použití objektívu NIKKOR s bajonetom F nie je taká vysoká ako pri použití objektívu NIKKOR Z.

8. Ďalšie funkcie

• Ovládanie pochádzajúce z digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon umožňuje intuitívne používanie tlačidiel a prepínačov
• Rovnaká pevnosť, odolnosť a utesnenie voči prachu a kvapkajúcej vode, ako má fotoaparát Nikon D850, avšak v kompaktnom tele
• Výklopný dotykový LCD monitor s uhlopriečkou 8,0 cm (3,2“) a rozlíšením približne 2 100 000 bodov
• Režim tichého fotografovania eliminuje chvenie a hluk spôsobený uvoľnením uzávierky. Nová funkcia zvýraznenia oblasti zaostrenia pri funkcii focus stacking*1 umožňuje používateľom skontrolovať správnosť nastavení po snímaní série fotografií s posúvaním zaostrenia. Simulovaná monochromatická snímka pomocou technológie focus peaking znázorňuje, ako bude vyzerať hĺbka ostrosti po spojení všetkých snímok s odstupňovaným zaostrením do jednej zloženej snímky pomocou softvéru na úpravu fotografií*2
• Rýchle sériové snímanie (rozšírené)*3 rýchlosťou približne 9 sn./s (Z 7) a 12 sn./s (Z 6) umožňuje zachytiť rýchlo sa pohybujúce objekty
• Intervalové fotografovanie, ktoré umožňuje vytvárať časozberné videosekvencie v kvalite 8K (Z 7)*2
• Rozšírený rozsah merania expozície v slabom svete*4 umožňuje používateľom jednoducho zachytiť scény ako prechod od západu slnka k hviezdnej oblohe s využitím automatického nastavenia expozície
• Vstavaný modul Wi-Fi® na priame pripojenie k inteligentnému zariadeniu pomocou technológie SnapBridge
• Vstavaný modul Wi-Fi® umožňuje prenos fotografií a videosekvencií do počítača
• Podpora existujúceho príslušenstva pre digitálne jednooké zrkadlovky, napríklad bezdrôtového vysielača WT-7 (predáva sa samostatne) na rýchly prenos snímok a videosekvencií cez káblovú alebo bezdrôtovú sieť LAN, a pokročilého rádiovo ovládaného bezdrôtového osvetlenia, ktoré umožňuje flexibilné fotografovanie s viacerými zábleskovými jednotkami

*1 Ostrosť možno skontrolovať iba vo fotoaparáte, ktorým boli zhotovené snímky s posúvaním zaostrenia.
*2 Vyžaduje sa softvér tretích strán.
*3 Rýchle sériové snímanie H (rozšírené) v 12-bitovom formáte RAW, JPEG alebo TIFF
*4 Pri intervalovom snímaní alebo časozbernom snímaní so zapnutým režimom tichého fotografovania a vyrovnaním expozície.

Vývoj Battery Pack MB-N10

Vyvíjaný Battery Pack MB-N10 pojme dve nabíjateľné lítium-iónové batérie EN-EL15b, čím účinne zvyšuje počet nasnímaných záberov alebo maximálny čas záznamu videosekvencií (približne 1,8-násobne). Poskytuje rovnakú úroveň odolnosti voči prachu a kvapkajúcej vode ako fotoaparáty Z 7 a Z 6 a bude podporovať nabíjanie prostredníctvom rozhrania USB pri použití nabíjacieho sieťového zdroja EH-7P.

Informácie o uvedení tohto produktu budú oznámené neskôr.

Spoločnosť Nikon uvádza tri objektívy NIKKOR Z radu S, bajonetový adaptér FTZ a oznamuje vývoj objektívu 58 mm f/0,95 S Noct

Spoločnosť Nikon s potešením oznamuje uvedenie troch nových objektívov kompatibilných s plnoformátovými (formát Nikon FX) fotoaparátmi mirrorless s bajonetom Z a nového bajonetového adaptéra FTZ. Štandardný objektív so zoomom NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S, širokouhlý objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou NIKKOR Z 35 mm f/1,8 S a štandardný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S spolupracujú s novým systémovým bajonetom s väčším priemerom.

Objektívy NIKKOR Z dosahujú novú úroveň optického výkonu. Využívajú výhody flexibilného dizajnu spočívajúceho v kombinácii väčšieho bajonetu Z s vnútorným priemerom 55 mm a len 16 mm vzdialenosti príruby bajonetu od roviny obrazu (snímača). Objektívy dosahujú vynikajúcu ostrosť pri snímaní statických snímok aj videosekvencií, majú korekciu zmeny obrazového uhla pri zaostrovaní (focus breathing), nehlučný chod, plynulé riadenie expozície či multifunkčný ovládací prstenec. Svojim ovládaním a výkonom sa výborne hodia na snímanie videosekvencií.

NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S, NIKKOR Z 35 mm f/1,8 S a NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S sú vymeniteľné objektívu radu S. Rad S je novo navrhnutý rad objektívov NIKKOR Z, ktoré dosahujú novú úroveň optického výkonu a stanovujú nové štandardy v oblasti kvality a konštrukcie. Obrazová kvalita týchto objektívov prekonáva konvenčné objektívy so svetelnosťou f/4 a f/1,8.

Bajonetový adaptér FTZ je navrhnutý tak, aby používatelia zrkadloviek Nikon mohli využívať existujúce objektívy NIKKOR s bajonetom F so systémom s bajonetom Z, a užívať si tak pri fotografovaní rozmanitý charakter objektívov.

Vývoj objektívu NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct

Spoločnosť Nikon v súčasnosti vyvíja objektív NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct, štandardný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a manuálnym zaostrovaním. Zameraný na maximálny optický výkon bude najvyšším modelom objektívov radu S.

Okrem tohto objektívu plánuje spoločnosť Nikon uviesť celý rad ďalších objektívov. Spoločnosť Nikon bude pokračovať v rozširovaní ponuky atraktívnych a výkonných objektívov NIKKOR Z, ktoré prinesú fotografom nové možnosti kreatívneho vyjadrenia.

NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S – hlavné vlastnosti

• Štandardný rozsah ohniskových vzdialeností od širokouhlého objektívu (24 mm) po stredný teleobjektív (70 mm) efektívne pokryje rôznorodé scény a objekty s kresbou, ktorá zmení ponímanie objektívov so zoomom a svetelnosťou f/4
• Optická konštrukcia, ktorá potláča aberácie pri snímaní z minimálnej vzdialenosti zaostrenia až po nekonečno, sprostredkuje ostrý obraz aj v okrajových častiach snímky aj pri úplne otvorenej clone; poskytuje najkratšiu zaostriteľnú vzdialenosť len 0,3 m v celom rozsahu priblíženia a verne reprodukuje bodové zdroje svetla
• Použitie optických prvkov zo skla ED, asférického optického prvku zo skla ED a troch asférických optických prvkov
• Použitie vrstvy Nano Crystal Coat na potlačenie reflexov a závoja
• S rozmermi potrebnými na dosiahnutie extrémneho optického výkonu pri súčasnom zachovaní prenosnosti; využíva zasúvací mechanizmus, ktorý bez použitia tlačidla skracuje dĺžku objektívu do kompaktných rozmerov, vďaka ktorým možno vziať objektív kamkoľvek
• Navrhnutý so zvýšenou odolnosťou voči prachu a kvapkajúcej vode s fluórovou vrstvou na povrchu predného prvku objektívu

NIKKOR Z 35 mm f/1,8 S – hlavné vlastnosti

• Kresba, ktorá zmení pohľad na objektívy so svetelnosťou f/1,8
• Vysoká ostrosť i v okrajoch obrazového poľa aj pri úplne otvorenej clone. Účinné potlačenie sagitálnej komy umožňuje špičkovú reprodukciu bodových zdrojov svetla pri snímaní snímaní nočnej krajiny, a vytvára jemné a prirodzené rozostrené pozadie (bokeh), charakteristické pre vysoko svetelné objektívy
• Použitie nového multi-focusing systému umožňuje tiché, rýchle a presné ovládanie automatického zaostrovania a vysoký výkon pri vytváraní obrazu pri akejkoľvek zaostrenej vzdialenosti
• Použitie dvoch optických prvkov zo skla ED a troch asférických optických prvkov
• Použitie vrstvy Nano Crystal Coat na potlačenie reflexov a závoja
• S ohľadom na odolnosť voči prachu a kvapkajúcej vode je celý objektív, vrátane pohyblivých častí, utesnený

NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S – hlavné vlastnosti

• Špičková kresba a charakter obrazu, ktoré nanovo definujú, čo dokáže objektív 50 mm f/1,8
• Dôkladné potlačenie axiálnej chromatickej aberácie zaručuje špičkové rozlíšenie s vernou reprodukciou jemných textúr na objektoch aj pri úplne otvorenej clone
• Ostré a čisté vykreslenie detailov od stredu obrazového poľa až po jeho okraje bez ohľadu na vzdialenosť od fotografovaného objektu
• Nádherný jemný charakter rozostreného pozadia (bokeh) pri akejkoľvek vzdialenosti od fotografovaného objektu, ktorý možno dosiahnuť iba pomocou svetelného objektívu
• Použitie dvoch optických prvkov zo skla ED a dvoch asférických optických prvkov
• Použitie vrstvy Nano Crystal Coat na potlačenie reflexov a závoja
• Použitie nového výkonného krokového motora (STM) umožňuje tiché a presné automatické zaostrovanie pri snímaní statických snímok aj videosekvencií
• S ohľadom na odolnosť voči prachu a kvapkajúcej vode je celý objektív vrátane pohyblivých častí utesnený

Bajonetový adaptér FTZ – hlavné vlastnosti

• Snímanie s automatickou expozíciou alebo kombináciou automatického zaostrovania a automatickej expozície s približne 360 objektívmi NIKKOR F počnúc typom AI*
• Umožňuje využiť unikátny charakter objektívov NIKKOR s bajonetom F pri snímaní so špičkovými fotoaparátmi s bajonetom Z
• Stabilizácia obrazu (VR) vo fotoaparáte radu Z je dostupná aj po nasadení objektívu NIKKOR F bez  stabilizácie obrazu a je vysoko účinná aj pri snímaní videosekvencií
• V kombinácii s objektívom NIKKOR F so vstavanou stabilizáciou obrazu, stabilizácie obrazu v objektíve a vo fotoaparáte efektívne spolupracujú a spoločne korigujú chvenie fotoaparátu v troch osiach
• Konštrukčné diely adaptéru sú účinne utesnené, aby sa zabezpečila rovnaká odolnosť voči prachu a kvapkajúcej vode ako u objektívov NIKKOR F
• Navrhnutý tak, aby dosahoval nízku hmotnosť a súčasne vysokú odolnosť pre výbornú použiteľnosť ako súčasť kompletného systému

* Snímanie s automatickým zaostrovaním a súčasne s automatickou expozíciou nie je s niektorými objektívmi možné.

Vývoj nového objektívu NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct s cieľom vrcholného optického výkonu

Vysoko svetelný objektív so štandardnou pevnou ohniskovou vzdialenosťou 58 mm a manuálnym zaostrovaním, NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct, vyvíjaný spoločnosťou Nikon predstavuje vrchol objektívov radu S. Bude symbolizovať novú úroveň optického výkonu systému Nikon s bajonetom Z.

Objektív vychádza z konštrukčného konceptu pôvodného objektívu AI Noct-Nikkor 58 mm f/1,2. Ide o objektív so štandardnou pevnou ohniskovou vzdialenosťou uvedený v roku 1977, ktorého názov bol odvodený od slova „nocturne” (hudobná kompozícia inšpirovaná alebo evokujúca noc) a ktorý sa stal populárnym pre svoju schopnosť verne reprodukovať bodové svetelné zdroje ako body. Tento nový objektív Noct bude využívať výhody pokročilej konštrukčnej flexibility bajonetu Z pre maximálny optický výkon. Cieľom prebiehajúceho vývoja je extrémne vysoká svetelnosť f/0,95 a špičková kvalita obrazu s vysokou úrovňou detailov a ostrosti. Dôležitým cieľom je tiež dosiahnuť hladké rozostrenie pozadia (bokeh) s plynulými prechodmi a zabezpečiť vynikajúcu reprodukciu bodových svetelných zdrojov, čo umožňuje vytvoriť pôsobivejší, trojrozmerne pôsobiaci obraz.

* Informácie o uvedení tohto produktu budú oznámené neskôr.

Plánované objektívy NIKKOR Z

* Informácie uvedené v pláne vrátane dátumov uvedenia sa môžu zmeniť. Názvy produktov nasledujúcich po objektíve NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct ešte nie sú konečné.

Superteleobjektív AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR kompatibilný s formátom Nikon FX.

Spoločnosť Nikon s potešením oznamuje, že na trh uvádza superteleobjektív AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR kompatibilný s digitálnymi jednookými zrkadlovkami Nikon formátu FX.

AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je vysokovýkonný superteleobjektív formátu FX s ohniskovou vzdialenosťou 500 mm. Použitie Fresnelovej šošovky (PF) výrazne znížilo veľkosť a hmotnosť objektívu, vďaka čomu je fotografovanie superteleobjektívom z ruky jednoduché a príjemné.

Tento objektív s maximálnym priemerom 106 mm a dĺžkou 237 mm bol výrazne zmenšený. Má hmotnosť približne 1 460 g (podobnú ako objektív AF-S NIKKOR 70 – 200 mm f/2,8E FL ED VR), pričom iné objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 500 mm majú zvyčajne hmotnosť vyššiu ako 3 000 g. Objektív AF‑S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je skonštruovaný so zvýšenou odolnosťou voči prachu a kvapkajúcej vode, čo spolu s fluórovou vrstvou na povrchu prednej šošovky poskytuje pri snímaní skvelú flexibilitu.

Použitie jednej šošovky PF a troch šošoviek zo skla ED umožňuje extrémne ostrú a detailnú kresbu, ktorá spĺňa vysoké nároky digitálnych fotoaparátov s extrémne vysokým rozlíšením. Materiály použité v novej šošovke PF, ktorú vyvinula spoločnosť Nikon, navyše účinne znižujú (difrakčný) závoj šošovky PF. Vďaka synergickému efektu technológií povrchových vrstiev spoločnosti Nikon, vrátane antireflexnej vrstvy Nano Crystal Coat, ktorá veľmi účinne koriguje reflexy a závoj, sa dosahujú mimoriadne čisté snímky.

Rýchlosť automatického zaostrovania bola zvýšená znížením hmotnosti šošoviek v zaostrovacej skupine. Objektív AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je tiež vybavený mechanizmom stabilizácie obrazu, ktorý umožňuje snímať s časmi uzávierky dlhšími o 4,0 expozičné stupne EV* než by bolo inak možné. Navyše je k dispozícii režim stabilizácie obrazu SPORT. Režim SPORT je vďaka stabilizácii obrazu zobrazovaného v hľadáčiku obzvlášť účinný pri fotografovaní rýchlo a nepredvídateľne sa pohybujúcich objektov, ako sú napríklad divé vtáky, alebo pri motívoch, akými sú napríklad športové udalosti, ako aj pri snímaní videosekvencií.

Bajonetový adaptér FTZ umožní používať objektív s dnes predstavenými fotoaparátmi mirrorless vybavenými bajonetom Z. Používatelia si budú môcť užívať snímanie superteleobjektívom s ohniskovou vzdialenosťou 500 mm pomocou systému, ktorý je kompaktnejší než kedykoľvek predtým.

Použitie šošovky PF umožnilo vytvoriť menší a ľahší objektív, ktorý možno vziať na miesta, kde to bolo pri predchádzajúcich superteleobjektívoch zložité. Menšia veľkosť a nižšia hmotnosť tiež eliminujú potrebu statívu a umožňujú jednoduché  fotografovanie superteleobjektívom z ruky. Objektív AF‑S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR výrazne rozširuje možnosti fotografovania superteleobjektívom, pretože kombinuje vynikajúci výkon s kompaktnou veľkosťou a nízkou hmotnosťou.

Spoločnosť Nikon dnes na trh uvádza aj bodový hľadáčik DF-M1 (predávaný samostatne) – príslušenstvo, ktoré je veľmi účinné pri fotografovaní superteleobjektívom a je plne kompatibilný s nedávno predstaveným fotoaparátom COOLPIX P1000. Pri snímaní superteleobjektívom je v hľadáčiku viditeľné len veľmi úzke zorné pole, a preto sa môže sledovaný objekt veľmi ľahko stratiť. Toto príslušenstvo pomáha sledovať požadovaný objekt, a to aj vtedy, keď sa náhle pohne.

Hlavné funkcie objektívu

  • Výrazne menší a ľahší vďaka použitiu Fresnelovej šošovky (PF)
  • Konštrukcia so zvýšenou odolnosťou voči prachu a kvapkajúcej vode a použitie fluórovej vrstvy od spoločnosti Nikon, ktorá účinne odpudzuje prach, kvapôčky vody, mastnotu a nečistoty
  • Špičková optika využívajúca jednu šošovku PF a tri šošovky zo skla ED umožňuje extrémne ostrú a detailnú kresbu, ktorá spĺňa vysoké nároky digitálnych fotoaparátov s extrémnym rozlíšením
  • Špičkový optický výkon aj s použitím telekonvertora TC-14E III AF-S
  • Materiály použité v novej šošovke PF účinne korigujú (difrakčný) závoj šošovky PF
  • Účinné potlačenie reflexov a závoja dosiahnuté použitím antireflexnej vrstvy Nano Crystal Coat umožňuje získať čisté snímky
  • Rýchlosť automatického zaostrovania zvýšená znížením hmotnosti šošoviek v zaostrovacej skupine
  • Vybavený mechanizmom stabilizácie obrazu, ktorý umožňuje snímať s časmi uzávierky dlhšími o 4,0 expozičné stupne EV* než by bolo inak možné
  • Mechanizmus stabilizácie obrazu vybavený dvoma režimami: NORMÁLNY a ŠPORT
  • Mechanizmus elektromagnetickej clony pre jej mimoriadne presné ovládanie


Poznámky

* Merané v súlade s normami asociácie CIPA v normálnom režime pri použití digitálnej jednookej zrkadlovky vybavenej plnoformátovým obrazovým snímačom zodpovedajúcim formátu 35 mm.

Podrobnosti o nových produktoch nájdete tu.

Obchodné názvy (spoločností, produktov, služieb a pod.) sú ochranné známky alebo registrované ochranné známky príslušných držiteľov.

Viac infomácií nájdete tu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marcel Rebro
2018-08-23 09:05:02
Viem že v ekonomicky vyspelej krajine ako je SK cena asi nikoho nezaujíma, ale ak by sem náhodou zablúdil nejaký potomok emigrantov z USA, nech nemusí gúgliť :
- Z7 ... 3399 USD
- Z7 + 24-70/4 ... 3999 USD
- Z6 ... 1995 USD
- Z7 + 24-70/4 ... 2599 USD
 
vilkoo
2018-08-23 09:11:26
Zaujimave a pekne avsak ako vieme Nikon stanovi urcite aj vysoko cenovu hladinu tychto veciciek ,vyvoj ide dopredu
len to nase penazenky necitia .
 
Peter Hood
2018-08-23 09:32:09
príspevok od: Marcel Rebro
Viem že v ekonomicky vyspelej krajine ako je SK cena asi nikoho nezaujíma, ale ak by sem náhodou zablúdil nejaký potomok emigrantov z USA, nech nemusí gúgliť :
- Z7 ... 3399 USD
- Z7 + 24-70/4 ... 3999 USD
- Z6 ... 1995 USD
- Z7 + 24-70/4 ... 2599 USD
Rafinovane načasované a rafinovane postavená cena,
som zvedavý aký bude úspech,
trocha poopravím tvoj preklep v cenovom údaji
...
...
...
Z6 + 24-70/4 ... 2599 USD
 
close
2018-08-23 09:38:31
Podľa papierových porovnaní to vyzera zaujímavo, ale papier znesie...
 
sharkyyy
2018-08-23 09:51:17
príspevok od: close
Podľa papierových porovnaní to vyzera zaujímavo, ale papier znesie...
Papier znesie. Nikon stratil svoju doveryhodnost uz davno, prvej varke by som sa vyhol.

Nehovoriac o podstatnych nedostatkoch:
iba jeden pamatovy slot pre sd kartu //
Slabsia vydrz baterie
Slabsi buffer, fps.
Slabsi af, a eye detection/velmi navykova vec pri sony a7 III/

Treba brat v uvahu, ze je to prva generacia a recenzie boli robene na predprodukcnom kuse/AF/

 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-08-23 09:58:15
príspevok od: sharkyyy
Papier znesie. Nikon stratil svoju doveryhodnost uz davno, prvej varke by som sa vyhol.

Nehovoriac o podstatnych nedostatkoch:
iba jeden pamatovy slot pre sd kartu //
Slabsia vydrz baterie
Slabsi buffer, fps.
Slabsi af, a eye detection/velmi navykova vec pri sony a7 III/

Treba brat v uvahu, ze je to prva generacia a recenzie boli robene na predprodukcnom kuse/AF/

Este si tie fotaky ani nevidel a uz vynasas rozsudok?
 
close
2018-08-23 09:58:28
príspevok od: sharkyyy
Papier znesie. Nikon stratil svoju doveryhodnost uz davno, prvej varke by som sa vyhol.

Nehovoriac o podstatnych nedostatkoch:
iba jeden pamatovy slot pre sd kartu //
Slabsia vydrz baterie
Slabsi buffer, fps.
Slabsi af, a eye detection/velmi navykova vec pri sony a7 III/

Treba brat v uvahu, ze je to prva generacia a recenzie boli robene na predprodukcnom kuse/AF/

Súhlasím aj keď naivne dúfam, že sa už konečne Nikon poučil a detským chybám sa v tomto prípade vyhne. Koniec koncov pri stále silnejšej konkurencii v mirorless mu iné ani neostáva.

Mňa tou Z6 zatial presvedčili už len kvôli aj cenovej dostupnosti objektívov a ich kvalite kde Sony vo svojom portfóliu má buď opticky priemerné alebo luxusne nacenené kúsky.
 
portvis
2018-08-23 10:04:31
Je vidieť že Nikonu sa nepáčili predajné čísla sony v tomto segmente, je ale otázkou aké spoľahlivé budú tieto prvé modely, či sigma vybehne s bajonetom rovnako rýchlo a či sklá budú rovnako ostré ako sklá Zeiss.
 
sharkyyy
2018-08-23 10:31:55
príspevok od: Karol Srnec
Este si tie fotaky ani nevidel a uz vynasas rozsudok?
No nevidel, ani ty si nevidel iste veci a vies ze existuju.
Cital som recenziu a prve postrehy od niektorych recezentov, ktory vacsinou pozitivne prehanaju, pri novych csc to tak nebolo.

Milujem tu slovensku jesitnost, p. Karle, experte.
 
piwi
2018-08-23 10:38:19
príspevok od: sharkyyy
Papier znesie. Nikon stratil svoju doveryhodnost uz davno, prvej varke by som sa vyhol.

Nehovoriac o podstatnych nedostatkoch:
iba jeden pamatovy slot pre sd kartu //
Slabsia vydrz baterie
Slabsi buffer, fps.
Slabsi af, a eye detection/velmi navykova vec pri sony a7 III/

Treba brat v uvahu, ze je to prva generacia a recenzie boli robene na predprodukcnom kuse/AF/

No ten jeden pamatovy slot je sranda, ale oni vedia presne co robia, neberu to ako svoju vlajkovu lod
 
close
2018-08-23 10:54:15
Už aj Alza.cz stihla zverejniť ceny té budú pre náš trh asi bližšie:

Nikon Z6 - 54.990,- Kč včetně DPH

Nikon Z7 - 88.490,- Kč včetně DPH

Redukce Nikon FTZ - 7.490,- Kč včetně DPH

Nikkor Z 24-70mm f/4 - 26.990,- Kč včetně DPH

Nikkor Z 50mm f/1,8 - 15.990,- Kč včetně DPH

Nikkor Z 35mm f/1,8 - 22.990,- Kč včetně DPH

Nikon Z6 + Nikkor Z 24-70mm f/4 S - 69.990,- Kč včetně DPH

Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70mm f/4 - 103.990,- Kč včetně DPH
 
ferio
2018-08-23 10:57:42
príspevok od: sharkyyy
Papier znesie. Nikon stratil svoju doveryhodnost uz davno, prvej varke by som sa vyhol.

Nehovoriac o podstatnych nedostatkoch:
iba jeden pamatovy slot pre sd kartu //
Slabsia vydrz baterie
Slabsi buffer, fps.
Slabsi af, a eye detection/velmi navykova vec pri sony a7 III/

Treba brat v uvahu, ze je to prva generacia a recenzie boli robene na predprodukcnom kuse/AF/

Pokiaľ viem, tak karty tam pôjdu typu XQD...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-08-23 10:58:22
príspevok od: sharkyyy
No nevidel, ani ty si nevidel iste veci a vies ze existuju.
Cital som recenziu a prve postrehy od niektorych recezentov, ktory vacsinou pozitivne prehanaju, pri novych csc to tak nebolo.

Milujem tu slovensku jesitnost, p. Karle, experte.
Ja nie som jesitny. Sam sa snazim vyvarovat zaverov len na zaklade precitaneho. Iste, zo specifikacii a prvych ohlasov sa da co to vyvodit. Mne je ale tazko fotak poriadne zhodnotit aj po 2 tyzdnoch testovania produkcneho kusu a nie predprodukcnej vzorky. Na fotakoch Fujifilm mozeme vidiet aky velky vplyv maju nove firmvery. Skutocna kvalita sa ukaze po mesiacoch pouzivania sirokou skupinou fotografov.

Chapem, ze vsetci maju u novych Nikonov Z vela ocakavani. Ako to, ze nie su dokonale? Ako to, ze nemaju to, ci ono? No nemaju. Ziaden fotak to nema. Aj ja hned vidim nejake nedostatky, ktore su hned zrejme. Ale co vadi mne, inemu nemusi.
 
fatality
2018-08-23 11:00:07
príspevok od: sharkyyy
No nevidel, ani ty si nevidel iste veci a vies ze existuju.
Cital som recenziu a prve postrehy od niektorych recezentov, ktory vacsinou pozitivne prehanaju, pri novych csc to tak nebolo.

Milujem tu slovensku jesitnost, p. Karle, experte.
a ako nazvat slovensku vlastnost,ze aj ked som nieco ani len nedrzal v ruke,nevyskusal,uz viem,ze to
bude naprd,pane pokrocily..?..
 
Jozef Macák
2018-08-23 11:01:03
príspevok od: Karol Srnec
Este si tie fotaky ani nevidel a uz vynasas rozsudok?
ako, mne osobne sa tento pocin velmi paci, sony ma konecne nejaku konkurenciu...
avsak, absencia 2. pamatoveho slotu, slaba vydrz baterie (cipa 310/330 zaberov), az smiene slaby buffer (18 zaberov pri 14bit), absencia eye AF...na to predsa clovek nemusi fotak vidiet aby tieto veci mohol vytknut, nie?
AFC tiez asi bude podla prvych reportov trosku pokulhavat

sklamani budu asi ludia ktori ocakavali privetive ceny objektivov
35/1.8 = 850$
50/1.8 = 590$
ako bonus su tie skla vcelku riadne kravky:
https://2.img-dpreview.com/files/p/E~TS590x393~articles/1697483390/Re-edited/DSC_0402.jpeg
 
sharkyyy
2018-08-23 11:02:16
príspevok od: Karol Srnec
Ja nie som jesitny. Sam sa snazim vyvarovat zaverov len na zaklade precitaneho. Iste, zo specifikacii a prvych ohlasov sa da co to vyvodit. Mne je ale tazko fotak poriadne zhodnotit aj po 2 tyzdnoch testovania produkcneho kusu a nie predprodukcnej vzorky. Na fotakoch Fujifilm mozeme vidiet aky velky vplyv maju nove firmvery. Skutocna kvalita sa ukaze po mesiacoch pouzivania sirokou skupinou fotografov.

Chapem, ze vsetci maju u novych Nikonov Z vela ocakavani. Ako to, ze nie su dokonale? Ako to, ze nemaju to, ci ono? No nemaju. Ziaden fotak to nema. Aj ja hned vidim nejake nedostatky, ktore su hned zrejme. Ale co vadi mne, inemu nemusi.
S tym suhlasim,
len nerozumiem tvojmu utoku, ze sudim zavery. Mame teraz mesiac cakat a nediskutovat?

Napisal som prve postrehy realnych recenzentov na nikon. Viac info nie je.
Kto chce kupit, nemoze sa teraz spoliehat, ze o rok vyjde novy fw, ktory opravi chyby. Sudim podla konkretnej situacie.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-08-23 11:06:35
príspevok od: sharkyyy
S tym suhlasim,
len nerozumiem tvojmu utoku, ze sudim zavery. Mame teraz mesiac cakat a nediskutovat?

Napisal som prve postrehy realnych recenzentov na nikon. Viac info nie je.
Kto chce kupit, nemoze sa teraz spoliehat, ze o rok vyjde novy fw, ktory opravi chyby. Sudim podla konkretnej situacie.
Prepac, ale prezentoval si to ako tvoj nazor a ja som s nim nesuhlasil. Teda s prvou vetou. Ze to nema dva sloty, vacsi buffer atd. s tym suhlasim aj ja. Po 100-ke recenzii som sa naucil, ze vzdy su tu nejake kompromisy v konstrukcii a vzdy su tu urcite zamery, ktore nemusime chapat alebo s nimi suhlasit.
 
piwi
2018-08-23 11:08:28
príspevok od: sharkyyy
S tym suhlasim,
len nerozumiem tvojmu utoku, ze sudim zavery. Mame teraz mesiac cakat a nediskutovat?

Napisal som prve postrehy realnych recenzentov na nikon. Viac info nie je.
Kto chce kupit, nemoze sa teraz spoliehat, ze o rok vyjde novy fw, ktory opravi chyby. Sudim podla konkretnej situacie.
Suhlasim. Nemusi nic vyjst, ani fw,ani objektivy. Kupa, bude ako kupit macku vo vreci.
 
shagy2301
2018-08-23 11:20:09
To si robia srandu s tou 50mm/1.8? 600€ a cca 400 gramov váha?
Canon na zrkadlovky s tými istými parametrami stojí 100€ a váži 160g.

Inak fakt sú tam veľmi zvláštne kompromisy urobené, hlavne nechápem ich neustále pretláčanie XQD. Ale ergonomicky to vyzerá zaujímavo. Myslel som si že Z6 bude zaujímavý na šport, ale ak to má fatk len tak malý buffer, tak ani s tými 12fps to fotograf "vystrieľa" do dvoch sekúnd a potom bude čakať kým sa uložia všetky fotky na kartu
 
rumpeak
2018-08-23 11:36:56
Moc se mi líbí stabilizace, jejiž nepřítomnost mě strašně štve u Nikon zrcadlovek. Nicméně nic, co by mě přimělo k upgradu z D800. Myslím, že pár let ještě poslouží.
 
fatality
2018-08-23 11:38:00
no...a fcul co?
(btw.v Cine maju este noc? kde je novy Mavic?
 
Peter Peter
2018-08-23 11:40:58
Ako čítam niektoré príspevky, sa čudujem že Slovensko-Ruská gubernia nevalcuje svetové trhy svojimi super špičkovými výrobkami za ceny hodné bryndzových halušiek so zákvasom. V Nikone sú vlastne totální idioti, diletenti, a sú prakticky odsúdení na neúspech či bankrot.
 
seifi
2018-08-23 13:54:42
príspevok od: Peter Peter
Ako čítam niektoré príspevky, sa čudujem že Slovensko-Ruská gubernia nevalcuje svetové trhy svojimi super špičkovými výrobkami za ceny hodné bryndzových halušiek so zákvasom. V Nikone sú vlastne totální idioti, diletenti, a sú prakticky odsúdení na neúspech či bankrot.
to píšeš spoza hraníc ?
 
juve16
2018-08-23 14:14:47
príspevok od: Peter Peter
Ako čítam niektoré príspevky, sa čudujem že Slovensko-Ruská gubernia nevalcuje svetové trhy svojimi super špičkovými výrobkami za ceny hodné bryndzových halušiek so zákvasom. V Nikone sú vlastne totální idioti, diletenti, a sú prakticky odsúdení na neúspech či bankrot.
soudruzi nekde udelali chybu....
 
calimero
2018-08-23 15:14:10
Tak cenami to dosť zabili. Myslím, že v Sony môžu ďalej pokojne spávať. Tak isto súčasní majitelia FF Nikonov nebudú mať dôvod upgradovať. Evidentne budú pravé zrkadlovky naďalej ťažiskový segment pre Nikon. Z môjho pohľadu, očakávaná revolúcia sa nekoná.
 
landov
2018-08-23 15:56:28
Neviem co riesite, ved su to len prve lastovicky Nikon CSC, je viac ako iste, ze v dalsich rokoch budu nasledovat dalsie a lepsie. Ved si hadam nevypalia rybnik hned prvymi modelmi. BTW, aj tieto modely vyzeraju na prve ergonomicke CSC, dalsim plusom stavovy diplej. Za mna na prvy pokus viac ako OK.
 
piwi
2018-08-23 16:12:10
príspevok od: landov
Neviem co riesite, ved su to len prve lastovicky Nikon CSC, je viac ako iste, ze v dalsich rokoch budu nasledovat dalsie a lepsie. Ved si hadam nevypalia rybnik hned prvymi modelmi. BTW, aj tieto modely vyzeraju na prve ergonomicke CSC, dalsim plusom stavovy diplej. Za mna na prvy pokus viac ako OK.
Určite, máš pravdu. Stavovi displej je plus. Prečo to nerobia aj iný. Chápem že bude možno dreba vychytať ostrenie, sw, ale čo treba vychytať na ďalšími porte na kartu? Ale to je jedno, proste je to ako vo všetkom, všade sa zámerne degradujú funkcie, chránia sa iné modely...
 
stano66
2018-08-23 16:45:24
táto „plodná a slušná“ diskusia je nepochybne zaujímavá. mňa zaujíma ako to fotí. howgh!
 
slavik74
2018-08-23 17:37:19
príspevok od: landov
Neviem co riesite, ved su to len prve lastovicky Nikon CSC, je viac ako iste, ze v dalsich rokoch budu nasledovat dalsie a lepsie. Ved si hadam nevypalia rybnik hned prvymi modelmi. BTW, aj tieto modely vyzeraju na prve ergonomicke CSC, dalsim plusom stavovy diplej. Za mna na prvy pokus viac ako OK.
stavovy display ma aj panasonic g9. Ale osobne ho moc nevyuzivam, vsetko co ukazuje vidim v hladaciku.
 
matpi
2018-08-23 18:53:28
Na prvy pokus nie zle...ale je to len na zamavanie vlaku, v ktorom sa vezie hlavne sony a fuji. Cenovo je to cez ciaru, ergonomicky sa mi to velmi nezda, hlavne tie styri tlacidla tesne pri sebe a fn pri objektive, korekcia expozicie bez oznacenia. Trochu mi tiez unika zmysel stavoveho displeja. Niektore parametre tiez naznacuju, ze az tak "profi" tieto fotaky myslene neboli. Zaujal ma ale roadmap, kde v podstate vsetky dolezite objektivy maju byt v priebehu dvoch rokov. Tesim sa teraz na testy ako to realne foti.
 
Vanda Mesiariková
2018-08-23 19:41:45
https://youtu.be/DrWv6D3v95g
 
DenisBede
2018-08-23 20:57:27
Mihla sa niekomu pred očami aj cena tej novej 500vky f/5.6 ?!
 
mllpo
2018-08-23 21:23:51
príspevok od: matpi
Na prvy pokus nie zle...ale je to len na zamavanie vlaku, v ktorom sa vezie hlavne sony a fuji. Cenovo je to cez ciaru, ergonomicky sa mi to velmi nezda, hlavne tie styri tlacidla tesne pri sebe a fn pri objektive, korekcia expozicie bez oznacenia. Trochu mi tiez unika zmysel stavoveho displeja. Niektore parametre tiez naznacuju, ze az tak "profi" tieto fotaky myslene neboli. Zaujal ma ale roadmap, kde v podstate vsetky dolezite objektivy maju byt v priebehu dvoch rokov. Tesim sa teraz na testy ako to realne foti.
to nie je korekcia expozicie bez oznacenia, ale zadny roler. Nikonisti vedia
Mna skor zaujalo, ako daleko vpredu (=blizko bajonetu) je rovina snimaca...
 
pepo27
2018-08-23 21:28:16
príspevok od: DenisBede
Mihla sa niekomu pred očami aj cena tej novej 500vky f/5.6 ?!
za velkov mlakov

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1431717-REG/nikon_20082_af_s_nikkor_500mm_f_5_6e.html
 
Ľuboš Capcara
2018-08-23 21:36:22
Som zvedavý či sa týmto nikon aspoň trocha priblíži k sony čo sa videa týka.
 
PeCh
2018-08-23 22:11:41
príspevok od: piwi
Určite, máš pravdu. Stavovi displej je plus. Prečo to nerobia aj iný. Chápem že bude možno dreba vychytať ostrenie, sw, ale čo treba vychytať na ďalšími porte na kartu? Ale to je jedno, proste je to ako vo všetkom, všade sa zámerne degradujú funkcie, chránia sa iné modely...
"Prečo to nerobia aj iný." - A videl si Fuji X-H1?
 
piwi
2018-08-23 23:38:33
Iný som myslel napríklad Sony
 
aesace
2018-08-24 08:38:40
príspevok od: piwi
Iný som myslel napríklad Sony
Pretoze je to v dnesnej CSC dobe uz zbytocnost..mas tie info aj na displeji aj v hladaciku...mozno zaryty zrkadlovkari si to este nevedia predstavit bez toho stavoveho displeja hore...ale inak uz je to skor dovod, preco dvihnut cenu a tvarit sa ze tato zbytocnost je tu len pre profikov
 
z80
2018-08-24 09:03:04
príspevok od: aesace
Pretoze je to v dnesnej CSC dobe uz zbytocnost..mas tie info aj na displeji aj v hladaciku...mozno zaryty zrkadlovkari si to este nevedia predstavit bez toho stavoveho displeja hore...ale inak uz je to skor dovod, preco dvihnut cenu a tvarit sa ze tato zbytocnost je tu len pre profikov
Stavovy LCD displej (hlavne vtedy, ked nie je podsvieteny) spotrebovava ovela menej energie ako hladacik alebo hlavny displej. Pokial si musim casto "rozsvecovat" hlavny displej alebo hladacik, len kvoli kontrole nastaveni, prejavi sa to na vydrzi baterky.
 
aesace
2018-08-24 09:16:37
príspevok od: z80
Stavovy LCD displej (hlavne vtedy, ked nie je podsvieteny) spotrebovava ovela menej energie ako hladacik alebo hlavny displej. Pokial si musim casto "rozsvecovat" hlavny displej alebo hladacik, len kvoli kontrole nastaveni, prejavi sa to na vydrzi baterky.
Na CSC fotakoch je to jedno, lebo tam nic neodfotis, ak nezapnes displej alebo hladacik.
Pri zrkadlovkach to bola skor nutnost, lebo na ten jeden riadok hladacika sa nepomesti vsetko.
 
blahoslav J B Art
2018-08-24 09:55:28
http://www.digineff.cz/clanek/nikon/nikon-z7-kratce-v-ruce
 
piwi
2018-08-24 10:07:04
príspevok od: blahoslav J B Art
http://www.digineff.cz/clanek/nikon/nikon-z7-kratce-v-ruce
Da sa tam aspon ovladat menu na dotykovej obrazovke? Btw, dodnes nechapem preco sa neda ovladat na sony cele menu na dotykovej obrazovke, zere to baterku, alebo ohrozenie vlajkovych telefonov sony?
 
MagickVamp
2018-08-24 10:07:27
Aku to ma citlivost ostrenia? Nikde to nevidim uvedene.
 
close
2018-08-24 10:49:30
príspevok od: piwi
Da sa tam aspon ovladat menu na dotykovej obrazovke? Btw, dodnes nechapem preco sa neda ovladat na sony cele menu na dotykovej obrazovke, zere to baterku, alebo ohrozenie vlajkovych telefonov sony?
Skôr si myslím, že to je s tým ovládaním o tom aby nebol stále zapatlaný display otlačkami a niektore veci by museli zväčšiť a viac prispôsobiť na ovládanie prstom.
 
piwi
2018-08-24 10:53:31
príspevok od: close
Skôr si myslím, že to je s tým ovládaním o tom aby nebol stále zapatlaný display otlačkami a niektore veci by museli zväčšiť a viac prispôsobiť na ovládanie prstom.
Tak to dava zmysel, este dobre ze pri tom ostreni, kde nahodou funguje displej si to nikto "nezapatla". Jediny kto ma prepracovane menu, a ovladanie displeju, a jeho vyuzite ma canon.
 
Vixen
2018-08-24 12:59:14
príspevok od: MagickVamp
Aku to ma citlivost ostrenia? Nikde to nevidim uvedene.
Je tam údajne režim low-light AF a vtedy že to ostrý už od -4EV. Šurkala to v článku spomína - dočítaš sa.
https://www.digimanie.cz/full-frame-csc-nikonu-je-tady-privitejte-z6-a-z7/7457
 
Miro Bartánus
2018-08-24 14:45:41
príspevok od: shagy2301
To si robia srandu s tou 50mm/1.8? 600€ a cca 400 gramov váha?
Canon na zrkadlovky s tými istými parametrami stojí 100€ a váži 160g.

Inak fakt sú tam veľmi zvláštne kompromisy urobené, hlavne nechápem ich neustále pretláčanie XQD. Ale ergonomicky to vyzerá zaujímavo. Myslel som si že Z6 bude zaujímavý na šport, ale ak to má fatk len tak malý buffer, tak ani s tými 12fps to fotograf "vystrieľa" do dvoch sekúnd a potom bude čakať kým sa uložia všetky fotky na kartu
Tiež som mal podobný dojem o tých obkeltívoch, ale potom som si pozrel MFT krivky tej 50 aj 35ky a padla mi sánka.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-08-24 15:04:34
príspevok od: Miro Bartánus
Tiež som mal podobný dojem o tých obkeltívoch, ale potom som si pozrel MFT krivky tej 50 aj 35ky a padla mi sánka.
Predstavene objektivy su sice svetelnosti F1,8 kotra evokuje skor amatersku kategoriu. V skutocnosti su zaradene do profesionalnej kategorie. Pismeno S znaci kategoriu Superior. Na obrazku posobia objektivy amatersky, ale v skutocnosti su to krasne kovove objektivy so spickovou optikou. V buducnosti sa maju predstavit aj lacnejsie objektivy ekonomickeho radu E. Prve testy naznacuju nadpriemerne kvalitny bokeh (na svetelnost F1,8) a hlavne 3D vykreslenie priestoru, podobne ako to dokaze Sony Zeiss 55/1,8. Cena je adekvatna kvalite sprcovania a obrazovemu potencialu.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2018-08-24 15:48:20
Konečne! Je to začiatok a preto je viac ako pravdepodobné, že tieto modely budú trpieť mnohými nedostatkami. Úspešne sa dá fotografovať aj s CSC Sony A7 a ona má množstvo nedostatkov. Každá vec sa vyvíja k lepšiemu a čakať hneď na začiatok "zázraky" je asi naivné. Mňa osobne Nikon Z6/Z7 prekvapil a zároveň milo potešil. Mne osobne u Sony A7 Mk III chýba vrchný kontrolný displej a to je aj hlavný dôvod, prečo stále pracujem s FF zrkadlovkou. Ďalšou vecou je ergonómia CSC zrkadlovky, tá sa asi klasickej zrkadlovke nevyrovná.
 
piwi
2018-08-24 16:18:22
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Konečne! Je to začiatok a preto je viac ako pravdepodobné, že tieto modely budú trpieť mnohými nedostatkami. Úspešne sa dá fotografovať aj s CSC Sony A7 a ona má množstvo nedostatkov. Každá vec sa vyvíja k lepšiemu a čakať hneď na začiatok "zázraky" je asi naivné. Mňa osobne Nikon Z6/Z7 prekvapil a zároveň milo potešil. Mne osobne u Sony A7 Mk III chýba vrchný kontrolný displej a to je aj hlavný dôvod, prečo stále pracujem s FF zrkadlovkou. Ďalšou vecou je ergonómia CSC zrkadlovky, tá sa asi klasickej zrkadlovke nevyrovná.
Takze kupuješ?
 
poto73
2018-08-24 18:52:43
"Mirorless reinvented." Hodne silný slogan. Uvidíme ako ho dostojí. Tak na to si počkám !
 
sharkyyy
2018-08-24 19:12:21
príspevok od: Mgr. art. Zdenko Dendis
Konečne! Je to začiatok a preto je viac ako pravdepodobné, že tieto modely budú trpieť mnohými nedostatkami. Úspešne sa dá fotografovať aj s CSC Sony A7 a ona má množstvo nedostatkov. Každá vec sa vyvíja k lepšiemu a čakať hneď na začiatok "zázraky" je asi naivné. Mňa osobne Nikon Z6/Z7 prekvapil a zároveň milo potešil. Mne osobne u Sony A7 Mk III chýba vrchný kontrolný displej a to je aj hlavný dôvod, prečo stále pracujem s FF zrkadlovkou. Ďalšou vecou je ergonómia CSC zrkadlovky, tá sa asi klasickej zrkadlovke nevyrovná.
Kup si fuji. Ziadny stavovy displej nepotrebujes. Vsetky parametre vidis na volicoch(clonu, cas,iso).
 
Johnnny
2018-08-24 19:30:19
príspevok od: aesace
Pretoze je to v dnesnej CSC dobe uz zbytocnost..mas tie info aj na displeji aj v hladaciku...mozno zaryty zrkadlovkari si to este nevedia predstavit bez toho stavoveho displeja hore...ale inak uz je to skor dovod, preco dvihnut cenu a tvarit sa ze tato zbytocnost je tu len pre profikov
V zrkadlovke tie info v hladaciku a na displeji nevidis ? :-O
 
JohnNewton
2018-08-24 19:39:15
príspevok od: sharkyyy
Kup si fuji. Ziadny stavovy displej nepotrebujes. Vsetky parametre vidis na volicoch(clonu, cas,iso).
No to aj na Zenite Niečo na tej X-H1 pokazili ?
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2018-08-24 19:59:54
príspevok od: piwi
Takze kupuješ?
Uvidíme, či to bude "katastrofa" alebo nie a podľa toho sa zariadim. Samozrejme, že túto možnosť nevylučujem.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2018-08-24 20:08:43
príspevok od: sharkyyy
Kup si fuji. Ziadny stavovy displej nepotrebujes. Vsetky parametre vidis na volicoch(clonu, cas,iso).
Uvažoval som aj nad Fuji, ale zatiaľ táto značka neponúka FF alternatívu k Nikonu a stednoformatový Fuji GFX 50S je zbytočný luxus. Na druhej strane som si už na značku Nikon zvykol a nechcem meniť značku zrkadlovky podľa toho, "ako vietor fúka".
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2018-08-24 20:16:45
príspevok od: Ľuboš Capcara
Som zvedavý či sa týmto nikon aspoň trocha priblíži k sony čo sa videa týka.
To aj mňa bude zaujímať, aj keď moc tomu veľkú šancu nedávam. Predsa len Sony už má svoju históriu a roky skúsenosti s CSC systémom.
 
