Hore

Nikon 1 J3

Ubehlo približne jeden a pol roka od uvedenia modelovej série Nikon 1 na trh. Jej stredný jéčkový zástupca sa dočkal už svojej tretej verzie prinášajúcej vylepšenia do tohto špecifického mirrorless formátu. Vyskúšali sme Nikon 1 J3 a porovnali zmeny oproti prvej verzii.

Na portáli ePhoto.sk ste už mohli vidieť recenziu prvej verzie modelu – Nikon 1 J1, ako aj recenziu prvej verziu vyššieho modelu zo série – Nikon 1 V1.


Hlavné parametre

  • CMOS snímač formátu CX (13,2x8,8 mm) s rozlíšením 14,2 Mpx
  • Crop factor: 2,7x
  • Citlivosť: ISO 100 - 6400
  • Závierka: elektronická uzávierka
  • Bajonet: Nikon 1
  • X-sync: 1/60 s
  • AF systém: hybridný, 135 zaostrovacích polí, 73 s fázovou detekciou
  • Meranie: matrix, zvýraznený stred, bodové
  • Video: Full HD 1920x1080/60i,30p
  • LCD monitor: 3” TFT s rozlíšením 921 000 bodov
  • Procesor Expeed 3A
  • Cena v kite: 600 €

    Oproti J1 prebehlo po technickej stránke niekoľko malých zmien. V prípade J série sú medzi modelmi veľmi malé rozdiely a Nikon mohol pokojne skočiť z pôvodnej J1 rovno na dnešnú verziu. Rozlíšenie snímača bolo zvýšené z 10,1 na 14,2 megapixelov, rozlíšenie displeja zase z 460 000 na 921 000 pixelov. Maximálna hodnota citlivosti ISO vzrástla z hodnoty 3200 na 6400 a rýchlosť sériového snímania s kontinuálnym zaostrovaním bola zvýšená na 15 snímok za sekundu. Hybridný zaostrovací systém tiež prepína medzi 135 kontrastnými zaostrovacími a 73 fázovými poľami.


    Dizajn a ergonómia

    Prístroj pôsobí pevným dojmom, jeho hmotnosť je primeraná, ani prinízka, ani privysoká. Dizajn je orientovaný skôr na jednoduchosť a štýl  než na ergonómiu. Pohodlnosť držania neohúri, ale ani nevyvolá vyložene negatívny dojem.

    Telo fotoaparátu bolo oproti predchádzajúcim verziám mierne pozmenené. Z prednej strany bol odstránený infračervený prijímač a tlačidlo pre vypustenie objektívu sa posunulo na jeho miesto. Mikrofónové otvory zasa poputovali na vrchnú dosku. Zadná časť prístroja bola do veľkej miery uprataná. Zmizlo tlačidlo pre otvorenie blesku, ktoré sa teraz nachádza na ľavej strane a blesk sa tiež vyklápa automaticky. Nenachádza sa tu už ani páčka pre približovanie a DISP tlačidlo, tie zmizlo nadobro. Funkčné tlačidlo a kruhový volič  boli presunuté. Prvé z nich nájdeme na mieste AE-L/AF-L tlačidla na krížovom voliči, druhé na vrchnej časti tela.

    Funkciu AE-L/AF-L tlačidla teraz nahradila spúšť, ktorá zablokuje okrem zaostrovania aj expozíciu. Vrchná časť bola obohatená o kruhový volič expozičných režimov a jej ON/OFF tlačidlo získalo kruhový tvar. USB a HDMI konektory sú presunuté na ľavú stranu prístroja a je možné odklopiť polovicu záslepky pre každý z nich samostatne. Tu sa po novom nachádza aj tlačidlo pre vyklopenie blesku.


    Menu

    Pre zvýšenie prehľadnosti bola štruktúra menu rozšírená z troch na šesť častí – Prehrávanie, Fotografovanie, Videosekvencie, Spracovanie snímok, Nastavenie a História. Položka videosekvencie obsahuje samostatné nastavenia pre nahrávanie videa. Spracovanie snímok nám ponúka nastavenia týkajúce sa obrazu, čiže vyváženie bielej, výber citlivosti ISO a Picture Control. Pod históriou zase nájdeme posledne použité položky, čo urýchľuje prístup k často používaným nastaveniam.

    Obsah menu podlieha zmene na základe práve vybratého expozičného režimu, čo naznačuje odlišnou ikonkou pri položke Fotografovanie. Ak si teda chceme byť istí nastavením fotoaparátu, je potrebné prejsť všetky expozičné režimy a nastaviť ich samostatne. Práca v menu je rýchla a plynulá. Fotoaparátu však musíme vytknúť, že fotografiu nie je možné vymazať hneď po odfotení počas dvojsekundovej prehliadky. Treba počkať, ísť do prehrávania a odstrániť ju tam.  Ide to dvojitým stlačením mazacieho tlačidla.


    Expozičné režimy

    Pri porovnaní s Nikonom J1 zistíme, že sa na kruhovom voliči expozičných režimov objavil jeden navyše. Ide o takzvaný Kreatívny režim, mierený na pokročilejších používateľov. Tento režim ovplyvňuje obsah menu a dáva používateľovi prístup ku všetkým nastaveniam fotoaparátu. Zároveň teraz využíva funkčné tlačidlo na rýchly výber expozičných režimov – P/S/M a efektových, ako aj scénických programov.

    K ikonke videorežimu bola pridaná hviezdička a bol premenovaný na Pokročilé videosekvencie, pričom taktiež využíva funkčné tlačidlo pre výber expozičného režimu. Ostatné expozičné režimy – Pohyblivé momentky (krátke spomalené video s prechodom do východiskovej fotografie), Zachytenie najlepšieho okamihu (predzáznam a pozáznam obrazu s výberom najlepších fotografií) a Auto ostali na svojom mieste.


    Efektové a scénické programy

    Fotoaparát obsahuje v kreatívnom režime tri scénické programy – Nočná krajina, Nočný portrét a Protisvetlo. Špeciálnym programom je tiež Jednoduchá panoráma, ktorá ale tvorí zábery v pomerne malom rozlíšení. Ďalej tu nájdeme iba tri efektové programy – Zmäkčovací filter, Miniatúra a Selektívna farba. Pri fotoaparáte tejto kategórie je nedostatok efektových programov veľkou nevýhodou oproti konkurencii Sony NEX, či Olympus PEN, ktorá v tomto ohľade na výbave svojich modelov zapracovala. Efektové programy sú (nielen) pre cieľovú skupinu týchto fotoaparátov veľmi atraktívnou záležitosťou a otázkou ostáva, prečo sa Nikon rozhodol túto oblasť takmer úplne ignorovať, najmä keď ide o čisto softvérovú záležitosť.


    Zmäkčovací filter.


    Efekt miniatúry.


    Selektívna farba.


    Panoráma.

    Obrazová kvalita

    Bol som veľmi príjemne prekvapený z výsledku, ktorý vyšiel z tohto malého snímača. Crop faktor 2,7 hovorí o tom, že ide o tú istú veľkosť senzoru akou je vybavený napríklad kompakt Sony RX100. Kvalita obrazu a množstvo detailov je na túto kategóriu na vysokej úrovni. Pokiaľ niekto na tento prístroj prechádza z kompaktu, alebo je to jeho prvý fotoaparát, bude určite potešený. Pri použití teleobjektívu, či pevného 18,5mm/1,8 objektívu z dostatočnej blízkosti je možné pracovať aj s hĺbkou ostrosti. Dynamický rozsah však je podľa Techradaru nižší ako pri jeho predchodcovi J2, modeli Olympus PEN E-PM2 či Canon EOS M. Podľa testov DxOMark tiež dosiahol Nikon 1 J3 mierne nižšiu farebnú hĺbku než J1.




    RAW vs. JPG

    Surové fotografie som porovnával s džejpegom so zapnutým Active D-Lightingom v štandardnom Picture Control nastavení. JPG obrázky majú v tomto prípade klasický vzhľad nikonovského kompaktu. Tiene sú vyplnené, takže snímka prichádza o časť kontrastu. Farby sú saturované a posunuté smerom k žltej.


    RAW vyvolaný v Lightroom 4.


    JPG.

    ISO a šum

    Citlivosť fotoaparátu je možné nastaviť v rozmedzí ISO 160 – 6400, alebo v troch druhoch automatického režimu, podľa rozsahu (160 – 800 / 3200 / 6400). Šum je na fotografiách vidieť už od najnižšej hodnoty ISO 160. Za najvyššie, bežne použiteľné nastavenie by som označil ISO 1600. Detaily sú však na snímkach zachované aj pri vyšších hodnotách. Začína sa však objavovať ružový nádych v tmavých tónoch.


    ISO 3200 v praxi.

    Zaostrovanie a sériové snímanie

    Vďaka hybridnému zaostrovaciemu systému je zaostrovanie rýchle, presné a pri konštrukcii jednotkových objektívov zároveň nepočuteľné. Nebude teda rušiť pri natáčaní videa. Kontinuálne zaostrovanie je taktiež na vysokej úrovni, čo potvrdil test so sledovaním objektu v podobe približujúceho sa auta. Priebežne a plynulo dokáže prístroj zaostrovať aj pri natáčaní videa.

    Vybavenie prístroja elektronickou uzávierkou spôsobuje, že po vypnutí všetkých nastaviteľných zvukov je fotoaparát pri používaní úplne tichý. To je výborné pre prácu v citlivom prostredí, no zároveň odoberá z fotenia radosť, ktorú cvakanie uzávierky vyvoláva a navodzuje akýsi kompaktový feeling.





    Sériové snímanie s kontinulánym zaostrovaním.

    Video

    Cez expozičný režim Pokročilé videosekvencie má používateľ prístup ku všetkým potrebným nastaveniam od expozičných parametrov, vyváženia bielej, po meranie expozície a zaostrovanie. Je možné si vybrať zo štyroch kombinácií rozlíšenia a snímkových frekvencií – 720/30p, 720/60p, 1080/30p a 1080/60i. Fotoaparát obsahuje aj špeciálny režim spomaleného záznamu, v ktorom dokáže (aj keď vo veľmi nízkom rozlíšení a kvalite – 640 x 420 / 320 x 120) nahrávať zábery snímkovou frekvenciou 400 a 1200 snímok za sekundu. Tieto dva režimy vyžadujú použitie rýchlosti uzávierky o hodnotách 1/400 a 1/1250, pri horšom osvetlení teda automatika nastaví vysoké ISO. Pri 400 snímkach za sekundu sa tiež v obraze vyskytuje blikanie (aj pri prirodzenom svetle).

    Video má pomerne vysokú kvalitu a v kombinácii s rýchlym, tichým a plynulým zaostrovaním prístroja môže nahradiť aj kameru na dovolenke či pri kreatívnych pokusoch.




    Záver

    Nikon 1 J3 prináša vylepšenia, ktoré zvýšili komfort pri práci s prístrojom. Malý snímač môže niektorých záujemcov odradiť. Napriek tomu, že sa dá porovnávať skôr so štvortretinovou konkurenciou než APS-C mirrorlessmi, ponúka vo svojej kategórii vysokú obrazovú kvalitu a najmä rýchlosť v ostrení a sériovom snímaní.

    Príjemným bonusom je aj plne nastaviteľné video. Na Slovensku sa cena za kit so setovým objektívom 10-30/3,5-5,6 pohybuje okolo 600 €. Prístroj je dobrou voľbou pre používateľov, ktorí využijú jeho vyššiu rýchlosť oproti kompaktným prístrojom, napríklad pri fotení detí. Je tiež vhodným výberom na rodinnú dovolenku, kde sa vďaka tichému plynulému zaostrovaniu dá použiť aj ako kamera. Celkovo by sa dalo povedať, že ide o rodinný prístroj, aj pre jeho dva špeciálne režimy – Zachytenie najlepšieho okamihu a Pohyblivé momentky. V tejto kategórii by však bolo vhodné vybaviť fotoaparát kvalitnými a početnými efektovými programami, ktoré tu vyložene chýbajú.

    Plusy a mínusy

    + Obrazová kvalita

    + Rýchle a tiché zaostrovanie

    + Rýchle sériové snímanie

    + Solídna stavba

    + Plne nastaviteľné video

    +/- Úplne tichá prevádzka


    - Šum už pri najnižšej citlivosti

    - Chýbajúce kvalitné efektové programy

    - Pri zapnutom D-Lighting príliš výrazné, „kompaktové“ spracovanie JPG

    Špecifikácie

    Stránky produktu

    Názov produktu

    Nikon 1 J3

    Typ fotoaparátu

    Digitálny fotoaparát podporujúci vymeniteľné objektívy

    Bajonet

    Bajonet Nikon 1 systému Nikon 1

    Efektívny obrazový uhol

    Približne 2,7-násobok ohniskovej vzdialenosti kinofilmu (35-mm formát)

    Efektívny počet pixelov

    14,2 milióna

    Obrazový snímač

    13,2 × 8,8 mm, snímač CMOS (formát Nikon CX)

    Ukladací priestor – veľkosť snímok (pixely)

    Statické snímky (automatická fotografia, režim Zachytenia najlepšej snímky a všetky kreatívne režimy okrem Jednoduchej panorámy, zobrazovací pomer 3 : 2), 4 608 × 3 072, 3 456 × 2 304, 2 304 × 1 536, statické snímky (normálna panoráma, horizontálny pohyb fotoaparátu, zobrazovací pomer 40 : 7), 4 800 × 920, statické snímky (normálna panoráma, horizontálny pohyb fotoaparátu, zobrazovací pomer 8 : 25) 1 536 × 4 800, statické snímky (široká panoráma, horizontálny pohyb fotoaparátu, zobrazovací pomer 80 : 7) 9 600 × 920, statické snímky (široká panoráma, vertikálny pohyb fotoaparátu, zobrazovací pomer 4 : 25) 1 536 × 9 600, statické snímky (nasnímané pri zaznamenávaní videosekvencií, zobrazovací pomer 3 : 2) 4 608 × 3 072 (1 080/60i, 1 080/30p) 1 280 × 856 (720/60p, 720/30p), statické snímky (pohyblivé momentky, zobrazovací pomer 16 : 9) 4 608 × 2 592

    Formát súborov

    Štandardný algoritmus formátu JPEG: JPEG s Jemnou (približne 1 : 4), Normálnou (približne 1 : 8) alebo Základnou (približne 1 : 16) kompresiou NEF (RAW) + JPEG: jedna fotografia sa zaznamená vo formáte NEF (RAW) aj JPEG

    Systém nastavenia obrazu (Picture Control)

    Štandardné, Neutrálne, Živé, Monochromatické, Portrét a Krajina; vybraté nastavenie obrazu možno upraviť; možno uložiť vlastné nastavenia Picture Control

    Médiá

    Pamäťové karty SD (Secure Digital), SDHC a SDXC

    Systém súborov

    DCF (Design Rule for Camera File System) 2.0, DPOF (Digital Print Order Format), Exif (Exchangeable Image File Format pre digitálne fotoaparáty) 2.3, PictBridge

    Režimy snímania

    Automatické fotografovanie, kreatívny režim s nasledujúcimi možnosťami: P, S, A, M, nočná krajina, nočný portrét, korekcia protisvetla, jednoduchá panoráma, jemný, efekt miniatúry, selektívna farba, režim zachytenia najlepšej snímky (spomalené zobrazenie a inteligentný výber snímky), režim zdokonalených videosekvencií (HD – iba režimy P, S, A, M a spomalený záznam), pohyblivá momentka

    Typ uzávierky

    Elektronická uzávierka

    Čas uzávierky

    1/16 000 – 30 sekúnd s krokom 1/3 EV, poznámka k režimu Bulb: režim Bulb sa automaticky ukončí približne po dvoch minútach

    Rýchlosť synchronizácie blesku

    Synchronizácia s časom uzávierky X = 1/60 s alebo dlhším

    Režimy snímania

    Jednotlivé snímky, sériové snímanie, samospúšť

    Frekvencia snímania

    Približne 5, 15, 30 alebo 60 snímok za sekundu

    Samospúšť

    2 s, 5 s, 10 s

    Expozícia – meranie

    Meranie expozície TTL pomocou obrazového snímača

    Spôsob merania expozície

    Maticové so zdôrazneným stredom: meria sa kruhová plocha s priemerom 4,5 mm v strede obrazového poľa, bodové, meria sa kruhová plocha s priemerom 2 mm v strede zaostrovacieho poľa

    Režim

    flexibilná programová automatika P, clonová automatika S, časová automatika A, manuálny M, automatický výber motívov

    Korekcia expozície

    –3 až +3 EV s krokom 1/3 EV

    Expozičná pamäť

    Zistená hodnota jasu sa zapamätá stlačením tlačidla spúšte do polovice

    Citlivosť ISO (odporúčaný expozičný index)

    ISO 160 až 6 400 s krokom 1 EV, dostupné automatické nastavenie citlivosti ISO (ISO 160 až 6 400, 160 až 3 200, 160 až 800) (režimy P, S, A a M ovládané používateľom)

    Funkcia Active D-Lighting

    Zapnutá, vypnutá

    Zaostrovanie – automatické zaostrovanie

    Hybridné automatické zaostrovanie (automatické zaostrovanie s detekciou fázy alebo kontrastu), pomocné svetlo AF

    Zaostrovacie režimy

    Automatické zaostrovanie (AF): jednoduché automatické zaostrovanie (AF-S), kontinuálne automatické zaostrovanie (AF-C), automatický výber nastavenia AF-S/AF-C (AF-A), nepretržité automatické zaostrovanie (AF-F), manuálne zaostrovanie (MF)

    Režimy činnosti zaostrovacích polí

    Jednobodové zaostrovanie, automatické zaostrovanie s automatickým výberom zaostrovacieho poľa, sledovanie objektu

    Zaostrovacie pole

    Automatické zaostrovanie na jednotlivé zaostrovacie body: 135 zaostrovacích polí, stredových 73 oblastí podporuje automatické zaostrovanie s fázovou detekciou, automatické zaostrovanie s automatickým výberom poľa: 41 zaostrovacích polí

    Pamäť zaostrenia

    Pamäť zaostrenia možno aktivovať polovičným stlačením tlačidla spúšte (v režime jednoduchého automatického zaostrovania)

    Priorita tváre

    Zapnutá, vypnutá

    Blesky – vstavaný blesk

    Automatický, jemný, efekt miniatúry, selektívna farba (kreatívny režim): blesk sa podľa potreby automaticky vyklopí a odpáli, nočný portrét, korekcia protisvetla (kreatívny režim): blesk sa automaticky vyklopí a odpáli pri každej snímke, programová automatika P, clonová automatika S, časová automatika A, manuálny režim M (kreatívny režim): manuálne vyklopenie

    Smerné číslo (GN)

    Približne 5/16 (m/stopy, ISO 100, 20 °C/68, pri ISO 160 je smerné číslo približne 6,3/20,7)

    Ovládanie

    Riadenie záblesku i-TTL pomocou obrazového snímača

    Režim

    automatický, automatický spojený s redukciou efektu červených očí, doplnkový blesk, doplnkový blesk + synchronizácia blesku s dlhými časmi uzávierky, predzáblesk proti červeným očiam, predzáblesk proti červeným očiam + synchronizácia blesku s dlhými časmi uzávierky, synchronizácia blesku s druhou lamelou uzávierky, synchronizácia blesku s druhou lamelou uzávierky + synchronizácia blesku s dlhými časmi uzávierky, vypnutý

    Korekcia zábleskovej expozície

    –3 až +1 EV s krokom 1/3 EV

    Indikátor pripravenosti blesku

    Rozsvieti sa po úplnom nabití vstavanej zábleskovej jednotky

    Vyváženie bielej farby

    Automatické, žiarovka, žiarivka, priame slnečné svetlo, blesk, oblačno, tieň, pod vodou, vlastné manuálne nastavenie – všetko okrem vlastného manuálneho nastavenia s jemným doladením

    Videosekvencia – meranie expozície

    Meranie expozície TTL pomocou obrazového snímača

    Spôsob merania expozície

    Maticové so zdôrazneným stredom: meria sa kruhová plocha s priemerom 4,5 mm v strede obrazového poľa, bodové, meria sa kruhová plocha s priemerom 2 mm v strede zaostrovacieho poľa

    Veľkosť obrazu (pixely)/frekvencia zaznamenávania

    Videosekvencie s vysokým rozlíšením (zobrazovací pomer 16 : 9), 1 920 × 1 080/60i (59,94 snímky za sekundu*), 1 920 × 1 080/30p (29,97 snímky za sekundu), 1 280 × 720/60p (59,94 snímky za sekundu), 1 280 × 720/30p (29,97 snímky za sekundu), spomalené záznamy (zobrazovací pomer 8 : 3) 640 x 240/400 snímok za sekundu (prehrávanie pri rozlíšení 30p frekvenciou 29,97 snímky za sekundu), 320 × 120/1 200 snímok za sekundu (prehrávanie 29,97 snímky za sekundu pri frekvencii 30p); Pohyblivá momentka (zobrazovací pomer 16 : 9) 1 920 × 1 080/60p (59,94 snímky za sekundu) (prehrávanie 23,976 snímky za sekundu pri frekvencii 24p). * Výstup z obrazového snímača je približne 60 snímok za sekundu.

    Formát súborov

    MOV

    Kompresia videa

    Pokročilé kódovanie videa H.264/MPEG-4

    Formát záznamu zvuku

    AAC

    Zariadenie na záznam zvuku

    Vstavaný stereofónny mikrofón s nastaviteľnou citlivosťou

    Monitor

    7,5-centimetrový (3-palcový) monitor TFT LCD približne s 921 000 bodmi a reguláciou jasu

    Prehrávanie

    Prehrávanie na celej obrazovke a prehrávanie miniatúr (4, 9 alebo 72 snímok alebo kalendár), zväčšenie výrezu snímky, prehrávanie videosekvencií a panorámy, prezentácie, zobrazenie histogramu, automatické otáčanie snímok a možnosť hodnotenia

    Rozhranie – USB

    Hi-Speed USB

    Výstup HDMI

    Minikonektor HDMI typu C

    Podporované jazyky

    Angličtina, arabčina, bengálčina, čeština, čínština (zjednodušená a tradičná), dánčina, fínčina, francúzština, gréčtina, hindčina, holandčina, indonézština, japončina, kórejčina, maďarčina, nemčina, nórčina, perzština, poľština, portugalčina (európska a brazílska), rumunčina, ruština, španielčina, švédčina, taliančina, tamilčina, thajčina, turečtina, ukrajinčina, vietnamčina

    Zdroj energie – batéria

    Jedna nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL20

    Sieťový zdroj

    Sieťový zdroj EH-5b, vyžaduje napájací konektor EP-5C (k dispozícii samostatne)

    Statívový závit

    1/4-palcový (ISO 1 222)

    Rozmery a hmotnosť – rozmery (Š × V × H)

    Približne 101,0 × 60,5 × 28,8 mm (bez výčnelkov)

    Rozmery a hmotnosť – hmotnosť

    Približne 244 g s batériou a pamäťovou kartou SD, ale bez krytu bajonetu; približne 201 g (len telo fotoaparátu)

    Prevádzkové prostredie – teplota

    0 °C – 40 °C

    Vlhkosť

    85 % a menej (bez kondenzácie)

    Dodávané príslušenstvo

    Kryt bajonetu BF-N1000, nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL20 (s krytom kontaktov), nabíjačka MH-27, popruh AN-N1000, USB kábel UC-E19, CD s aplikáciou ViewNX 2 alebo Short Movie Creator, užívateľská príručka, CD s návodom na použitie


    Komentáre

    Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
    ivanhou
    2013-03-11 10:53:01
    Ja neviem, fotim s dslr nikon a som nadmieru spokojny, o to viac som bol sklamany po uvedeni tejto jednotkovej rady a to hlavne s toho maleho snimacu a cropu 2,7. Akokolvek sa na to pozeram, pride mi to len ako strielanie do vzduchu na prazdno, co je skoda pretoze si myslim, ze v tychto malych mirrorless sa skryva velky potencial.
     
    marcus_labeo
    2013-03-11 11:32:48
    Nikon 1 nadobudol zmysel v situácii, keď cena V1/J1 klesla na 300 eur a teda sa stali alternatívou (profi)kompaktom. Je zrejmé, že foťák s 1" senzorom bude fotiť lepšie, ako s 1/1,7" snímačom a to nehovorím o možnosti dať naň pevné sklo (ako 18,5mm f1,8). V situácii, keď J3 stojí 540 eur a V2 800 eur (!) je celý systém nezaujímavý a mimo realitu.
     
    landov
    2013-03-11 12:22:56
    príspevok od: marcus_labeo
    Nikon 1 nadobudol zmysel v situácii, keď cena V1/J1 klesla na 300 eur a teda sa stali alternatívou (profi)kompaktom. Je zrejmé, že foťák s 1" senzorom bude fotiť lepšie, ako s 1/1,7" snímačom a to nehovorím o možnosti dať naň pevné sklo (ako 18,5mm f1,8). V situácii, keď J3 stojí 540 eur a V2 800 eur (!) je celý systém nezaujímavý a mimo realitu.
    amen...
     
    slavmiro
    2013-03-11 14:55:27
    príspevok od: marcus_labeo
    Nikon 1 nadobudol zmysel v situácii, keď cena V1/J1 klesla na 300 eur a teda sa stali alternatívou (profi)kompaktom. Je zrejmé, že foťák s 1" senzorom bude fotiť lepšie, ako s 1/1,7" snímačom a to nehovorím o možnosti dať naň pevné sklo (ako 18,5mm f1,8). V situácii, keď J3 stojí 540 eur a V2 800 eur (!) je celý systém nezaujímavý a mimo realitu.
    Ja som si to rozdelil takto: P300 ako sucast mojej trekingovej brasne pod sedackou bicykla, N1 V1 je sucast jumbo boxu v aute a DSLR DX/FX sucast mojej fotobrasne na cielene aktivity a seriozne fotenie.
     
    Napster050
    2013-03-12 00:54:55
    mňa tam trošku zarazil ten x-sync 1/60... to fakt ? ved to mali staré foťáky z 50tych rokov s "plátenou" uzávierkou
     
    marcus_labeo
    2013-03-13 10:23:04
    Nikon má onedlho predstaviť nový svetelný objektív pre 1 systém: 32 mm f1,2 (!): http://www.mirrorlessrumors.com/nikkor-32mm-f1-2-for-the-1-system-to-be-released-soon/
    Konečne teda začal Nikon robiť svetelné objektívy a 32ka (ekv. 86 mm) s f1,2 vyzerá byť použiteľný portrétny objektív (ekviv. svetelnosť 3,2, t.j. ako APSC objektív s f2,1).
     
    slavmiro
    2013-03-23 22:58:58
    spomenuty videorezim, plne manualne ovladany, disponuje uz aj moznostou filmovania pri expozicii 1/60s?
     

    Ďalší článok z kategórie

    Inzercia