Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Ako zobraziť farebný priestor v Exife?

Radik
2011-05-18 11:06:38+02
Ahoj. Chcel by som sa opýtať ako docieliť to aby mi (znova) ukazovalo vo vlastnostiach obrázku farebný priestor. Pred pár mesiacmi normálne ukazovalo Adobe RBG, ale teraz píše pri každej fotke "bez kalibrácie" ... pozrel som kamarátove fotky z D60tky na mojom PC a pri jeho fotkách sa normálne zobrazuje tak neviem kde je pes zakopaný... v mojej D5000ke som nič neprestavoval, furt mam nastavené Adobe RGB, akurát mi túto info pri fotkách z môjho foťáku prestalo zobrazovať... Mám Win 7 ak to pomôže... Ďakujem za rady, a dúfam že nedostanem korčule alebo ovce ...
 
Paulie
2011-05-18 12:39:47+02
Prečo nie korčule, veď je také fajn počasie? To že máš win7 nieje podstatné, v akom programe prezeráš exif resp. fotky?
 
Big Lebowski
2011-05-18 13:10:48+02
Ako stredne pokročilí určite fotíš do RAW-u, kde je nastavenie farebného priestoru vo fotoaparáte irelevantné.
Farebný priestor riešiš iba pri .jpg súboroch. Ale ako stredne pokročilý by si tieto základné veci mal mať zvládnuté.
 
tomasGalajda
2011-05-18 13:18:06+02
príspevok od: Radik
Ahoj. Chcel by som sa opýtať ako docieliť to aby mi (znova) ukazovalo vo vlastnostiach obrázku farebný priestor. Pred pár mesiacmi normálne ukazovalo Adobe RBG, ale teraz píše pri každej fotke "bez kalibrácie" ... pozrel som kamarátove fotky z D60tky na mojom PC a pri jeho fotkách sa normálne zobrazuje tak neviem kde je pes zakopaný... v mojej D5000ke som nič neprestavoval, furt mam nastavené Adobe RGB, akurát mi túto info pri fotkách z môjho foťáku prestalo zobrazovať... Mám Win 7 ak to pomôže... Ďakujem za rady, a dúfam že nedostanem korčule alebo ovce ...
hm, neviem ti síce poradiť, ale logicky mi z toho čo si napísal vychádza zmena vo fotoaparáte. Ak si nič nemenil na pc (nepreinštaloval si daný program...atď)....
možno úplne ´´banálna´´ rada:
skús si prepnúť naspäť režim vo fotoaparáte na sRGB a nafoť pár kúskov a pozri či ti zobrazí daný profil, potom prestav naspäť na Adobe RGB a skús či sa to nedalo dokopy....

teda samozrejme za predpokladu, že si to už neskúsil.....
držím palce
 
Radik
2011-05-18 14:01:23+02
áno, tieto veci sú mi jasné že sa jedná iba o JPG... fotím väčšinou do RAW a aj do JPG v niektorých prípadoch, lebo pri niektorých akciách mi je praktickejšie do JPG (ale občas aj aj, pre prípad že by som chcel z toho vyťažiť viac/ ako "náhrada" negatívu)... info o Win7 preto, že som to pozeral tak amatérsky, kliknutím pravým tlačítkom na fotku a vlastnosti súboru... no nič, nevadí, zase nejaká vážna vec to nieje, dá sa to kuknúť aj PS, len ma prekvapilo že to nejde tak ako doteraz... Ďakujem za ochotu...
 
rbr69
2011-05-18 18:07:56+02
príspevok od: Radik
áno, tieto veci sú mi jasné že sa jedná iba o JPG... fotím väčšinou do RAW a aj do JPG v niektorých prípadoch, lebo pri niektorých akciách mi je praktickejšie do JPG (ale občas aj aj, pre prípad že by som chcel z toho vyťažiť viac/ ako "náhrada" negatívu)... info o Win7 preto, že som to pozeral tak amatérsky, kliknutím pravým tlačítkom na fotku a vlastnosti súboru... no nič, nevadí, zase nejaká vážna vec to nieje, dá sa to kuknúť aj PS, len ma prekvapilo že to nejde tak ako doteraz... Ďakujem za ochotu...
treba si v prvom rade v PS (ked si napisal, ze robis v PS) nastavit colormanagement ... mozes si nastavit, aby kazdu foto ktoru otvaras overilo, ci ma ten farebny priestor, ktory si nastavis Ty ... napr. si v PS nastavis priestor sRGB a ak budes prevadzat RAW v ACR do AdobeRGB, tak Ti nasledne pri otvarani v PS "zakvika", ze Ti nesedi farebny priestor a volbu, ktory chces pouzit ... rovnako "zakvika" aj ked budes otvarat snimok bez farebneho priestoru napr. printscreen obrazovky, ktory ho nema ... dalej je mozne, ze vsetko toto mas, len pri uprave a ukladani foto JPEG v PS davas napr. pri ukladani pre WEB, aby neprikladal EXIF informacie alebo ak EXIF mas tak ukladas bez farebneho priestoru v pripade Save As...
 
rbr69
2011-05-18 18:09:00+02
priklad pri otvarani PS ...
 
rbr69
2011-05-18 18:11:08+02
príspevok od: rbr69
priklad pri otvarani PS ...
+ priklady pri ukladani pre web (ukladat metadata) a asi Tvoj pripad pri ukladani nemas zaskrtnute ulozit aj profil
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()