flico.sk
2018-08-24 20:21:07
príspevok od: Jozef Macák
ako, mne osobne sa tento pocin velmi paci, sony ma konecne nejaku konkurenciu...
avsak, absencia 2. pamatoveho slotu, slaba vydrz baterie (cipa 310/330 zaberov), az smiene slaby buffer (18 zaberov pri 14bit), absencia eye AF...na to predsa clovek nemusi fotak vidiet aby tieto veci mohol vytknut, nie?
AFC tiez asi bude podla prvych reportov trosku pokulhavat

sklamani budu asi ludia ktori ocakavali privetive ceny objektivov
35/1.8 = 850$
50/1.8 = 590$
ako bonus su tie skla vcelku riadne kravky:
https://2.img-dpreview.com/files/p/E~TS590x393~articles/1697483390/Re-edited/DSC_0402.jpeg
Tak dúfam, že bude konečne tá 50/1.8 použiteľná aj na nočné foto/astro ako je to u konkurencie (Samyang, Sigma) nakoľko všetky predošlé modely od Nikonu sú použiteľné až od f4, teda nepoužiteľné kôli komatickej aberácii ... BTW: neviem, prečo výrobcovia nepredávajú dve verzie objektívov, jedna verzia s AF a druhá tá istá bez AF (napr. na krajinkym nočné foto, kde sa zaostruje iba manuálne). Cenovou politikou by takto vytlačili konkurenciu a počet takýchto fotografov hlavne u pokročilých amatérov rastie z roka na rok a aj Sigma prišla pred časom s radou ART kde sa snažia redukovať komatickej aberácii, lebo ako prvý s tým prišiel Samynag ... Pre iné žánre ako napr. portréty, svadobné a street foto je táto aberácia irelevantná
 
flico.sk
2018-08-24 20:23:59
príspevok od: shagy2301
To si robia srandu s tou 50mm/1.8? 600€ a cca 400 gramov váha?
Canon na zrkadlovky s tými istými parametrami stojí 100€ a váži 160g.

Inak fakt sú tam veľmi zvláštne kompromisy urobené, hlavne nechápem ich neustále pretláčanie XQD. Ale ergonomicky to vyzerá zaujímavo. Myslel som si že Z6 bude zaujímavý na šport, ale ak to má fatk len tak malý buffer, tak ani s tými 12fps to fotograf "vystrieľa" do dvoch sekúnd a potom bude čakať kým sa uložia všetky fotky na kartu
Tak na šport je tu D500 a D5 ... Z6 asi smeruje do segmentu pokročilý amáter (nočné foto) resp. svadobný fotograf ... zrejme náhrada za D750 ...
 
Vixen
2018-08-24 20:43:34
príspevok od: sharkyyy
Kup si fuji. Ziadny stavovy displej nepotrebujes. Vsetky parametre vidis na volicoch(clonu, cas,iso).
Pokiaľ bude mať X-trans, tak uvidíš ešte aj ako bonus artefakty v obraze
 
Vixen
2018-08-24 20:57:04
Porovnanie "rivalov".
https://photographylife.com/nikon-z6-vs-sony-a7-iii
 
piwi
2018-08-24 21:37:37
príspevok od: Ľuboš Capcara
Som zvedavý či sa týmto nikon aspoň trocha priblíži k sony čo sa videa týka.
A mozno to ostrenie vo videu bude takze bozske ze canon z dual pixel skonci. Ale neviem preco neverim tomu, ked sa to doposial nepodarilo sony. No ked som videl to super video, kodek a neviem co vsetko na nikone D850, pozeram hm, pani no dobre. A potom to doslo, to ostrenie, bolo po srande, absolutne nepouzitelne.
 
piwi
2018-08-24 21:40:05
príspevok od: Vixen
Porovnanie "rivalov".
https://photographylife.com/nikon-z6-vs-sony-a7-iii
Osobne nechapem jednemu, Nikon vedel s cim tu je sony, mal sancu vystupit z dacim podobny, alebo lepsim. Ale ..., vela ludi sklamal. Ale nepochybujem ze uz teraz na ceste kvatna predobjednavok. Ale ked by to urobili inac, fu, to by tych objednavok este len bolo.
 
JohnNewton
2018-08-25 07:38:37
príspevok od: flico.sk
Tak na šport je tu D500 a D5 ... Z6 asi smeruje do segmentu pokročilý amáter (nočné foto) resp. svadobný fotograf ... zrejme náhrada za D750 ...
Z -ko všeobecne asi zatiaľ nemá nahrádzať D- čko. Ale je to viac ako dôstojný prvý pokus zahrať si na pieskovisku CSC FF Sony. Podľa mňa to vyzerá dosť nádejne. A pre zákazníkov je to len dobre.
 
JohnNewton
2018-08-25 08:02:28

https://www.captiongenerator.com/1074652/Nikon-Z6-mirrorless-launch
 
Vixen
2018-08-25 09:31:58
príspevok od: JohnNewton
Z -ko všeobecne asi zatiaľ nemá nahrádzať D- čko. Ale je to viac ako dôstojný prvý pokus zahrať si na pieskovisku CSC FF Sony. Podľa mňa to vyzerá dosť nádejne. A pre zákazníkov je to len dobre.
Súhlas, konečne je tu dôstojná konkurencia pre sony FF CSC!
Tu je kompletné porovnanie Z7 a A7RIII a Nikon si myslím že sa nemá za čo hanbiť
kedže sú to jeho prvé modely v tomto segmente.
https://www.fullexposure.photography/nikon-z7-vs-sony-a7r-iii-review/
 
z80
2018-08-25 19:35:47
príspevok od: aesace
Na CSC fotakoch je to jedno, lebo tam nic neodfotis, ak nezapnes displej alebo hladacik.
Pri zrkadlovkach to bola skor nutnost, lebo na ten jeden riadok hladacika sa nepomesti vsetko.
Nie je to jedno.
V case ked sa nefoti, ale napriklad cakam na vhodny zaber, nemusim mat zapnuty hlavny displej alebo hladacik a zaroven na stavovom dipleji vidim nastavenie. Hladacik/displej tak staci zapnut az tesne pred fotenim.
 
ferio
2018-08-26 11:28:19
Mňa by zaujímalo, ako to teraz bude s vývojom objektívov pre zrkadlovky, či s tým nikon nesekne náhodou...
 
Vixen
2018-08-26 12:58:36
príspevok od: ferio
Mňa by zaujímalo, ako to teraz bude s vývojom objektívov pre zrkadlovky, či s tým nikon nesekne náhodou...
Keby aj náhodou "sekol", zdá sa Ti súčasná ponuka nedostatočná?? Len tu som ich napočítal 87 a to tam nie sú sklá iných výrobcov s bajonetom Nikon.
https://www.nikon.sk/sk_SK/product/nikkor-lenses
 
WildSammy
2018-08-26 14:02:00
príspevok od: Karol Srnec
Predstavene objektivy su sice svetelnosti F1,8 kotra evokuje skor amatersku kategoriu. V skutocnosti su zaradene do profesionalnej kategorie. Pismeno S znaci kategoriu Superior. Na obrazku posobia objektivy amatersky, ale v skutocnosti su to krasne kovove objektivy so spickovou optikou. V buducnosti sa maju predstavit aj lacnejsie objektivy ekonomickeho radu E. Prve testy naznacuju nadpriemerne kvalitny bokeh (na svetelnost F1,8) a hlavne 3D vykreslenie priestoru, podobne ako to dokaze Sony Zeiss 55/1,8. Cena je adekvatna kvalite sprcovania a obrazovemu potencialu.
si myslim, ze pri tej velkosti snimacu je f/1.8 nieco ako f/1.4 pri klasickom FF snimaci..
 
Vixen
2018-08-26 14:45:00
príspevok od: WildSammy
si myslim, ze pri tej velkosti snimacu je f/1.8 nieco ako f/1.4 pri klasickom FF snimaci..
Tak toto som teda nepochopil! "pri tejto velkosti snímača".....
 
WildSammy
2018-08-26 15:00:48
príspevok od: Vixen
Tak toto som teda nepochopil! "pri tejto velkosti snímača".....
no sekol som sa, neviem preco, ale mal som pocit, ze maju o kusok vacsie snimace ako FF, ale uz som si to ujasnil
 
fatality
2018-08-26 15:21:04
príspevok od: WildSammy
no sekol som sa, neviem preco, ale mal som pocit, ze maju o kusok vacsie snimace ako FF, ale uz som si to ujasnil
to bude tym mega bajonetom ☺
 
piwi
2018-08-26 18:26:29
príspevok od: ferio
Mňa by zaujímalo, ako to teraz bude s vývojom objektívov pre zrkadlovky, či s tým nikon nesekne náhodou...
uz sa nebudu ziadne robit, je to koniec. Uz budu len malicke objektivy do vacku.
 
ferio
2018-08-26 21:01:51
príspevok od: Vixen
Keby aj náhodou "sekol", zdá sa Ti súčasná ponuka nedostatočná?? Len tu som ich napočítal 87 a to tam nie sú sklá iných výrobcov s bajonetom Nikon.
https://www.nikon.sk/sk_SK/product/nikkor-lenses
No to áno , tá ponuka je už naozaj pestrá aj dnes , len pár objektívov z nich by si už zaslúžilo svojich nasledovníkov, tak námatkovo 16-35f4 ,135f2 (1.8), nejaký dlhý makráč a pod...
 
piwi
2018-08-29 18:47:15
príspevok od: ferio
No to áno , tá ponuka je už naozaj pestrá aj dnes , len pár objektívov z nich by si už zaslúžilo svojich nasledovníkov, tak námatkovo 16-35f4 ,135f2 (1.8), nejaký dlhý makráč a pod...
Podla mna sa budu aj nadalej vyviat objektivy
 
Vixen
2018-08-30 11:27:45
príspevok od: MagickVamp
Aku to ma citlivost ostrenia? Nikde to nevidim uvedene.
Ešte doplním k tej citlivosti AF. Po prepnutí do režimu "low-light AF" to síce bude ostriť už od výborných -4EV ale výrazne pomalšie ako v normálnom režime . Takže tam je ten háčik, lebo ináč by si mohol horeuvedený režim nechať zapnutý trvalo a bol by si o jedno EV pred Sony . Tu si myslím že bude ešte nejakú dobu Nikon dobiehať náskok Sony.
 
MagickVamp
2018-08-30 13:30:02
príspevok od: Vixen
Ešte doplním k tej citlivosti AF. Po prepnutí do režimu "low-light AF" to síce bude ostriť už od výborných -4EV ale výrazne pomalšie ako v normálnom režime . Takže tam je ten háčik, lebo ináč by si mohol horeuvedený režim nechať zapnutý trvalo a bol by si o jedno EV pred Sony . Tu si myslím že bude ešte nejakú dobu Nikon dobiehať náskok Sony.
A v normalnom je to kolko? Od -1ev?
 
Vixen
2018-08-30 16:47:57
príspevok od: MagickVamp
A v normalnom je to kolko? Od -1ev?
V technickej specifikacii na: nikon.com je uvedené pre Z7 -1 to +19 EV (-4 to +19 EV with low-light AF) , pre Z6 -2 to +19 EV (-4 to +19 EV with low-light AF).
Na strankach :nikon.sk je aj pre Z6 uvádzaná rovnaká citlivosť ako pre Z7, ale to je nesprávne.
 
MagickVamp
2018-08-31 07:31:09
príspevok od: Vixen
V technickej specifikacii na: nikon.com je uvedené pre Z7 -1 to +19 EV (-4 to +19 EV with low-light AF) , pre Z6 -2 to +19 EV (-4 to +19 EV with low-light AF).
Na strankach :nikon.sk je aj pre Z6 uvádzaná rovnaká citlivosť ako pre Z7, ale to je nesprávne.
hmm to je dost slabe na to ze prisli tak neskoro....
 
roka222
2018-09-01 10:12:32
Nu uvidíme konkurenciu ?

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=sk&prev=search&rurl=translate.google.com&sl=en&sp=nmt4&u=https://www.nokishita-camera.com/2018/09/eos-r.html&xid=17259,15700022,15700124,15700149,15700186,15700190,15700201&usg=ALkJrhgUF2oZKu5E8JCRd6UrnABFQ7VOrQ
 
Jozef Macák
2018-09-01 10:55:14
príspevok od: MagickVamp
hmm to je dost slabe na to ze prisli tak neskoro....
no,ak niekto caka suce ostrenie pri low light tak sa zrejme zatial nedocka...
https://www.youtube.com/watch?v=iUii9dTwPkw&t=345s
jak tak pozeram, tak novy canon ma byt -6
 
Jozef Macák
2018-09-01 11:06:36
príspevok od: roka222
Nu uvidíme konkurenciu ?

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=sk&prev=search&rurl=translate.google.com&sl=en&sp=nmt4&u=https://www.nokishita-camera.com/2018/09/eos-r.html&xid=17259,15700022,15700124,15700149,15700186,15700190,15700201&usg=ALkJrhgUF2oZKu5E8JCRd6UrnABFQ7VOrQ
tak nejak ma vypadat konkurencia, vypada to ze canon nikonu riadne vypali rybnik
A ak by nahodou nestacilo, so svojim novym FF systemom prichadza aj Panasonic https://www.mirrorlessrumors.com/the-whole-photo-industry-is-now-changing-also-panasonic-will-launch-a-new-full-frame-mirrorless-at-photokina/
 
JohnNewton
2018-09-01 11:35:20
príspevok od: Jozef Macák
tak nejak ma vypadat konkurencia, vypada to ze canon nikonu riadne vypali rybnik
A ak by nahodou nestacilo, so svojim novym FF systemom prichadza aj Panasonic https://www.mirrorlessrumors.com/the-whole-photo-industry-is-now-changing-also-panasonic-will-launch-a-new-full-frame-mirrorless-at-photokina/
Bude husto
 
fatality
2018-09-01 14:34:10
príspevok od: JohnNewton
Bude husto
husto bude,len ci aj dobrych fotiek pribudne?
 
blahoslav J B Art
2018-09-01 15:38:35
http://www.digineff.cz/clanek/canon/chysta-se-canon-r

Podla Neffa ma zmysel system FF a Micro4/3, tak snad ma ako spisovatel vedeckej fantastiky pravdu, kedze za minule 2 tyzdne som kupil 2 Micro4/3 objektivy, Olympus 17/1.8 a Laowa 7.5/2
 
sharkyyy
2018-09-03 12:36:57
Nikon odstartoval? Nikon mal 5 rokov na to, aby sa poucil z chyb sony a vychytal muchy mirorless. Co vsak urobil nikon? Neprisiel s nicim novym, absolutne nedba o potreby zakaznika. Po 5 rokoch cakania a nic.
Aj ked to mnohi zlahcuju, dopackal to takymi vecami ako je absencia 2 slotov pre pamat. kartu- co je neodpustitelne pre svadobneho fotografa. Tazko budem vysvetlovat zakaznikovy, ze na 99.9% sa to nemoze stat. Mne uz pamat. karta odisla.
Dalsia vec, eye detection- nenormalne navykova vec (Sony,Fuji) pri foteni so svet. objektivmi. Sme v 21.storoci a nikon to uplne ignoroval(akoze mam ostrit na tvar a doostrovat na oko?).
Dalsia vec bateria(aj ked real bude snad lepsi).
Najlepsie je ta mapa objektivov-rok 2019, 2020 nevyplneny-ked sa nam bude darit, vyrobime nieoc- ak. ie, vyvoj po 2 rokoch zastavime a kasleme na Vas.
Chvalia sa obketivom 0.95 ale manual, chapete manual!!!(nic proti manualnym sklam)

Jason Lanier to vystihol, ked vravel, ked si ho inzinieri z nikonu zavolali, tak sa ho spytali, co sa Vam paci na Nikone. Ked zo volali do Sony, pytali sa ho, co by sme mohli vylepsit na Sony.

Nie som zaujaty proti ziadnej znacke, ale treba si naliat cisteho vina a uznat, ze nikon neprisiel absolutne s nicim novym.
Kto nezaujaty si kupi horsi a drahsi stroj ako sony, s ponukou 3 objektivou a nejasnou blizkou buducnostou. Kaslem na ich kanibalizmus drahsej d5.
Prajem nikonu nech sa tvrdo popali- a nebude donekonecna z minulosti, ale ak bude chciet konkurovat- tak nech pekne zacne tiez posuvat vyvoj vpred.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia