Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Workflow pri organizacii fotiek

Ľuboš Capcara
Ľuboš Capcara 2013-01-23 14:56:44+01
Ahojte, zaujimalo ako pracujete so subormi z fotoaparatu (raw.jpeg).
Aky je vas postup prace ?
Akym sposobom si organizujete subory?
Nechavate si RAW pre "pripad nudze" ?
Ak vam zalezi na setreni miesta na hdd zmensujete jpeg alebo ponechavate plne rozlysenie ?

Ja napriklad:
- stiahnem vsetko do PC, nasledne ich vo fotaku vymazem
- v LR vyhodim nepodarky
- tie co sa mi pacia doupravim a vyexportujem do jpeg (so zmensenim najdlhsej strany na 960px)
- jpeg prenesiem do prislusnej zlozky na HDD a povodny raw dam do podzlozky
 
Duny
2013-03-01 20:31:47+01
1. Nafotim iba RAW
1a. 1-2 tyzdne je fotobatoh v povodnom stave nedotknuty na zemi tak ako som ho zlozil po poslednom foteni, teda zalezi aj ako casto idem fotit ale fotky sa ukladaju k ostatnym na kartu
2. spomeniem si na nejake fotky na karte, stiahnem, priecinok pomenujem ROK.MESIAC.DEN - Co je na fotkach (Lokalita, Akcia)
3. Pozriem si nejake weby, Ephoto, Facebook, Youtube, Mojevideo, 1x a ine, teraz ma po niekolkych rokoch oslovila hra Dead Space1,2,3 tak postupne ju luskam
4. Zmastim jednu fotku spred roka, nieco spred roka mozno pretriedim ak sa mi chce
5. Lenivost je svina na nu pozor ak jej podlahnes tazko sa dostava z jej sparov, ale fotky na vyber musia dozriet aby som sa na nich pozeral objektivne a nespracovaval somariny. Niekedy to je tazko aj po roku ale zvyknem potom mazat aj cele priecinky s fotkami, ktore este v case nafotenia mali sancu.
6. 2 dni po spracovani zavesim na Ephoto, FB, osobny web a ine
7. Raz za polroka nakopcim priecinky pomenovane ROKom s podpriecinkami DATUMOVYMI aj aj niekedy nevytriedenym bordelom na BackUp 2TB HDD
8. Po roku som sa pomaly dopracoval k fotkam spominanym v bode 1

 
slavmiro
2013-03-01 20:38:00+01
príspevok od: Marcel Rebro
Programater webu asi nepozna funkciu htmlspecialchars, ktora preklada specialne znaky na HTML entity ...

Prehliadac potom interpretuje tieto znaky (mensi, vacsi..) ako HTML tagy.

Ak chces napisat < musis zadat andLT pricom and je &, > je andGT
nechcem, ebem na to. Aj zoznamy techniky su stale neuplne a uz ma nebavi nieco niekam hlasit. 3 mesiace trvalod dostat D600 do zoznamu. Skus hladat foto podla typu pristroja Nikon 1 XY, skus hladat Nikkor 70-200/4VR...
 
Ľuboš Capcara
2013-03-01 22:04:39+01
príspevok od: Duny
1. Nafotim iba RAW
1a. 1-2 tyzdne je fotobatoh v povodnom stave nedotknuty na zemi tak ako som ho zlozil po poslednom foteni, teda zalezi aj ako casto idem fotit ale fotky sa ukladaju k ostatnym na kartu
2. spomeniem si na nejake fotky na karte, stiahnem, priecinok pomenujem ROK.MESIAC.DEN - Co je na fotkach (Lokalita, Akcia)
3. Pozriem si nejake weby, Ephoto, Facebook, Youtube, Mojevideo, 1x a ine, teraz ma po niekolkych rokoch oslovila hra Dead Space1,2,3 tak postupne ju luskam
4. Zmastim jednu fotku spred roka, nieco spred roka mozno pretriedim ak sa mi chce
5. Lenivost je svina na nu pozor ak jej podlahnes tazko sa dostava z jej sparov, ale fotky na vyber musia dozriet aby som sa na nich pozeral objektivne a nespracovaval somariny. Niekedy to je tazko aj po roku ale zvyknem potom mazat aj cele priecinky s fotkami, ktore este v case nafotenia mali sancu.
6. 2 dni po spracovani zavesim na Ephoto, FB, osobny web a ine
7. Raz za polroka nakopcim priecinky pomenovane ROKom s podpriecinkami DATUMOVYMI aj aj niekedy nevytriedenym bordelom na BackUp 2TB HDD
8. Po roku som sa pomaly dopracoval k fotkam spominanym v bode 1

S tvojim postupom som sa stretol uz viac krat takze to dobre poznam Na vlastne fotky sa dost blbo pozera, neviem sa na to pozriet z odstupu ale ked sa hrabem v archive po takom roku-dvoch tak to je uz o niecom inom.
 
zolec
ocenenie redakciou 2013-03-01 22:06:48+01
príspevok od: slavmiro
nechcem, ebem na to. Aj zoznamy techniky su stale neuplne a uz ma nebavi nieco niekam hlasit. 3 mesiace trvalod dostat D600 do zoznamu. Skus hladat foto podla typu pristroja Nikon 1 XY, skus hladat Nikkor 70-200/4VR...
..skus najst a99, alebo nex6
 
Duny
2013-03-01 22:07:37+01
príspevok od: Ľuboš Capcara
S tvojim postupom som sa stretol uz viac krat takze to dobre poznam Na vlastne fotky sa dost blbo pozera, neviem sa na to pozriet z odstupu ale ked sa hrabem v archive po takom roku-dvoch tak to je uz o niecom inom.
Ja vzdy ked s niekym fotim a su zvedavy aj nato co sa mne podarilo tak im len poviem, o rok chalani
 
slavmiro
2013-03-01 22:13:28+01
príspevok od: zolec
..skus najst a99, alebo nex6
no a to je v tom, ze ani tu recenzovana technika nie je v zoznamoch.
 
Pali66
2013-03-02 00:19:08+01
príspevok od: bonifacko
Tak ten tvoj je lacnejší.
Čo sa tyka toho sejfu, tiež som už nad tym uvažoval. Sejf je zasekany v stene? Alebo ako to maš vyriešene?
Klasický pancierový sejf s ochranou proti požiaru prišróbovaný k podlahe a stene, moje fotky to je to najvzácnejšie, čo tam je
Hlavne treba držať tie disky ďalej od seba.
 
bonifacko
2013-03-02 07:33:40+01
príspevok od: Pali66
Klasický pancierový sejf s ochranou proti požiaru prišróbovaný k podlahe a stene, moje fotky to je to najvzácnejšie, čo tam je
Hlavne treba držať tie disky ďalej od seba.
Mam nejake priestory v pivničnej kobke, mam tam dielničku, kde prerabam DSLR na infra. Musím niečo s tym urobiť a niečo podobne vymyslieť. Cez wi-fi ukladať zrkadlovovo na ten druhy disk udaje. Len je tam vela betonu a neviem a moja sieť tam nedosiahne.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2013-03-02 12:10:07+01
príspevok od: Ľuboš Capcara
Ahojte, zaujimalo ako pracujete so subormi z fotoaparatu (raw.jpeg).
Aky je vas postup prace ?
Akym sposobom si organizujete subory?
Nechavate si RAW pre "pripad nudze" ?
Ak vam zalezi na setreni miesta na hdd zmensujete jpeg alebo ponechavate plne rozlysenie ?

Ja napriklad:
- stiahnem vsetko do PC, nasledne ich vo fotaku vymazem
- v LR vyhodim nepodarky
- tie co sa mi pacia doupravim a vyexportujem do jpeg (so zmensenim najdlhsej strany na 960px)
- jpeg prenesiem do prislusnej zlozky na HDD a povodny raw dam do podzlozky
V ideálnom prípade a "neosobnom/nerodinnom" fotení:

1. Naimportujem z karty RAW do LR
2. Zálohujem RAW na externý disk, kartu naformátujem
3. Vymažem čo najviac záberov. Snažím sa nechať iba naozaj tie najlepšie. Väčšinou do 10 fotiek.
4. Priradím kľúčové slová a hodnotenie
5. Upravím
6. Zálohujem katalóg.
7. Vyexportujem JPG na odovzdanie, po odoslaní JPG vymažem.

Všetko mám v RAWe a vďaka prísnemu mazaniu mám za rok asi 800 záberov.

Pri osobnom/rodinnom fotení naimportujem, vymažem zlé, ak treba niečo doladím, ak niekto chce plné rozlíšenie, tak vyexportujem odovzdám, potom všetko vyexportujem do 3000 x 2000 JPG a uložím podľa dátumu v oddelenom priečinku mimo ostatných fotiek.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()