Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Foto aj fotenie zvierat

erikbencik
erikbencik 2021-03-13 12:15:22+01
Dcéra si nasporila peniaze a chce foťák. Bolo by to okrem každodenného rodinného fotenia aj na fotenie psa a koní, pri súťažiach. Pôvodne som chcel fz300, ale teraz, keď už týždeň o tom čítam, mením názor. Najskôr som presedlal na zrkadlovky, d5600 alebo 250d. Teraz sa mi pozdávajú aj bezzrkadlovky, myslel som na eos m50, ale potom som videl g80, alebo gx9,ktoré sa mi vážne páčia. Trochu mám problém s tým snímačom M4/3. Ten aps-c je predsa väčší a ako som tak čítal, dočítal som sa že to má vplyv aj na hĺbku ostrosti. To sa mi zas páči na zrkadlovkách, to rozmazané pozadie. Dosiahneme to aj s tou g80 tkou? Viem že ďalší faktor je aj objektív a svetelnosť, ale tá výmena objektívov sa mi moc nepozdáva zatiaľ, kým sa s tým naučí robiť. A čo si budeme hovoriť, aj ja sa teším čo dokážeme. Tak ale myslel som teda na začiatok niečo univerzálnejšie, asi ten 14-140 objektív(pozera som aj tamron 18-200). Pre seba na učenie by som dokupil nejaký portrétoví objektív. Prepáčte ak som niečo napísal nepresne, fakt to bola španielska dedina ešte v pondelok pre mňa a hlavne sa nemám s kým o tom poradiť. Ešte k rozpočtu, ideálne s objektívom do 900, max 1000eur. ĎAKUJEM
 
erikbencik
2021-03-14 17:55:07+01
príspevok od: Fuser
Dcera: Ak si dobre cital ma 12rokov ...12!
Otec: zaciatocnik

A ty im tu pises o: "fazovým zaostrovaní", "hladaciku bezzrkadloviek je obraz troska zaostavajuci", "front/back focus", "Nikon ma 39 zaostrovacich bodov oproti iba 9 Canonu", "dynamicky rozsah", "chybajuceho AA filtra", "funkciou Pre-shot"

Tak to si im "poradil"

erikbencik: Kazdy ma dake +/-, aj ta G90 je dobra ...
Fuser Jasne. Ale asi som to už asi písal že ja mám z toho pomaly väčšiu radosť ako ona Čiže ja sa už po týždni čítania všetkého možného aj začínam trochu orientovať. Tak kľudne si povedzte čo máte na srdci. Mne to pridá zas také dva dni na vyše, kým si preštudujem čo je front focus, ale v konečnom dôsledku ma to baví a niečo sa naučím. Až na to, že za deň asi 5x počujem: "Už si vybral? "
 
jozo99
2021-03-14 18:28:42+01
príspevok od: erikbencik
Ďakujem Jožo za zhrnutie. Aj nikon 5600 aj canon 800d som mal v užšom výbere. Potom som sa tak nejak preorientoval, ani neviem prečo na bezzrkadlovky. Asi že v tom vidím budúcnosť. Čiže mi vystáva vďaka tomu fázovému zaostrovaniu na tú m50 asi. Ale ešte mi nedá sa opýtať, v tých panasonikoch je 5osová stabilizacia a v m50 "len" digitálna. Ale potom sa dostávam k m50 rank2, kde už je tiež tá 5osová stabilizacia. Pochopil som to dobre?
M50 II nema stabilizaciu snimaca, ma iba stabilizaciu v objektivoch. Ma to tu nevyhodu, ze nie vsetky objektivy maju v sebe zabudovanu stabilizaciu. Ak potom fotis s nestabilizovanym objektivom v napr. v miestnosti kde je menej svetla alebo navecer a potrebujes fotit dlhsim casom tak bud nebudes mat fotky dostatocne ostre, alebo budes fotit na vyssie ISO a fotky budu zasumene. Ale tyka sa to iba objektivov ktore nemaju v sebe zabudovanu stabilizaciu.
 
jozo99
2021-03-14 18:34:15+01
príspevok od: Fuser
Dcera: Ak si dobre cital ma 12rokov ...12!
Otec: zaciatocnik

A ty im tu pises o: "fazovým zaostrovaní", "hladaciku bezzrkadloviek je obraz troska zaostavajuci", "front/back focus", "Nikon ma 39 zaostrovacich bodov oproti iba 9 Canonu", "dynamicky rozsah", "chybajuceho AA filtra", "funkciou Pre-shot"

Tak to si im "poradil"

erikbencik: Kazdy ma dake +/-, aj ta G90 je dobra ...
Dcera chce primarne fotit psy a kone pri sutaziach. Ak sa bude jednat o staticke fotky tak je dobra aj G90. Ale ak budu psy a kone bezat, tak neodporucam fotoaparaty s kontrastnym ostrenim ako Panasoniky a Olympusy M-10 vsetky druhy a Olympusy M5 I az II.

Ale suhlasim, ze kazdy fotak ma nejake +/- , len treba vyhrat ten najvhodnejsi pre dany typ fotenia co v tomto pripade budu asi pohybujuce sa zvierata.
 
jozo99
2021-03-14 18:41:38+01
Erik, este doplnim, ze na fotenie pohybu nepotrebujes stabilizaciu, lebo pohyb musis fotit na kratsie casy. Stabilizacia ma vyznam iba na staticke snimky ked je menej svetla.
Takze Canon M50 je podla mna dobra volba,
 
erikbencik
2021-03-14 19:42:53+01
A je tam potom nejaký markantný rozdiel medzi m50 a m50 mark2?
 
jozo99
2021-03-14 22:02:54+01
Myslim, ze v technickych parametroch nie je takmer ziadny rozdiel. Mark 2 ma tusim 4K video. Pozri si recenzie na Mk. 2, tam budu popisane aj rozdiely voci prvej verzie.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2021-03-15 08:24:17+01
príspevok od: gytheio
Posuva hranice pre niekoho kto uz vie nieco o foteni. Radit niekomu kto zacina s fotenim stabilizovany fotoaparat mi pride to iste ako keby niekto dostal vodicak bez praxe, iba po trenazeri.
Pamatam si na clanok kedysi davno, tvoj clanok kde si opisoval ako je dolezite naucit sa drzat fotoaparat v ruke, dokazat udrzat ten moment nehybne v rukach. Tym, ze su uz fotaky so stabilizaciou je to udrzanie toho momentu v rukach rovnako dolezite ako aj predtym.
Ten clanok je platny dodnes. Len sa posunuly hranice. Samotny stabilizator je pomocka. A nemyslim si, ze sa bez neho niekto nauci viac, len bude mat vacsi odpad.
 
gytheio
2021-03-15 08:37:48+01
príspevok od: Karol Srnec
Ten clanok je platny dodnes. Len sa posunuly hranice. Samotny stabilizator je pomocka. A nemyslim si, ze sa bez neho niekto nauci viac, len bude mat vacsi odpad.
To co pises ma logiku ale skus ist na katedru fotografie a povedat prednasajucemu aby sa deti zacali ucit so stabilizovanym fotoaparatom.
 
MagickVamp
2021-03-15 09:15:16+01
príspevok od: erikbencik
Dcéra si nasporila peniaze a chce foťák. Bolo by to okrem každodenného rodinného fotenia aj na fotenie psa a koní, pri súťažiach. Pôvodne som chcel fz300, ale teraz, keď už týždeň o tom čítam, mením názor. Najskôr som presedlal na zrkadlovky, d5600 alebo 250d. Teraz sa mi pozdávajú aj bezzrkadlovky, myslel som na eos m50, ale potom som videl g80, alebo gx9,ktoré sa mi vážne páčia. Trochu mám problém s tým snímačom M4/3. Ten aps-c je predsa väčší a ako som tak čítal, dočítal som sa že to má vplyv aj na hĺbku ostrosti. To sa mi zas páči na zrkadlovkách, to rozmazané pozadie. Dosiahneme to aj s tou g80 tkou? Viem že ďalší faktor je aj objektív a svetelnosť, ale tá výmena objektívov sa mi moc nepozdáva zatiaľ, kým sa s tým naučí robiť. A čo si budeme hovoriť, aj ja sa teším čo dokážeme. Tak ale myslel som teda na začiatok niečo univerzálnejšie, asi ten 14-140 objektív(pozera som aj tamron 18-200). Pre seba na učenie by som dokupil nejaký portrétoví objektív. Prepáčte ak som niečo napísal nepresne, fakt to bola španielska dedina ešte v pondelok pre mňa a hlavne sa nemám s kým o tom poradiť. Ešte k rozpočtu, ideálne s objektívom do 900, max 1000eur. ĎAKUJEM
Ako ti tu uz pisali ini.... ak si chce dcera len tak cvakat pre seba. Kup jej bezzrkadlo. Vyhne sa sklamaniu z mozneho BF a FF. Ale v tom pohybe bezzrkadla v tej cene vodu nenamutia. Da sa stym fotit aj pohyb ale je to trapenie. Fotim obcas psy a skusal som to aj s lacnymi bezzrkadlami ako Sony A6300, Canon M5 a akurat nervy som z toho mal. Nad kompaktmy ani nerozmyslaj, ked take nieco fotis potrebujes fotak pohotovo ovladat, kompakty su na to drevene..

Ak to chce robit profi, tak v tej cene jedine zrkadlo, pretoze bude potrebovat ostrit primarne bodovo, to je jediny rychly a spolahlivy sposob ako zaostrit na beziace zviera v danej cenovke. A bodove ostrenie u bezzrkadiel je celkovo bieda. Tak preto zrkadlo.
 
MagickVamp
2021-03-15 09:21:39+01
Ak chce nieco male a sikovne tak Canon 250D staci. Ja som fotil psy este so starym 100D a v pohode. Dvolezite je kupit rychly objektiv a tie ma prave Canon za vyborne ceny. Na psy osporucam 18-135 a na kone 70-300. Vsetko ale NANO verzie objektivov, to je velmi dvolezite. Ak by si chcel daco tak rychle v inych znackach tak si priprav tak nasobne viac penazi.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2021-03-15 09:53:46+01
príspevok od: gytheio
To co pises ma logiku ale skus ist na katedru fotografie a povedat prednasajucemu aby sa deti zacali ucit so stabilizovanym fotoaparatom.
A kolko ludi niekde studuje fotografiu s ucitelom, ktory pouziva skripta z roku 1968? Zobud sa, pokrok nezastavis.
 
gytheio
2021-03-15 10:27:35+01
príspevok od: Karol Srnec
A kolko ludi niekde studuje fotografiu s ucitelom, ktory pouziva skripta z roku 1968? Zobud sa, pokrok nezastavis.
Ked pouziva skripta z minuleho storocia neznamena, ze sa nevyzna.
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2021-03-15 11:02:18+01
príspevok od: erikbencik
Dcéra si nasporila peniaze a chce foťák. Bolo by to okrem každodenného rodinného fotenia aj na fotenie psa a koní, pri súťažiach. Pôvodne som chcel fz300, ale teraz, keď už týždeň o tom čítam, mením názor. Najskôr som presedlal na zrkadlovky, d5600 alebo 250d. Teraz sa mi pozdávajú aj bezzrkadlovky, myslel som na eos m50, ale potom som videl g80, alebo gx9,ktoré sa mi vážne páčia. Trochu mám problém s tým snímačom M4/3. Ten aps-c je predsa väčší a ako som tak čítal, dočítal som sa že to má vplyv aj na hĺbku ostrosti. To sa mi zas páči na zrkadlovkách, to rozmazané pozadie. Dosiahneme to aj s tou g80 tkou? Viem že ďalší faktor je aj objektív a svetelnosť, ale tá výmena objektívov sa mi moc nepozdáva zatiaľ, kým sa s tým naučí robiť. A čo si budeme hovoriť, aj ja sa teším čo dokážeme. Tak ale myslel som teda na začiatok niečo univerzálnejšie, asi ten 14-140 objektív(pozera som aj tamron 18-200). Pre seba na učenie by som dokupil nejaký portrétoví objektív. Prepáčte ak som niečo napísal nepresne, fakt to bola španielska dedina ešte v pondelok pre mňa a hlavne sa nemám s kým o tom poradiť. Ešte k rozpočtu, ideálne s objektívom do 900, max 1000eur. ĎAKUJEM
Na rozmazanie pozadia (bokeh) ma veľkosť obrazového snímača vo fotoaparáte zásadný vplyv! Tu máte krásny príklad, ako to v reáli vyzerá:
https://www.diyphotography.net/yes-sensor-size-matters-but-not-as-much-as-you-think/
 
erikbencik
2021-03-15 14:24:52+01
príspevok od: MagickVamp
Ako ti tu uz pisali ini.... ak si chce dcera len tak cvakat pre seba. Kup jej bezzrkadlo. Vyhne sa sklamaniu z mozneho BF a FF. Ale v tom pohybe bezzrkadla v tej cene vodu nenamutia. Da sa stym fotit aj pohyb ale je to trapenie. Fotim obcas psy a skusal som to aj s lacnymi bezzrkadlami ako Sony A6300, Canon M5 a akurat nervy som z toho mal. Nad kompaktmy ani nerozmyslaj, ked take nieco fotis potrebujes fotak pohotovo ovladat, kompakty su na to drevene..

Ak to chce robit profi, tak v tej cene jedine zrkadlo, pretoze bude potrebovat ostrit primarne bodovo, to je jediny rychly a spolahlivy sposob ako zaostrit na beziace zviera v danej cenovke. A bodove ostrenie u bezzrkadiel je celkovo bieda. Tak preto zrkadlo.
Jujuj. Tak zas ste mi naložili Už som mal m50 v košíku. A teraz zas sa vrátim k tým zrkadlovkam? Eos 250d bola moja prvá voľba aj s nikonom d5600. Jeden človek odporučí to, druhý to Asi tam teda taký rozdiel moc nebude. Ale vidím že väčšina vás je teda asi skôr zastancov zrkadloviek, ako bezzrkadla..
 
gytheio
2021-03-15 15:01:47+01
príspevok od: erikbencik
Jujuj. Tak zas ste mi naložili Už som mal m50 v košíku. A teraz zas sa vrátim k tým zrkadlovkam? Eos 250d bola moja prvá voľba aj s nikonom d5600. Jeden človek odporučí to, druhý to Asi tam teda taký rozdiel moc nebude. Ale vidím že väčšina vás je teda asi skôr zastancov zrkadloviek, ako bezzrkadla..
Nie je nic v com by bezzrkadlo bolo lepsie ako zrkadlo.
 
patrac00
2021-03-15 16:36:39+01
S tou M50 nespravis chybu.
 
robertondrejovic
2021-03-15 17:04:37+01
príspevok od: gytheio
Nie je nic v com by bezzrkadlo bolo lepsie ako zrkadlo.
Vo výslednej fotke veru nieje nijaký rozdiel, v technickom prevedení snáď len to že na bezzrkadlovke nevzniká back a frontfokus a to že je menšia pri rovnako veľkých objektívoch alebo dokonca pri použití adaptéra kedy je to ešte horšie je nepodstatná vec niekedy aj nevýhoda zrkadlovka sa drží v rukách lepšie.
 
gytheio
2021-03-15 17:14:41+01
príspevok od: robertondrejovic
Vo výslednej fotke veru nieje nijaký rozdiel, v technickom prevedení snáď len to že na bezzrkadlovke nevzniká back a frontfokus a to že je menšia pri rovnako veľkých objektívoch alebo dokonca pri použití adaptéra kedy je to ešte horšie je nepodstatná vec niekedy aj nevýhoda zrkadlovka sa drží v rukách lepšie.
Velmi podstatna vec, komfort pri foteni. Fotil som so zrkadlovkou 15 rokov a presiel som na Canon R. Je to to iste ako prejst z Volva S80 na Fabiu. jedno maju naozaj spolocne, ze vas to odvezie, ale ten komfort pri tej jazde...
Ved to je to, ze vysledna fotografia rovnaka ale ten komfort pri foteni... Nevidim jedine pozitivum pri tej bezzrkadlovke. A negativum bezzrkadloviek? To co odfotim pri zrkadlovke za 1000 Eur, na to musim mat bezzrkadlovku za 5000 Eur.
 
gytheio
2021-03-15 17:21:27+01
príspevok od: robertondrejovic
Vo výslednej fotke veru nieje nijaký rozdiel, v technickom prevedení snáď len to že na bezzrkadlovke nevzniká back a frontfokus a to že je menšia pri rovnako veľkých objektívoch alebo dokonca pri použití adaptéra kedy je to ešte horšie je nepodstatná vec niekedy aj nevýhoda zrkadlovka sa drží v rukách lepšie.
A nechcem tu zbytocne pisat blbosti ale vsimol som si parkrat, ze ked som mal Canon 5Dm2 plus 70-200 f2,8, fotilo to lepsie ako ked mam teraz Canon R plus 70-200 f2,8. Skratka moj prvy dojem ked som vyskusal to Rko bolo sklamanie.
 
robertondrejovic
2021-03-15 17:33:53+01
príspevok od: gytheio
Velmi podstatna vec, komfort pri foteni. Fotil som so zrkadlovkou 15 rokov a presiel som na Canon R. Je to to iste ako prejst z Volva S80 na Fabiu. jedno maju naozaj spolocne, ze vas to odvezie, ale ten komfort pri tej jazde...
Ved to je to, ze vysledna fotografia rovnaka ale ten komfort pri foteni... Nevidim jedine pozitivum pri tej bezzrkadlovke. A negativum bezzrkadloviek? To co odfotim pri zrkadlovke za 1000 Eur, na to musim mat bezzrkadlovku za 5000 Eur.
Nikon d500 a Nikon z50 majú rovnaké čipy teda aj výsledné foto je rovnaké. Ale ako píšeš komfort fotenia zo zrkadlovkou d500 je neporovnateľný z bezzrkadlovkou Z50 nemyslím teraz na rozdielnosť funkcií ale na rozdielnosť držania a ovládania tlačítok a koliečok. Áno ak chytím do jednej ruky d500 a do druhej Z50 , zreteľne cítiť rozdiel v hmotnosti ale akonáhle je jeden z nich vo fotobatohu nemám šancu zistiť ktorý som tam vložil rozdiel v celkovej hmotnosti fotovýbavy + oblečenie a strava je absolútne nepodstatný a nevidideľný či necititeľný.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()