Hore

Raj v krvavom poli. Kašmír, India

Prichádzame do nádherného kraja na severe Indie,  provincie Džammu a Kašmír. V Kašmírskom údolí kvitnúce ovocné sady a obrovské stromy orecha striedajú zelené terasovité políčka s ryžou. Popri ceste sa sušia vŕbové a topoľové kláty, z ktorých kašmírsky majstri vyrezávajú kriketové pálky na vývoz do celého sveta. Zdvíham zrak a vidím majestátne Himaláje. Vrcholky vysokých strmých brál sú koncom mája ešte stále pokryté snehom. Jasno zelené listnaté stromy spolu s tmavými smrekmi, snehom a modrou oblohou tvoria krásny na oko pohľadný kontrast.

Je tu však aj obraz, od ktorého odvraciam zrak. Všade je vojsko. Popri cestách i pri mostoch členovia indickej armády v pohotovosti pozerajú do hľadáčika veľkej zbrane podopretej stojanom. Sú oblečení v svetlo hnedých maskáčoch a čiernych kanadách. Možno je to podmienene strachom z vojnovej atmosféry, ktorá všade panuje, ale nefotím. Za pár dní čo sme tu som nespravila ani jednu fotku. Musíme absolvovať časté kontroly na „check pointoch“ , kde nám kontrolujú pasy, indické víza a vypytujú sa na dôvod našej návštevy. Fotoaparát je samozrejme hlboko v ruksaku. Všade sú nápisy zákaz fotografovať. Indická vláda vynakladá obrovské financie na údržbu a podporu armády v Kašmíre a toto sporné územie tak chráni pred napadnutím pakistanskou armádou.

V roku 1947 sa rozpadla Britská India a zároveň vznikla Indická únia s prevažne hinduistickým obyvateľstvom, zatiaľ čo moslimovia  dostali svoj vlastný štát Pakistan. O tom, komu bude patriť Kašmír, mal rozhodnúť  vtedajší vládca maharadža Hari Singh. Pre Kašmírske údolie chcel získať nezávislosť, ale nakoniec sa rozhodol pre indického patróna, ktorý Kašmíru prisľúbil ochranu armádou a referendum o jeho budúcnosti. Avšak už aj pred oficiálnym rozhodnutím zúrila vojna medzi pro-pakistanskými a pro-indickými skupinami. Vtedajší indický premiér Pandit Nehru, sám kašmírsky hinduista, poslal vojská na hranicu s Pakistanom počas prvej Indo- pakistanskej vojny. Armáde sa podarilo dve tretiny územia udržať v prospech Indie a Pakistan získal zvyšok. Hranicu medzi nimi tiahnucu sa vo výške 5000 m. n. m vytýčila jednotka OSN v roku 1949 a nazvala ju ,,line of control“. Tieto dve krajiny sa o Kašmír sporia viac ako 65 rokov. Viedli už tri otvorené vojny a mnoho cezhraničných bitiek.  Pakistan tvrdí, že Kašmír so 60 % zastúpením moslimov by mal byť priradený k nemu. India zase hovorí, že Kašmír patrí jej, pretože tak o tom rozhodol vtedajší maharadža. Ani jeden zo štátov neopúšťa svoje fundamentálne postoje.  Argumentačné línie oboch krajín majú len málo stretov a sú postavené na odlišných základoch. Kašmírčania chcú nezávislosť, tak ako im to bolo sľúbené a dodnes o ňu bojujú.

Po dlhej ceste sme konečne dorazili do hlavného mesta údolia Kašmíru Srinigaru. Muži v dlhých vlnených róbach posedávajú popri ceste, popíjajú čaj a debatujú. Keďže je toto moslimská oblasť, ženy vídame len zriedka. Stretávame ľudí, ktorí nás s úsmevom odzdravia, ako aj ľudí s nedôverčivým pohľadom a nemými perami.

Kašmírčania vyzerajú inak ako ich hinduistickí susedia z juhu. Majú bledú pokožku, tmavé husté vlasy a svetlé oči. Väčšinou zelené, ale nájdu sa aj modrookí fešáci. Najväčšou atrakciou je jazero Tal, kde sa v romantických zastrešených loďkách zvaných Šikara vozia Indickí turisti od východu až do západu slnka. Ubytujeme sa v jednom z 1400 hausbótov na tomto malebnom jazere u pána Abdula Khalikua. Tento starší moslim nás pozval do svojho skromného lodného domu, kde nás víta aj jeho manželka Uzma a dcéra Hina. O chvíľu sa už servíruje voňavá kašmírska ryža uvarená s orieškami, šafranom, sušeným ovocím a aromatickým korením. Vynikajúcu pochutinu zalievame sladkým čiernym čajom a z malej terasy otočenej na jazero sledujeme rušnú lodnú premávku a štebot indických turistov. Pán Abdul nostalgicky spomína: „ Hausebóty pochádzajú z éry vládcu maharadžu Hari Singha, keď bol Kašmír kniežatským štátom. Koniec jeho kraľovania  a vznik Indickej Únie znamenal začiatok krviprelievania v územnom spore o Kašmír medzi Indiou a Pakistanom“.

Koncom osemdesiatych rokov vypuklo v Kašmírskom údolí povstanie proti indickej nadvláde. Odvtedy je situácia veľmi zlá. V krajine pôsobí viacero teroristických skupín, separatistické hnutia a rôzne iné paramilitárne skupiny. Je dokázateľné, že tieto skupiny sú morálne a materiálne podporované Pakistanom. Mnohí mladí muži s nádejou na zmenu odchádzajú do Pakistanu za účelom vojenského výcviku, aby potom následne mohli útočiť na indickú armádu v Kašmíre, ktorá je tu nechcená.

V meste Srinigar cítiť napätie. Drsné protesty a zákaz vychádzania sú na dennom poriadku. Ženy raz za mesiac vyjdú do ulíc s fotografiami svojich synov, mužov, otcov, ktorí bez stopy pred rokmi zmizli. Zahalená moslimka má na krku tabuľku s nápisom: „ Kde sú naši milovaní?“. Odhaduje sa, že v Kašmíre je viac ako 10 000 nezvestných. „Chlapov zobrali bezpečnostné jednotky a od vtedy sme ich nevideli.“ -nariekajú zúfalé ženy. Nedávno začali pastieri rozprávať o kostrách povaľujúcich sa na pasienkoch a hrobári o neoznačených skupinových hroboch v horách a o tom, ako sa sem telá dostali. Hovoria, že mŕtvych doniesla indická polícia a donútila ich na odľahlých miestach pochovať. Telá boli dostrieľané, so známkami týrania, zdeformované, často len hlavy bez tiel, vo väčšine mladí muži. Podľa polície sa jedná o teroristov a militaristov a tak vylučujú možnosť ich identifikovať. Kde sú potom nezvestní Kašmírčania? Vdovy, siroty , matky ako aj svet chcú vedieť pravdu. Podľa nich sa totiž jedná o unesené telá ich blízkych, ktorých  zavraždila bezpečnostná jednotka indickej armády. Vojaci sú obviňovaní z vraždenia nevinných občanov vo fingovaných prestrelkách, po ktorých mŕtvych vydávajú za separatistických bojovníkov, aby tak získali odmeny, medaily a povýšenia. Vojak indickej armády povedal pre BBC: „Zabiť skutočného ozbrojeného  militanta je ťažké a tak vojaci unášajú nevinných bezbranných občanov, ktorých potom vydávajú za Pakistanských povstalcov. Buď ich zastrelia alebo bez akéhokoľvek vyšetrovania dajú do väzby, kde sú často týraní k smrti. Telá sú potom hodené do neoznačených hroboch v horách!“. Štátna komisia pre ľudské práva uviedla, že tisícky tiel, ktoré sa našli v neoznačených hroboch na území Kašmíru, sú práve nevinné obete kašmírskych civilistov.

Hornatá oblasť na severe Kašmíru je magnetom najmä pre Indických obyvateľov z juhu. Do kašmírskych hôr sa vezieme autobusom, kde nám spoločnosť robí zhovorčivý Sandžív z Dilí. „Do Sonamargu sa ideme sánkovať. Deti ešte nikdy nevideli sneh tak im ho ideme ukázať!“ - hovorí Sandžív kostrbatou angličtinou popod husté fúzy. Po 4 hodinovej ceste kľukatou prudko stúpajúcou asfaltkou sme došli do rozprávkovej krajiny. Zelená príroda vonia jarnými kvetmi a z vysokých brál sa ľadovcové jazyky vyplazujú až do doliny. V informačnom centre však dostávame zlé správy. Nemajú k dispozícií žiadnu turistickú mapu oblasti a priesmyk, ktorý sme chceli prejsť, je kvôli veľkému množstvu snehu neprechodný. Nato všetko nám z bezpečnostných dôvodov výletovanie bez sprievodcu v odľahlých oblastiach aj tak nedoporučujú. Ideme si teda pozrieť sánkovanie po indicky.

Kašmírski muži  s osedlanými koňmi postávajú okolo cesty a čakajú na indických turistov. Keď je cena dohodnutá, Indovia naskakujú na koníka a ide sa k ľadovcu. Karavána indických turistov vybavených čižmami a hrubými vetrovkami je nekonečná. Kašmírčania ich na sánkach vytiahnu a oni si potom užívajú adrenalínovú jazdu dole po topiacom sa ľadovci. Ich radosť dotýkania sa snehu je ohromná. Odolávame lákavej ponuke ísť sa sánkovať, predsa len pre nás ten sneh nie je až taký atraktívny ako pre mnohých Indov, ktorí ho vidia na vlastné oči po prvý krát. Cestou dole do dediny stretávame pastierov, ktorí si prišli chytiť pasúce sa kone, keďže dole pri ceste je kopec sánkovania sa chtivých zákazníkov. Je krásny slnečný deň. Stádo oviec nám skrížilo cestu a tak si sadáme na kôru brezy a oddychujeme. Príroda je nádherná a ja mám opäť chuť stlačiť zaprášenú spúšť.

Kašmír opúšťame cez severnú časť, mesto Kargil. Mám trochu vnútorného strachu, keďže cesta vedie cez nebezpečný cestný prechod Zoji-La v nadmorskej výške 3529 m. n. m.  Džíp šoféruje modrooký Kašmírčan Umar. Musíme však ešte do jedenástej počkať, keďže cesta cez prechod je len jednoprúdová a ráno je otvorená premávka z opačnej strany. Zaraďujeme sa do kolóny aut a náklaďákov s vojakmi a čakáme. Cesta je naozaj úzka a zákruty prudké. Naberáme výšku a blížime sa k prechodu. Kŕčovite sa držím sedačky. Ideme pomaličky a opatrne, avšak všade je mnoho výmoľov a balvanov, ktoré musíme prejsť, čo nás vždy poriadne rozkolíše. Náklon k útesu je veľmi bolestivý , mám pocit že mám blízko k infarktu.

Pomalá premávka je regulovaná indickou armádou. Sme v takzvanej ,,danger zone“, v tesnej blízkosti pakistanskej hranice. Neďaleko sa nachádza Siačenský ľadovec, ktorý je vo výške 5400m.n.najvyššie položeným bojiskom na svete. V roku 1984 tu vypukla ,,studená vojna“, trvajúca viac ako štvrťstoročie. Ďalej prechádzame dedinou Dras, čo je po sibírskom Oymyakone, druhé najchladnejšie obývané miesto na zemi.

Strávili sme tu dosť času na to, aby sme sa nabažili krásnej prírody, ale aj nasiakli trpkým osudom kašmírskeho ľudu. Odchádzame odtiaľto s ťažobou na srdci. Problém najvhodnejšieho teritoriálneho rozdelenia Kašmíru sa premieta celou históriou konfliktu od roku 1947. Odborníci a zákonodarcovia prišli počas tejto doby s množstvom návrhov, ale väčšina z nich stroskotala na plytčinách politickej nezrealizovanosti. Obe krajiny sa opierajú o rozdielne argumenty stavajúc do popredia vlastné priority a nikdy sa nebral ohľad na záujem jeho obyvateľov. Obe krajiny disponujú  nukleárnymi zbraňami a riziko, že tento konflikt vyvrcholí práve ich použitím je obrovské. Nehovoriac o susednej Číne ktorá by sa do konfliktu mohla aktívne zapliesť. Útoky vojenských separatistov a strieľanie na hraniciach Indie a Pakistanu už spôsobilo úmrtia niekoľko desiatok tisíc nevinných ľudí a obyvateľstvo je traumatizované bojmi a každodenným strachom.

A čo by si vlastne Kašmírčania želali? Chceli by celosvetové sprostredkovanie situácie o tom čo tu okupačná indická armáda robí a aby bezpečnostná jednotka OSN usúdila čo je pre Kašmír najlepšie riešenie. Aj napriek tomu, že mnohé medzinárodné mierové organizácie ako Amnesty International, OSN či Watch Asia vyhlásili svoje obavy o situácii a porušovaní ľudských práv, indická vláda  stále na niečo čaká. Akoby pôda Kašmírskeho údolia nebola ešte dostatočne nasiaknutá krvou nevinných ľudí.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
guitarman
2012-08-15 08:35:41
nadherne fotografie, super clanok. O takomto vylete snivam aj ja
 
b0baz
2012-08-15 08:46:48
Katka veľmi pekne, excelentné fotky, fajn článok.
 
ZuzannaH
2012-08-15 08:47:02
ano, suhlasim s v.u. a dakujem za sprostredkovane nahliadnutie
 
Lukáš Fendek
2012-08-15 08:53:43
super clanok a velmi sa mi pacili fotky.
hlavne tato
www.ephoto.sk/galeria/obrazok/11500/
 
liveman1
2012-08-15 09:03:45
Neviem, čo s tými fotkami autorka robila, ale sú dosť zle spracované, občas sa tomu hovorí postproces, aj keď ja nerád používam toto slovo. Mnohé z nich sú neostré, je tam neprirodzený šum a mám pocit aj nevhodná jpg komprimácia.
Je to škoda, lebo zaujímavý článok tým stráca na hodnote. Rozhodne fotky v tejto podobe nie sú vhodné na uverejnenie.
Bolo by dobré, keby mi autorka zaslala pár originálnych, neupravených fotiek a pozrel by som sa na to v čom je chyba.
 
juven
2012-08-15 09:26:00
Veľmi pútavé rozprávanie, čítal som ho jedným dychom a k tomu pekné fotky...
 
kofoluska
2012-08-15 09:26:53
Katka priznam sa, ze clanocek sa mi citat teraz nexce, kedze o chvilu odchadzam na jedno stretko, ale ked som videla, ze tu mas photopoint z Kasmiru, xcela som vidiet aspon fotky. Muselo tam byt nadherne, niet co dodat. Tie fotky s konikmi su super, nadherne niektore ukazuju, ake velke tie hory naozaj su.
 
Micka
2012-08-15 11:03:15
super, velmi pekne fotky
 
Iygor
2012-08-15 11:13:55
Vynikajúci článok, hodný uverejnenia aj v tlačenom časopise. Oceňujem že na rozdiel od mnohých tu publikovaných photopointov sa dozvedám aj niečo o krajine, ľudoch a ich problémoch.
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2012-08-15 13:42:41
preletel som fotky... velmi skvela praca... urcite jedna dobra setia po dlhej dobe tu na efote.. idem citat
 
Matej Rumanský
2012-08-15 15:34:46
skvele fotky, lajk
 
jaza
2012-08-15 16:20:20
Katka, pútavé čítanie, doplnené zaujímavými fotkami
 
pepe112
2012-08-15 17:01:12
Super čítanie aj fotočky super robota
 
HK
2012-08-15 19:02:57
super ako vzdy!
 
seifi
2012-08-15 20:44:25
je to názor autorky, ale v takomto článku by som neriešil politické otázky, či je alebo nie je indická armáda okupačná;
 
Duny
2012-08-15 23:20:20
mna by zaujimalo na kolko taky vylet vyjde finance
 
Anena
2012-08-15 23:40:50
Dobre citanie aj dokumentacia.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-15 23:57:25
príspevok od: liveman1
Neviem, čo s tými fotkami autorka robila, ale sú dosť zle spracované, občas sa tomu hovorí postproces, aj keď ja nerád používam toto slovo. Mnohé z nich sú neostré, je tam neprirodzený šum a mám pocit aj nevhodná jpg komprimácia.
Je to škoda, lebo zaujímavý článok tým stráca na hodnote. Rozhodne fotky v tejto podobe nie sú vhodné na uverejnenie.
Bolo by dobré, keby mi autorka zaslala pár originálnych, neupravených fotiek a pozrel by som sa na to v čom je chyba.
Si velmi mily a ochotny. Netreba to riesit vdaka za ponuku. Fotky po vyske sa tu zobrazuju vo vacsom formate ako je vlozena fotka takze tie zato posobia makko.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-15 23:58:41
príspevok od: guitarman
nadherne fotografie, super clanok. O takomto vylete snivam aj ja
Netreba ostat len pri sne, treba ist za tym co by sme chceli.... vdaka
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:00:08
príspevok od: b0baz
Katka veľmi pekne, excelentné fotky, fajn článok.
Fotky fotene v krizovom obdobi, takze ja spokojna nie som, ale som rada ze tebe sa az take zle nezdali vdaka bobe
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:00:47
príspevok od: ZuzannaH
ano, suhlasim s v.u. a dakujem za sprostredkovane nahliadnutie
rado sa stalo
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:01:30
príspevok od: Lukáš Fendek
super clanok a velmi sa mi pacili fotky.
hlavne tato
www.ephoto.sk/galeria/obrazok/11500/
vrela vdaka
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:02:33
príspevok od: juven
Veľmi pútavé rozprávanie, čítal som ho jedným dychom a k tomu pekné fotky...
Na jeden dych to muselo byt dost tazke ;o) klobuk dole
 
b0baz
2012-08-16 00:04:36
príspevok od: wildkat
Fotky fotene v krizovom obdobi, takze ja spokojna nie som, ale som rada ze tebe sa az take zle nezdali vdaka bobe
To je dobre keď človek nie je so sebou nikdy spokojný, pretože vlastne len to ho núti napredovať vpred. Ale to bolo také motto dajme tomu. Fotočky ? V jednoduchosti je krása a si to zvládla, sú parádne. Dobrú máš veru krízu.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:10:41
príspevok od: b0baz
To je dobre keď človek nie je so sebou nikdy spokojný, pretože vlastne len to ho núti napredovať vpred. Ale to bolo také motto dajme tomu. Fotočky ? V jednoduchosti je krása a si to zvládla, sú parádne. Dobrú máš veru krízu.
Fotak som vytiahla az ku koncu vyletu ked sme sa konecne dostali do hor. Situacia aka tam je ma dost ,,utlmila'' a fotak nedostal zabrat. Aj take musi byt ;o)
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:14:23
príspevok od: kofoluska
Katka priznam sa, ze clanocek sa mi citat teraz nexce, kedze o chvilu odchadzam na jedno stretko, ale ked som videla, ze tu mas photopoint z Kasmiru, xcela som vidiet aspon fotky. Muselo tam byt nadherne, niet co dodat. Tie fotky s konikmi su super, nadherne niektore ukazuju, ake velke tie hory naozaj su.
Na hranici Himaláji
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:15:01
príspevok od: Micka
super, velmi pekne fotky
vdaka cica mica
 
b0baz
2012-08-16 00:15:11
príspevok od: wildkat
Fotak som vytiahla az ku koncu vyletu ked sme sa konecne dostali do hor. Situacia aka tam je ma dost ,,utlmila'' a fotak nedostal zabrat. Aj take musi byt ;o)
Tak nech sa ti darí Kejt, prajem dobré svetlo a skvelých fotiek veľa.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:17:59
príspevok od: Iygor
Vynikajúci článok, hodný uverejnenia aj v tlačenom časopise. Oceňujem že na rozdiel od mnohých tu publikovaných photopointov sa dozvedám aj niečo o krajine, ľudoch a ich problémoch.
Som strasne rada ze si clanok nasiel uspokojene publikum!!!! Pre mna nestaci krajinu len vidiet ale cim som starsia tym viac chcem nazriet ,,do hlbky''. Vdaka ti lygor za koment.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:18:51
príspevok od: DEVOTEE
preletel som fotky... velmi skvela praca... urcite jedna dobra setia po dlhej dobe tu na efote.. idem citat
tazke citanie, doporucujem kavu pred tym ;o)) vdaka
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:21:07
príspevok od: b0baz
Tak nech sa ti darí Kejt, prajem dobré svetlo a skvelých fotiek veľa.
Vdaka a aj tebe nech ti tvoja kowbojka dobre dopadne
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:21:52
príspevok od: HK
super ako vzdy!
som sa az zacervenala
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:35:03
príspevok od: hladacvody






JEM
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:46:09
príspevok od: Duny
mna by zaujimalo na kolko taky vylet vyjde finance
Ked myslis len Kasmir tak ratam letenku okolo 600eur, zivot v Indii je neskutocne lacny, so skromnym pristupom 2 tyzdne aj so suvenirmi 300eur. Najdrahsie ubytko ake sme mali (mala izba manzelska postel, kupelna) 400rupii co je 6aur na izbu. AK by si chcel do hor, sprievdoca je uz trosku drahsi, na den zhruba 25 eur.
My sme v Indii stravili 2 mesiace, sli sme tam koli Ladakhu o ktorom bude dalsi photopoint.
Napis ak mas dalsie otazky.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-16 00:46:41
príspevok od: Anena
Dobre citanie aj dokumentacia.
vdaka dáma
 
zuzuliena
externý redaktor 2012-08-16 13:29:32
Kacenka, no co Ti napisem - ako vzdy skvela praca. Si sikovnica na pohladanie.
 
slawmi
2012-08-16 16:26:05
krasne je tam, vdaka za podelenie sa!
 
brki
2012-08-16 16:43:44
Katka, konečne som si našiel kľud a s pôžitkom som si prečítal Tvoju reportáž. Ako vždy pútavé zaujímavé čítanie plné zaujímavých informácií a zážitkov. Vieš to tak pútavo usporiadať, že si to vždy prečítam na jeden šup ...teším sa na ďalšie pokračovanie.
 
nyco
2012-08-16 20:23:01
Na mňa dosť detailne rozobratá problematika politickej situácie, čo by mi skôr pasovalo na nejaké politické fórum, tie však nečítam, preto som rád, že som sa dozvedel kusisko informácií o tomto kúte planéty a jeho obyvateľoch práve tu.

Fotky ma však upútali veľmi, pre mňa top tá s ovečkami v popredí...
Držím palce v ďalšej práci
 
Juraj Lacko
2012-08-17 00:15:13
Je to naozaj smutne ze musia nevinny ludia trpiet pre zle rozhodnutia par ludi na vo vladach. Tazko skusana ale krasna krajna. Dobry clanok. Dakujem
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-17 17:11:26
príspevok od: zuzuliena
Kacenka, no co Ti napisem - ako vzdy skvela praca. Si sikovnica na pohladanie.
tak vravis ze ma 13teho septembra pohladis? ;o)) tesim sa
 
zuzuliena
externý redaktor 2012-08-19 18:05:37
príspevok od: wildkat
tak vravis ze ma 13teho septembra pohladis? ;o)) tesim sa
nuz pisala som na pohladanie, cize chcela som Ta pohladat, ale ako vzdy mas lepsie riesenie .-)))
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2012-08-20 23:09:53
príspevok od: zuzuliena
nuz pisala som na pohladanie, cize chcela som Ta pohladat, ale ako vzdy mas lepsie riesenie .-)))
no vidis, clovek vidi to co chce ;o)
 
zuzuliena
externý redaktor 2012-08-21 05:49:52
príspevok od: wildkat
no vidis, clovek vidi to co chce ;o)
a ak clovek vie co chce, prianie sa mu splni ... uz teraz sa mozes vytesovat
 
Matej Michalik
ocenenie redakciou 2012-08-21 09:10:55
Radosť pozerať aj čítať
 
Lukáš Ildža
2012-11-12 20:22:08
tiez masaker.. pastva pre oci nie len pre kone
 
objektiv
2012-11-12 21:37:43
článok je skvelý a aj fotky
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia