Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Fotoaparat ktory najlepsie zvlada vysoke ISO

cernunnos
cernunnos 2023-09-06 08:36:29+02
Ahojte,

zaujimal by ma vas sukromny nazor na tieto dve otazky:

1. Ktory (konkretne ktory - znacka/model) fotoaparat ma na vysokych ISO hodnotach (6400 a viac) najnizsi SUM?

2. Bude menej zrnity vystup z full-frame Canon zrkadlovky alebo bezzrkadlovky (cenovo porovnatelnych)?

Dakujem.

P.S.: Uvedomujem si "uroven" tychto otazok, no aj tak by som poprosil o seriozne odpovede/nazory
 
Johnnny
2023-09-14 06:55:03+02
príspevok od: marianr
Ja som z dediny a veľmi tomu nerozumiem, ale myslím že menej šumu má snímač ktorý má väčšiu plochu pixelu. A je jedno či celý snímač má 12 alebo 30.
Nie, menej obecne sumi snimac ktory ma najvacsie svetlocitlive bunky a to je obecne ten ktory ich ma na rovnakej ploche najmenej. Resp, logicky to tak vychadza, ale v realite je to obcas trochu inak.

Samozrejme, mensi pocet buniek zase prinasa ine kompromisy.
 
gytheio
2023-09-14 07:10:44+02
príspevok od: Johnnny
Zbytocne diskutovat. Zrkadlovka je z pohladu technologii, vykonu, rychlosti a v podstate v kazdom meratelnom ohlade dnes uz horsia nez bezzrkadlovka (snad s vynimkou vydrze na bateriu).

A vzhladom k mensiemu poctu citlivych casti aj mechanicky spolahlivejsia. Plus ziadne ladenie BF/FF a podobne.

Co samozrejme neznamena, ze sa s DSLR neda fotit, amatersky, alebo profesionalne, ale je to hudba minulosti.
A ako vysvetlis to, ze sa olympiada fotila zrkadlovkami?
 
MagickVamp
2023-09-14 07:18:12+02
príspevok od: Johnnny
On ale nepise o tom, ze mFT sa vdaka tomu vyrovna FF, len ze to prestava byt problem, pretoze existuje hranica za ktorou uz nema zmysel to ISO zvysovat.

Nie, netvrdim, ze mFT tu hranicu dosiahlo.
On vie dobre co robi, nie kazdy sa v tom vyzna a uvedomi si aj to B. On vzdy takto pisal clanky a formuloval vety ked bol k tomu motivovany...a vela ludi, zvlast zaciatocnikov to zmiatlo.

Aka je inak hranica ked uz nema zmysel riesit ISO? Ja si myslim ze sme od toho stale velmi daleko. Zver mi casto vyjde v case ked uz fotak odkladam, prave skrz toho ze to iso a na neho sa viazuce detaily, uz by boli nepouzitelne aj ked foto prehnam vsetkymi tymi AI programami. M4/3 by som odkladal urcite skor, takze pisat, ze skrz AI programi uz nema zmysel riesit ISO je len prihodne pouzita formulka.
 
MagickVamp
2023-09-14 07:26:54+02
príspevok od: Johnnny
On ale nepise o tom, ze mFT sa vdaka tomu vyrovna FF, len ze to prestava byt problem, pretoze existuje hranica za ktorou uz nema zmysel to ISO zvysovat.

Nie, netvrdim, ze mFT tu hranicu dosiahlo.
Vies to co napisal Karol je rovnaka kravina, ale ze uplne rovnaka, ako napisat, ze vzhladom na dostupnost vysoko svetelnych skiel
uz nemam zmysel riesit ISO. A staci m4/3. Dosad si miesto svetelny objektiv AI a je to vlastne presne co napisal.
 
marianr
2023-09-14 07:43:31+02
príspevok od: gytheio
Neviem ktory z nich ma menej sumu ani som o sume moc nepisal ani mi sum az tak nevadi, pisal som, ze 30Mpx ma viac detailov. Detaily je to co by malo kazdeho zaujimat, sum sa da odstranit alebo sa mozem naucit fotografovat tak aby som max. minimalizoval sum.. Ale aby som maximalizoval pocet detilov to moze iba kvalitna technika. Kvalitnu fotografiu nerobi to ako je ostra alebo cista, su to detaily.
Fotografia nemusí byť ostrá a čistá? Profesor Šmok pred 50 rokmi napísal, že najprv sa urobí pozitív 30x40, ten sa pozerá lupou či nemá chyby a ak je v poriadku, potom sa hodnotí umenie.

 
gytheio
2023-09-14 07:53:22+02
príspevok od: marianr
Fotografia nemusí byť ostrá a čistá? Profesor Šmok pred 50 rokmi napísal, že najprv sa urobí pozitív 30x40, ten sa pozerá lupou či nemá chyby a ak je v poriadku, potom sa hodnotí umenie.

To bolo pred 50 rokmi ked fotografia nebola nikdy ani ostra ani cista. Teraz aj mobil spravi ostru aj cistu fotografiu ale bez detailov. Umenie som vobec nespominal, tie detaily robia fotografiu.
 
Johnnny
2023-09-14 08:18:06+02
príspevok od: gytheio
A ako vysvetlis to, ze sa olympiada fotila zrkadlovkami?
Zrkadlovkami a bezzrkalodvkami: https://petapixel.com/2021/08/25/majority-share-of-the-olympics-press-cameras-were-canon/
 
Johnnny
2023-09-14 08:20:46+02
príspevok od: MagickVamp
Vies to co napisal Karol je rovnaka kravina, ale ze uplne rovnaka, ako napisat, ze vzhladom na dostupnost vysoko svetelnych skiel
uz nemam zmysel riesit ISO. A staci m4/3. Dosad si miesto svetelny objektiv AI a je to vlastne presne co napisal.
Rovnaka kravina to samozrejme nie je, pretoze vysokosvetelne sklo ma obmedzene vyuzitie co iste vies. Nemozes fotit na plnu clonu za kazdych okolnosti z coho vyplyva, ze v mnohych pripadoch je Ti k hovnu.

A samozrejme to rapidne zvysuje naklady
 
gytheio
2023-09-14 08:25:27+02
príspevok od: Johnnny
Zrkadlovkami a bezzrkalodvkami: https://petapixel.com/2021/08/25/majority-share-of-the-olympics-press-cameras-were-canon/
Ale no, ja som zase cital, ze Sony uplaca kde sa da co Canon vobec nemusi🙂
 
Johnnny
2023-09-14 08:28:37+02
príspevok od: gytheio
Ale no, ja som zase cital, ze Sony uplaca kde sa da co Canon vobec nemusi🙂
No, a ja zase vlastnim vacsinu svetovych redakcii a vydavatelstiev a mozem zodpovedne prehlasit, ze nas SONY neuplatilo a ich techniku pouzivame dobrovolne.

Bezzrkadlovky nevyraba len SONY, ale napriklad aj taky Canon. V clanku to mas dokonca napisane.
 
gytheio
2023-09-14 08:31:23+02
príspevok od: Johnnny
No, a ja zase vlastnim vacsinu svetovych redakcii a vydavatelstiev a mozem zodpovedne prehlasit, ze nas SONY neuplatilo a ich techniku pouzivame dobrovolne.

Bezzrkadlovky nevyraba len SONY, ale napriklad aj taky Canon. V clanku to mas dokonca napisane.
Ok
 
Johnnny
2023-09-14 08:43:26+02
príspevok od: MagickVamp
On vie dobre co robi, nie kazdy sa v tom vyzna a uvedomi si aj to B. On vzdy takto pisal clanky a formuloval vety ked bol k tomu motivovany...a vela ludi, zvlast zaciatocnikov to zmiatlo.

Aka je inak hranica ked uz nema zmysel riesit ISO? Ja si myslim ze sme od toho stale velmi daleko. Zver mi casto vyjde v case ked uz fotak odkladam, prave skrz toho ze to iso a na neho sa viazuce detaily, uz by boli nepouzitelne aj ked foto prehnam vsetkymi tymi AI programami. M4/3 by som odkladal urcite skor, takze pisat, ze skrz AI programi uz nema zmysel riesit ISO je len prihodne pouzita formulka.
Neviem, Karol bol nieco ako ambasador a mozno bol mierne zaujaty, ale toto vidim v podstate u kazdeho pokial ide o techniku ktoru pouziva. S tebou to nie je ine, aj ked samozrejme, ty nepises clanky a preto si to mozes dovolit.

Ano, je pravda, ze fotit rychlo pohybujuce objekty v blbych svetelnych podmienkach, napriklad pri zapade slnka je a nejaku dobu este bude challenge.

Zaroven som nikde nepisal, ze to nemoze byt problem, len ze sak tomu bodu dostavame a tych situacii je uz malo.

A samozrejme si stojim za tym, ze existuje hranica od ktorej nema zmysel ISO riesit aj ked suhlasim s tym, ze pri vyssie popisanom scenari k tomu este mame pomerne daleko.
 
gytheio
2023-09-15 09:24:16+02
príspevok od: Johnnny
Neviem, Karol bol nieco ako ambasador a mozno bol mierne zaujaty, ale toto vidim v podstate u kazdeho pokial ide o techniku ktoru pouziva. S tebou to nie je ine, aj ked samozrejme, ty nepises clanky a preto si to mozes dovolit.

Ano, je pravda, ze fotit rychlo pohybujuce objekty v blbych svetelnych podmienkach, napriklad pri zapade slnka je a nejaku dobu este bude challenge.

Zaroven som nikde nepisal, ze to nemoze byt problem, len ze sak tomu bodu dostavame a tych situacii je uz malo.

A samozrejme si stojim za tym, ze existuje hranica od ktorej nema zmysel ISO riesit aj ked suhlasim s tym, ze pri vyssie popisanom scenari k tomu este mame pomerne daleko.
Je rozdiel ked je niekto plateny za ospevovanie niecoho a ked si niekto zastava nieco co mu prinasa radost. Je tu vela kvalitovo biednych fotografii od Karola v case ked pisal o Olympuse ako o najlepsej technike a kydal na ostatne znacky..
Kde je teraz Olympus A kde su teraz tie znacky na ktore Karol kydal, Olympus je ako Lada Niva medzi SUV, vzdy sa najde par blaznov ktori budu tvrdit, ze Niva je najlepsi terenak
 
gytheio
2023-09-15 09:34:59+02
príspevok od: Johnnny
Neviem, Karol bol nieco ako ambasador a mozno bol mierne zaujaty, ale toto vidim v podstate u kazdeho pokial ide o techniku ktoru pouziva. S tebou to nie je ine, aj ked samozrejme, ty nepises clanky a preto si to mozes dovolit.

Ano, je pravda, ze fotit rychlo pohybujuce objekty v blbych svetelnych podmienkach, napriklad pri zapade slnka je a nejaku dobu este bude challenge.

Zaroven som nikde nepisal, ze to nemoze byt problem, len ze sak tomu bodu dostavame a tych situacii je uz malo.

A samozrejme si stojim za tym, ze existuje hranica od ktorej nema zmysel ISO riesit aj ked suhlasim s tym, ze pri vyssie popisanom scenari k tomu este mame pomerne daleko.
mas to to iste ako ked ty v snahe dokazat, ze ty mas pravdu zacnes o sebe tvrdit, ze si Rupert Murdoch
 
JohnNewton
2023-09-20 15:54:58+02
príspevok od: cernunnos
Ahojte,

zaujimal by ma vas sukromny nazor na tieto dve otazky:

1. Ktory (konkretne ktory - znacka/model) fotoaparat ma na vysokych ISO hodnotach (6400 a viac) najnizsi SUM?

2. Bude menej zrnity vystup z full-frame Canon zrkadlovky alebo bezzrkadlovky (cenovo porovnatelnych)?

Dakujem.

P.S.: Uvedomujem si "uroven" tychto otazok, no aj tak by som poprosil o seriozne odpovede/nazory
Prd si uvedomuješ, iba provokuješ, sa čudujem, že sa niekto s takto položenou otázkou nepošle do tepla.....Ak si tento parameter ako ,je iso výkon nevieš dohľadať za 5 min. tak si nájdi iné hobby
 
JohnNewton
2023-09-20 15:58:22+02
príspevok od: marianr
Fotografia nemusí byť ostrá a čistá? Profesor Šmok pred 50 rokmi napísal, že najprv sa urobí pozitív 30x40, ten sa pozerá lupou či nemá chyby a ak je v poriadku, potom sa hodnotí umenie.

Nemusí, ale je lepšie si to sám sprzniť v PP z kvalitnáho rawu Lebo naopak to neide .....
 
cernunnos
2023-09-22 09:19:03+02
príspevok od: JohnNewton
Prd si uvedomuješ, iba provokuješ, sa čudujem, že sa niekto s takto položenou otázkou nepošle do tepla.....Ak si tento parameter ako ,je iso výkon nevieš dohľadať za 5 min. tak si nájdi iné hobby
Provokujem? Nerozumiem cim a ako?

Pred polozenim otazky som si samozrejme o danej teme nieco nacital a urobil si aj nejaky nazor. Avsak predtym ako som urobil definitivne rozhodnutie, ktorou cestou ist, som sa este opytal na sukromne nazory a skusenosti navstevnikov tohto webu, ktore ma v podstate v mojom nazore utvrdili a ubezpecili v tom, ze "nevyhodim" peniaze za zbytocnu fototechniku.
 
Johnnny
2023-09-22 10:02:15+02
príspevok od: cernunnos
Provokujem? Nerozumiem cim a ako?

Pred polozenim otazky som si samozrejme o danej teme nieco nacital a urobil si aj nejaky nazor. Avsak predtym ako som urobil definitivne rozhodnutie, ktorou cestou ist, som sa este opytal na sukromne nazory a skusenosti navstevnikov tohto webu, ktore ma v podstate v mojom nazore utvrdili a ubezpecili v tom, ze "nevyhodim" peniaze za zbytocnu fototechniku.
Vzdy je lepsie riesit to na co to chces a nie konkretny paramater. Ale ISO fakt nie je relavante. Ak potrebujes co najvyssie ISO, tak si proste kup moderny FF ktory Ti vyhovuje cenovo, funkcne, ergonomicky atd.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2023-10-02 18:08:53+02
príspevok od: cernunnos
Ahojte,

zaujimal by ma vas sukromny nazor na tieto dve otazky:

1. Ktory (konkretne ktory - znacka/model) fotoaparat ma na vysokych ISO hodnotach (6400 a viac) najnizsi SUM?

2. Bude menej zrnity vystup z full-frame Canon zrkadlovky alebo bezzrkadlovky (cenovo porovnatelnych)?

Dakujem.

P.S.: Uvedomujem si "uroven" tychto otazok, no aj tak by som poprosil o seriozne odpovede/nazory
Sony A7S III. Lepší fotoaparát na fotenie pri vysokých hodnotách iso asi nenájdete. Je to ale fotoaparát určený primárne na video. Canon R6 Mark II / Nikon Z6 II je cenovo dobra voľba a iso nad 6400 zvládajú dobre. Pre kvalitu obrazu pri vysokých hodnotách iso sa vyhýbať prístrojom s vysokým rozlíšením.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2023-10-04 10:12:55+02
Ešte tu je jedná vec, ktorá je pri vysokých hodnotách ISO dôležitá a to je zachovanie detailov. Všimol som si, že zachovanie detailov napríklad pri porovnaní medzi Nikonom Z6II a Nikonom Z9 markantné. Podľa testov v číslach si vedie lepšie Nikon Z6II, ale na úkor stratí detailov. Nikon Z9 má horšie skóre, ale nedochádza k výraznej strate drobných detailov. Podľa testov by si mal o dosť horšie viest práve profesionálny prístroj, ale za zhoršených svetelných podmienok napríklad pri fotení svadobnej zábavy je tento rozdiel minimálny. Predpokladám, že na tom budú rovnako aj ostatné značky, kde si profesionálne rady povedú lepšie. Pokiaľ chce teda fotograf hľadať výborné výsledky musí investovať viac finančných prostriedkov, ako pri základných radách. Canon R6 Mark II vs. Canon R3, Sony A7 IV vs. Sony A1. Neskúmal som to, ale pod lepšie výsledky na vysokých hodnotách ISO sa môže podpísať i vrstvený snímač.
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()