Hore

Tamron AF SP 85mm F/1.8 Di VC USD

Portrétny objektív s pridanou hodnotou v podobe kvalitného spracovania, utesnenia proti prachu a vode a optickej stabilizácie obrazu.

Prvý dojem

Dizajn objektívu sa nelíši od prvých dvoch modelov zo série prime objektívov SP. Vyhovuje mi konzervatívnejší vzhľad, decentne skrášlený strieborným prstencom pri bajonete. Prekvapujúca je vyššia hmotnosť, ktorá svedčí o tom, že na materiáloch sa nešetrilo. Potešil priemer filtra 67 mm, ktorý majú aj ostatné prime objektívy Tamron. V balení nájdete slnečnú clonu s vnútorným vrúbkovaním.

Konštrukcia a dizajn

Tamron SP 85mm F1,8 Di VC USD je prime objektív, navrhnutý najmä na fotografovanie portrétov. Môžete ho použiť na plnoformátovej i APS-C zrkadlovke. Tam bude uhol záberu užší. Ekvivalent objektívu bude u Canonu 136 mm, u Nikonu 127,5 mm. Dizajn objektívu je funkčný, ergonomický, pritom mu nechýba prvok elegancie. Som rád, že ho nezdobí žiaden farebný krúžok. Telo objektívu tvorí valec s hladkou povrchovou úpravou. Prstenec manuálneho zaostrovania je pogumovaný s vrúbkovaným vzorom.

Na ľavej strane objektívu sa nachádza dvojica robustných prepínačov. Prvým sa prepína režim zaostrovania AF/MF a druhým sa vypína a zapína optická stabilizácia obrazu. Na vrchnej strane je priezor so stupnicou zaostrenej vzdialenosti.

Slnečná clona je bajonetová, jednoduchého tvaru, ako to u krátkych teleobjektívov býva. Potešila jej robustnosť, rovnako aj robustnosť krytky.

Objektív je utesnený pred prachom a vodou, bajonet chráni gumená manžeta. Predný člen je chránený fluorínovou vrstvou, odpudzujúcou nečistoty a kvapaliny. Objektív sa vďaka tomu ľahšie udržuje čistý.


Schéma optickej sústavy.

 
Modré sú tesnenia, brániace vniknutiu prachu a vody do objektívu.

 
Schéma mechanizmu optickej stabilizácie obrazu.

Fluorínová vrstva nie je jediná, ktorú na šošovkách nájdete. Anireflexnú úpravu tvoria vrstvy eBAND (Extended Bandwidth & Angular-Dependency) a BBAR (Broad-Band Anti-Reflection). Optická sústava sa skladá z 13 šošoviek v 9 skupinách, použité sú jeden XLD a jeden LD člen.

Zaostrovanie je poháňané tichým USD motorčekom.  Zaostrovanie je vnútorné, predný člen sa pri preostrovaní neotáča a nemení sa ani veľkosť objektívu.

Clona je elektromagneticky riadená a to aj u objektívov pre bajonet Nikon. Rýchlejšie ovládanie clony sa využíva najmä pri sériových záberoch.


Špecifikácia

  • Ohnisková dĺžka: 85 mm
  • Svetelnosť: F/1,8
  • Minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 0,8 m
  • Mierka zväčšenia: 1:7,2
  • Optická konštrukcia: 13 prvkov v 9 skupinách
  • Clona: 9-lamelová s kruhovým otvorom, ovládaná elektromagneticky
  • Priemer filtra: 67 mm
  • Rozmery: 84.8 x 91.3 mm
  • Hmotnosť: 680 g
  • Bajonet: Nikon F, Canon EF, Sony A

Verzia pre Sony nemá optickú stabilizáciu obrazu, pretože Sony používa stabilizáciu pohybom snímača.

Objektív v praxi

Prvým predpokladom pre príjemnú prácu je solídna konštrukcia a dobrá ergonómia ovládania. Oboje testovaný objektív spĺňa. Zaostrovací prstenec je umiestnený vpredu a je dostatočne široký. Prepínače sú robustné a dobre sa budú ovládať aj v zime, v rukaviciach.

Zaostrovanie je rýchlejšie ako u 85 mm objektívov Nikon (mal som obidve verzie). Stabilizácia sa môže u takto svetelného objektívu zdať zbytočná, opak je však pravdou. Využijete ju nielen v horších svetelných podmienkach. U fotoaparátov s vysokým rozlíšením sa ukáže každá chybička fotografa a aj malé chvenie sa môže prejaviť miernym rozostrením. Stabilizácia pomôže plne využiť potenciál fotoaparátu.

Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 0,8 m. To je u týchto objektívov štandard. Potešila by lepšia schopnosť fotiť detaily. Zišlo by sa to pri detailoch portrétov a fotení zátiší. Tamrony SP 35/1,8 a SP 45/1,8 si tu vedú oveľa lepšie.

S portrétnym objektívom som na zrkadlovke dlhšie nefotil a tak som bol až nemilo prekvapený, koľko nepresne zaostrených fotografií mám. Zhýčkaný presnosťou CSC-čiek, som si akosi odvykol od problematického ostrenia s využitím fázovej detekcie, ktorú používajú zrkadlovky.

Optická kvalita

Vinetácia je na fotkách viditeľná v rozsahu clôn f1,8-f2,5. Potom je už výrazne potlačená a nie je nutné ju ani korigovať. V silnom protisvetle občas vidno náznaky chromatickej chyby a jemné difúzovanie obrazu. Vynikajúco je korigovaná predozadná chromatická chyba, typická pre mnoho pevných svetelných objektívov, ktorá sa prejavuje tým, že na hranách pred rovinou ostrosti sa objavujú fialové línie a za rovinou ostrosti zelené. Výborná je odolnosť proti vzniku reflexov.

I keď u krátkych teleobjektívov býva sférické skreslenie malé, prekvapilo ma, že u tohto objektívu nie je prakticky žiadne.


Na objektív sa môžete spoľahnúť aj pri plne otvorenej clone.


Bokeh aký očakávate pri kombinácii FF zrkadlovky s portrétnym objektívom.

Pri plne otvorenej clone prekvapuje veľmi dobrá kresba aj v rohoch obrazu. Celkovo ostrosť vzrastie od f/3,5 a pri f/5,6 už fotíte na optimálnej clone pre maximálne využitie kvalít objektívu.

Bokeh je veľmi dobrý, ale chýba mu trochu charakter, ktorý má napr. Nikon AF-S 85/1,4G alebo Zeiss 55/1,8 ZE. Rozostrené bodové zdroje svetiel majú smerom ku krajom obrazu tvar “mačacích očí”.


Oficiálny MFT graf.

Plusy a mínusy

+ kvalitné spracovanie
+ utesnenie pred prachom a vodou
+ fluorínová úprava predného člena
+ rýchlosť zaostrovania
+ elektromagneticky ovládaná 9-lamelová clona
+ zabudovaná stabilizácia obrazu (Nikon, Canon)
+ kvalitný slnečná clona a krytky
+ priemer filtra 67 mm

-  v balení nie je puzdro alebo vrecko
-  len priemerná minimálna zaostrovacia vzdialenosť

Záver

Tamron SP 85mm F1,8 Di VC USD sa mi páči. Konečne je tu objektív týchto parametrov aj so stabilizáciou obrazu. U tohto ohniska už aj nájde uplatnenie. Ešte viac ako fotografi si ju budú ceniť filmári. Po stránke hardvéru môžem vysloviť len slova chvály. Vydarený dizajn, kvalitná konštrukcia, rýchle zaostrovanie. Tamronom SP 35 a 45 som vytkol vyššiu cenu, ktorá sa pri Cashbacku pomerne slušne vylepší. U 85-ky si myslím, že cena zodpovedá kvalite objektívu. 85-ky so svetelnosťou F1,8 sú zvyčajne lacnejšie, tu si však priplácate za prakticky profesionálne spracovanie s výraznou pridanou hodnotou v podobe stabilizácie a utesnenia.

Škoda, že objektív nemá také “makroschopnosti” ako jeho širokouhlejší súrodenci.

S postupne rastúcim rozlíšením fotoaparátov, ktoré nemá konca, sa zvyšujú nároky na objektívy. Testovaný objektív je predstaviteľom najnovšej generácie objektívov s vysokou rozlišovacou schopnosťou, ktorý vyhovuje vysokým nárokom. Na mojom Nikone D800E ukázal, že vie. Vlastnil som Nikony AF-S 85/1,4G, AF-S 85/1,8G a dokonca aj starší AF 85/1,8D. Teraz používam Zeiss Batis 85/1,8 na Sony A7II. Tamron im všetkým výborne konkuruje.

Tamron sa mi páči dizajnovo viac a na Nikone má rýchlejšie zaostrovanie. Oproti Zeissu je tu lepšia cena, Nikon AF-S 85/1,8G je však o dosť lacnejší a pritom je veľmi dobrý. Ak máte na Tamron, je to lepšia voľba. U Canonu je priamym konkurentom EF 85/1,8 USM - lacnejší, ale beznádejne zastaralý objektív. K slovu sa hlási aj nová Sigma radu ART, so svetelnosťou je na tom lepšie, ale cena je výrazne vyššia. Ej veru, nezávidím nikomu, kto si teraz ide kúpiť 85 mm portrétny objektív. Môj záver. Ani okom nemrknem, ak testovaný Tamron zaparkuje v mojej brašni. Od nás dostáva ocenenie TOP redakcie ePhoto.sk.

Pridanou hodnotou objektívov Tamron, zakúpených u autorizovaných predajcov, je aj rozšírená záruka 5 rokov a servis do 3 dní.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
z80
2017-03-14 09:25:44
Paci sa mi veta "Ak máte na Tamron, je to lepšia voľba"
Az do nedavna boli Tamron objektivy povazovane skor za cenovo vyhodnejsiu volbu k objektivom dodavanym vyrobcami tiel.
 
smartin
2017-03-14 11:20:57
Vsetko dobre, az na to gumene utesnenie proti prachu - Tamrony nemaju v zadu pretesnene sklo, takze zo zadu sa dostane prach aj pri vymene a dokaze vojst do vnutra medzi skla, co je podla mna dost zle. Ak je objektiv na tele, prach sa tam len tak nedostane - tu gumicku povazujem skor za marketingovy tah.
 
smartin
2017-03-14 11:33:46
Inac pekna recenzia Karol. Pacilo sa mi najma porovnanie s inymi 85mm objektivmi.
Uz sa neviem dockat recenzie na 70-200vku G2 (A025). Najma porovnanie s teraz uz starsiou verziou (A009), ktora sa ti dost pacila.
Tiez budem ocakavat aj porovnanie so sklami od konkurencie.
Dakujem
 
Roman Point
2017-03-14 11:55:54
príspevok od: z80
Paci sa mi veta "Ak máte na Tamron, je to lepšia voľba"
Az do nedavna boli Tamron objektivy povazovane skor za cenovo vyhodnejsiu volbu k objektivom dodavanym vyrobcami tiel.
Túto 85ku mám na wishliste je najostrejsie sklo aké kedy tamron vyrobil a bez hanby konkuruje ART sigmam
 
Roman Point
2017-03-14 11:58:42
Zhyčkaný z CSC čo sa tyka ostrenia? Treba si kúpiť základnú radu Canon Apsc a hneď bude po zhýčkaní
Alebo teda aspoň D500 od Nikonu.. A nie komentovať ostrenie objektívu keď je nasadeny na slimakovi akým D800 rozhodne je a bez pardonu.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované