Hore

Lytro Camera 8GB

Fotoaparát Lytro pred časom vyvolal poriadný rozruch. Keď po prvýkrát zverejnili na internete správu o pripravovanom fotoaparáte, kde môžete zaostrovať dodatočne, neveril som, že sa mi niekedy do rúk dostane funkčný kus.


Čo je to Lytro

Lytro je nový druh fotoaparátu (plenoptický) využívajúci mikrošošovky pre zaznamenanie svetelného poľa. Pre fotografovanie nepotrebujete vedieť, na akom princípe Lytro funguje. Ak vás to však zaujíma, prečítajte si tento odkaz na Wikipédii alebo LightField Forum.

Spoločnosť Lytro nie je prvá a ani jediná, ktorá túto technológiu vyvíja a používa. Je ale prvá, ktorá ju ponúka ako bežný komerčný produkt pre široké vrstvy, či na domáce použitie.

V čom je výnimočnosť plaeoptického fotoaparátu? Umožňuje preostrovať vo fotografii až po jej nasnímaní alebo dodatočne posúvať perspektívu. Z nasnímaných dát je možné vytvoriť aj 3D fotografie. Nedostatkom takéhoto typu fotoaparátu je výsledné nízke rozlíšenie fotografií.




Rez fotoaparátom Lytro.


Lekcie fotografovania s Lytro.



Wikipedia: “Lytro, Inc. je firma, kterou založil v roce 2006 Ren Ng, vědec pracující na Stanfordově univerzitě. Společnost od roku 2011 vyrábí plenoptický fotoaparát Lytro, který umožňuje uživatelům měnit zaostření dodatečně po pořízení snímku.”





Technické parametre

Materiál tela: eloxovaný hliník

Citlivosť: ISO 80-3200

Objektív: 43-344 mm (135EQ), 8 členov  v 5 skupinách

Expozičný čas: 1/250 - 8 s., 4x ND filter

Rukoväť: silikón

Senzor: 4,6 x 4,6 mm, 11 mil. svetelných lúčov obrazového poľa

Rozlíšenie fotografie: 1080 x 1080 pixelov

Typ súboru: LFP (Light Field Picture)

Displej: 1,52”, dotykový

Pamäť: vstavaná 8GB (v ponuke je aj model s 16 GB pamäťou)

Kapacita: 350 obrázkov

Rozmery: 41 x41x 112 mm

Hmotnosť: 214 g

WiFi: 802.11b/g/n

Prepojenie s počítačom: Micro USB

Dizajn

Dizajn je Made in California a nepopiera výrazný vplyv produktov Apple. Od krabice až po dizajn fotoaparátu. Hranol so štvorcovým profilom má mierne zaoblené hrany. Z jednej strany je objektív, z druhej displej. Väčšia časť fotoaparátu je kovová, zvyšná z mäkého silikónu s protišmykovou úpravou. Ovládacích prvkov je minimum. Z jednej strany je spúšť a pásik citlivý na dotyk, ktorým sa zoomuje. Z opačnej strany je tlačidlo ON/OFF a USB konektor. Netradičný štvorcový displej je dotykový. A to je všetko.


Detail objektívu s rozsahom 43-344 mm (135EQ) a svetelnosťou F2.



Displej je umiestený vzadu. Je štvocový s dotykovým ovládaním.



Vrchná časť fotoaparátu. Kruhová priehlbina je spúšť, rad malých výstupkov je zoomovanie objektívu.



Zospodu je tlačidlo ON/OFF a micro USB konektor.

Balenie a dodávané príslušenstvo

V krabici s fotoaparátom nájdete USB kábel, magnetickú krytku, obyčajné pútko na ruku, handričku na objektív a displej, návod (angličtina, nemčina).


Krabica v sebe nezaprie podobnosť balenia produktov značky Apple.




Príslušenstvo, ktoré dostanete k fotoaparátu.



Vybalený fotoaparát, vpredu je magnetická krytka objektívu.


Doplnkové príslušenstvo

  • držiak na statív
  • puzdro
  • veľké puzdro
  • nabíjačka


Lytro v praxi

Nabitie fotoaparátu je rýchle, ak použijete externú nabíjačku. Prekvapujúco rýchly je štart a aj odozva spúšte. Prvú fotografiu môžete mať za niečo málo cez 1 sekundu. Lytro je jednoduchý fotoaparát, na ktorom prakticky nič nenastavujete a neovládate. Filozofia je jednoduchá: zapnúť, nakomponovať, zmačknuť spúšť.

Na vrchnej strane je rad malých výstupkov, ak po nich prechádzate prstom, meníte uhol záberu (zoom). Ten je 8-násobný. Krokovanie je jemné a preto chvíľu trvá kým prezoomujete z jedného konca na druhý.

Všetky nastavenia a prezerania fotografií vykonávate pomocou dotykov. Displej je citlivý a pracuje sa s ním dobre. Fotoaparát má dva režimy, automatický a manuálny. V manuálnom režime môžete nastaviť expozičný čas (max. 8 sekúnd) a citlivosť (max. ISO 3200). Väčšina asi bude používať automatiku.

Zaujimavý je režim zaostrovania. Pre bežné fotografovanie necháte všetko na fotoaparát. Maximálne umiestnením štvorčeka zvolíte oblasť, ktorá je pre vás expozične dôležitá, niečo ako selektívne meranie expozície. Ak chcete byť kreatívnejší a viac sa pohrať s preostrovaním, prepnete štvorcový kurzor do režimu Creative. Teraz ním budete riadiť preostrovanie. V kombinácií so zoomom vytvoríte fotografie s výrazným rozostrením, kde sa divák môže pohrať so selektívnym preostrovaním.

Veľkým nedostatkom prístroja je displej. Okrem toho, že je malý má aj malé rozlíšenie. Raster je viditeľne hrubý. Horšie sú pozorovacie uhly. Pri pohľade zhora nastane efekt solarizácie a prakticky nevidíte, čo fotografujete. Pritom zo strán a zo spodnej časti je pohľad na displej v poriadku. Stačilo by displej otočiť hore nohami, aby sa problém podstatne zmenšil, pretože väčšinou budete fotografovať s fotoaparátom na alebo pod úrovňou očí. Môžete fotografovať aj s otočeným fotoaparátom, aby ste nedostatok displeja kompenzovali a fotky otočíte v počítači.

Fotografovanie s Lytrom vyžaduje iný spôsob myslenia. Musíte vyhľadávať scény, kde je niečo zaujímavé v popredí aj v pozadí a zvoliť takú kompozíciu, aby diváka bavilo preostrovať.

Kliknutim na ktorékoľvek miesto na obrázku naň preostríte. Ak kliknete a podržíte tlačidlo myši, pohybom myši môžete posúvať perspektívu.


Takto je fotografia prezentovaná v galérii Lytro.


Možnosti publikovania

Fotoaparát má zabudované USB rozhranie a WiFi. Cez WiFi ho prepojíte s iPadom, iPodom Touch alebo iPhonom. Do nich musíte nainštalovať aplikáciu Lytro (samozrejme zdarma). Tá je jednocuchá. Práca s ňou však nie je komfortná. Po prepojení s fotoaparátom si vyberiete len jeden záber, nastavíte na ňom filter a potvrdíte zdielanie. Potom sa môžete takto vyhrať a upraviť ďalší, atď., atď.

Ak si myslíte, že teraz máte fotografie v telefóne alebo tablete, ste na omyle. Spracované fotografie čakajú na to, kým sa pripojíte k internetu a odošlete ich. Ak máte zariadenie len z WiFi, musíte sa najprv prehlásiť na WiFi sieť. Svoje fotografie uvidíte jedine na internete. Offline ich prezentovať nemôžete. Počas testovania s iPad mini mi občas vypadlo WiFi prepojenie s Lytrom a občas aplikácia spadla. Fotografie môžete zdielať, napr. aj na Facebooku alebo ich poslať emailom vo formáte GIF, dokonca aj ako 3D fotografie.

Pre zariadenia s OS Android alebo Windows mobile zatiaľ aplikácia nie je.


Vyberiete fotografiu, pridáte filter a zdieľate.


Môj profil na Lytro.com.


Takýto GIF môžete poslať elektronickou poštou.



Druhou možnosťou, ako zo zariadenia dostať fotografie, je prepojiť ho cez USB s počítačom. Po prepojení s mojím Macom sa automaticky otvorilo okno s odkazom na stránku Lytro, odkiaľ som si stiahol program Lytro Desktop. Ten je vo verzii pre Mac OS aj Windows.


Po pripojení Lytra k počítaču sa automaticky otvorí okno s odkazom na stránku Lytro, kde si máte stiahnuť program Lytro Desktop.



Odtiaľto si môžete stiahnúť program Lytro Desktop pre počítače s operačným systémom Mac OS alebo Windows.



Až s týmto programom využijete fotografie z Lytra naplno. Práca s fotografiami je omnoho pohodlnejšia ako na tablete. Fotografie si stiahnete naraz, vytriedite, upravíte. Môžete vytvárať albumy, fotografie hodnotiť hviezdičkami, označovať vlajočkou a pridávať k nim popisky. Fotografie si môžete prezerať priamo v aplikácii, alebo publikovať na stránke Lytro.


Prostredie programu Lytro Desktop so zapnutou nápovedou.



Lytro Camera je pripojená, tu si vyberáte fotografie, ktoré prenesiete do počítača.



Pridávanie efektov.



Informácie o fotografii.



Zaujímavá je možnosť prezentovať fotografie v 3D formáte. Najprv musíte použiť funkciu Perspective shift. 3D fotografie sú prezentovateľné vo forme anaglyfu (potrebujete známe okuliare s rôznofarebnými fóliami) alebo modernejšej forme, ku ktorej potrebujete 3D monitor alebo 3D televízor a samozrejme okuliare.


Nastavenie prezentácie, zvolený je 3D anaglyf.



Na internetovej stránke Lytro je galéria fotografií užívateľov fotoaparátu Lytro. Po zaregistrovaní tam môžete publikovať fotografie aj vy. Galéria má samozrejme známe sociálne prvky, zdieľanie, pridávanie medzi obľúbené, komentovanie. Ak chcete fotografie publikovať na svojej stránke, musíte ich publikovať na stránke Lytro a potom vložiť do svojej stránky HTML kód.


Kopírovanie HTML kódu pre vloženie do inej stránky. Týmto spôsobom sú vložené fotografie z Lytra aj v tejto recenzii.



Zapátral som na tom, kde sa ukladajú v počítači fotografie. Lytro Desktop si vytvorí knižnicu v obrázkoch. V Macu som sa dokázal do nej dostať. Fotografie sú uložené v unikátnom RAW formáte, ktorý otvorí len aplikácia Lytro Desktop. Jednotlivé súbory majú veľkosť 16,1 MB.

Záver

Lytro v jeho súčasnej podobe je hlavne demonštráciou nových technológií. Myšlienka, že môžem zaostriť dodatočne je veľmi lákavá aj pre skúseného fotografa. Koľkokrát som si zanadával, že som zaostril o pár milimetrov vedľa. Lytro nie je typický fotoaparát a ani nenahradí bežný kompakt. Kúpiť ho ako rodinný fotoaprát by bolo chybou. Lytro je hračka pre dospelých. Svoje myslenie musíte prispôsobiť jeho schopnostiam. Týka sa to hlavne komponovania obrazu. Vopred musíte myslieť na to, čo s fotografiou bude robiť divák.


Lytro je inovatívne nielen po stránke technologickej ale aj po stránke dizajnu. Ten je minimalistický. Napadlo by vám pred časom, že takto môže vyzerať fotoaparát? Spracovanie je kvalitné. To, aby ste si prácu (zábavu) vychutnali, má však niekoľko nedostatkov. V prvom rade je to nekvalitný malý displej s mizernými pozorovacími uhlami a nízkym rozlíšením. Komunikácia s iPadom je ťažkopádna a častokrát neviete, či sa fotografie do zariadenia prenášajú. Hlavným spôsobom ako fotografie prezentovať, je publikovať ich v galérii Lytro. Ta svojim princípom pripomína nap. Instagram. Na stránke sa môžete inšpirovať od ostatných Lytrografov, akým spôsobom využívajú jedinečné funkcie svojej “krabičky”.

Druhým veľkým nedostatkom prístroja je nízke rozlíšenie fotografií a pomerne vysoká kompresia. Rozlíšenie displejov rýchlo rastie, fotografia prezentovaná na ploche 820x820 bodov už teraz zaberá pomerne malú plochu obrazovky.

Mne na Lytre chýba najviac prvok zábavy. Niečo čo by oživilo fotografický proces a urýchlilo publikovanie. Napríklad samotný dizajn zariadenia (štvorcový prierez) poskytuje možnosť využiť ho na zaujímavú funkciu. Ak by sa fotoaparátom otáčalo, mohlo by sa na ňom niečo prepínať, napr. krokový zoom, alebo by sa menili obrazové efekty. S Lytrom by ste točili ako s detským kaleidoskopom. Absencia prvku zábavy u mnohých spôsobí, že ich fotenie prestane po 10 zábere baviť. Otázna je využiteľnosť fotografii, spôsob ich prezentácie. Miesto toho, aby ste zaostrili tam kam potrebujete a uložili si fotografiu napr. na vytlačenie, budete sa iba hrať s preostrovaním. To vás ale bude baviť len chvíľu.

Na to, aby ste považovali Lytro za užitočné, musíte sa stať jeho fanúšikom, Lytrografom. To je osoba zmýšľajúca podobne ako Lomografista alebo Polaroidista. Nehľadajúca technicky kvalitnú fotografiu, ale skôr iný fotografický životný štýl. Lytro nie je pre každého.

V každom prípade, ak si Lytro kúpite, môžete o pár rokov o sebe s hrdosťou prehlasovať, že ste boli na počiatku veku nového typu fotoaparátov. 

Galéria

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blasi
2014-02-18 08:40:51
hmmm. uz som o tomto lytre cital davnejsie, a propagacne snimky mali vyssiu technicku kvalitu. Toto je maximalna kvalita obrazkov?

je to zaujimava hracka, a celkom interaktvina vecicka na webstranky napriklad.
vdaka za skvelu recenziu a kvazi aj navod
 
smartin
2014-02-18 08:45:04
Zaujimava technologia. Pekny clanok, akurat ked citam slovo "zmačknuť", tak ako keby mi niekto pichal noz do chrbta. A skoda ze velkost senzoru tejto krabicky som si musel vygooglit a nedozvedel som sa ho tu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-02-18 09:03:08
príspevok od: blasi
hmmm. uz som o tomto lytre cital davnejsie, a propagacne snimky mali vyssiu technicku kvalitu. Toto je maximalna kvalita obrazkov?

je to zaujimava hracka, a celkom interaktvina vecicka na webstranky napriklad.
vdaka za skvelu recenziu a kvazi aj navod
Max. rozlisenie je na strankach lytro, vid odkaz na konci clanku.
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2014-02-18 09:35:15
Resolution: 1080 x 1080 pixels

chlapici to obalili do jednoduchosti, nielen dizajnom ale aj marketingom

rozhodne sa však trafili, zaujimava hračka podlamna
 
Jerry C.
2014-02-18 12:33:46
bŕŕ ...
ďalšia z amerických imidžových hračiek ...
predpokladám ,že rovnako ako ostatné "dizajnovky" je už dopredu vyvíjaná
za účelom maximalizácie zisku
hádam by ste nechceli len tak si fotku odfotiť,pozrieť v počítači a nebodaj aj vytlačiť ?
 
Digital
2014-02-18 12:54:04
Zatialľ je to hračka, ale ma to budúcnosť. Všetci máme ten problém, že by sme už nafotený záber často radi preostrili. Výrobcovia dnes tlačia do fotoaparátov veľa zbytočných funkcií, len aby zaujali, ale toto by ocenil asi každý. Otazka, ako by potom pracoval autofocus.
 
blasi
2014-02-18 13:16:48
príspevok od: Karol Srnec
Max. rozlisenie je na strankach lytro, vid odkaz na konci clanku.
dakujem
 
haplo602
2014-02-18 14:17:52
ma to len jeden vyznamny problem .... pevnu hlbku ostrosti. a kedze ta je dana primarnou clonou, tak sa neda po vzniku fotografie menit. pri pokusoch s prezentacnnymi fotkami som neprisiel na sposob ako zostackovat nasnimane ostre roviny do jedneho obrazku ktory ma ostre vsetko (hoci selektivne preostrovat sa da skoro vsade okrem pozadia).
 
Kuban
2014-02-18 17:21:33
velmi zaujimava hracka, rad by som sa s takym niecim pohral ale na moj vkus pridraha...
 
tomis.ales
2014-02-19 10:27:11
Strasna blbost. Minimalne rozlisenie, otrasny dizajn a teda aj ergonomia.
Nezabudajte, ze kolko rovin ostrosti to ma, na tolko casti je snimac rozdeleny. Kazdy z vas si teda vie domysliet ake parametre to asi musi mat.
Vlastne je to iba hracka
 
Deliman
2014-02-20 00:08:32
Mne to Lytro príde ako bočák Applu:
- Apple dizajn
- Apple balenie
- soft bol najprv na Mac
- Apple od nich odkúpil petent technológie plenoptického fotoaparátu
Nakoniec, nebol by to nezmyselný krok. Vytvoriť produkt, ktorý síce neurobí WOW efekt na masy, ale má šancu uspieť už v relatívne rannom vývoji. Následne zabezpečiť produktu nezávislý vývoj a v prípade potreby si odkúpiť potrebné patenty.
 
Ľuboš Capcara
2014-02-20 23:07:20
Sen každého správneho hipstera so slabosťou pre instagram.
 
riss
2014-03-17 16:38:19
príspevok od: Deliman
Mne to Lytro príde ako bočák Applu:
- Apple dizajn
- Apple balenie
- soft bol najprv na Mac
- Apple od nich odkúpil petent technológie plenoptického fotoaparátu
Nakoniec, nebol by to nezmyselný krok. Vytvoriť produkt, ktorý síce neurobí WOW efekt na masy, ale má šancu uspieť už v relatívne rannom vývoji. Následne zabezpečiť produktu nezávislý vývoj a v prípade potreby si odkúpiť potrebné patenty.
urcite nie, Apple ma vlastny patent na nieco podobne

http://appleinsider.com/articles/13/11/26/apple-patents-lytro-like-refocusable-camera-for-iphone
 
fair_play
2014-03-18 01:03:04
príspevok od: riss
urcite nie, Apple ma vlastny patent na nieco podobne

http://appleinsider.com/articles/13/11/26/apple-patents-lytro-like-refocusable-camera-for-iphone
http://cdr.cz/clanek/revolucni-fotoaparat-lytro-v-prodeji-v-cr-vime-ceny
 
Kuban
2014-04-15 23:33:56
chcem sa spytat, kde vsade sa daju tie lytro fotky prezentovat? lebo z clanku mi doplo ze jedine na lytro stranke(galerie) a odtamadial s linkom na webe. ale funguje to preostrovanie aj ked fotku vlozim na FB ? napr. funguje to preostrovanie aj v instagrame resp je mozne nahrat fotku z lytra do instagramu? a je vobec mozne spravit z tej fotky klasicke jpg ? dakujem za odpoved.
 
pressDesign
2014-04-16 03:19:48
príspevok od: Ľuboš Capcara
Sen každého správneho hipstera so slabosťou pre instagram.
to si zadelil uplne presne a vystizne. hor sa do restauracie fotit taniere s jedlom.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-04-16 07:01:05
príspevok od: Kuban
chcem sa spytat, kde vsade sa daju tie lytro fotky prezentovat? lebo z clanku mi doplo ze jedine na lytro stranke(galerie) a odtamadial s linkom na webe. ale funguje to preostrovanie aj ked fotku vlozim na FB ? napr. funguje to preostrovanie aj v instagrame resp je mozne nahrat fotku z lytra do instagramu? a je vobec mozne spravit z tej fotky klasicke jpg ? dakujem za odpoved.
Fotografiu mozes zo stranok Lytro zdielat na FB, G+, Pintereste, TW. Mozes vlozit html kod do inej stranky (tak ako je to urobene v tomto clanku). Fotku mozes vyexportovat do gifu, JPG, alebo do nativneho formatu lytro. Na ukazku jedna vyexportovana fotka.
 
Kuban
2014-04-16 08:55:02
príspevok od: Karol Srnec
Fotografiu mozes zo stranok Lytro zdielat na FB, G+, Pintereste, TW. Mozes vlozit html kod do inej stranky (tak ako je to urobene v tomto clanku). Fotku mozes vyexportovat do gifu, JPG, alebo do nativneho formatu lytro. Na ukazku jedna vyexportovana fotka.
dakujem za odpoved Karol, a napr. na facebooku funguje aj to preostrovanie kliknutim? s instagramom nevies ako to spolupracuje. a subor gif je pohiblivy kde meni hlbku ostrosti intervaloch ci ?
este raz dik
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-04-16 10:17:58
príspevok od: Kuban
dakujem za odpoved Karol, a napr. na facebooku funguje aj to preostrovanie kliknutim? s instagramom nevies ako to spolupracuje. a subor gif je pohiblivy kde meni hlbku ostrosti intervaloch ci ?
este raz dik
1. Nic ti nebrani vyskusat si zdielat niektoru z fotiek na FB a skontrolovat to.
2. Gif mas pouzity v clanku.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia